Wat heeft Kagenaar over voor behoud van pontverbinding? „Stel buitenbad alleen op bij redelijk weer...' Alphen wil nu al stuk kanaal gaan graven „stad" bij Voorhout nog niet van baan Zeehospitium-feestweek met dropping en barbecue WOENSDAG 6 JUNI 1979 Gemeente Alkemade vraagt zich af: ALKEMADE (KAAG) - Moet de verbinding tussen Kaageiland en Buitenkaag een pont blijven of moet het een (tol-) brug worden? En wat heeft de Kagenaar er voor over als hij kiest voor het duurdere pont- veer? Het zijn vragen die op dit moment meer dan ooit leven in de Kaagse gemeenschap, want de keus moet nu worden gemaakt. De gemeen te Alkemade, die binnenkort de oude pont moet gaan vervangen, heeft de vragen direct aan de be volking gesteld. Of beter: laten stellen, want omwille van de on afhankelijkheid heeft de ge meente de opdracht voor het on derzoek naar de mening van de Kagenaar gegeven aan het socio grafisch bureau De Meerlanden, opgericht door de gemeenten^ Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn. Dit in Hoofddorp ge vestigde bureau heeft intussen bij elke Kagenaar een enquête formulier bezorgd. Via dat for mulier mag elke inwoner, oudei dan 18 jaar, zijn of haar mening geven. De gegevens zullen straks, na de (anonieme) verwerking, door het sociografisch bureau worden vernietigd, het geen in houdt dat persoonlijke gegevens - ook aan de gemeente Alkemade - niet zullen worden vrijgegeven. Dat de Kaagse bevolking naar haar mening wordt gevraagd betekent niet dat die bevolking het voor het zeggen heeft. Handhaven van een veerpont is een stuk duurder dan het vervangen dooreen brug. Het belang van instandhouding van de pont zal de gemeente moe ten afwegen tegen de financiële nadelen. Bij dat afwegen is de mening van de bevolking na tuurlijk van gewicht, maar een eventuele doorslaggevende rol zal toch de offervaardigheid van de Kagenaar slechts kunnnen vervullen. Wat heeft de Kagenaai er voor over om de pont te be houden als oeververbinding met het vaste land? Bij de enquête wordt de vraag dan ook heel di rect gesteld: hoeveel zoudt u per jaar maximaal kunnen en willen bijdragen? Kosten Dat - mocht het erop aan komen - het al dan niet handhaven van een pontveer af kan hangen van de beantwoording van die vraag, blijkt uit een overzicht van het verschil in kosten. Een nieuwe pont (met twee mansbediening en een capaciteit voor zes auto's (zou de gemeente 472.000 gulden per jaar kosten volgens huidig prijspeil, terwijl een beweegbare tolbrug (eenzelfde brug als in 1975 in Bennebroek over de ring vaart is gebouwd en met een eenmansbediening gedurende veertien uur per dag) de gemeen te slechts 161.000 gulden zou kos ten. Een verschil dus van zo'n drie ton, dat in 1985 zelfs bijna vier ton zou bedragen. Als tus senoplossing wordt momenteel de mogelijkeheid van een pont met éénmansbediening onder zocht, omdat het vooral de perso neelskosten zijn die een pont zo veel duurder maken dan een brug. Temeer omdat een brug 's nachts niet bediend hoeft te wor Het Kaagse veer is aan vervanging toe. Wordt Kaageiland een schiereiland?? den. Afgezien echter van de vraag of een eenmansbediening prak tisch mogelijk is, zijn ook dan de kosten voor de gemeente nog aanmerkelijk hoger dan bij het bouwen van een beweegbare brug. Zo'n pont zou de gemeente per jaar 257.000 gulden kosten volgens huidig prijspeil. Bijna een ton meer dus dan een brug, een verschil dat over zes jaar (1985) zou zijn opgelopen tot 127.000 gulden. Het belang van de vraag hoeveel de Kaagse bevolking voor het hand haven van een pontverbinding over heeft is al met al wel aange toond, want bij al deze bereke ningen is ervan uitgegaan dat de kosten voor de inwoners van Kaag en Buitenkaag voor zowel pont als brug op het huidige ni veau gehandhaafd blijven. De cijfers en berekeningen zijn overigens afkomstig van een in 1977 door de gemeente Alkemade in het leven geroepen Commissie van Deskundigen. Deze commis sie bestond uit vertegenwoordi gers van de gemeenten Alkema- de en Haarlemmermeer, de Haarlemmermeerpolder, de Dorpsraad Kaag/Buitenkaag, het Hoogheemraadschap van Rijn land en de provinciale waterstaat van zowel Noord- als Zuid-Hol land. In de afgelopen twee jaar heeft de commissie de verschil lende mogelijkheden ten aanzien van een nieuwe oeververbinding tussen Kaag en Buitenkaag on der de loep gen Enkele van deze mogelijkheden, zoals een pontonbrug, een veer- wagen, een dam en een tunnel. zijn "om technische redenen" af gevallen. De conclusie van de commissie is dat alleen het hand haven van een pont of het bou wen van een (beweegbare) brug uitvoerbaar is. waarbij de plaats in beide gevallen is ge <acht te genover de Buitenkaagse Zwei- landstraat. Het sociografisch bureau De Meerlanden, dat overigens geen adviezen aan de gemeente Alke made zal verstrekken maar alleen gegevens omtrent de wens bij de bevolking om het pontje te be houden, verwacht dat de resulta ten van de enquête komend na jaar zullen zijn verwerkt. Op grond van de uitkomsten zal de gemeente Alkemade dan haar (puur financiële) afweging ver richten. VOORHOUT - De pro vincie heeft het idee om een grote nieuwe wijk in Voorhout te bouwen, nog steeds niet hele maal laten varen. Dat is gebleken uit een ge sprek tussen de plano logische dienst van de provincie, en de heren IJdo en Jacobs van het "Samenwerkingsor gaan Bollenstreek". Van provinciezijde werd er daarbij op gewezen dat Lei den na 1990 geen bouwgrond meer heeft. Er zal dan elders naar bouwmogelijkheden moeten worden gezocht. De vertegenwoordigers van de bollenstreek hebben daarte genover gesteld, dat de bol lenstreek-gemeenten niets voor zo'n nieuwe wijk bij Voorhout voelen. Oud-wethouder IJdo van Voorhout zei daarbij te ver wachten dat in de toekomst wonen en werken weer dich ter bij elkaar worden ge bracht. Dan hoeft er volgens hem ten behoeve van Leiden zeker niet zoveel te worden gebouwd. In hoop dat scheepvaart nog vóór 1990 uit de dorpskom zal verdwijnen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het scheepvaartverkeer zal zeker nog tot 1990 dwars door het centrum van Alphen blijven voeren. Weliswaar zijn er plannen voor een omlegging van de vaarroute, maar de uitvoering ervan staat de eerstkomende 10 jaar nog niet op het programma. Dat kan alleen als het streekplan "Zuid-Holland Oost" van de provincie op dat punt wordt bijgesteld. Die kans lijkt niet helemaal ondenk beeldig, want de gemeente wil de provincie toch een min of meer een "uitnodigende hand" reiken. "Alvast graven" Hoe die omgelegde vaarweg in de toekomst door Alphen zal moeten lopen is al sinds jaar en dag bekend: langs de Planetensingel, voorlangs de wijk Ridderveld I (zie foto). De grond is goeddeels in gemeentehanden en onbebouwd. Die grond nu kan de gemeente in de jaren 1980 tot en met 1984 goed gebruiken, want in Ridderveld I en straks ook in de polder Kerk en Zanen heeft de gemeente voor ophogingen en bouwrijpmaken voortdurend afdekgrond nodig. Dat wordt nu nog gehaald van terreinen nabij het sportveldencomplex, waar die voorraad raakt uitgeput. De gemeente is dan aangewezen op het kopen van grond elders, een vrij prijzige aangelegenheid. Vandaar dat men bij- de gemeente Alphen aan den Rijn een bepaalde redenatie heeft opgezet. De omlegging van de vaarroute van de Oude Rijn zal er "ooit" een keer moeten komen. Dat betekent, dat er grond moet worden weggegraven. "En", zo redeneert men verder bij de ge meente, "die grond kunnen we nü eigenlijk wel gebruiken, dus laten we maar vast gaan graven. Als die omlegging pas over tien jaar aan bod komt hebben we de grond mogelijk niet nodig en zouden we die moeten weggooien." De gemeente heeft dus bij de provincie maar vast een vergunning tot ontgronding aangevraagd. Sneller Op zich is de redenatie van de gemeente niet onlogisch. Maar op de achtergrond speelt ongetwijfeld ook mee, dat de gemeente hoopt op een wat snellere realisering van de omlegging van de vaarroute "Als het kanaal voor het grootste deel maar vast gegraven is, dan komt de provincie misschien wel wat eerder over de brug", is waarschijnlijk de redenering. Zonder slag of stoot zal het echter zeker niet gaan, want de bijkomende werken maken de vaarwegomlegging een kostbare operatie. Zo zal er in de Pres. Kennedylaan een brug over het water moeten worden ge bouwd. De Rijnbrug over het Aarkanaal nabij Gouwsluis zal óf beweeg baar moeten worden gemaakt óf moeten worden gesloopt. Om maar een paar van de duurste karweien te noemen. Energiebesparingsplan van VVD in Waddinxveen: Hier moet het nieuwe Alpheuse scheepvaart-kanaal komen: vanaf het haventje bij de Zandwinplas voorlangs de Planetensingel over de Pres. Kennedylaanrichting ziekenhuis Rijnoord. De grote tankers e.d. verdwijnen dan uit het centrum van Alphen. De gemeente wil het kanaal nu eigenlijk al gaan graven. De grond is hard nodig in de nieuwbouwwijken, en misschien leiden deze activiteiten tot een snellere aanleg KATWIJK - Dansavond in oude stijl, dropping, modeshow, pop penspel, barbecue, film, sport en spel: dat zijn de onderdelen van de feestweek, die het Rijnlands Zeehospitium te Katwijk vanaf volgende week dinsdag tot en met zaterdag 16 juni organiseert. Het thema van deze week is "Vroeger en nu". De afdeling "bezigheidstherapie" organiseert elk jaar een activiteit, de opbrengst wordt ge stoken in de aanschaf van r materialen. Voor het eerst stapt de afdeling van dat gebruik af.- Voorheen organiseerde zij altijd tentoonstellingen, met verkoop van eigengemaakte voorwerpen. Nu is er de themaweek, die door iedereen te bezoeken is. Doel daarvan is dat de burgerij contac ten kan leggen met de gehandi capte bewoners van het Zeehos pitium, en omgekeerd. De feestweek gaat dinsdag van start, met om 13 uur een drop ping. Deze is net als vrijwel alle andere activiteiten bij (of in) het Rijnlands Zeehospitium, dat staat aan de Drieplassenweg te Katwijk aan Zee. Alleen de dag vol sport en spel is op een andere plek: op 16 juni van 10 tot 17 uur in sporthal Cleyn Duin aan de Stadhoudersdreef 1. Op de eerste dag van de feestweek is er vanaf 19.30 uur verder nog een dans avond in oude stijl. Op woensdag 13 juni is er zowel om 14 als om 19.30 uur een mode show met een poppenspel in het revalidatiecentrum. De dag erop is het culinaire gedeelte van de week: een barbecue, die om 17.30 uur begint. En op vrijdag 15 juni ten slotte is er om 15 uur een film vertoning in het Zeehospitium. De organisatoren van de week hebben twee verzoeken aan de Katwijkse bevolking. Op de eer ste plaats vragen zij die de dropping en/of de barbe cue-avond willen meemaken, of die zich daarvoor willen opge- Ten tweede vragen ze of die willen meewerken om de sportdag op zaterdag 16 juni goed te laten verlopen zich bij hen willen melden. Voor beide zaken kan men bellen nj 01718-16941. toestel 123 gen naar Dorien of Ruud. WADDINXVEEN - Open het bui tenbad alleen in die maanden dat er kans is op redelijk weer en een redelijk aantal bezoekers; dek het water 's nachts met een "deken" af. Dat zijn enkele van de energiebe sparende suggesties die de WD in Waddinxveen het college van Burgemeester en Wethouders aan de hand doet. De liberalen hebben de ideeën omtrent de energiebesparing in Waddinx veen gevoegd bij een lijst met aan het college gerichte vragen over in hoeverre er mogelijkheden tot besparen zijn, althans voor zover het de plaatselijke zwembaden betreft. Vêoral bij het buitenbad ziet de WD de nodige mogelijkheden. Met de aanschaf van de deken, die het water 's nachts af moet dekken, kan de uitstraling van warmte en de verdamping van water zozeer worden tegenge houden, dat een besparing van 40 tot 60 mogelijk zou zijn. Daar te genover staat een investering van 65.000 gulden (aanschafkosten). Bij maanden "met kans op rede lijk weer en redelijke drukte" denkt de WD verder aan de tweede helft van mei, de maan den juni, juli en de eerste drie weken van augustus, "één en an der afhankeliik van het weer". Een ander idee, dat ook voor het binnenbad van toepassing kan zijn, is het benutten van rookgas sen. Het afkoelen daarvan tot on geveer 40 graden Celsius be spaart volgens de liberalen 7 tot 10 procent energie, terwijl deze gassen bovendien water bevatten (per m3 aardgas wordt ongeveer 0,6 liter water geproduceerd). Voorts kan het gebruik van zon necollectoren een grote bespa ring op het gasgebruik geven. Deze zouden op het dak van het overdekte bad geplaatst kunnen worden en ook boven het par keerterrein. Als er voor 300.000 gulden zonnecollectoren worden aangeschaft kan er volgens de WD bij het buitenbad een be sparing van 80 tot 100 procent op het gasgebruik gereikt worden (bij gebruik van de deken). Bij het binnenbad zullen minder specta culaire cijfers bereikt kunnen worden via de aanschaf van zon necollectoren. Bij dat binnenbad zijn er echter weer andere mogelijkheden, zo als het isoleren van de spouwmu ren en het dak en het eventueel ook nog aanbrengen van een iso lerende laag aan de buitenkant van het bad. Verder kan veel warmteverlies worden tegenge gaan door bij luchtverversing de warme, vochtige lucht te leiden langs een warmtewisselaar, waarmee de vers aangevoerde buitenlucht mee verwarmd kan worden. De besparing van onge veer 40 procent kan zelfs nog flink hoger uitvallen volgens de WD, als inplaats van de warm tewisselaar een (wel duurdere) warmtepomp wordt aangeschaft, vooral als deze kan werken op elektriciteit, opgewekt door een gasgenerator. Omdat de WD niet weet of ver schillende van de voorgestelde besparingen mogelijk al zijn doorgevoerd, zijn de suggesties gekoppeld aan een aantal door fractieleider F.H. de Ruijter ge stelde vragen, die bij de komende raadsvergadering door B en W beantwoord zullen worden. Gemeente koopt grond aan voor doortrekken Mauri tssingel LEIDERDORP - De beleidsplanning, financiën en belastingen uit Leiderdorp is gis teravond akkoord gegaan met het aankopen van de laatste twee stukken grond, waarmee het doortrekken van de Mauritssin- gel mogelijk zal worden. Met de aankoop is een bedrag gemoeid van 120.000 gulden. Zoals bekend besloot de gemeenteraad onlangs deze doortrekking bovenaan op de top-tien van belangryke pro jecten van de gemeente Leider dorp te zetten. Op 2 augustus zal het ontwerp-be- stemmingsplan, waarin de door trekking van de Mauritssingel voorkomt, ter inzage worden ge legd. Mochten er geen bezwaren tegen worden ingebracht, dan be tekent dat dat er nog dit jaar be- gonnen zal woeden aan fle uitvoe- ring van het werk.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23