LEIDSCH DAGBLAD Op strand geen plek meer vrij MSI! vandaag Communisten grote verliezers Landstitel voor Tienduizenden stroomden in Pinksterweekeinde naar de kust Strijd in Nicaragua breidt zich nog uit Badkamers meteen ingebouwde invitatie bijKniyt Katwijk. WfóWWi aNELDHOVEN MSHIONS Parlementsverkiezingen in Italië: DINSDAG 5 JUNI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35874 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gina Lollobrigida is in ons land De Italiaanse filmdiva kwam met Pinksteren op Schiphol aan om mee te kunnen doen aan de Europa quiz. Het quiz-programma, dat door Mies Bouwman wordt gepre senteerd,komt morgenavond op het televisiescherm. Behalve Gina Lol lobrigida doen nog meer bekende film- en televisiepersoonlijkheden aan dit programma mee. 28 PAGINA'S Trainer Cor Brom en de En gelse spits Ray Clarke kon den zich gisteren de grote winnaars voelen bij voet balkampioen Ajax. De oe- fenmeester omdat hij, on danks de kritiek van zijn voorzitter Ton Harmsen dit jaar met zijn ploeg de dubbel behaalde; de voetballer om dat uitgerekend hij, die ook al door zijn praeses was ver guisd, de belangrijkste tref fers scoorde. Niet alleen in de bekerwedstrijd tegen FC Twente; ook in het duel van gisteren tegen AZ'67, x Clarke de gelijkmaker fa briceerde. Ajax werd daar mee de kampioen van de roddel en de achterklap. Voorzitter Harmsen die gis teren al opening van zaken zou geven, hield zijn mond. Pas op 6 juni, na de leden vergadering, zal worden prijsgegeven hoe de zaken echt in elkaar staken. Feyenoord maakte in het pink- sterweekeinde aan alle klei ne onzekerheden die nog heersten een einde. Door de resultaten tegen NAC ((W)) en PEC Zwolle (3-1) werd de plaats in het UEFA Cuptoer nooi veilig gesteld en in de slepende zaak rond Eddie Treytel werd de knoop door gehakt - Feyenoord trok Tonny van Engelen aan. De reservedoelman van PSV te kende voor drie jaar. Na VW degradeerde ook Vo- lendam naar de eerste divi sie. Excelsior keert terug in het walhalla van de prof voetballers, dankzij Sjaak Roggeveen. Op regionaal voetbalniveau greep Rijnsburgse Boys de titel in de tweede klasse. De Rijnsburgers wonnen met 4-0 van Katwijk. Eersteklas ser RCL stelde zich definitief veilig. Zesendertig punten bleken voor Lugdunum niet vol doende om de titel in de zon dag tweedeklasse te pakken. Die eer werd nu door West- landia opgeëist, dat één pun tje meer had vergaard. LFC en LDWS handhaafden zich. Eersteklasser Roodenburg kan dat nog niet zeggen. De Europa Cupstrijd hockey werd een Nederlandse aan gelegenheid. Klein Zwitser- Hugo Hovenkamp feliciteert Ajaxtrainer Cor Brom na het behalen van de landstitel. land bij de heren en Amster dam bij de dames konden champagne drinken uit de begeerde bokaal. PAGINA 15 t/m 22 Holland Festival-spektakel is begonnen PAGINA 5 Menten kan naar huis PAGINA 7 De Zuidafrikaanse premier Vorster is afgetreden nadat bekend is geworden dat hij feiten over het informatie schandaal maandenlang heeft verzwegen PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK/KATWIJK - Tienduizenden zijn tijdens het Pinksterweekeinde naar de Noordzeekust gestroomd om daar te genieten van de zon en de zee. Gewapende roofoverval in Alphen (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie met pistolen of revolvers gewa pende mannen hebben in de af gelopen nacht een roofoverval gepleegd bij de familie P.L Tammerijn in deHooftstraat 27 te Alphen aan den Rijn, waarbij zij 50.000 tot 60.000 aan sieraden buit maaken en 2000 in baar geld. Het drietal, dat zich had gehuld in bivakmutsen, drongen rond middernacht de boven de winkel gelegen woning van -de familie binnen, via de openstaande keu kendeur aan de achterzijde. In de woning troffen zij mevrouw Tammerijn, die onder bedreiging werd opgesloten in het toilet, waarvan de deurknop werd ver wijderd. De overvallers doorzochten ver volgens ongeveer één uur lang de woning, waarbij het geld en de sieraden werden buitgemaakt. Twee kinderen (10 en 14 jaar) van het echtpaar Tammerijn - zij la gen te slapen - hebben niets ge merkt. Nadat de mannen om ongeveer één uur vertrokken kwam de heer P.L. Tammerijn thuis. Hij verlos te zijn om hulp roepende vrouw uit haar benarde positie en waar schuwde de politie, die meteen een onderzoek instelde. De over vallers waren toen al lang en breed vertrokken. Van hen ont breekt nog elk spoor. Op de stranden was nauwelijks nog een pl^k vrij. Toch was het rusti ger dan vorig jaar tijdens de Pinksterdagen. Volgens VW- directeur Verplancke uit Katwijk was de drukte minder omdat Pinksteren dit jaar veel later viel dan vorig jaar. Toen stonden tij dens de pinksterdagen ook de bloemenvelden in bloei, een ex tra trekpleister voor veel Duit- De VW-kantoren in Noordwijk en Katwijk konden de stroom bad gasten goed verwerken. Pen sions, campings en hotels waren nagenoeg vol. Er hoefden geen mensen te worden doorgestuurd naar andere plaatsen. Gister avond, toen de terugreis door de badgasten massaal werd aan vaard, deden zich op verschillen de plaatsen opstoppingen voor Met name bij de brug over de Ringvaart hadden de thuisreizi- gers te kampen met oponthoud. Een 30-jarige Amsterdammer kwam op de Westeinderplassen door verdrinking om het leven. De man bracht met zijn ouders het weekeinde door op een boot die in de Westeinderplassen lag afgemeerd. Hij zocht verkoeling in het water, raakte onwel en ver dronk voor de ogen van zijn fa- milie. Zijn familieleden hadden aanvankelijk niet in de gaten dat de man - een geoefend zwemmer - in moeilijkheden verkeerde. Toen de Amsterdammer te lang onder water bleef doken omstan ders hem na. Hulp mocht echter niet meer baten. De temperatuur van het zeewater is nog erg laag. Dat weerhield veel mensen ervan een duik te nemen in de Noordzee. Zij die dat wel deden werden in enkele gevallen bevangen door de kou. In Kat wijk moesten twee kleine meisjes i 5 jaar, die in het water onwel waren geworden, worden overgebracht naar het zieken huis. Ook op de plassen was het erg druk. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of210221. De politie in Alkemade sprak van een "gekkenhuis". De recreanten op de plassen ondervonden veel hinder van te snel varende speedboten. De eigenaars van de speedboten haalden zich in vele gevallen de woede op de hals van mensen die rustig met hun boot op het water dobberden. Hier en daar dreigde men op de vuist te gaan. De rijkspolitie moest er in sommige gevallen aan te pas ko men om de verhitte gemoederen af te koelen. FN Y-acties AMSTERDAM (ANP) - De Federa tie Nederlandse Vakbeweging organiseert op 19 juni een grote demonstratie tegen de bezuini gingsplannen van de regering. Ook zullen die dag in bedrijven acties worden gehouden, die van bedrijf tot bedrijf zullen ver schillen. Dit is vandaag op de vergadering van de Federatieraad van de FNV meegedeeld. De FNV keert zich vooral tegen de korting op de salarissen van de trendvolgers, de korting op de sociale uitkeringen en de aftop ping van de prijscompensatie. MANAQUA (AP) - Op tal van plaat sen in de Middcnamerikaanse staat Nicaragua zijn leden van opstandige bewegingen aanval len begonnen. Door de oppositie is opgeroepen tot een algemene staking tegen de regering van president Anastasio Somoza. Door het nationale bevrijdings front van de Sandinisten is mee gedeeld dat men de stad Chichi- galpa, die 135 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Managua ligt, in handen heeft en dat de stad Leon, de op een na grootste van het land. gedeelte lijk is bezet door aanhangers van de beweging. Leon ligt een kilometer of acht ten zuiden van Chichigalpa. In het grensgebied in het zuiden, bij Costa Rica, zouden zware ge vechten worden gevoerd. Door de nationale garde is meeged eeld dat zij daar een groot offensief te gen de rebellen had ingezet. In Managua werd hier en daar ge vochten. Een konvooi van de Na tionale Garde van president So moza werd overvallen. Het centrum van de stad waar zich een groot aantal winkels bevindt, is door de Nationale Garde afge grendeld Over het aantal doden en gewon den aan de zijde van de rebellen en de regeringstroepen gevallen in Managua en elders in het land is niets meegedeeld. I if/jj f) i mi imbachlsweg 33 (Industrieterrein t Heer Telefoon 01718 293H Katw-jWZee Operungsli|den maandag Vm vrijdag 1000-17 30 uur. 's avonds volgens afspraak zaterdag 10 00 16 30 uur De Italiaanse parlementsverkie zingen hebben weinig aangedra gen dat de politieke impasse in het land kan doorbreken. De communisten zijn de grote verlie zers, maar ook de regeringspartij van eeuwigheid tot amen, de De- mocrazia Cristiana, moest - zij het bescheiden - inleveren. De herschikking van de partijen laat in elk geval alle problemen van Italië onaangeroerd. De meeste Westeuropese democra tieën hebben een politiek alterna tiefbij de hand; er loopt zich per manent een partij, of een coalitie van partijen, warm die de zaken van een zittende regering kan overnemen. Uitzondering op die regel vormt Italië. De christen democraten reiken niet tot een absolute meerderheid, hebben daarvoor altijd kleine coalitie partners nodig, die elk weer goe de reden menen te hebben om grillig met hun steun of hun wan trouwen te spelen. De communis ten, op één na grootste partij, is sinds 1947 regeringsverantwoor delijkheid ontzegd; de Democra- zia Cristiana weigert sindsdien samen te werken in een kabinet met communisten. In feite hebben de minderheidsrege ringen van de christen-democra ten van de laatste jaren echter het leven kunnen rekken, enkel en al leen door het gedogen, het zich af zijdig houden, juist van die com munisten, Dat heet dan wel geen samenwerking, maar zonder die houding van de PCI, is regeren heden ten dage onmogelijk in Ita lië. Het uitschrijven van de ver kiezingen van afgelopen week einde was rechtstreeks gevolg van de veranderde houding van de communisten: men had het gedo gen gestaakt. Maar nogmaals, de uitslag van de verkiezingen heeft niets wezen lijks aan de politieke kaart van Italië gewijzigd. Hoogstens kan de reële vlucht van een deel van het electoraat naar kleine, radi caal getinte groeperingen de ge vestigde partij-élites te denken geven. Italië is een door en door ziek land. Wanbeheer, corruptie, vriendjespolitiek zijn medeve rantwoordelijk voor het klimaat van criminele en politieke terreur dat in het land heerst. Een partij als de Democrazia Cristianadie meer dan dertig jaar onafgebro ken regeert en bestuurt, ontkomt niet aan dosis verwordenheid die in zijn meest te vrezen vorm zelfs de democratische fundamenten van de staat gaat aantastenIn jectie met nieuwe ideeën, de komst van nieuwe mensen, kan dat wormstekige Italiaanse re geringsapparaat voor verder af glijden behoeden. Vooreen "com- promesso storico", een historisch compromis tussen christen-de mocraten en communisten is er in de Italiaanse context ook na de verkiezingen van gisteren en eer gisteren nauwelijks een alterna tief aan te dragen, zo lijkt het. Sportieve linnen-struktuur broek daarop zo n unconstructed jasie Vervolmaakt met een korte-mouw-shirt. Zo hebt u een.voortreffelijke zomer-garderobe voor vrij en fit bewegen! Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest ROME (UPI) - Voor de eerste keer in 31 jaar hebben de communis ten in Italië bij de parlements verkiezingen met pinksteren flink wat terrein moeten prijsge- Veel bewolking Veel bewolking en af en toe regen. Van nacht weinig wind en minimumtempe raturen omstreeks 13 graden. Overdag matige wind uit west tot noordwest. Middagtemperaturen circa 18 graden. (Opgemaakt om 11.15 u 6 JUNI Zon op: 5.22 uur; onder: 21.54 uur. Maan op: 17.04 uur; onder: 3.36 uur. Hoogwater te Katwijk om 0.50 en 13.18 uur, laagwater om 8.45 en 21.26 uur. ven. De communistische partij, die gehoopt had met een sterke verkiezingsuitslag haar aan spraak op regeringsdeelname kracht bij te kunnen zetten, moest 4,1 procent inleveren en verloor in de belangrijke Kamer van Afgevaardigden 27 zetels. De christen-democraten, van wie verwacht werd dat zij vooruit zouden gaan, behaalden toch 'een enigszins teleurstellend resultaat en verloren een half procent, maar in de kamer gaan zij slechts één zetel achteruit. De derde parij in het land, de socia listische, won 0,2 procent het geen goed is voor vijf zetels. Ech te winst was er eigenlijk alleen maar voor de kleinere partijen, hetgeen de formatie er waar schijnlijk niet gemakkelijker op zal maken. De radicale partij, die zich inzet voor burgerrechten en tegen kernenergie, ging van 1,1 procent naar 3,4 procent. Eindresultaat Voor de kamer van Afgevaardigden behaalden: de christen-democraten 38,3 pro cent (38,8 in 1976) de communisten 30,4 procent (31,5) de socialisten 9,8 procent (9,6), de neo-fascisten MSI 5,3 procent (6.1), de sociaal-democraten 3,8 procent (3.4). de republikeinen 3 procent (3,1), de liberalen 1,9 procent (1,3), de radicalen 3,4 procent (1,1). Teleurgesteld De communistische partijleider Berlinguer toonde zich welis waar teleurgesteld maar liet we ten dat wat hem betreft de koers van de PCI niet zal veranderen en dat de "drijvende kracht van ar beidsklasse" nog altijd sterk is. Waarnemers menen dat de com munisten een deel van hun aan hang verloren hebben dopr de "flirt" met de christen-democra ten. De communisten zaten niet in het kabinet van de christen democraat Andreotti maar de premier werd in het parlement wel door de PCI gesteund. In ruil daarvoor werden de communis ten dan bij belangrijke waag stukken geraadpleegd hoewel de PCI niet altijd te spreken was over de manier waarop. Een deel van de kiezers heeft waarschijn lijk het gevoel gekregen dat de PCI zich heeft laten inpakken door de christen-democraten. Ook het terrorisme in Italië zou de communisten wel eens stemmen kunnen hebben gekost. Dit zou voor de PCI ongelukking zijn omdat deze partij alle vormen van terrorisme afwijst en er ook niets mee te maken wil hebben. Terroristische aanslagen worden echter vaak gepleegd door orga nisaties die zich beroepen op de proletarische leer en hiervan zou toch een negatief effect kunnen uitgaan op de kiezers die anders in de communisten wel iets zien. 4 weken lang I -EIDSCH DAGBLAD 'er kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonneo noteren Ik beslis meteen en U kunt mi| m i v heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 2300 VB Leiden i de krant komt i de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1