Nu ook vakbond voor priesters A KERK ZOEKT CONTACT MET ANDERS-GELOVIGEN OnrustBaskenland nadood demonstrante SOP* Ons beroep is kwetsbaarder geworden' „Kirchentag" trekt een massa mensen Zonwerende folie op celramen Bijlmerbajes VROOIVmDREESMANN WOENSDAG 6 JUNI 1979 dJJtUUiii lU'ij'i UTRECHT (GPD) - Nederland heeft er een nieu we „vakbond" bij: voor priesters en pastorale werkers in de RK kerk. Voorlopig alleen in het aartsbisdom Utrecht maar elders heeft men in middels grote belangstelling getoond voor dit nieuwe verschijnsel dat door de bisschoppen voorlopig nog met argus-ogen wordt bekeken. We hebben momenteel al 160 leden, vertelt de Utrechtse pastor Gerard Zuidberg niet zonder trots. „Als er nog zo'n 100 bij komen ben ik best tevreden". Waarom een vakbond voor pasto raal werkenden? Voorop: het is geen fraai woord, al dus Zuidberg. Maar we gebrui ken de term uitdrukkelijk om aan te geven dat de bond zich richt op allen die in het pastoraat werk zaam zijn: priesters (de wereldhe ren en religieuzen) en pastorale werkers, gehuwd of onge huwd. Wat nu de reden van de oprichting betreft: we hebben het gevoel dat er evenals voor andere beroeps groepen als artsen, advocaten, journalisten, om maar een paar te noemen, ook de mensen in het pastoraat behoefte hebben aan een vereniging die het beroep be schermt, op z'n inhoud bewaart en opkomt voor de behartiging van de belangen. Willekeur Twee „poten" dus. De plaats van de kerk in de samenleving en van de pastor binnen die kerk is aan ver andering onderhevig. Wat stelt die kerk in de samenleving voor en wat stelt de pastor eigenlijk voor? Belangrijke vragen die niet alleen op hoog niveau en binnen allerlei begeleidende diensten moeten worden doordacht en be sproken, maar ook door de men sen aan het front: de pastores in parochies en gemeentes. Als er wordt gepraat over proble men als homofilie, seksualiteit, werk en werkloosheid, dan klinkt ook wel eens een pastoraal geluid maar dan meestal van een bis schop of een enkele pastor die de moed heeft wat te zeggen. Maar het zou juist zo goed zijn wanneer een groep pastoraal werkenden zich gezamenlijk daarover buigt en van zich doet spreken. Dit heeft alles te maken met de ge loofwaardigheid van ons werk en ons staan binnen de huidige kerk, aldus Gerard Zuidberg. Andere zaak: het pastorale beroep moet gezond blijven. Het pastoraat is binnen onze samenleving geen beschermd beroep en er bestaat geen officiële beroepscode waar op we elkaar kunnen aanspreken. Naarmate ons beroep in de sa menleving kwetsbaarder wordt is het van belang ervoor te waken dat de inhoud van onze functie niet wordt overgeleverd aan wil lekeur van welke kant dan ook. Er kan veel bescherming uitgaan van de parochie of van de bis schop, maar we zullen er ook zélf als collega's onderling aan moe ten werken. Zoals we elkaar ook kunnen helpen bij het denken over allerlei nieuwe methodes in het pastoraat. Rechtspositie - En de belangenbehartiging? We willen als vereniging zorg dra gen voor een duidelijke en open lijke rechtspositieregeling voor pastoraal werkenden, aldus Zuidberg. We willen pleiten voor duidelijkheid en openheid in kwesties rond het al of niet be noemd kunnen worden, bij het al of niet aanstellen en bij het ai of niet ontslaan. Het is bovendien broodnodig dat er eens een in stantie komt die voor collega's in de bres kan springen als ze in de knel dreigen te komen. Er zijn de laatste tijd dingen gebeurd rond benoemingen en ontslagen waarvan je je kunt afvragen of je als collega's gezamenlijk geen steun had moeten verlenen. - Twee terreinen dus waarop de nieuwe vereniging of vakbond van plan is actief te zijn. Momenteel is men bezig om allerlei vragen en problemen eens op een rijtje te zetten. Daar heeft het voorlopig bestuur tot eind dit jaar de tijd voor gekregen. Op hef voorlopige lijstje staat o.m. het doordenken van wat men dan wei noemt het solidariteitsmodel in plaats van het gehoorzaam heidsmodel. Verder de maat- schappelyke-politieke dimensie van kerk, pastoraat, ambt. Ook vragen rond kerk en ambt, zoals de democratisering in een hiërar chische kerk, alsmede methoden en modellen van pastoraat en groei van een basiskerk. Het gaat er ons niet om ons op te stellen tegen de bisschop, zo ver zekert Zuidberg. Je kunt je af vragen of we als pastores geza menlijk de bisschop niet teveel in een isolement hebben laten zit ten. Te vaak gebeurt het dat men hem maar laat praten, zijn uit spraken maar laat liggen. Paro chies hebben er recht op dat die uitspraken serieus genomen worden en besproken worden. Ook dan is overleg in een vereni ging als de onze bijzonder be langrijk. - Zal de nieuwe vakbond zich aan sluiten bfj een grote organisatie als de FNV? Dat is niet uitgesloten. De vraag is al gesteld of het juist niet goed zou zijn om via de vakbond weer in contact te komen met de orga nisaties van arbeiders en andere werkenden! Van 13 tot 17 juni wordt in de Westduitse stad Neurenberg weer een nationale protes tantse Kirchentag" gehou den. De deelneming daaraan vacht groot: naar schatting zo'n 100.000 mensen. Ook uit an dere landen, waaronder Ne derland, worden belangstel lenden verwacht. Veel Westduitse christenen hebben zich actief op deze dagen voorbereid. Er zijn ook kritische stemmen te be luisteren. Zo betreurt het be stuur van de Evangelische Kerk in Beieren het, dat in het programma bijeenkom sten en medewerkers voor komen die weerstand heb ben opgeroepen. Vorige week probeerde dit be stuur nog, de als "links" be kend staande vrouwelijke theoloog Dorothee Sölle van het programma af te voeren, maar de leiding van de "Kir chentag" ging daar niet op in. De Beierse kerkleiding meent dat bij alle noodzake lijke en gewenste veelvor migheid op de "Kirchentag" er ook grenzen zijn voor de kerk, juist omwille van haar opdracht. Niet elk thema leent zich volgens haar voor openbare behandeling, vooral niet waar zoveel jon geren aanwezig zijn. Het bestuur van de "Kirchen tag" heeft nu wel het pro gramma waarin Dorothee Sölle optreedt uitgebreid met een "theologische medi tatie". Maar ook de pedagoog Helmut Kentler, die tijdens een podiumgesprek van de werkgroep "Homosexuelen en de kerk" zal spreken over "Homosexualiteit en het evangelie", blijft op de lijst van medewerkers staan. De controverse rond de "Kir chentag" is een afspiegeling van de huidige tegenstellin gen binnen de Evangelische Kerk in Duitsland. Sinds de jaren zestig verwijt een evangelikale minderheid op de "Kirchentag" dat er spre kers in het programma voorkomen die niet op basis van de bijbel staan. Voorlo pig hoogtepunt van deze controverse, aldus de Evan gelische Pressed ienst, was 1977, toen de evangelikale „Gemeentedag onder het Woord" te Dortmund in feite een "anli-Kirchentag" werd. (De Kirchentag zelf werd toen enige weken later in Berlijn gehouden.) De Beierse bisschop Hansel- mann heeft met zijn uitnodi ging aan de "Kirchentag" om nu naar Neurenberg te ko men, willen bemiddelen tus sen de partijen. De belijde nisbeweging "Geen ander evangelie" gaat uit protest tegen bepaalde sprekers niet naar Neurenberg. Het "Gnadauer Verband", de grootste evangelikale groe pering, heeft zijn 300.000 le den vrijgelaten om aan de „Kirchentag" deel te nemen. De president ervan, ds. Kurt Heimbücher (Neurenberg), zal zich niet vertonen. Ande re organisaties, zoals de Con ferentie van belijdende Ge meenschappen hebben ook geen bindend advies gege- Veertig jaar. Op 11 juni is het veertig jaar geleden, dat dr. K.E.H. Oppenheimer (74) te Lei den, nu met pensioen, tot predi kant werd bevestigd. Dat ge beurde in het Drentse Nieuw- Dordrecht, waar hij van 1939 tot 1946 werkzaam is geweest. Na twee jaar Hallum (Fr.) kwam hij in 1948 naar Leiden om het pasto raat onder studenten ter hand te nemen. Hij was hier de eerste studentenpredikant. In 1961 nam ds. J.A. Eekhof dit werk van hem over. Dr. Oppen heimer (Stokroos 21 Leiden) werd toen universiteitspredi kant, welke functie hij tot aan zijn emeritaat (1971) heeft vervuld. Hij is nog steeds actief als redac teur van het blad "In de Waag schaal". kant is, 11 juni, hoopt prof. dr. H. Berkhof (Julianalaan 18, Oegst- geest) vijfenzestig jaar te worden. Sinds 1960 is hij hoogleraar in de dogmatiek aan de Leidse univer siteit. Omdat een hoogleraar niet op zijn 65ste weg hoeft en prof. Berkhof niet heeft aangekondigd dat hem dit een geschikt moment lijkt om op te stappen, betekent zijn verjaardag geen afscheid. Vrouw in ambt I De kerkeraad van de hervormde gemeente te Rijnsburg heeft met 20 stemmen vóór, 9 stemmen te gen en 1 stem blanco besloten tot toelating van de vrouw tot ambt van ouderling. Daaraan ging een brede discussie vooraf waarin zowel bijbelse gegevens over de positie van de vrouw in de christelijke gemeente als het feit wm* Prof. Mulder .voorgedragen als voorzit- De Raad van Kerken in Neder land heeft een sectie „Wereld godsdiensten" ingesteld. Prof. dr. D. C. Mulder van de Vrije Universiteit te Amsterdam zal als voorzitter van de nieuwe sectie aan de raad worden voorgedragen. Hij is ook adviseur van de „dialoog- sectie" van de Wereldraad van Kerken. Het leggen van contacten tiLSsen de kerken en aanhangers van andere godsdiensten en theo logische bezinning op de ont moeting met anders-gelovi gen zullen de voornaamste taken van de sectie zijn. De Raad van Kerken vindt die activiteiten noodzakelijk om dat de Nederlandse samenle ving steeds meer te maken krijgt met mensen van andere religies. Zo wordt het aantal mohammedanen in ons land op het ogenblik al op ongeveer 200.000 geschat, het aantal hindoes op 50.000 en het aan tal boeddhisten op 15.000. De nieuwe sectie van de Raad van Kerken wil ook relaties aanknopen met buitenlandse instellingen op hetzelfde ge bied. Eveneens beschouwt zij de bewaking van de mensen rechten in religieus en cultu reel opzicht als behorend tot haar taak. Voor anders-gelo vigen kan zij als adres funge ren van de kerken die bij de Raad van Kerken zijn aange sloten. Prof. Mulder (59), de kandidaat voor het voorzitterschap, werd in 1945 zendingspredi kant namens de Gerefor meerde Kerken in Jogjakarta. Van 1950 tot 1962 was hij do cent aan de theologische op leidingsschool in die stad, welke functie hij in 1962 ver wisselde vooreen docentschap aan de theologische hoge school te Djakarta. Sinds 1965 is prof. Mulder hoogleraar in de geschiedenis van de niet- christelijke godsdiensten en inleiding in de wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit en sinds 1972 buitengewoon hoogleraar aan de theologi sche hogeschool van de Gere formeerde Kerken te Kampen. van het huidige ambtsdragerste kort ter sprake kwamen. Door dit tekort kunnen veel leden van de gemeente en gezinnen niet inten sief worden bezocht. Met name de nieuwe wijk "Frederiksoord" zit met een aantal ambtsvacatu- I Ds. Toornvliet. De "Radioge meente" van ds. G. Toornvliet, die haar stem in de ether verloren zag gaan toen "Mi Amigo" op hield met uitzenden, maakt nu gebruik van Radio Caroline (zelf de golflengte: 319 meter). De uit zendingen zijn op zondagmorgen van half tien tot tien uur en verder elke middag van half 6 tot 6 uur. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Maas dijk, J. Delhaas Eikerzee. te Vlaardm- gen W.H. de Jong Oud-Loosdrecht, te Vriezenveen J. den Hoed Sliedrecht, te Genemuiden, G. Vroegindewey Katwijk aan Zee; aangenomen naar Leeuwarden R. Dijkmeijer Putten (deelgemeente), naar Heerenveen R. van der Gnjp te Naarden; bedankt voor Rijssen J. Smit Hilversum, voor Surhuizum (Fr.) W. Balke Den Ham. voor Woudenberg, G. van den End Papendrecht. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Amsterdam-Osdorp G. van Hal- sema Katwijk aan Zee, naar Gronin- gen-West J. Bulthuis Bergum. naar de gereformeerde-hervormde streekge meente Maas en Waal (omgeving Nij megen, met standplaats Wychen) CA. van Nood Vaas sen, naar Sint Jacobi- parochie (Fr.) mevrouw W. Wfjbenga Idskenhuizen (Fr.) Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Hattem A. de Snoo Mus sel. te Hoogezand-Sappemeer. M. Heemskerk Putten; bedankt voor As sen-Noord M. Brandes Ermelo. Nederlands Gereformeerde Kerken (voorheen Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband): aan genomen naar Groningen M.R. van den Berg Oegstgeest. naar Kampen (voor zendingswerk in Natal, Zuid- Afnka) B. Wielenga te Eek en Wiel; bedankt voor I Jsselmuiden-Grafhorst H.A. Strating Langerak. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Rotterdam-West, M. Vlietstra Bunschoten te Haarlem-cen trum J.W. Maris Hilversum; bedankt voor Westzaan A. van de Weerd Zeist. Te gemakkelijk "Een beetje vervolging zou de kerk in Groot-Brittannië geen kwaad doen. Waar vervolging is, daar is het getuigenis van de kerk het sterkst. Wij hebben het te ge makkelijk". Dat zei aartsbisschop dr. Donald Coggan van Canterbury bij zijn terugkeer deze week van een be zoek aan Hongarije en Oost- Duitsland. De autoriteiten daar l^open dat de kerk zal afsterven, maar, aldus het hoofd van de Anglicaanse Kerk in Engeland en Schotland, zij realiseren zich niet dat de kerk een aambeeld is waar al vele ha mers op gebroken zijn. "Tegen de kerk van Christus zijn zelfs de poorten van hel niet bestand". ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - De Rijks gebouwendienst gaat zonweren de folie aanbrengen op de bui tenkant van de celramen van de Amsterdamse Bijlmerbajes. Hiermee wil men tegemoet ko men aan de klachten die sinds de ingebruikneming van het ge bouw door gedetineerden en per soneel zijn geuit. Een ingrijpende (Van c i correspondent) MADRID - Als gevolg van de omstreden dood van de 24-jarige Venezolaanse Gla- dis del Estal, die zondag tijdens een anti- nucleaire betoging in Tudela door een po litiekogel stierf, was het gisteren in het gehele Baskenland onrustig. In de hoofd steden van de Baskische provincies de den zich talrijke gewelddadige confronta ties voor tussen de bevolking en politie. De oproep van een aantal politieke partij en en vakbonden tot algemene staking werd opgevolgd. In Pamplona maande de civiele e van de provincie Navarra de burgers tot rust en hij verklaarde dat de politie, die gisteren met stenen werd bekogeld en vanaf balkons met kokende olie werd be stookt, met alle middelen de openbare or de blijft handhaven. De ergste incidenten deden zich voor in Pamplona, waar vanaf 's ochtends vroeg in verschillende stadswijken barricaden werden opgeworpen en in brand gestö- ken. De politie, die de barricaden met bulldozers trachtte te verwijderen, werd herhaaldelijk door radicale groeperingen aangevallen. Er werden zes arrestaties verricht. Tijdens een bijzondere zitting van de ge meenteraad van San Sebastian lynchte het publiek bijna de wethouder van de regeringspartij, omdat hij voorstelde een neutraal onderzoek te laten instellen naar de ware toedracht van de dood van Gladis del Estal. De woede van het publiek richt te zich slechts tegen deze vertegenwoor diger van de regeringspartij, omdat men het politie-optreden van zondag in Tudela identificeerde met de politieke lijn van het kabinet dat verantwoordelijk is voor de richtlijnen waaraan de politie zich dient te houden. De politie moest eraan te pas ko men om de wethouder uit ziin benarde positie te bevrijden. Eduardo Mejilla, civiel gouverneur van Na varra, heeft de burgemeester van Tudela beschuldigd dat hij „onjuiste getuigen verklaringen" over de dood van Gladis del Estal naar buiten heeft gebracht. Volgens deze regeringsvertegenwoordiger in Na varra is de officiële versie, die meldt dat het meisje per ongeluk door een politie kogel in het gezicht werd getroffen, juist. Francisco Arava. burgemeester van Tu dela. blijft echter bij zijn standpunt dat de 24-jarige Gladis door een guardia civil in de nek werd doodgeschoten. wijziging van het ventilatiesys teem hoeft volgens de gebou wendienst niet, omdat dit voldoet aan de wettelijk gestelde eisen. Dit bleek gisteren tijdens de voort zetting van het kort geding, vorig jaar door twee vrouwelijke gede tineerden tegen de staat aange spannen. Volgens de eisers re gende het klachten over de atmo sfeer in het gebouw. Zowel gede tineerden als bewaaksters had den last van benauwdheid, mis selijkheid en andere ongemak ken. Dit werd geweten aan de op zet van het gebouw, waarin uit oogpunt van besparing geen air conditioning is aangebracht. Het luchtverversingssysteem kan er slechts voor zorgen dat het in de cellen hoogstens drie graden warmer wordt dan in de buiten lucht. TNO Delft, dat in opdracht van mr. Borgerhoff Mulder een onder zoek heeft ingesteld, is tot de slotsom gekomen dat een deel van de klachten kan worden te ruggevoerd op het feit dat op zo merse dagen de temperatuur in sommige cellen (die op de zon kant) vrij hoog kan oplopen. - De landsadvocaat, mr. Droogleever Fortuyn, liet weten dat het advies van TNO op korte termijn zal worden opgevolgd. "Het gaat hier om een experiment. Uit het onderzoek van TNO is gebleken dat het ventilatiesysteem aan de eisen voldoet. Ik verzoek u dan ook de eis af te wijzen", aldus de landsadvocaat. Uit de broodwinkel: TARWEKNIP ca. 800 gram vanJ-3S voor 1,40 en zachte puntjes 4 stuks vanj^08~ voor 0,98 0PL0SK0FFIE VAN K en G pot 200 gram van voor 6,79 VENDA KANJERK0EK plm. 570 gram van-eer voor 1 ,39 VENDA COLA, SINAS en UP per literfles varvOrTS voor 0,69 UYTTERWAAL KOMKOMMER- SCHIJVEN 3/4 pot van+rtt^ voor 0,95 Verse groente en fruit: SPAANSE SPERZIE BOONTJES 500 gram voor 1,49 FYFFES BANANEN per kg 1,29

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13