Onzekerheid of renovatie- plannen doorgaan neemt toe Architect T. Westgeest: „Financiële grenzen te krap" Controle technische staat van auto's: een tragische score UBERAAL: ^/GEWOON JEZELF KUNNEN ZIJN Agent in arm gebeten DINSDAG 5 JUNI 1979 LEIDEN Politie-agenten controleerden driemaal per dag twee uur. Hier :ijn ze bezig op de Hoge Rijndijk. 'Een tragische score", vindt in specteur Van der Sommen van de Leidse politie. Bij een verkeerscontrole die vorige week is gehouden werden bij 561 auto's 79 overtredingen geconstateerd.dat is ongeveer veertien procent. Heh was een landelijke actie, georgani seerd door de Centrale Politie Verkeerscommissie in overleg met Veilig Verkeer Nederland en met de Verkeerscommissie van het ministerie. De aanlei ding voor deze actie is het weer op gang komende vakantieverkeer. Van der Sommen: "Dit soort acties kunnen de mensen rond deze tijd altijd verwachten. Er komt er nog een deze maand. Met het doel dat ze ervoor kunnen zorgen dat de auto voor ze op vakantie gaan in elk geval in orde is en ze de ellende niet in het buitenland krijgen." De controles waren gericht op de technische staat van de auto, maar de politie deed natuur lijk voor andere overtredin gen de ogen niet dicht. Van maandag to en met vrijdag werden door negen agenten van de surveillancedienst in Leiden 561 auto's staande ge houden en gecontroleerd. Be wust tot alleen de auto's die ouder dan een jaar of twee waren eruit gepiktdus die veertien procent overtredin gen geeft een iets vertekend beeld. Maar toch erg veel,zegt Van der Sommen: "Er blijkt uit dat controles op grotere schaal nodig zijnen dat als de auto ouder wordt dan een jaar of twee het onderhoud slechter wordt." Adjudant De Jong, die de actie in Leiden heeft geleid, voegt er aan toe: "Ik neem aan dat velen het er na de eerste servicebeurt al bij laten zitten." Er is vorige week één auto we gens verregaande staat van verval van de weg gehaald. De eigenaar zag de noodzaak daarvan blijkbaar zelf ook in, want hij deed vrijwillig af stand van zijn voertuig. Er zijn negen processen verbaal opgemaakt voor gladde ban den. twaalf voor gebreken aan de remmen, acht voor de fecte richtingaanwijzers, vier voor defecte uitlaten, acht voor verkeerde inrichting of onzichtbaarheid van de ken tekenplaat. één voor een de fecte koppeling, één voor een het uitzicht belemmerende belading en 34 voor andere overtredingen (stoplichten, claxons, buitenspiegels, deel LEIDEN/WASSENAAR - "Ik heb het gevoel dat de geld kraan voor de renovatie langzaamaan wordt dichtge draaid. We werken nog steeds aan de voorbereiding van nieuwe renovatieplannen maar het is maar afwachten of de minister zijn goedkeuring aan die plannen zal hech ten" 111, rijbewijs, enz.). Eén au tomobilist reed door toen de politie hem een stopteken gaf en is aangehouden omdat hij daarmee een misdrijf pleeg de. Inspecteur Van der Sommen gelooft niet dat het onderhoud van ons wagenpark er beter op wordt. Vorig jaar was het resultaat van zo n zelfde actie weliswaar negatiever, hoewel er toen van te voren in de krant aandacht aan was be steed. "Maar dat net op de es sentiële onderdelen, banden en remmen, de meeste verba len vallen is een teken aan de wand. Terwijl ook nu op maandag het grootste aantal overtredingen is geconsta teerd, in hoeverre het is rond- gepraat is onduidelijk. Op zich is dat positief, want het scheelt ons weer in het bon netjes schrijven"aldus Van der Sommen. Om dezelfde re den was het overigens de be doeling geweest om ook dit keer van de actie een aankon diging in de krant te laten zet ten. Dat is er echter wegens communicatiestroornissen binnen het bureau van politie niet van gekomen. Na afloop van de actie houden de controles niet op, zegt Van der Sommen met nx^druk. Net zc als er voor de actie gecon troleerd werd, zal dat na de actie gebeurenalleen minder intensief. Vanaf 1 januari tot vorige week werden bijvoor beeld 59 processen verbaal opgemaakt voor gebreken aan auto's. En op ander ge bied: 989 maal voor door rood licht rijden per auto, 168 maal voor hetzelfde per fiets of bromfiets, 1021 maal voor fout parkeren, 562 voor te hard rijden en 163 maal voor fiet sen zonder verlichting. UITNODIGING Dinsdag 5 juni spreekt mevrouw J. C. W. Bogaards, nummer 5 op de VVD/ELD lijst voor het Europese parlement, in Voorschoten. Onderwerpen o.a. milieu, werkgelegenheid en -verdeling, de derde wereld en de rol van de vrouw in de ontwikkelingssamenwerking. Uordl.dw.n dcVAf) Hel 117(1 bl-li:i - J„,|l naar Am».n.r.|l.umm. 1.-.- jiimmi IRnHaap Komt allen, dinsdag 5 juni naar het Cultureel Centrum in Voorschoten, Prinses Marijkelaan 4 aanvanq 20.15 uur. slag was: 1,3,6. H Flippo.2. F Hogervorst. 4.5.9. J.C. Knij- nenburg. 7G. v. Velzen, 8. W'. de Roode, 10. P. Sloos. PV 'De Blauwkras" vloog met 132 duiven vanaf Corbeil. De uitslag was: U.5. F. v. d. We tering. 2,4,6.9, R. Verhoogt, 7, Mevr. Arnoldus. 8,W.v.d. We tering en Zn., 10, I. JVinke- stein. LPV "De Snelvlieger" vloog met 241 duiven vanaf Corbeil. De uitslag was: 1. AWitteveen, 2,6. F. Compier. 3. I. Klink hamer, 4,5. Gebr. Bink, 7. M. de Lange en Zn., 8. F.Jansen, 9,J. Degen en Zn., 10 .JSchou ten. PV "Het Oosten" vloog met 197 duiven vanaf Corbeil. De uit slag was: l.C.Gijsman,2.7,10. PJuJfermans.3,6,T.v.As.4.5. Fokker-Van Legden, 8, H. Gijsman, 9, A. Noest. Verkiezingen In het kader van de Europese verkiezingen op 7 juni houdt de afdeling Leiden van de 1KB vanavond een verkie zingsbijeenkomst. Dat ge beurt in het Leids Vrijetijds centrum aan deBreestraal 66. De bijeenkomst begint om acht uur. de eerste vergaderingen met de bewoners proberen we hun dan ook enig inzicht te geven in wat er nu allemaal gaande is bij zo'n re novatie. Wanneer je aan een ver- f beteringsplan begint is er vaak sprake van achterstallig onder houd. Ais je met bewoners gaat praten krijg je overal de schuld van. In het begin zijn ze echt te gen je. Pas later ontstaat er, na veel praten, een vertrouwensba sis. Dan merk je veelal dat dege nen die eerst het meest tegen je waren prima gaan samenwer ken" 'Een heleboel wensen van bewo ners zijn best redelijk", vindt Westgeest. "Het probleem is ge woon dat we het geld niet krijgen om aan die redelijke wensen te kunnen voldoen. Voor elke hon derd gulden die een renovatie meer gaat kosten moeten we heel wat afpraten met allerlei instan ties. Toch proberen we steeds ie dereen tevreden te stellen en goede afspraken te maken om te voorkomen dat de mensen van het kastje naar de muur worden gestuurd. Iedere bewoner wordt een paar maanden voor de renovatie gaat beginnen bezocht. Dan worden zoveel mogelijk wensen geno teerd. Meestal zijn juist de klein ste dingen erg belangrijk voor de mensen. Soms kom je ergens en dan vertellen ze dat ze het haakje voor de kanariekooi weer terug willen hebben. Als je vraagt waar het dan moet komen zeggen ze: ja, daar zal ik het nog eens met mijn vrouw over hebben. Dan moet je dus weer terug komen, maar dat wordt wel eens verge ten. Toch vinden ze zo'n haakje voor de kanariekooi vreselijk belangrijk. Daaruit kunnen, on danks alle goede bedoelingen, de grootste problemen voortkomen. We werken gelukkig erg goed sa men met de gemeente en met de welzijnsraad die voor de sociale begeleiding van de renovatie zorgt. Toch krijgen ook wij met de sociale problemen in een buurt te maken. Bij alle spannin gen rond de renovatie komen soms allerlei moeilijkheden in een gezin op emotionele wijze naar buiten. Als een gezin 25 jaar in een woning met gebreken heeft gewoond krijgen wij alle frustaties van die 25 jaar over ons uitgestort. Ze verwijten ons dan alles wat er aan de woning man keert terwijl we alleen maar zijn ingehuurd om de woning te ver beteren. We laten de mensen al tijd maar flink wat stoom afbla zen, dan gaat het daarna wel be ter. Toch valt het niet mee die renova tie", zegt Westgeest. "Renovatie is heel anders dan een nieuw- bouwzaak. Het is een zware klus waar we ons mentaal op moeten voorbereiden. Soms voelen we ons net sociaal werkers inplaats van architecten",. JAN RIJSDAM LEIDEN - Onbekenden zijn in de nacht van zaterdag op zondag Hortus Botanicus binnenge drongen en hebben daar een paar bloembakken omgegooid. LEIDEN - Op de Maredijk zijn in het afgelopen weekeinde door onbekenden aan twee personen auto's schade toegebracht. De au to's waren bekrast. De schade bedraagt 600 a 700 gulden. LEIDEN - Voor tweeduizend gul den geluidsapparatuur is tijdens het weekend gestolen uit een woning aan de Zeemanlaan. Waarschijnlijk is men het huis binnengekomen door de keu kendeur die niet op slot was ge daan. LEIDEN - Omstreeks zes uur za terdagmiddag heeft op de hoek van de Vrouwensteeg op de Haarlemmerstraat een vechtpar tijtje plaats gehad tussen de poli tie en een jongeman. J. H. v. d. W. (21 jr.) uit Leiden kwam uit een café en begon een agent die in een politieauto zat minder vleiende opmerkingen naar het hoofd te slingeren. Na dat de agent de jongen wilde ar resteren beet deze de politieman Kleding gestolen LEIDEN - Uit een damesmodezaak aan de Breestraat zijn dit week einde drie rekken met kleding gestolen. Om binnen te komen vernielde men een ruit van de winkel. De kleding, lange japon nen en mantelpakjes, is ongeveer twaalfduizend gulden waard. in de bovenarm. Hierna wilde een andere knaap xeUb een tegel in de nek van de agent "deponeren". Beiden zun meegenomen naprhel bureau waar proces-verbaal we gens mishandeling tegen hen werd opgemaakt. Schermutselingen rond „Breehuys" LEIDEN - Rondom het jeugdcen trum "Het Breehuys" hebben za terdagavond tussen elfen twaalf uur wederom schermutselinj *n plaatsgehad. De politie werd opgebeld dx>r omwonenden die klachten had den over de overlast die de jeugd komend uit "Het Breehuys" ver oorzaakte. Bij aankomst van de politie bleek er een ruit te zyn in gegooid. De daders konden in de drukte niet worden achterhaald. Vertwijfelde woorden van architect T. Westgeest, mededirecteur van het Wassenaarse Buro voor Nieuwbouw en Renovatie van Woningen en Woonwijken. "We hebben voortdurend de dreiging boven onze hoofden hangen dat we met de renovatieplannen, die in voorbereiding zijn, moeten stoppen", zegt hij zorgelijk 'Acht jaar geleden kreeg je geen cent voor het renoveren van wo ningen. Toen is er een tijd geko men dat bijna alles kon. Ik vrees dat we nu weer naar een periode toe gaan waarin het in toenemen de mate moeilijk zal worden om geld los te krijgen" Het bureau van Westgeest heeft ondermeer plannen in voorbe reiding voor de Leidse woning bouwvereniging 'Tuinstadwijk' en voor 'Ons Belang' in Noorder kwartier. Westgeest: "We verke ren in een onzekere situatie. Er is op ons bureau een afdeling die zich speciaal met renovatie bezig houdt. Als in Den Haag de kraan wordt dichtgedraaid zitten wij dus ook met een deel van ons bu reau in de mist" 'Renoveren is een moeilijke zaak zegt architect Westgeest. "Steeds vaker blijkt dat de financiële grenzen die het rijk stelt te krap zijn. Een ander moeilijkheid is dat de bewoners steeds mondiger worden. Ze schikken zich niet meer in van bovenaf opgelegde verbeteringsplannen. De bewo ners stellen hun eisen over de verbeteringen, over de huren en zovoort. Vroeger kon je als archi tect zeggen: dit en dat moet ge beuren. Overleg met de bewoners was er nagenoeg niet bij. Dat is nu wel anders. Soms vraag je je zelfs af wie nu eigenlijk de dienst uit maakt". Het is natuurlijk terecht dat de bewoners willen meepra ten over wat er met hun huizen gaat gebeuren. "Wij ervaren die inspraak ook als een goed ding" zegt Westgeest beslist. "Het vergt alleen verschikkelijk veel tijd" Projectleider Groenenberg vertelt: "Het grootste probleem is dat je met leken over heel moeilijke kwesties moet praten. In één van LEIDEN - Uit de derde wereld winkel aan de Steenstraat zijn zaterdagnacht een bandrecorder en luidspeakerboxen gestolen. De spullen hadden een waarde van ongeveer 400 gulden. LD-hoofdredacteur Han Mulder reikt de CPD-beker uit aan Ton de Ruiter van het Utrechts Nieuwsblad. Duivensport Industriebond NVV In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt vanavond de laatste jubilarisavond ge houden van de Industriebond NVV. Per 1 juli gaat in Leiden de Federatie Industriebond FNV van start. In verband met dit speciale feit komtArie Groenevelt naar Leiden. De avond wordt verder muzikaal opgeluisterd door de Leidse Harmoniekapel. Vanavond zullen 23 jubilaris sen worden gehuldigd die 60,50,40 en 25 jaar lid van de bond zijn. De bijeenkomst be gint om acht uur. LPV "De Vriendenclub" hield zondag een wedvlucht vanuit Corbeil. In concours waren 431 duiven. De uitslag was: 1,2, T. Houweling3, J. v. Seg- gelen,4.6,F.Ladan.5,JTurk, 7.P. de Jong, 8.K. Lefebre, 9,J. Gijsman, 10, A. Piket. PV "Leiderdorp" vloog met 112 duiven vanaf Corbeil. De uit- Architect Westgeest (rechts) en projectleider Groenenberg bij één van hun nieuwbouwprojecten European Jazz Quintet sloot seizoen af LEIDEN - Ter afsluiting van dit seizoen speelde zaterdagavond in Hot House het European Jazz Quintet. Het quintet bestaat uit Alan Skidmoore (Eng.) Leszek Zadlo (Pol.), Gerd Dudlek (Du.), allen saxofoon, Ali Haurand (Du.), bas, en Pierre Courbois (Ned.), slagwerk. Dat de groep al enige tijd samen speelt is duide lijk te merken. Zowel in haar collectief als in haar individuele prestaties uitte het European Jazz Quintet zich in uiterste per fectie, die weinig ruimte liet voor spontaniteit, wat overigens lou ter afbreuk zou hebben gedaan aan dit imponerende optreden De keuze van het Hote House be stuur om juist dit quintet te con tracteren was een terechte. Het was weer' eens een aangename ontmoeting met jazz op hoog ni- Tien jaar In september zal het tienjarig be staan van de Leidse stichting jazzzolderHot House in het Leids Vrijetijdscentrum worden ge vierd. Op zaterdag 22 september zal er een concertmiddag worden gehouden op het stadhuisplein. De dinsdag daarop, 25 septem ber. is er een forum avond te ver wachten, waarop het culturele subsidiebeleid van de gemeente Leiden ter discussie gesteld wordt. Het uiteindelijke festival wordt op zaterdag 29 september gehouden. Ruim tien uur lang zal het LVC worden gevuld met jazzmuziek. Tevens zal op deze dag de presentatie plaats vinden, van een "nieuwe".Ben Webster lp. De opnamen dateren van zo'n zeven jaar geleden en zijn ge maakt tijdens het concert dat Hot House toen in het LVC organi seerde. Op de avond zal o.a. de groep rond saxofonist Willem Breuker acte de présence geven. LOUIS CORNELISSE UN wint met strafschoppen GPD-toernooi in Leiden LEIDEN - Het Utrechts Nieuwsblad is zaterdag win naar geworden van het voet baltoernooi van de Gemeen schappelijke Pers Dienst (GPD) een overkoepelende organisatie waarbij twaalf grote regionale dagbladen zijn aangesloten. In de finale speelden de journalisten van het Utrechts Nieuwsblad ge lijk (1-1) tegen De Typhoon (Zaanstad), maar zij namen vervolgens de strafschoppen beter. De wedstrijden werden ge speeld op het veldencomplex van UVS in de Kikkerpolder. De organisatie van het toernooi (in handen van de winnaar van het vorig jaar, het Leidsch/Alphens Dagblad) dreigde even in moeilijkhe den te geraken door de zware regenval van de laatste dagen. Vooral de toestand van UVS' vierde veld was zeer zorg wekkend. Personeel van de Leidse Sportstichting slaag de er ten slotte toch in het ter rein speelklaar te krijgen door er in alle vroegte enkele tien tallen kruiwagens water af te scheppen. De ploegen waren onderge bracht in vier poules. De win naars daarvan waren: Utrechts Nieuwsblad, De Ty phoon, Leeuwarder Courant en Leidsch/Alphens Dagblad. Laatstgenoemd team boekte een 5-1 overwinning op de Gooi- en Eemlander (Hilver sum) en speelde moeizaam gelijk (0-0) tegen het Nieuwsblad van het Noorden (Groningen). In de halve finales versloeg het Utrechts Nieuwsblad het Leidsch/Alphens Dagblad met 2-0 en klopte De Ty phoon de Leeuwarder Cou rant na het nemen van straf schoppen. De eindstrijd had het al in de aanhef genoemde resultaat. In de strijd om de derde en vierde plaats ver sloeg het Leidsch/Alphens Dagblad de Leeuwarder Cou rant door na de eindstand 1-1 de strafschoppen beter te nemen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3