Motorcrosser Yan Heugten verrast tijdens Grand Prix Koen Gijsbers snel op de 800 meter Succes voor Wil Hartog en Boet van Duimen Illusies Luyendijk vervliegen ^15?^ KARPOV GETROUWD nm n Marita Koch loopt wereldrecord DINSDAG 5 JUNI 1979 x ï)- V CHIMAY/TUBBERGEN - Nederlanders hebben zich het afgelopen pinkster- weekeinde uitstekend geweerd tijdens de inter nationale motorraces in Tubbergen en het Belgi sche Chimay. Vooral Van Duimen en Hartog deden van zich spreken. De races in Tubbergen werden volledig beheerst door Boet van Duimen die wel eens wordt aan geduid als de wereldkampioen der pechvogels. De man uit Am- merzoden zag zich deze keer nu eens niet achtervolgd door me- chanische pech en wat hij dan kan bewees Den Boet, zoals hij door zijn fans wordt genoemd, in de formule 200 race Met overtui ging bracht hij beide manches op zijn naam. Concurrentie had hij slechts te duchten van de Ameri kaan Mike Baldwin, maar ook die moest tenslotte zwichten. Ook in Chimay kwam Van Duimen tot een uitstekende prestatie, zij Rep naar St Etienne SAINT ETIENNE - Saint Etienne heeft zich voor het komende seizoen voorzien van de diensten van Michel Platini en Johnnv Rep. De club uit de gelijknamige plaats heeft volgens hel Westduitse sportbureau SID beide spelers reeds gecon tracteerd. Platiru is afkomstig van Nancy. Rep komt van Bast ia. Jan Ruiter, die in het verleden o m onder de lat heeft ge staan bij Volendam en An- derlecht, is van plan om van avond voor twee jaar bij te te kenen bij RWDM in België. ..Ik heb dan een gesprek met l'Ecluse, de grote man van RWDM. die me graag wil houden". ,,Dit seizoen ben ik wel bena derd door Ajax, maar dat con tact heb ik niet serieus geno men. ook al omdat ik daarna nooit meer iets heb gehoord. Dat neemt niet weg dat ik graag nog eens in de Neder landse competitie zou willen spelen, omdat ik alsnog wil bewijzen dat ik bij de top hoor". het dan dat hij niet kon voorko men dat twee landgenoten hem voorbleven. In de halve liter klas se bleek Wil Hartog van aparte klasse, want met overmacht won de fabriekscoureur van Suzuki voor Jack Middelburg en Van Duimen. Buitenlandse inbreng werd niet geduld. Ex-wereld- kampioen Barry Sheene werd winnaar in de 750 cc klasse. De Fransman Coulon eindigde als tweede. Middelburg als derde. Veelvoudig wereldkampioen Mike Hailwood kan het niet laten. De 39-jarige coureur die in het verle den een dominerende stempel drukte op de motorsport klom vorig jaar weer in het zadel om deel te nemen aan de beruchte (en daarom voor de strijd om het wereldkampioenschap niet mee tellende) TT-races op Man. Ook dit jaar was hij weer van de partij, en met succes. Hailwood zege vierde in de 500 cc klasse. De te genwoordig in Australië wonen de Brit leidde van start tot finish op dit zeer gevaarlijke. 39 kilome ter lange, circuit. Hij reed op zijn Suzuki rond met een gemiddelde snelheid van 179,840 kilometer per uur, hetgeen een nieuw re cord betekende. Tony Rutter eindigde op meer dan twee minu ten als tweede. ZANDVOORT(ANP) - Voor Arie Luyendijk leken er in het afgelo pen weekeinde- verreden pink- sterraces in Zandvoort reeële mogelijkheden te zijn voor het behalen van de Europese titel formule 3-renwagens. De cou reur van het racingteam Holland eiste, tot enthousiasme van de ruim 11.000 toeschouwers, in de eerste manche een eervolle twee de plaats op met 10 seconden ach terstand op de Fransman Alain Prost. Michel Bleekemolen werd vierde. In de tweede manche voerde Luyendijk. aanvankelijk gevolgd door Prost het veld weer aan. Bleekemolen werd in de eerste omgang van hot cicuit al uitge schakeld. Nog twee ronden liet de Fransman Prost Luyendijk voorgaan om de Nederlander vervolgens in de derde omgang te passeren. Een pitsstop van Luyendijk in de elfde ronde deed al de illusies op de Europese titel vervliegen. Prost won uiteinde lijk en werd Europees kampioen De wedstrijd van de formule 1 en 2-renwagens werd een overwin ning voor de Spaanse bankdirec teur Emilio de Villolta. met een kanariegele Lotus. Als tweede eindigde de Ier David Kennedy, die zijn leiderspositie in het Au- rora-klassement verstevigde doordat al zijn concurrenten uit vielen of laat over de finish kwa- Depailler De Franse autocoureur Partick Depailler is gisteren ernstig ge wond geraakt toen hij tijdens een demonstratie zweefvliegen tegen de rotsen sloeg. Depailler heeft zijn handgewricht op drie plaat sen gebroken, zijn linkerbeen was op twee plaatsen gebroken terwijl ook breuken geconsta teerd werden in zijn rechteren- kel. Volgens de artsen zal de Franse autocoureur zeker drie maanden nodig hebben om te herstellen. ZALTBOMMEL - Ton van Heugten is weer helemaal terug. De Amersfoortse zijspancrosser, in '75 nog tot Europees kampioen gekroond, maar daarna - ook nationaal - volle dig van het strijdtoneel verdwenen, zegevierde gisteren in Zaltbommel tijdens de bijzonder spectaculaire Neder landse Grand Prix, meetellend voor de Europese titel strijd. De winst van Van Heugten vormde het onverwachte slot van een boeiende zijspancross, waarin van alles gebeurde en die door toedoen van de nationale top een Nederlandse aangelegenheid werd voor de vele dui zenden toeschouwers langs het circuit langs de rivier de Waal. Op de zonovergoten uiterwaarden lieten de Nederlanders de Europese top letterlijk en figuurlijk in het zand bijten. Gerenommeerde coureurs als de Zwitsers Robert Grogg - veelvoudig Europees kampioen - Emill Bolhalder, de Duitser Reinhard Böhler, alsmede de verrassende leider in het klassement na twee GP's, de Belg Dan van Bellinghen, moesten opnieuw ervaren dat het rijden op een zandcircuit toch een andere specialiteit vereist dan het crossen op een zgn. harde baan. De Nederlanders zijn het sturen op zand gewoon, de buitenlanders niet. Dat neemt echter niet weg dat de bezetting van de eerste drie plaatsen in Zaltbommel door landgenoten - Rein van Gastel en Han Veis werden knap tweede en derde - logisch genoemd kan worden. Ten eerste is een dergelijke prestatie nog niet eerder afgeleverd op Europees niveau - na afloop werd er door de diverse betrokkenen schalks van een "Neder landse kampioenscross" gesproken - en ten tweede bleef er geen enkele voorspelling heel. Tijdens de eerste manche sloeg de Zwitser Bollhalder al direct na de massale start - 39 zijspannen waren ingeschreven - over de kop, waar door hij z'n derde plaats in het EK-klassement nauwelijks meer kon verdedigen. Veertje Cor den Biggelaar, samen met nationaal kampioen Wil van der Laan tot de voornaamste favorieten gerekend, deed het beter. De goed vertrekken de voormalige Europese kampioen Bruna Schneider werd door Den Biggelaar van de kop gedrongen, waarna de coureur uit Made aan een vernietigende solo begon. Halverwege de race kreeg Ter Aarder Wil van der Laan met machinepech te kampen, juist op het moment dat hij de tweede plaats van Robert Grogg zou gaan overnemen. Een gesprongen veertje was er de oorzaak van dat Van der Laan teleurgesteld - hij heeft z'n zinnen dit jaar helemaal op het EK gezet - het rennerskwartier moest opzoeken. Tot dan weinig echt schokkende dingen, want over de kop slaan en me chanische tegenslag horen nu eenmaal bij de motorsport. Maar de ver zengende hitte ging langzamerhand z'n tol eisen. De goed getrainde Nederlanders rukten op, de andere Europeanen vielen terug. Ton van Heugten, bezig aan een geweldige opmars vanuit het achterveld ging in de slotronden een enerverend gevecht aan met Robert Grogg in de strijd om de tweede plaats. Onder luide toejuichingen passeerde Van Heugten Grogg twee ronden voor de finish. Het reglementaire half uur zat er toen al op en meer kon de klassementsaanvoerder Van Bellinghen, ergens in de middenmoot koersend, ook niet opbrengen. Precies een ronde voor de meet viel hij volledig uitgeput van de motor af. Zuurstofmaskers moesten er - en niet bij hem alleen - aan te paskomen om de adem op gang te houden. Ook Ton van Heugten ontkwam er niet aan. Vele ande ren waren door vermoeidheidsverschijnselen al buiten de baan terecht gekomen. Cor den Biggelaar had intussen met een straatlengte voor sprong de manche voor zich opgeëist. Ingekort De internationale jury was van al die uitgeputte, stuurfouten makende rijders, danig geschrokken. Na onderling beraad besloot men om de tweede manche met tien minuten in te korten. Bescherming van de rijders, heette dat. Maar sommige van hen wilden daar niet van weten. Van der Laan, die zich afvroeg of dat met de reglementen in de hand wel toegestaan was, noemde het strijdlustig zelfs "schandalig". "Zo degradeer je deze EK-wedstrijd tot een juniorenwedstrijd. Dat kan toch niet. Het zijn allemaal volwassen kerels. Dan moeten ze maar beter voorbereid aan de start komen en eens een trainer in de hand nemen" Met driftige passen repte hij zich vervolgens naar de jury toe, maar van een officieel protest kwam het niet. Wel van een tweede manche van twintig minuten en twee ronden. Daarin bewezen de Nederlanders fysiek opgewassen te zijn tegen de hitte De conditionele terugval van de anderen werd snel zichtbaar toen Au gust Muller, Wil van der Laan en Cor den Biggelaar met veel vertoon van macht een royale voorsprong namen. Van der Laan en Den Biggelaar bleken de sterksten en laatstgenoemde leek door de Ter Aarder op sleeptouw naar de GZ-zegge genomen te worden. Den Biggelaar wilde evenwel ook het prestigeduel met Van der Laan in zijn voordeel beslissen en dat brak hem op toen hij in zijn jacht met een afgebroken swingarm kwam te zitten. Weg winst, die nu was weggelegd voor Grogg. Maar Ton van Heugten, achter de winnende Van der Laan en Muller als derde finishent. won het pleit omdat Grogg nog ver terug viel. De Zwitserse vedette kwam in het decor van links en rechts de baan uitschietende crossers ook niet meer aan de bak. Uitslag le manche: 1. Cor den Biggelaar. 2. Ton v (Zwits.). 4. Rein van Gastel. 5. Han Veis 2e manche: 1 Wil van der Laan. 2. August Muller. 3 Ton van Heugten. 4 Han Veis. 5. Rein van Gastel. GP Nederland: Ton vn Heugten, 2. Rein van Gastel. 3. Han Veis. Stand EK na 3 GP's: 1 Robert Grogg (Zwits.) 40 pnt.,2. Ton van Heugten (Ned.) 40. 3. Dan van Bellighen (België) 38,4. Wil van der Laan (Ned.) 30. WIM VAN WANROOY i Heugten, 3. Robert Grogg Het fabeltje dat schakers alleen maar oog hebben voor het bord en wat zich daarop af speelt is door wereldkam pioen Anatoli Karpow hoogstpersoonlijk uit de we reld geholpen. Zaterdag liet de 28-jarige grootmeester de wereld doen blijken ook nog interesse te hebben voor andere "schone" zaken, in casu een dame ge naamd Irina. In het Paleis der Bruiloften te Moskou gebeurde datgene wat zich daar hoort af te spe len en getuige de foto kweet Karpow zich, net als in zijn sport, uiterst zorgvuldig van ziin taak. Om vervolgens af te reizen naar een plaatsje aan de Oostzee waar hij samen met zijn echt genote de wittebroodsweken zal doorbrengen. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan doch uitsluitend met deze bon Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad, Juliar.astraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad Witte Singel 1, Leiden Plakt u dan wel een postzegel7 (55 cent) S v p In b4ok>«tt*ra li r vakj* VakantkMdrw Postcode Chentnr Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten. i fcWij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- i voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw ïT vakantieadres. Beste Nederlandse seizoenprestatie van Bataven-atleet DEN HAAG (ANP) - Het pinksterweekeinde heeft mede dank zij het uitste kende weerde Nederland se atletiek drie nieuwe Nederlandse jeugdrecords en een aantal beste sei zoenprestaties opgele verd. In het Westduitse Lage Detmold kwam de 4 x 100 meter jongens ploeg van Sparta (Den Haag) voor de tweede maal dit seizoen tot een nieuwe jeugdrecord. Het Haagse kwartet noteerde nu 41 9 seconden, eentiende seconde sneller dan enkele weken gele den. Erik de Bruin (Typhoon) verbeterde in Kerkrade (zondag) zijn jeugdrecord kogelstoten met één centimeter tot 16.59 meter. Mare Borghans tenslotte stelde op Papendal het jpugdrecord op de 5000 meter scherper met een tijd van 14.19.3. In Lage Detmold won Koen Gijs bers (De Bataven) de 800 meter in 1.49.6., de beste Nederlandse sei zoenprestatie. Ook de 800 meter- tijd van Elly van Hulst (Olym- pia'48) was met 2.06.8 de beste van dit seizoen. Martha Derby (Sparta en Liliane Mandema (Olympia '48) zorgden voor Ne- derlandsp overwinningen op de 100 en 2Ö0 meter met resp. 11.6 en 23.9 seconden. Zaterdag in Ludwigshafen maakte Harry Schulting opnieuw indruk. De Brabander won de 400 meter horden in 50.07 seconden en dat was opnieuw een verbetering van zijn beste Nederlandse seizoen prestatie. In Ludwigshafen be haalde Els Vader (Zeeland Sport) een dubbele overwinning op de 100 en 200 meter met resp. 11.59 en 23.53 seconden. Gisteren won Els Vader bij de internationale wedstrijden op Papendal op nieuw de 100 meter. Ditmaal met een handtijd van 11.3 seconden. Zij had viertiende seconde voor sprong op provineiegenote Lilian Gillissen, die tweede werd. Henk Brouwer (CIKO'66>. die vorige weck in Nijmegen de 100 meter in 10.3 seconden liep. maakte op Papendal opnieuw indruk. De Arnhemmer kwam in de serie tot 10.4 seconden en liep in de halve finale en de eindstrijd 10.5. Ray mond Heerenveen (Argo) werd in de finale tweede 10.7en Sammy Monsels. tegenwoordig startend voor Hollandia uit Hoorn, ein digde als derde: 10.9. Ruud Wiel- art (Haarlem) liet eindelijk wat van zich horen door het hoog springen te winnen met 2.16 met een extra-poging bedwong de Haarlemmer later nog 2.20 meter. Raymond de Vries (Sparta) werd met 2.13 m tweede terwijl Eric Rollenberg (Holland) en Joep Elenbaas (Sparta) de derde plaats deelden met 2.10. Cor Louws (De Gemzen) was de snelste op de 1500 meter (3.48.1) voor Evert Hoving (NOP) met 3.48.6. Gerard Nijboer (Daventria) liep de 5000 meter in 13.56.2. Ton Luttikhold (ASV) en Rudi Verriet (Nijme gen) werden tweede en derde in resp. 13.57.0 en 13.57.9. In deze race verbeterde Mare Borghans het Nederlandse ieuedrecord tot 14.19.3. Hij eindigde als zevende. Bij de dames lieten Edine van Hee- zik en Sylvia Barlag (beiden ADA) 6.19 bij het verspringen opnemen. Juniore Edine van Hawek zegevierde dooi eenbeU re tweede sprong. Op de 100 me ter horden liep Sylvia Barlag resp 13 9 (serie) en 14.0 (finale). Connie Vermazen (Sparta) werd eerste op de 400 meter in 54.7 se conden. Ook enkele Leidse en Lisser atleten DEN HAAG (ANP) - In het pinksterweekeinde is een at- leliek-wercldrecord geves tigd. maar dat was dan ook van zeer goed gehalte. In Leipzig verbeterde Marita Koeh haar eigen wereldre cord op de 200 meter tot 22.03 seconden. Zij was daarmee driehonderdste seconde sneller dan een jaar geleden toen zij twee maal tot 22.00 seconden kwam. De 22-jarige Oostduitse studente in de medicijnen, die vorig jaar Irena Szewinska de wereld records op de 200 en 400 me ter ontnam, leverde haar prestatie in Leipzig met een tegenwind van 1,6 meter per seconde. Een week geleden ku am (Ir OostduitM op il«' 200 meter tot 21,85 seconden maar tijdens die race werd zij gesteund door een niet toelaatbare rugwind. Het lijkt een kwestie van enkele weken voordat Marita Koeh de barrière van 22 seconden doorbreekt. kwamen op Papendal in actie en deden het niet onverdienstelijk. Alfred Verhoef (AV Holland) kwam op de 100m bij de heren opnieuw dit seizoen onder de elf seconden (10.9) terwijl zijn club genote Joske Boom op dezelfde afstand bij de dames een tijd van 12.8 sec liet afdrukken. Juniore Asti Oskam (Bataven) liep een sterke 200 m in 25.8 sec ter wijl Ad van Doorn (Spartaan) ook snel uit de voeten kwam op de sprint de 100m bij de heren ging in 11.1 sec. Junior Kees van Ma nen (AV Leiden) liet een zeer goede indruk achter op de 1500m die hij aflegde in 4.07.7. Daarmee was hij bijna net zo snel als Maar ten Gijsbers (Bataven) die bij de heren op dezelfde afstand tot 4.05.0 kwam. Junior John van Loon (Spartaan) liet zien dit jaar op de 110m hor den tot de betere atleten te zijn uitgegroeid (15.4) en sprong bo vendien 6.38m ver. Jan Aker boom (AV Holland) noteerde op de 400m bij de heren een behoor lijke tijd van 52.9 sec.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21