Voor 100 miljoen gulden Leidse verkeersplannen Stylist Etaleur ,TOC (WECNS ■VMKT MEER DAN ■PLAKKEN? Plan nieuwe stalling bij station Plan voor ponlveer over Zijl Krijgt Leiden in de toekomst ook stadsverwarming? VRIJDAG 1 JUNI 1979 LEIDEN - In de vervoerswij zen voor de komende jaren wil de gemeente Leiden op één punt weer terug naar een oud systeem. In het ver keersplan is als éen van de bijna negentig voorstellen opgenomen het instellen van een veerpont over de Zijl bij de Merenwijk (ter hoogte van de Vossemeerlaan). De pontverbinding zou moeten dienen om bewoners uit de Merenwijk gemakkelijk bij het poldergebied aan de overzijde van de Zijl te brengen. Deze omgeving wordt als een aantrekkelijk recreatiegebied gezien. Be woners van de Merenwijk moeten hiervoor nu nog een aanzienlijke omweg maken. Overigens is men zich bij de gemeente bewust dat een pontveer niet gemakkelijk tot stand is te brengen. Het onderhouden van een pont- verbinding is een kostbare aangelegenheid. Een moge lijkheid zou volgens een ver- keersdeskundige bij de ge meente zijn om alleen in het weekeinde een pont in te zet ten. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft voor de komende vijf jaar voor een kleine 100 miljoen gulden aan verkeersplannen voorradig. Een werkgroep van ambtenaren en deskundigen van buiten de gemeente heeft voor de hele gemeente zo'n negentig voor stellen voor verkeersvoorzieningen op een rij gezet. Dit blijkt uit het - nog niet gepubliceerde - derde deel van het gemeentelijke verkeerscir culatieplan. Dit derde deel is een uitwerking van de globale plannen die de gemeenteraad vorig jaar vaststelde. Deze uitwerking geeft aan wat de gemeente de komende jaren op verkeersgebied wil aanpakken. De nota heeft op dit moment nog een vertrouwelijk karakter. Een speciale werkgroep van top-amb- tenaren en deskundigen heeft de ontwerp-nota deze week beoor deeld. Het resultaat wordt nu voorgelegd aan burgemeester en wethouders. Bij de gemeente zei men desge vraagd te verwachten dat de de finitieve nota eind juni/begin juli in de openbaarheid komt. De no ta staat dan open voor reacties en commentaar. Het ligt in de be doeling dat de gemeenteraad de uitwerking van het verkeersplan na de zomervakantie vaststelt. vanuit noordelijke kant wil de gemeente verbeteren door ver breding van de Herenpoortsbrug voor tweerichtingsverkeer (van Oude Herengracht naar Heren singel). Voor deze oplossing moet ook de Verversbrug als aanslui ting op de Langegracht verbreed worden. Dit laatste is in de eerde re discussie niet aan de orde ge weest. Afsluiting LEIDEN - De Nederlandse Spoor wegen willen de fietsenstalling bij het station flink uitbreiden. De NS heeft plannen om aan de oostzijde van het stationsge bouw een accommodatie te ma ken, die ruimte biedt voor stal ling van ongeveer 2.000 fietsen. Deze plannen worden aangekon digd in het verkeersplan van de gemeente Leiden. De gemeente ziet de uitbreiding van de stal lingsruimte als een belangrijke verbetering voor het fietsver- keer. De bestaande bewaakte stalling onder het station is al lange tijd te klein. Naast de nieuwe stallingsruimte van de NS wil de gemeente zelf in de omgeving van het station het aantal fïetsklemmen uit breiden. Op de middenberm moeten er in de toekomst 300 bijkomen. Aan de achterzijde van het station (Terweepark) wil de gemeente nog eens 100 klemmen extra. Ook de capaci teit bij het station Lammen schans wordt - beperkt - uitge breid. ADVERTENTIE t (Dat kan vanaf morgen zie pagina 26) Twijfelachtig De grote rij plannen - in totaal pre cies 88 - is een verzameling van de wensen en verlangens die bin nen en ook buiten de gemeente op verkeersgebied leven. In de concept-nota wordt overigens al nadrukkelijk aangegeven dat het zeer twijfelachtig is dat alle plan nen in de komende vijf jaar tot stand gebracht kunnen worden. De mogelijkheden worden sterk bepaald door de beperkte geld middelen en mankracht. De ge meente is voor het geld sterk af hankelijk van subsidies. Bij de uitvoering speelt een rol dat de gemeente met eigen mensen niet alles tegelijk aan kan pakken. Burgemeester en wethouders zul len nu voor de gemeenteraad na der aangeven welke voorstellen voorrang moeten krijgen. Deze voorkeur zal bepalend zijn voor de richting van het verkeersbe leid in de komende jaren. De lijst van voorstellen varieert van kleine ingrepen als fietssugge- stiestroken tot grote ingrijpende verkeersvoorzieningen als de Churchillbrug. Een groot deel van de voorstellen is al langer in discussie. De meest ingrijpende en eerder omstreden voorstellen zijn de oplossingen voor de bereikbaar heid en afwikkeling van het ver keer in de binnenstad. Naast de nieuwe plannen voor een gedeel telijke afsluiting van de Sta tionsweg, gaat het om de route Kooilaan/Langegracht, Kore- vaarstraat/Levendaal en de route Levendaal/Hoge Rijndijk. De invalsroute naar het centrum via de Stationsweg wil de ge meente verleggen naar de weg over het Schuttersveld en Valk- brug. Dit plan beoogt verbetering van de doorstroming voor het openbaar vervoer, meer ruimte voor fietsers en tegengaan van sluipverkeer door het centrum. De kosten voor alle noodzakelij ke ingrepen komen op een kleine 2 miljoen gulden. De toegang naar de binnenstad In samenhang met deze plannen staat een afsluiting van de Zijl- poortsbrug voor autoverkeer. De route Haven-Lage Rijndijk wordt dan ingericht als fietsroute. Van af de Houtmarkt zou dan nog een fietsbrug naar de Haven moeten komen. Deze plannen komen globaal op een kleine 4 miljoen gulden. Voor de omgeving Korevaarstraat/ Levendaal wil de gemeente de verkeersdruk verkleinen door het eenrichtingverkeer op de Jan van Houtbrug en de Zoeter- woudsesingel om te draaien. Voor het busverkeer wordt de route beter en komen er ver keerslichten met voorrang. De voorzieningen in deze hoek van de binnenstad komen op ander half miljoen gulden. Op de route Levend aal/Hoge Rijn dijk moet de verkeerssituatie voor het busverkeer verbeteren door een vrije baan. Verschillen de kruispunten op deze route (Kettingstraat/Meerburgerkade) wil de gemeente aanpassen aan het drukke verkeer. De filevor ming bij de Leiderdorpse brug wil de gemeente verminderen door een aansluiting op de Lek straat. Deze plannen vallen voor een deel binnen het busbaan project Leiden-Leiderdorp. De kosten hiervan zijn nog niet be kend. In het derde deel van het verkeersplan wordt ook de par keersituatie nader uitgewerkt. Echte oplossingen draagt de nota echter niet aan. Uitgangspunt is nog steeds dat de eerste parkeer garage moet komen bij het Le- vendaal/Garenmarkt (Sanders), de tweede aan de Langegracht (Krantz) en daarnaast nog oen ga rage in Maredorp (Hekkensteeg). De financiële mogelijkheden voor deze voorzieningen worden niet aangegeven. In de nota wordt al leen nog benadrukt dat het be heer van parkeergarages erg moeilijk is. De samenstellers zeggen echter wel dat bij de af weging van kosten en baten "moeten worden betrokken het offer dat de gemeente bereid is te brengen ten behoeve van een goed functioneren van de bin nenstad". De gemeente Leiden komt voor op een lijstje van dertig ge meenten die in aanmerking komen als project voor stads verwarming. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft dit lijstje vorige week in de openbaarheid ge bracht Leiden is ondergebracht in de tweede categoriewat inhoud t dat het al of niet niet door gaan van het project afhan kelijk is van de resultaten van reeds lopende projecten in andere steden, zoals Rotter dam, Den Haag. Capelle Nieuwegein en Almere. Wat is stadsverwarming eigen lijk? Officieel wordt het als volgt omschreveneen systeem waarbij de in een woonwijk benodigde warmte voor rui m- teverwarming en eventueel voor warm tapwater groten deels in combinatie met elek trische energie wordt gepro duceerd in een centrale pro- duktie-eenheid en daarna door middel van een buizen stelsel wordt gedistribueerd. "In de praktijk komt dat erop neer dat je niet meer zoals nu een verwarmingsketel in je huis hebt maar dat het warme water op een punt je huis bin nenkomt'. aldus Bessie Scha- dee van de gemeentelijke energiecommissie, een com missie die binnen het gemeen telijke apparaat maar ook daarbuiten de mogelijkheden voor energiebesparing onder zoekt Op bescheiden schaal hebben we in Leiden trouwens al stads verwarming. Zo leveren de stedelijke lichtfabrieken aan de Langegracht stoom aan het Academisch Ziekenhuis en de Louise de Coligny scholenge meenschap aan de Kager- straat en elektriciteit aan een aantal bedrijven in de on middellijke omgeving van de fabriek. Sinds enkele jaren leeft nu de gedachte om ook in nieuwe stadswijken over te gaan tol stadsverwarmingBegin vo rig jaar kwam er bij de ge meente al een vage brief bin- nen ran de NEOM (Neder landse Energie Ontwikkeling Maatschappij) waarin stond dat stadsverwarming de be langstelling had van het rijk omdat het in een aantal ge vallen nogal wat energie kan besparen. De NEOM noemde in haar brief dat Leiden wel eens in aanmerking zou kun- korr, als de Bij de gemeente reageerde men verheugd, ook al was de in houd van de brief uiterst vaag. Immers fungeren als proefgemeente heeft het grote voordeel dat het rijk vrijwel alle financiële gevolgen voor zijn rekening neemt. Het eer ste rapport over de mogelijk heden voor stadsverwarming in Leiden zal waarschijnlijk in sept ruber van dit jaar ge reed komen. dagbladen uit het gehele land. De wedstrijden worden geor ganiseerd door het Leidsch Dagblad, omdat de Leidse ploeg vorig jaar winnaar was van het toernooi. Gespeeld wordt om de GPD-beker. die beschikbaar is gesteld door de Gemeenschappelijke Pers Dienst. De deelnemende kran ten maken allemaal deel uit dit red a De i ed- Hot House The European Jazz Quintet ver zorgt morgenavond een con cert in de jazz-zolder Hot House aan de Breestraat 66. Hel quintet wordt gevortnd door Alan Skidmoorefsaxo foon). Leszek Zadlof saxo foon). Gerd Dudek(saxofoon), Ali Haurand(bas) en Pierre Courboisf slag werk). De groep kwam ter gelegenheid van het Jazzfestival van Mners in 1977 bijeen en trad daarna vele malen gezamen lijk op. De muziek van de groep bestaat uil improvisa ties a la John Coltraue en met elementen van rock-jazz rit men. Het concert begint om negen uur. Voetbaltoernooi Op de voetbalvelden van UVSin de Kikkerpolder wordt zater dag een groot voetbaltoernooi gehouden waaraan wordt deelgenomen door elftallen van dertien grole regionale werkingsorgaan strijden beginnen om tien uur 's ochtends; de finale zal rond half vier worden gespeeld. Griezelpersiflage Augustinus. Rapenburg 24. houdt morgen weer een open avond. Op het programma slaat de vertoning van een film die een persiflage is op de griezelfilms. Tijdens en na afloop van de film zal er ge musiceerd worden door het duo Steven Heybroeken Peter Geerls. De instrumenten waarop zij spelen zijn bijna allemaal door de bespelers zelf gemaaktDe avond begint om acht uur. Popfestival Vanavond draait in het cen- "Troef ng volwc het Noordeinde 'i Jilm over het popfesti valvan Kralingen in 1970. In de film treden ouder meer de volgende groepen op: Air- plame, dr. John. Bt/rds Santana en Pink Floyd. De voorstelling begint om acht uur en de toegangsprijs be draagt f 1.50 ADVERTENTIE Bekende, snelgroeiende meubelverkoop organisatie in midden Zuid-Holland zoekt een De man die zich door één, liefst beide titels aangesproken voelt zou toch 'ns een briefje moeten schrijven, om met ons over zijn toekomst te praten. Wij zullen ons nu niet uitputten in superlatieven, dat doen we liever in een persoonlijk gesprek. Brieven onder nummer 22536, bureau van dit blad. essie Schadee ziet het uitko men van dit rapport met spanning tegemoet. Zij zegt: "Ik ben zeer benieutvd naar de inhoud van het rapport, oj stadsverwarming in een aan tal geiiallen nut heeft in Lin den. Een ding staat in elk ge val i al vast'en dal is dat stadsverwarming niet in de gehele stad zal worden inge voerd, daar is de aanleg te in grijpend voor. Maar het is best mogelijk dal er stads verwarming komt in wijken die nog gerenoveerd moeten loorden.dus het hoeft niet lou ter om nieuwbouwwijken te gaan" Zij vervolgt: "Maarvoorlopig is hel natuurlijk nog lang met zover. Over het rendement van stadsverwarming lopen de meningen van deskundi gen ver uiteen. Dat hangt na melijk af van een heleboel fac toren In belangrijke mate van de mentaliteit van de be woners Want hot is na tuur lijk een duidelijke zaak dat wanneer bewoners de tempe ratuur in hun huis gaan re gelen via het openzetten en dichtdoen van ramen in plaats van het open en dicht draaien van deverwamingje niet aan sladsverwaming hoeft te beginnen". Wanneer blijkt dat stadsver- vallen in Leiden nuttig is kunnen de stedelijke lichtfa brieken dan voldoende ener- guleveren'' Bessie Schadee. "i )p ditent niet n aar di toekomst van de lichtfabrie ken hangt in belangrijke mate af van het wel of met invoeren run ttadverwarmino Inditn :i it a el gebeurt zal de fabriek nle ui rale ieerd en de orden uitgebreid".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3