Huisarts die veel verwijst moet minder verdienen to uniehe kollehtie ^Chesterfields Weinig belangstelling voor CDA-trein Onderwijzers dreigen met Manifestatie uitbreiding kanker onderzoek Amsterdam staking Fatale afloop van grap Leerlingen Vaassen weer naar school Overzicht verbruik energie WOENSDAG 6 JUNI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Slechts een honderdtal Hagenaars heeft ondanks de mooie avond de weg weten te vinden naar de tent op de Scheve- ningse boulevard. Geen won der eigenlijk, ook op deze dinsdagavond na Pinksteren verzinkt het linnen geval haast in het niet bij de opge worpen hopen zand waaruit eens hét uitgaanscentrum van ons land tevoorschijn moet komen. De groene vlag gen wapperen fier in de lichte zeebries. Ze geven aan dat het CDA bijeenkomt, een mani festatie in het kader van de Europese verkiezingen. Pu bliekstrekker is minister-pre sident Van Agt, wiens spreekwoordelijke aantrek kingskracht op het publiek klaarblijkelijk toch niet op weegt tegen het gebrek aan belangstelling voor de ver kiezingen van morgen. De paar man en de paardekop zijn toch vooral voor Van Agt gekomen. Voor Europees lijsttrekker Bouke Beumer moet het de zoveelste tegen valler zijn van deze verkie zingscampagne. Ondanks al zijn inspanningen om een ei gen gezicht te tonen, ver dwijnt hij telkens in het niet wanneer deze of gene politie ke zwaargewicht een bijdrage tot het CDA-verkiezingsre sultaat wil leveren. Twee dagen trekt Beumer met de directietrein van de Ne derlandse Spoorwegen door het land, maar het NOS-jour- naal weet alleen te melden dat Van Agt in vliegende vaart naar Eindhoven is gereden om de trein te halen, die hij op het volgende station, Tilburg, weer verliet. In Den Haag is Van Agt er weer bij. Het voorstel om met Beumer per tandem van Cen traal Station naar Schevenin- gen te fietsen, wordt echter glimlachend afgeslagen. Dat vindt zelfs onze sportieve premier te gênant. Staatsse cretaris Hermes (onderwijs) neemt de plaats van Van Agt nu maar in. Een uur na de aankomst van de trein komt het gezelschap, begeleid door de majoretten en de drum band van Hercules uit Sche- veningen, op. Boulevard Weinig inspiratie klinkt door in Van Agts rede. Het is de moei te waard om op te komen voor het ene Europa, ondanks alle kritiek en het gebrek aan vooruitgang, zegt hij. Onge- duldigen wijst hij terecht met een verwijzing naar de Unie van Utrecht. De eenheid, het ontstaan van de Nederlandse staat, leek in 1579 nog onmo gelijk. Nu is het toch ook ge slaagd. Samenwerking is no dig om de gemeenschappelij ke Europese problemen te baas te worden. Werkloos heid en energie kunnen alleen gezamenlijk worden opge lost. Het rijke Europa moet ook de hand reiken aan de ontelbare miljoenen armen van de Der de Wereld, aldus Van Agt. Maar heel diplomatiek be steedt hij geen woord aan het net mislukte Rijnoverleg, en ook de kernenergie krijgt van hem geen aandacht. Beumer mag even later trachten de te genstrijdige opvattingen hierover tussen het CDA en andere Europese christen democraten te verzoenen. Hij slaagt er wonderwel in, want kernenergie kan alleen als laatste redmiddel en onder strenge voorwaarden. „Eigenlijk is het na Harrisburg onmogelijk om zo door te gaan," zegt hij. Het verkie zingsprogramma is er wat minder genuanceerd over. Beumer weet ook duidelijk te maken, dat de minister-pre sident van Nedersaksen. Al- brecht, volgens de Neder landse christen-democraten een betere bondskanselier zou zijn, dan diens aartsreac tionaire Beierse tegenstander Strauss. Maar in de Europese Volkspartij vinden alle drie een plaats. Van Agt heeft de tent dan echter al verlaten, wanneer Beumer de jeugdwerkloosheid, grensoverschrijdende mi lieuproblemen en de kern centrales van net over de grens aan de orde stelt. Daar voor en om de nu nog onge controleerde macht van "Brussel" ter verantwoording te roepen is het Europese parlement nodig. Buiten hoort Van Agt de litanie van een pacifistische anti-Euro peaan aan, zijn ogen op on eindig, af en toe instemmend knikkend. Na een paar minu ten loodsen zijn begeleiders hem naar de blauwe auto waarin hij zich pleegt te ver plaatsen. Een medestander schudt hem nog even de hand. Het publiek, voor- en tegen standers, zijn vooral voor hem gekomen. Dat blijkt al gauw na het vertrek van het minis teriële vervoermiddel. On achtzaam neergeworpen ver kiezingsfolders zijn alles wat rest, en een verwaaiend jazz- geluid. Achter blijft ook het groepje, met de anti-Europe aan als centrum, dat de dis cussie nog even voortzet. De Kamerleden Gualthérie van Weezei en Gerrit van Dam lo pen nog wat verloren rond. Van Agt is dan al ver weg. Naar een bestemming, die haastig wordt neergekrab beld op een verkiezingsfol der. Voorstel ziekenfondsen: ZEIST (GPD) - De ziekenfondsen willen dat huisartsen die meer patiënten naar specialisten verwijzen naar verhouding minder worden betaald. Ze zien deze maat regel als een bijdrage tot beperking van de kosten in de gezondheidszorg en tevens als middel om de gewenste ombuiging van de hulp naar de eerste lijn (zorg buiten de ziekenhuizen) te bevorderen. Deze'suggestie staat in het stand punt dat de Vereniging Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) de Tweede Kamer heeft gestuurd met het oog op de behandeling van de zogenaamde kostenbe- heersingsnota in verband met Bestek '81 van staatssecretaris Veder-Smit (volksgezond heid). Wat de ziekenfondsen willen, komt neer op een wijziging van het ho noreringsstelsel voor artsen. 'Zij vinden dat artsen die meer ver wijzen dan anderen, niet de hulp verlenen zoals die in die kring gebruikelijk is. Als enige duizen den huisartsen hun praktijk voe ren met een verwijspercentage van 30 a 40 procent, dan is niet aan te nemen dat andere huisart sen beslist 60 a 70 procent van hun patiënten moeten verwij zen. Deze verandering zal leiden tot een daling van het aantal verwijzin gen, zo meent de VNZ. Ook het aantal verrichtingen door spe cialisten zal dan afnemen. Om te voorkomen dat specialisten door het opvoeren van het aantal han delingen per individuele patiënt de getallen te veel doen stijgen, zal er ook in die sfeer een ander tarief moeten komen. Het hono rarium per verrichting moet me de afhankelijk worden van het aantal handelingen. Ook voor andere groepen hulpver leners, zoals fysio-therapeuten, zal een tarief moeten worden overeengekomen dat daalt naar mate het aantal verrichtingen hoger is. Deze maatregelen zullen volgens de VNZ leiden tot „een billijker honorering voor per soonlijke inzet" dan in het huidi ge tarief- en inkomensbeleid het geval is. Bovendien komt dan de nivellering van inkomen? voor vrije beoefenaars als artsen, zoals de regering die wil, sneller tot stand. Eigen bijdrage De ziekenfondsen vinden dat de zogenaamde eigen bijdrage van patiënten niet per definitie moet worden afgewezen. Deze mening is mede gebaseerd op de omstan digheid dat zowel de artsen als de patiënten invloed hebben op de vraag of er al dan niet wordt ver wezen. Als met een beroep op de solidariteit bijbetalingen worden afgewezen, dan mag met een be roep op diezelfde solidariteit ook worden gevraagd of terecht ge bruik wordt gemaakt van een verstrekking waarvan de kosten op de gemeenschap drukken. AJs het aantal verwijzingen mede bepalend wordt voor de hoogte van het honorarium, dan zal in het algemeen het afgeven van een verwijsbriefje weloverwogen en medisch noodzakelijk geschie den, zo menen de ziekenfondsen. Dan is invoering van een bijbeta ling bij verwijzingen niet dienst baar aan het bevorderen van een doelmatige gezondheidszorg en heeft de VNZ daartegen bezwa- Wat een eventuele eigen bijdrage voor geneesmiddelen betreft, speelt de arts een belangrijke rol, omdat deze over soorten en hoe veelheden beslist. Als bijbetalin gen om financieel-economische redenen noodzakelijk zijn, mo gen ze alleen worden ingevoerd als er een deugdelijke regeling voor het voorschrijven van medi cijnen bestaat en als de artsen ge bonden worden aan een zeker aantal geneesmiddelen. AMSTERDAM (GPD) - Alle Amsterdamse scholen voor openbaar lager on- T arieven huisarts omhoog DEN HAAG - De tarieven van huisartsen voor particuliere patiënten gaan per 1 juni om hoog met drie kwartjes per consult en anderhalve gulden per visite. Het tarief voor een consult van de huisarts wordt nu in het al gemeen 21,25 gulden en voor een visite 32 gulden. derwijs' zullen donderdag yoor de ^tr°kkSn leerkrachten. 01 kan op de bond worden gere- 21 juni worden gesloten kend als minister Pais van on- De ABOP zal vrijdag in Utrecht een derwijs en wetenschappen landelijke demonstratie organi- weigert een Amsterdamse seren tegen het onderwijsbeleid j i a i van de regering, dat de komende delegatie van de Algeme- Jaren za) i»idelftot 50.uüo werklo- ne Bond van Onderwij- ze onderwijskrachten, zend Personeel (ABOP) te De Amsterdamse afdeling van de ontvangen. Dit is gisteren besloten tijdens een bijeenkomst in en buiten hotel Krasnapolsky in Amsterdam, die door minstens 500 leerkrachten is bijgewoond. De actie van de on derwijzers is een protest tegen het dreigende verdwijnen van honderd arbeidsplaatsen bij het lager onderwijs in Amster dam. Het hoofdbestuur van de ABOP steunt de actie van de afdeling Amsterdam. „Men heeft deze ABOP neemt doorgaans een ra dicaler standpunt in dan het hoofdbestuur van de bond. De eensgezinde houding die nu wordt ingenomen, wordt door Onno Bosma, voorzitter van de afdeling Amsterdam, verklaard uit de enorm strijdlustige stem ming onder alle leden. „Ons uit gangspunt is dat het aantal klas sen en groepen bij het kleuter- en lager onderwijs in Amsterdam in het komende schooljaar gelijk dient te zijn aan het huidige aan tal, resp. 1107 en 350", aldus de heer Bosma. ADVERTENTIE Kom in Leiden de meest exclusieve meubelen van Nederland bewonderen broodnodig om de kin- De Amsterdamse onderwijskrach ten verwachten vóór 15 juni ant woord op het telegram dat zij aan minister Pais hebben gestuurd. Wanneer de minister de ABOP niet wil ontvangen, gaan de openbare lagere scholen „plat". Dat betekent vrijaf voor circa 40.000 Amsterdamse kinderen. deren in de grote stad op te gen", aldus de voorzitter van de ABOP. Jan van den Bosch. ..De actie van de afdeling Amsterdam doorkruist het landelijke beleid niet, maar loopt hiermee parallel. Wanneer de actie doorgaat en eventueel gevolgen zou hebben DEN HAAG (ANP) - De briefkaar tenactie die de vereniging Voor komen Is Beter (V.I.B.) in sa menwerking met de Socialisti sche Partij heeft gevoerd voor uitbreiding van het baarmoeder- halskankeronderzoek in Den Haag, heeft tot nog toe ongeveer 8500 kaarten opgeleverd. Ze wer den gisteravond op een manifes tatie in Den Haag overhandigd aan een ambtenaar van die ge meente, die wethouder Du Cha- tinier van volksgezondheid ver ving. Met de hiermee voorlopig afgeslo ten actie hoopt de vereniging te bereiken dat alle vrouwen in Den Haag een periodiek en gratis baarmoederhalsonderzoek krij gen. Op de manifestatie sprak dr. A. Blok, coördinator van het bevol kingsonderzoek, zijn onvrede uit over de mentaliteit van d e Haagse vrouwen. Van de ruim twintig duizend vorig jaar in de residen tie opgeroepen vrouwen meld den zich er 9149 voor het onder zoek (43,74 procent). Ruim dertig procent bleef weg zonder opgaaf van redenen. Bijna twee procent van de in Den Haag onderzochte vrouwen werd met een lichte afwijking doorge stuurd naar de huiarts. Eén pro cent werd met een ernstige afwij king doorverwezen naar een spe cialist. Het bétrof vrouwen tus sen de 35 en 55 jaar. Dr. Blok. werkzaam als patholoog- anatoom bij het Westeindezie- kenhuis, wees op het belang van een centraal archief, waarin alle Onderwijzend personeel uit Amsterdam hield gisteren een demonstratie tegen het dreigend ontslag van enkele leerkrachten in verband met de verlaging van het leerlingenbestand. Ook veel ouders waren met hun kinderen, die wegens de actie vrij hadden, naar Krasnapolsky gekomen. SCHERMER (ANP) - Een grap van enkele aangeschoten jongelui heeft in de gemeente Schermer het leven gekost aan de 36-jarige taxichauf feur Rindert Johannes Bou- ma uit Heemstede. Een taxi- passagiere raakte licht ge wond en een 17-jarige inwo ner van St. Pancras werd ern stig gewond. Een groepje jongelui kwam in de nacht van zondag op maandag beschonken van de kermis in Ursem. Bij een T- kruising in Schermer sloop ten zij de bebakening die het verkeer voor rechtdoor rijden moet behoeden. Achter de bebakening ligt een sloot. Het eerste slachtoffer van de grap was een taxi die in de sloot belandde. Chauffeur Bouma bleef ongedeerd, zijn passagiere raakte licht ge wond. Toen de chauffeur op het dak van zijn wagen was geklommen om zijn passagie re te helpen, reed een tweede personenwagen de sloot in en raakte Bouma. Deze overleed gisteren aan de verwondin gen die hij daarbij opliep. Tijdens de takelwerkzaamhe den na afloop van het ongeluk ontdekte de politie, dat er ook nog een bromfiets in de sloot lag. Na onderzoek bleek dat al eerder in de nacht een inwo ner van St. Pancras met zijn bromfiets in de sloot terecht was gekomen. Particulieren hadden hem reeds naar een ziekenhuis gebracht. Hij ver keert niet in levensgevaar. gegevens opgeslagen kunnen worden, zo dat controle mogelijk is. Hij pleitte ervoor dat vrouwen uit de Haagse regio ook daar on derzocht, behandeld en geregi streerd worden. Anders zou er volgens hem veel tfjd verloren kunnen gaan. De financiering van het baarmoe- derhalskankeronderzoek noem de dr. Blok "niet optimaal". Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid heeft een sub sidie voor drie jaar toegezegd, voor wat betreft het laborato- rioumonderzoek. Het maken van een uitstrijkje moeten de vrou wen zelf betalen. VAASSEN (ANP) - De leerlingen van de basisschool Kouwenaar in Vaassen (gemeente Epe) zijn vandaag weer naar school ge gaan. Daartoe hebben de ouders gisteravond met 60 tegen 41 stemmen besloten. De leerlingen werden sinds 18 mei thuisgehou den uit protest tegen de plaatsing van een ontmoetingscentrum voor drugsverslaafden nabij de school. Overigens wordt er nog druk overleg gevoerd over het voeren van verdere acties. Deze zullen doorgaan totdat het ont moetingscentrum is verwijderd. Dit hebben B en W vorige week toegezegd. RIJSWIJK (ZH) (ANP) - Inwoners van de Zuidhollandse gemeente Rijswijk krygen een dezer dagen een overzichtstaatje in hun brie venbus waarop hun gas-, water en elektriciteitsverbruik gedu rende de afgelopen drie jaar staat vermeld. Ze kunnen zo zien of hun verbruik toe- dan wel af neemt. De bedoeling is de inwo ners energiebewust(er) te maken. Gistermorgen kreeg burgemeester Zeevalking het eerste overzuht- staatj e - met daarop d e c fers van de ambtswoning - uitgereikt door wethouder Hillenaar van fi- Volgens de gemeente Rijswijk is dit computerkaartenproject een unieke gebeurtenis voor Neder land. Wat de kosten betreft, zou het volgens een woordvoerder om geringe bedragen gaan: "Een kwestie van centen". Volgens de gemeente Rijswijk ont stond er bij de burgers - na de oproep van de regering om ener gie te besparen - vraag naar een mogelijkheid hun eventuele be sparing te kunnen controleren. Hoewel dit ook kan door het na lopen van de rekeningen overeen bepaald tijdvak, kan het over zicht de controle eenvoudiger ipaken, zo vindt de gemeente. 3 allergrootste kollek- tie originele Engelse rundleren^ zitmeubelen van Nederland. Oog strelende zitgroepen en fauteuils van i klasse. In alle kleuren en modellen staan deze stijl meubelen op u te wachten NIEUWE RIJN 9. LEIDEN TEL 071-122144. Rotterdam sluit weer sexclub ROTTERDAM (ANP) - Op last van het stadsbestuur heeft de afde ling gemeentewerken van Rot terdam gistermorgen opnieuw een sexclub op Katcndrecht ge sloten en dichtgetimmerd. Om dat de gemeente, zoals bij voor gaande gelegenheden, moeilijk heden verwachtte van de sexba- zen, was de mobiele eenheid van de politie aanwezig om de werk lieden te beschermen. Het bleef echter rustig. De sexclub, die zonder vergunning van de gemeente draaide, werd in maart geopend. Drie andere sexclubs op Katendrecht werden toen gesloten en eveneens onder politie-begeleiding dichtgespij kerd. Bij herhaling had de politie al een inval gedaan, maar steeds niemand aangetroffen. Toch werd de club herhaaldelijk be zocht, maar via geheime deuren en sluipgangen hadden de be zoekers en het personeel steeds een uitweg gevonden. hi Rotterdam icerd gisteren hield toezicht bij de sluiting en i alle vroegte in d vatte daarna post De mobiele eenheid

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7