Koopmans sloopt 'n 'bokser zonder handen ÉÉii* Koffiemelk geeft kleur aan uw koffie. Van Agt: beste premier onder de voetballers? Van Staveren in contact met FC Twente V Rl IJ l-l IIT Hinault winnaar Dauphiné Fries prolongeert Europese titel NSDAG 29 MEI 1979 SPORT PAGINA 13jJ. Wat is Van Agt nou eigenlijk De beste premier onder de voetballers of de beste voet baller onder de premiers? Die vraag is niet goed te beant woorden, ook niet nadat we hem zaterdag op de graszoden van UVS hebben bezig gezien Want hoe staat het met die andere premiers in Europa? Bezit Helmuth Schmidt soms een wat steviger schot? En hoe passeert de minister-presi dent van Spanje, die mooie Suarez, zijn mannetje eigen lijk? Wat brengt verder het geheime wapen uit Engeland Margaret Thatcher, aan ta lenten mee? 'tls overigens roerendhoor, dat de politici zich steeds gewoner gaan gedragen. In de Tweede Kamer zijn ze voor normale stervelingen niet meer te vol gen, maar op het voetbalveld kun je in elk geval constateren dat het net mensen zijn. Van Agt, met het heilsplan in handen, speurend naar doel- puntrijpe kansen op het UVS- veldvrienden, wie had een halve eeuw geleden kunnen vermoeden dat een Neder landse minister-president het ooit nog eens zo ver zou bren gen? Colijn, die in ver vervlogen da gen menig kabinet aanvoer de, werd nimmer gevraagd in voetbalbroek te verschijnen Zijn gereformeerde aanhang zou van schrik trouwens rooms-katholiek zijn gewor den. Had hij het toch gedaan, dan zou hij vermoedelijk al bij de toss woedend tegen de scheidsrechter zijn uitgeva ren, want in de crisistijd hoorde je een gulden niet zo maar in de lucht te werpen die hield je gdaf, nietwaar (Dit is een grapje waarvan ik vrees dat het alleen door men sen van boven de zestig zal worden begrepen) En die uiterst breekbare jhr. De Geer, de laatste vooroorlogse premier,zou bij de eerste aan raking met de bal ongetwij feld in duizend scherven in zijn eigen slobkousen zijn ge vallen. De oude Drees wist waarschijnlijk wel dat de bal rond was (anders had hij het nooit zo lang met Romme kunnen rooien), maar daar mee was dan ook alles gezegd Jan de Quayeen watlosbollerig tiep, waagde zich terecht niet aan het spel, want die wist dat hij onvermijdelijk in eigen doel zou schieten. Den Uyl is nimmer gevraagd, omdat men wel kon bevroeden dat hij de hele wedstrijd door zelf aan de bal wilde zijn. Ach, echt leuk zou het pas wor den als de rollen werkelijk werden omgedraaid. Van Agt c.s. in de Kuip en de voetbal lers op het Binnenhof. Rinus Israel als premier. De Kromme op binnenlandse en 'Nees" op buitenlandse za ken. Zou dat gedonder met die shirtreclame ook meteen van de baan zijn Nu wij De politici hebben nog maar net het UVS-complex verlaten of de journalisten stappen er op. Aanstaande zaterdag grijpt in de Kikkerpolder het toer nooi plaats van de Gemeen schappelijke Pers Dienst, een organisate waarbij een aan tal grote regionale dagbladen is aangesloten. Daaronder bevindt zich ook deze krant Het GPD-toemooi bestaat twaalf jaar en de bedoeling is dat het een zekere verbroede ring tot stand brengt Een mooie gedachte, zeker, maar de punten moeten natuurlijk wel worden binnengehaald. Vorig jaar pakte het Leidsch/ Alphens Dagblad de wissel trofee in Veisen. Of dat dit keer gebeurt, waag ik te be twijfelen. In 1978 was ik spe ler-coach van het team. In het veld staand riep ik waar ie dereen zo'n beetje moest navi geren en we wonnen gewoon Dit keer ben ik weggepromo veerd naar de wedstrijdor ganisatie. Weliswaar heeft weer een Paauw (Bert Paauw, de binnenland-re dacteur) de leiding van de ploeg, dus dat klinkt ver trouwd, maar het is een jon gere generatie en die heeft zo haar eigen ideeën. Er is dit keer zelfs geoefend voor het toernooi. Dat heb ik in al die twaalf jaar nog niet meege maakt. Geoefend. Nu vraag ik u. Straks spelen ze ook nog volgens een bepaald systeem Dit kan nooit goed gaan Reactie Vorige week heb ik in deze ru briek een stukje geschreven over de UVS-tweeling Paul en Marcel v.d. Blom. Het nog niet van degradatie- zorgen gevrijwaarde UVS had onlangs de beide broers, die volgend seizoen voor Feyenoord zullen uitkomen, gevraagd de club in de slotfa se van de competitie bij te staan. Dat zou hebben bete kend dat de Van der Blommen een trip van het UEFA-jeugd- team, waarvoor zij waren ge selecteerd, hadden moeten af zeggen. Na enig beraad wezen zij het verzoek van UVS af. Ik heb dat toen niet zo elegant gevonden. Het was het laatste dat zij nog voor UVS konden doen, de vereniging die al die jaren hun voetbalopvoeding en -opleiding had verzorgd. Een wederdienst bij het schei den van de markt had ik op zijn plaats gevonden De vader van de tweeling heeft mij naar aanleiding van dat stukje opgebeld. Hij bleek niet zo erg gelukkig te zijn met de inhoud van mijn geschrijf Uit het stukje zou op te maken kunnen zijn, aldus de heer Van der Blom, dat zijn zoons niet al te veel gevoel voor UVS zouden hebben. Dat deed hem zeer en hij bestreed die opvat ting ook Alles gedaan 'Ze hebben steeds alles gedaan wat UVS hun vroeg. Voor de regionalen gespeeld, voor het eerste en ook voor het derde hoewel er voor hen in dat elf tal weinig meer te leren viel Ze hebben hun schoolreisje op verzoek van UVS voortijdig afgebroken, en zo het af scheidsfeest gemist, om voor de club te kunnen spelen Rond Pasen zijn ze, omdat er steeds een beroep op hen werd gedaan, in zeer korte tijd voor verschillende UVS-teams in zes wedstrijden moeten uit komen. Dat hebben ze gedaan, want het zijn geen jongens die een kaart teruggeven (af schrijven). Dan komt op het nippertje het verzoek van de leiding van het eerste elftal om ook voor de laatste wed strijden beschikbaar te zijn. Als ze nu het hele seizoen in het eerste hadden gespeeld, dan zeg ik ja, maar nu...Die UE- FA-coach wees op weer ande re belangen. En wat mijn zoons betreft, die mogen toch ook wel een beetje letten op wat voor hun eigen toekomst het belangrijkst is?" aldus de heer Van der Blom Ik geef de argumenten van de vader van de tweeling uitvoe rig weer omdat zij nuttig zijn en de sfeer wat scherper teke- Toch ben ik er niet door van me ning veranderd. Als je alles tot de kern terugbrengt dan resteert: UVS komt, tegen de verwachting in. aan het slot van de competitie nog enigs zins in benauwdheid en doet een beroep op de Van der Blommen. Het argument dat ze geen vaste spelers van het eerste zijn of waren, is niet relevant. Het gaat om steun, gevraagd in nood, en die geef Door Ruud Paauw je of die geef je niet. Nog maals: het was het laatste wat ze voor hun club. waarvan zij tien jaar lid zijn (geweest), konden doen. Dat ze daartoe niet besloten, vond ik, en vind ik nogjammer .Niet meer en niet minder Gelukkig is UVS. na de wed strijden van afgelopen week, definitief veilig. Er kan zand over de affaire worden ge gooid. De heer Van der Blom heeft mij verzekerd dat zijn zonen er zeer op gesteld zijn in goede sfeer afscheid van UVS te nemen. Dat zij hun van har te gegund. Want laten we de ware proporties van dit alles niet uit het oog verliezen. Het ging met om nalatigheid of kwaadwilligheid, de Van der Blommen waren gerechtigd te doen wat ze ten slotte hebben gedaan. Waar ik mij in dit geval op begaf, was het ter rein van het gevoel. Dat zal van persoon tot persoon ver schillen. ANNECY (ANP)-In de afsluitende tijdrit van- de Dauphiné Libere heeft Bernard Hinault zijn su prematie in deze Franse etappe wedstrijd nog eens bevestigd. Nadat hij de Belg Wilfried Wese- mael gistermorgen minzaam de winst van de voorlaatste rit (van Chambery naar Annecy) had ge gund, demonstreerde de Breton tijdens de bijna 38 kilometer lan ge race tegen de klok zijn klasse n een superieure stijl raffelde hij die afstand in 49 minuten en 6 se conden af. oop Zoetemelk, die daags tevoren door Hinault nog op 19 minuten was gereden, bleek gisteren zijn inzinking van zondag te boven. De winnaar van de Vuelta ein digde in de tijdrit als tweede met een achterstand van 23 seconden op zijn aartsrivaal Hinault. Door deze ontwikkelingen kwam de tweede plaats in de algemene rangschikking van Henk Lub- berding niet meer in gevaar Eindklassement: 1 Hinault (Fra) 37 uur, tin. 26 sec., 2. Lubberding (Ned) op min. 27 sec.. 3. Galdos (Spa) op 11 56 sec.. 4 Baronchelli (Ita) op 12 43 sec.. 5. Maas(Ned)op 14 min. 1 6. Agostinho (Por) op 14 min. 5 Olympia's Ronde In Olympia's Ronde heeft alleen Theo de Rooy, die een paar we ken geleden de 'zekere' winnaar Jos Lammertink in de Ronde van Noord-Holland onttroonde, gis teren durf getoond. De Rooy heeft herhaaldelijk 'geprobeerd de macht van de ploeg van Am- stel te doorbreken. H(j kreeg ten slotte wel een beloning in de vorm van een derde plaats na de langste etappe van Hulsberg naar Sint-Willebrord en een herover ing van ruim anderhalve minuut op Lammertink, die zich trou wens opnieuw een overtuigend heerser toonde. Het loon van het werk was eigenlijk maar karig voor De Rooy, want niet hij oogstte in feite de winst, maar uitgerekehd Lammertink en zijn ploegmakkers. Theo Pee- ters won de rit. Ad Wijnands werd tweede, zodat het zestal van Herman Krot opnieuw het dag- ploegenklassement won. Jos Lammertink bleef leider in de al gemene rangschikking en Ad Wijnands werd tweede op zes se conden. Het algemeen klassement: 1. Lammer tink 14 uur, 53 min. 18 sec., 2. Wijnands op 6 sec., 3. Van der Poel op 1 min. 51 sec., 4. Prinsen op 2 min. 1 sec., 5. De Rooy op 2 min. 6 sec. Giro Tydens de elfde etappe van de Ronde van Italië, een rit over 212 kilometer van La Specia naar Voghera, heerste er nog steeds een wapenstilstand tussen de beide Italiaanse kemphanen Sa- ronni en Moser. Wel deed de Zweed Bernt Johansson een uit val, maar zijn achterstand in het algemeen klassement was in middels zo groot dat Saronni en Moser niet verontrust werden De Olympische kampioen van 1976 zette zijn aanval 100 kilometer voor het einde in. Tijdens de be klimming van de Passo del Peni- ce kreeg hij gezelschap van Con- tini, een beloftevolle neo-prof, en de Zwitserse knecht van Saronni Fuchs. Johansson, die de meeste arbeid verzette in de ontsnapping, kreeg zijn beloning in de vorm van een etappezege. Het algemeen klassement: 1 Giuseppe Saronni (Ita) 50 uur, 54 min. 24 sec.. 2 Knud Knudsen (Noo) op 18 sec 3 Francesco Moser (Ita) op 1 min. 40 sec 4 Michel Laurent (Fra) op 3 min. 35 sec., 5. Bernt Johansson (Zwe) op 3 min. 49 sec. De Fransman Robert Amory.uitdager in het Europese titelgevecht met Rudie Koopmans.had gisteravond in de Amsterdamse Jaap Edenhal een moeilijke avond. De 30-jarige bokser uit Compiegne (links) werd door de Fries gesloopt. Op een zogenante manier zelfs dat ook scheidsrechter Desgain (rechts) het uileindelijk met meer aan kon zien en de ongelijke strijd staakte AMSTERDAM (GPD) - „Slim, sterk en dynamisch", aldus omschreef Horice Tafer gisteravond zijn aanstaande te genstander Rudie Koopmans. De granieten Franse boks kampioen, die door de EBU is aangewezen als officiële uitdager, begluurde de Friese halfzwaargewicht gister avond met angstige blikken. Geen wonder, want Koop mans verdedigde in de Amsterdamse Jaap Edenhal voor de eerste keer zijn Europese titel glansvol en overtuigend Robert Amory, uit de landstreek Compiègne en vorig jaar nog verliezer van Tafer om de Franse titel, heeft niets in te brengen gehad. In de tiende ronde stopte de Belgi sche arbiter Robert Desgain het ongelijke gevecht, omdat Amorv op rubberen benen nauwelijks nog weerstand kon bieden Nog geen 2500 toeschouwers (een strop, vond ook organisator Henk Ruhling) staken hun bewonde ring voor Koopmans niet onder stoelen of banken, ofschoon Ro bert Amory eigenlijk nauwelijks het predikaat „tegenstander" verdiende. De rechts voorstaan de Fransman, die van zijn 49 eer der geleverde gevechten er 34 won, twee onbeslist maakte en er 13 van verloor, acteerde zo zwak en zonder enige kracht, dat de kijkers zich afvroegen of deze man werkelijk de voormalige Franse kampioen was die 24 knock-out-overwinningcn in zijn knuisten schijnt te hebben. Van de tien gebokste ronden heeft Amory er niet een op zijn naam weten te brengen. „Een bokser zonder handen", werd hij gek scherend genoemd en Koopmans kon daar best om glimlachen Tenslotte hoefde de man, die en kele maanden terug de felbe geerde Europese kroon overnam van de Italiaan Aldo Traversaro, zich niet in te spannen om zijn weg naar geld (roem heeft hij al) te plaveien. Op 22 juli wacht eerst de tot Spanjaard genaturaliseer de Argentijn Avenamar Peralta in Monaco. Koopmans zet dan zijn titel vrijwillig op het spel om vervolgens de winnaar van Mat thew Franklin (wereldkampioen WPC-versie) en John Conteh te kunnen uitdagen. Voor half sep tember in elk geval is hy van de ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD) - FC Twente, vanavond voor de tweede keer in veertien dagen bekerfinalist te gen Ajax, heeft zijn zinnen gezet op Sparta-linksbuiten Arie van Staveren. Ger Lagendijk van de WCS, die de belangen behartigt van de 26-jarige aanvaller, heeft inmiddels het driejarige contract, dat FC Twente z'n cliënt heeft aangeboden, in studie en is van oordeel dat de zaak nog deze week zijn beslag krijgt. FC Twente heeft trouwens meer wensen. Martin Jol (Bayern München) en Hutting (FSC) staan eveneens op het verlanglijstje van manager Ton van Dalen, die verder het middenveld nog wil versterken met Albertsen en an ders met Aad Kila van FC Den Haag. Ruud Krol en Johan Neeskens zijn opgenomen in de selectie v het 'wereldelftal' dat op 25 juni in Buenos Aires uitkomt tegen we reldkampioen Argentinië. De Argentijnse voetbalbond her denkt op die datum de overwin ning in de finale van het wereld kampioenschap op Nederland. Het Nederlandse jeugdelftal, samengesteld uit spelers van 16 tot 18 jaar, heeft zich niet kunnen plaatsen voor de halve finales van het UEFA-jeugdtoernooi dat in Oostenrijk wordt gehouden. In de derde en laatste wedstrijd van Nederland voor groep A verloor het team van Ger Blok gister avond in Linz met 1-2 van Frank rijk. Feest Gaat Koopmans zo door als gister avond, dan hoeft hij voor nie mand bang te zijn. Althans zo was de stemming in de kleedkamer waar uitbundig feest werd ge vierd. Toch zal Koopmans bg zichzelf de overwinning op Amo ry niet overschatten. „Ik heb het eilUk i Ie ron rechterhand geblesseerd raakte' zegt hij. ..Ik raakte met myn knokkels het neusbeen van Amo ry volop. Het deed pun, maar vee/ moeilijkheden heb ik niet gehad omdat hij nu niet bepaald de aan val koos" Natuurlijk dwong de 79 kilogram wegende kampioen zijn tegen strever tot weinig offensieve da den. Koopmans zocht vanaf het begin het midden van de ring en zweepte zgn scoringsdriften op toen hij aan ronde twee begon. De vuistschermer uit Leeuwarden stond op scherp, Amory schrok en liep voortdurend achteruit. In ronde vijf nam ook Ruud Koop mans wat ..rust"en omdat Amory opnieuw volhardde in passiviteit maande scheidsrechter Desgain beide heren op een gegeven mo ment ti.t activiteit Skditi Koopmans gehoorzaamde en de arme Fransman werd van dat ogenblik af gesloopt. Leverstoot Na een rechtse leverstoot 'zeeg Robert Amory ineen om vervol gens acht tellen rust te moeten incasseren. De 30-jarige man uit Compiegne werd bedolven onder een slagregen van stoten, die vanuit vooral de rechterschouder van Koopmans flitste. Boven zgn wenkbrauw sijpelde na ronde ze ven wat bloed en toen hu in de tiende ronde opnieuw acht tellen rust aan de broek kreeg vona Desgain het welletjes. De Wau staakte het gevecht, omdat de Franse hoek weigerde de hand doek in de nng te werpen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13