Standaard-taal hard nodig in vlieg verkeer Genscher tevreden met uitleg Den Uyl 'Meer bezu] inigen dan de 10 miljard van Bestek' Amsterdamse wethouder Vorrink op hoorzitting weggescholden JONGEN WURGT ZUSTER Kamer wil jeugdigen alternatief straffen Politie zoekt naar herkomst van jongen DINSDAU 1^9 MM 19/9 DOETINCHEM (GPD) - Ver moedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft een 22-jarige Doetinchemmer zondagavond zijn 19-jarige zuster gewurgd. Het drama speelde zich af tijdens de af wezigheid van de ouders die op vakantie in Italië waren. De jongen is gistermiddag, nadat sectie op het slachtoffer was verricht, in hechtenis ge nomen. Hij heeft inmiddels een volledige bekentenis af- De 22-jarige jongen, die alleen thuis was sinds zijn ouders op 16 mei naar Italië vertrokken, kreeg zaterdag bezoek van zijn 19-jarige zuster, een stu dente die in Arnhem op ka mers woonde. Volgens een woordvoerder van de Doetinchemse gemeente politie hebben broer en zuster in goede harmonie de zondag doorgebracht. Uit verklarin gen van de dader is gebleken dat hij die avond omstreeks zeven uur in de keuken zijn zus heeft vastgegrepen en met de handen de keel heeft dicht gedrukt. Het meisje is daarop overleden. Uit angst voor ontdekking van zijn daad heeft de jongen het slachtoffer boven op de overloop gelegd. Enige tijd la ter is de jongen naar de buren gegaan waar hij vertelde dat hij boven een bons had ge hoord en dat zijn zus kenne lijk was gevallen. De buren waarschuwden daarop een arts die slechts de dood kon constateren en de politie in schakelde Op verzoek van de officier van justitie in Arnhem is gister ochtend door dr. Zeldenrust sectie op het slachtoffer ver richt. Hoewel de uitslag van die sectie nog niet volledig bekend is, waren de eerste re sultaten ervan voor de politie aanleiding gistermiddag om streeks drie uur de jongen aan te houden. "Aanvankelijk bleef de jongen bij zijn ver haal dat zijn zuster gevallen was, maar na enige tijd kwam hij met zijn echte verhaal", aldus de gemeentepolitie. De jongen, die als enige van de zeven kinderen nog thuis woonde, moet volgens de po litie zijn daad in een vlaag van verstandsverbijstering ge pleegd hebben. "De relatie tussen broer en zus was goed. Zo hebben ze zon dag, voor het onbegrijpelijke drama zich afspeelde, nog samen gegeten. De jongen kan dan ook zelf geen enkel motief voor zijn daad geven. Hij kan het absoluut niet be grijpen, maar weet wel wat hij gedaan heeft" aldus de poli tie. De ouders die gistermiddag in Doetinchem terugkeerden nadat zij van het gebeurde op de hoogte waren gebracht, hebben enige tijd met hun zoon kunnen praten. Het is nog niet bekend waneer de jongen voor de officier van justitie zal worden voorge leid. DEN HAAG (GPD) - Vice-premier Wiegel vindt dat de overheid meer moet bezuinigen dan de 10 miljard van Bestek '81. Wiegel zei gisteravond op een spreekbeurt in Rijswijk dat zowel de uitgaven in de sociale sector als de directe overheidsuitgaven wegens de slechte economische toestand verder aan banden moeten wor den gelegd. Ook de inkomens moeten meer worden gematigd dan tot nu toe, waarbij van de hogere inkomens meer kan worden gevraagd dan van de lagere, zo meende Wiegel. Van belastingverhoging wilde Wiegel niets weten. Deze wordt toch maar afgewenteld en brengt een oplossing van de problemen waarin ons land verkeert, niet dichterbij, zo zei Wiegel. Wiegel rekende uit dat in het pak ket maatregelen dat het kabinet per 1 juli wil nemen de aow'ers er f 2,60 per maand minder op voor uit gaan, de wao'ers f 4,60 en de Vice-premier Wiegel: wwv ers f 1,70. „Wie deze cijfers kent en dan nog het kabinet durft te verwijten dat het de zwaksten pakt, pleegt bedrog en is het er alleen maar om te doen de laagst betaalden schrik aan te jagen en om eigen politiek gewin op te zet ten tegen dit kabinet" .aldus Wie gel Zijn partijgenoot De Korte trok gis teravond in Hengelo fel van leer tegen het plan van de coalitie partner CDA om de prijscom pensatie van de inkomens boven een bepaald bedrag af te toppen. Volgens de liberalen is het niet redelijk door middel van aftop ping een inkomensmatiging in te voeren die alleen de mensen met een salaris van boven de 55 mille treft. De WD'er zette zich af tegen een mogelijke autoloze zondag. Een dergelijke maatregel, meent hij, schaadt de horeca en de mensen die op zondag de grote steden willen verruilen vobr een tijdelijk verblijf in rustiger oorden. De Korte ziet meer heil in een plan dat voorziet in een autoloze dag elders in de week. PvdA-leider Den Uyl haalde gister avond tijdens een spreekbeurt in Venray fel uit naar de plannen van het kabinet. Hij sprak van een ..verlegenheidspakket", dat met een werkgelegenheidsbeleid niets van doen heeft. „De ba- nenmarkt in Utrecht heeft daar meer betekenis voor dan dit van los zand aan elkaar hangende pakket" Het kabinet blijft volgens Den Uyl in gebreke om conclusies te trek ken uit de verslechtering van de economische toestand „Terwijl de ontvangers van sociale uitke ringen worden opgehangen aan een aftopping van de prijscom pensatie die iemand met een in komen van 80.000 gulden netto slechts 0,25 procent scheelt" Verkeersleiders en -vlieger getuigen over Tenerife-ramp DEN HAAG (GPD) - Gezagvoerders van vliegtuigen krij gen hun toestemming om te starten nimmer gelijktijdig met de aanwijzingen voor de vluchtroute. Luchtver keersleiders geven deze "klaringen" altijd afzonderlijk. Een gezagvoerder kan en mag uit het ontvangen van aanwijzingen voor de vluchtroute, de zogenaamde ATC- klaring, nimmer afleiden dat hij tevens toestemming heeft de start in te zetten. Bij de vliegramp op Tenerife op 27 maart 1977 waarbij 583 personen om het leven kwamen zou KLM- gezagvoerder J Veldhuyzen van Zanten aan de start zijn begon nen terwijl zijn tweede vlieger nog bezig was de opgekregen ATC-verklaring terug te lezen, en zonder dat hij om een startver gunning had gevraad Dit voor de toedracht van deze vliegramp, belangrijke gegeven kwam gisteren naar voren bij de eerste van twee zittingsdagen die de Raad voor de luchtvaart voor deze zaak heeft uitgetrokken, uit de getuigenissen van drie ver keersleiders en drie Boeing 747- gezagvoerders. De verkeerslei ders waren afkomstig uit Ierland. Griekenland en West-Duitsland, de gezagvoerders uit Italië. Ca nada en Nederland (KLM. Veld huyzen van Zanten's opvolger (N G Verhoef). Toch is het de Raad voor de lucht vaart er niet om begonnen een schuldvraag vast te stellen. Mr. C Stol, voorzitter van de Raad, kondigde aan het begin van de zitting aan dat in voorafgaand in tern overleg besloten was de schuldvraag buiten beschouwing te laten, omdat daaruit eventueel disciplinaire maatregelen zouden moeten voortvloeien. "Daartoe behoort de bemanning hier aan wezig te zijn, zodat zij zich kan verdedigen", aldus mr. Stol. Van het KLM-vliegtuig heeft, zoals bekend, geen van de 248 inzitten den de ramp overleefd. De Raad had graag het getuigenis willen horen van een Amerikaan se verkeersleider en een gezag voerder uit de VS, maar uit dat land was niemand komen opda gen. Geen enkele Amerikaanse gezagvoerder was bereid gevon den naar Den Haag te komen, en de federale (technische) lucht vaartdienst van de VS. de FAA, had ondanks herhaalde aandrang geen verkeersleider willen laten gaan. Een aanbod van de FAA om vragen schriftelijk te beantwoor den was door de Raad voor de luchtvaart van de hand gewezen Uit de verklaringen van de ver keersleiders en -vliegers bleek dat beide partijen behoefte heb ben aan grotere standaardisering van de gebruikte terminologie, en dikwijls worden gehinderd door fluittonen in de radio, dan wel wegvallen van de verbinding, in beide gevallen doordat meer partijen op dezelfde frequentie communiceren. DEN HAAG (GPD) - De regering moet streven naar alternatieve straffen voor jeugdigen. Een mo tie van deze strekking is gisteren ingediend tijdens een openbare commissievergadering over jeugdwelzijnsbeleid. De motie is ingediend door WD- kamerlid Nijpels en wordt ge steund door CDA, PPR en PSP, dus door een meerderheid van de Tweede Kamer. De kamer spreekt in de motie uit dat de huidige strafmaatregelen met name voor jongeren „te weinig uitzicht bieden op een werkelijk kansrijke terugkeer in de maat schappij". Nijpels denkt bij alternatieve straf fen aan bepaalde vormen van dienstverlening, in vakanties of in het weekend, aan een verplich ting om gemaakte schade te ver goeden, aan verplichte gesprek ken tussen dader en slachtoffer en aan een plicht voor daders om zich op bepaalde tijdstippen te melden. In de ingediende motie heeft hij de oplossingen die de regering kan zoeken echter he lemaal opengelaten. Op korte termijn moet de regering maatregelen gaan nemen om de persoonlijke gegevens die in het bezit zijn van de Raden voor de Kinderbescherming niet langer te bewaren dan strikt noodzake lijk is. Een motie, waarin dit wordt uitgesproken, is ingediend door kamerlid Beckers (PPR). De motie wordt door de meerder heid van de kamer gesteund. Tot nog toe worden persoonsgege vens bij de kinderbescherming bewaard tot het jongste kind 35 jaar is geworden. Volgens de Kamer is nergens aangetoond dat dat werkelijk nodig is. De regering moet van de Kamer haar visie en uitgangspunten ge ven over het vraagstuk van de tweede generatie gastarbeiders in Nederland. Van der Spek (PSP) diende een motie hierover in. De Kamer vindt dat de rege ring in haar nota "Jeugdwelzijn" te weinig aandacht heeft besteed aan de kinderen van buitenland se werknemers die in Nederland opgegroeid zijn. Twee mannen beroven vrouw (80) REUSEL (ANP) -Twee mannen op een motor hebben gisteren in het Brabantse Reusel een 80-jarige vrouw beroofd van haar handtas met daarin 1050 gulden. De vrouw, die op een driewielige fiets reed werd door het'tweetal tot stoppen gedwongen Terwijl een van de mannen aan de vrouw de weg vroeg, griste de ander de handtas van het stuur, waarna ze zich met de motor uit de voeten maakten Later is de tas leeg te ruggevonden. Standaard-taal De Italiaanse gezagvoerder Dente- sano wees erop dat vanuit de IA- TA. waarin veel lijn maatschap pijen verenigd zijn. bij de ICAO (de luchtvaartafdeling van de VN) dikwijls is aangedrongen om een standaard-fraseologie te ontwerpen, zowel voor ver keersleiders als -vliegers. Tot dusver heeft dat geen ICAO-aan- beveling opgeleverd. De aanbe velingen van de ICAO worden gewoonlijk tot landelijke voor schriften verheven. Dentesano en zijn Canadese collega Gardner wezen er voorts op dat verkeerscommunicatie voor de verkeersleiders beter is geregeld dan voor de vliegers, en dat de afwijkingen van fraseologie gro ter zijn in de landen waar Engels de nationale taal is Problemen, zo betoogde ook Verhoef, blijken voor de vliegers te ontstaan wan neer er grote verkeersdrukte is. "Er worden dan wel afkortingen gebruikt en het komt ook wel voor dat je, in plaats van de hele opdracht terug te lezen, gewoon dank u zegt", aldus Verhoef. De verkeersleiders hechlten er ech ter aan te verklaren dat zij bij gro te verkeersdrukte tot groter zorgvuldigheid neigen, al ont stond daarmee dikwijls weer een ander probleem, namelijk dat van de radiostoring. "Bijna dage lijks komt dat voor", aldus de Ier se verkeersleider Deegan, en de Canadese vlieger Gardner be toogde dat hij er "op elke drie of vier vluchten wel een keer" mee te maken kreeg Maar op de vraag welke oplossing daarvoor ge vonden zou moeten worden, moesten allen hel antwoord schuldig blijven. DORDRECHT - Bij een gas-onlploffing in een flat in Dordrecht is gisteravond de 3'J-jarige A Stam ernstig gewond geraakt Toen de man een sigaret opstak volgde er een ontploffing die gevolgd werd door een brand Hij werd met zware brandwonden overgebracht naar het brandwondencentrum van hel Rotterdamse Zuiderzieken huis. Op de foto bekijken brandweerlieden de resten van de totaal vernielde woning DEN HAAG (GPD) - De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher, accep teert de nadere uitleg die PvdA-leider Joop den Uyl gisteren heeft gegeven over zijn opmerkingen be treffende een Duitse „Al- leingang" in Europa. Gen scher herriep daarmee gis teren zijn uitlating dat Den Uyl een „genante flater" had begaan. De PvdA-leider waarschuwde za terdag op een Europese bijeen komst in Amsterdam tegen een te zelfstandig optreden van West- Duitsland in Europa. „Iedereen die wil voorkomen dat Duitsland een oorlogshaard wordt is ge dwongen de Europese Gemeen schap intact te houden. Elke ontmanteling van de Gemeen schap die een zelfstandig opere rende Bondsrepubliek kansen geeft, vergroot het oorlogsge vaar", zo zei Den Uyl letter lijk. Genscher reageerde al in het week einde zeer heftig. Hij zei dat Duitsland op allerlei terreinen juist bijdraagt aan de Europese vredesorde en dis wens tot be houd van de vrede altijd als voorwaarde voor het lidmaat schap van de EG heeft gesteld. „Vanuit een door bommen ver woest en door vluchtelingen overstroomd land is een stabiele democratie ontstaan", aldus Genscher. Op zijn beurt reageerde Den Uyl gisteren verbaasd op de kritiek van Genscher. Den Uyl verklaar de alleen maar bedoeld te heb ben. dat een zelfstandig Duits land in Europa onvermijdelijk een bron van wrij dingen zal wor den, en niet dat Duitsland zelf oorlog zou willen. „Ik beschouw Duitsland niet als oorlogsge vaar". zei de PvdA-leider voor de Westduitse radio. Hij bleef echter bij zijn opvatting dat Duitsland zonder de gebondenheid van de EG aan „zware verleidingen" zal zijn blootgesteld. Deze nadere toelichting was voor Genscher gistermiddag vol doende. Hij liet meedelen tevre den te zijn. Het punt dat van Duitsland geen oorlogsgevaar valt te duchten staat voor de Duitse regering voorop. Ook de lijsttrekker van D'66 voor de verkiezingen voor het Europe se parlement, Aar de Goede, zei gisteren tijdens een verkiezings- toespraak in Den Haag, dat Duitsland sinds 1945 een op vre de gerichte politiek heeft ge voerd. Maar volgens De Goede blijven waarschuwingen tegen verkeerde ontwikkelingen in Duitsland nodig. Hij wees op de verkiezing van de „niet van nazi smetten vrij zijnde" Karl Car- stens tot Bondspresident en het feit dat Franz-Jozef Strauss hoge ogen lijkt te gooien naar het Bondskanselierschap. Het CDA zou er volgens De Goede goed aan doen daarover duidelij ke opvattingen aan de kiezers mee te delen. „Het CDA werkt er aan mee, keurt op zijn minst blijkbaar goed, dat in de Europe se christendemocratische fractie mensen terechtkomen die Hitier hebben aangehangen en antise mitisch gedrag in woord en daad hebben gesteund. Een ondubbel zinnige afkeuring van dergelijke kandidaten door het CDA zou op zijn plaats zijn. CD A-lijsttrekker Bouke Beumer moet weigeren met zulke mensen in ëën fractie te zitten zo zei De Goede. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse wethouder en oud minister Irene Vorrink is gister avond tijdens een bijeenkomst in Amsterdam-Zuid door honder den buurtbewoners weggeschol den. De bewoners zijn fel gekant tegen het plan van de gemeente om in het voormalige Huis van Bewa ring aan de Havenstraat in Am sterdam-Zuid slaapplaatsen te vestigen voor zestig drugsver slaafden. De tegenstand bleek op een tumultueuze vergadering in het restaurant van het Olympisch Stadion die door meer dan dui zend buurtbewoners werd bij gewoond. Mevrouw Vorrink verliet tien mi nuten na het begin van de verga dering het restaurant omdat vele aanwezigen haar overlaadden met verwensingen. Even na negen uur gisteravond trokken honderden mensen van het stadion naar het voormalige Huis van Bewaring. Om de ver denking bij hen weg te nemen dat er verslaafden of bedden in het gebouw waren, mochten twee buurtbewoners naar binnen. Zij kwamen terug met de medede ling dat er geen verslaafden of bedden in het gebouw waren. De buurtbewoners bleven echter nog tot half elf voor het gebouw staan. De vergadering in het stadion was de laatste in de serie door de ge meente uitgeschreven hoorzit tingen in tien buurten over de opvang van de verslaafden uit De Doelen. Vanavond zal de raads commissie voor openbare ge zondheidszorg conclusies trek ken uit de buurtvergaderingen Negen van de tien hoorzittingen gingen over de vestiging van zes dag-opvangcentra voor zo n 35 verslaafden elk in diverse buur ten in en rond de binnenstad. In de meeste wijken ontmoetten de aanwezige wethouders op de vergaderingen grote weerstand tegen de gemeentelijke plannen De buurtbewoners vrezen dat de verslaafden een grote toeneming van de criminaliteit in hun omge ving zullen veroorzaken. Bewo ners van de Nieuwmarktbuurt lieten weten wèl een dag-op vangcentrum te willen tolereren mits de cliënten daarvan van ge meentewege onder medisch toe zicht heroïne wordt verstrekt. Een dertigtal buurtbewoners uit Amsterdam-Zuid heeft de afge lopen nacht in een verklaring ge zegd 'geschokt te zijn door het ra cistisch gebeuren, waarin de hoorzitting van de gemeente over de opvang van drugsverslaafden in die wijk ontaardde. „In de ver klaring, die door de buurtbewo ners is ondertekend, staat verder dat 'de wijze waarop een kleine groep mensen via een anoniem pamflet de aanwezige gevoelens van onrust aanwakkerde tot haat gevolgen dreigt te hebben voor alle buurtbewoners" "Wij schamen ons voor de gebeur tenissen en verklaren ons bereid tot het meedragen van verant woordelijkheid voor het zoeken naar oplossingen", aldus besluit de verklaring van hel dertigtal buurtbewoners uit Amsterdam- Zuid. WIELRENNEN - Andre Gevers uit Erp heeft gisteren de Belgische wegwedstrijd voor beroepsren ners Koersel-Benngen over 150 kilometer gewonnen. De Belg Planckaert eindigde als tweede met 20 seconden achterstand. politic zwkt ui dit jongetje AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse recherche zoekt naar familiele den ot andere bekenden van een ongeveer negenjarige jongen, die sinds 23 mei bij de vreemdelingendienst in Amsterdam verblijft De jongen, die zegt Petas Karintopoulos te heten, in Skopje (Joegoslavië) te wonen en in Fiorina (Griekenland) te zijn geboren, werd op genoemde datum aangetroffen op het Centraal station in dehoofdstad. Hij verklaarde drie dagen tevoren vanuit Skopje per trein naar Nederland te zyn gekomen Volgens de politie spreekt hij Duits, gebrekkig Zuidslavisch en wat Grieks Zijn vader zou van Griekse, zijn moeder van Duits, afkomst zijn Hij verklaarde voorts, dat zijn ouders bij een auto-ongeluk om het leven ziin gekomen Er zouden nog een broer en een zuster van hem in Skopje onen, maar volgens de politie had hij dat weer ontkend bij een gesprek op de Joegoslavische ambassade.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7