Groot verschil in kwaliteit van materiaal I sport Zilveren regels Vis Wijs "Vis en Vangwijzer 1 v*s Vis Wijs is de naam van een na tionale voorlichtingscam pagne die op touw is gezet door de Stichting Recreatie. Aan de hand van een tiental "zilveren" regels wordt jong en oud erop gewezen tijdens het vissen milieubewuster bezig te zijn. Bijvoorbeeld door afval niet langs de oever te laten liggen maar mee naar huis te nemen. Door niet te veel lawaai te maken. En door alleen die oevers te betreden waar dat is toegestaan. De actie richt zich met name ook op de jongere hengelaars. De stichting heeft becijferd dat het er zo'n 300.000 moeten zijn in de leeftijd van 10 tot 14 jaar. In totaal worden er 425.000 folders en stickers en 25.000 affiches verspreid. Bo vendien krijgen achtduizend schoolklassen - de hoogste van het basisonderwijs en de eerste van het voortgezet on derwijs - een lesbrief die door de leerkrachten in de klas be sproken kan worden. Aan de actie wordt behalve door de stichting ook meege werkt door het Instituut voor Natuurbeschermingseduca tie (IVN). de ministeries van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk (CRM), Landbouw en Visserij en Volksgezondheid en Milieu- hygiene, alsmede de Neder landse Vereniging van Sport vissersfederaties (NWS) en de Organisatie ter Verbete ring van de Binnenviss«~ (OVB). Wie meer over de actie Vis Wijs wil weten kan contact opne men met de Stichting Recrea tie, Postbus 80537, 2508 GM Den Haag. Het is al weereen paar jaar geleden dat vertegenwoordigers van de dierenbescherming en de sportvissers in het tele visieprogramma "Frontaal" van de NOS met elkaar op de vuist gingen over de vraag of vissen nu een ergerlijke vorm van dierenmishandeling is of niet. Tijdens died iscussie werden door de dierenbeschermers afschrikwekkende voorbeelden genoemd van hetgeen sportvissers aan de waterkant met de vis uitspoken. Het haringkakenzoals dat eens door Jan Beukelszoon van Biervliet in de praktijk werd gebracht zou in vergelijking daarmee maar een zachtzinnige behandeling van het geschubde beest betekenen Van de zijde van de sportvisserij werd daartegenovergesleld dat in elke sport uitwassen voorkomen en dat de sportvisserij op die regel geen uitzondering maaktMen bestreed echter dat het gros van de hengelaars aan de waterkant als een soort vissenmoordenaar te werk gaat. Boven dien betichtte men de tegenpartij van demagogie, omdat in de uitzen ding een fors formaat haak werd getoondwaarmee haaien worden gevangen. Haken die in de binnenvisserij nooit of te nimmer worden gebruikt en in de zeevisserij slechts zelden. Gevoel Na die confrontatie is het geruime tijd stil geweest. Tot vorige week de werkgroep Visserij van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren een nieuwe actie startte onder het motto Vissen hebben ook gevoel". U heeft daarover ook in deze krant het een en ander kunnen lezen. Volgens voorzitter D. van Haarlem zijn vissen hoogontwikkelde wezens, die net als zoogdieren en mensen een centraal zenuwstelsel heb ben. "Ze voelen pijn, net zogoed als andere dieren dat doen", zo betoogde hij, "en daarom moet voorkomen worden dat de vissn onnodig pijn wordt gedaan Eén dergelijke voorstelling van za ken moet op zijn minst voorbarig worden genoemd, omdat het be wijs of een vis werkelijk pijn voelt nog niet geleverd is. Er zijn deskundigen die al velejaren met wetenschappelijk onderzoek be zig zijn op dit punt, maar zich ui terst terughoudend betonen wanneer het aankomt op defini tieve uitspraken. Zo is er bij- voorbveeld de Utrechtse prof. dr. F.J. Verheyen die zich heeft ge specialiseerd op dit terrein, maar zeer voorzichtig is met zijn oor deel. Onaangenaam De hoogleraar erkent dat er aanwij zingen zijn dat de vis het als on aangenaam ervaart wanneer hij aan de haak wordt geslagen. Dat blijkt onder meer uit het feit dat zo'n vis de volgende keer moei lijker te vangen is. "Maar gevoel hoeft geen pijn te betekenen", al dus prof. Verheijen. Tijdens een in 1977 gehouden studiedag voor de sportvisserij constateerde hij dat aan een met de hengel gevan gen vis. die in een aquarium wordt gestopt niets te bespeuren valt dat op pijn zou wijzen. Overigens maant hij tot voorzich tigheid in het doen van uitspra ken, omdat ook het inzicht van pijngevoelens by de mens nog zeer onvolledig is. Rond de opening van het visseizoen liet de dierenbescherming e stbeviste plaatsen. Het opschrift: Vissen hebben ook gevoel, laat c cirkelen boven de druk- Verbieden? Bij de presentatie van de actie "Vis sen hebben ook gevoel" hebben de dierenbeschermers er geen twijfel overlaten bestaan dat men het liefst zou zien dat vissen ver boden werd. Maar men is wel zo realistisch om in te zien datje niet twee miljoen Nederlanders van de een of de andere dag van een stuk actieve vrijetijdsbesteding kunt beroven. Vandaar dan met de actie heeft toegespitst op het geven van adviezen aan sportvis sers, hoe men de vis zo min mo gelijk pijn doet. Om dat te bereiken verspreidt de vereniging een folder waarin on der meer de volgende richtlijnen zijn opgenomen: probeer te voorkomen dat de haak wordt geslikt, raak een gevangen vis alleen met de natte handen aan, verwijder de haak uiterst voor zichtig, zet een ernstig gewonde vis niet terug, maar doodt hem en gebruik liever geen leefnet of Wat mij in de hele benadering zo opvalt is dat de indruk gewekt wordt alsof men met het presen teren van bovenstaande regels baanbrekend werk heeft ver richt. Alsof er geen visboeken, hengelsportbladen en vereni gingsvergaderingen bestaan waarin al velejaren op weidelijk vissen wordt aangedrongen. Excessen Vandaar ook de wat geprikkelde reactie van de heer H. van Essen, voorlichtingsambtenaar van de overkoepelende Nederlandse Vereniging van Sportvissersfe deraties (NWS). "Uiteraard doen zich by een groep van meer dan twee miljoen mensen exces sen voor, maar door systemati sche voorlichting proberen we daaraan een einde te maken. De dierenbeschermers maakten ook deel uit van een groep orga nisaties die onlangs de campagne "Vis Wijs" (zie elders op deze pa gina) voor een beter milieu zyn gestart. Men is daaruit gestapt omdat men vond dat er teveel aan het milieu in de sportvisserij werd gedaan en te weinig aan de ethiek rond hel sportvissen." De dierenbeschermers hebben zich by de presentatie ook op een aan tal zijpaadjes begeven Zo werd er geconstateerd dat de hengel sport als geen andere sport door de overheid wordt bevorderd en dat kwekerijen er zich op zouden toeleggen om "dommere vissen" te kweken. Vissen dus, die mak- kelyker te vangen zyn. Op die beide punten is de dierenbe scherming wel op hele gevoelige tenen gaan staan Als men zich in de materie had verdiept dan had men moeten weten dat de hen- g< lspnrt al jarenlang strijdt tegen een aantal discriminerende maatregelen, dat diezelfde over heid de sportvisseij oplegt. Zoals het heffen van onevenredig hoge looprechten, en het storten van door hengelaars bijeengebrachte gelden in de algemene midde- lenpot van het rijk. Dommere vis En wat die "dommere vis" betreft. Onder invloed van de beroeps- visserij is er in het verleden door de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij vis ge kweekt, die snel in gewicht toe nam en daardoor minder vecht lustig was. De broodvissers had den behoefte aan een vis die snel voor de consumptie geschikt was. Het zijn juist de sportvissers geweest, die erop hebben aange drongen om dat beleid te wijzi gen. Vandaar dat er tegenwoor dig bijvoorbeeld karpers worden gekweekt die meer "wild bloed'* in de aderen hebben dan voor heen. Bovendien zyn er proeven aan de gang voor de kweek van volledig wilde of boerenkarper. Het is niet alleen een vissoort die krachtiger is dan zyn vroegere soortgenoten, maar ook veel moeilijker vangbaar is. Alles op een rytje zettend moet worden erkend dat in de sport visserij mensen rondlopen die het met de weidelijkheid helaas niet zo nauw nemen Mensen die met weinig eerbied voor de na tuur de vis beetpakken, onthaken en terugsmijten. Zoals er hon- denliefhcbbers zyn die hun trouwe viervoeter laten couperen en kanariekwekers die de kleur van het beestje laten prevaleren boven diens gezondheid. Zo zijn er overal waar het dier in het spel is excessen te melden. Het is een goede zaak dat de dierenbe scherming zo nu en de vinger op de zere plek legt. Maar tegelijker tijd zal men zich ervoor moeten hoeden dat de stri jd wijze er een is met de botte byl. Het is te ge- makkelyk om de hele sportvisse rij over een kam te scheren. Daarmee doet men die categorie sportvissers, die weidelijk visten anderen poogt dat ook bij te brengen onrecht aan. ZATERDAG 2 JUNI 1979 Klokslag 04.26 uur gisterochtend is het nieuwe visseizoen van start gegaan. Tot en met 15 maart 1980 kunnen de sportvissers in de meeste binnenwateren van ons land weer ongestoord vissen. Tenminste wanneer men zich aan de regels houdt en over de vereiste vergunningen beschikt. De tijden waarop men mag vis sen zijn in ons land nog steeds beperkt: van één uur vóór zonsop gang tot één uur na zonsondergang. Een uitzondering geldt uit sluitend voor de houders van een peurvergunning 'Vis en Vangwijzer" is de titel van een speciale agenda voor de ADVERTENTIE Voor al uw hengelsport artikelen HENK TEUNISSEN Levendaal 28 - Leiden Tel. 071-122053 sportvisser. De uitgave van Fo- norama BV uit Amersfoort is sa mengesteld door het duo Hans Doeleman en Jan Lokhoff en be vat veel informatie voor de hen gelaar. Dat geldt zowel voor de visser op zee als in het binnenwa ter. Zo staan in de agenda onder meer alle boekingsadressen van bootjesverhuurders. Bovendien geeft de "Vis en Vangwijzer" een overzicht van de recordvangsten en wordt advies gegeven over het leggen van knopen De prys van het boekje is tien gulden Jaarlijks worden er in ons land ettelijke miljoenen guldens besteed aan hen gelsportmaterialen. Varië rend van het minuscule haakje van een paar cent tot een super-de-luxe car- bonfiber-hengel van tegen de tweeduizend gulden. Van die miljoenen wordt helaas elk jaar een fors deel uitgegeven aan waar deloos materiaal. Bazaar spullen die een hengelaar alleen maar een portie verdriet kunnen bezorgen omdat ze niet geschikt zijn voor het beoogde doel of omdat ze al na korte tijd kapot zijn In het hiervolgende artikel krijgt u een paar adviezen wanneer u van plan bent uw hengeluitrusting voor hel komende seizoen weer op "oorlogssterkte" te brengen. Een algemene raad is dat u voor uw spulletjes het best terecht kunt bij een gespecialiseerde hengelsportwinkelier. Dat is ie mand die met verstand van zaken praat en bovendien overeen uit gebreide collectie beschikt zodat u een ruime keuzemogelijkheid hebt. Laat u niet verlokken dooreen "ex tra aanbieding" van een zaak, die alleen rond de eerste juni op dit terrein actief is en de rest van het jaar verstek laat gaan omdat het commercieel niet interessant is. Steek ook uw licht eens op by collega-sportvissers. Vraag wel ke ervaringen zy hebben opge daan met een bepaald merk lijn en hoe de werpmolen bevalt Vertrouwd Mocht u overgaan tot de aanschaf van een nieuwe werpmolen dan is het zaak dat u er een koopt van een vertrouwd merk In de eerste plaats geven die fabrikanten meestal een ruime garantieter mijn en bovendien voorzien zij de winkelier ook van reserve-on derdelen. Want kijk, een molen van een onbekend merk voor vier tientjes, dat lijkt een koopje, wanneer eenzelfde soort molen maar dan van een gerenommeerd merk tachtig gulden kost. Maar wat hebt u aan zo'n koopje wan neer er iels kapot gaat en er blij ken geen reseve-onderdelen te bestaan? Datzelfde geldt ook voor de aan schaf van een holglas-hengel. Er zijn eenmalige aanbiedingen in de dubbele betekenis van het woord. Je kunt ze maar eenmaal kopen. Gaat u per ongeluk opeen hengeldeel staan waardoor het kapot gaat, dan blijkt dat hel een opruimingsvoorraadje was en er nergens meer een reservedecl te verkrijgen is. Neem daarom een vertrouwd en bekend merk. Er zijn er verschillende op de Ne derlandse markt, zqdat u beslist niet op een hengel bent aangewe- „Richtprijzen Hieronder volg -> nog een aantal "richtprijzen" voor zaken, die in uw visuitrusting niet mogen ont breken. Het kan zijn dat de spul letjes in bepaalde zaken wat goedkoper of duurder zijn Dat kan soms per winkel verschillen Vandaar dat het geen kwaad kan om de prijzen hier en daar eens met elkaar te vergelijken. Maar besef wel dat deskundig advies best iets m« i mag kosten Allereerst de vislijnen. De prijzen daarvan zijn natuurlyk sterk af- hankelyk van de dikte. Voor een spoeltje met 100 meter van de dunste lijn (8 of 10 honderdste millimeter) betaalt u een gulden of zes. zeven. Rond de acht. negen gulden bent u kwyt voor een spoeltje van rond de 20 honderd ste. U heeft dan een lijn van rede lijke tot goede kwaliteit. Voor een werpmolentjc, dat in het binnenwater goede diensten kan bewijzen moet u rekenen op een uitgave van zeventig tot negentig gulden. Er zijn weliswaar molens van een paar tientjes, maar daar van mag u beslist niet al teveel verwachten. Zeker niet als u van plan bent daar regelmatig mee te spinnen. Die zouden we alleen aanbevelen voor hengelaars die slechts enkele malen per jaar met houding weinig behoeven op te spoelen Heeft u een paar nieuwe pennetjes nodig dan moet u voor een beetje redelyke kwaliteit toch wel reke nen op een gulden of drie per stuk. Voor de betere exemplaren komt u al gauw in de buurt van de vijf, zes gulden. En daarbij denk ik dan aan pennen die goed in de lak zitten, waarvan hel drfjfli- chaam is gevoerd en waarbij voor de antenne geen gebruik is ge maakt van cocktailprikkers. Lood Dan de loodverzwanng. U hebt daarbij de keuze uit het traditio nele lood: de loodhagels en het knyplood of olijflood, dat zachter is. Vooreen flink doosje(distribu- teur) met een vakje of zes betaalt u een bedrag van rond de f 3.50 Opbergkofïertjes voor uw spullen zyn er in diverse uitvoeringen en afmetingen Vooreen twceladig koffertje bent u een gulden of twaalf kwijt De wat ruimere uit voeringen kunnen in prys oplo pen tot een gulden of dertig Voor de hele grote viskoffers, bijvoor beeld ten behoeve van de zeevis serij betaalt u nog meer De prys kan dan oplopen tot enkele hon derden guldens. Dan is er ook nog de mogelijkheid om een zitmand te kopen, zodat u behalve een goede opbergmoge- 1 IJ k heid ook nog een zitje heeft De goedkoopste rieten mand kost meestal iets meer dan vyf tientjes. Er zijn ook zitmanden in een alumimumuitvoenng Du- kosten aanmerkelijk duurder en komen boven de honderd gulden uit. Ten slotte nog een vitaal onderdeel van uw uitrusting de haakjes. De kleinste voor het vangen van wit- vis komen op een paar rent. de wat grotere - byvoorbeeld voor de vissery op karper - kunnen in pril* Miig. it t..i i.) a 25 oent, al hankelyk van de kwaliteit en de materiaal Een gebruikelijk beeld dezer dagen vele sport i

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25