Plantenbakjes om mee te spelen ALBERT HEUN PLAKT MAAR RAAK fvill Versier een deur Voeten vegen aub Gehandicapten gaan eigen dhz-boek maken TIPS VOOR DHZ-ZAGERS DINSDAG 5 JUNI 1979 Er zijn talloze manieren om een vlakkedeur een heel ander aanzien te geven. Dat de deurposter een zwart-wit- of kleurenfoto) het na de eerste enthousiaste reacties van de consument niet zo lang heeft volgehouden, is eigenlijk niet aan het produkt te wijten. Vaak wordt helemaal verge ten dat zo'n gedecoreerde deur harmonisch in het wandvlak moet passen. Dat geeft consequenties voor de wandafwerkingzelfs voor de deur omlijsting Wanneer u er een zwart-wit- poster op plakt, moet het wandvlak in rustige, liefst op basis van zwart- en wittonen afgewerkt zijn. Een kleuren- poster geeft meer mogelijkhe den, maar de kleur van de wandafwerking mag niet te veel van de hoofdtinten in de poster afwijken. Als er in dit opzicht geen evenwicht is, gaat zo'n deur er ietwat hin derlijk „uitknallen"mis schien in het begin wel aar dig, maar op den duur wordt het storend. Plak dus nietzomaar" een leu ke plaat op de deur. Weeg zo wel de kleurtinten als het beeld af tegen het omringende vlak. Op de foto is daarvan een goed voorbeeld te zien: de zwart-wit-plaatmet een rus tige voorstelling van een sober landschap, past in het geheel van de zwarte wand. De witte deur omlijsting speelt in het geheel mee Vergeet ook niet dat in zo'n beeld de de>jrkruk geen sto rend element mag vormen. Wanneer er tussen de takken van de net ontluikende bomen I" in de ondergaande zon ineens een nergens op slaande kruk De deur moet passen in het geheel te zien is, gaat dat beslist sto rend werken. Op de foto is de (ronde) knop nauwelijks zichbaar; hij valt tegen het rondje van de zon mooi weg. Wanneer u een deur met een pos ter gaat beplakken, zorg er dan voor dat het hele op pervlak gaaf is; putjes e.d. opvullen met kneedbaar hout of plamuur. Schuur oude verj volkomen dof, was het deu roppervlak met een sterke ammoniakoplossingspoel het na met schoon water en laat alles goed drogen. Voor gedrukte posters kunt u behangplaksel op celluloseba- sis gebruiken. Echte afdimk- ken op fotopapier lijmt u het best met houtlijm die met wa ter is verdund. Laat het foto papier vooraf een half uurtje „weken" in water. Strijk het dan rijkelijk in met hel lijm- mengsel. Wrijf vanuit het midden het papier naar de kanten uit. Rimpeltjes en kleine blaasjes die u niet weg kunt wrijven (of rollen met een rubber roller) trekken la ter, als de lijm gaat drogen, vanzelf weg. Schetsmatige opstelling rond De stapelbare plantenbak die To rnado heeft bedacht, is een erg leuk ding voor mensen die er ple zier in hebben hun „plantenpre- sentatie", zowel binnens- als bui tenshuis, weer eens een heel nieuw gezicht te geven. Het is een uitgesproken „systeemprodukt": je moet ermee combineren, vor men en „spelen". De fabrikant noemt het de Florie stapelbare plantenbak, maar behalve sta pelen, kun je er ook mee vormen: cirkels maken, concentrische vormen, „plantenwandjes" Elk bakje is een twaallde segment van een cirkel; de afmetingen van de bakjes zijn 16 cm aan de voor kant, 10 cm aan de achterkant, zijkanten van 12,5 cm en de hoog te is 13 cm. Ze zijn van kunststof gemaakt, maar de buitenkant heeft een lichte oppervlakte structuur, die het materiaal heel wat „vriendelijker" maakt dan het bekende gladde plastic. Opvallend is dat de bakjes in dui delijke samenspraak met plan- tendeskundigen zijn ontwikkeld. De inwendige afmetingen zijn af gestemd op de meest gangbare maat rode bloempot; op de bo dem zitten ribbeltjes, die de pot aan de onderkant voldoende ven tilatie geven, er zijn doordruk- gaatjes om eventueel overtollig water te laten afvloeien, kortom, het is helemaal doordacht. Ook voor wat de opbouw van een aantal van die bakjes betreft: er zijn hulpstukjes bij om een „bouwsel" aan de zijkanten af te dekken en weer andere om tus sen twee bakjes een horizontale afdekking te maken, alsmede kleine verbindingsstukjes waarmee de bakjes aan elkaar gekoppeld kunnen worden. Zowel in de kamer (op de venster bank, op de vloer, zelfs als schei dingswandje) als op het balkon en in de tuin kan het Florie-sys- teem toegepast worden. Het aar dige is dat je nooit dezelfde crea tie hoeft te krijgen als de buren, want de opbouw- en schakelmo gelijkheden zijn zó talrijk, dat ie dereen er zijn eigen fantasie vol ledig in kan uitleven. Een moge lijkheid is bijv. om binnen een cirkel van bakjes een ronde plan tenbak (hoger of lager) te plaat sen, of er een ronde bak met wa- i recht plantenwandje er uit Velen herinneren zich wellicht nog de kokosdeurmatten van vroeger, waarop in fraaie letters stond gedrukt: „Voeten vegen svp!" Bekijk die deurmat dan ook eens kritisch. Hij moet groot genoeg zijn. De in veel huizen gebruikelijke uitsparing achter de voordeur (meestal het water- meterputluik) is een al te gemakkelijk gehanteerd uitgangspunt bij het bepalen van het formaat van de deurmat. Oplossing: die uitsparing opvullen met bijv een stuk plaatmateriaal en dan een grotere mat ne men. Materiaal daarvoor is tegenwoordig „aan de rol" te koop, en het wordt rafelloos voor u op maat gesneden. Hoe groot moet een deurmat zijn? Houd als minimum 100x80 cm aan en leg hem met die 100 cm in de looprichting Hoe langer hoe beter trou wens, dus ga als het kan nog wat boven die 100 cm. De opgebouwde vorm kan altijd weer veranderd of uitgebreid worden. De beste methode om de plantjes erin onder te brengen is: een laagje geëxpandeerde klei- korrels op de bodem van het bakje, daarop de bloempot, en de overblijvende ruimte met klei- korrels vullen. De bakjes zijn verkrijgbaar in bruin en wit (dus ook gecombineerd te gebruiken) en worden per set van zes stuks verkocht. Zo'n set bevat ook vier „schotjes" en twaalf koppelstukjes. En dat kost dan bij elkaar f29,75. Die zes bakjes vormen een halve cirkel. Bij tuin centra, bloemenzaken, waren huizen, huishoudelijke winkels, enz. is het Florie-systeem te koop Soms heeft een ronde opstelling voordelen Een goed idee van ANIB (bond van gehandicapten en arbeidsonge schikten), Vara en Uitgeverij Free-Spirit gehandicapten in Nederland gaan samen een spe ciaal doe-het-zelf-boek voor ge handicapten maken! De ANIB heeft zijn leden opgeroepen om zelfbedachte oplossingen voor allerlei dagelijkse en huiselijke nroblemen waarmee gehandi capten te maken hebben, in te sturen. Er zijn natuurlijk talloze speciale voorzieningen voor gehandicap ten; de traplift is er een bekend voorbeeld van. In de praktijk hebben vele gehandicapten ech- Een van de onvriendelijkste kanten van het mo derne winkelbedrijf vinden wij de manier waar op ze alles toetakelen met plakkers. Natuurlijk zijn er prijsplakkertjes nodig in de zelfbedie ning, anders zou het een chaos worden bij het afrekenen. En natuurlijk moeten die plakkers ook stevig kleven, om te voorkomen dat oneer lijke figuren ze verwisselen voor lagere prijs jes. Plakkertjes op pakken havermout, op cellofaanverpakkingen van overhemden, op de hals van fles sen wijn en frisdrank, daar is be grip voor op te brengen. Maar het vernielzuchtige geplak door fa brikanten en winkeliers op on verpakte textiel, en op kunststof fen en papieren voorwerpen is buitengewoon akelig. Ze nemen niet de moeite om hun prijzen aan de onderkant van dingen, óf op een uit het oog vallend randje te doen. Nee, ze plakken ze er kris kras op. En niet alleen de prijzen, maar ook nog eens hun merk- plakkers, speciale-aanbiedings- stickers en wat ze allemaal nog meer handig vinden om te plak ken. „Dat gaat gemakkelijk" Zie maar datje het er af krijgt, als je zoiets hebt gekocht. Als je er in winkels iets over zegt doen ze al tijd heel verwonderd. „O, maar dat gaat er toch makkelijk af", zeggen ze. Maar dat is niet waar. De mensen tobben zich af met allerlei huis middeltjes om die ellendige stic kers van hun nieuw gekochte spulletjes af te halen. Er zijn sok ken in de handel die vyf keer in de was moeten voordat de laatste sporen van de merk-plakker ver dwenen zijn. Bij nieuwe kop-en- schotels moet je soms met een mes het glazuur er zowat af schrappen om de prijs eraf te krijgen. Op huishoudelijke arti kelen van plastic krijg je altijd een doffe plek, ongeacht met welk middeltje je de plakkers er af haalt. Een dierbaar boek Ze doen het ook op boeken. Laatst vonden wij in een winkel van Bruna in de uitverkoop een boek dat we in geen jaren meer hadden kunnen kopen nadat we het eens een keer bij het uitlenen waren kwijt geraakt. Daar hadden we ons boek weer. Alleen nog even de grote rode plakker eraf halen, waar op stond dat dit een speciale prijsaan bieding van Brunt We hebben het zo voorzichtig ge probeerd als een mens het maar kan doen. Alle randjes eerst los gemaakt. Niet verder getrokken *als we dachten dat het fout kon gaan. Zachtjes gebet met een vochtig doekje, héél behoedzaam met een beetje aceton. Het eind van het liedje is dat we wel ons dierbare boek weer hebben, maar met een lelijke uitge scheurde plek in de voorkant. En een letter van de titel weg. Een smerig gezicht. Wat heeft Bruna tegen boeken (of tegen zijn klanten) dat hij er zoiets mee doet? Wij geloven niet dat het de winke liers erg veel kan schelen wat voor last je van hun plakkers hebt. Het bewijs daarvan hebben wij wel gekregen bij Albert Heijn. Heel handige bon Dit supermarktbedrijf is al een poos bezig met een proefneming met zelfregistrerende kassa's. Daar is nóg een plakker bij nodig. Door L. Bakker Een plakker met cijfers en dunne en dikke streepjes erop. Dat is een code. Het artikel wordt, met de plakker naar beneden, bij de kassa boven een elektronisch oog gehouden, en dan komt er vanzelf uit de kassa een bon waar de soort artikel en de prys op staan. Heel handig. In Amerika heb je dat al. Daar staan de codes voor het kassa-oog op diverse verpakkingen meege drukt. In Nederland experimen teert Albert Heijn ermee in een paar supermarkten Met zelfgeplakte code-stickers. Van fors formaat. Voorzien van zeer krachtige kleefstof. Kris kras op de artikelen. Goed, we zijn niet anders gewend. Niet te lezen Maar gaat dit nu niet een beetje ver ook op tijdschriften, waar de prijs al keurig op gedrukt staat, wor den die codes geplakt. We krijgen klachten van kinderen. Ze kun nen de strip achter op de bij zo'n proef-Albert Heijn gekochte Do nald Duck niet meer uitlezen. Waar de grap staat, zit een sticker overheen geplakt. Wij schrijven een brief aan de direc tie van Albert Heijn in Zaandam en vragen daarin hoe zij zelf over dit bezwaar denken Als wij na een week of drie nog geen enkel antwoord hebben gehad, sturen wij een beleefde herinne ring, want zo'n brief kan per slot van rekening kwijt zijn geraakt, nietwaar? Dit lijkt te helpen. Enkele dagen la ter worden wij opgebeld door een dame van het A H.-hoofdkantoor, die vertelt dat A H. ons gaarne uitgebreid zal inlichten over het experimentele kassasysteem, en ons ook met veel genoegen zal rondleiden in de winkel in Delft waar die Donald Duck is ge kocht. Wij antwoorden dat wij wel onge zien willen geloven dat A H. met die zelflezende kassa's een won derbaarlijk stuk machinerie in huis heeft, maar dat het er óns meer om begonnen is te verne men hoe zij zich voorstellen datje met het menselijke oog dingen leest waar een plakker overheen zit. „Daar staat niks" De woord voerster vraagt bevreemd wat wij dan eigenlijk wel bedoe len. Op de buitenkant van een tijdschrift slaat toch niks? Ja hoor, leggen wij weer helemaal opnieuw uit Daar staan strips, en die willen de kinderen lezen. Daarom hebben we aan u ge schreven. Maar, zegt de dame, onze plakkers zijn niet groter dan een postzegel. Dat kan toch niet zo'n last geven? En bovendien, het is allemaal nog maar een experiment in een paar van onze supermarkten in het land. Zij belooft ons dat zij toch nog eens het bedrijf schien een nze klacht laand gele- Hele stapels Wij gaan opnieuw naar die bewuste A.H-supermarkt om daar nu nog eens de hele tijdschriftenstand door te snuffelen. De oogst van dit bezoek ziet u op deze pagina afgebeeld: Diverse jeugdtijdschriften (Wickie, Wham, en Flintstones), waarbij de clou van de stripverhalen op de achterkant is weggeplakt. Een met de plakker onbruikbaar gemaakte bestelbon voor een af- slankkuur achter op een blaad je. (Daaronder) een ten dele onbruik baar gemaakte verplichte in- zendstrook voor de oplossingen van het puzzelblad Denk sport. Een voor een kleiner gedeelte ver minkte inhoudopgave buitenop een speciale tijdschriftuitga- model buiten op een modeblad (u ziet daar nog net een stukje van rechts onderaan op onze fo to). Meestal zijn hele stapels van de be treffende tijdschriften op dezelf de manier verminkt. Verder constateren wij dat ook leu ke omslagplaten van sommige bladen met stickers zijn be plakt. Het zou toch heel wat aardiger zijn als A.H. ophield met er zo klak keloos op los te plakken. Al was het maar bij wijze van experi ment... ter zelf allerlei listigheden be dacht die het hun mogelijk ma ken zich in en rond het huis be hoorlijk te kunnen redden, zon der telkens afhankelijk te zijn van hulp van anderen. Misschien zit ten daar erg knappe uitvindingen tussen. Maar zelfs eer. heel simpel ideetje kan een mede-gehandi capte het leven helpen verlich ten. De opzet is dat er uit de praktijk zo eenvoudig mogelijke, door de gehandicapten of hun huisgeno ten, vrienden, enz. te verwezen lijken ideeèn worden aangedra gen. De suggestie moet liefst ver gezeld gaan van een schetsje. Voorwaarde is dat het idee in de praktijk bewezen heeft te func tioneren. Dus geen theoretische toestanden. De bond gaat alle inzendingen ver zamelen en die dan tot een boek bundelen. Dat zou in het najaar uit moeten komen. Er zijn al heel wat suggesties en ideeën binnen, maar om tot een boek te komen dat een grote groep van gehandi capten werkelijk van nut is, heeft men er méér nodig. Wie daartoe iets kan bijdragen (en we zouden eraan willen toevoe gen: ook ideeen van niet-gehan- dicapten zullen best welkom zijn) kan zich melden bij: Vraagbaak, Postbus 6261, 2001 HG Haar lem. riest<*ll'or «W*ns ui, 'i* de desk zal vragen of di< antwoord weet van inmiddels i den. Wij horen d van A H Zoiets is toch wel een bijna zeker bewijs dat de hele zaak ze geen zier kan schelen Of hebben wij wellicht te zwaar ge tild aan enkele toevallige uitzon- De verzanding misplaksels, de i bezoek aan een experimentele supermarkt van AH Wel eens geprobeerd om van een plank of een stuk plaatmateriaal een heel smal randje af te zagen9 Dat is niet eenvoudig: in een recht spoor blijven valt niet mee en het stukje afval, vooral als het .kops" is, breekt telkens. Oplossing: klem een stukje afval hout onder het te zagen hout en laat dat enkele centimeters uit steken. De zaag heeft dan ruim voldoende houvast. Denk eraan dat de zaag (dat moet altijd, maar zeker in zo'n geval) ond' i dl te hoek wordt gehanteerd zo'n graad of 45. Een stukje massief hout valt niet te buigen. Professioneel doet men dat onder hoge druk met stoom, maar de fluitketel is echt geen goed alternatief. Het lukt wel als u de plank aan de binnenkant van de bocht van een aantal dicht naast elkaar liggende zaagsneden voorziet. Hoe scherper de bocht moet worden, hoe dichter de sneden naast elkaar moeten lig gen. Zaag het houdt tot ongeveer drie vierde van de dikte in. Probeer het buigen eerst uit (maak het hout zonodig met de planten spuit wat vochtig) en als de bocht zich willig laat vormen, breng dan wat houtlijm in de zaagsne den aan wanneer u de plank defi nitief in de gewenste vorm buigt. Span of klem het materiaal gedu rende minstens enkele uren, liefst een etmaal Verwuder uit puilende Ujm direct na het bui-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13