Zonnige Pinksterdagen met noodweer besloten Verkeersdrukte eist zeven mensenlevens Huishouden f 100,- duurder door stijging van de energieprijzen Pieter Menten kan vervolg proces thuis afwachten GOEDKOOP0GEZELUG Zo'n 700.000 buitenlandse gasten Tourcaravans zijn niet gegarandeerd veilig DINSDAG 5 JUNI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD)-Als de stijging van de energieprijzen niet meer wordt vergoed in de prijscom pensatie, kost dat een gemiddeld gezin alleen al aan woonlasten f 100 extra. Dit schrijft Koop kracht, het maandblad van het Konsumenten Kontakt na een onderzoek naar de stijging van de gas-, water- en stroomtarieven in 45 Nederlandse gemeenten. Een gemiddeld gezin betaalt dit jaar f 110 meer aan gas, licht en water dan vorig jaar. Het aardgas is f93 duurder geworden, de stroom f8 en het water gemid deld f 9. In totaal zijn de woonlas ten voor een gemiddeld gezin met 6,6 pfocent gestegen. Dat is bijna twee keer zo veel als de overheid wil dat de prijzen zouden mogen stijgen. Van alle woonlasten is het aardgas het meest in prijs gestegen, na melijk met 9,8 procent. Dat komt door de aardgasprijsverhoging van 2,5 cent per m3 afgelopen ja- nuari. Volgens Koopkracht weegt de aardgasprijsverhoging zwaar op het huishoudbudget, mede omdat een gezin deze ener giebron het meest gebruikt. De elektriciteitstarieven zijn dit jaar gemiddeld met 1,5 procent gestegen. Koopkracht verwacht dat de stroomtarieven in de loop van dit jaar echter nog sterk zul len oplopen. Als gevolg van de styging van de olieprijzen zal de brandstoftoeslag in het elektrici teitstarief waarschijnlijk sterk omhoog gaan. Volgens het blad verschillen de fei telijke bedragen die een gezin jaarlijks aan stroom betaalt per gemeente aanzienlijk. In Noord- Brabant betaalt men per jaar f450, maar in Gouda of Amster dam betaalt een gezin meer dan f650. Ook de prijsverhogingen van water lopen per gemeente sterk uiteen, aldus Koopkracht. Voor een gezin met twee kinde ren is de watervoorziening ge middeld 4,9 procent duurder ge worden. De gemeente Nijmegen heeft zijn watertarief echter he lemaal niet verhoogd, terwijl de gemeenten Amersfoort, Delft, Schiedam, Vlissingen, Zwolle, Amsterdam. Haarlem en Rotter dam het tarief met 8,5 procent of meer verhoogden. De feitelijke bedragen die een gezin betaalt voor een jaar lang water lopen per gemeente eveneens sterk uiteen. De lasten lopen van f118 in Groningen tot f369 in Schiedam. Volgens Koopkracht wordt dit verschil onder meer veroorzaakt door de uiteenlo pende kosten van de waterwin ning. In een schoon milieu zijn de winningskosten minder dan in een vervuild milieu. Dit verschil is tevens merkbaar in de water- zuiveringsheffing die ieder huis houden apart betaalt, aldus het blad van het Konsumenten Kon- takt. Deze milieuheffing is in 1979 gemiddeld 9,7 procent duurder geworden. Per Waterschap ver schillen de tariefsverhogingen bijzonder sterk, aldus Koop kracht. Op Schouwen-Duiveland blijft het tarief gelijk, maar in het Zeeuwse Huxtlerambacht is de milieuheffing in eén klap 125 procent duurder geworden. In centen betalen de inwoners van het waterschap De Brielse Dijk in Zuid-Holland het meest, name lijk f 147. Inwoners van Friesland betalen met een heffing van f72 het minst. Enquête: VVD verliest fors DEN HAAG (ANP) - Als op dit ogenblik Tweede Kamerver kiezingen zouden worden ge houden zouden de Partij van de Arbeid en het CDA verge leken bij de verkiezingen in 1977 gelijk blijven. Maar de WD zou vijf zetels verliezen en D'66 zou er vijf winnen. Dat is de uitkomst van de laatste NIPO-enquête voor de Europese verkiezingen van donderdag a.s. die zaterdag middag in VARA's Rooie Haan is gepubliceerd. De huidige regeringscombinatie van CDA en WD zou geza menlijk op 72 zetels komen. Het linkse blok van PvdA, D'66, CPN, PPR en PSP zou, evenmin als het rege- ringsblok de absolute meer derheid halen: 74 zetels. Op basis van de peiling wordt een opkomstpercentage ver wacht tussen 51 en 64. Uit een aanvullend onderzoek is gebleken dat de jongeren be duidend slechter zullen op komen dan de ouderen. Dit is nadelig voor PvdA, D'66, PPR en PSP en voordelig voor CDA en SGP De cijfers: respectievelijk de percentages van de Tweede Kamerverkiezingen mei '77, Provinciale Staten maart '78 en de peiling mei '79 en de ze telverdeling Tweede Kamer verkiezingen mei '77, Provin ciale Staten maart '78 en de peiling mei '79. PvdA 33.8 33,9 34,5 53 52 53 CDA 31,9 35,1 32,1 49 54 49 VVD 18,0 17,0 15,2 28 26 23 D'66 CPN PPR PSP SGP GPV 5,4 5,2 8.5 0.9 1,3 2.2 1 2.1 2.2 2.3 3 1.0 1.0 1.0 1 DEN HAAG (GPD) - Zware onweersbuien die met hevige regen en hagel gepaard gingen, heb ben Nederland Tweede pinksterdag danig par ten gespeeld. In Beuningen ontstond een wer velwind die grote schade veroor zaakte. In Amstelveen kwam een voetballer om het leven, toen hij op het veld door de bliksem werd getroffen. In Limburg raakten automobilisten door een hevige zware onweersbui zo van slag dat een file van veertien kilometer ontstond. Bij de spoorwegen raakten tal van trajecten onberijdbaar als gevolg van blikseminslag waardoor de bovenleiding stroomloos werd, dan wel wissels of seinen ontre geld raakten. Tussen Soest en Soestdijk moest de dienst wor den gestaakt omdat de spoordijk over een lengte van acht meter ADVERTENTIE verzakte In Rheden en andere plaatsen langs de Veluwezoom moesten wegen wegens de over vloedige regenval worden afge zet. Ook elders kwamen wegen blank te staan. Het verkeer kampte tot laat in de avond met files. Het was „meer dan normaal druk", zo liet de Verkeerscentrale van de rijkspo litie in Driebergen weten. Een file die aan het begin van deavpnd op de weg Zierikzee-Rotterdam al een lengte had van ruim tien ki lometer. was tegen middernacht nog niet helemaal opgelost. Het zelfde was het geval met files op de A-12, de autosnelweg tussen Arnhem en Utrecht. Bij Velp stond om half elf 's avonds nog twaalf kilometer auto's. Het zware weer sloot een buiten gewoon zonnige Pinksteren af. al had ook Eerste pinksterdag 's avonds hevig onweer in petto ge had dat bijvoorbeeld in Noord- Holland grote schade veroor zaakte. Een huis en een boerderij brandden na blikseminslag af. De stranden waren overvol, wat op de aan- en afvoerwegen groot op onthoud veroorzaakte. Veel buitenlanders hebben van het mooie weer in ons land geprofi teerd. Naar berekening van het Nationaal bureau voor Tourisme hebben zo'n 700.000 buitenlan ders een bezoek aan Nederland gebracht. Het waren v lijk Duitsers. Met Pasen BEUNINGEN Gelderse Beuningen grote schade aan. Op de foto een door de storm verwoest huis. DEN HAAG (GPD) - De van oor logsmisdaden beschuldigde Bla- ricummer Pieter Nicolaas Men ten zal naar huis kunnen terugke ren, wanneer zijn gezondheids toestand zulks weer toelaat Hij is akkoord gegaan met de voor waarde dat hij niet in voorlopige hechtenis zal worden genomen als hij zijn woning in Blaricum niet verlaat. De bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank legde Menten dit huisarrest op bij zijn beslissing over het verzoek van de officier van justitie om de Bla- ricummer weer gevangen te mo gen nemen voor de voortzetting van zijn proces. Toen Menten donderdag van de beslissing van de rechters op de hoogte werd gebracht, raakte hij buiten be wustzijn. Hij ligt sedertdien in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Menten is nu weer zo ver hersteld dat hij het bevel van de rechtbank voor akkoord heeft kunnen teke nen. Dat biedt hem nu de gele genheid thuis het vervolg af te wachten van het proces dat tegen hem is aangespannen wegens het begaan van oorlogsmisdaden in de tweede wereldoorlog in toen malig Pools gebied. De Rotter damse rechters vonden dat er weliswaar voldoende redenen waren om Menten weer gevangen te zetten, maar besloten daarvan af te zien met het oog op de ge zondheidstoestand van de in middels tachtigjarige Blaricum- Menten kwam in eerdere instantiè vrij door een uitspraak van de bij zondere strafkamer van de Haag se rechtbank. Die vond dat Men ten niet meer voor zijn eventuele daden in de jaren '40 kon worden veroordeeld. De rechtbank liet daarbij onder meer gelden dat Menten in het verleden zekere beloften zouden zijn gedaan dat hij geen strafvervolging meer hoefde te vrezen. De Hoge Raad verwierp echter die overwegin gen en beval een nieuw proces. Dat zal gevoerd gaan worden voor de bijzondere stafkamer van de Rotterdamse rechtbank. ook veel Fransen en Belgen maar daarvan werden er deze Pinkste ren veel minder geteld. Overigens lag het aantal buiten landse gasten dit jaar 80.000 der het aantal van Pinksteren 1978. Toen was het weer welis waar veel slechter, maar toen was de Keukenhof in Lisse nog open en die blijkt de totalen toch be langrijk op te vijzelen. De Keu kenhof is nu alweer ruim een week gesloten. De grootste trek pleisters waren dit weekeinde na de stranden het Shetland Pony park in Slagharen (53.000 bezoe kers), deBeekse Berge nJ52.000) LEIDEN (ANP) - Tijdens het afge- T-» GgjjT-* lopen pinksterweekeinde zijn op De Efteling (45.000). Duinrell in Wassenaar boekte 26.000 gas ten, Avifauna in Alphen 17.500 en het Dierenpark Wassenaar 10.000. Langs de hele Noordzeekust waren hotels, bungalows en pensions goed bezet. En voor het eerst dit jaar haalden de kampeerterrei nen een hoge bezettingsgraad. Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. GASSELTE/DOEL/KALKAR (GPD) - Tienduizenden men; hebben het voorbije weekeinde betoogd tegen het gebruik van kernenergie. In eigen land was het Drentse dorp Gasselte doelwit van zo'n 25.000 betogers. Zij kwamen daar protesteren tegen de plannen om radioactief afval van kerncentrales op te bergen in holten die bij Gasselte en andere plaatsen in het Noorden diep in de bodem zijn ontstaan door de winning van zout. Zeker tienduizend mensen, van wie de helft Nederlanders betoog den in het Westduitse Kalkar tegen de bouw van een reactor voor de produktie van brandstof voor kerncentrales. In België, dicht bij de Nederlandse grens, trok een stoet van zo'n 15.000 mensen in de buurt van Doel langs twee al in gebruik zijnde kerncentrales om te betogen tegen de bouw van nog meer atoomcentrales daar. De betogingen verliepen zonder incidenten. Ook elders in Europa werd tegen het gebruik van kernenergie geprotesteerd. In Spanje viel daarbij een dode. In het Zwitserse Leibstadt verliep een demonstratie van tweeduizend man echter weer rustig. In de Verenigde Staten zijn bij betogingen op ver schillende plaatsen honderden demonstranten opgepakt. Op de foto een blik op de deelnemers aan de demonstratie in het Belgische Doel. de overvolle Nederlandse wegen zeven mensen in het verkeer om gekomen. Daarnaast raakten eveneens zeven mensen gewond bij verkeersongelukken. Op de weg van Schiedam naar de kust deed zich zondagochtend een kettingbotsing voor. De 33-jarige rijkspolitieman Van der Lee uit Oldehove is gisteren dodelijk verongelukt op de pro vinciale weg Zuidhorn-Niekerk. Hij was per auto op weg om een collega op te halen toen hij werd aangereden door een auto die geen voorrang verleende. Van der Lee was op slag dood; de in zittende van de andere auto bleef ongedeerd. In de gemeente Dalfsen verloor za terdagavond de 37-jarige heer Sunter uit Hasselt tijdens een in haalmanoeuvre de macht over het stuur kwijt. Hij botste tegen enkele bomen en was op slag dood. In de nacht van zaterdag op zondag verloor de 37-jarige heer Jacobs uit Leeuwarden op de Af sluitdijk eveneens de macht over het stuur. Hij sloeg enkele malen over de kop en belandde vervol gens in het water. Hulp kwam te laat. Een 84-jarige vrouw uit Zwanen burg is zaterdagavond in het zie kenhuis overleden aan de ver wondingen welke zij eerder had opgelopen bij een verkeersonge val in haar woonplaats. Dit on geluk gebeurde in een straat met éénrichtingsverkeer. De vrouw stak net de weg over. toen ze werd aangereden door een auto die achteruit reed in de niet-toege- stane richting. komen. Door nog niet opgehel derde oorzaak raakte hij met zijn auto van de jaagweg en kwam in het kanaal erlangs terecht. In Renkum zijn gistermiddag vijf jongelui uit Renswoude bij een verkeersongeval gewond ge raakt. Zij reden met hun wagen achterop een plotseling vaart minderende auto. Eén van de jongelui, een 16-jarig meisje is ernstig gewond overgebracht naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen. De 19-jarige bestuur der van de wagen en de andere drie inzittenden van 7, 8 en 10 jaar, werden naar een ziekenhuis in Bennekom gebracht. De jon gelui behoorden, de bestuurder uitgezonderd, tot één gezin. Kettingbotsing Op rijksweg 20 heeft zich zondag ochtend een kettingbotsing voorgedaan, waarbij drie auto's zijn uitgebrand. Twee mensen zijn gewond in een ziekenhuis opgenomen. Volgens de rijkspo litie is het ongeval waarschijnlijk een gevolg van de grote drukte op de weg van Schiedam naar de kust. Op de plaats van de botsing - ter hoogte van Maasland - kon de politie de linker rijstrook vrij maken. Om half twaalf, een half uur na het ongeval, was er tussen Maasland en Schiedam slechts langzaam rijdend verkeer moge- liik. Daardoor zijn, volgens de politie, opstoppingen ontstaan Volgens de politie te Maasland gebeurde het ongeluk toen de be stuurdervan een personenauto te laat bemerkte dat hij een rij stil staande auto's naderde. Hij reed achterop de laatste wagen uit de file. die daarop in brand vloog Ook de daarvoor staande auto vatte vlam. Een vierde auto raak te beschadigd. Alle inzittenden van de betrok ken auto's konden op tijd uit hun wagens worden bevrijd. De inzit tenden van de auto die achterop de file reed, konden na behande ling in het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen weer naar huis. De inzittenden van een van de in brand gevlogen auto's-een echt paar van 65 jaar uit Capelle a/d IJssel - raakten zwaarder ge wond. Zij liggen nog in het Holy- ziekenhuis. Slingeren Door nog onbekende oorzaak is za terdagmiddag de 23-jarige dienstplichtige militair Van Hil- ten uit Utrecht bij een verkeers ongeluk in Jisp om het leven ge komen. Rijdend op zijn bromfiets begon hij te slingeren en raakte onder een vrachtwagen. Op de weg van Oosthuizen naar Purmerend is zaterdagmiddag de 22-jarige A. A. Struijk door een ongeluk om het leven gekomen. Hij botste met zijn motorfiets op een personenauto die van de an dere kant kwam, de linker weg helft opreed en rechtsaf een erf opdraaide. In Ilpendam is zaterdagavond de 52-jarige D. de Jong bij een ver keersongeluk om het leven ge- RIJSWI.JK (GPD) - Bijna de helft van de caravans in Nederland wordt niet gecontroleerd op elek trische veiligheid Dat komt doordat de overheid geen veilig heidseisen voor tourcaravans verplicht stelt. Dit gebrek is tot nu toe al een vijfjarig jongetje noodlottig geworden. Niettemin weigert de overheid ook in de toekomst veiligheidsvoorschrif ten op te stellen. Dit schrijft het Konsumenten Kon- takt in zijn maandblad Koop kracht Volgens deze consumen tenorganisatie is het ministerie van economische zaken al jaren op de hoogte van de gi brekkige veiligheid van tourcaravans Op verzoek van de KEMA. de elek triciteitsbedrijven en de consu mentenorganisaties is onderzoek verricht naar de wenselijkheid van veiligheidsnormen. Het mi nisterie heeft nu besloten geen i nkele eis vetpUcht te stellen. Volgens economische zaken is een tourcaravan geen toestel en ook geen apparaat. Daardoor is de Elektriciteitswet, volgens het ministerie, niet van toepassing. Deze wet geeft de overheid de mogelijkheid om veiligheidsei sen verplicht te stellen. Het Konsumenten Kontakt is zeer verbolgen over het uitblijven van wettelijke eisen. De organisatie beschuldigt het departement er van woorden belangrijker te vin den dan levens. Konsumenten Kontakt vindt dat de overheid de formuleringen in de Elektrici teitswet moet veranderen als blijkt dat deze wet de veiligheid van de burgers niet kan garande-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7