Rij no verleg een flop lialfzwane shag Zeg maar jij tegen mij Nog 6dagen en dan... tf NAVO: modernisering van kernwapens nog dit jaar E2KS Protest tegen de NAVO en kernwapenwedloop Frankrijk dwars: INDERDAG 31 MEI 1S7Ï Demonstraties en tegendemonstraties Veel belangstelling voor de anti-NAVO-manifestatie in Noordwijkerhout (Van éen onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT- "Het wordt hoog tijd dat het Westen de signalen vanuit het Oostblok, die wijzen op de behoefte aan afremming van de wapenwed loop, serieus gaat nemen". Dat was de strekking van het betoog van de Leidse hoogleraar in de ethiek, prof. Rasker. Hij sprak gis teravond in Noordwijkerhout in het kader van een manifestatie, die werd georganiseerd ter gelegen heid van de NAVO-confcrentie die gisteren in het congrescentrum Leeuwenhorst begon. In tegenstelling tot wat de laatste tijd wel wordt gezegd gelooft Rasker niet dat hij in 1945 als krijgsgevange ne van Japan zijn leven heeft te danken aan het feit dat de Amerikanen een eind aan de oorlog maakten door twee atoombommen te gooien. "Het is aange toond dat de Amerikanen al lang van plan waren die bommen te gooien" aldus Rasker. tijdens de door het actiecomité "Stop de neutronenbom, stop de kern wapenwedloop" georganiseerde bijeenkomst. Hij stelde voorts vraagtekens bij de in het Westen nog steeds veel gehanteerde veronderstelling dat de Russen klaar staan om ons aan te vallen: "De Russi sche bewapening is steeds een reactie geweest op de bewapening van het Westen, terwijl ontwapenings voorstellen vanuit het Oostblok door het Westen steeds zijn gedwarsboomd". Tijdens deze bijeenkomst werd elders in Noordwij kerhout een tweede demonstratie gehouden, die te gen de NAVO als geheel was gericht, en dus veel vcrgaander van karakter was. Deze manifestatie werd georganiseerd door diverse politieke partijen en groeperingen. Veel deelnemers waren per fiets, onder meer vanuit Leiden, naar Noordwijkerhout gekomen om de manifestatie bij te wonen. De acties in Noordwijkerhout -tegen bewapening en NAVO riepen op hun beurt weer tegendemonstratios op: Precies om acht uur. het tjjdstip dat beide bij eenkomsten begonnen, begon een reclamevlieg tuigje zijn rondjes te draaien boven Noordwijker hout, terwijl het de tekst 'Thanks for 30 years NATO -OSL(Oud-stryders legioen -redachter zich sleepte. Dat deze bijdrage niet door eenieder goed werd be grepen, bleek uit de opmerking van een der toe schouwers: "OSL? O. dat is ook een organisatie te gen de neutronenbom". En dan was er nog de man die geheel alleen een tegen- demonstratie op touw had gezet. Gezeten op een vouwfiets voerde hij een bord mee waarop op de voorkant stond geschreven "NAVO" en op de ach terkant "Ja". Onvermoeibaar fietste hij zijn rondjes om de Brink, achtervolgd dooreen demonstrant op een bakfiets met daarop de tekst "NATO - NO". De demonstratie van het actiecomité "Stop de neutro nenbom" eindigde met een fakkeloptocht door het dorp. waarbij de deelnemers werden begeleid door een plotseling losbarstende regenbui. Generaal Alexander Haig glimlacht tegen vrienden .terwijl de Noor Gundersonvoorzitter van het militaire NAVÓ-comité op zijn horloge kijkt in afwachting van de opening van het NAVO-congres. voor het openbaar maken van lo- zingsgegevens. Jaarlijks zouden de regeringen van de Rijnstaten verantwoording moeten afleggen aan hun parlement ten aanzien van de Rijnvervuiling en de be strijding daarvan binnen hun grondgebied. Er zou ook een prioriteitenlijst moeten worden opgesteld van die gevaarlijke chemische stoffen waarvoor het eerst een lozingsverbod nodig is. Kenmerkend De Nederlandse delegatie noemde de geringe opkomst van de Fran se parlementsleden op de laatste dag van het congres kenmerkend voor de houding van de Fransen. Slechts twee parlementsleden van de tien man sterke delegatie verschenen bij de bespreking van de slotresolutie. Het waren uitge sproken twee volksvertegen woordigers die tegen de mjecte- ring van het zout in de grond zijn. Vijf uur lang liepen de delegaties van Duitsland en Nederland te leuren met twee verschillende concepten voor een slotresolutie. Nederland wilde per se in het slotcommuniqué zien dat alle deskundigen het er nu over eens zijn dat de opslag van het afval zout geen schadelijke gevolgen voor het milieu heeft en dat Frankrijk derhalve zonder problemen tot ondertekening van het verdrag kan overgaan. Al snel bleek dat deze passage voor de Fransen onaanvaardbaar was. Nederland werd weliswaar door de andere Rijnoeverstaten ge steund, maar zoals het Neder landse delegatielid Cornelissen het uitdrukte: ..We kregen echter alleen de morele steun van lan den als Zwitserland en Duits land. Het was jammer dat de ge hele conferentie tot een strijd tussen Nederland en Frankrijk is geworden". Wanorde Delegatieleider Lubbers hield de conferentie voor dat het niet al leen gaat om X-kilogram zout per seconde, maar dat het meer een politieke keuze voor Frankrijk is voor ingrijpen nu of het scheppen van een wanorde. Door de onder tekening van het zoutverdrag verder uit te stellen is die wanor de volgens Lubbers onvermijde lijk. De conclusie na twee dagen praten over de Rijnvervuiling is dat de politieke druk op Frankrijk om tot ratificatie van het zoutverdrag over te gaan weer groter is ge worden maar dat tegelijkertijd de vooruitgang ten opzichte van de eerste interparlementaire Rijn- conferentie in 1977 te Den Haag zeer gering is. Lubbers had gis termorgen nog uitgeroepem „We mogen met de Europese verkie zingen voor de deur niet zonder resultaten hier weg gaan". De re sultaten waren gering ook al werden enkele succesjes geboekt in de bestrijding van de chemi sche verontreiniging van de Rijn. (Van onze speciale verslaggever) (Van onze Correspondent) Vmuiirtitft Hoard. KoirnlM. HMifntnd: ■lA:A.C.ioii /fttva-m. tabahss/Mxiali.Hen IT.'O <T ■- wzki/fwWe&'-y viti ARRESTATIES - De politie m Rome heeft vannacht twee ver moedelijke leden van de terroris tische organisatie Rode Brigades aangehouden. Valerio Morucci en Adriana Faranda staan op de lijst van gezochte terroristen die te maken zouden hebben met de ontvoering van en de moord op de christen-democratische leider Aldo Moro. Doe mee aan de Europese verkiezingen op donderdag 7 juni Kom op voor Ein^ppa jOORDWIJKERHOUT - Nederland komt onder toene mende druk te staan om voor het einde van dit jaar in te stemmen met de voorgenomen modernisering van de NAVO-kernwapens in Europa. Dit bleek op de twee daagse NAVO-raad van ministers van buitenlandse za ken die gisteren begon in een zeer streng bewaakt confe rentiecentrum in Noordwijkerhout. Amerika en België legden hierop gisteren aanmerkelijk minder nadruk. Van der Klaauw erkende desgevraagd dat Den Haag nu in stemt met een besluit over de modernisering voor eind dit jaar. Bonn en Den Haag zijn het er met enige andere NAVO-landen over eens dat de beslissing over mo dernisering (die waarschijnlijk de installering van 1500 km ver reikende Pershing-raketten en Cruise-raketten met zich mee brengt) er een van alle bondgeno ten moet zijn. Ook premier Van Agt onderstreepte het gemeen schappelijk karakter van het be sluit dat dus komende herfst ge nomen zal worden. Wapenbeheersing Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat NAVO-landen pas een beslissing over de moderni sering van de tactische atoom wapens zullen nemen nadat is geprobeerd met de Sowjet-Unie een gesprek over wapenbeheer sing op gang te brengen. Deze gang van zaken lijkt gezien de opvattingen van Bonn. Washing ton en Brussel zeer onwaar schijnlijk. Maar minister Van der Klaauw ontkende dat Den Haag ..al door de pomp" was gezien de nadruk door Van Agt op de ge meenschappelijke aard van de besluitvorming. De ministers van buitenlandse za ken van de NAVO-landen juich ten volgens Van der Klaauw al gemeen de SALT II-overeen komst tussen Washington en Arrestaties in Italië ADVERTENTIE •uitsland, België en Amerika drongen aan op eén besluit voor eind dit jaar. Vooral de Duitse 'minister Genscher wees er in duidelijke termen op dat moder nisering van de tactische kern wapens van de NAVO noodzake lijk is in het licht van de toege- jnomen Russische bedreiging met kernwapens. Zonder modernise ring van het NAVO-arsenaal kunnen de NAVO-landen niet met enige kans op resultaat met de Sowjet-Unie onderhandelen over wapenbeheersing. luidde het betoog van de Duitse be windsman. De Belgische minister Henri Simo- net ging nog verder. De geloof waardigheid van de westelijke alliantie staat op het spel, aldus de Belgische bewindsman in zijn pleidooi voor een snel besluit over de modernisering van de tactische kernwapens. De mo dernisering is nodig omdat de N AVO geen antwoord heeft op de honderd SS-20-raketten (die zijn uitgerust met drie kernkoppen) die heel West-Europa kunnen be reiken. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) onderstreepte in zijn betoog het belang dat Ne derland hecht aan de NAVO-stu- die over wapenbeheersing. Den Haag staat op het standpunt dat over de modernisering pas een besluit kan vallen als ook de stu die over wapenbesprekingen met Moskou gereed is. Duitsland. Moskou over beperking van de strategische kernwapens toe. De Amerikaanse minister Cyrus Vance gaf een toelichting op het akkoord dat op 18 juni in Wenen wordt ondertekend door de Ame rikaanse president Carter en de Sowjet-Russische leider Brezjn- jev. In Wenen zal bij die gelegenheid gesproken worden over de be sprekingen tussen NAVO-landen en Oostblok over vermindering van de wederzijdse troepensterk te in Centraal Europa. De NAVO- landen houden vast aan hun standpunt dat eerst overeen stemming moet bestaan over de precieze troepensterkte. Volgens de NAVO-landen heeft het War- schau-pact in Centraal Europa 150.000 soldaten meer op de been dan het Oostblok zelf op geeft De Duitse minister Genscher be pleitte nog een „omvattende voorbereiding" van de veilig heidsconferentie tussen Oost en West die volgend jaar in Madrid plaats vindt. De recente voor stellen van het Warsehau-pact over wapenoverleg werden niet volledig negatief ontvangen. Met name de suggestie over een ver klaring om niet als eerste kern wapens in te zetten, zouden de NAVO-landen niet volledig van de hand willen wijzen. STRAATSBURG - De tweede in terparlementaire Rijnconferentie in Straatsburg is gisteren min of meer op een mislukking uitgelo pen. De Franse delegatie weiger de een slotresulutie te tekenen waarin wordt aangedrongen op snelle uitvoering van het Zout verdrag door Frankrijk. Dit ver drag werd in 1976 al door de an dere Rijnoeverstaten geratifi ceerd. De Fransen willen er ech ter nog niet aan om het afvalzout van de kalimijnen in de Elzas in de grond te stoppen. Ze zeggen eerst nog naar andere alternatie ven te willen zoeken. De Nederlandse delegatieleider Lubbers toonde zich zeer teleur gesteld over de opstelling van de Fransen. Lubbers vindt dat Frankrijk het verdrag dit jaar nog moet ondertekenen omdat an ders de geloofwaardigheid van de Fransen ten aanzien van de be scherming van het milieu geweld wordt aangedaan. De CDA-frac- tieleider sprak er zijn droefenis over uit dat de interne politieke discussie in Frankrijk over de uitvoering van het zoutverdrg nog steeds gaande is. Onder druk van de protesten uit de Elzas is een meerderheid van het parle ment tegen de plannen om het af valzout op 1800 m in de grond te pompen. Gevreesd wordt dat het zout het grondwater aantast. Twee dagen lang heeft Lubbers tevergeefs getracht de Fransen in een slotcommuniqué achter zich te krijgen. In een rennerige sfeer, veroorzaakt door de voortdurende tweestrijd tussen de Nederlandse en Franse delegatie werden de parle mentsleden uit de Rijnoeversta ten het wel eens over de verbete ring van het chemisch verdrag voor de Rijn. Alle volksverte genwoordigers spraken zich uit

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9