CLARKE EN BROM GROTE WINNAARS Feyenoord maakt aan alle onzekerheid een einde... Degradatie Volendam 'schreeuwt om herstel' Scorebord Na het behalen van „de dubbel" Drie gegadigden voor Ruud Krol De Goey mag weg bij Sparta DINSDAG 5 JUNI 1979 EREDIVISIE Zaterdag FC Den Haag-AZ Sparta-Haarlem NEC-Go Ahead MW-PSV FC Utrecht-FC VW PEC-Vitesse NAC-Feyenoord Twente-Roda Volendam-Ajax Maandag Ajax-AZ Haarlem-Den Haag Go Ahead-Sparta PSV-NEC FC VW-MVV Vitesse-Utrecht Feyenoord-PEC Roda-NAC V olendam-Twente AMSTERDAM - Ruud Krol, voor wie het bestuur van Ajax in maart het licht op groen zette. aal deze week uitsluitsel hebben over zijn voetbaltoekomst: „Volgende week ga ik met Ajax naar Zuid-Amerika. Na die trip blijf ik daar nog een paar dagen om een wedstrijd met het wereldelftal te spelen in Buenos Aires. Voor mij is het dus belangrijk dat ik voor die tournee weet waar ik aan toe ben. Er lijn op dit moment drie buiten landse gegadigden voor me. o.a. uit Frankrijk en Spanje. Ik hoop dat ik deze week overeenstemming met een van deie clubs kan bereiken". „Bij Ajax ben ik uitgekeken. Ik zou het geestelijk niet kunnen opbrengen om hier nog een seizoen te spelen. Het is te veel een sleur voor me geworden", aldus Krol, die nog twee jaar onder contract staat bij Ajax en voor ruim een miljoen gulden kan vertrekken. (Van c sportredactie) Stand Ajax 3$ 23 6 4 52 85-30 Feyenoord 33 18 13 2 49 59-18 PSV 33 20 8 5 48 64-22 AZ'67 33 18 7 8 43 81-43 Roda JC 33 18 7 8 43 57-32 Sparta 33 14 4 15 32 46-47 GA/Eagles 33 J1 9 13 31 47-46 PEC 33 7 17 9 31 35-45 Den Haag 33 10 11 12 31 41-54 Den Haag 33 10 11 12 31 41-54 Twente 33 9 12 12 30 53-50 Utrecht 33 10 10 13 30 42-52 MW 33 9 12 12 30 25-44 NAC 33 7 15 11 29 36-50 Vitesse 33 7 14 12 28 41-62 NEC 33 6 14 13 26 31-48 Haarlem 33 6 13 14 25 31-61 Volendam 33 7 8 18 22 41-58 VW 33 4 6 23 14 22-75 EERSTE DIVISIE Zaterdag Dordrecht-Heerenveen 0-0 Excelsior-FSC 1-1 Groningen-Heracles 3-2 Wageningen-Graafschap 5-0 Vlaardingen-SW 0-2 Eindhoven-Amersfoort 6-1 Telstar-Veendam 6-1 Helmond-Willem II 0-2 Amsterdam Den Bosch 2-0 Maandag Fortuna-Dordrecht 7-0 Heracles-Excelsior 1-3 Graafschap-Groningen 0-0 SW-Wageningen 3-0 Veendam-Eindhoven 4-2 Willem II-Telstar 2-1 Den Bosch-Helmond 10-1 Cambuur-Amsterdam 1-2 Stand Excelsior 36 22 7 7 51 76-32 Groningen 36 20 10 6 50 60-31 Willem II 36 17 14 5 48 60-32 Fortuna SC 36 17 13 6 47 64-36 Eindhoven 36 14 16 6 44 53-32 Wageningen 36 17 10 9 44 58-45 Den Bosch 36 16 10 10 42 58-43 Graafschap 36 15 11 10 41 60-47 Amsterdam 36 13 11 12 37 52-40 Telstar 36 12 10 14 34 45-45 Heerenveen 36 10 13 13 33 34-46 Veendam 36 13 6 17 32 51-67 Heracles 36 10 11 15 31 46-49 SVV 36 11 9 16 31 42-47 Cambuur 36 9 10 17 28 33-54 Vlaardingen 36 7 12 17 26 35-54 Helmond/Sp 36 9 8 19 26 42-71 Amersfoort 36 8 7 21 23 34-78 Dordrecht 36 5 6 25 16 33-88 AMSTERDAM (GPD) - Trainer Cor Brom en spits Ray Clarke, die in maart nog: voorbestemd leken om te wor den geëxporteerd (ze zouden niet in de merkwaardige Ajax-ideologie passen), zijn bij de Amsterdammers de grote winnaars geworden. Clarke, omdat juist hij tegen AZ '67 op tweede pinksterdag voor het doelpunt zorgde dat goed bleek voor de 18de titel in de geschiedenis van Ajax en Brom, omdat hij er toch maar in slaagde om de club voor het eerst sinds 1972 aan de „dubbel" te helpen: de beker en de titel. Voor de sup porters reden genoeg om hem op handen van het veld te dragen. Drie maanden geleden werd hij nog in het openbaar gecorrigeerd door voorzitter Ton Harmsen. Harmsen liet een door Brom ontworpen strafsysteem in de prullenbak verdwijnen, damde de macht van de vorig jaar van Sparta overgekomen oefenmees- ter in door hulptrainer Bobby Haarms en aanvoerder Ruud Krol op gelijke hoogte met hem te stellen en liet bovendien door schemeren dat hij liever een an dere trainer aan de top wilde. Ajax dat het afgelopen weekeinde via een overwinning op Volen dam (3-1) en een gelijkspel tegen AZ '67 (1-1) het sterkste team van Nederland werd, kroonde zich al eerder tot de kampioen van de geheimzinnigheid door roddel en de achterklap. Zelfs na de suc cessen bleef er een mysterieuze waas rond Ajax hangen, dat ver wijderd had kunnen worden door Harmsen. De voorzitter die in de afgelopen maanden met half slachtige antwoorden en ontken ningen volop ruimte heeft gela ten voor speculaties, liet het ech ter na. Zich mogelijk realiserend dat er sprake is van een boeme rang-effect wilde hij maandag vooralsnog niets kwijt over de toekomstplannen van Ajax: „Ze ven juni is er een vergadering van de ledenraad van Ajax. Die leden hebben er recht op als eersten te horen wat er gaat gebeuren. Pas daarna wordt de pers ingelicht" aldus Harmsen, die vooral de laatste tijd voor de nodige ver warring heeft gezorgd en bepaald niet in staat is gebleken om voor een rustig werkklimaat zorg te dragen. Veranderingen Hij heeft grote veranderingen aan gekondigd, er zouden opvallende voetballers worden aangetrok ken, terwijl spelers als Krol en Clarke ontheven zouden worden van hun contractuele verplich tingen. In tegenstelling tot Krol zou Clarke echter het liefst willen blijven bij Ajax al ziet hij een ver dere samenwerking met Harm sen bepaald niet zitten: „Die man is niet te vertrouwen. Als het het komend seizoen niet goed gaat, gooit hy misschien het hele elftal eruit" "Vandaag, of uiterlijk morgen wil ik een gesprek met Harmsen om te weten waar ik nu eigenlijk aan toe ben bij deze club. Dat weet ik niet, omdat Harmsen de laatste vier a vijf maanden geen woord met me heeft gewisseld. Ik heb alleen in de pers kunnen lezen dat Ajax belangstelling heeft voor allerlei spitsen en dat het mij kwijt wil. Zo kun je toch niet werken. Ik ben mijn eigen gang gegaan. Wat moest ik anders? Ik heb steeds tegen mezelf gezegd: je moet goed spelen, je moet spe len. Foutjes zijn niet erg, zo heb ik het kunnen volhouden" Protégé Op die manier ook kwam Clarke aan een totaal van 37 treffers waaronder 25 doelpunten in de competitie. Of het voldoende is, zal deze week blijken. Wordt hij toch nog te licht bevonden, dan kan hij altijd terecht bij Straats burg of RWDM. Cor Brom die al tijd achter Clarke is blijven staan doet er in tegenstelling tot zijn protégé nog altijd het zwijgen toe: „Ik wil niet natrappen of on gecontroleerd iets zeggen. Ik maak mijn contract bij Ajax af en dat betekent dat ik hier nog twee Ajax-voorzitter Harmsen mag dan zo zijn twijfels hebben omtrent de voetbalcapaciteiten van Ray Clarke, de supporters lieten gisteren na het behalen van de titel overduidelijk merken een andere mening te zijn toegedaan. De Engelse spits is populair jaar werk", aldus de man die alle reden zou hebben met de vuist op tafel te slaan, maar die ook nu nog rustig afwacht. Hij gaat ervan uit dat hij zijn doel heeft bereikt. Daarnaast kan hij wijzen op het feit dat hij zijn ploeg in de competitie steeds aanvallend heeft durven laten spelen, dat hij van de van huis-uit met grove middelen uitgeruste Everse heeft omgeturnd tot een vrij beheerste voetballer, dat hij het talent Piet Wijnberg onlangs soepel in het team heeft weten in te passen en dat hij ook niet in paniek is geraakt toen voorstop per Van Dord weg viel en ook Krol ook nog eens negen duels afwezig was. Daartegenover staat dat Brom zijn aanvallende principes in de uit wedstrijd tegen Honved in het UEFA-Cuptoernooi overboord zette, waardoor hij voor Ajax de basis legde voor uitschakeling. Toen Ajax na de winterstop ook in de competitie in een dal te rechtkwam. leek Brom daarin zelf te verdwijnen. Zover is het echter niet gekomen. Ondanks de kritiek die bijvoorbeeld verdedi ger Wim Meutstege vorige nog over hem uitstortte. Meutstege Meutstege liet weten dat „Ajax be ter af is als het inderdaad een an dere trainer zou nemen, omdat Brom bij het niveau van de spe lers is achtergebleven". Meutste ge werd daardoor de boeman en tegelijkertijd de bliksemafleider die het (verdeelde) bestuur zo hard nodig had. De Leidenaar handhaaft zijn bezwaren nog al tijd, maar heeft inmiddels wel la ten weten dat een aan hem toege schreven enquÜte, waaruit zou blijken dat ook de spelers Brom massaal hadden laten vallen, he lemaal niet van hem afkomstig Het desbetreffende ..onderzoek" blijkt achteraf ook niet zoveel te hebben ingehouden. Ten minste vier spelers, de Denen Lerby en Arnesen, Krol en Clarke zijn niet gepolst en vooral Krol heeft al la ten weten dat Ajax eigenlijk he lemaal niet zo slecht af is met Brom: „Trouwens, iedere trainer die Brom zou moeten vervangen zou het verschrikkelijk moeilijk krijgen, omdat hij onder zware druk zou moeten werken". Brom. die onder alle omstandighe den zichzelf is gebleven, zichzelf niet heeft laten kennen en Meut stege diens protestactie gewoon heeft gehandhaafd, lijkt dan ook in tegenstelling wellicht tot Harmsen bij Ajax te blijven. In ieder geval kan Brom geen ge brek aan veelzijdigheid en en thousiasme worden verwe ten. Bijsmaak Toen een groot deel van de 23.000 toeschouwers na de treffer van Clarke zes minuten voof tijd in de wedstrijd tegen AZ '67 het veld opstroomde. wierp Brom zich op als suppoost, die ertoe bijdroeg dat het veld binnen enkele minu ten weer werd schoongeveegd. Aan Brom lag het dan ook niet dat het succes een wrange bij smaak kreeg. Krol „Een titel veroveren is altijd leuk, maar door de hele rompslomp vooraf zal ik dit kampioenschap gauw vergeten. Er was ook weinig vreugde onder de spelers omdat het bestuur had vergeten de champagne koud te zetten" ROTTERDAM - Feyenoord heeft in het afgelopen pinksterweek- einde aan alle kleine nog heer sende onzekerheden een einde gemaakt. Door de resultaten te gen NAC (0-0) en PEC Zwolle (3- 1) werd de plaats in het UEFA Cuptoernooi definitief veilig ge steld en in de slepende zaak rond Eddie Treytel werd de knoop ook eindelijk doorgehakt. De Rotter damse club contracteerde gister- Graag naar Haarlem of Den Haagr (Van sportredactie) LEIDEN - De voetbaltoekomst van de Spartanen Ton Marijt en Leen de Goey wordt be heerst door onzekerheden. Marijt, die bij de Rotterdamse club een sterk verlaagd con tract („Dat accepteer ik onder geen voorwaarde") kreeg aangeboden, heeft nog altijd geen nieuwe werkgever. Vrijdag sloeg hij een aanbie ding van SC Cambuur af. „omdat ik weinig trek heb om naar Friesland te verhui- Leen de Goey heeft vrijdag van het Sparta-bestuur te horen gekregen dat er van die zijde geen bezwaar bestaat legen een ontbinding van het con tract, dat nog eén jaar door zou lopen. „Vorige week heb ik het be stuur meedegedeeld dat ik onder geen beding nog met Peteseu wens door te gaan. Ik heb om ontbinding van mijn contract gevraagd en daarop hebben ze afgelopen vrijdag gunstig geantwoord. Ik mag weg voor, zoals het bestuur het uitdrukte, een redelijke prijs. Het liefst blijf ik in de eredivisie voetballen. Bij een club in de buurt van Leiden, of laat ik het concreter stellen: bij een club als Haarlem of FC Den Haag". ..Ik heb nog geen contacten, maar deze week zal ik mijn contactman inschakelen. Hij moet dan maar proberen om mij ergens onder te brengen. Lukt dat niet in Nederland, dan wil ik best naar het bui tenland. Een Engels avontuur trekt m(i wel. Mocht ik hele maal niet meer in het betaalde Leen de Goey voetbal aan de slag kunnen komen, dan zet ik een streep onder mijn carrière, want tk heb geen zin om ergens bij een amateurclub tegen een bal te gaan trappen", aldus De Goey. avond Tonny van Engelen, de 28- jarige reserve-doelman van PSV, voor een periode van drie jaar. Daarmee nam het Rotterdamse management zelf de beslissing, die Treytel voordurend voor zich uit bleef schuiven, wat de rust binnen de Kuipclub natuurlijk niet altijd ten goede kwam. Gistermiddag nog hadden spelers en trainer van Feyenoord laten merken dat ze niet precies wisten waar ze aan toe waren met hun doelman. Het bleek uit de toe spraken die werden gehouden bij de huldiging van Treytel. die te gen PEC Zwolle zijn 500ste wed strijd speelde. Ter gelegenheid daarvan werd hij door zijn geblesseerde collega Stafleu toe gesproken met ondermeer de woorden: "We hopen maar dat je blijft, want we kunnen je niet missen op onze weg naar de top" Treytel wilde zijn besluit echter ook na het duel weer niet prijsge ven ("Ik beslis morgen"), waarop Peter Stephan een paar uur later de aankoop van Van Engelen be kend maakte. Hoewel trainer Je- zek vandaag nog een gesprek met de 33-jarige sluitpost zou hebben is "de zaak Treytel" daarmee voor de directeur nu afgedaan: "Want ons aanbod en zijn eisen lagen te ver uit elkaar". Ook een andere, plotseling drei gende affaire werd gisteren op een niet verwachte wijze "van zelf' opgelost. De "bestorming" van het veld, die een aantal Rot terdamse voetbalfans uitvoer den, bleek gebaseerd op geheel andere gedachten dan waarvoor was gevreesd. Vlak voor het ein de van het duel Feyenoord- PEC Zwolle werd die overval dreigend voorbereidt door de felste Rot terdamse supporters. Met in het achterhoofd de ongeregeldheden die zich zaterdagavond rond de zelfde groep in Breda hadden voorgedaan, werden alle sup poosten dan ook onmiddellijk gedirigeerd in de richting van waaruit de aanval dreigde. En toen die, na het laatste fluitsinaal, ook daadwerkelijk in alle hevig heid werd ingezet, leek een kleine veldslag in de maak. Juist op dat moment echter, braken de sup porters zelf de spanning en wer den de ware bedoelingen ken baar gemaakt. Met overal van daan "getoverde" bosjes werden de spelers in de bloemen gezet en werd op het veld een feestje ge vierd alsof niet Ajax, maar Feye noord de vaderlandse voetbalti- tel voor zich had opgeèist. Het typeerde de sfeer die gister middag in de Kuip heerste. Met tevredenheid kon daar na de laat ste thuiswedstrijd worden terug- geblik op een seizoen dat veel meer had opgeleverd dan was verwacht, met die veroverde plaats in het Europa Cup III- toernooi. Slechts even had die nog op de tocht gestaan in het pinksterweekeinde, maar toen Feyenoord in de zaterdagavond sessie bij NAC overeind was gebleven en AZ 67 tenonder was gegaan bij FC den Haag stond het definitief vast. Het werd nog even beklonken in het thuisduel, waarin reserve doelman Joop Hiele, (die volgend seizoen meer kans zal krijgen zich waar te maken) halverwege de aan zijn teen geblesseerde Treytel mocht komen vervangen. Hiele had het daarbij niet moei lijk. Hij kreeg veel minder werk dan zijn collega Bert van Geffen, die in het Zwolse doel kon uit groeien tot een van de grote uit blinkers van het duel. Mede door zijn optreden bleef Feyenoords winst in de laatste thuiswedstrijd beperkt tot 3-1, al lag daar ook enige Rotterdamse nonchalance aan ten grondslag. Het team van jezek immers leek aanvankelijk totaal niet gemoti veerd, nu in Breda de zenuwen al zo waren getest, door een NAC dat de beste kansen had gekre gen. Die waren dan wel niet be nut, maar Feyenoord leek ook gisteren nog na te dromen van die moeizame ontsnapping. Een kwartier lang werd tegenstander PEC in elk geval niets in de weg gelegd. Een doeltreffende kopbal van John Frandsen schudde de spelers echter wakker en vlak vóór en vlak na de pauze werden de verhoudingen alsnog pijlsnel rechtgezet. Via Budding, die za terdagavond als wisselspeler was geweigerd omdat zijn naam niet op het wedstrijdformulier voor kwam en Jan Peters. De voor die tijd volledig "onzichtbare" .Bud ding kon driemaal profiteren van een langdurige black-out van zijn directe tegenstander Van Moorst en spits Jan Peters werd daar door m staat gesteld met drie tref fers (34ste, 36ste en 46ste minuut) zijn aanngetaste schuttersreputa- tie op te vijzelen. Feyenoord kreeg ook daarna nog een groot aantal mogelijkheden, maar werd door Van Geffen én door pech van meer treffers afge houden, wat de Rotterdammers ertoe bracht gas terug te nemen. Aangezien PEC Zwolle vrijwel niets terug kon doen. vervlakte het duel op weg naar het einde tot een partijtje zonder opwinding. Tot de Rotterdamse supporters zich ermee gingen bemoeien en alsnog spanning kweekten. Die brak toen de fans, het anders dan bij NAC (waar de politie naar de wapenstok had moeten grijpen) ditmaal niet met geweld, maar met bloemen zeiden.. PAUL DE TOMBE VOLENDAM (GPD) - Na een verblijf van twee jaar in de eredivisie maakt FC Volen dam de welhaast traditionele teruggang naar de eerste divi sie. Gistermiddag kreeg de degradatie van de ploeg van trainer Jan Mak zijn beslag. Mede-degradatiekandidaat Haarlem haalde in het Pink ster-weekeinde tot tweemaal toe verrassend uit. Zaterdag won de ploeg van Barry Hug hes in Rotterdam met 1-0 van Sparta, terwijl de Haarlem mers gistermiddag op eigen terrein FC Den Haag met 3-1 versloegen. De IJsselmeer- ploeg daarentegen kreeg za terdagavond in Volendam van de nieuwe landskam pioen Ajax een 3-1-nederlaag te slikken. Daardoor was het gat met FC Haarlem (drie punten) eigenlijk al niet meer te dichten. De tweede volle Haarlemse winst van gister- middag betekende voor de Volendammers de genade slag. Ondanks de 5-0-zege in de laatste thuiswedstrijd te gen Twente, was de kans voor een verder verblijf in de ere divisie voor de IJssel- meerclub definitief verke ken. De omstandigheid dat FC Vo lendam afhankelijk was van de prestaties van de tegen standers van Haarlem in deze beslissende fase van de com petitie, is de ploeg van Jan Mak duidelijk opgebroken. Of en in hoeverre Sparta en FC Den Haag hun sportieve plicht ten nadele van FC Vo lendam hebben verzuimd, blijft een vraag. Feit is wel dat Haarlem zichzelf tweemaal overtrof door op papier ster kere tegenstanders te ver slaan. Volendam-trainer Jan Mak: „Het zwaard is nu gevallen. Het heeft er een hele tijd inge zeten. We hadden het niet meer in eigen hand. Die vreemde uitslagen zijn ieder jaar weer een bekend ver schijnsel. Maar uiteindelijk heb je het aan jezelf te wijten. We hebben in het afgelopen seizoen eenvoudig te veel punten laten liggen. De vele blessures zijn daar voor een deel verantwoordelijk voor. Maar ondanks de problemen zijn we toch met vaak goed en aantrekkelijk voetbal tot een respectabel aantal doelpun ten gekomen. Ik kan alleen maar zeggen: dit schreeuwt om herstel". Aanvoerder Dik Bond en Fred André zullen daaraan niet meer meewerken. Beiden hebben te kennen gegeven definitief een punt achter hun voetbalcarrière te zetten. An dré blijft wel voor het Volen- dams voetbal behouden. De 38-jarige André is het nieuwe seizoen in dienst van de IJs- selmeerclub als hulptrainer onder Mak. En hij redde het wéér Bar ry Hughes.de man die bij en met Haarlem blijkbaar niet stuk kan Op de schouders dus maar, net als vorig jaar. En hij zat net zo hoog als collega Brom van Ajax.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15