Benzine drie cent duurder Steun scheepsbouw nog steeds onzeker FNV dreigt weer met looneis Iran verhoogt opnieuw oliepri jzen Ziekenhuispersoneel krijgt volledige trend Vraag naar personeel toegenomen VRIJDAG 1 JUNI 1979 ECONOMIE (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De gevolgen van de olieproblemen worden nu merkbaar in de prijzen van de aardolieprodukten. Morgen wordt de benzine 3 cent per liter duurder Voor super mag dan een maxi mumprijs van 119,2 cent worden berekend voor normaal 115,8 cent. Oorzaak van deze forse ver hoging, die ook voor andere pro- dukten geldt, is vooral gelegen in de prijsstijgingen van ruwe olie per 1 april, waartoe de oiie-expor- terende landen hebben beslo ten Dat de consumenten deze ontwik keling in de prijzen gaan voelen kan niet langer uitblijven. In het overleg tussen ministerie van economische zaken en betrokken producenten en handelaren is besloten de vereiste prijsverho ging over de gehele lijn van oro- dukten om te slaan. De sterke kostenverhoging heeft er ditmaal ook toe geleid dat het maximum vooreen prijsverhoging, zoals dat indertijd werd afgesproken, wordt doorbroken. In het prijsbeheersingssysteem dat Nederland hanteert wordt uitge gaan van een maximale verho ging van de consumentenprijs van 2 cent per liter benzine. Het zal van de marktverhoudingen afhangen of dit volgende malen weer gebeurt. Zeker is wel dat verdere prijsaanpassingen kun nen worden verwacht. Behalve kosten spelen ook voor zieningskwesties nu een rol. Zo oefent de markt in West-Duits-' land (waar geen prijsbeheersing UTRECHT (ANP) - De salarissen van de 180.000 werknemers die onder de cao voor het zieken huiswezen vallen, zullen met het volledige trendpercentage (2.21) worden verhoogd* De ABVA en de KABO hebben meegedeeld, dat de vakorganisaties dat met de Nationale Ziekenhuisraad zijn overeengekomen na het mislukte gesprek van afgelopen dinsdag tussen minister Albeda (sociale zaken) en de zogenaamde 'trend volgers'. de instellingen in de niet-commerciële dienstensector die bij salarisverhogingen even als de overheid de trend in het bedrijfsleven volgden. Albeda wilde bij de trendvolgers evenals b(j de ambtenaren een korting van 0.2 tot 0.9 procent op hun salarisstijging plus aftop ping van de prijscompensatie Onder meer in het ziekenhuiswe zen zou daarvoor de cao moeten worden opengebroken en daar voelden de werknemersorganisa ties niets voor. Ze wilden wel over 1980 praten. Albeda heeft daarop aangekondigd, dat hij de korting via een wettelijke maat regel toch wil binnenhalen. Bestuurders J. Castelein en P. Hij zen van de ABVA en KABO zei den gisteren evenwel dat ze ver wachten,' dat het CDA tegen een wettelijk afgedwongen korting zal stemmen: "Wij kunnen ons tenminste niet voorstellen dat het CDA zich schuldig zal maken aan afbraak van het recht op vrije loononderhandelingen en van de rechten van de vrije vakbewe ging". Een woordvoerder van de Zieken huidraad (NZR) bevestigde het bericht desgevraagd. 'Wij 'zijn contractueel verplicht om vanaf 1 januari de volledige trend uit te AUTOSPORT - De Zweed Björn Waldegaard heeft gisteren de Acropolis-rally, tellend voor het wereldkampioenschap, gewon nen. De Fin Salonen werd twee de. Waldegaard behield de lei ding in het algemeen klassement. VOETBAL - Na Cerkel Brugge is nu ook Hasselt gepromoveerd naar de hoogste afdeling van het Belgische voetbal. Hasselt won de na-competitie. VOETBAL - De eindstrijd van het UEFA-toernooi in Oostenrijk zal gaan tussen Joegoslavië en Bul garije. Joegoslavië won met 3-0 van Frankrijk, dat eerder Neder land uitschakelde. Bulgarije ver sloeg Engeland met 1-0. betalen en na het gesprek met minister Albeda zagen we geen aanleiding om dat verder uit te stellen', zei hij. De NZR was overigens in tegen stelling tot andere groepen die aan het gesprek met de minister deelnamen wel bereid om over maatregelen voor 1979 te spre ken, maar dan op voorwaarde dat zijn coa-partners het daarmee eens zouden zijn. Anders is het onmogelijk om een al lopende cao open te breken. ROTTERDAM (ANP) - De on derhandelingen over een nieuwe cao bij Shell zijn voor de tweede maal afgebroken. De industrie bonden hebben Shell laten weten niet in te gaan op het laatste bod, dat de directie op 22 mei aan de bonden heeft gedaan. De vakbonden willen in de cao een bepaling opgenomen zien, waar door werknemers die met ge vaarlijke (kankerverwekkende en erfelijkheid veranderende) stoffen in aanraking komen het recht krijgen zulk werk te weige ren. Shell is volgens een woord voerder van de bonden, terugge komen op eerdere toezeggingen en wil in de cao opnemen dat het werk met dergelijke stoffen wordt beperkt. Tweede zege basketbalteam PRAAG - Het Nederlandse heren basketbalteam heeft gisteravond in Praag ook de tweede wedstrijd van een internationaal toernooi gewonnen. Nederland versloeg met 90-67 de Tsjechoslowaakse B-ploeg. Voor het Nederlandse team scoor den: plaat (20), Akerboom (12), Hagens (10), Cramer (8). Bruins- ma (8), Woudstra (8), Van Tuvll (8), Faber t6), Dekker (6) en Kragtwijk Tsjechoslo wakije A versloeg voorts Tsechoslowakije B met 105-91. Stand: 1. Tsechoslow. A 2 2 0 4 208-157 2. Nederland 2 2 0 4 185-139 3. België 2 0 2 2 163-200 4. Tsechoslow B 2 0 2 2 133-193 van kracht is) een grote aantrek kingskracht uit op de Nederland se gasolie. Inmiddels staat wel vast dat de marges in de prijzen voor de handel met deze verho ging niet zijn verruimd. Per 2 juni worden petroleum en autogasolie 3,5 cent per liter duurder (btw in begrepen) en huisbrandolie 3 cent per liter (zonder btw). De maximumprijs voor zware stookolie stijgt met f 15,55 per ton. Iran De nationale Iraanse oliemaat schappij heeft gisteren de derde verhoging van de olieprijs van dit jaar aangekondigd. Lichte ruwe olie gaat per vat met 1.30 dollar omhoog naar 18.47 dollar, en zware ruwe olie wordt 1.10 dollar per vat duurder en komt op 17.74 dollar per vat. Op 15 april en 15 mei had Iran zijn olieprijzen ook al verhoogd. Iran produceert dagelijks.ongeveer 4 miljoen vaten olie, waarvan 750.000 voor binnenlands ge bruik zijn. De rest is voor de ex port bestemd. Een functionaris van de oliemaat schappij vertelde dat de maat schappij de prijzen had verhoogd vanwege de extreem hoge olie prijzen op de zogenaamde "spot market", de vrije wereldmarkt voor olie. Hij zei dat veel oliemaatschappijen voordeel hadden van de hoge prijzen op de vrije markt, en dat de Iraanse prijsverhoging was bedoeld om deze situatie te corri geren. De olieproduktie in Iran ligt mo menteel ver beneden het peil van voor de Islamitische revolutie, die toen zes miljoen vaten per dag bedroeg. Volgens functionaris sen zijn er geen plannen om de produktie op te voeren. Op dit moment wordt die aangepast aan de inkomsten die de regering no dig heeft. DEN HAAG (ANP) - De vraag naar personeel is in de maand mei aanzienlijk toegenomen. Dit blijkt uit de eerste voorlopige tel lingen van het ministerie van economische zaken. De werk loosheid voor het seizoen gecor rigeerd nam eveneens toe, met 2900 tot 211.100 personen. Deze stijging kan geheel worden toe geschreven aan de werkloos heidsontwikkeling bij vrouwen waarbij zich een stijging van 4500 voordeed. Bij de mannen daalde de gecorrigeerde werkloosheid met 1600. In absolute cijfers (dus niet gecor rigeerd voor het seizoen) daalde de werkloosheid met 5400: voor de mannen een daling met 8100 en voor de vrouwen een stijging met 2700. Voor zover u het nog niet wist. het visseizoen is vandaag begonnen. Het liep dan gisteren ook storm in de hengelsport winkels, zoals op de zefoto te zien is. Snel besluit over Postbank DEN HAAG (GPD) - Het kabi net zal nog voor het zomerre ces (eind juni) beslissingen nemen over de toekomst van de Postbank, de samenvoe ging van alle gelddiensten van de PTT. Momenteel zijn nog geen inhoudelijke beslui ten genomen. Dat zei minister Andriessen (financiën) giste ren in de Tweede Kamer. Andriessen ontkende dat het hierbij zou gaan om een in terne competentiestrijd bin nen het kabinet gaande was. Wel gaf hij toe dat er inhou delijke verschillen van me ning bestaan. Bedrag blijft twistpunt binnen kabinet DEN HAAG (GPD) - Ook gisteren is niet duidelijk geworden wat het kabinet maandag bedoelde met zijn uitlating bereid te zijn het Rijn-Schelde-Verolme-con- cern (RSV) nog éénmaal steun te verlenen „in een ander alterna tief'. Het kabinet schijnt met de gedachte te spelen van een capa citeitsreductie bij de VDSM, maar hoe een en ander moet wor den uitgewerkt, weet het zelf nog niet. Tijdens de besprekingen die de bonden voerden met de ministers Van Aardcnne (economische za ken) en Albeda (sociale zaken), is in feite niet gesproken over con crete maatregelen. Wel is komen vast te staan dat de regering bij zonder veel moeite heeft met de steunverlening en vooral erg te gen het enorme geldbedrag dat ermee gemoeid is, aanhikt. Bovendien schijnt in de minister raad grote onenigheid te bestaan over het verlenen van steun aan RSV. Volgens David Rijkse van de Industriebond FNV zou begin deze week in de ministerraad zijn Drabbe: „Vakbeweging wordt gedwongen Frans Drabbe .doormodderen UTRECHT (ANP) - "Als het kabi net op deze manier doormoddert, alleen maar loonmatiging vragen of zelfs opleggen als dat zo van pas komt zonder dat daar werk gelegenheid tegenover staat - dan worden wij als vakbeweging wel gedwongen om ons weer te con centreren op materiële eisen. Dan zijn looneisen onvermijdelijk. We kunnen als vakbeweging bij onze leden geen beroep blijven doen op loonmatiging zonder dat dat iets voor de werkgelegenheid oplevert". Deze waarschuwende woorden aan het adres van het kabinet-Van Agt zijn afkomstig van FNV-be- stuurder Frans Drabbe die het arbeidsvoorwaardenbeleid in zijn portefeuille heeft zitten. Drabbe constateert dat nu al - bij voorbeeld bij Hoogovens - de vakbondsleden veelal moeilijk duidelijk te maken is dat loonma tiging is geboden. "Men heeft er weinig vertrouwen in dat met dit kabinetsbeleid loonmatiging er gens toe leidt. En dat vertrouwen slinkt nog met de dag. Als het ka binet zo door gaat is het tij niet te keren en dan moeten we wel weer met materiële (geld) eisen ko men", zo vreest Drabbe. "Maar dan heeft wel het kabinet de zaak verpest en niet de vakbeweging" aldus Drabbe desgevraagd. "Het pakket maatregelen dat de re gering de afgelopen week heeft voorgesteld (korting sociale uit keringen, aftopping bij 55 mille, loonmaatregel voor de 450.000 trendvolgers) zorgt voor een cli max in de slechte verhoudingen tussen overheid eri vakbewe ging", constateert Drabbe in de FNV-vakbondskrant. "We wor den geconfronteerd met een pa niekreactie van de regering die alleen voortkomt uit zorg om het financieringsbeleid. Op geen en kel manier maakt men duidelijk dat het ook ernst is met het ver wezenlijken van de werkgele- genheidsdoelstelling. We zien wel dat er ook binnen de rege ringsfracties in de Tweede Ka mer ongenoegen leeft over dit beleid, maar of dat op korte ter mijn tot een andere koers zal lei den? ik denk niet dat deze rege ringscombinatie daartoe in staat is", zo zegt hij. gebleken dat de WD zo haar ei gen ideeën heeft over de beste ding van eventueel uit te trekken steunbedragen. Met name zou minister Pais van onderwijs en wetenschappen zich verzetten tegen het voorne men RSV andermaal te steunen. Hij is van mening dat hij met het bedrag dat RSV eventueel krijgt, net zoveel banen in zijn sector kan creëren en vermoedelijk wel Woensdag heeft de topleiding van RSV met de bewindslieden van sociale en economische zaken gesproken, maar na afloop wei gerden betrokkenen ieder com mentaar. Het PvdA-kamerlid Van der Hek meent te weten dat RSV bij die gelegenheid een steun is toegezegd van in totaal 320 miljoen gulden. De vakbewe ging wil wel praten over een VDSM met verminderde capaci teit. Daarbij zouden mensen, die tijdelijk overtollig zijn, aan ande re bedrijven kunnen worden uit geleend. „Maar", zegt David Rijkse. het moet geen veredeld uitzendbureau worden, want dan verdwijnt de structuur van het bedrijf en het vakmanschap. Wij denken dan aan een soort roula tiesysteem, waardoor de band van de werknemer met de VDSM behouden blijft". Als de kabinetsplannen doorgaan dan is ook de basis voor een ge sprek met minister Albeda over het beleid voor volgend jaar bij zonder smal geworden, vreest Drabbe. Voor een dergelijk ge sprek had Albeda de organisaties van werkgevers en werknemers volgende maand uitgenodigd. Bij die gelegenheid wilde de FNV ook peilen wat de regering denkt over een meeijarenaanpak van arbeidstijdverkorting als middel tot bestrijding van de werkloos heid. "Maar als er toch niet naar de FNV wordt geluisterd, waar om zouden we dan nog op de uit nodiging voor zo'n gesprek in gaan", vraagt Drabbe zich af. Drabbe verwacht van het alterna tiefvan Den Uvl betere resultaten dan van Bestek 81. "Maar het Kamerlid Van der Hek vindt de Hoelang de beslissing over steun verlening nog uitblijft is onzeker. Het is uiterst onwaarschijnlijk dat die vanmiddag na de zoveel ste gespreksronde tussen vak beweging en overheid zou vallen. Temeer niet, omdat is besloten een organisatiebureau een on derzoek te laten instellen naar onder meer de mogelijkheid tot verdere verzelfstandi ging van de werkmaatschappijen van RSV De formulering van de onder zoeksopdracht zal de goedkeu ring moeten hebben van alle bij het overleg betrokken partijen. Het onderzoek zelf dient binnen drie maanden afgerond te zijn. i Den Uyl tovert niet al leen een winkel vol leuke din gen", zegt hij. "Dit plan wil een gematigde inkomensontwikke ling. Dat is natuurlijk moeilijk. Maar het wordt hier in een breder verband geplaatst. De bestem ming van de ondernemingswin sten wordt vastgelegd, men wil werkgelegenheidsafspraken wettelijk afdwingen, koop en verkoop van onroerend goed moet wettelijk geregeld worden. Allemaal zaken waaraan de hui dige regering niets heeft gedaan, aldus Drabbe. huidige gang van zaken met be trekking tot RSV ronduit onfat soenlijk. „Kijk, je hebt concrete uitgangspunten of niet. Maar je zegt niet kom maar weer eens praten, als je niet eens weet watje zelf wilt. Dat is rekken!" Ook Da vid Rijkse gaf toe dat hij toch graag vernomen had wat het ka binet nou eigenlijk bedoelt met het openhouden van de VDSM „in een ander alternatief'. Anderzijds is er ook sprake van een zekere opluchting. David Rijkse: „Ik had ook kunnen horen: we doen de tent nu maar op slot" VRIJDAG 1 JUNI 1979 Dordtsche f 20 Dordtsche Pr. Heineken f 25 Nedlloyd f 50 Ommeren Cert Philips f 10 Amfas Asd. Droog Asd. Rijt g Ant. Brou\ Ant. Verf 112.50 169,50 294,50 310,00b 370.00 92JJ0 57.00 1380,00e 1381.00 28,90 16,10 253.00 87,00 85,20 170,00 170,00 85.20 85.60 21,30 21.30 94.00 93.80 253,00d 245.00 171,20 79,00e 171,00e 52.801" 1900,00g 31.00 289.00 3645.00 697!00 172.00 ,00b 171. 52,20 1920,1 31,00* 290,50 3675.00 775,00 698.00 50.50 352,00 352.50 60.00;. 258.00d 262.00 362.40e 358,00 BELEGGINGS INSTITUTEN Alg. Fondsenb. 95,00 103.20 103.20 119,50 119,50 191.00 191,00 364,00 364.00 20,00 20.00 15,80 12.50 legdd. D 130,00 129.60 AMSTERDAM )A(ANP) - Op kalm Damrak heerste vandaag bij geringe handel een licht ver deelde stemming. Vrij flauw was hierbij Nationale Nederlanden, die ex-uitkering 104.90 noteer de. hetgeen in feite een verlies van ruim 1 betekende. De stocks lagen aangeboden en no teerden 3.49. Dezelfde winst was weggelegd voor Unileverop/ 122.80. Hoogovens verloor zestig cent op 30.60. Philips tien cent op 24,70, ter wijl Akzo onveranderd 28,30 t van eigenaar verwisselde. KLM voegde 1 aan de koers toe op 103.50 Heineken werd 1,20 goedkoper op 83.50. De cultures begonnen iets beneden het niveau van don derdagmiddag Dit gold ook voor de sc heepvaart waarden, waar Van Ommeren de kop nam met een verlies van 2 op t 7 banksector begon goed prijs houdend. De staalslondsen- markt was onveranderd tot iets beter.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25