„Je moet alles willen aanpakken als dat nodig is Vrouwengroepen strijden tegen „misbruik van sterilisatie" HOE HOUDTU HET GAZON MOOI IS IS-bulletin over vrouwen en gezondheidszorg DINSDAG 29 MEI 1979 EXTRA PAGINA 17 Babysafe Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek worden er jaarlijks een 200-tal baby's in ziekenhuizen binnen gebracht die van de commode, bank of aankleedkussen zijn gevallen. Nu is er de baby safe. Heel sim pel: vier plankjes in plastic schuimvulling en afwasbaar materiaal verpakt een bodem en een binnenmatras. De bo dem is van hardboard met de geribbelde kant naar onde- Hierdoor is de babysafe niet meer te verschuiven (indien men er een baby in gelegd, zelfs niet op de gladste op pervlakte. De baby kan zich in de baby safe vrijelijk bewegen wat alle spierbewegingen ten goede De baby komt tot rust in de ba bysafe. Hij wordt beschermd door de omhoogstaande wan den en zal daardoor gemak kelijker te wassen, te verscho nen zijn. Tine van Bommel-Heij managing-director van een hotel 77 'Een vrouw in mijn functie, dat was een jaar of tien geleden in het hotelvak nog bijna ondenk baar. Maar nu zie je in de horecawereld die, afge zien dan van de situatie in familiebedrijven, toch altijd een mannenwereld is geweest, lang zaam maar zeker meer vrouwen in leidende functies verschijnen. Smaakvol gegarneerde boter wordt op eenvoudige wijze bereid met deze ,JDecorex- spezial". Met dit veelzijdi ge apparaatje kan men bo- terkrullen, boterbolletjes en boterreepjes maken, terwijl het aanvullend ook nog dient als kroonkurkopenervoor het prikken van een gat in kleine blikjes en het garneren van schijfjes wortel, biet, kom kommer en dergelijke. Het apparaatje is van sterk gegoten aluminium, glanzend gepolijst en roestvrijHet kost ongevèr f3.95. Als salesmanager bijvoorbeeld, als hoofd personeelszaken, of als hoofd inkoop", zegt Tine van Bommel-Heij, zelf een vrouw die tot een topfunctie in de horeca wereld is opgeklommen: zij is sinds 1970 "managing director" van het Arthur Frommer Hotel in Amsterdam. Aanleiding tot een gesprek met haar is de recente oprichting van een (zij het nog niet officiële) gespreksgroep voor vrouwelijke hoteliers binnen de IHA, de Internationale Hotel As sociation, een wereldwijde orga nisatie van hotels en restaurants Volgens de initiatiefneemsters tot het oprichten van zo'n gespreks groep kunnen vrouwen op het Een gazon kan een stralend mid delpunt van de tuin zijn of een prima speel weitje voor de kinde ren maar de werkelijkheid is vaak anders. Belangrijkste oorzaak in vrijwel alle gevallen is gebrek aan onderhoud, want een mooi en ge zond grasveld vraagt regelmatig onderhoud. Jammer genoeg In warme droge zomermaanden Als dit niet helpt kunt u mosvor ming met chemische middelen bestrijden. Het beste kunt u dan een gazonmest met mosbestrij der gebruiken. Sproeien. blijft het onderhoud vaak be perkt tot een wekelijkse maai- beurt en het resultaat is er dan ook vaak wel naar. Maaien Regelmatig maaien is van groot belang voor ieder gazon. In de pe riode van eind april tot eind ok tober moet het gras minstens éénmaal per week gemaaid wor den, maar liever vaker. Bedenk dat niets zo schadelijk voor een gazon is als te lang wachten met maaien. Snel groeiende onkruid- planten breiden zich dan sterk uit en verdringen de grasplanten. De maaihoogte van een siergazon moet zo'n 2,5 cm zijn en een speelgazon mag wel 4 cm hoog zijn. Als u zeer regelmatig maait kunt u het afgemaaide gras ge woon laten liggen. Dit verdroogt dan gemakkelijk en komt als voedsel weer terug in de bodem Indien u het gras niet zo vaak maait, kunt u het beter verwijderen om dat de resten dan maar langzaam vergaan zodat zich een "viltlaag" op de grasmat ontwikkelt. Randjes Als het gazon begrensd wordt door een rand met tegels hoeft u geen graskanten meer te steken of te knippen. Het gras kan dan niet verder uitdijen en u kunt met de maaimachine dan ook de kantjes heeft het gazon veel te lijden van de droogte. De wortels van de grasplanten kunnen dan geen water meer vinden, dus moet er gesproeid worden. De gunstige tijd om te sproeien is 's morgens of 's avonds omdat dan de ver damping niet zo groot is. Het is verstandig om niet te vaak maar wel langdurig te sproeien. Als u te kort sproeit dringt het water te ondiep in de bodem en trekken de wortels zich terug in de bo venlaag en verlaten de dieperlig gende, vochthoudende gedeel ten. Als u te lang sproeit zodat er plassen op het gazon komen, "verdrinkt" het gazon en wordt de groei van mos en klaver weer bevorderd. ogenblik weliswaar topfuncties bereiken in de grote hotelketens, maar bestaan er in de traditionele hotellerie en met name in de middelgrote bedrijven, nog veel vooroordelen tegen de entree van vrouwen in leidende horecafunc ties. Slechts een beperkte groep vrouwen is tot nu toe geaccep teerd in de hoogste regionen van de hotellerie. Aan Tine van Bommel, die plaatsvervangend councillid is in de Nederlandse afdeling van de IHA en ruim ze ventien jaar geleden begon te werken aan wat een carrière in het hotelbedrijf zou worden, vra gen we naar haar ervaringen in dit opzicht. Wat houdt haar functie als "mana ging director" (een van de vele termen en begrippen in het inter nationaal hoteljargon) precies in? 'Het betekent", zegt Tine van Bommel, "dat ik verantwoorde lijk ben voor de hele gang van za ken in dit bedrijf, en voor alles wat ik teken. Het is dus een direc teursfunctie. Ja, dat is in de ho telwereld nog altijd een uitzon derlijke positie voor een vrouw, als we de situatie in familiebe drijven buiten beschouwing la ten. Ik werd destijds in mijn be ginperiode op onze post dan ook met de nodige reserves bekeken, zeker door de mannelijke colle ga's. Je had constant het gevoel dat je niet voor vol werd aange zien. Maar in die mentaliteit is toch wel iets veranderd in de af gelopen tien jaar. Daar komt bij dat het aantal meisjes met een di ploma hogere hotelschool in stij gende lijn is. Wat mij ook opvalt: vrouwen die werkelijk een top functie in dit vak ambiëren, zijn tegenwoordig bereid om voor zo'n carrière een heleboel opzij te zetten" Moeizame entree Tine van Bommel-Heij kwam op haar twintigste de hotelwereld binnen via het Rotterdamse Hil- tonhotel, als secretaresse van de salesmanager (de man of vrouw die verantwoordelijk is voor de verkoop" van de kamers en van wat een hotelbedrijf nog meer aan accommodatie en mogelijk heden te bieden heeft). Het bete kende een vier jaar durende, in tensieve confrontatie met de or ganisatorische gang van zaken binnen een groot internationaal hotelsysteem. Daarna werkte ze een jaar als hotelcontroleur voor een reisorganisatie, een nogal slopende maar veel praktijkerva ring opleverende opdracht het controleren van een aantal vakantiehotels in Italië, Zwit serland en Oostenrijk Terug in Nederland bereikte ze, via een drietal functies in de Hilton- hotellerie, in 1969 de post van manager in het Arthur Frommer („Als manager heb je de supervi sie over de dagelijkse gang van zaken, je bent dus bedrijfslei der"). Een jaar later werd ze door Frommer (bekend amerikaans hoteleigenaar, nog beter bekend als auteur van reisgidsen over de kunst om met enkele dollars per dag de wereld te bereizen) be noemd in haar huidige baan van managing director. De vereiste papieren en diploma's behaalde ze, omdat ze geen hotelschool heeft gedaan, via de Stichting Horeca-opleiding. Ze is be stuurslid van de afdeling Am sterdam van Horecaf, de Neder landse bond van werkgevers in horeca- en aanverwante bedrij ven. Over haar entree als vrouw in de hogere regionen van de hotelwe reld zegt ze: „In het begin was het een moeizame zaak. De mannen in dit vak hadden het er nogal moeilijk mee. Men was niet onbe schoft, hoor. Dat is trouwens het laatste dat je in de horecawereld mag verwachten. Ik werd uiter mate aardig en correct behan deld. Maar men had er kennelijk veel moeite mee om een vrouw in dit vak als serieuze collega te zien en te accepteren. Er was totaal geen contact en dat gaf mij wel eens een eenzaam gevoel. Een klein maar volgens mij toch wel typerend voorbeeld: als men vroeger na een vergadering nog een borrel ging drinken werd ik nooit meegevraagd. Maar dat is nu wel anders. Als je, zoals ik, een behoorlijk aantal jaren meeloopt Ik ben ook weieens ingevallen voor de nachtportier, maar een prettige taak vond ik het niet. in het vak en alles gaat goed en fijn, word je als vrouw toch wel volledig geaccepteerd. Althans, dat is mijn persoonlijke erva ring" Vrouw als baas Maar hoe ligt het in de werksfeer? Het werken onder vrouwelijke leiding schijnt voor veel mensen (vooral mannen, maar meer dan eens toch ook wel voor vrouwen) vaak een onverteerbare zaak te zijn. Toch heeft Tine van Bommel in de afgelopen negen jaar maar één keer meegemaakt dat een sollicitant het om die reden liet afweten. Door Leens Macaré "Dat was een man die naar de func tie van portier kwam solliciteren en meteen zei dat hij niet onder een vrouwelijke baas wenste te werken. Verder tot nu toe nooit problemen gehad op dit punt. Volgens mij heeft dat niet alleen te maken met wat men dan noemt het aankunnen van je functie, maar vooral met het staan voor die functie in alle omstandighe den. Het niet op bepaalde mo menten op anderen afschuiven, maar alles aanpakken als dat no dig is. Dat is het prettige van wer ken in een niet te groot bedrijf als dit, met negentig kamers. Onze staf is klein: drie vrouwen en twee mannen. Alsjein bijzondere omstandigheden eens even op eikaars werkterrein zit, geeft dat geen problemen. Dat loopt alle maal soepel. We kunnen impro viseren als dat nodig is. Er wordt vaak gezegd dat een directeur een schoon bureau hoort te hebben en zoveel mogelijk moet delege ren, maar ik denk daar wat anders over. Ik vind bijvoorbeeld ook niet dat ik uit hoofde van mijn functie voortdurend contact met de gasten moet onderhouden of dagelijks met hen moet conver seren, maar ook daar zullen de meningen wel over verdeeld zijn. Voor mij is het veel belangrijker dat die gasten alle informatie die ze nodig hebben, aan de balie kunnen krijgen." Haar taak omvat, onder meer, sa menwerking en overleg met de boekhouding inzake budget en financiële stand van zaken, het nemen van de eindbeslissingen inzake de grote uitgaven, het eenmaal per jaar (na het hoogsei zoen) intensief controleren van alle kamers om aan de hand daar van te beslissen wat er aan "groot opknapwerk" moet worden ge daan: schilderwerk, ingrijpende reparaties, het vernieuwen van meubilair of stoffering. Haar werktijden zijn "nogal variabel" en dat houdt ook in dat ze 's nachts thuis wel eens uit haar bed wordt gebeld omdat er in het ho tel iets bijzonders aan de hand is "Er zijn wel eens onrustige perio den," zegt ze. "Een gast wordt ernstig ziek, er is een inbraak, of een begin van een brand. Er is een paar maal een kamer uitgebrand doordat mensen in bed rookten. Ik ben ook wel eens een paar keer ingevallen voor een nachtportier die door omstandigheden opeens niet kon komen. Dat vond ik, eerlijk gezegd, niet zo'n prettige taak." Op een heel ander terrein ligt een probleem waarmee zy in haar vak steeds vaker te maken krijg;; het verschijnsel van gasten die de volgende ochtend zonder beta ling vertrokken blijken te zyn "Het komt steeds vaker voor dat mensen weglopen zonder te be talen," zegt Tine van Bommel "de oplossing lijkt eenvoudig: vragen. Maar dat is een heel teer punt. Mensen kunnen het begrip gastvrijheid, dat vanouds bij het hotelvak hoort, maar heel moei lijk verenigen met een recht streekse vraag om vooruitbeta ling, en dat vind ik ook wel be grijpelijk. Het ligt op hetzelfde vlak als het vragen van een depo sito voor een gereserveerde ka mer, om je strop te beperken bij het niet verschijnen van de gast Ook dat probleem speelt op het ogenblik sterk in ons vak. Een uniforme internationale regeling zou zulke moeilijkheden mis schien kunnen oplossen." Bemesting In het voorjaar wordt de grasmat met compost ingebezemd. In de zomer kan het gazon bemest worden met korrelmest NPK (12,10,18), het goedkoopste bij de boerenbond of tuinders-coope- ratie. Uitstrooien op een droog gazon, liefst voor een regenbui, anders sproeien. Mos Mos in het gazon kan vele oorzaken hebben, bijvoorbeeld een zure bodem, een te natte bodem, te veel schaduw, te weinig bemes ting of te weinig ventilatie. Pro beer in eerste instantie mos uit te bannen door bemesten, compost inbezemen in het voorjaar en vooral door beluchten. Dit be luchten doet u op een klein gazon met een zogenaamde verticu- leerhark. Dit is een speciale hark met scherpe messen die ongeveer 2 cm de bodem indringen en zo het gazonoppervlak openkrab ben. Zo wordt dan gelijkertijd mos en klaver uitgeharkt. Voor het grotere gazons kunt u be ter een prikroller gebruiken. Dit is een soort handmaaimachine met stalen pennen; waarmee u over het gazon loopt, waarbij de pennen om de 10 cm ongeveer 8 cm diep de grond indringen. Zo krijgen de wortels weer zuurstof. Vrouwen die, om welke redenen dan ook, geen kinderen (of: niet meer kinderen) willen, kunnen zich tegenwoordig via een be trekkelijk eenvoudige ingreep la ten steriliseren. Het is een van de moderne vormen van geboorten- regeling die door een groeiend aantal vrouwen verkozen wordt boven het jarenlang slikken van een pil, of het gebruiken van an dere voorbehoedmiddelen. Maar voor ontelbare vrouwen op deze wereld is geboortenregeling via sterilisatie geen kwestie van vrije keuze, maar een behandeling die onder druk wordt ondergaan. De laatste jaren is, voornamelijk via de internationale feministische pers, wat meer bekend geworden over het onderwerp „misbruik van stenlisatie in diverse wereld delen". Hier en daar op de wereld zijn organisaties ontstaan van vrouwen die tegen het misbruik van sterilisatie strijden, campag nes op touw zetten tegen de steri- lisatiedwang die op vrouwen wordt uitgeoefend, wereldwijde bekendheid willen geven aan dergelijke toestanden en daarbij steun en solidariteit proberen te krijgen van vrouwen over de hele wereld. Vanuit Parijs opereert bijvoorbeeld de UMBO (Union of Bolivian Women), die ook in Nederland een contactadres heeft en een campagne voert tegen de sterili satie van Boliviaanse vrouwen. In de Verenigde Staten zijn di verse groepen actief, zoals de „Indian women united for social justice", een organisatie van In diaanse vrouwen die tegen het misbruik van sterilisatie strijdt, en open staat voor Indiaanse vrouwen die( van mening zijn dat ze onder dwang of zonder vol doende voorlichting gesterili seerd zijn. Andere organisaties zijn CESA (Committee to end sterilisation abuse), een gemengde groep die zoveel mogelijk bekendheid wil geven aan de problemen waartoe misbruik van sterilisatie leidt, en onder meer strenge richtlijnen voor sterilisatie vastgelegd wil zien voor de grote ziekenhuizen in New York, en WASS (Women against sterilisation abuse), een vrouwengroep die via pamflet ten, lezingen en diverse voorlich tingsprojecten de problematiek rondom het misbruik van sterili satie probeert duidelijk te ma ken, en daadwerkelijke steun or ganiseert voor vrouwen die hier slachtoffer van zijn gewor den. Bovenstaande gegevens zijn ont leend aan het informatieblad van ISIS, de internationale informa tie- en communicatiedienst voor de vrouwenbeweging. Dit ISIS- international bulletin, dat gede gen achtergrondinformatie beoogt te geven over het werk van vrouwenbewegingen en de positie van vrouwen over de hele wereld, verschijnt (vier maal per jaar) ook in Nederlandse verta ling. Een groep vrijwilligsters zorgt voor de vertaling, publika- tie en verspreiding van het bulle tin, daarbij financieel gesteund dooreen subsidie van de NCO, de nationale commissie voorlich ting en bewustwording ontwik kelingssamenwerking. Er wordt gewerkt via het systeem van de zogenaamde themanummers: in iedere uitgave wordt een interna tionaal vrouwenprobleem be handeld, dat meestal over de hele wereld speelt. „Vrouwen en gezondheid", is dit maal het thema, en misbruik van sterilisatie is een van de onder werpen die in dit nummer (dat een vervolg krijgt) worden be handeld. Het bevat onthullend cijfermateriaal over het „uit de hand lopen" van sterilisatie on der minderheidsgroepen, vrou wen uit lage inkomensklassen en Derde Wereld-vrouwen. Het eer der genoemde CESA-comitè bij voorbeeld, beschuldigt de Ame rikaanse overheid (en sommige multinationale bedrijven) van het financieren van „geboortenrege- lingsprogramma's" die tot gevolg hebben gehad dat in Zuidameri- kaanse landen tienduizenden vrouwen zijn gesteriliseerd, vaak „in ruil" voor kleine geschenken, wat geld of toezegging van gratis medische hulp, vaak ook zonder hun medeweten of toestemming. In Colombia zouden in twee jaar tijds veertigduizend vrouwen en in Brazilië binnen zes jaar tijds één miljoen vrouwen onvrucht baar zijn gemaakt via dergelijke programma's (waarin een veel voud wordt geinvesteerd van de bedragen die worden uitgetrok ken voor algemene gezondheids zorg of landbouwkundige ont wikkelingsprojecten). Andere schrijnende voorbeelden die de actiegroepen aanvoeren in hun strijd tegen het misbruik van sterilisatie: het steriliseren van enkele duizenden Indiaanse vrouwen in Noord-Amerika zon der hun toestemming, het inti mideren van Spaans sprekende en zwarte vrouwen bij het teke nen van de toestemmingsformu lieren vooreen sterilisatie, de ge tuigenissen van vrouwen uit minderheidsgroepen die onge vraagd gesteriliseerd weren tij dens een andere operatie of een abortus, en de moed hadden om een dergelijke zaak tot in de rechtszaal uit te vechten. Naast de uitgebreide documentatie over dit onderwerp komen in het bulletin „Vrouw en gezondheid, deel 1" diverse andere aspecten van dit thema aan de orde: de ge neesmiddelenindustrie, vrouwen en gezondheidszorg in Marokko, anticonceptieonderzoek, de strijd om de babyvoeding in Der de Wereld-landen, bevolkings politiek in het oostblok, experi menten met nieuwe voorbe hoedmiddelen op vrouwen in La tijns Amerika. De ISIS-bulletins zijn los te koop voor vyf gulden, een jaarbonnement kost 20 gul den Het contactadres van de stichting ISIS-Nederland is Kromhout 104 in Dordrecht, tele foon 078-40875. Boerderijvakantie De VW van de Oostenrykse provincie Vorarlberg heeft in een folder ruim 500 boerderij en opgesomd, waar toeristen tijdens hun vakantie welkom zijn. De boerenfamilies vin den deze nieuwe vakantie- vorm ook leuk, omdat hun tijdelijke gasten het isole ment van het agrarische be staan doorbreken. Groot voordeel van een vakan tie plezierige de boerdery: zelfstandigheid, kinderen helpen de boer met allerlei plezierie (educatieve) kar weitjes en het is goedkoop, bijv. v.a. f8.- p.p. per dag lo gies, een stevig boerenontbjjt inbegrepen. De folder over boerdery vakan- ties is op aanvraag gratis ver- krygbaar bij het Oostenrijks Verkeersbureau in Amster dam, Singel 464, tel. 020-255933. Nieuwe munt en bankbiljet in Denemarken Omstreeks november 1979 wordt de papieren "ti-er" een tienkronen bankbiljet ver vangen door een 10-kronen munt die iets kleiner wordt dan de huidige 5-kronbn munt (de zgn. 'Temmer"). Te gelijkertijd komt er een 20- kronen bankbiljet in omloop. De in verhouding veel te grote slijtage van de 10-kronen bil de ko lden n geld-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17