„Technische school nog vaak als te min gezien Leidse agenda MADDY BERGSMA WINT PONYDAG LEIDERDORP Som van f16.599 nodig voor redden Greenway bioscoop" DINSDAG 5 JUNI 1979 ■Hl NIEUWE DIREKTEUR VAN KTS IN VOORHOUT 99 VOORHOUT - "Het lager beroepsonderwijs zit nog steeds in het verdom hoekje. Leerlingen die ge schikt zijn voor een tech nische school worden dikwijls nog naar een ma vo of zelfs havo gestuurd omdat een technische school als "te min" wordt beschouwd" Dat zegt broeder Th. A. M. Blok land, de nieuwe directeur van de Katholieke Technische School (KTS) in Voorhout. Kinderen worden vaak de dupe van het volgen van een oplei ding waarvoor ze niet geschikt zijn, meent Blokland. Volgens hem blijven de capaciteiten van de leerlingen op die manier on benut. Hij acht het dan ook noodzakelijk dat zowel in het gezin als van hoger hand het idee uit de wereld wordt gehol pen dat het lager beroepson derwijs iets minderwaardigs is. "De ouders moeten een kind stimuleren naar een technische school te gaan als het daar ge schikt voor is", aldus Blokland. Zelf organiseert de KTS jaarlijks een aantal open dagen voor de kinderen van lagere scholen om te laten zien wat er nu precies ge beurt op een technische school en wat voor vakken er worden gegeven. Overigens is Blokland de mening toegedaan dat er lang zaam maar zeker wel een lichte verbetering is waar te nemen in de opstelling van het onderwij zend personeel van lagere scho len en ouders ten opzichte van het technische onderwijs. "Zeker met de lagere scholen hier in de omgeving hebben wij de laatste tijd uitstekende contacten" ver klaart Blokland. Ideaal Broeder Blokland (36) volgt in zijn functie de heer A. C. Scheffer op, die de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt. Door zijn aan stelling als directeur moet Blok land wel afstand doen van het zelf lesgeven. "Dat vind ik ergens wel jammer", zegt Blokland, "door het geven van lessen krijg je een zekere band met de leerlingen. Die band wordt nu anders. Maar dat wil niet zeggen dat ik me nu niet meer zou inzetten voor miin grote ideaal: jonge mensen in hun opleiding en toekomstig beroep een stukje geluk bezorgen. Al ge beurt dit van nu af aan wel op een iets ander terrein". Dat Blokland het liefst werkt op een technische school, komt omdat hij zich zoals hij dat zelf zegt "altijd aangetrok ken heett gevoeld tot een groep die het niet het gemakkelijkst heeft in onze samenleving" Hij genoot zijn opleiding voor een groot deel in Limburg. De in Leidschendam geboren, en tot de broeders van Amsterdam beho rende Blokland kwam in 1966 naar Voorhout. Tot zijn aanstel ling heeft hij steeds les gegeven in de Nederlandse taal. Deels ge beurde dit nog op de Bisschop pelijke Nijverheidsschool (B.N.S.) waar de KTS uit is ont staan na de invoering van de mammoetwet. VOORSCHOTEN - Om de Voorschotense bioscoop (het Greenway Theater) te redden zou de gemeen te met een subsidie van 16.599 over de brug moe ten komen. Dat bedrag heeft de "Stichting tot In standhouding van het Greenway Theater" (STIGT) nu gevraagd in een brief aan burgemees ter en wethouders. Af schriften daarvan zijn ge stuurd aan de plaatselij ke politieke partijen. Zoals bekend heeft de familie Nieu wenhuizen, die het theater al 18 jaar beheert, al eerder bij de gemeente aangeklopt om subsi die. Ook heeft men gevraagd de bioscoop desnoods over te heve len naar het Cultureel Centrum. Het gemeentebestuur zit volgens wethouder Marselis echter met de moeilijkheid dat de gemeente een particuliere onderneming niet zonder meer financieel kan ondersteunen. De familie Nieuwenhuizen heeft inmiddels een aantrekkelijk bod op het pand gekregen. Als deze verkoop doorgaat, dan moet het theater voor 1 augustus verdwij- Wanneer hét gemeentebestuur ech ter besluit dat het bioscoop-ge beuren in Voorschoten moet blij ven dan moeten daar financiële L c. a- LEIDERDORP - De Leiderdorpse paardenmanege "Liethorp" in het sport en recreatiepark "De Bloemerd" hield gisteren een ponydag. Er werden wedstrijden gehouden die varieerden van estafette- tol behendigheids- wedstrijden. Ondanks het warme weer was de belangstelling goed te De dag begon om tien uur met een défilé. Monique van Steyn, Yu-Ying Hendriks en Jeanette van der Berg sleepten hierbij de eerste prijs in de wacht met hun pony "Oscar". Gintia Graafmans en Jeanette van Leeu wen werden tweede, terwijl Maddy Bergsma. Marga van der Werf en Ingeborg Vis op dit onderdeel de derde prijs behaalden. Bij de behendigheidswedstrijden: de stoelendans .hel springen.estafette en verkleedwedstrijd, eindigden BergsmaRika Mikkers en Claudia Boele op de eerste plaats. De wisselbeker kwam in handen van Maddy Bergsma die over de gehele dag geyomen de meeste punten had verzameld. Op de foto een overzicht van de spring wedstrijden Nieuw Smoezeltje-stuk van veranderde Leidse Gajes-groep m. Expositie van Herman de Voojrd WARMOND - Galerie de Pomp in Warmond exposeert van 1 tot en met 28 juni schilder- en teken werk van Herman de Voogd. Openingstijden van de Pomp alle dagen van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op woensdagmorgen is de Pomp ge opend van 10.00 tot 12.00 uur met koffie. LEIDEN - Door het vertrek van Karin van Leeuwen en Sjaak Veringa heeft de Leidse theater groep 'GAJES' een belangrijke artistieke wijziging ondergaan. De plaats van Karin is min of meer ingenomen door Lillian Dool, die gistermiddag, in een door het erg mooie weer en de relatief hoge entreeprijzen niet zo best bezette Leidse Schouwburg, de rol speelde van de keizerin Andivia in het rijk "Transandij- Aat Seger speelt in deze Gajes-produktie op zeer overtui gende wijze de rol van Spruit, de knecht van keizerin Andivia. Hans Stoop is wederom de ver- WIELRENNEN - Piet van Katwijk uit Mill is zondag op de tweede plaats geëindigd in een wegwed strijd voor beroepsrenners in het Belgische Ertvelde. Winnaar werd de Belg Daniel Willems. Martin Havik uit Strijen eindigde als vierde. VOETBAL - Ajax speelt zijn laatste competitiewedstrijd van dit sei zoen op zaterdagavond 9 juni. In overleg met FC Twente is dit be sloten. De wedstrijd begint om 20.00 uur. teller, die zijn optreden af en toe afwisselt met niet onverdienste lijk gitaarspel. Voorts speelt van zelf Ruud Kenter, naar het lijkt de spil van het theatergezelschap, dat ook veel straatoptredens ver zorgt, een rol in dit kindertoneel- stuk. De groep heeft gemeend er goed aan te doen (ter bevordering van de herkenbaarheid) de naam te behouden van dit geheel ver anderde, in dramatische vorm geving aangepaste en gewijzigde kindertoneelstuk. Het is daar door uitgegroeid tot een soort 'raamvertelling', zodat we bin nenkort de derde versie van de avonturen van Smoezeltje kun nen verwachten. De wijziging is zo ingrijpend geweest, dat de zeer tot de verbeelding sprekende fi guur van Ali Ben Bang el Banger niet langer in het stuk voorkomt. Er zijn een aantal figuren (keize rin Andivia, Spruit, etc.) aan toe gevoegd, die een geheel nieuw tekstfragment introduceren. De oorspronkelijk terugkerende fi guur van 'Smoezeltje' heeft in de nieuwe versie volstrekt andere wensen en verlangens. Gajes is van plan in de komende zomer maanden veel straattheater in Leiden te brengen, zodat men de groep nog vaak in onze stad zal tegenkomen. BERT KOEKEBAKKER Sionskerk heeft weer dominee ALPHEN AAN DEN RIJN - Al kort na het vertrek van ds. Ver- ploeg naar Ermelo heeft de Sionskerkgemeente in Alphen (Oudshoorn-Ridderveld) weer een eigen predikant. Ds. J. Ou- wendijk, gekomen uit het Gel derse Basoyen, deed erop eerste pinksterdag zijn intrede, na 's morgens door zijn voorganger te zijn bevestigd. Ds. Ouwendijk is 37 jaar. Hij begon zijn loopbaan in Den Bommel Sinds 1974 was hij predikant in Besoyen - Waalwijk. Wassenaar in bejaardenbeleid WASSENAAR - De gemeente Was senaar gaat deelnemen in een stichting samenwerking bejaar denbeleid. Aan deze stichting zal ook een ander te bepalen jaarlijk se subsidie worden gegeven. Burgemeester en wethouders zijn bezig met de voorbereiding van een voorstel hierover. Een in Wassenaar werkzame "uit voeringscommissie", waarin alle instellingen die op het gebied van de bejaardenzorg zijn vertegen woordigd, heeft zich al geruime tijd bezig gehouden met de coör dinatie van voorzieningen op dit terrein. In de toekomst zou de coördinatie bereikt moeten wor den door de aanstelling van een functionaris. Er wordt al op rijksniveau gewerkt aan een subsidieregeling voor een dergelijk projet. De kosten van een functionaris worden inclusief huisvestingskosten op 80.000 tot 90.000 gulden per jaar geraamd. AUTOSPORT - De Australiër Alan Jones is zondag winnaar gewor den van de Gunnar Nilsson her inneringswedstrijd op het circuit van Donington Park. Jones die in een Williams reed legde de 183 kilometer af in 1.01.37. Tweede werd James Hunt in een Wolf en derde Mario Andretti in een Lo tus. Dinsdag Katholiek De laatste tijd inaakt broeder Blokland deel uit van een werk groep, bestaande uit zes leer krachten van de KTS, die zich bezighoudt met de identiteit van de school. Blokland: "De 'K' van de KTS heeft nog een bij zondere betekenis voor onze school, waaraan we ook juist de laatste tijd weer wat meer waarde aan willen hechten. Ons doel is om niet alleen de leerlin gen te vormen op technisch ge bied, maar wij willen ze ook een stukje levensovertuiging mee geven" Het gaat volgens Blokland om de houding ten opzichte van elkaar, wat weer bepalend is voor de sfeer op school. Die levensover tuiging wil de school met name in de godsdienst- en maatschappij- lessen bespreekbaar maken f Volgeboekt De KTS telt op dit moment onge veer 700 leerlingen, onder wie 40 meisjes. Ook de technische school in Voorhout merkt het verschijnsel dat steeds meer meisjes interesse tonen voor de technische beroepen. "Een posi tieve zaak", stelt Blokland: ,,als een meisje de technische kant op wil moet dat mogelijk zijn" Te vens bezoeken wekelijks 50 zo genaamde part-time studenten de school. (Jongens en meisjes die al werken maar nog één dag in de week naar school moeten)., Ook voor het volgende schooljaar is de KTS weer "volgeboekt". In te genstelling tot wat bij andere technische scholen nogal eens het geval is moet de KTS een leerlingstop invoeren. "Er is veel animo voor onze school, waar schijnlijk vanwege onze goede naam en dat wil ik zo houden", merkt de nieuwe directeur niet zonder enige trots op. In elk geval wacht Blokland de komende dagen weer een belang rijke taak. De nieuwe roosterin- deling moet worden gemaakt, immer een enorme uitzoekerij, zeker voor een technische school waar met diverse groepen ge werkt wordt. Maar directeur Blokland ziet daar niet tegenop: "Bij mijn sollicitatie wist ik wat mij te wachten stond, daar heb ik voor gekozen" Earth and Fire „nieuw" en toch nog herkenbaar VOORSCHOTEN - Herkenbaar blijven voor de luisteraar en toch je muziek aanpassen aan de wens van het grote publiek. Geen gemakkelijke opgave. Het concert dat de bekende Neder landse groep Ear.th Fire afge lopen zaterdag gaf in de Linde hoeve in Voorschoten bewees echter dat de groep, ondanks dat ze een grondige muzikale "face lift" heeft ondergaan, haar eigen gezicht beslist niet heeft verlo- Wel heeft de groep er twee r gezichten bij gekregen. Appie Tamboerijn op drums en ex-Fo cus bassist Bert de Ruiter gaven tijdens het optreden van zaterdag blijk van spelkwaliteiten die zij op voortreffelijke wijze wisten in te passen binnen de stijl van Earth Fire. Jerney Kaagman- (zang), Chris Coerts (gitaar) en Gerard Coerts (keyboards) zorgden in elk geval voor het "herkenbare" bestand deel, met welk geluid de groep zich al sinds jaren van andere groepen onderscheidt. Jammer was echter wel dat het publiek onnodig veel decibellen naar het hoofd geslingerd kreeg doordat de forse geluidsinstalla tie niet was afgestemd op de be trekkelijke kleine ruimte in de Lindehoeve. Toch bleef de zaal geboeid door de muziek "nieuwe stijl" van Earth Fire De blik ken van verstandhouding die binnen de groep over en weer gingen tijdens het optreden wek te soms de indruk dat de groeps leden zelf nog niet helemaal aan hun muziek gewend waren. Niet in de laatste plaats is het Bert de Ruiter geweest die met zijn muzikale ideeën de groep een "verjongingskuur" heeft be zorgd. Afgezien het in disco uitgevoerde nummer "Storm and Thunder" horen die de invloed van Bert op duidelijke wijze illustreerden. Het enthousiaste publiek dat zater dagavond in een redelijk gevulde Lindehoeve tot twee keer toe Earth and Fire terugvroeg zou best eens een positief teken kun nen zij n voor d e goed e weg d ie de groep is ingeslagen om nieuwe furore te maken ROEL ZAADNOORDIJK Gerèrd Brandtstraat 6, informatieavona 1 Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolstreeg, Werklo zen Advies Centrum, woe. van 10-12 uur tel. 130983. Nieuwe Ryn 20a, vrouwencafé, 21 uur- NVSH-trefcentrum, middelenverkoop bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. KWJ, Beweging Werkende Jongeren Noordeinde 2a geopend ma. t/m vr. van 10-17 uur, di. klachtenspreekuur, 17-20 Antonius Clubhuis, bijeenkomst indus triebond NVV, 20 uur. Vrijetijdscentrum, verkiezingsbij een- ke ordening, 20 i Gemeentehuis Voorschoten, vergade ring VVD-raadsfractie, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beleids planning en financiën, 20 uur. Woensdag Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21 uur Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienstdeden van het CNV Leiden 19.30-20.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp cie. econo mische aangelegenheden, 20 uur. Scholencomplex Noord-Hofland, hoor zitting over verkeer in Noord-Hofland rEu- 20 i Gemeentehuis Voorschote Donderdag Troef, Noordeinde 2A, voorlichting en begeiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866 Nieuwe Rijn 20 A, werkgroep homofilie 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond. 19-20 uur Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur tel. 130983 Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 B open-sociêteit, 19-21 uur, Femke, ont moetingscentrum voor Vrouwen 9.30-12.30 uur. Stadhuis, cie. ruimtelijke ordening, 20 uur; cie. onderwijs, 20 uur; cie. huisves- tigsvraagstukken, 20 uur. Rapenburg 100, Amnesty Internationa. 20 uur. Museum v. Volkenkunde, lezing trans cendente meditatie, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. open bare werken, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 1 juni tot maandag 4 juni, 8 uur v.m. door Apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136 en door de Voorschotense Apothéek, Leidseweg 66, tel. 2525; van maandag 4 juni 8 uur v.m. tot 8 juni door Centraal apotheek, Breestraat 74, tel. 120552. In dien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753 Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider- 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. A. Vriend, De Hoge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik- Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalige marinecomplex), tel 130775, voor advies op gebied van wo nen, werken, uitkeringen en belastin gen. Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur, donderdagavond spreekuur klachten over politie. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di 10-12.30 uur, woe 13.30-16 uur do 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat36, ma 10.30-11.30 uur, Kooi; Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan tel. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Vooi hulpverleningen aan verongelukte kal ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nachl bereikbaar, tel. 134687. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave; Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 - 19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abo entsgelden bij uitbetaling Bij automatische overschrij-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2