Crisis gaat door alle kerken lieen GESLAAGDEN Blijkbaar is er wat aan de hand Chinezen verlegen om bijbels Pinksteren als een voorschot VRIJDAG 1 JUNI 1979 De benoeming van ds. C. Mak, tot voor kort voorzitter van de gere formeerde synode, tot pastor voor de begeleiding van predi kanten (de tweede in dit werk) brengt zijn collega Lodewijk Kwast uit het Friese Kollum, be kend artikelenschrijver in deze kerkelijke kring, tot de sombere conclusie dat de Gereformeerde Kerken ziek zijn en dat zij dat ook weten. Hij slaakt die kreet in de Friese Kerkbode van deze week. Ds. Kwast doelt op het verschijnsel dat een opmerkelijk aantal pre dikanten bezwijkt voor de verlei ding om het gemeentepastoraat te ruilen voor een specialistische functie en dat afgestudeerde theologen aarzelen om dominee te worden. "Blijkbaar is er heel veel aan de hand", concludeert de Kollumer predikant. Hij kan zich niet aan de indruk ont trekken dat vele collega's zich eenzaam voelen. Zij kunnen het nog maar ten dele of nauwelijks aan. De besten onder hen lijden aan de concrete kerk. Terwijl het wemelt van oproepen om mee te denken, is het aantal kerkleden dat zijn best doet om kerkelijk een beetje op de hoogte te blijven duidelijk geringer dan vroeger. De afstand tussen het theologi sche bedrijf (Amsterdam en Kampen) en de kerkelijke ge meente is groot als nooit tevoren. De confessionele onzekerheid, de geringe levensmoed van velen, de geloofstwijfel en de ethische crisis onder de mensen hebben ook in de kerk zo om zich heen gegrepen dat predikanten met hun werk en met zichzelf veel meer moeite hebben dan zo'n 25 jaar geleden. Aldus ds. Kwast. Wat ds. Mak nu gaat doen is, vol gens hem, moeilijker dan wat hij als synodevoorzitter heeft ge daan. Hij moet zich bezighouden met een symptoom van een groot complex: ons gebrek aan bezie ling. "Waarom bidden wij in onze kerkelijke en geestelijke nood zo weinig orn de Heilige Geest? Waarom is onze persoonlijke om gang met het goede Woord van God zo ineengeschrompeld?" Raad Theologiekan jaren vooruit De Raad voor de zaken van Kerk en Theologie in de Her vormde Kerk wordt niet langer beschouwd als de behoe der van zekerheden, de pleitbezorger voor de belijdenis, de aanklager van communisten en roomsen of het laatste geestelijke gezag bij tuchtprocedures. Hij is in zijn sa menstelling een weerspiegeling van de kerk in haar ge heel, een veelkleurig gezelschap waarin alle geestelijke stromingen zijn te vinden en dat tastend zijn weg gaat. Zo typeert de raad zichzelf in een overzicht van zijn werk en van de kerkelijke ontwikkelingen in de afgelopen tien jaar. Dat overzicht gaat met het jaarverslag van de raad naar de hervormde synode, die maandag 11 en dinsdag 12 ju ni in zomervergadering bijeen komt en die het op haar agenda heeft gezet. Er zijn ontwikkelingen in kerk en volk geweest, die in 1951, toen de Hervormde Kerk haar nieuwe kerkorde greeg, niet waren te voorzien. De Raad voor de zaken van Kerk en Theologie noemt bijvoorbeeld: de voortschrijderi- de verwereldlijking (onder in vloed van allerlei maatschappe lijke en geestelijke bewegingen), een teruglopende invloed van de kerk in de samenleving, ver schuivingen in het theologisch denken, een doorbraak van de oecumenische gedachte met als gevolg intensieve interkerkelijke - contacten, de groeiende aan dacht voor de wereld en haar no den, de toenemende geloofs- en ambtscrisis en tegenstellingen dwars door alle kerken heen. In het godsdienstige leven van ve len kreeg de manier van leven (ethiek) voorrang op de j_ vragen. Het lekenelement aan invloed tegenover het amb telijke en de aandacht verschoof van het landelijke niveau (syno de) naar het plaatselijke (paro chie). Open gesprek Doordat de synode meer en meer gebruik maakte van interkerke lijke organen en zelf nieuwe or ganen van bijstand stichtte - dit laatste als gevolg van maat schappelijke, kerkelijke en oe cumenische verschuivingen - zag de raad zijn opdracht aanmerke lijk teruggebracht. Maar er blijft nog genoeg ruimte over voor allerlei activiteiten ten dienste van de kerk. De raad is wellicht de enige ruimte in de kerk waar in een officieel kerke lijk kader een open theologisch gesprek kan worden gevoerd tus sen mensen van alle stromingen. Men kan zich uitspreken zonder dat daardoor verhoudingen wor den verstoord. De raad heeft al dus het jaarverslag, een soort "la boratoriumfunctie" omdat men het achterste van zijn tong kan laten zien en nieuwe inzichten in discussie kan brengen. 'Men kan elkaar vriendelijk bevra gen en kritisch terechtwijzen" De raad wil in de volle zin van het woord "orgaan van bijstand" van de synode zijn. Hij beoefent theologie met het oog op de kerk, richt zich op wat in de synode leeft en op plaatselijke ontwik kelingen, volgt de theologische, culturele en sociaal-ethische be wegingen, probeert daarop van uit het evangelie te reageren en is op zoek naar nieuwe uitdruk kingsvormen voor het geloof, binnen het kader van het belijden der kerk. Dan is er ook nog een functie naar de plaatselijke kerkeraden en re gionale vergaderingen van de kerk (classes) toe. Een paar jaar geleden werd onder een aantal kerkeraden een enquête gehou den die zoveel vragen opleverde dat de raad - bij zijn huidige werkwijze - daarmee zeker een kwarteeuw zou kunnen vullen. LEIDEN - De Leidse evangelisch-lutherse gemeente is een royale erfenis ten deel gevallen. Hoewel de hoogte van het bedrag nog niet helemaal duidelijk is, is het in elk geval groot genoeg om de broodnodige restauratie van het historische pand Hooglandse Kerkgracht 24 ter hand te nemen. Dat huis staat links van de kerktuin aan de Kerkgracht. Het heeft eeuwenlang dienst gedaan als pastorie voor de lutherse predikanten. De kerkeraad verhuurt het nu aan particulieren. Het was al lange tijd de bedoeling, de woning een flinke opknapbeurt te geven, maar de financiën lieten dat nog niet toe. De laatste jaren is nogal wat geld aan de kerk zelf uitgegeven, hoewel dat door kon worden beperkt. De kerkeraad heeft nu besloten, het in goede staat brengen van de voormalige pastorie de allergrootste voorrang te geve Christenen in de volksrepubliek China hebben bij de regering in Peking een invoervergunning gevraagd voor enige honderden bijbels. Ook vroegen zij toe stemming om voortaan zelf bij bels te drukken. Dat werd dezer dagen meegedeeld op de algemene vergadering van het Nederlands Bijbelgenoot schap in Haarlem. Het bericht was afkomstig van de secretaris van het bijbelgenootschap in Hongkong. De bijbelgenoot schappen in de wereld hebben al besloten, op korte termijn de be staande Chinese bijbelvertalin gen over te zetten in het vereen voudigde Chinese schrift. In een pas verschenen uitgave van het Nederlands Bijbelgenoot schap wordt meegedeeld dat binnenkort een vertegenwoordi ger van de bijbelgenootschappen naar China gaat om te proberen contact met de christenen daar te leggen. Doel van dit bezoek is: wegen te vinden om hen van bij bels te voorzien. Nu kan de bijbel alleen nog maar gedicteerd wor den in radio-uitzendingen. Als de grenzen van China werkelijk open zouden gaan voor bijbels, moeten deze eerst gedrukt wor den. De Chinese bijbels die op het ogenblik buiten China worden verspreid zijn nog gedrukt in het oude schrift met zijn duizenden tekens. Onder Mao heeft China zijn schrift echter aanmerkelijk vereenvoudigd. China heeft wat zijn houding te genover christenen aangaat in de afgelopen maanden voor drie verrassingen gezorgd. Het heeft Amerikaanse bankrekeningen uit het verleden gedeblokkeerd, waardoor Zendingen die vroeger in China werkten 38 miljoen gul den terug krijgen. De Jezuieten kregen dc mededeling dat zij hun universiteit mogen heropenen. En in het dagblad van de Com munistische Partij verscheen onlangs een lang verhaal over de waarde en de invloed van de bij bel in de Amerikaanse samenle ving. Zo'n vijftien jaar geleden was er een rage in absurd theater. Je zag dan mensen op het toneel tot hun nek in een ton zitten en mededelingen uitkramen dwars door elkaar heen. Het ging nergens over en ze had den het ook niet tegen ie mand. Als je het verhaal over Pinkste ren in de bijbel oppervlakkig leest en je stuit op dat "spre ken in allerlei tongen", dan lijkt dat ook wel absurd thea ter. Totdat je ontdekt dat mensen van verschillende taal opeens verstaan wat er door deze Joodse vissers wordt gezegdieder in zijn eigen landstaal. Het tegen deel is dus met Pinksteren waan mensen van uiteenlo pende spraak verstaan samen één boodschap en gaan dan samen één richting uit. Ze zijn daar in Jeruzalem bij el kaar, al die Joden en Joden- genoten (bekeerlingen uit andere volken), om te vieren hoe aan Mozes de wet werd gegeven op de berg Sinal. Zo als de torenbouw van Baby- Ion en de daarop volgende spraakverwarring de volke ren de chaos brengen, zo stelt God in de wet orde op zaken. Voor Israel, maar ook voor de volken. En dat wordt zicht baar in de aanwezigheid van zoveel mensen van verschil lende taal op het feest in Jeru zalem. die elkaar niet meer konden bereiken opeens el- kaars taal gaan verstaan, dan ontstaat er een vreugderoes. En als die roes is uitgewerkt, ontstaat de gemeenschap van mensen die hun bezit en brood, hun liefde en leed de len en eendrachtig byeen zijn in het gebed. Iemand vroeg mij naar de zin van het Pinksterfeest. Ik gaf hem antwoord met een beeld dat hij zelf had aangereikt- hoe hij als bibliothecaris, "communicatiewetenschap per", internationale congres sen bijwoonde en hoe daar langzaam het wantrouwen tussen mensen uit de Derde Wereld en uit onze cultuur wegsmolt. Hoe islamieten en christenen elkaar herkenden in een stuk gezamenlijke tra ditie, toen zij met elkaar lach ten om de roek-opera "Jo zef". Pinksteren is een voorschot op een tijd waarin mensen zullen begrijpen wat zij van elkaar verwachten. Waar mensen niet meer afzonderlijk gepro grammeerd naast elkaar zul len voortzwoegen. Het is hoop. En ook al een beetje vervulling: waar kinderen en ouderen, vrouw en man, werknemer en werkgever el kaar zullen begrijpen. Omdat ze alles delen. Brood en bezit En eendrachtig bij elkaar zijn in gebed. Leiden J. F. Kuipers-Postma •"Kerkepad" in Leiden. Op 2e pinksterdag hervat de NCRV de wekelijkse tv-rubriek (dit jaar ook voor de radio) "Kerkepad". Die loopt dit jaar tot 8 september. Er wordt daarin steeds aan aantal kerken getoond waarlangs men de daaropvolgende zaterdag, volgens een bepaalde route, een tocht kan maken. Die kerken staan dan voor bezoekers open. Zes uitzendingen zullen ditmaal zijn gewijd aan kerken in Noord en Zuid-Holland. Daarin komen ook de Pieterskerk, de Hoog landse kerk, de Lodewijkskerk, de Marekerk en het Sint Anna- hofje in Leiden aan bod. De daar op betrekking hebbende uitzen ding is gepland in augustus. •Succes. Het Nederlands Bijbelge nootschap heeft de afgelopen weken duizenden nieuwe leden kunnen inschrijven. De landelij ke ledenwerfactie, waarbij in ruim 500 plaatsen ongeveer 475.000 mensen, hetzij door per soonlijk bezoek, hetzij schrifte lijk, werden benaderd, is een suc ces geworden. Ze werd gevoerd onder het motto "Doorgeven". De ledenwinst stelt het genoot schap in staat de bijbel te blijven vertalen en uitgeven op een schaal die de behoefte groten deels dekt. Nog een succes. De MEMISA-col- lecte in rooms-katholieke kring (voor de medische missie-arbeid) heeft dit jaar meer dan vier mil joen gulden opgebracht. Dat is aanzienlijk hoger dan de op brengst van vorig jaar. •Beroepingswerk. Hervormde Kerk: bedankt voor Nijkerker- veen A. Vlietstra Doornspijk. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt bedankt voor Vollenhove R. Houwen Spakenburg. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Westzaan C. Harinck Dordrecht. Baptistengemeenten: beroepen te Drachten E. J. Huizing Harlin- gen Minderheid •Vervolging. Op een "Assyrische dag" in het Westduitse Regens burg hebben Assyrische christe nen geklaagd over hun vervol ging in Turkije en hun maat schappelijke achterstelling in de Bondsrepubliek. De 50.000 in Turkije levende Assyriers, die bijna allen lid zijn van de Sy- risch-orthodoxe Kerk, lijden, zo vertelden zij, als christelijke minderheid onder onderdruk kingspraktijken van de moslim- minderheid. De Turkse regering zou niets doen om hen te helpen. De Assynërs verwachten van de Westduitse regering dat zij al haar invloed aanwendt om "Ankara" ertoe te bewegen verbetering daarin te brengen. Ook van de kerken verwachten deze Turken solidariteit. •De kerk uit. Dominee Boerre Kudsen in Oslo heeft met 400 col lega's voorgesteld, koning Olaf, wiens handtekening onder de nieuwe abortuswet staat, en de parlementsleden die deze wet hebben gesteund uit de kerk te zetten omdat zij tegen de grond- wettelijk-godsdienstige overtui ging in gehandeld zouden heb ben. De Lutherse Kerk van Noorwegen is staatskerk, waarin de ambts dragers ook overheidsdiensten vervullen. De nieuwe wet, die dit jaar in werking treedt, voorziet in vrije zwangerschapsonderbre king tot de twaalfde week op kos ten van het ziekenfonds. De lu therse bisschoppen hebben zich fel daartegen gekant. Zij trachten nu een scheiding tussen kerk en staat te bewerkstelligen. Ds. Kudsen heeft al aangekondigd, geen ambtenaarsdiensten meer te zullen verrichten om zo een proefproces uit te lokken waarin herroeping van de abortuswet wordt gevraagd. LEIDEN - Aan de Christelijke Scholen gemeenschap "De Vlietschans" aan de Apollolaan 262 slaagden: Atheneum J. Batist, B. Bekkering, B. Bethe, J. van der Born, M. Bourgeois, R. Braggaar, H. Breekveldt, E. Brons, B. Bukman, H. Chardon, P. Chin-A-Foeng, A. Demme- nie, M. van Diemen, H. Downer, B. van Drie, N. Drop, L. van Dijk, B. Dijkman, M. van Erp Taalman Kip, A. van Es, W. Faber, C. Goedhart, R. Goedhart, C. Grif fioen, E. Hazenberg, W. Hendriks, R. Heijjer, R. Hoekstra, C. van der Hoeven, P. Hogendoorn, H. Hoogen, K. van Hou ten, H. van den Hul, G. Hulsbos, A. Huy- ser, E. Jongejan, H. Keuzenkamp, J. Kok, D. de Koning, E. Koolhaas, J. van der Kooij, B. Kosterbok, J. Kroon. D. Lagendijk, J. Mantel, M. van der Meer. E. Mentink, A. Mol, A. Molleman, M. de Mooij, G Mulder, K. Neve, A. de Nooij, E. Overes, G. Pater, L. Rakers, A. van der Reijden, I. Roosjen, M. de Ru, H. van der Saag, C. Scheffer, M. van der Schoor, C. de Smidt, C. Smits. R. Snijder, F. van Steveninck, A. Talakua, W. Thieme, S. Vilders, R. de Visser, M. van Vliet, J. Wakka, R. Wiebes, M. Witteveen, S. van Zanten A. Abarbanel, A. Baart, O. Bekers, J. Berkhuizen, Y. Bokhorst, A. Boom, S. Bouter, F. Brandhorst, K. de Bree, L. van den Brink, S. Buis, H. Buitenhek, G. van Buuren, C. Colijn, R. de Corte, B. van Diemen, J. van Egmond, L. van Eg- mond, M. Greve, E. Groenevelt, J. de Groot, O. Harteveld, R. Hassefras, P. Heemskerk, D. Hoogervorst, J. Hoorn tje, R. van Houten, B. van Huis, E. Jager, M. van der Kaaij. W. Kanbier, G. Kiemel, M. Klein, F. Kranenburg, J. Lamme, J. van Leeuwen, J. Markenstein, E. van der Meij, K. Meyer, A. Mieog, M. Mieog, M. Moot, W. Nijenhuis, S. van der Pluijm, A. Pruissers, A Puik. C Pijnacker Hordijk, I. van Roon, A de Rooij. A. van der Saag, P. Salomons, R. Schenk, R. J. Shamier, R. Siere, H. Sjardijn, R. Sjardijn. R. Slootweg, M. Spijker, J. van Steveninck, K. Stikkelorum, M. Stikkelorum, C. van der Tuin, M. Verhoog, M. Verweij, J. Vis, K. Visser, M. Vreeburg, J. van Vulpen, B. van der Waals, K. van der Walle, J. van Zwart A. Bebelman, I. van den Berg, J. van Biemen, W. Blote, T. de Boer, F. Boertje, J. van der Bij, R. Cambier, C. Claproth, M. Denneman, S. Dijkstra, B. de Geest, R. den Hollander. P. Hoogvliet, M. van den Hul, J. Hulsbos, C. Kapaan, R. Kunst, M. van der Meij, I. Middelkoop, R. Neuteboom, P. Quist, L. Radder, S. van der Reijden, B. de Ridder, J. de Rid der, M. Schelvis, E. Schimmel, E. Schou ten, J. H. Stamhuis, R. van Staveren, H. van Stralen, F. The, A. Verburg, B. P. Visser, H. van der Waal, R. Wareman, K. Wolleswinkel Mavo-4 J. Arnst, M. te Beek, J. Berends, G. de Boer, S. v.d. Bosch, H. Breedeveld, W. Creyhgton, H. Devilee, V. v. Diemen, I. van Dort, J v.d. Geest, J. v.d. Geest, L. v.d. Geest. M. v.d. Geest, M. de Goede, M. Hogeboom, M. v.d. Holst. J Kanbier. J. van Kesteren, H. Klein, M. Kouwenberg, R. Lamboo, A. v.d. Meer, M. v.d. Meer, J. Meuly, W. Mentink, M. Nieuwenburg, H. Oomen, M. Oudshoorn, A. Paardekoop- er, R. Peeters, L. Pley, H. Postma, H. Pouw, A. Ruygers, R. van Schaik, J. Smit, R. van Velzen, N. Verhaar, L. Warmerdam. M. Willemsen Mavo-3 B. Bronmeijer, M. van Dam, A. Driessen, H. Gelevert, J. Guldemond, K: Miere- met,. t. Ouwerkerk, C. v. Remundt. M. Verhoeven, V. Versteegen, P. Warmer dam, R. Weenink, M. Wijsman, C. Zandvliet, O. Zierikzee J. Beek, M. v.d. Broek, E. Diks, E. de Geus, J. Goutier, H. Hogenboom, A. Koelewijn, C. Meiman, G. van Orssagen, J. Palma, B. Reichgelt, S. Rietveld, O. Spierenburg, B. Vellinga, J. Wisse. brand. A. van Hout, A. de Jong, L. van Kreuningen. L. Maas. H Mank. S. Nede- rend, N. Paling, J. Roest. I. Schalkwijk, W. Schoordijk. A. Smit. M. van Teijlin- gen, H. Tuinenburg, E. Vrijhoven, K. Bakker, T. Endeveld, J. van den Heuvel, H. de Jong, A. Kempenaar, N. Kooren gevel, M. Kortekaas, Y. de Lange, N. van Loon, A. Meijer, J. Neven. S. Ottens. J. Poth, G. Tuinenburg. A. van Vank, M. Verzaal, A. van der Vis, Y Waning, B. Wolvers. LEIDEN - Aan de Rembrandt Scholen gemeenschap te Leiden zijn de volgende leerlingen geslaagd voor de eindexa mens 1979: MAVO-4 D. J. D. Bakker. J. Beurse, J. Beij. R. Bitter, R. G. J. den Boesterd, A. Boe- zaard. J. W. Bol. H. N. Boom. S E. Brandt, J. P. Brussé, E. J. J. Burgerhout, W. A. Ciere, S. M. Collé, J. M. A. Dekkers, G. F. Gioia, N. P. Groot, J. M. Heuzen, H. L. Hofsté N. H L. Hofsté. A E. Hooge- boom, R. van Hooven. J. C. van Hout, H. E. Iken, C. Jansen, C. A. Kampschuur, J. Keijer, J A Koree, J. C. Kriek. I. Kruts. C. W. van der Linden, L. Lucas, C. van der Mark, R. M. van der Meer, R. G. Meij er, H. H. W. Naafs, S. van Oosten, R. A. van Ooij, R. J. C. Ouwerkerk, R. Pieren, L. M. Pikart, H. Pronk, B. Pijnakker, C. de Raad. R. de Ridder, A. C. de Ruiter, 1. M. Ruijgrok, F. R. Segaar, L. Souhoka, R. G. Spierenburg, A P L. Velthuis, A. M. M. Verhoeff. K. P. Verschoor, P. H. M. van der Zeeuw. A. Berner. H. Binnendijk. W. Boers. C. W. Burgemeester. I M. Chaudron. R. Clements, R. M. Cortèl, J. Doorschodt, A. J. Everts, W. H. de Feij. P. J. de Graaf, E. de Haan. K Haneveld. B J Hulshof. H. S. Iken. C. J. Jagers. P. de Jong. E. van Kaam, R. M. Kabel. J W Kok. A R Kroese. J.C. Lamboo, A. J. Lancel, E. van der Lecq, K. van Manen, M. Menges, J. Meijers, K. Molevelt, E. Noppen, R. F. van Overmeire, L. M. Pahladsingh. M A. Y. Pannebakker, G. C. W. Pieterse. Q. I van der Poel, R. G. Reijchard, J. S. Ri chards, A van Rooijen, E. M. Ie Rütte, A. H. Scheerder, G. M. Scheffer, A. van der Sel, M. van Teijlingen, R. Ververs. D. Visser, P van der Vlist, E. J. C. Willemse, E. J. Wondergem. ATHENEUM C. W. Angenent. P. Brune. F. E. Dreef. A. A. Dijkstra, K. W. A. van Eist, I. F Elstak, M. H. Endeveld, M. H. C. Ernëns, J. Eij- kelboom, M. R. van Groeningen, M. J. T. Grupstra, J. E. P. van Heusden, M J M Kluck. E. T. H Kluiters. T Koet. E Kooreman, B. W. Kraaijvanger. J. E. I. Lincewicz, R. S. van Milaan. M. H Mun- tinga. R. Münzenmayer, J. M. Mijnhij- mer, J. J. Nieboer. B. D. Olthof. N j. van Oosten. A. O. Ottenvanger. K. van der Pol, H. N. van der Steen, L. H. J. van der Voet, R. Wassing, W. Westhoff, L. van der Weijden, S. de Wolf, S Zapletal, H Geslaagden vierdejaar l.h.n.o. en h n.o van de Chr. Nijverheidsschool, Alphen aan den Rijn. W. v.d. Berg. J Broer. W. van Egmond, H Goddijn. H. Kerkhoven, R. Klever, T. Kroon, L. Lagerwey, C. Mossink. A. van Oosterom, G. Pouli, C. van Rijswijk. C. Versteeg, M de Vries. J. Zwarts, M. Bos, J. Buimer. Y. Chan Sing Pang. S. Davelaar. D. Deijkers. S. v.d Ent, A van Frankfoort, J. Goudkuil, W. Goudkuil, W. Hoogervecht. T. de Kruyf. E. Maat. W. Nieuwenhuis, G van Over- beeke, J. Piepenbrink, K. Pijpeman., A. van Bekkum, C. v.d. Berg, I. Bloupot, R. Bultman. M. van Ekelen, A. Griffioen, M. van Hevelingen. L. de Koning. L. Kruyt, J. v.d. Lingen. S. Maatita, F Rietveld, M. Sjardin, A. Smit, Y Uithol, H. van Varik, R. van Veen, A. van Beerschoten, S. Boesberg, P. de Bruin. J. Buitelaar, T. Geers, W. van Hattem, M. Kikkert, P. Pouw, T. Ram, E. Roodenburg, G. Schuller, A. Sinon, C. van Soest, E. Spnnkhuizen. A. Vink. A. van Vliet. C. Westra. I Zuidam. I Zuidam. B. de Wa ter. M. van Beusekom. T. Borreman, A. v.d. Bosch, S. Buitelaar, P Evers. R. Haan, A. van Harskamp, M. Huisman. Y. Jansen, E. de Jong, A. Kempenaar. M. van Oostende. N. Plomp. A. Rietdijk. A. de Rooy. C. Reijneveld. E. Schellinger- hout. L Spijker, A van "t Wout. M. v.d Berg. H. Boele. M. Borst. M. van Deuren. F. van Diggelen. B Dirkzwager. K. den Hartog, A. Hendriks, M. Keizer, W. Kes- ting, M. Kloet, G. van Leeuwen, H van de Mey, J. Nagelkerke, N. Rademaker, R. Roosemaalen, L, Snoeks, M. Struive, N. van Tol, L. de Visser, M Vonk, V Zwaan. M. van Beek. R. Bolink, Y. de Goede, L. de Graaf, J. van Gulik. A. v.d Haas. J. Hogendoorn. S. Hoogeveen. A Huizer. G. de Jongh. C. de Ruyter. W. Tervoort. A. Veenhof, E. van Vught, I. Westmaas, P. aan de Wiel, L. Aartman. M. Borst. F. Eloali, S. Kannegieter, D. Klink, J. de Kwaasteniet, J. Molenaar. J. Nagtegeller, L. Pos. L. Roodenburg, C. Vahle, I. Kastelein. E. Bakker. E. van Duyl, P Feijcn. W. Haverkamp. J van Holstein. Y Nijman, P Kemp. R Mens, A de Rijk, W Vonk. E. van vliet. H. van Willigen, K. Zondag. T. Zondag. Aan de school voor l.h.n.o. - m.h.n.o. „Koningin Juliana" in Alphen zijn voor het diploma l.h.n.o. geslaagd: C. van den Akker. E. de Bakker. K. Bans, R van den Bogert. D. den Braven. C de Bruin. E. van Deuren, I. Groenedijk, D. Hilie- NOORDWIJK Aan de Christelijke School voor MAVO, Duinweg 13a Noordwijk. zijn de volgende leerlingen geslaagd: I. Bakker. A. Bedijn, C. van Beelen. N. Berends. W Bertram, W. Duindam. A. van Duyn. B. van Duyn, A. van Genderen. W. Groenewoud. G. van den Haak, A. Hazenoot, P Jansen, H Klinkenberg, F de Kluyver. S. Lamens, K van der Meent. J. Melchert, T van der Niet, T. van der Niet, J. Noppen, C. Pas- schier, H. Piers. J. Plug, S. Ravensber- gen, R. Robinson, A. van Roon, M. Smit, N. Varkevisser. A. Vink, M. Vink. H J Wever (allen uit Noordwjjk), E van Dijk (Noordw ijker hout) en M. Wiennga (Voorhout). LEIDEN - Aan de Louis, de Coltgnv scholengemeenschap, Kagerstraal 7 Melching, A Ouwehand, S. Su Spanjersberg, H. Spuijman, K. Strik, R Tamboer. J van Wagensveld, J van de Wetering MAVO-4 C. Admiraal. Y Asselbergs. J Beerste- cher. A BdoitK W van bu i. i J de Bruin. I Brugman. R. Cancnnus, E Christïaanse, I Dutour Geerling, M. Glasmai her. M. Graven, M Hardenberg. E Harland. E 't Hart. F van den Heuvel M Hogeweg, E van Holland. B J Hoogwou! E Jansan. R dc J-mg. R Kiel, A. Kleyncnberg, E van der Krogt. I. van der Krogt. R. van 't Loo. I. Lubach. J van der Meer. R van der Meiden. F van Meteren. T van Meygaarden. A van Mi laan R Minnema.T Mulders M Oele. A Ooms, N. Paddenburg. S Paling. T Passenier, A van der Plas. W Reeourt W. Roest, S. Rondeel. R Sampatsing. J Sehaddenhorst. B Schoonwater. R van Sehooten. R Seysener, M Siksrna. M Siwpersad. H Slikkerveer. A Verhoef. M Vink. M Visser. L van der Voort. A Voskuil. S ven Woflcnsveld N Wh h M van Wineen, A Worct.J vanWfck, a Zwaaneveld, M. Groot. HAVO E Barvnds. R van dc Beek. J v.d Berg. M Boelsma. H Bonte. C Boot. G Bo venberg K-J Brouwershaven. R. Bruins. E I)am. W van Dam. C van Dis hoe. k. N Duyndam. W Eu hhorn. R Evers. M van Ginkcl. S Gortz. A de Groot, L. de Groot, I de Haas. A Haast, G Hermsen. N van Hoek. D Holterman. F 't Hooft, P Hoogerdijk. A Hoogka mer. E Janse. G Jansen, P de Jong T van der Kaaden. C van der Kaaden. J P van Kempen. H Klom. T Koedam M Kop, M Kreuze, N. de Groot» M Kruit. K A Peters. I Peters. A Pi ket, D. van der Post, D Posthumus Mevjes. S Prins, F Schepen. E. Schot, M Dukema. E Sneep. M Spaargaren.T van li rSpi R Sla M vandi rSterre, R Vlasman. S Vos. I) Wielkens. J Zal mann. J. Zweers, J B Zydenbos Atheneum: F Balhuizeo, H Beerstechcr. K J Bo- dijn. H. de Boer, P t. n Boat h, P Box, H van Brakxhoofden.T van der Brink, B Dullemeyer, C van Evert. R Favier. G Flohr, S Freeke, L. Gelling. L Gelling, R Grim. F H van der Mcukn. H Hak- ker. F Ht nnink, N den Hollander. A Holman. P de Jong P de Jongh M Ju- melet. W Kalkman. M Leep. 1 H Lin- schooten. S Lucas H Maaskant L van Ma t n n .i Mooibroek, F NQa L do Rooy. J Schouten F Schwebke. M. Schwencke. L Smant, C Tops. M van der Velde. D vanVelscn.P Vermeulen. R Versluijs. R Wakka. M Webbers. R. de Wolf.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19