Woningbouw op open plekken M aredij kbuurt Drietal wijken wordt verbeterd mededelingen gemeentebestuur Verkiezingen Een groen pad door d'oude Leidse stad WOENSDAG 6 JUNI 1979 Plannen voor Groenoord, Transvaal en Maredijkbuurt LEIDEN - De gemeente heeft gis teren drie verbeteringsplannen gepresenteerd voor de wijken Groenoord, Transvaal en de Ma redijkbuurt. Deze gebieden maken deel uit van de "oude noordschil" gelegen rondom de historische binnen stad van Leiden. Het zijn drie woonbuurten die rond 1900 zijn gebouwd als uitbreiding van de vol gebouwde binnenstad. De wijken kenmerken zich vooral door goedkopere woningbouw, smalle en soms doodlopende straten waar Het verkeer zich niettemin doorheen wringt, te weinig groen en te veel parkee roverlast. De kwaliteit van de woningen is over het algemeen redelijk te noemen maar een be hoorlijk deel moet wel verbeterd worden. De verbeteringsplannen beogen in de eerste plaats om de wijken leefbaarder te maken. Herbestra ting en een nieuwe indeling van de straten moet meer ruimte scheppen voor speelgelegenheid, groenvoorzieningen en parkeren. Ook door het verplaatsen van hinderlijke bedrijven ontstaat meer ruimte in de wijken, soms ook voor aanvullende woning bouw. De rioleringen en de straatverlichting moet veelal worden vernieuwd en de ge meente streeft er verder naar om de wijken beter bereikbaar te maken. Na de aanwijzing van De Kooi en Noorderkwartier als stadsvernieuwingsgebied wordt met de verbeteringsplannen voor Groenoord, de Maredijkbuurt en Transvaal het gehele noordelijke stadsvernieuwingsgebied afge rond. Tijdens de voorbereiding van de verbeteringsplannen is steeds overleg gevoerd met de drie buurten. Wethouder Verboom (volkshuisvesting) zei gisteren bij de presentatie van de plannen dat er enorm hard is gewerkt door ambtenaren en door buurtbewo ners. De wethouder zei te menen dat men tot een goed resultaat is gekomen. "Er is zoveel mogelijk aan de wensen van de bewoners in de buurten tegemoet geko men. Weliswaar zijn er nog ge schilpunten tussen bewoners en gemeente maar daarover moeten de leden van de raadscommissies zich maar uitspreken. Uiteinde lijk zal de gemeenteraad de kno pen moeten doorhakken", aldus wethouder Verboom. De bewoners die namens de buurt met de gemeente overleg hebben gevoerd zijn minder tevreden. Alle drie de buurtverenigingen laken de inspraak van de ge meente. De Transvaalbuurt heeft zelfs gedreigd dwars te zullen gaan liggen bij de uitvoering van ADVERTENTIE Donderdag 7 juni Verkiezingen Europees Parlement Donderdag 7 juni a.s. worden in Nederland de verkie zingen gehouden voor het Europese parlement. Behalve in Nederland worden deze verkiezingen in de periode van 7 t/m 10 juni a.s. ook gehouden in de 8 andere lidstaten van de Europese gemeenschappen dat zijn: Bondsrepubliek Duitsland, Verenigd Koninkrijk, Italië, Frankrijk, België, Denemarken, Ierland en Luxemburg. Tientallen miljoenen stemgerechtigde inwoners van deze landen kiezen dan gezamenlijk 410 afgevaardig den in het Europese parlement. De verdeling van de zetels in dit parlement is als volgt vastgesteld: Bondsrepubliek Duitsland, Verenigd Koninkrijk, Italië en Frankrijk krijgen ieder 81 zetels. Nederland vaardigt 25 leden af naar het Europese par lement, België 24, Denemarken 16, Ierland 15 en Luxemburg 6. De leden van het parlement worden gekozen voor 5 jaar. De Nederlandse gegadigden voor een zetel in het Europese parlement zijn op de gebruikelijke manier kandidaat gesteld door de verschillende politieke par tijen in ons land. Bij de oproepingskaarten voor deze verkiezingen is ook een overzicht van de kandidaten bijgesloten mee gestuurd. Deze lijsten hangen op 7 juni a.s. ook in de stemlo kalen, die van 's morgens 8.00 uur tot 's avonds 19.00 uur geopend zijn. Stemmen bij volmacht Bent u op 7 juni a.s. niet in de gelegenheid om zelf uw stem uit te brengen dan kunt u op een eenvoudi ge manier bij volmacht stemmen. Dat gaat als volgt: Op uw oproepingskaart bevindt zich een gedeelte, waarop u iemand anders kunt machtigen om voor u te gaan stemmen. Als u dit gedeelte hebt ingevuld, moet het door u en uw gemachtigde worden ondertekend. Met de ingevulde en ondertekende oproepingskaart kan uw gemachtigde gewoon op de dag van de ver kiezingen voor u gaan stemmen in uw stemlokaal. Aan deze eenvoudige manier van stemmen bij vol macht zijn twee voorwaarden verbonden: 1 uzelf en uw gemachtigde moeten beiden staan in geschreven in een en hetzelfde stemdistrikt 2 uw gemachtigde moet uw stem gelijk uitbrengen met zijn eigen stem. Kiest u voor deze vorm van stemmen bij volmacht dan hebt u het stadhuis niet nodig en kunt u alles zelf thuis regelen, tot op de dag van de verkiezingen toe. het verbeteringsplan als niet bin nen twee a drie jaar wordt vol daan aan de eis van de buurt om op het terrein van Van den Berg, waar bedrijfsloodsen staan, plaats te maken voor spelen, groen en parkeren. De gemeente liet er gisteren bij de presentatie van de plannen geen misverstand over bestaan dat één en ander niet binnen die termijn gereali seerd kan worden. Het laatste woord over de verbete ringsplannen ligt overigeens bij de minister. Met de uitvoering van de plannen is zo'n 68 miljoen gulden gemoeit. Dat kan de ge meente niet zelf betalen, daarom hoopt men een flinke subsidie van het rijk in de wacht te slepen (in het kader van de interim-sal do regeling). Wil de gemeente voor het eind van dit jaar de goedkeuring van het rijk binnen hebben dan moeten de plannen zo snel mogelijk naar Den Haag. Volgende week dinsdagavond worden de plannen besproken in een gezamenlijke vergadering van de commissies volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en economische aangelegenheden. Aan het eind van deze maand komen de plannen ter goedkeu ring in de gemeenteraad. Als alles naar wens verloopt kan in 1980 een begin worden gemaakt met de uitvoering van de verbete ringsplannen. Die uitvoering moet uiterlijk voor Groenoord in 1990, voor de Transvaalbuurt in 1986 en voor de Maredijkbuurt in 1987 zijn voltooid. Over wat er allemaal in de plannen staat van daag het eerste artikel over de Maredijkbuurt. LEIDEN - De Maredijk buurt, die ligt ingesloten tussen de Haarlemmer- trekvaart, de Rijnsburger- singel en het Schutters veld, bestaat vooral uit een onvoltooide en onderbro ken bebouwing. Het karakter van de wijk wordt nog versterkt door een flink aantal doodlopende straten en een fors gat in de karakteristieke gevel- wand aan de Rijnsburgersingel, doordat de voormalige zuivelfa briek de "Landbouw" is ge sloopt. Het verbeteringsplan voor de Ma redijkbuurt is gericht op wo ningverbetering en op de afbouw van de wijk. Er is op verschillen de plaatsen ruimte voor enkele nieuwbouwplannen. Door het opvullen van het gat aan de Rijnsburgersingel ontstaat weer een aaneengesloten bebouwing. Op het terrein denkt men in totaal zo'n 45 woningen te kunnen bouwen in de sociale sfeer, waar van ongeveer 25 wooneenheden voor één en twee persoonshuis houdens en 20 eengezinswonin gen. Er is verder nog plaats voor groen en parkeren. Om een ont sluiting van het terrein via de Ma- redijk mogelijk te maken is het noodzakelijk om één woning aan de Maredijk te slopen. Aanvankelijk had de gemeente plannen om 125 woningen in de wijk af te breken om meer licht en lucht te creëren en om plaats te maken voor groenvoorzieningen in de buurt. Die sloopplannen zijn op veel weerstand in de wijk gestuit zodat de gemeente er weer van heeft afgezien. Ook de sloop van het Maredijkhofje gaat niet door. Wat wel gesloopt gaat worden is het pand van de voor malige wasserij van Nijssen aan de Maredijk. De Stichting Huis vesting Werkende Jongeren heef plannen om op deze plaats 40 wooneenheden te bouwen. Vijf Het "gat" dat gevallen is door de verdwijning van de zuivelfabriek "De Landbouw" aan de Rijnsburgersingel zal straks worden "gedicht" met woningen. woningen aan de Maredijk zullen eveneens voor dit niouwbouw- plan moeten wijken. De twee bestaande bouwblokken (nabij de Schutterstraat, Vendel- straat en Marislaan) die grenzen aan het Schuttersveld zullen worden afgebouwd. Door deze afronding van de bestaande be bouwing kunnen 16 eengezins woningen in de woningwetsfeer tot stand worden gebracht. Dit past ook in de plannen van de gemeente voor de toekomstige ontwikkeling van het Schutters veld. De gemeente wil een gelei delijke overgang van de woonbe bouwing naar het toekomstig za ken- en kantorencentrum op het Schuttersveld. Bovendien kan in combinatie met de speeltuin een groenvoorziening worden ge maakt als overgang naar het Schuttersveld. De buurt heeft er de voorkeur aan gegeven dat ook op de plaatsen waar de gemeente de 16 wonin gen wil bouwen groenvoorzie- nipgen komen. De buurt ziet graag een ruime groenstrook in de richting van het Schutters veld. Bezwaren heeft de wijk verder tegen een fiets- en voet gangersbrug over de Haarlem mertrekvaart ter hoogte van de Aloëlaan. Door deze brug is het mogelijk een verbinding met de aangrenzende wijk Groenoord tot stand te brengen. De buurt vreest een snelle bromfietsroute waardoor de rust en veiligheid in de wijk verder in gevaar komt. Ook is men bang dat de bestaans zekerheid van de winkeliers wordt aangetast. Volgens de ge meente moeten voorzieningen worden aangebracht zodat brom fietsers ni^t van deze route ge bruik kunnen maken. De riolering in de hele wijk is slecht en zal moeten worden ver nieuwd. De straten zullen een nieuwe indeling krijgen. Voor uitlopend op die herinrichting zal op korte termijn al een herbestra- tingsplan voor een aantal straten worden opgesteld. Expositie In gebouw "Rosenburch" op de hoek van de Rooseveltstraat en de Vijf Meilaan wordt van 8 tot en met 27 juni een exposi tie gehouden van schilderijen en tekeningen. Het werk is af komstig van ongeveer 25 le den van de schilderscursus van het Dienstencentrum "Tuinstadwijk"Elke maan dag en donderdag wordt daar van tien uur tot twaalf uur 's ochtends geschilderd en getekend onder leiding van de heer Timmers. De openingstijden van de expo sitie zijn: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 20 uur, en zaterdags van 9 tot 13 uur. De toegang is gratis. Op donder dagochtenden is er tijdens de tentoonstelling iemand aan wezig die inlichtingen kan geven over de cursus. Verdere informatie geeft de heer Tim- mers tel. 071-767605 Amnesty Internatio nal De afdeling Leiden van Amnes ty International houdt don derdag 7 juni een avond over de doodstraf. Na een korte toelichting door een verte genwoordiger van AI is het mogelijk zelf actief deel te ne men aan de discussie. De bij eenkomst begint om acht uur 's avonds in het gebouw van Bejaarden Op het ogenblik is er in Leiden een onderzoek aan de gang onder bejaarden hoe zij den ken over de voorzieningen in de stad. Het afgelopen jaar zijn er diverse wijkbijeen komsten gehouden en zijn be jaarden persoonlijk geinter- viewd. Ter afronding van het onderzoek vinden nu opnieuw pvijksgewijs gesprekken met bejaarden plaats. Morgen middag wordt een dergelijke bijeenkomst gehouden in het Dienstencentrum Tuinstad- wijk aan de Herenstraat 45. Aanvang 14 uur. De laatste bijeenkomst wordt vrijdag 8 juni gehouden in het Dien stencentrum aan de Leijtweg 9 in Oegstgeest. Die bijeen komst begint om tien uur 's ochtends. Beroepsopleiding Bij voldoende belangstelling zal er in september weer begon nen worden met de opleiding van vrouwen van 27 jaar en ouder tot gediplomeerd be jaardenhelpster. De opleiding duurt één jaar en wordt in Leiden gegeven. De opleiding wordt verzorgd door de Lan delijke Stichting Opleidingen Bejaardenwerk en geeft recht op een officieel diploma Voor de opleiding komen vrou wen in aanmerking die mi ni maak 20 uur per week wer ken in een verzorginghuis of vanaf uiterlijk 1 oktober werk hebben in een verzorgings huis. Nadere inlichtingen kan men krijgen bij het Geweste lijk Arbeidsbureau in Leiden, Alphen of Lisse en bij de cur susleider F. van Oosten, Post bus 11.178 in Leiden. Hengelsport Viscollege RHW hield de eerste wedstrijd van het nieuwe vis- seizoen in het Aarkanaal. De uitslag was: l.P. Ouwerkerk 3335 gram (12 stuks), 2. W.v.d Hoog 1950 (7), 3. B. Ouwer kerk 1435 (6). 4. E. v. Houten 1250(11),5.W.Seher800(4),6. F. v. Eijgen 785 (7), 7. B.Hoek 675 (2),8.J .v.Egmond395 (2). WERELD MILIEUDAG In 1972 riepen de Verenigde Na ties de vijfde juni uit tot we- reldmilieudagGisteren dus. Het is de bedoeling dat ieder land op die dag op wat voor manier dan ook de aandacht vestigt op ons leefmilieu en op de vervuiling daarvanIn ons land gebeurt dat jaarlijks met een grote informatiemarkt in Den Haag, waar de Neder landse Stichting Milieudag zetelt. Dit jaar zal de info markt zaterdag aanstaande op het Binnenhof worden ge houden. Er worden negentig stands van allerlei groepe ringen die zich druk maken om het milieu verwacht. Speciale aandacht is er in dit Jaar van het Kind, want dat is het ook nog steeds, voor kind-en-milieu. Om half elj vertrekt van het Lange Voor hout een grote optocht van al dan niet verklede kinderen richting Binnenhof waar Mies Bouwman drie prijzen voor de beste voorstellingdie op het milieu moet slaan, zal uitreiken. Zij is het ook die om tien uur 's ochtends de info markt opent. Kinderen die in de optocht willen meelopen moeten zich overigens voor kwart over tien melden aan de stand van de Stichting Mi lieudag. Ook in Leiden wordt er iets aan de wereldmilieudag gedaan. Milieu-ambtenaar In 't Veld en natuurvoorlichter Van der Sluis hebben naar aanleiding van deze dag een boekje sa mengesteld dat gisteren bij alle 49 lagere scholen in Lei den dertigvoud is bezorgd. Het is bedoeld voor de zes- deklassertjes en heet: "Een groen pad door d'oude stad". De wandeling die de leerlin gen met het boekje in de hand moeten maken er staan naast informatie ook vragen en op drachten in), duurt ongeveer twee uur en loopt van het stadhuis langs de Breestraat, P ieterskerkchoor steegPie terskerkhof. Nieuwsteeg. v. d. Werfpark.GarenmarktHoef- straat. Plantsoen, Kraaur- straat, Nieuwe Rijn en Bo termarkt weer naar het stad huis. De samenstellers van het boekje willen niet alleen laten zien wat er in een stad als Leiden aan groen is, maar hopen dat de leerlingen ook verbanden zullen zien tussen de geschie denis van de stad en de ont wikkeling van het groen i r en tussen het verkeer in de stad en het groen bijvoor beeld. Als vtxirbeeld: de aan leg van het Van der Werfpark, mogelijk gemaakt door de ontploffing van een kruit schip in 1807. De weinige ruimte voor bomen in de smalle straatjes en de alterna tieven die bewoners hier en daar hebben gevonden in de vorm van geveltuintjes of bloembakken. De manier waarop bomen met stokken en ijzeren beugels worden be schermd tegen ondermeer ge parkeerde auto's. Maar ook wordt aandacht ge vraagd voor grasjes en paar debloemen tussen de straat stenen. Van der Sluis: "We hebben bewust geen conclu sies willen trekken, alleen maar laten zien wat er is. Wat een plant, wat een zaadje nog kan doen in zo'n steenwoes tijn die de stad toch is. Dat het eigenlijk maar een heel klein plekje nodig heeft om te kun nen groeien. We hopen dat de kinderen hierdoor wat bewus ter rond zullen kijken. Het is in feite een experiment en we zijn dan ook erg benieuwd naar de reacties van de on- jzert. Dan kunnen we dit soort dingen misschien op grotere schaal gaan doen". Om de wandeling goed tot zijn recht te laten komen wordt de onderwijzers door In 't Veld en Van der Sluis aangeraden om van te voren in de klas aandacht te besteden aan dingen als het ontstaan en de bouu' van de oude stad, het verkeer in de stad, vroeger en nu. het groen in de stad en de funktievan het groen. Een andere aanbeveling is de kinderen na afloop van de wandeling een verhaaltje te laten schrijven over wat ze gezien, gehoord en beleefd hebben. Endat is. als je er echt op let Nleuwsspiegel heeft de wandeling zelf ook gemaakt, dus weet waarover ze praat) meer dan je zo zou denken. "Wij zijn hierbij uitgegaan van de verwachtingdat het actief bezig zijn en het zelf ontdekken van verbanden in milieuproblematiek zal leiden tot een (blijvend) mi- heubewust gedrag", schrij ven In 't Veld en Van der Sluis in een begeleidende brief aan de onderwijzers.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3