MENTEN IN ZIEKENHUIS Belasting-voorstel -van PvdA kansloos Prinses Beatrix kiest bewust voor werken op de gjy Hoogleraar VI verliest kort Advocaat Van Heyningen overweegt zich terug te trekken Jongetje was al voor vierde keer weggelopen VRIJDAG 1 JUNI 1979 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Prinses Beatrix verhuist niet naar het Haagse paleis Huis ten Bosch voordat zij haar moe der zal zijn opgevolgd. Er is geen spra ke van dat zij om vergroting van haar huisvesting staat te springen en daar om persoonlijk haast zou zetten achter de kostbare verbouwing van het Haag se paleis. Als zij het knusse Drakesteyn al verlaat, dan niet zonder pijn in het hart en zeker niet zonder luide protes ten van haar zoons. De prinses en haar man hadden gisteren een openhartig en langdurig gesprek in Den Haag met de leden van het Ne derlandse Genootschap van Hoofdre dacteuren. Over het tijdstip van die opvolging geeft prinses Beatrix geen enkele aanwij zing. Maar over de manier waarop zij toewerkt naar dat niet zelf gekozen en onvermijdelijke moment des te meer. Zolang haar moeder koningin is ziet Beatrix haar plaats en haar stijl van op treden als hard werken op de achter grond. Volstrekt discreet. Zij wil ge woonweg niet op de voorgrond treden en weigert als trendvolger van veel po litici de bijna dagelijkse publiciteit als iets onmisbaars te zoeken. Het risico daardoor onbekend en dus on bemind te zijn neemt zij daarbij wel bewust. Voor haar telt populariteit, het Troetelschijf Populariteit is in, haar ogen iets heel an ders dan geliefheid. Haar moeder is geliefd. En Beatrix zou er wat voor ge ven als zij later bij haar eigen zoveelste verjaardag of koninklijk jubileum zo hartverwarmend zou worden toege zongen als haar moeder door die kin dertjes, die sedert haar 70ste verjaar dag de vorstin al tot onderwerp van een troetelschijf op de nationale hitparade hebben gepromoveerd. Maar zelf aan public relations doen om populariteit te verhogen? Nee, dat ze ker niet. Voor Beatrix is het koning schap dan ook niet iets dat, bijvoor beeld, als sinaasappels „verkocht" zou moeten worden. Haar voorkeur voor het werken in stilte en op de achtergrond heeft trouwens het grote voordeel dat ze überhaupt kan werken. Voortdurende publiciteit zou veel van wat de prinses nu doet gewoon onmogelijk maken. Boven dien heeft ze, zolang haar moeder re geert, geen enkele behoefte aan het on ophoudelijk en openlijk geven van haar eigen mening. In haar opvatting zijn er niet twee koningshuizen, maar één, en waar zij soms over bepaalde onderwerpen van mening zou ver schillen met de koningin, vindt ze het volstrekt overbodig die ideeën publie kelijk te spuien. Wel hebben zij en haar moeder erg veel contact. Beatrix vertelt dan over de dingen en problemen die zij dagelijks tegenkomt. Zij vullen elkaar daarbij aan en praten erg veel. Zeker ook over de veranderende ideeën bij het volk over het koningschap. Over groepen en mensen die republikeins denken of openlijk proberen het koningschap te ondermijnen oordeelt ze nuchter. Ze stelt vast dat we in een vrij land leven waar iedereen mag vinden wat hij wil en vindt zulke stromingen ook zeker niet ontmoedigend. Integendeel, het vormt voor haar een voortdurende uit daging. Luisteren De manier waarop zij in volle discretie dagelijks werkt aan haar voorberei ding op het koningschap - Beatrix noemt die opvolging een bestemming - is vaak al onderwerp geweest van dis cussie en vooral van grenzeloze spe culatie in een deel van de boulevard pers. Wat ze doet is gewoon keihard werken, leren, luisteren naar de problemen van hoge autoriteiten en hele kleine privé-mensjes. Zij en haar man kunnen daarbij vaak als katalysator werken, als ze ergens offi cieel op bezoek komen blijkt ineens dat daardoor partijen of instanties weer met elkaar aan de praat raken die jarenlang elkaar hadden gemeden of waren vastgelopen. En als ze - minder officieel - „gewone" mensen over hun problemen hoort praten, kan ze de mensen de weg wijzen naar de instan ties die mogelijk wel rechtstreeks hulp kunnen bieden. De prinses en de prins zijn er fel op tegen persoonlijk rechtstreeks te gaan hel pen omdat zulke hulp veel te beperkt zou zijn en te veel een Sinterklaas-ef fect zou krijgen. Al die anderen die dan niet aan hun trekken zouden komen, kunnen dan met recht jaloers worden of zich achtergesteld voelen. Zo ondervond zij het onlangs na een be zoek aan een Haagse woonwijk ge woon als pijnlijk dat daar twee gezin nen aan een goede woning werden ge holpen nadat ze tegen haar over hun huisvesting hadden geklaagd. Al die anderen, die hun nood niet hadden kunnen klagen, schieten daar geen stap mee op. Prins Claus heeft het daarmee misschien iets gemakkelijker. Zijn werk als advi seur van de minister voor ontwikke lingssamenwerking brengt automa tisch mee dat hij persoonlijk adviezen kan geven waarmee dan ook concreet iets kan worden gedaan. Zijn interesse voor planologische waagstukken geeft hem ook mogelijkheden over tastbare oplossingen van bepaalde problemen te praten. Tijdens een recent bezoek aan een pro vincie hoorde hij een actiegroep plei ten voor het overeind laten van een prachtige rij eiken die bij de plaatselij ke plannenmakers al op de kaplijst stonden. Een terloops onderhoud met de provinciale bestuurders had blijk baar wel effect. De botte bijl heeft daar nog steeds geen boomstam be roerd. Prinses Beatrix noemt het opvallend hoe de inhoud van de brieven die zij krijgt in de afgelopen 15 jaar is veranderd. Vroeger bestond het merendeel daar van uit sociale klachten. Sinds de so ciale wetgeving, de bijstand in alle vormen, echter sterk is verbeterd neemt dat soort armoede-klachten af en groeit de categorie van gehandicap ten in deze maatschappij, van woning zoekenden, van buitenlanders en vooral het aantal problemen van de tweede generatie buitenlanders - de kinderen. Met name met die laatsten houdt de prin ses zich intensief bezig. Het werk aan tal van activiteiten in het kader van het Jaar van het Kind spreekt haar enorm Daarnaast begeeft zij zich meer en meer op het terrein van de hulp aan jeugdige werklozen, drugsverslaafden, kansar me schoolverlaters en jeugdige ge straften. Gisterochtend nog bracht zij een bezoek aan jeugdige delinquenten in de Scheveningse gevangenis. Luis terde naar hun klachten, sprak met ze. Zij hoopt van harte met dit soort activi teiten een steeds beter beeld van onze samenleving te krijgen, de noden te le ren kennen en waar mogelijk toch hulp te kunnen bieden. Dat ze bij dat alles weinig tijd voor mah en gezin overhoudt is begrijpelijk. Toch trekt de familie van Oranje-von Amsberg tenminste éen avond per week uit voor het huiselijk samenzijn, de samenspraak met het hele gezin, de familie. Daar wordt gepraat over de dingen van alledag. Maar ook over het dagelijks nieuws, de media, de zaken die de hele wereld bezighouden. Ener giebesparing bijvoorbeeld. AMSTERDAM (ANPI - Do room*. Kamer trekt dag uit voor afscheid van Vondeling DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer zal op de laatste dag voor de zomervakantie, don derdag 28 juni, feestelijk af scheid nemen van de tegen woordige voorzitter Anne Vondeling. De voorbereidin gen hiertoe worden nu reeds getroffen, omdat de heer Vondeling verzekerd is van verkiezing voor het Europees parlement op 7 juni. De PvdA-fractie heeft inmiddels als zijn opvolger het socialis tische kamerlid Dolman voorgesteld. De Kamer besloot gisteren om voor het afscheid van de ka mervoorzitter een hele dag vrij te houden. Vandaar dat de Kamer verder besloot om, te gen de normale regels in, eveneens op maandag 25 juni te vergaderen. Omdat voor die dag een openbare com missievergadering over het democratisch en doelmatig functioneren van gesubsi dieerde instellingen gepland was, zal deze nu op een andere dag gehouden worden. Op voorstel van oppositieleider Den Uyl wilde de Kamer na melijk niet afwijken van de stelregel dat een openbare commissievergadering niet gelijktijdig met een plenaire vergadering wordt gehou den. Met de behandeling van het zo genaamde 1-juli-pakket van aanvullende Bestek-maatre gelen wordt woensdag 20 juni begonnen. Gelijktijdig zal de Voorjaarsnota worden be sproken, waarin voor het eerst een overzicht komt van de ontwikkeling van de be groting van dit jaar. Hierin moet het kabinet ook - indien nodig met aanvullende maatregelen komen. Het debat moet op 21 juni afge sloten zijn met de laatste stemmingen, omdat al enkele dagen later, op dinsdag 26 ju ni, de Eerste Kamer met de behandeling moet beginnen. Alleen op deze wijze kunnen de besluiten van het parle ment nog op 1 juli in werking treden. HILVERSUM (GPD) - Pieter Menten ligt in het acade misch ziekenhuis in Utrecht en wordt bewaakt door rechercheurs. Volgens de rechtbank in Rotterdam mag Menten na behandeling gewoon naar zijn koetshuis in Blaricum terugkeren op voorwaarde dat hij zijn woning niet zal verlaten tijdens het nieuwe proces dat hem te wachten staat. De rechtbank nam deze beslissing gis termiddag. Menten werd gisteravond door een kapitein van de rijkspolitie in Amsterdam op de hoogte gesteld van de beslissing van de recht bank. Aanvankelijk weigerde de familie Menten de kapitein te woord te staan. Maar na enig heen en weer gepraat werden de agen ten aan de achterzijde van het huis binnengelaten. Kort daarop arriveerde de huisarts van de Mentens bij de woning Vrij snel daarna reed een ambulance voor Menten werd, vermoedelijk be wusteloos, op een brancard weg gedragen. Op dat moment stelde mevrouw Menten de alarmin stallatie in werking. Met het besluit om Menten han gende het proces te laten waar hij is, namelijk in zijn woning, gaat de rechtbank in tegen de vorde ring van de officier van justitie die geëist had dat Menten on middellijk in hechtenis moest worden genomen. Klachtenregeling DOORN-UTRECHT (GPD) - Voor het gehele land moet er een gelij ke klachtenregeling komen ten behoeve van mensen die klach ten hebben over het optreden van de politie. Op de ministeries van justitie en binnenlandse zaken wordt momenteel al gewerkt aan een ontwerp-regeling. Dat zei minister Wiegel (binnenlandse zaken) gisteren in een spreek beurt voor de VVD in Doorn. Mr. L. van Heyningen, Mentens ad vocaat, overweegt om zich terug te trekken. "De hele zaak", zo zei hij gisteravond desgevraagd, "is te inspannend voor mij aan het worden." Overigens meent de heer Van Heyningen dat de be slissingvan de rechtbank in strijd is met de wet. Als zich geen nieu we belastende feiten hebben voorgedaan, mag men iemand niet gevangen nemen, aldus mr. Van Heyningen. Hij constateerde echter dat de geestelijke en li chamelijke toestand van zijn cliënt zodanig is dat van gevan genneming geen sprake kan zijn. Mentens toestand is zeer slecht, aldus de advocaat. Menten had gistermorgen moeten verschijnen op de zitting van de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank in Rotterdam. De rechtbank vond het noodzakelijk dat de Blaricummer werd ge hoord alvorens een beslissing te nemen over een voorlopige in hechtenisneming. Daarom kreeg de kantonrechter in Hilversum opdracht Menten thuis te bezoe ken om hem alsnog te horen. Na ruim een half uur verliet de rech ter de woning van de Mentens om rapport op te maken. Per koerier meldde hy zijn bevindingen aan de rechtbank in Rotterdam die daardoor gistermorgen alsnog een uitspraak kon doen over de eis van de officier van justitie Mentens raadsman Van Heynin gen was wel op de zitting schenen. Pieter Menten wordt op een brancard zijn huis uitgedragen AMSTERDAM - De kleine "Petas Karintopoulos", de negenjarige jongen die op 23 mei als "vonde ling" op het centraal station in Amsterdam werd aangetroffen en sindsdien in een tehuis ver bleef, blijkt de Amsterdamse vreemdelingenpolitie al die tijd voor de gek te hebben gehouden. De jongen heet in werkelijkheid Vasilios Moukas, heeft de Griek se nationaliteit en zijn ouders wonen in Düsseldorf. Bij zijn verhoren op het politiebureau had hij verklaard, dat zijn ouders bij een verkeersongeluk om het leven waren gekomen en hij in Skopje (Joegoslavië) woonde. Ook zou hij drie dagen tevoren vanuit Skopje per trein naar Ne derland zijn gekomen. Nu is ko men vast te staan, dat hij in de middag van 23 mei in Düsseldorf op de internationale trein naar Amsterdam was gestapt. Vasilio's spel was uit toen men gis teren op het Nederlandse consu laat in Düsseldorf in een plaatse lijke krant las dat de Duitse re cherche naar een vermist Grieks jongetje zocht, dat dit jaar al vier keer eerder van huis was wegge lopen. Op het consulaat werd toen onmiddellijk aan de vonde ling in Amsterdam gedacht. De Duitse recherche werd gewaar schuwd, die daarop contact op nam met de collega's in de Ne derlandse hoofdstad. Aan de naam Petas Karintopoulos had de Duitse politie toen al voldoen de om de jongen te kunnen iden tificeren. Ook bij een vorige weglooppartij had Vasilios deze valse naam gebruikt. De kleine avonturier, die kort geleden in Keulen ook al als verstekeling op een schip werd aangetroffen, zou nog gistermiddag op transport naar Düsseldorf worden gesteld. DEN HAAG (GPD) - De Tweede-Kamerfractie van de PvdA heeft gisteren een wetsvoorstel ingediend om vanaf 1 juli a.s. de loon- en inkomstenbelasting voor inkomens boven 50.000 gulden te verhogen. Volgens de socialisten biedt dat betere kansen op het bereiken van een in komensmatiging voor ho gere inkomens, dan het regeringsvoorstel voor af topping van de prijscom pensatie. De PvdA heeft zich overigens is het PvdA-voorstel kansloos omdat CDA en WD er volstrekt tegen zijn. Samen met de vakbeweging en de - steeds heftig verzet tegen aftopping van de prijscompensa tie, een voorstel van het CDA. De PvdA vindt het ontoelaatbaar dat in reeds afgesloten cao's zou worden ingegrepen. Het CDA wilde aanvankelijk aftopping voor alle inkomens boven 50.000 gulden, maar vanwege het verzet van regeringspartner WD is die grens later opgetrokken tot 55.000 gulden. De regering heeft uiteindelijk een voorstel daartoe ingediend. Volgens de toelichting bij het ini tiatiefwetsontwerp van de PvdA, ingediend door de financiële spe cialist van de fractie, Thijs Wolt- gens, draagt aftopping van de prijscompensatie slechts „matig" bij aan het voornemen om de ho gere inkomens extra te laten ma tigen. Het doel om de opbreng sten te gebruiken om de werkge legenheid te verbeteren wordt daarmee al helemaal niet bereikt, aldus Woltgens. Het regeringsvoorstel laat volgens de PvdA de zelfstandigen geheel buiten schot (zij hebben immers geen cao en dus ook geen prijs compensatie). Voorts is slechts „vaag en indirect" sprake van in vloed op de inkomens van de vrije beroeps-beoefenaren en is sprake van een discriminatie ten opzichte van de ambtenaren, die al vanaf 45.000 gulden moeten af toppen. Maar de socialisten vinden het vooral een bezwaar dat door de regering op geen enkele wijze wordt gewaarborgd, dat de gel den die de werkgevers door de aftopping overhouden, ook in derdaad zullen worden gebruikt voor het scheppen van arbeids plaatsen. In het PvdA-voorstel worden alle inkomens boven 50.410 gulden extra belast. Omdat op zo korte termijn de belas tingmaatregel technisch moeilijk uitvoerbaar is, zal de loonbelas ting in het PvdA-voorstel in het derde kwartaal nog worden inge houden volgens de oude tabellen. Bij de inhouding in het vierde kwartaal kan dit „voordeel" wor den verrekend, aldus Wolt gens. De socialisten ramen de opbrengst van hun plannen op 80 miljoen gulden. Deze miljoenen moeten volgens Woltgens worden toege voegd aan het potje dat dit jaar beschikbaar is voor het uitvoeren van aanvullende werkgelegen heidsprojecten, bij voorkeur ten behoeve van Limburg en het noorden van het land. AMSTERDAM (ANP) - De rooms- katholieke hoogleraar prof. N.F.T. Arts heeft niet het recht om te verbieden dat er op zijn af deling in het VU-ziekenhuis abortussen worden verricht. Dat heeft de president van de recht bank in Amsterdam, mr. W.J. Borgerhoff Mulder, gisteren bij een vonnis in kort geding be paald. Prof. Arts, die het geding zelf had aangespannen, staat sinds begin 1978 aan het hoofd van de afde ling verloskunde en gynaecolo gie van het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Spoedig na zijn aanstelling trachtte hij op eigen houtje het abortusbeleid aldaar radicaal te veranderen. Zwangerschapson derbreking, zo decreteerde hij zijn staf, zou niet langer worden getolereerd, tenzij er sprake was van levensgevaar voor de moe der. Daarmee doorkruiste hij het beleid zoals dat onder zijn voorganger prof. Janssens was gegroeid en waarbij de ingreep (ook op so ciale gronden) op beperkte schaal werd getolereerd. In de afgelopen tien jaar werden in het VU-zie kenhuis gemiddeld 25 abortus sen per jaar verricht Drie op de afdeling werkzame art sen, onder aanvoering van dr. J. Kleinhout, wilden zich bij het nieuwe regime niet leerleggen. Het ziekenhuisbestuur stelde hen in het gelijk en bevrijdde prof. Arts van zijn gewetensnood door hem van zijn verantwoor delijkheid voor het abortusbeleid te ontheffen. Sindsdien zijn in het ziekenhuis twee bedden voor de ingreep gereserveerd. In het vonnis wordt overwogen dat het hier een principiële aangele genheid betreft, die het zieken huis als geheel raakt en waardoor derhalve het ziekenhuisbestuur primair de verantwoording draagt. "Toewijzing van de eis zou betekenen dat de zienswijze van prof. Arts maatgevend zou worden voor alle artsen op de af deling, een consequentie die zonder meer onaanvaardbaar geacht moet worden", aldus het vonnis. Ook aan het feit dat abortus nog al tijd formeel strafbaar is. kan prof. Arts volgens de president geen rechten ontlenen, aangezien het bestuur een zorgvuldig beleid voert, waarbij geen enkel op de afdeling werkzame arts wordt gedwongen in strijd met zijn principes te handelen. CNV spreekt met het CDA DEN HAAG - Een CNV-delegatie heeft gisteren een "openhartig" gesprek gehad met de CDA- Tweede-Kamerfractie. Het CNV heeft hierbij te verstaan gegeven fel gekant te zijn tegen het kabi netsplan de vermindering van de prijscompensatie te laten begin nen bij 55.000. Dit zou slechts 500 banen opleveren en dus nau welijks invloed hebben op de werkgelegenheid. Daarom wil het CNV de zgn. aftopping al be ginnen bij salarissen van f 50.000. In het gesprek werd tevens naar vo ren gebracht dat het CNV vier kant tegen de regeringsplannen is de sociale uitkeringen te korten met 0.2 tot 0.7 procent. Ook kor ting van de salarissen van de trendvolger»" (gezondheids zorg. bedaarden- en webbnewerk) vindt het CNV onaanvaardbaar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7