Alphen krijgt derde stadsbus W andelvierdaagse ruzie in Alphen woedt nog voort "Massa" Laurianen in zadel Wethouder gaat met wijk praten over omstreden route van bus Belangstelling voor stroom aan Leidse Vaart nog niet groot 1979p. 'INSDAG 29 MEI 1979 Na Alphens protest tegen route "Leidse" bus ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense gemeentebestuur gaat morgenavond (om 19.00 uur in het Ashram- college) praten met bewoners uit de wijk Ridderveld-west. Onderwerp van de discussie zal zijn: de protesten die in deze buurt zijn gerezen rond de nieuwe buslijn over het Haringvliet Tijdens deze bijeenkomst wil wethouder J.W. Haanstra pogen een aantal "misvattingen over het openbaar vervoer recht te zetten De wethouder bevestigde overigens dat zowel het actiecomité dat zich heeft beijverd voor de komst van de bus door de wijk als het comité dat in het geweer is gekomen tegen de bus over het Haringvliet, éénzelfde route voor de bus nastreven: de route Eisenhowerlaan-Vliestroom-Lauwers-IJzerweg-Kalkhovenweg en voor de lijnen 101 en 102, via Koperweg terug naar Bruins Slotsingel. Dat gemeente en busmaatschappijen daarentegen hebben gekozen voor een route die wél loopt via het Ha ringvliet, heeft te maken met het feit dat de loopafstanden van de wijk naar de haltes zo kort mogelijk moeten zijn. In het algemeen wordt de regel gehanteerd dat de afstand van het midden van de wijk tot aan de halte circa 200 meter moet bedragen. Naarmate de afstand van huizen tot halte korter is, neemt het gebruik toe. Handelen gemeente en busmaatschappijen in strijd met die normen, dan zou subsidiëring van het Rijk wel eens in gevaar kunnen komen, zo schetste wethouder Haanstra gisteren de problemen. Bijkomend nadeel is volgens Haanstra bovendien, dat, wanneer aan de wens van de bewoners wordt tegemoet gekomen de halte bij het Ashramcolle- ge zou worden opgeheven. Verder werd gisteren meegedeeld dat de lijnen 7 (Alphen - Koudekerk - Leiderdorp - Leiden) en lijn Alpnen - Woubrugge - Leiderdorp - Leiden) die nu nog tegelijk bij de haltes arriveren, in september met een tussen poos van een kwartier bij de haltes in Ridderveld-west zullen aankomen. In combinatie met de NAL-lijnen 101 en 102 krijgt de wijk Ridderveld-west dan een kwartierdienst met het station. Voor "veldbloemenbuurt" en wijk Ridderveld 2 AAN DEN RIJN - Wat het aantal fiets(t)ers be treft belooft ook de tiende avond-Laura een succes te Ajfl worden. Gisteravond tussen iike Vzes en zeven uur sprongen di liefst 3222 deelnemers op de fiets voor de eerste avondrit ïiji van 30 kilometer. Donderdag is de feestelijke intocht. wejStartplek was weer het Lauraplein, midden in Alphen, waar het aan het begin van de avond enorm druk was (foto boven). De route voerde richting Boskoop en Benthuizen, en vervolgens de kant op van Hazerswoude. Voor van avond en de komende twee dagen staan er nog soortgelij ke ritten op stapel, telkens echter een andere richting op vanuit Alphen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het is nu vrijwel zeker dat Alphen een derde stadsbus krijgt. Die zal dan met name de wijk Ridderveld- oost (veldbloemen- buurt) en Ridderveld 2 (kastelen- en burch- Nog onzeker is of de der de stadslijn al volgend vooijaar, Jan wej pas jn het najaar 1980 zal gaan rijden. Ook over de pre cieze route van de bus valt volgens het Al phense gemeentebe stuur thans nog niets te zeggen. De formele toezegging van het ministerie van verkeer en waterstaat is overigens ook nog niet bmnen. Het ministerie zal de derde stadsbus moeten subsidiëren Concreet betekent dat dat er op elke gulden voor het openbaar ver voer een gulden moet worden bijgepast door het Rijk. eeiu ;efl Schoenpoets actie in Nieuw-Vennep voor werk van Braziliaanse Dom Marcello NIEUW-VENNEP - Kin deren voor kinderen. Dat is de gedachte ach ter de schoenpoetsac tie waaraan leerlingen van zeven van de tien lagere scholen in Nieuw-Vennep mee doen. Per paar glim mende schoenen 'van gen' de kinderen twee kwartjes. Het geld gaat naar de Braziliaanse bisschop Dom Marcel lo. Hij voorziet daar van de arme schoen poetsertjes in zijn ge bied van eten en ande re spulletjes die ze no dig hebben. Voorlopig heeft de actie al een kleine tweeduizend gulden opgeleverd. Maar de schoen poetsertjes in Nieuw-Vennep blijven doorgaan. Hoewel ze nu hun activiteiten voorlopig zullen beperken tot de fami lie-, vrienden- en kennissen kring. "Misschien gaan we in juni nog eens een keertje naar buiten", zegt mevrouw Van Schie, één van de initiatief neemsters "Op koning inne- Scholieren in Nieuw-Vennep poetsen x genoten in Brazilië r hun (in heel miserabeler omstandigheden levende) leeftijds dag hebben we dat ook ge daan. En het was ontzettend leuk. Bedelen Het 'schoenpoetsidee' komt van de solidariteitsgroep Nieuw- Vennep. Toen zij in contact kwam met mevrouw Van Schie en hoorde over de ar moede in het noord-oosten van Brazilië (mevrouw Van Schie heeft hier familie wo nen) besloot de groep iets te organiseren. Omdat het poet sen van schoenen een vorm van geld verdienen is in Bra zilië, een klus die vooral door jeugdige kinderen wordt ge daan. besloot men in Nieuw- Vennep de kinderen hetzelfde werk te laten doen. *Het is ons allemaal ontzettend meegevallen", vertelt me vrouw Van Schie. "En toch waren er verschillende reac ties op de scholen. Van geen interesse tot spontaan mee doen." Waarom is er nu juist voor kinderen gekozen om de ac tie te houden Mevrouw Van Schie: "Dat ligt eigenlijk wel voor de hand, hè Omdat het voor het kind is, dachten wij, we zetten onze kinderen er voor in." Binnenkort gaat het geld naar Brazilië. Een lid van de soli dariteitsgroep vertrekt dan naar Zuid-Amerika waar het geld zal worden overhandigd aan bisschop Dom Marcello. De geestelijke bepaalt zelf waaraan hij het ingezamelde geld besteedt. Doorgaan Eén ding is zeker dus: de actie gaat voorlopig nog door. hi de toekomst wil de groep werken naar een financiële adoptie. "Ach", zegt mevrouw Van Schie, "die tweeduizend gul den die we nu hebben ingeza meld is erg leuk, maar na tuurlijk een druppel op een gloeiende plaat. Dat geld zal moeten worden verdeeld over tweeduizend kinderen. Don kun je uitrekenen hoe moeilijk het is." Is er wel eens aan gedacht om een actie te houden onder het plaatselijk bedrijfsleven ''Daaraan zou je in de loop van dit jaar inderdaad kunnen denken. Dan heb je de kans dat je grotere bedragen bin nen krijgt. En dan kun je ook grotere zaken aanpakken Nee", vertelt mevrouw Van Schie, "uit zichzelf hebben ze tot nog toe geen belangstelling getoond. Ik moet daar wel di rect aan toevoegen, dat de groep zich uitsluitend met in formatie tot de kinderen heeft gericht en verder niemand. Pas nu weten de mensen in Nieuw-Vennep wat meer over onze actie vanwege de school kinderen." Poetsdoos In het arme noord-oosten van Brazilië, waar Dom Marcello zijn werkterrein heeft, wemelt het van de werklozen. Vaak worden de kinderen de straat opgestuurd om te bedelen. Krijgen ze niets, dan gaan ze maar stelen. Tenslotte moet er thuis toch eten op tafel komen. En juist het lot van die kinderen heeft de geestelijke zich aan getrokken. "Hij heeft er 26 een poetsdoos gegeven. Daar kon den ze dan geld mee verdienen en hoefden ze niet meer te gaan stelen of bedelen. Ze ko men nu ook een halve dag naar school om te leren lezen en schrijven"aldus mevrouw Van Schie. "En weetje, de ou ders worden ook ingescha keld. Ze leren niet alleen hun eigen verantwoordelijkheid te dragen, maar krijgen ook lessen in hygiëne. Bovendien krijgen de kinderen nu ook el ke dag te eten. Daar heeft het vaak aan ontbroken Marktberichten Veemarkt leiden; Weekaanvoer ,6163; aanvoer op de markt van dinsdag ,4699; slachtrunderen 220; gebruiksvee 325; graskalveren 38; nuchtere kalveren 2509; varkens 173; biggen 58; schapen of lammeren 1262; bokken of geiten 123. PRIJSNOTERINGEN SLACHTRUN DEREN: stieren le kwal. 7.35 tot 8.00; stieren 2e kwal. 6.90 tot 7.20; vaarzen le kwal. 7.60 tot 8.10; vaarzen 2e kwal. 6.20 tot 6.80; koeien le kwal. 7.00 tot 8.15; koeien 2e kwal. 6.45 tot 6.80; koeien 3e kwal. 6.05 tot 6.35; worstkoeien 5.05 tot ,6.20; extra kwal. en dikbillen 9.00 tot 14.50; nuchtere slachtkalveren 1.25 tot 2.00; slachtzeugen 2.25 tot 2.35. GEBRUIKSVEE: melk en kalfkoeien 1675 tot 3000; varekoeien 1550 tot 2400; pinken 1200 tot 1625; graskalveren 700 tot 1200; nuchtere kalveren rood 390 tot 490; zwart 210 tot 375; biggen 85 tot 95; schapen 190 tot 240; lammeren 210 tot 300; weide/zuiglammeren 160 tot 195; 'veulens/pony's 200 tot 700; geiten 20 tot 100; Noord Hollandse lammeren 140 tot 175; Texelse lammeren 150 tot 170. Mishandeling en vandalisme m Noord wijk NOORDWIJK - Vier jongens heb ben een negentienjarige Noord- wijker mishandeld. De man kreeg, toen hij 's nachts met een vriend over de boulevard wan delde, eerst een klap in z'n nek en vervolgens, nadat hij was weggerend voor de overmacht, een kei tegen het hoofd gesme ten. Hierdoor liep hij een hevig bloedende wond op, die door een arts moest worden verbonden. Voor de brute aanval was geen en kele aanleiding. De politie ver moedt dat de groep op vechten uit was. Getuigen verklaarden dat zij één van de knapen had horen zeggen 'wc pakken die grote'. De recherche van de bad plaats probeert de vechtersba zen op te sporen. Een dergelijk geval deed zich de zelfde nacht ook voor in de Mo lenstraat. Een chauffeur moest plotseling voor twee fietsers remmen die slingerend de hele rijbaan voor zich opeisten. Toen de bestuurder van de auto stopte en uitstapte, vielen de fietsers hem aan. De chauffeur kreeg schoppen en enkele klappen. Eén van de daders sprong op het kofferdeksel van de wagen en trapte de achterruit kapot. De politie is het tweetal inmiddels op het spoor. Voorts hebben twee jonge Noord wij kers (15 en 17 jaar) hebben, nadat zij een bar-dancing aan de boulevard de rug hadden toege keerd, een spoor van vernielin gen nagelaten. Zo trapten zij op de landerijen ach ter de algemene begraafplaats over een lengte van ongeveer honderd metei alle daar geplante hyacinten kapot. Daarna gingen zij naar een flat aan de Wester- baan waar ze een bak bloemen naar beneden smeten. Een kran tenbezorger aan de Dr. Hadriaan van Neslaan was hun volgende doelwit. Pakken dagbladen wer den over de omheining van de opslagplaats van gemeentewer ken gegooid, terwijl aan de Ane moonstraat een schutting omver werd geduwd. Toen ze hun vandalisme op het ter rein van de bouwerij Erica wilden voortzetten, betrapte de politie hen. Omdat ze in een wrevelige bui ver keerden na het dancingbezoek waren ze tot het vernielen van di verse zaken overgegaan, zo ver klaarden de jongens tijdens het verhoor op het politiebureau. ALPHEN AAN DEN RIJN - De wandelkring Den Haag/ Rijnland heeft zich (in opdracht van de overkoepelende Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Op voeding) teruggetrokken als organisator van de Alphense avondvierdaagse. Reden: het feit dat de wandelkring Lei den en Omstreken, die driejaar geleden door de KNBLO werd opgeheven, weer is toegetreden tot de KNBLO. De Wandelkring Den Haag/Rijn land, die gedurende de afgelopen drie jaar de activiteiten van de opgeheven kring Leiden waar nam, is daardoor niet langer ge rechtigd in Alphen aan den Rijn wandelevenementen te organise ren, zo meent de landelijke bond Gecompliceerd Het terugtrekken dit jaar van de wandelkring Den Haag/Rijnland als organisator van de wandel vierdaagse in Alphen, waar vorig jaar duizenden scholieren aan meededen, is voor loco-burge meester J. J. Goedhart aanleiding geweest de kwestie van de orga nisatie nu opnieuw in beraad te nemen. De wandelkring Den Haag/Rijnland zal namelijk geen gebruik meer maken van de ver gunning die aan haar is verleend om de avondvierdaagse te orga niseren, welke stond gepland voor maandag 11 tot en met don derdag 14 juni. De kwestie wordt echter extra ge compliceerd omdat ook het Rode Kruis in Alphen nauw betrokken Ook precieze datum is nog niet bekend is bij de organisatie van de vier daagse. Hoewel de vergunning officieel is verleend aan de wan delkring Den Haag/Rijnland, komt de organisatie van de vier daagse in de praktijk neer op de schouders van het Alphense Ro de Kruis. Dat volgens bestuurslid mevrouw C. Blaauw-Van Mul- lem, van het Rode Kruis ook het batig saldo mag innen. Opmerkelijk detail is nog dat me vrouw Blaauw teVens een be stuursfunctie vervult in de wan delkring Den Haag/Rijnland. Het bestuur van deze kring heeft in een brief aan B en W verzocht om althans het Rode Kruis in Alphen in elk geval voor dit jaar nog de organisatie van de avondvier daagse af te laten wikkelen, ge zien de reeds getroffen voorbe reidingen. De Wandelkring Leiden en om streken doet intussen onder aanvoering van secretaris J.P. Woordes verwoede pogingen alsnog de vergunning voor de organisatie van de avondvier daagse (dan één dag later te houden: op 12,13,14 en 15 juni) in de wacht te slepen. Van enigerlei samenwerkihg tus sen Rode Kruis en de wandel kring Leiden zal, gezien de op stelling van het bestuur van het Rode Kruis, geen sprake kunnen zijn. Rode Kruis-bestuurslid me vrouw Blaauw zei onlangs tegen over onze krant "best bereid te zijn om met een deel van het be stuur van de wandelkring Leiden te gaan praten, maar niet met de heer Woordes. Met hem hebben we in het verleden slechte erva ringen gehad" Knopen Loco-burgemeester J.J. Goedhart tevens wethouder van sportza ken, moet nu knopen zien door te hakken in dit getouwtrek rond de organisatie van de avondvier daagse. Een besluit daarover zal hij vermoedelijk nog deze week nemen, zo liet hij desgevraagd weten. NOORDWIJK - Vóór het verstrijken van de zomer weten de kwekers langs de Leidsevaart in Noordwijk en Noordwijkerhout waar ze aan toe zijn. Dan is de beslissing gevallen of zij wél of géén elektriciteits aansluiting krijgen. Beke ken wordt tevens of er ook belangstelling is voor aardgas en water. Het elektriciteitsbedrijf in Noord- wijk werkt thans aan een rapport dat over enkele weken de ge meenteraad zal bereiken. Hierin zullen onder meer gegevens van een enquete plus een gesprek met het energiebedrijf Rijnland in Leiden worden verwerkt. Een gesprek dat, volgens een woord voerder van het Noordwijkse be drijf, positief te verlopen. "Ik geloof wel dat het rond zal ko men", vertelde de heer Haze- noot."Maar het is natuurlijk wél afhankelijk van de kosten die de ze voorzieningen met zich bren gen én de belangstelling die de kwekers aan de dag leggen. Bo vendien zullen ze wel een finan ciële bijdrage moeten leveren. Het is nog een open vraag of de kwekers daar aan willen." Niet groot Volgens Hazenoot is de interesse op dit moment nog niet zo bijster groot als men bij het elektrici teitsbedrijf had verwacht. Het onderzoek strekte zich uit tot 24 kwekers die waren verspreid over Noordwijk en Noordwijker hout. Achttien van hen reageerden op de enquete, zes kwekers lieten niets van zich horen. Zeventien tuin ders toonden belangstelling voor aansluiting van hun bedrijf op het elektriciteitsnet. De prijs moet dan wel redelijk blijven, zo stelden zij hun daarbij. Van de achttien kwekers die rea geerden op de enquete hebben er tien hun bedrijf in Noordwijk, de rest in Noordwijkerhout. De meesten voorzien hun bedrijf van energie door gebruik van een agregaat of oliestook. 'Kijk", stelt Hazenoot, 'die mensen kunnen nu wel belangstelling to nen. Maar als ze straks horen wat het allemaal gaat kosten, kunnen ze zich altijd nog terugtrekken Hoe minder er overblijven, hoe hoger de kosten voor de belang stellenden worden."

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21