29,- g a kfl konfektie 3» Kerk van nut bij herstel Oeganda Ook Carter een gevangene HALVE PRUS 1 Part-time verkoopsters MANTELS 69,5 BLAZERS 69,- BL0USES vanaf 15,- CGSB133EEB2I Gesprekken met paus op collegiale basis Gevraagd: Hollants- schoenen onderhoudsmonteur heftruckchauffeur ir randstad uitzendbureau De tweede japon HAARLEMMERSTRAAT 228-230 LEIDEH Tel.: 071-120510 Een sleuteltje helpt. DINSDAG 29 MEI 197! Nederlands team: „Geen haastige hulpacties Yusuf Luie, de nieuwe president van Oeganda, verwacht voor de wederopbouw van het volledig ontwrichte land veel van de kerken en christelijke organisaties. Zij func tioneren nog redelijk. De grotere samenwerking tussen protestanten en rooms-katholieken is daarvoor van grote betekenis. kelyke coördinatiecommissie ontwikkelingsprojekten) en CE- BEMO (centrale voor bemidde ling bij medefinanciering van Een team van medewerkers van ae Nederlandse minister van ont wikkelingssamenwerking en van de organisaties ICCO (interker- De paus en kardinaal Wille- brands hebben afgesproken dat bij de besprekingen met Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Zoetermeer W. L. Pera Enkhui zen, te Giessendam-Nederhar- dinxveld J. Smit Hilversum, te Blauwkapel J. H. C. Olie Lin- schoten, te Slikkerveer en te Stolwijk E. F. Vergunst Middel- harnis; aangenomen naar Zoe termeer T. Poot Nieuw-Loos- drecht, naar Schiedam mevrouw kandidaat J. van der Werf Utrecht; bedankt voor Dubbel dam, voor Alphen aan den Rijn (vacature Hanemaaijer) en voor Sliedrecht S. van den Oevei Nieuwleusen, voor Meerkerk J Wieman Vlaardingen, voor Be- soyen en voor Dirksland M. B. Plette Nieuwpoort, voor Windes- heim P. Posthouwer Ochten. Gereformeerde Kerken: beroepen te Winschoten J. Bulthuis Ber- gum, te Bergum F. de Jong Leek, aangenomen naar Stadskanaal H Kuiper Geleen. naar Coevorden H. Klein Ikkink De Wilp. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Rotterdam- Delfshaven C. van der Leest Almkerk-Werkendam. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Veenendaal J Jonkman Almelo; bedankt vooi Emmen H. van der Schaaf Dor drecht. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Boskoop D. Hakken berg Lisse. Geref. Gemeenten in Nederland: bedankt voor Hendrik Ido Am bacht F. Mallan Rhenen. "Rome" over de huidige problemen binnen de Ne derlandse kerkprovincie het beginsel van de collegialiteit richtlijn zal zijn. "De bis schoppen niet zonder de paus en de paus niet zonder de bis schoppen." Dat verklaarde kardinaal Wil- lebrands op Schiphol toen hij terugkeerde uit Rome, waar hij vorige week zijn maande lijkse bezoek bracht aan het secretariaat voor de christe lijke eenheid en de paus van die gelegenheid gebruik maakte om hem te ontvan gen Mgr. Willebrands verwacht niet dat de Nederlandse bis schoppen op korte termijn weer naar Rome zullen gaan voor overleg met de paus. "Eerst zullen wij de proble men van gemeenschappelijk belang zelf bespreken, en als wij daarover een standpunt hebben bepaald, al dan niet eenstemmig, dan zal dit later met de paus worden bespro ken." Er is wel een concrete procedu re voor het overleg met de paus opgesteld. Het recente bezoek aan de paus van de Roermondse bisschop Gijsen is daarvoor niet bepalend ge weest, zo verklaarde mgr. Willebrands. "Die procedure is de vrucht van de gesprek ken die alle bisschoppen met de paus hebben gevoerd." ontwikkelingsprogramma's) be vindt zich op het ogenblik in Oe ganda om met de regering en mensen van de kerken en christelijke organisaties de vorm en de omvang van de gewenste hulp te bespreken. Het gaat daar- by zowel om directe hulp voor acute noodsituaties als om pro jecten voor de wederopbouw van het land. Eigen inzet De hulpverlening uit Nederland wordt zoveel mogelyk gebun deld. Op medisch gebied werd daarmee al in juni vorig jaar een begin gemaakt met de oprichting van de Ondersteuningscommis- siè voor medische hulpverlening aan Oeganda, waarin een tiental protestantse en rooms-katholie- ke hulporganisaties is vertegen woordigd. Direct na de val van Am in werden twee zendingen medicijnen overgevlogen. Kam pala, Oeganda's hoofdstad, krijgt binnenkort uit Nederlandse fondsen een medisch magazijn. Het Nederlandse bezoek heeft vooral ten doel Oeganda een zo danige hulp te bieden dat de ei gen inzet van de Oegandese be volking en van de kerken wordt gestimuleerd. De nieuwe leiders moeten de tyd krijgen hun eigen prioriteiten te bepalen. Karei Rigters van de interkerkelijke coördinatiecommissie: "Met klem willen wij waarschuwen voor overstelping van Oeganda met haastige hulpacties van bui tenaf." De Nederlandse missie heeft tij dens haar bezoek ook een ont moeting met een delegatie van de Wereldraad van Kerken, die al in Oeganda was, en met de onlangs naar dit land teruggekeerde ang licaanse bisschop Festo Kivenge- re, die een campagne van "ver zoening en wederopbouw" is be gonnen. Tegen kernenergie. De Raad van Kerken in de Verenigde Staten roept in een verklaring, die drie jaar voorbereiding heeft ge vraagd, op tot een ander natio naal energiebeleid waarbij geen gebruik wordt gemaakt van kernenergie. Er wordt niet gepleit voor onmiddellijke sluiting van de kerncentrales maar wel voor een serieus begin van een beleid dat de afhankelijkheid van kern energie volledig uitschakelt. De raad, waarin 32 protestantse en orthodoxe kerken zijn vertegen woordigd, roept in dezelfde ver klaring het Amerikaanse congres op Salt-2 zo snel mogelijk goed te keuren „als een eerste stap in de richting van een algemene ont wapening" Prettige ketenen. De zwarten in Zuid-Afrika willen geen „pretti ger ketenen", maar verlangen dat de ketenen hun worden afgeno men. Aldus bisschop Desmond Tutu, secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Volgens Tutu (47) zijn de verbete ringen in de situatie van de zwar ten niet fundamenteel genoeg. Amerikaanse bedrijven die in Zuid-Afrika investeren staan voor een „fundamentele morele beslissing". Het tegenargument dat bij terugtrekking van investe ringen arbeidsplaatsen verloren gaan, snijdt, naar zijn mening, geen hout omdat de uitbuiting van goedkope arbeiders anders in feite gewoon doorgaat. Inves terende bedryven moeten eisen dat hun werkers met gezinnen in de buurt van het werk kunnen wonen en dat er zwarte vakbon den komen. Toekomst Hoop. De leiding van de Wereld raad van Kerken beklemtoont in een „Pinksterboodschap" de be tekenis van de christelijke hoop voor de toekomst van de mens heid. „In onze tijd heeft de oecumeni sche beweging de nauwe band herontdekt tussen de eenheid van de christenen - een eenheid die er reeds in het geloof is - en de christelijke hoop. Ondanks de verdeeldheid kunnen christenen zich gezamenlijk tot de wereld richten. Laat ons op het pinkster feest onze harten en kerken openstellen voor de vernieuwen de kracht van de Heilige Geest. Alleen door een gezamenlijk ge tuigenis kunnen de christenen de mensen hoop en vertrouwen voor de toekomst geven". Vrouwelijke dominees. De Ne derduits Hervormde Kerk is cl eerste protestantse kerk in Zuim Afrika die vrouwelijke domineM accepteert. Na een fel debat ?ial de synode van deze kerk een bJ sluit van die strekking. j Een tegenstander zei dal de zorl van de vrouw voor kind en huif houden haar voornaamste er mooiste taak is. Een voorstandeL zette daar tegenover dat God dg vrouwen bevrijdt van hun ondeil geschiktheid aan de man en dc de kerk ze daarom niet weer naa de keuken mag verbannen. De a gemene commissie van deze ker zal nu richtlijnen gaan opstellei voor de toelating van de vroui tot het predikambt. Oppositie Hoogleraar. De synode van di Presbyteriaanse Kerk va® Schotland heeft zich gekeerd tel' gen de benoeming van een rooms-katholiek tot hoogleraal theologie aan de universiteit vaiWj Edinburgh. In een motie wordH het universiteitsbestuur geil vraagd, prof. dr. James Macke^Ë uit San Francisco deze week niet" te benoemen. Daarmee passeer de de synode haar eigen zes men sen in de benoemingscommissu die met de voordracht van Mac key (die aanvankelijk priestei was) akkoord gingen. „New College" - waar Macke'y zoi werken - is de plaats waar d< presbyteriaanse priesters wor den opgeleid. Drie pausen in één jaar Kardinaal Willebrands kreeg gisteren het eerste exemplaar van het boek "Het jaar van de drie pausen" uit handen van de schrijvers Michel van der Plas en Rex Brico. Het boek - rijk geïllustreerd met foto's van Paulus de Zesde, Johan nes Paulus 1 en Johannes Paulus 11 - bevat acht artike len die Van der Plas en Brico eerder in Elsevier's Magazine publiceerden. Van der Plas zei bij de aanbie ding dat zij het boek hadden samengesteld by gebrek aan beter. Willebrands had het be ter zelf kunnen doen omdat hij zo goed op de hoogte is van het gebeuren in het Vaticaan rond deze Pausen die vorig jaar allen achter elkaar aan het hoofd van de Rooms-Ka- tholieke Kerk stonden. Het Salt-2-verdrag continueert de illusie dat kernwapens een be schermend dak zijn. In feite wor den de kernbommen tot aan de hemel opgestapeld. Het lijkt wel alsof pas een grote ramp ons tot inkeer kan brengen. Dat zei Philip Berrigan, een 59-ja- rige Amerikaanse rooms-katho- lieke priester die indertijd veel bekendheid kreeg door zijn anti- Vietnam-acties en nu in ons land is op uitnodiging van de IFOR (internationale verzoenings- bond) te Alkmaar. Berrigan was ook even in Leiden, waar hij een ontmoeting had in het huis van Verbum Dei aan de Plantage. Hy ziet de strijd tegen de kernener gie en tegen de kernbewapening in één lijn. "Watje nu ziet is een samenstelling van ban-de- bommers met de tegenstanders van kernenergie" Bezorgd De vermilitarisering van de sa menleving gaat, volgens Berri gan, steeds verder. Een derde van alle Amerikaanse werknemers is betrokken by de wapenindustrie. Zestig procent van elke dollar belastinggeld gaat, direct of indi rect, naar het Pentagon, het Ame rikaanse ministerie van defensie. Volgens een recent onderzoek van de New York Times is ontwape ning het belangrijkste vraagstuk waarmee de Amerikaanse kerken zich nu bezighouden. Berrigan vertelde, dat de regering daar "zeer bezorgd" over is. Veel vertrouwen in het ontwape- ningsbeleid van president Carter heeft deze jezuiet niet. "Ook hij is een gevangene van de militaris ten". "Het probleem is dat de voorstanders van bewapening geen krankzinnige lieden zijn als Hitier, maar keurige, intelligente en integere christenbroeders als Jimmy Carter. Als die pleit voor bewapening, is het effect daarvan bij de mensen: dat kan hij alleen maar voor de vrede doen". Berri gan zegt daarover "Niets in min der waar". Bibberkerk? "Een bange bibberkerk heef(A nauwelijks toekomst, wanfe waar zal 's mensen hoop dan lig* gen? Er zijn Jezus alle mogelijke scheldwoorden toegevoegd, maar nooit is gezegd dat hij een zwijgende wijze of een wauweS lende leuteraar was". In een commentaar in het blad ELK bij de discussie in de syno-»- de van de Evangelisch-Lutherse Kerk over het spreken van de kerk wijst de lutherse predikant J.C. Vink, nu medewerker bij de NCRV, erop dat in het recente verleden de kerken meer is ver weten niet gesproken te hebben dan wèl. Om aan zijn politieke gevoelens uiting te geven kan ieder terecht bij zijn partij, vakbond, actie groep en belangenvereniging. Hoort de kerk daar ook bij? Veel weerstand over dit soort spre ken van de kerk wordt gevonden bij mensen die menen dat d« kerk zich bij haar leest moet houden: de verkondiging van, het evangelie. Maar, zegt Vink dat evangelie wordt niet, hoop< ik, in de blauwe lucht maar een- eind weg verkondigd. Het heeft te maken met mensen, in hun ei gen situatie. En die is, ongeluk kig genoeg, dikwijls on rechtvaardig. Mag de kerk Jezus en de profeten naspreken of leest, zij in het evangelie over het spa-- ren van kolen en geiten en leg- gen van alle verantwoordelijk heid in handen van deskundi gen? voor de zaterdag Vismarkt 2, Leiden, tel. 121065. direct industrie werk voor: voor 2 3 dagen in de week voor een periode van 6 weken voor het onderhoud en smering van machines bij een bedrijf in Alphen aan den Rijn. voor ongeveer 8 weken bij een betonindustrie in Leider dorp De afwisselende werkzaamheden zullen bestaan uit het zelfstandig verplaatsen, takelen en zagen van plaatwerk. Heb je interesse in één van de bovengenoemde functies bel eens op of kom eens langs. Leiden, Kort Rapenburg 6. tel. 071-149541 Alphen, Vondelstraat 18, tel 01720-93505 (tussen 14.00 en 17.00 uur) In dezelfde prijsklasse voor de Neem gerust uw buurvrouw, dochter of vriendin mee. want het hoeft niet dezelfde maat te zijn! Alternatieve korting gelijk aan de helft van de prijskorting Vanaf 7,50 Tevens enorme kollektie: blouses en jeans t.: v Amsterdam, Arnhem, Breda. Bussum, Delfzijl, Deventer, Drachten, Enschede, Groningen, Haarlem, Heerenveen, K Leeuwarden, Nijmegen, Rotterdam, Tilburg, Utrecht, Zwolle. Bel 071-123256

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 20