Leidseinformatie over Peking-opera Trijfel Dorien van der Klei: DINSDAG 5 JUNI 1979 VARIA Het hengelseizoen is weer ge opend. Twee miljoen Neder landers zitten op twee miljoen stekkies met meer dan twee miljoen hengels op X miljoen vissen te jagen. Hoe zou u het vinden als twee miljoen zwaarbewapende, goed ge pantserde politieagenten maandenlang razzia's hiel den op alle Nederlanders, zij het met het dringende verzoek van de hengelredacteur om de mensen niet met de gummik nuppel op het hoofd, maar slechts op armen en benen te timmeren, en met de welge meende raad de kinderen on der de vijf jaar weer in hun huizen terug te duwen? Au! Dat zou u heel vervelend en zelfs lastig vinden, zegt u, maar de vergelijking is onzindelijk Een dier is geen mens, en een vis is geen dier. Officieel wel natuurlijk, maar niet in de praktijk: de vis voelt geen pijn, zoals de poes, de hond en de eend, ik heb een vis nog nooit au horen roepen. Dat laatste zei de voorzitter van een grote hengelaarsclub tij dens een radio-uitzending op 1 juni en het leek me niet zijn sterkste argument, want ik heb een paard ook nooit au horen roepen. Ik heb vissen wel vaak zien tegenspartelen als zij aan de haak geslagen waren, en ik heb toen nooit de indruk gekregen dat zij hoera riepen, of applaudisseerden op hun manier. Hoe zou een vis pijn kunnen voelen (zegt de hengelaar dan weer), als hij ondanks een weerhaak in zijn bek soms urenlang, met alle kracht die in hem is, ver zet pleegt en tegenstribbelt, voordat hij zich, uitgeput, op de kant laat trekken? Tja, dat weet ik ook niet, maar mis schien is hij wel heel moedig veel moediger dan de gemid delde mens, en misschien hecht hij ontzettend aan het leven, en aan zijn vrijheid, veel meer dan de gemiddelde hengelaar... Weekhartig Het feit dat de vis die aan de Door \ico Scheepmaker m haak geslagen is het niet uit schreeuwt van de pijn, is na tuurlijk een mooi alibi voor die twee miljoen hengelaars, en bevordert de opbloei van deze rustieke sport ten zeerste De mens is immers weekhar tig. Ik zie die twee miljoen rustzoekers niet met dezelfde gemoedsrust overstappen op het hengelen naar eendenNa tuurlijk, er zijn duizenden ja gers in ons land, maar het op afstand neerpaffen van een eend is een sinecure vergele ken met de minutenlange worsteling met een klapwie kende en kwakende eend die met een stukje brood aan de haak is geslagen. Hengel Heb ik recht van spreken? Heb ik ooit zelf gehengeld? Jaze ker, op Wieringen, toen ik een jaar of dertien was. Ik had een zo lange hengel dat ik, om met Godfried Bomans te spreken, net zo goed met een kort hen geltje aan de overkant had kunnen gaan zitten, en ik vis te met brood. Aldert, mijn iets oudere vriend, viste met wurmen, maar hij was van de boerenstand, dan liggen die dingen veel duidelijker. Toen ik na vijf minuten ophaalde om te kijken of er al een snoek baars aan hing, zag ik met voldoening dat het balletje brood van het haakje was af geweekt. Pijlsnel legde ik weer in, voordat Aldert hetj merkte, en zo heb ik enkele uren in grote gemoedsrust Jachtinstinct De volgende dag heb ik mijn hengel met Dirk Lont geruild voor het boek „Griekse Goden en Heldensagen"dus veel praktijkervaring in het hen gelen heb ik inderdaad niet. Maar ik ken de mensen, en hun schijnargumenten. En ik heb volmacht om te spreken namens een van de hoogste autoriteiten op het gebied van het vissen, namelijk de vis zelf. In dit geval de goudvis in het aquarium van de peuter speelzaal, die van de winter, toen het zo vroor, zich op maandagmorgen nog net bleek te kunnen wenden en ke ren in een vuistgrote holte die in het rechthoekige blok ijs van zijn aquarium was uitge spaard: de verwarming bleek in het weekeinde te zijn uitge vallen. Ondanks zijn benarde positie in een aquarium was hem er blijkbaar veel aan ge legen geweest te blijven leven - en hij leeft nog steeds! -en op zijn gezag kan ik hier verkla ren dat dit voor alle vissen geldt. Dus even los van de vraag of ze al dan niet pijn lijden, is het belangrijker de vraag te stellen of het tolera bel is je recreatie in de natuur te verlevendigen met het loe ren en jagen op vissen. Men spreekt van ontspanning, maar het is natuurlijk span ning. Ik ken het gevoel, denk ik. Ik was nog steeds dertien jaar. We plukten aardbeien. Aan de rand van het veldje liepen kippen. Ik gooide een kluitje aarde naar een kip, die stoof weg, ik gooide het volgende kluitje, ze stoof weer weg, en een vreemde, onbe kende opwinding begon zich van mij meester te maken. Jachtinstinct! Mikjcen en ver schrikken! Ik gooide nog een kluitje, en nog een, en toen kwam er een gevoel van géne voor in de plaats. De kip gooi de niets terug. Dit is geen kos jere opwinding, dacht ik, en ik heb nooit meer op vis, kip of eend gejaagd. Ik eet ze nu al leen nog maar LEIDEN - Voor het eerst na vijftien jaar komt de Chi nese Peking Opera weer naar Nederland. Deze keer met in totaal 14 voorstel lingen, verdeeld over Den Haag, Rotterdam en Am sterdam. Van twee voor stellingen staat de be stemming nog niet vast. Zo luidden de mededelingen zater dag tijdens een informatie-mid dag in het Museum van Volken kunde. De conservator, drs. T. T Gan, alsmede de heer Han, do cent aan het Sinologisch Insti tuut, en mej. H. H. The, studente aldaar, belichtten respectievelijk de historische en sociale achter gronden, muzikale aspecten en de presentatie van de uit 84 me dewerkers bestaande Chinese Peking Opera. Het is in westerse zin geen echte opera. Het is een samenvoeging van toneel, muziek, dans, acroba tiek en clownerie, stoelend op een eeuwenoude overleverings cultuur. In elk huisgezin kent men' de volksverhalen, van ge slacht tot geslacht weer opnieuw verteld. Dat is het gevolg van het moeilijk te leren schrijven van de Chinese taal. Behalve de vertel kunst is er ook de beeldverhalen, die met elkaar vooreen groot deel de inhoud vormen van de opera. Deze is in China zeer geliefd en men gaat er graag van jong tot oud naar kijken en luisteren. Merkwaardig genoeg staat echter de acteur of actrice maatschap pelijk bezien niet hoog aange schreven. Zij zijn eigenlijk "out casts". Slapstick De verhalen hebben betrekking op de gebruikelijke onderwerpen als liefde, schurkerij, "slap sticks" en militaire aangelegen heden. De acteurs hebben hierin een dominante rol. Sinds 1950 spelen ook acrices mee. Vroeger was het hun niet toegestaan sa men met mannen op te treden, en daarom hadden ze in sommige delen van China een eigen opera, waarin geen mannen meespeel den. Men kende er dus voor die tijd nog de travestie-rollen. Sinds de emancipatie, die zich in China bijna geruisloos heeft voltrok ken, is het optreden sinds de vrouwelijke generaals (in 1950) in de opera dus gemengd. Men kent de onderbrekingen met acrobatiek en De clown had vroeger een satirische rol. Dit is nu veranderd in "slapstick". Hij onderscheidt zich van de anderen in woord en beweging. Hij mag gebruik maken van het Pekings dialect, dat andere verboden is, en hij heeft een slordige wijze van lopen. Kostuums, kleuren en beschilde ringen van het gezicht spelen in de presentatie een grote rol. Door het ontbreken van rekwisieten, moeten veel situaties in mime worden uitgebeeld. Daartoe is in .veel gevallen de kleding aange past. Met name is de ("wa- ter")mouw hier belangrijk, als mede de voetsland en de houding van lichaam en hoofd. Onderscheid Verder is er de onderverdeling van mannen- en vrouwenrollen. On derscheid natuurlijk in stemge bruik. houding en beweging tus sen oude en jonge mannen. De jongeman heeft men een hoge kinderstem meegegeven. De ou deren onderscheiden zich door een waardige, langzame wijze van voortbewegen, maar ook in kleur van het kostuum. De vrou wen krijgen nog meer aandacht Zij zijn te onderscheiden in de deugdzamen, de koketten, de militaire vrouwen en de oude vrouwen. In de uitbeelding is vooral de hoogte van de stem van betekenis. Zo heeft de kokette LEIDEN - Het is mateloos irritant te moeten constateren, dat steeds meer acteurs, actrices, cabare tiers, zangers, zangeressen en to neelgroepen er toe overgaan hun nog niet tot volle wasdom geko men programma in de provincie uit te testen. Opdat zij na een tien tal voorstellingen alle oneffenhe den eruit hebben gehaald en een redelijke première in Amsterdam kunnen brengen. Op dit soort voorstellingen zit Leiden abso luut niet te wachten. Eerst een gebrekkige proefvoorstelling in Leiden en de volgende middag met veel flair op het terras van 'American' achter een campari- orange. Frequent ligt de uitkoopsom van 'try-outs' niet veel lager dan de pry s van een gewone voorstelling en wordt van het publiek dus een (relatief) vrij hoge toegangsprijs verlangd. Bij de proefvoorstel ling van Dorine van der Klei. za terdagavond in het LAK-theater, bleek elke uitgegeven4cent er één teveel. Een zangeres, die meer dan vier maal haar tekst kwijt is en dan wat staat te lachen hoort niet in het Leidse LAK-theater thuis. Leiden is op theaterniveau te veel gewend om deze artistieke hink-stap-sprong te slikken. Voorts meende Dorine van der Klei er goed aan te doen een iekere 'juffrouw Van Dijk" uit Amstel veen als buikdanseres te moeten engageren. 'Dat kan in Leiden geen kwaad', moet Van der Klei met onthullende naïviteit ge dacht hebben. Dat kan het zeker wel. De bewegingen, die mijn poes in het voorjaar (kenmer kend voor dit jaargetijde) maakt zijn charmanter. Juffrouw Van Dijk leek zaterdagavond op een kip, die protesteert tegen de col lectieve consumptie, waarvan zij het slachtoffer dreigt te worden. Voorts liet Van der Klei ons tijdens het optreden plotseling alleen, omdat zij in de kleedkamer een waaier had Jaten liggen. Daar za ten we dan naar elkaar te kijken. Ook werd de onderlinge volgorde van de liedjes veranderd en werd bovendien een gedeelte van het gedeelte voor de pauze na de pau ze gebracht. In deze algehele con sternatie hoorde men de inciden teel snerpende stem van Dorine van der Klei. die dit alles van een vocaal alibi voorzag. Gelukkig had de haar begeleidende fluitis- te/saxofoniste Esther Strumph- ler wel veel niveau. BERT KOEKEBAKKER V*C WORPgM PANJ gu PRAIsKJB&.CHeMtSOW rzoep! HgUé, HÉ< RfiJZftJ- vrouw een hoge stem, en zij spreekt of zingt (het onderscheid is niet altyd gemakkelijke te trekken) met lange uithalen. Over het algemeen gebruiken zy veel vibrato. De militaire vrouw krijgt door de haar begeleidende mu ziek een agressief karakter. De oude vrouw heeft een lagere stem, en in haar kleding onder scheidt zij zich door matte tinten (olijfgroen). De secundaire mannenrollen i den vaak uitgebeeld met bulde rende stemmen. Hun beschilder de gezichten wekken vaak asso ciaties met geweld, of met be paalde karaktereigenschappen. Men probeerde hiermee de vij and schrik in te boezemen. Kleu ren spelen hierbij een belangrijke rol. Zo horen witte gezichten bij verraders; zwart is de kleur van de oprechtheid; Roze behoort bij slap en oud. blauw bij de woeste lingen, groen bij trotse en bij goden en geesten. Rood drukt goedheid uit. Beschildering Ook de wijze van beschildering van het gezicht in symmetrische en asvmetrische vormen en het ge bruik van kleurcombinaties, heeft betekenis voor de karakte ruitbeelding. De acrobaten heb ben vaak een militante rol. Zij spreken en zingen niet. In de muziek zal men ongetwijfeld de eeuwenoude pentatoniek her kennen, een vijf-tonen systeem, dat in het westen als "oosters" overkomt. Maar het is niet de zui vere pentatoniek van vroeger. Men kent er niet de (westerse) metriek, de indeling in maatsoor ten. De oosterse muziek is rit misch. Men maakt gebruik van primitieve blaas- en strijkin strumenten en vooral van veel gevarieerde slagwerkinstrumen ten, zoals bekkens, trommels en gongs. Zy zyn belangrijk voor de sfeer- en karakteraanduiding. BEP RIJNDERS Leidse bioscopen CAMERA: "Jesus Christ Superstar", da. 7.00 en 9.15, al. Kindermatinee: "De gelaarsde kat als krachtpatser", za., ma. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "The Nightporter" vr., za. 11.30 uur, 16 jr. LUXOR: "Pas op of we slaan erop", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. en ma. 2.15,4.30, 7.00 en 9.15 uur, 12 jr. LIDO 1: "The Passage", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. en ma. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 2: "The Deerhunter", da. 2.30 en 8.00 uur. 16 jr. LIDO3: "AnimalHouse",do., vr. di. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, overige dagen alléén 7.00 en 9.15 uur, al. Kindermatinee: "Tom en Jerry", za., zo., ma. en woe. 2.30, ma. en woe. ook 4.45 STUDIO: "Nosferatu", do., vr. en di. 2.30, 7. 00 en 9.15 uur, overige dagen al léén 7.00 en 9.15 uur, 12 jr. Kindermatinee:"Lady and the tramp' za.,zo., ma. en woe. 2.30 uur, zo. en ma. ook 4.45 uur. TRIANON: "Twee vrouwen", da. 7.00 en 9.15 uur. da. 7.00 en 9.15 uur. 16 jr. Middagvoorstelling: "Juliana in 70 be wogen jaren", da. 2.30 uur, zo. en ma. 2.15 uur, al. REX: "Pervers op z'n Frans", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. en ma. 2.15.4,30,7.00 en 9.15 uur. 16 jr. Nacht voorstelling: "Meisjes die van toe ten noch blazen weten", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "Twee vrouwen", da 1.30,6.30 en 9.00 uur, zo. en ma. ook 4.00 uur, za. ook 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "The Deerhunter", da. 8.00uur, 16 jr. Kindermatinee: "Bambi", da. 1.45 uur, zo. en ma. ook 4.15 uur. Nachtvoorstelling: "Death in Venice", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Foul Play", da. 1.45. 6.45 en 9.15 uur, zo. en ma. ook 4.15 uur, al. Nacht voorstelling: "The man from Hongkong", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Kentucky fried movie", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. zo. en ma. ook 4.30 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Josefine Mutzen- bachcr, het heetste hoertje aller tijden", za. 12.15 uur, 16 jr Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Force ten from Navaro- ne". do. en woe. 8.00 uur. vr. 7.00, za. 4.00 1 7.00. zo. 4 00. ma. 8.45 uur, 12 jr. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhui$ en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Eüsabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15 00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- Klnderafdcling: dag. C.C.H. (hartbewaking), dag. 14.15-14.45 en 19.00-19.30 uur Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt Elke dag 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag fm vrijdag Bezoek aan ernstige patiënten wanneer ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan do hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkltniek Dagelijks: - 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag. 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000. ).15 i Kindermatinee: Bambi" <®udcYlieuiixs. 5 juni 1979 Honderd jaar geleden stond i de krant: -Uit Parijs wordt gemeld, dat de Prins van Oranje tien dagen geleden op een bal is geweest bij mevrouw De Courval en. uit de warme zaal in de kleedkamer komende om te vertrekken, kou de heeft gevat Aanvankelijk liet de ongesteldheid zich niet ernstig aanzien, maar de ge neesheer Aima Martin achtte het noodzakelijk een tweeden geneesheer te raadplegen, waartoe gekozen werd professor Peter, hoogleeraar in de patho logie aan de medische faculteit te Parijs. Prinses Mathilde, volle nicht van wijlen koningin Sophia en die op de hartelijkste wijze den zieke omringt met alle mogelijke zorgen, drong er op aan dat ook het advies zou wor den ingewonnen ran haren dok ter den heer Dieulafoy, genees heer aan het ziekenhuis Menil- montant. Deze drie geleerden zijn nu dagelijks in consult bij den Prins. De heer Martin komt meermalen daags en, om bui tendien zeker te zijn dat aan den zieke geen zorg ontbreken zal.heeft men den heer Cailleret assistent van dr. Martin in het ziekenhuis Saint-Lazare, aan den Prins voor voortdurende oppassing toegevoegd. ZKH., die appartementen bewoont op de eerst verdieping 19, rue Au- ber, bij de groote opera, wordt overladen met blijken ran deel neming van de zijde zijner tal rijke vrienden te Parijs. Nie mand wordt echter bij den zieke toegelaten. Vijftig jaar geleden: - De vliegende k rantenmagnaat Van Lear Black is thans op weg van Ixmden naar Tokio via Bntsch-lndie. Siam en China. Hij wil mettertijd over Siberie en Rusland terug keer en. Ook op deze tocht zijn Gegsendorffer en Scholte zijn vliegers. Zij zijn reeds te Aleppo gearriveerd. - Een constabel van de Stoom boot Maatschappij Nederland (Amsterdam), die op de terrei nen der maatschappij surveil leerde, bemerkte dat vier Chi- neesche stokers zich op omzich tige wijze van boord van een der schepen verwijderden. Hij volgde hen en zag dat zij zich naar het Chi neezen loge ment begaven. Het viertal werd on derweg aangehouden en bij fouilleering werd 22 K.G. ruwe opium aangetrqffen. De vier zijn intussen naar het huis van bewaring overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25