LEIDSCH DAGBLAD Daverend onweer verlamt treinverkeer Water Rijnland beter PPR-vragen over opslag radio actieve stoffen ente is Geen heroïne in de pak jes bami... Keukens a la carte bij Kruyt Katwijk. Ijzige omwenteling Tafeltje Dek je" Noordwijkerhout VRIJDAG 1 JUNI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35872 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - De kwaliteit van het re creatiewater in het gebied van het hoogheemraadschap Rijnland is over het algemeen verbeterd. Dit blijkt uit het onderzoek van het hoogheemraadschap over het seizoen 1978. De gegevens uit dit onderzoek zijn globaal ook voor dit jaar geldig. De wateren die de gewenste bacte riologische kwaliteit hebben zijn plaatselijk gevonden in de West- einder, Kaag, Braassem, Reeu- wijkse Plassen, de zandwinplas Zoetermeer, het recreatiegebied Spaarnwoude. de Vlietlanden. de zandwinplas Voorhofpolder en het Haarlemmermeerse Bos. Op een aantal andere punten bleek het water in meer of mindere ma te met afvalwater te zijn veront reinigd, bijvoorbeeld in en rond Haarlem, nabij de Ringvaart en in de Noord Aa. Het onderzoek strekte zich uit over de vervuiling door huishoudelij ke afvalwater. Niet onderzocht werd de vervuiling door andere oorzaken, zoals de aanwezigheid van de veroorzakers van de ziekte van Weil. Het hoogheemraadschap Rijnland adviseert zwemmers voldoende afstand te houden van woonbo ten en jachthavens, omdat daar geregeld ongezuiverd afvalwater in het zwemwater terechtkomt Volgens het hoogheemraadschap is de bedoeling van het onder zoek niet om aan te geven in wel ke gebieden wel en in welke niet kan worden gezwommen. Uit de resultaten kan hooguit worden afgeleid op welke plaatsen het water zo duidelijk is verontrei nigd, dat zwemmen moet worden ontraden. zonsopgang mag er volgens de wet weer gevist wordenOndanks het slechte weer werd daarvan vanochtend intensief gebruik gemaakt. Traditioneel was de drukte langs de oevers van de Amsterdamse Bosbaan waar de hengelaars het speciaal gemunt hadden op de karpers. Blijkens deze foto lieten de karpers zich het aas, ondanks de onweers buien goed smaken. En dat lever de tenminste twee sportvissers langs de Bosbaan een goede vis dag op UTRECHT (ANP) - Het hevige onweer van de afgelopen nacht heeft vooral het treinverkeer in ons land voor grote problemen gesteld. Met name in het westen vielen treinen uit als gevolg van blikseminslag in seinen, wis selbedieningen en overwegen. Het treinverkeer rond Leiden kwam gisteravond om circa half twaalf zelfs geheel stil te liggen terwijl zich op de trajecten Den Haag-Gouda en Den Haag-Rotterdam grote vertragingen voordeden. 'jjiijj bn i H Dc NS moest bussen inzetten om de reizigers op de plaats van be stemming te krijgen. De laatste treinen in de dienstregeling van gisteren bereikten door het on weer hun bestemming pas om drie uur 's nachts. De lijn Baarn- Den Dolder kon pas weer van morgen om half elf in gebruik worden genomen omdat er gis teravond door de onweersbuien een gat in de spoordijk was gesla gen over een lengte van vijftien meter. Vanmorgen was dat gat weer gedicht. Evenals de dag tevoren kwamen er tijdens en na het onweer vele klachten bij politie en brandweer binnen over ondergelopen kel ders en straten. Zo konden de rioleringen in de Noordwykse Hoofdstraat en de Gattenstraat in Katwijk de watermassa's niet aan en kwamen de laag gelegen ge deelten van woningen in deze straten blank te staan. In de Noordwijkerhoutse inrich ting Sancta Maria sloeg de blik sem in maar er ontstond geen Tip niet betrouwbaar UTRECHT (ANP)-Een klein leger tje ager\ten heeft gisteren bij het Utrechtse levensmiddélenbedrijf Tropa 32.000 pakjes bami onder zocht op heroïne. Na een tip uit betrouwbare bron deed de politie met 27 man een inval in het be drijf waar zojuist een container bami uil Singapore was gearri veerd. De zeven aanwezige per sonen werden aangehouden en overgebracht naar het poliliebu- Alles bleek echter tevergeefs want de hele actie heeft uitsluitend een berg uitgepakte bami en een woe dende eigenaar opgeleverd De directeur van het levensmidde- lenbedrijf, de heer R Piare, heeft bij de Utrechtse politie een scha declaim van 20.000 gulden inge diend. Volgens hem is de bami onverkoopbaar geworden omdat de agenten de pakken uit de do zen hebben gehaald. De politie vindt de schadeclaim ab surd hoog omdat de verpakking van de bami zelf niet is aangetast De aantoonbare schade zal wel worden vergoed, aldus een woordvoerder. De politie bet reurt d e hele zaak en ze heeft de arrestanten gistermid dag met de nodige excuses weer op vrije voeten gesteld. De tipge ver blijft ondanks deze misser voor de politie een "betrouwbare bron". brand. Ook een blikseminslag deed zich voor bij de spoorweg overgang in Voorhout die vervol gens een uur gesloten moest worden. Een nafta-kraker van het chemische bedrijf Dow Che mical in Terneuzen raakte in brand door de bliksem. De brandweer had gisteravond zo'n drie uur nodig om het vuur te blussen. De precieze omvang van de schade is nog niet bekend. In plaatsen in de Betuwe had men ook weer veel te lijden van de onweersbuien al deden zich ook daar geen persoonlijke ongeluk ken voor. In Lienden bijvoorbeeld brandde als gevolg van blikseminslag een woning uit. In Ommeren onder ging een hooiberg hetzelfde lot. In Beesd sloeg de bliksem in een douchecel, maar de brandweer arriveerde tijdig, waardoor de brand zich niet verder kon uit breiden. Ook het dorpje Tricht bij Gelder- malsen had het volgens de rijks politie zwaar te verduren. Daar was sinds middernacht treinver keer onmogelijk als gevolg van blikseminslag in de bovenlei ding, waardoor ook installaties als overwegbomen niet meer werkten. De kerktoren van Tricht werd een aantal keren door blik sem getroffen Het verkeer in de Betuwe onder vond eveneens hinder. Op het verkeersplein Deil (rijksweg 2 - rijksweg 15) raakten de verkeers lichten door nog onbekende oor zaak buiten werking. In Waar denburg stond een viadukt bin nen korte tijd blank, waardoor verscheidene personenauto's vast reden. De Prins Hendrikstraat in Gouda kwam volgens het buurtcormté voor de derde keer in vier jaar, volledig onder water te staan door een slecht werkende riole ring. De gemeente heeft al die tijd niets gedaan om de situatie te verbeteren, waardoor bij de hevi ge regenval van de afgelopen nacht twee winkels en drie woonhuizen in deze straat blank kwamen te staan. De bewoners willen de gemeente aansprake lijk stellen voor de schade. Pieter Menten is gisteren naar het ziekenhuis gebracht. De Rotterdamse rechtbank had tot arrestatie van Menten be volen. Toen de van oorlogs- misdaden verdachte Blari- cummer van het bevel hoor de, raakte hij buiten bewust- t zijn. PAGINA 7 Thijs van Leer: 'Ik weet dat mijn muziek wordt gespeeld op bruiloften, begrafenissen en relaxhuizen" AMSTERDAM - Deze onwerkelijke situatie deed zich de afgelo pen nacht om tien minuten voor halfee" in Amsterdam voor. Een felle bliksem verlichtte de Noorderkerk en omgeving in deJordaan Overigens sloeg de bliksem in de torenklok die vervolgens stil bleef De benzine wordt morgen drie cent duurder. Deze prijsverhoging is een recht streeks gevolg van de huidi ge olieschaarste. De ver wachting is dat de benzine binnenkort nogmaals in prijs zal worden verhoogd PAGINA 25 Later meer zon Eerst nog enkele buien. Overdag zonni ge perioden, minimumtemperaturen omstreeks 13 graden. Middagtempera- turen rond 20 graden. Matige wind tus sen noord en oost. (opgemaakt om 11.15 uur) 2 JUNI Zon op: 5.25 uur; onder: 21.51 uur. Maan op: 12.44 uur; onder: 2.03 uur. Hoogwater te Katwijk om 9.05 EN 21.35 uur, laagwater om 4.35 en 17.00 uur. (Van eéri onzer verslaggevers) KATWIJK - Het Katwijkse comité "Tafeltje Dekje" heeft zijn doel op een wat ijzige manier gewij zigd Staat er nog altijd her en der te lezen, dat er "drie maal per week warme maaltijden worden verstrekt aan bejaarden Intussen heeft deze service-ver lening flink aan warmte ingeboet. "Tafeltje Dekje" levert sinds kort namelijk diepvriesmaaltijden af bij de Katwykse ouderen. Raadslid Minnee (Gemeentebelan- gen/D'66) heeft tijdens de raads vergadering gisteravond vragen gesteld over de nieuwe doelstel lingen van het comité. Hij noem de de ontwikkeling "ongewenst". Minnee: "De bejaarden moeten hun eten nu maar zien te ontdooi en en warm te krijgen. Ik vind dat onjuist en hoop dat burgemeester en wethouders ervoor kunnen zorgen dat deze zaak weer wordt teruggedraaid." Go en toestemming in Waddinxveen Puzzelrit nutteloze energie verspilling (Van één onzer verslaeeevers WADDINXVEEN - De onge veer 200 automobilisten die hadden willen meedoen aan de traditionele puzzelrit in de Waddinxveense sport week, hebben hun wagen aan de kant kunnen laten. "Een puzzelrit is nutteloze energieverspilling", aldus burgemeester en wethou ders van Waddinxveen. Zij gaven daarom geen toe stemming voor dezoektocht, die dit jaar voor de 23ste keer zou worden verreden. De puzzelrit zou vanuit Wad dinxveen voeren door tal van plaatsen in o.m. de om geving van Alphen. Alle an dere gemeenten hadden daarvoor wel toestemming verleend. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 LEIDEN - Het PPR-Tweede-Ka- merlid mevrouw Beckers-De Bruijn heeft staatssecretaris De Jong (onderwijs en wetenschap pen) schriftelijke vragen gesteld over de opslag van radioactieve stoffen in verschillende laborato ria van de Leidse universiteit. Het PPR-kamerlid stelde de vragen naar aanleiding van publicaties in deze krant van gisteren. Mevrouw Beckers wil weten of het waar is dat de bewindsman ge schrokken is van de wijze waarop met radio-actieve stoffen wordt gewerkt bij zoölogie en botanie aan de Leidse universiteit. Verder informeert zij of de be zorgdheid ook betrekking heeft op de aanwezigheid van an dere gevaarlijke chemische stof fen in deze gebouwen. Het PPR- kamerlid wil van de staatssecre taris weten of hij het verantwoord vindt-gezien de risico's-om met de gevaarlijke stoffen te blijven werken in de Leidse binnenstad. Bovendien wil zij weten of er een actief beleid wordt gevoerd om verplaatsing van de laboratoria mogelijk te maken. Ten slotte vraagt mevrouw Beckers of uit de reactie in het Alphens/Leidsch Dagblad mag worden afgeleid dat er geld beschikbaar zal wor den gesteld voor nieuwe labora toria buiten de stad en op welke termijn dat zijn beslag zal krijgen. Spectaculaire zaken heeft de voor jaar sconferentie van de Noord- atlantische Raad niet opgeleverd. Het slotcommuniqué dat de NA- VO-partners gisteravond in Noordwijkerhout presenteerden, bepaalde zich voor het grootste deel tot een aantal algemene con stateringen. Daarbij mag intus sen niet onopgemerkt blijven dat in dat communiqué voor het eerst melding wordt gemaakt van de legitieme rechten van het Pales tijnse volk, hoezeer hierbij dan ook wordt voortgebouwd op de reeds lang aanvaarde VN-resolu- ties over het conflict in het Mid den-Oosten. Het is intussen wel duidelijk ge worden dat Nederland niet zeer veel ruimte zal worden gelaten om ver uit de pas te lopen bij het beantwoorden van de vraag of nieuwe tactische kernwapens op het Westeuropese territorium moeten worden geïntroduceerd om het hoofd te bieden aan de zorgwekkende uitbreiding van het Sovjetrussische potentieel op dit gebied. Niemand zal logica willen ontzeg gen aan een gedachtengangzo als vertolkt door een meerderheid in de Tweede Kamer, dat alvo rens tot nieuwe wapeninveste ringen te besluiten, terdege mo gelijkheden dienen te worden on derzocht die de wapenbeheersing en dus de veiligheid kunnen die nen. De realiteit is echter dat logi ca in dit geval helaas in een soort vacuüm wordt beleden. Het is bij vraagstukken van vrede en vei ligheid niet zo dat men eerst een pakket mogelijkheden uitputtend kan onderzoeken, alvorens even tueel tot andere mogelijkheden over te gaan. De urgentie van een alles omvattende wapenbeheer sing, wie zal haar willen ontken nen? Resultaten zijn echter alleen te verwachtenindien men de op ponent bij het debat op voet van gelijkwaardigheid kan tegemoet treden. Getuigen moet in de bedding van de realiteit. Als "Noordwijkerhout" dat met name aan een aantal ver tegenwoordigers van het gast land heeft duidelijk gemaakt, dan is de voorjaarsvergadering van de NAVO in elk geval een bleek succesje geweest. Man worstelt met demonstranten (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - Leden van de actiegroep "Stop de neu tronenbom, stop de kernwapen wedloop" zijn gistermiddag agressief benaderd door een on bekende man De man was het duidelijk niet eens met de leuzen van de actievoer ders, die twee dagen lang bij het Congrescentrum Leeuwenhorst hebben geprotesteerd tegen de wapenwedloop tussen Oost en West en tegen het in produktie nemen van de neutronenbom. Hij werd boos omdat een van de de monstranten met een bord liep waarop "namens het Nederland se volk" stond. De onbekende man probeerde het bord te vernielen, maar dat lukte niet. Vervolgens trok hij een an der bord met daarop het V-teken uit de handen van de vrouw. Bij die worsteling liep de vrouw een wond aan de arm op. De politie trachtte de man tot rust te bren gen en heeft hem later overge bracht naar het bureau in Noord wij kerhout. Verder hebben zich tijdens het NAVO-congres geen ongere geldheden voorgedaan. 4 weken lang IDSCH DAGBLA •er kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik besks motet abonnee noter de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: isluitend als abonnee noteren n U kunt mij m i v heden als in ik krijg dan de eerste 2 weken 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1