Leids onderzoek naar hoogte schoolkosten DIE SPEEDBOOT STAAT OP UW DRESSOIR VEEL TE DROOG? PRIVÉHUIS EVA Universiteitsraad tikt college op de vingers "Kind, kind, wat is je school duur!" Provincie tegen minder treinen Leiden- Rotterdam Sloop fabriek DEN HAAG AM OU R GEZELLIGER OP VOLMOLENGRACHT Gemeente gaat energie verbruik doorlichten Aanvulling APV om problemen met sex clubs vóór te zijn CP DINSDAG 29 MEI 1979 LEIDEN - "Kind, kind, wat is je school duur!". Onder deze titel presenteert de Leidse onderwijswinkel de resultaten van een on derzoek naar schoolkos ten. Een van de conclu sies: meer scholen in Lei den moeten boekenfond sen instellen om de kos ten voor ouders te druk ken. Alleen op openbare vervolgscholen voor mavo, havo en vwo in Lei den kunnen boeken van een boe kenfonds worden gehuurd. Bij het lager beroepsonderwijs en de christelijke scholen voor mavo, havo en vwo moeten de boeken meestal door de leerlingen wor den gekocht. Ook op deze scho len wordt trouwens op verschil lende manieren geprobeerd de uitgaven voor boeken te druk ken. Bij het onderzoek gingen de on- derwijswinkeliers als volgt te werk: wie de onderwijswinkel binnen kwam met een vraag over studiekosten, kreeg een vragen lijst voorgelegd. Uit de antwoorden komt nog meer kritiek op het onderwijs naar bui ten. Sommige scholen zijn te ondui delijk over de besteding van het schoolgeld en de ouderbijdragen, De ouders worden soms voor voldongen feiten geplaatst op het gebied van schoolkosten; LEIDEN - Gedeputeerde staten van Zuid-Holland zullen bij de minister van verkeer en water staat aandringen om de vermin dering van het aantal stoptreinen tussen Leiden en Rotterdam on gedaan te maken. Dit antwoordt het college op vragen van PvdA- statenlid Van der Vlist. Met de zondag ingegane dienstre geling van de NS rijden tussen Leiden en Rotterdam buiten de spits minder stoptreinen. Dit be tekent dat een aantal recht streekse verbindingen wegvalt en reizigers tussen Leiden en Rotterdam moeten overstappen op Den Haag Centraal Station. Gedeputeerde staten wijzen de vermindering van het aantal trei nen op de lijn Rotterdam-Leiden af. Volgens het provinciaal be- i stuur geeft het reizigersaanbod geen aanleiding om minder trei- nen te laten rijden. GS betreuren het bovendien dat de minister in deze zaak geen contact heeft op- i genomen met de provincie. LEIDEN - De gemeente zal vol gende week dinsdag beginnen met de sloop van het voormalige Olga-complex aan de Hansen straat. Zoals bekend zijn er plannen ont wikkeld om na de sloop wonin gen op dit terrein te bouwen. De grond zal in erfpacht worden uit gegeven aan het Teekens Pen sioenfonds dat in overeenstem ming met de wensen van de ge meente een woningbouwplan zal maken. De gemeente heeft ook de aangrenzende persluchtcen trale aan de Leeuwenhoekstraat gekocht. Dit terrein zal bij het woningbouwplan voor het Olga- complex worden betrokken. Een aantal scholen moet zich kri tischer opstellen tegenover over bodig nieuwe boeken, overbodig nieuwe boekdrukken en overbo dig extra leermiddelen. Van deze onduidelijkheden, vol dongen feiten en kennelijke ver spilling levert de onderwijswin kel overigens geen voorbeelden Het onderzoek leverde ook op dat de studiebeurzen die gezinnen met lage inkomens kunnen krij gen vaak te weinig soelaas bie den. Het rijk heeft te lage school kosten als uitgangspunt geno men bij het opstellen van de re geling, stelt de onderwijswinkel. Uit het onderzoek is gebleken dat de werkelijke kosten veel hoger liggen. Daarom heeft de onderwijswinkel de volgende verlangens: Op het Leids Studiefonds (een gemeentelijke instelling) moet voor meer schoolsoorten een be roep gedaan kunnen worden, De bijdragen van het rijk moeten omhoog; De bijdragen van het rijk mogen niet meer worden berekend op basis van het inkomen van man en vrouw samen maar alleen op het inkomen van de kostwinner LTS In het algemeen blijkt de lts voor de ouders een vrij dure school te zijn, zegt de onderwijswinkel. De boeken vormen een groot deel van de kosten. De totale kosten (dus inclusief de schoolreisjes en dergelijke) komen per kind in de eerste lts-klas op 670 gulden per jaar, in de vierde klas is dat be drag al gestegen naar 1510 gul den, aldus het onderzoek. Voor een mavo-vierde klasser ko- ADVERTENTIE men de onderzoekers uit op een bedrag van 970 gulden per jaar Verdere gemiddelden: een lhno- leerling 725 gulden per jaar, lage re landbouw- en tuinbouwschool 780 gulden per jaar, leao 450 gul den per jaar, inas 990 gulden en havo 670 gulden per jaar. Alleen van lts en mavo noemt de onderwijswinkel de resultaten overigens "redelijk betrouw baar", verder zijn de conclusies gebaseerd op te weinig en te ver spreid liggende gegevens. Onbekend maakt onbemind, en dat geldt volgens de onderzoekers van de onderwijswinkel zeker ook voor het Leids Studiefonds De onderzoekers denken dat de gemeente bang is "voor een te grote toeloop van aanvragers wanneer er meer publiciteit aan wordt gegeven" Voor dit fonds moeten de aanvragen elk jaar ui terlijk half september worden in geleverd. Ook is er een Provinciaal Studie fonds, waar volgens de onder- wijswinkeliers in Leiden ook maar sporadisch gebruik van wordt gemaakt. Boekenbeurs Scholen die geen boekenfonds hebben hebben vaak wel een boekenbeurs, waar soms aan de hand van richtprijzen boeken onderling worden verhandeld Het goedkoopst blijft het boe kenfonds, zeggen de onderzoe kers (het Leidse Boekenfonds, eigendom van de gemeente, re kent bijvoorbeeld 1/3 van de nieuwwaarde per jaar, maar is er alleen voor de openbare scholen gemeenschappen Louise de Co- ligny, Rembrandt en Stedelijk Gymnasium). Soms komt het voor dat de ouders hun kind niet laten meegaan op schoolreisjes omdat dat niet be taald kan worden. Als "extreem voorbeeld" zegt de onderwijs winkel dat het voorkomt dat de ouders het kind om de hoge kos ten van school halen koH bnd koud drankie er» wam» meisje. Dag 13-23. zat 12 2 fSBESEÉSÊ&SIBI^ÊtiiÈiitott&mnLL, tStjshji» Groene cursus In de maand juni wordt door de afdeling Leiden van het Insti tuut voor Natuurbescher mingseducatie een zoge naamde "groene cutsils" ge geven. De cursus richt zich op die mensen, die graag willen weten wat er in de natuur rondom ons te zien is. De cur sus richt zich speciaal op het zomerseizoen. De cursus be staat uit drie lesavonden en twee excursies. De lesavonden zullen onder meer gaan over insecten in sloot en plas en de excursies zullen worden ge houden naar natuurgebieden rondom Leiden. De eerste avond is op 6 juni en wordt gehouden aan de Kaiser- straat 57. Voor aanmelding en nadere informatie kan men terecht bij Hans Borsje, J Hay dnlaan 53 in Leiden. Duivensport PV "De Reisduif' hield een wedvlucht met 223 duiven vanaf Compiegne. De uitslag was: 1,5 P Mooten,2.8 ,C Mon- tanje, 3,7, W.v.d.Hoogt, 4, A Hoor der meer6,9, W.Kop, 10, W.v.Oosten. HogewoerdL een bijeenkomst gehouden voor bewoners en winkeliers van de Hogewoerd tussen het Gangetje en de Watersteeg. Voor dat gedeelte heeft de ge meente een herinrichtings plan gemaakt. Het plan voor ziet in een de aanleg van een fietspad van ongeveer 2.5 me ter breed. De rest van de straat zou bestemd worden voor voetgangers. Wel blijft laden en lossen mogelijk, maar voor doorgaand ver keer wordt dat gedeelte van de Hogewoerd afgesloten. De bijeenkomst begint om acht PSP-avond In het kader van de Europese verkiezingen houdt de PSP vanavond een bijeenkomst in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Spreker is Bou- we Kalma, lijsttrekker van de PSP bij die verkiezingen. Verder zal tijdens de avond worden gesproken door Kees van Laren en treedt het caba ret Geen bezoek geen bloe men" op. De bijeenkomst be gint om acht uur. Filmhuis Het Filmhuis besluit donderdag het seizoen met de vertoning van de Iraanse film "De Cyclus" van de regisseur Da rius Mehrjui. De film gaat over Ali en zijn zieke vader, die zich in de grote stad aan sluiten bij een bende, die van bedelaars, verslaafden en andere zwervers bloed aftapt en dat met forse winsten ver koopt aan het plaatselijk zie kenhuis. De voorstelling be gint om 9 uur 's avonds en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. ADVERTENTIE I3ÜDA OP Df Mflfl.' ALS Hf in) DOU IMAR V« 3HOUROON IEE6 MKFT, 'Oarui OU not TEL El? OCH IUOG Bi). LEIDEN - Nog dit jaar wordt uitgezocht hoeveel energie de gemeentelijke gebouwen opslorpen voor warmte en verlichting. Ook het energieverbruik van scholen wordt onder zocht. Dat zeggen burgemeester en wet houders van Leiden. In antwoord op vragen van raadslid Hoekema (D'66) kondigen zij ook een pro ject openbare stadsverlichting en een project om de gemeentelijke woningen te isoleren aan. Hoekema baseerde zijn vragen op berichten dat het in schoolge bouwen vaak onaangenaam warm zou zijn. Ook in de raads zaal zou de temperatuur volgens hem aan de hoge kant zijn. Het raadslid wilde weten wat het college daar uit een oogpunt van energiebesparing aan wil doen. Hij wilde dat weten omdat de re gering vijf procent energiebespa ring wil bereiken. Meestal is het niet mogelijk om de temperatuur per kamer te rege len "zodat ongewenste situaties nog voorkomen zegt het colle ge. Gemiddeld ligt de tempera tuur in gemeentelijke volgens B en W zo rond de 21 graden. LEIDEN - De Volmolengracht (die al sinds de jaren zestig geen gracht meer is) heeft de afgelopen weken een flinke verandering ondergaan. Voor de bewoners van de Volmolengracht is het er allemaal een stuk gezelliger op geworden. De laatste jaren heerste er een wan ordelijke parkeersituatie in dit stukje binnenstad. De bewoners hebben daarover geregeld hun beklag gedaan bij de gemeente Een nieuwe indeling van de Vol molengracht is het resultaat ge worden. De parkeeropstelling en de bestrating daar omheen is ge wijzigd. Er zijn bomen bijgeko men en ter hoogte van de Oude Singel is een aardige speel- en zitgelegenheid gekomen. Auto's kunnen in het vervolg alleen via de Oude Singel de Volmolen gracht oprijden. Geen problemen, er zijn maar een paar sexclubs in Leiden. (Maar Den Haag ligt binnen handbereik...) 'Hel is verboden op of aan de weg. dan wel elders op een voor het publiek toegankelijke plaats, iemand door ivoorden, gebaren of op enige andere wijze tot het plegen van ontucht beroepsmatig dan wel tegen betaling uit te nodigen." Dit is een van de twee artikelen in de Algemene Plaatselijke Verordening (A P V.) voor degemeenle Leiden die bestrijding van de onzedelijkheid beogen Hel andere luidt: "Het is aan personenvan wie redelijkerwijs kan worden aangenomen dat deze zich aan prostitutie overgeven verboden: op de weg heen en weer te lopen of zich enige tijd achtereen op de weg op dezelfde plaats op te houden, nadat een ambtenaar van politie hun heeft bevolen zich te verwij deren; in of nabij de in- of uitgang van een woning of ander gebouw post te vatten; door woordengebarengeluiden of op enige andere wijze iemand die zich op of aan de weg bevindt, aan te lokken: zich binnenshuis bevindende door handelingenhouding kledij of op enige andere wijze de aandacht tetrekken van iemand diezichop of aan de weg bevindt." Vorige week werd het resultaat van een onderzoek naar decommer- ciële sexbedrijven in ons land bekend. Het onderzoek is verricht door het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum van het ministerie van justitie, en bedoeld om te komen tot een landelijk beleid. Er bleek uit dat veel gemeenten zelf meer greep zouden willen hebben op de bedrijven door het kunnen voeren van een eigen vergunningenbeleid of door strafrechtelijke vervolging "Of we strafrechtelijke vervolging wenselijk achten? Op die vraag zullen we met veel andere gemeenten wel ja' geantwoord heb ben", zegt de heer De Raat .ambtenaar algemene zaken in Leiden Uit het onderzoek blijkt dat 48 van de 827 gemeenten dat hebben gedaan. De Raat zegt: "Ja, omdat er nu een leemte in de wet zit. De bepalin gen in de wet zijn gericht op de oude vormen van prostitutie, achter het raam en langs de weg. Maar er zijn zoveel nieuwere vormen, bijna oncontroleerbare vormen. Niemand merkt er iets van als een juffrouw afspraken maakt per telefoon en af en toe wat mensen ontvangt. Tot de buurt erachter komt door een adver tentie in de krant ofzo. Als de buurt gaat klagen, (ongewilde confrontatiede waarde van debuurt vermindertde huizen wor den minder waard) dan is er over het algemeen weinig aan te Om wel iets te kunnen doen als dat nodig mocht zijn. staat een aanvulling van de Algemene Plaatselijke Verordening op stapel Die staat al langer op stapel, net als een aantal verordeningen betreffende de vermakelijkheid en aanstootgevend gedrag, en of die er ook werkelijk zal komen is nog maar de vraag. De aanvulling zou erop neerkomen dat het verboden is in een pand anderen 'hetzij uil winstbejag .hetzij bij herhaling' gelegenheid te geven tot het plegen van ontucht of onzedelijke handelingen, en is dus bedoeld om sexclubs te weren. De Raat: "Het is alleen maar dat je een stok hebt om de hond te slaan. Om wat in de hand te krijgen voor als het zich in ontoelaat bare vorm zou voordoen Hij geeft een voorbeeld uit Alkmaar, waar de gemeente ook niets kon doen tegen een sexclub waarover de buurt klaagde. Die buurt is toen zelf actie gaan voeren, bezoe kers fotograferen. nummerborden van auto's noteren, en heeft eerst de klanten en daarna de sexclub weggekregen. "Maar", zegt De Raat "In Leiden is het geen probleem. Er zijn prostituees, er zijn enkele sexclubs en er zijn wat sex-winkels. Er zo goed als een cafe overlast kan geven kan zo'n club dat ook. Ze worden behandeld als een gewoon cafe. Een sexclub kan moeilijk zonder drank- e'n horecavergunningmaar dat houdt de zaak niet tegen. Zo'n man zorgt gewoon voor iemand met papieren en hij krijgt de vergunningLater blijkt vaak pas dat het geen ge woon café maar een sexclub is." "Maar wat moet je anders? Een bepaling toevoegen dat zo'n man van onbesproken gedrag moet zijn? Dat is rekbaar, in Amster dam betekent dat u-ts anders dan op de Veluue. Die man zal zeggenr'Wat ik doe is toch heel normcal in deze tijd."En terecht. Over het algemeen is een sexclub nog rustiger dan een cafe ook, want bij een gewoon cafe zet je je auto voor de deur, en bij een sexclub zet je hem een paar stralen verder en loopt het laatste eindje", aldus De Raat. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit is gis teren door de universiteitsraad op de vingers getikt. De universi teitsraad sprak in grote meerder heid zijn afkeuring uit over de handelwijze van het college rondom het traag doorgeven van standpunten van de raad aan de Tweede Kamer. Het college werd verweten dat een uitspraak van de raad over het zogenaamde DNA-recombinant onderzoek pas na een half jaar werd doorgespeeld aan de vaste kamercommissie voor weten schapsbeleid van de Tweede Kamer. Bij zijn verdediging legde het college de schuld aanvanke lijk bij de eigen interne dienst van het universiteitsbureau. In de universiteitsraad werd giste ren vervolgens afkeuring uitge sproken dat het college zich ach ter eigen ambtenaren verschool. In de discussie nam prof. Kuenen deze opvatting echter onomwon den weg. „Er is gewoon een grove fout gemaakt door het college van bestuur", erkende hij. De afkeuring die de universiteits raad uitspraak was uiteindelijk nog afgezwakt. De indieners za gen er vanaf om 'sterke afkeu ring' uit te spreken en beperkten zich alleen tot 'afkeuring'. Na mens het college van bestuur vond prof. Kuenen dat onjuist. „Wij hebben er geen enkel bezwaar tegen dat de raad zijn sterke af keuring uitspreekt want dat heb ben wij verdiend", zei hi.i. De raad hield zich echter met 16 stemmen voor en 1 tegen bij 5 onthoudingen louter aan een af keuring van het bewuste gedrag van het college van bestuur. ADVERTENTIE (Dat zal niet lang meer duren!)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3