Nosferatu kan niet erg boeien 'Klachten beter laten doordringen' Ongediertebestrijders nu ook gediplomeerd VAN DER WIEL bJP li S x Poetsdag op de Dam Arafat is niet op de hoogte" VRIJDAG 1 JUNI 1979 PAGINA 11 Film Herzog blinkt wel uit in schoonheid Eén van de aardigste kanten van films heb ik altijd gevonden datje er sterk door kan worden meege sleept. Dat is op verschillende manieren mogelijk. Een goed in elkaar zittend verhaal bijvoor beeld, of een hoofdrol, waarmee je je gemakkelijk Hunt identifice ren. Hoort in dit rijtje nu ook thuis of dé beelden opvallen door schoonheid? Ja lijkt het voor de hand liggende antwoord, maar de film Nosfera- Nosferatu; regie: Werner Herzog; hoofdrollen: Isabelle Adjani en Klaus Kinski; theater: Studio; 12 jaar tu leidt tot een heel andere conclusie. Werner Herzogs voor laatste produkt (Woyzeck is het laatste) blinkt daarin namelijk zeer uit, maar laat toch geen on uitwisbare indruk achter. De kleuren en de belichting zijn werkelijk adembenemend knap en zouden Nosferatu ook het beoogde onheilspellende karak ter geven, ware het niet dat Her zog op een ander terrein danig in de boot is gegaan. Zo laat zijn ac teursregie dit keer veel te wensen over. Erkende grootheden als Isabelle Adjani en Duitslands topacteur Bruno Ganz blijven steken op een verbazingwekkend middelmatig niveau. Ze lepelen hun tekst zonder nauwelijks eni ge fysieke expressie op en waar dat laatste wel het geval is, heeft het de gedragenheid van het gro te toneel. Nu zitten de acteurs en actrices ook wel opgescheept met dialogen, die door Vondel ge schreven zouden kunnen zijn. Wellicht is dit ook de opzet van Herzog geweest, maar het gevolg is wel dat de toeschouwer nooit echt betrokken raakt bij het wel bekende griezelverhaal van graaf Dracula (de film is trouwens ge baseerd op de Nosferatu van F.W Murneau uit 1922). Merkwaardig is bovendien dat Herzog, die per se geen vampieren-satire wilde maken, hier en daar toch wat lach-effecten gebruikt. De ge raamte-klok in Dracula's kasteel is in zijn macaberheid erg grap pig, maar haalt wel de spanning op een heel belangrijk moment weg. Aan de andere kant is daar dan wel Klaus Kinski, die een prachtige rol speelt als Dracula. Het aardige daarbij is dat de bekende bloed zuiger dit keer niet alleen het Grote Kwaad vertegenwoordigt, maar ook nog een paar 'menselij ke' trekjes heeft. Hij kreunt kla gelijk als hij niet aan bloed mag komen en stelt verbitterd vast dat de dood niet het ergste is. "Het is nog veel erger om niet te kunnen sterven" zegt hij tegen Lucy Harker. Daarnaast moet ten overvloede nog eens de loftrompet over de fraaie plaatjes worden gestoken. Delft, dat destijds weinig van Herzog en zijn ratten moest hebben, ligt er prachtig bij en vooral de natuur opnamen zijn beeldschoon. Jammer dat Nosferatu niet in alle facetten zo uitblinkt. BART JUNGMAN Klaus Kinsk-, De tweede wereldoorlog en alles wat daarmee gepaard ging, zijn kennelijk een niet droog te leg gen inspiratiebron voor auteurs en filmmakers. "The Passage" is er het zoveelste voorbeeld van. Het verhaal speelt zich dit keer af in en rond de Pyreneeën. De nazi's, en dan vooral SS-kapitein Von Berkow (McDowell), maken ver beten jacht op de geleerde Berg- son (Mason). Een hoekige, beren- sterke Baskische boer (Quinn), die uitstekend de weg weet in het gebergte, wordt met enige moeite door het verzet er toe overge haald om Bergson van Toulouse naar het onbezette Spanje te brengen. Maar als puntje bij paal tje komt, merkt de Bask tot zijn ontzetting dat hij niet alleen de prof maar diens hele gezin door de Pyreneeën moet leiden. Het wordt een barre tocht, met die „The Passage" middelmatig oorlogsverhaal dolgedraaide psychopaat van een SS-er voortdurend op hun hie len. Dat de sadistische mof het "The Passage"; regie J. Lee Thompson. In de hoofdrollen Anthony Quinn, James Mason en Malcolm McDowell; theater: Lido 1; 16 jaar. tegen de stoere Bask moet afleg gen, spreekt bijna vanzelf. Het gaat er alleen om hoe. De afloop bezit wel een element van verras sing, maar doet anderzijds zeer geconstrueerd aan. Als verhaal komt "The Passage", ondanks de ambitieuze opzet, niet boven de middelmaat uit. Het patroon is te vlak en ligt ook te snel vast. Filmisch valt er ook wel wat op aan te merken. Een aantal gebeurtenissen speelt zich in het schemerduister af en dat heeft er toe geleid dat sommige scènes moeilijk te volgen zijn. En een SS-officier hoort Duits te spreken en geen Engels. Anthony Quinn slaagt er goed in de ruige Bask tot leven te brengen, de fameuze (zeer oud geworden) James Mason als de prof krijgt daartoe nauwelijks enige kans. Malcolm McDowell maakt van de SS-er een wel heel bijzonder beest. RUUD PAAUW ADVERTENTIE Marian Simons, schoonheids specialiste, draagt een bril van WEETALLES VAN BRILLEN ÉN SPECIALISTVOOR KONTAKTLENZEN NieuweRijn62. Leiden. Tel :071-124108 Blijvers jr APOLLO 2: "De gendarme ziet ze vliegen" - da. 2.00, 7.30 en 9 45 uur. zo. en ma. 1.00. 3 45. 7 30 en 9 45 uur. al ASTA: "Just agigolo"-da 2.00, 7.00 en 9.30 uur. zo en ma 1.30. 4 00. 7.00 uur en 9.30 uur. al BIJOU: "Hardcore" - da. 2.00. 7.30 en 9.45 uur. zo. en ma. ook 4 15 uur. 16 jr. CALYPSO: "The Brink's job" - da. 2.15. 7.15 en 9.30 uur. zo en ma. 1.45,4.15,7.15 en 9.30 uur, 12 den jr> "Jesus Christ Superstar" - Mu- V^ï?en'r» u CAMERA: "Coming home" - The Deerhunter - Russisch 215 7 00 en 9 30 uur zo en roulette en Vietnam. Lldo 2. ma."i 45.4 30,7 00 en 9.30 uur. 16 Leiden, Euro 2. Alphen. ]r "Animal house" - Komische CINEAC: "Mogliamante" - da. kijk op Amerikaans studen- 2 00 7 00 en 9 30 ur. zo. en ma. tonleven, Lldo 3, J.eiden 1.30. 4.00. 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. 1 wee vrouwen - Vrouw in COKSO "De prijsvechter", da moetlukheden wordt op slag 2 00 6 45 en 9 15 uur zo en ma verliefd op jong meisje. Tria- 1,30', 4 15. 6 45 en 9 15 uur. 12 jr non. Leiden'.Euro 1. Alphen DU yUI)I "Inp.kken en weg- Foul play" - Blondje in de wezen - vr en za 7 00 en 9 30 problemen. Euro 3. Alphen. uur zo en ma 3 30 7 qq en 9 30 "Kentucky fried movie" - Maf- uur; ovenge. dagen 815 uur, i2 fe tv-toestanden, Euro 4, Al- phen. Jr' "Juliana in 70 bewogen jaren" EURO: "Juliana in 70 bewogen -Trianon. Leiden. jaren'-za zo ma. en woe 4.00 ===-====== en g oo uur overige dagen 2.00 en 8.00 uur. al. Kinrlprmatinpp METROPOLE 1: "La cage aux is.inaermaiinee folies" - da 2.00, 6.45 en 9 30 uur, zo. en ma. 1.15,4.00,6.45 en 9.30 uur, al. "De gelaarsde kat als kracht- METROPOLE 2: 'Twee vrou- patser" - Camera. Leiden. wen - da. 2 00, 6.45 en 9.30 uur. "Tom en Jerry" - Lido 3. Lei- Zl, en ma j 15 4 00 6 45 en 9 30 den uur. 16 ir. "Lady and the tramp"-Studio, Leiden. METROPOLE3: Agatha -da. "Bambi" - Euro 2, Alphen. 2.00, 6.45 en 9.30 uur. zo. en ma. mmïmmmmmmmmmm-mmmm 115. 4.00. 6.45 en 9.30 uur. al. METROPOLE 4 "National Lampoon's Animal House" - Nachtfilms da 2 °°-6 45 en 9 30 uur-zo en ==■==-- ma. 1.15. 4 00. 645 en 9.30 uur. "The nightporter" - Camera, Leiden. "Meisjes die van toeten noch blazen weten" - Rex. Leiden "Twee vrouwen" - Euro 1. Al phen. "Dood in Venetië" - Euro 2, Al phen. "The man from Hongkong" - Euro 3, Alphen. "Josefine Mutzenbacher, het heetste hoertje aller tijden" - Euro 4. Alphen Rex Haagse bioscopen METROPOLE 5: "Foul plav" - da. 2 00, 6.45 en 9.30 uur. zo. en ma. 1.15. 4.00, 6.45 en 9.30 uur. al ODEON 1: "Atlantis de verzon ken stad" - da 1.45, 6.45 en 9.30 uur. zo. en ma. 1.45. 4.15,6.45 en 9 30 uur, al. ODEON 2: "Terugkeer van de heksenberg" - da. 2,00, 6.45 en 9.15 uur. zo. en ma. 2.00, 4.30, 6 45 en 9.15 uur. al. ODEON 3: 'Twee vrouwen" - da. 2 00. 6.45 en 9.15 uur. zo. en ma. 2.00,4.30.6.45 en 9.15 uur. 16 jr ODEON 4: "Strandverlangens' - da. 1 45. 6.45 en 9.30 uur, zo. en ma. 1.45.4.15,6.45 en 9.30 uur. 16 jr PASSAGE: 'The Deerhunter' - da 2 00 en 8.00 uur. 12 jr STUDIO 2000 "Stanrash" - 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. 7.00 en 9.30 uur, ma. 1.00, 7 00 en 9.3C uur. al. DE UITKIJK: "Remember m\ name" - da. 2.00. 7.00 en 9.3C uur. 12 jr In gezondheidszorg DEN HAAG (GPD) - Klachten en wensen van patiënten over het werken van instellingen voor gezondheidszorg moeten beter tot de leiding van die instellingen kunnen doordringen. Behandeling van dergelijke kwesties moet in een vast patroon gebeuren. Vooral is van belang dat duidelijkheid wordt geschapen over de instantie waar de klacht kan worden ingediend, evenals de snelheid waar mee op klachten kan worden gereageerd. Dit stelt de Cen trale Raad voor de Volksgezondheid (CRV) in een advies aan de staatssecretaris van volksgezondheid. D>it advies gaat vooral in op de hoofdlijnen van het zogenaamde rapport van de commissie Van der Burg, dat handelt over het democratische en doelmatig functioneren van gesubsidieerde instellingen. De CRV zegt dat de verantwoordelijkheden van di recties van instellingen in veel gevallen onvolledig zijn afgeba kend ten opzichte van die van het bestuur. Daarover moet. liefst in de statuten, duidelijkheid wor den betracht. Voor een democratisch functione ren van een instelling is de in breng van deskundige medewer kers in het te voeren beleid van groot belang. Die moet echter volgens de CRV niet worden verwezenlijkt via een directe ver tegenwoordiging van de mede- UTRECHT (ANP) - Surinamers, Molukkers en Antillianen heb ben gisteren in Utrecht besloten hun problemen in de Nederland se samenleving voortaan voor een groot deel gezamenlijk aan te pakken. Doel is behoud van de eigen identiteit en stimuleren van het besef dat Nederland cultureel en raciaal gezien een pluriforme samenleving is geworden. In de toekomst zullen ook andere min derheden, zoals Marokkanen en Turken, worden benaderd. h- werkers in het bestuur omdat zij daardoor een dubbele, tegen strijdige verantwoordelijkheid zouden krijgen, maar vanuit een adviserende positie. De medewerkers zijn vertegen woordigd in de ondernemings raad. In het overleg van dat or gaan met directie en bestuur kan de gewenste inbreng tot stand worden gebracht. Wat samen stelling van besturen betreft zegt het advies dat een bestuur als een hecht team moet kunnen werken, dat niet te groot van omvang is (vijf tot elf leden). Men moet daarvoor mensen met bestuurlij ke kwaliteiten zoeken, die als re gel in de betreffende regio wonen en letten op verscheidenheid naar leeftijd, maatschappelijke achtergrond en geslacht. Voor psychiatrische centra en ver pleegtehuizen wordt het van be lang geacht dat de inbreng van patiënten op het beleid via pa tiënten- of bewonersraden tot stand komt. Bij de zwakzinni geninrichtingen kan die inbreng tot stand komen door overleg van de instellingen met oudervereni gingen en ouderraden. Zwakzin nigen kunnen in besturen verte genwoordigd zijn via aanwijzing van ouders als bestuurslid. Klachten dienen in deze sector door vertrouwenslieden te wor den behandeld. AMSTERDAM - Gezeten in een heuse tandartsstoel voor het paleis op de Dam krijgt deze huisvrouw aanwijzingen van een tweetal mondhygiënis tes hoe zij haar gebit het beste schoon kan houden. Een dringende zaak: 95 procent van alle Nederlanders lijdt aan tandbederf en tandvleesziekten De actie werd gisteren gehouden in het kader van de Nationale Poetsdag. Elektronisch stemmen DEN HAAT (ANP) - De Noordbra bantse gemeenten Dongen en Zundert en het Zuidhollandse Hendrik Ido Ambacht maken bij de komende verkiezingen voor het Europese parlement gebruik van een nieuw stemsysteem, dat het rode potlood overbodig maakt en het tellen van de stem men versnelt. De kiezers in Hendrik Ido Ambacht en Dongen treffen 7 juni een elek tronische stemmachine in het stemhokje aan; in Zundert zullen ze - bij wijze van werk proef - in één stemdistrict hun politieke voorkeur met een prikpen op een soort ponskaart aangeven. Naast het experiment zal daar ook nog volgens de oude methode wor den gestemd. Bij het systeem van mechanisatie stemmen bepaalt de kiezer zijn keus met een druk op de knop. Door aan de handel te trekken wordt de stem vervolgens geteld. Aan dit systeem kleeft echter het bezwaar, dat het telmachanisme niet verspringt als de kiezer de handgreep niet helemaal over haalt. Vandaar dat Dongen en Hendrik Ido Ambacht het nu hebben gezocht in de elektroni sche telmachine. Geen goedkope oplossing, want de apparaten kosten ongeveer tienduizend gulden per stuk en beide ge meenten hebben er negen nodig. Voor zover bekend wordt het sys teem elders binnen de Europese Gemeenschap (nog) niet toege past. Alleen in Amerika gebruikt men het op bescheiden schaal. Een nadeel is, dat er achteraf geen "harde bewijzen" (stembil jetten) van de uitslag meer voor handen zijn. Bij de proef in Zundert is dit be zwaar uitgebannen door gebruik te maken van ponskaarten. De kiezer prikt een gaatje achter de partij waarop hij wil stemmen en achter de naam van zijn favoriete kandidaat. De ponskaarten stopt hij in een envolop die hij in de stembus gooit. De kaarten wor den geteld met behulp van een soort computer. DEN HAAG (ANP) - De uitlating van de leider van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie PLO. Yasser Arafat, dat Nederland binnen de Europese Gemeen schap wat betreft de Palestijnse kwestie het "slechtste stand punt" inneemt, toont duidelijk aan dat hij niet op de hoogte is van het beleid van de Nederland se regering. Zijn opmerking dat Nederland in Europa bovenaan de lijst staat van landen die moeten worden gestraft wegens steun aan agres sie tegen het Palestijnse volk "berust op een misverstand", al dus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaard. Deze leverde commentaar op be richten in een Nederlands weekblad en een Nederlandse krant (Nieuwsnet en Trouw), vol gens welke Arafat een boycot en het verbreken van de diploma tieke betrekkingen bepleit met alle landen die de (Israëlische) agressie steunen. „Het Nederlandse standpunt is identiek aan dat wat de negen landen van de Europese Ge meenschap in openbare verkla ringen over het conflict hebben ingenomen De woordvoerder verwees hierbij met name naar de verklaringen die de Negen eind juni 1977 en onlangs ter gelegen heid van het Israëlisch-Egyp- tisch vredesverdrag hebben af gelegd. DE BILT (GPD) - Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhy giëne) heeft gisteravond in hotel-restaurant De Biltse Hoek in De Bilt de eerste diploma's voor de vakopleiding ongediertebestrij- ding uitgereikt. Deze opleiding wordt georganiseerd door de Stichting Vakopleiding Ongedierte (SVO) en duurt ongeveer één jaar. Slechts vijf van de in totaal 50 cursisten waren gezakt. Het afgelopen jaar heeft voor het eerst een groep mensen, die in dienst van gemeente of particuliere bedrijven belast is met de bestrijding van ongedierte, onder andere les gekregen in biolo gie, in het op een verantwoorde wijze omgaan met bestrijdings middelen en in aspecten van arbeidsveiligheid. Minister Ginjaar benadrukte in een korte toespraak bij de di- plomauitreiking, dat het werk van ongediertebestrijders. ver richt in het belang van gezondheid en milieu, zeer belangrijk is. Het is daarbij wel zaak. zo zei hij. dat dit door gekwalificeerde mensen en op een milieuvriendelijke wijze geschiedt. „Ik ben bijzonder onder de indruk van de hoeveelheid en de aard van de stof die u zich eigen heefi moeten maken om het diploma te 1 u als de pioniers van de insectenbestnjding". In september 1977 werd door het ministerie van volksgezondneia en milieuhygiëne en de Nederlandse Vereniging van Reinigmgs- directeuren de Stichting Vakopleiding Ongediertebestnjding opgericht. In september vorig jaar is de eerste cursus van start gegaan. L. Dekker was een van de mensen die gisteravond het diploma in ontvangst kon nemen. Dekker vertelt: „Op een gegeven moment werd er in het land erg gerommeld met de insectenbestrijdmg. Allerlei mensen die zo maar wat middeltjes gebruikten. Daar moest iets aan worden gedaan. De meeste gemeenten hebben wel een afdeling insec- tenbestrijding. maar die werken niet doelgericht genoeg en hou den zich vooral bezig met de bestrijding van ratten en muizen. Maar er zijn ontzettend veel insecten waartegen op een verant woorde manier iets gedaan moet worden. Dekker behoorde tot de zogenaamde A-cursisten. Dat zijn diege nen die dagelijks in hun vak met de bestrijding te maken hebben. Zij die zelf een bedrijf hebben, maar vooral mensen van gemeen telijke bestrijdingsdiensten. De B-cursisten vervullen in het da gelijks leven meerde leidinggevende functies, zoals hijvoorbeeld de opzichters. Dekker werkt als ontsmetter bij de gemeente Apeldoorn. Een andere geslaagde A-cursist. A. Keijzer uit Leiden zegt „Het is wel jammer dat dit diploma eigenlijk niets voorstelt Het is gen erkend vakdiploma. Vooraf is niet bepaald dat het rechtsgeldig zou zijn. Daar hebben we tijdens de lessen ook veel over gepraat en ruzie om gehad. Nu heb je een papiertje, waar je keihard voor hebt gewerkt, maar wat op het moment eigenlijk alleen maar leuk is voor jezelf'. Er wordt overwogen om in de Wet Ongediertebestnjding, die mo menteel op het departement van volksgezondheid en milieuhy giëne wordt voorbereid, vakbekwaamheden op te gaan nemen voor diegenen die in Nederland met bestrijding van ongedierte zijn belast.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11