xsssaz Besluit over scheepsbouw nog niet genomen "Belast extra winsten van oliemaatschappijen' Rectificatie kankergeneesmiddel Heen-en-weer bootjes verdwijnen geruisloos Kantoorhouder 60) ontwapent overvaller ZATERDAG 26 MEI 1979 Kamerlid Van Houwelingen (CDA): GRONINGEN (GPD)- De regering dient met een voorstel te komen om belasting te heffen op de extra winsten die oliemaatschappijen maken als gevolg van de, om poli tieke redenen, steeds sneller stij gende olieprijzen. Dat vindt het CDA-Tweede-Kamerlid Jan van Houwelingen, tevens voorzitter van de vaste kamercommissie kernenergie. „Energie is zó essentieel voor onze maatschappij, dat de vraag ge rechtvaardigd is of de bestaande verhoudingen tussen particuliere oliemaatschappijen en de èver- heid op de huidige wijze gehand haafd kunnen blijven", meent Van Houwelingen. Hij pleit niet voor nationalisatie, maar wel voor „voldoende regels, bij voor keur op basis van internationale afspraken, om het maatschappe lijk belang van de energievoor ziening te kunnen waarborgen". Dat scheppen van waarborgen ten behoeve van de energievoor ziening zou, volgens het CDA- kamerlid, ook van invloed moe ten zijn op het vaststellen van energieprijzen. „En indien, om politieke redenen, bijvoorbeeld de olieprijzen tóch steeds sneller stijgen, dan is het gerechtvaardigd om serieus na te gaan of de winsten van oliemaat schappijen die daarvan het ge volg zijn, niet ten algemene nutte moeten worden aangewend", zegt hij. Van Houwelingen vindt, zoals gezegd, dat het kabinet best met een afzonderlijk belasting voorstel in die geest mag ko men. Hij pleit verder voor het krachtig voortzetten van onderzoeken naar alternatieve energiebron nen, zoals kolen, en voor het met spoed nemen van concrete wet telijke maatregelen om energie besparing af te dwingen, omdat het hier volgens hem om een structureel probleem gaat en maatregelen op vrijwillige basis ontoereikend blijken. Van Hou welingen zegt ten slotte nog dat het zeer onwaarschijnlijk is dat de Kamer tot een beslissing komt die proefboringen in Groningse en Drentse zoutformaties en op slag van radioactief afval in dat zout zal toestaan: „Mijns inziens is dat ondenkbaar". Van Houwelingen DEN HAAG (GPD) - Aan de hand van de nu beschikbare rapportage heeft het kabinet een eerste verkennende be spreking gewijd aan de problemen in de scheepsbouw, waarmee op dit moment vooral het Rijn-Schelde-Verol- me-concern worstelt. Alle opties liggen nog op tafel en het kabinet houdt zich op dit moment bezig met de vraag of wellicht een aanvullende rapportage nodig is. Tijdens zijn persconferentie na af loop van de ministerraad ver klaarde premier Van Agt niet te kunnen zeggen wanneer de defi nitieve beslissing over steunver lening aan RS V dan wèl genomen zal worden. De ministerraad PvdA vraagt onderzoek naar KLM- verklaringen DEN HAAG (ANP) - De Partij van de Arbeid zal staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat vragen een onderzoek in te stellen naar het afgeven van verklaringen door de KLM aan verzenders die per KLM-vlieg- tuig goederen versturen naar Arabische landen. Dit heeft het Kamerlid voor de PvdA, Harry van den Bergh, tevens voorzitter van de Kamercommissie die de Israël-boycot onderzoekt, giste ren desgevraagd meegedeeld. In de verklaringen die de KLM af geeft staat, dat de desbetreffende vliegtuigen niet via Israël naar het Arabische land van bestem ming zijn gevlogen. Van den Bergh noemt het ver strekken van deze verklaringen een vorm van dienstverlening, die gebeurt vanuit de druk op het Nederlandse bedrijfsleven om aan de boycot mee te werken. "Al moet ik er eerlijkheidshalve bij zeggen", aldus Van den Bergh, "dat de KLM zelf met beide par tijen betrekkingen onderhoudt en dus wat dat betreft nooit voor wat voor druk dan ook door de knieën is gegaan. Maar het is een overheidsbedrijf en daarvoor heeft de regering haar eigen ver antwoordelijkheid". Naar zijn zeggen was de Kamercommissie tot nu toe niet op de hoogte van de verklaringen aan verzenders van goederen. Volgens de KLM worden dergelij ke verklaringen al sinds de jaren zestig afgegeven. "Iedereen die ons om inlichtingen vraagt over vliegroutes kan die krijgen", al dus een woordvoerder. De KLM wijst erop dat, hoewel de verzen ders een dergelijke verklaring nodig hebben, het in elk geval onmogelijk is om via Israël naar een Arabisch land te vliegen, omdat Israël en de Arabische landen geen commercieel lucht verkeer tussen hun gebieden toe staan. KRAGGENBURG (ANP) - Bij een felle uitslaande brand in de schuur van een fruitteeltbedrijf in Kraggenburg (Noordoostpol der) zijn gistermiddag het 5-jarige zoontje van de fruitteler, Bernard Veldhuis en zijn 4-jarige buur jongetje Wim Goes om het leven gekomen. Beide kinderen speelden op de zol der van de schuur toen de brand uitbrak. Het vermoeden bestaat dat de kinderen met vuur speel den. De schuur brandde volledig uit. heeft zichzelf een termijn gesteld, maar daarover wilde de minister president geen uitsluitsel ge ven. Het CDA-Tweede-Kamerlid Jan van Houwelingen zei desge vraagd er begrip voor te hebben dat de ministerraad nog geen be slissing had genomen, „hoe te leurstellend dat ook is voor de werknemers van RSV". „Dat alle opties nog open zijn, is op zichzelf positief. Bij sluiting van de VDSM-nieuwbouw had het ka binet vast heus al een beslissing genomen. Nu moet een beslissing worden genomen voor jaren, want deze problematiek moet na tuurlijk niet ieder jaar een nieuw discussiepunt opleveren, en dat kan wel eens meer tijd vergen dan verwacht", aldus Van Hou welingen, die ervan uitgaat dat de beslissing binnen korte tijd zal vallen. Voor bestuuder David Rijkse van de Industriebond FNV is het uit blijven van een beslissing geen verrassing. Voor hem is het alleen de vraag of dat komt door de in terne strubbelingen tussen CDA en WD dan wel doordat het ka binet werkelijk nog geen zicht heeft op de zaak. In het eerste ge val zou er volgens hem sprake zijn van een weinig doortastend beleid en in het laatste geval van verregaande onverantwoorde- lijkhe id. „In wezen betekent ie der uitsel voor RSV een positie van nog grotere onmacht op de markt; een verslechtering van het zware weer". Het kabinet heeft waarschijnlijk helemaal geen beslissing kunnen nemen, omdat de sectorstruc tuurnota nog niet aan de minis terraad is aangeboden. Die zou vorige week al wel besproken zijn in de Raad voor Economische Aangelegenheden (REA). De REA, een soort adviescollege van de ministerraad, heeft die echter weer teruggestuurd naar de Cen trale Economische Commissie (CEC), een interdepartemental groep van topambtenaren die de nota moet opstellen. Zonder die sectorstructuurnota, waarin ook moet worden aangegeven voor hoeveel steun onder meer Fok ker, VMF en Volvo in aanmer king komen, kan het kabinet nauwelijks uit de voeten. DEN HAAG - Premier Van Agt rechts) heeft gisteravond gedineerd met zijn Belgische collega Martens die een kennismakingsbezoek aan Nederland bracht. Martens is sinds kort leider van de Belgische regering. ADVERTENTIE 'Examens beter nakijken' GRONINGEN - De hoofdin specteur voor het algemeen voortgezet onderwijs in Ne derland heeft alle inspecteurs opgedragen de directies van scholen aan te sporen tot ver hoogde waakzaamheid bij correctie van examens. Aan leiding zijn geruchten dat sommige leraren zich bij de correctie van de centraal schriftelijke eindexamens niet houden aan de bindende norm en soepeler rekenen. In een brief die inspecteur drs. W. E. de Jong uit Drachten heeft gestuurd, staat dat dit met name het geval zou zijn bij het vak aardrijkskunde. Volgens de brief gaat het niet alleen om individuele leraren die zich niet aan de norm houden. Ook in groepsver band zouden leraren de norm ontduiken. NIJMEGEN (GPD) - Een 60-jange kantoorhouder in Nijmegen heeft gistermiddag, samen met zijn vrouw, een overvaller ont wapend. De onbekend gebleven man is, zonder buit, aan de haal gegaan. Normaal is het kantoor goed afgesloten, maar omdat de echtgenote het kantoor een goe de beurt gaf, stond een deur open. Plotseling stonden de 60-jarige man en zijn vrouw oog in oog met een man die was voorzien van een licht kaliber geweer. Kort afge meten zei hij: „Dit is een over val", waarna hij beduidde dat zijn buit moest bestaan uit vakantie bonnen, bestemd voor de bouw sector. Het echtpaar bleek echter beslist niet van zijn stuk te zijn gebracht: de kantoorhouder maakte de man met een snelle beweging het vervaarlijk uitziende wapen af handig. Tegelijk sloeg de vrouw de overvaller in zijn gezicht. Daar had de ongenode gast niet van te rug. Als een haas ging hij op de vlucht. De politie, die slechts over een vaag signalement be schikt, heeft de overvaller nog niet kunnen achterhalen. Voor de kantoorhouder is het geen vraag in welke kring de dader ge zocht moet worden. Hij herinnert in dit. verband aan de vakantie- bonnenzwendel, recentelijk be dreven door super-koppelbaas Toontje van E. uit Nijmegen. Van de zeer talrijke vakantiebonnen die in omloop zijn, is een flink deel achterhaald, aldus de Nij- megenaar, voor wie er slechts één remedie bestaat een waterdichte controle door de overheid. Onaangename verrassingen, zoals hem en zijn vrouw gisteren wer den bereid, kunnen worden voorkomen, als de gehele bon nenzaak kan worden overgehe veld naar de banken. Een betere beveiliging zal dan zijn gegaran deerd. Het probleem is, aldus de kantoorhouder, dat zich slechts weinigen met de verzilvering van vakantiebonnen willen belas ten. 'Maak overzicht van spijbelen" DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerleden Worrell en Konings van de PvdA-fractie verlangen van de regering een landelijk overzicht van de ontduiking van de leerplichtwet. Zij hebben staatssecretaris De Jong van onderwijs hier schrifte lijk om gevraagd na lezing van het rapport van vijf Rotterdamse leerplichtambtenaren waarin onder meer geconstateerd wordt dat de leeftijd waarop frequent en langdurig wordt gespijbeld da lende is. De Kamerleden menen dat een goede controle op de uit voering van de leerplichtwet ge boden is, eventueel afzonderlijk voor volledig en gedeeltelijk leerplichtige jongeren. Konsumenten Kontakt verliest kort geding O O DEN HAAG (GPD) - Konsumen ten Kontakt moet zijn uitspraken over het geneesmiddel Laetrile, wat zij in het februarinummer van Koopkracht heeft gedaan, in het volgende nummer van Koop kracht recht zetten. Dit is de uit spraak die de president van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw, gedaan heeft in het kort geding dat de importeur van het middel Laetrile tegen Koopkracht heeft aangespannen. De rechter kwam tot de overweging dat zolang er nog onderzoek mo gelijk is en de resultaten daarvan onzeker zijn, het niet aangaat om over laetrile te schrijven in een sfeer en met kwalijke uitdruk kingen zoals Koopkracht dat ge daan heeft, hoezeer ook het pleit in de controverse tussen aanhan gers van het middel en weten schappelijke onderzoekers lijkt te zullen worden beslecht ten gunste van de laatstgenoemden. Overige overwegingen van de rech ter waren dat laetrile een niet ge registreerd geneesmiddel is, dat de werking van laetrile niet be kend is, dat bij een zeer gering aantal patiënten objectief tumor- verklaring is geconstateerd, dat zich ernstige vergiftigingsver schijnselen bij gebruik van het middel hebben voorgedaan, dat de medische wetenschap in Ne derland geen verder onderzoek van het middel overweegt, dat door de officier van justitie te Amsterdam een partij laetrile in beslag genomen is en dat in de Verenigde Staten onder invloed van de publieke opinie wordt overwogen een nader onderzoek in te stellen. Bij Konsumenten Kontakt is men niet zeer gelukkig met deze uit spraak,. waardoor het blad is ge dwongen tot een rechtzetting. Dit kan niet anders want het vonnis is, zoals dat heet, bij voorraad (di rect) uitvoerbaar. Inmiddels heeft Konsumenten Kontakt het besluit genomen tegen het von nis in hoger beroep te gaan. RIDDERKERK - „Ieder veer dat verdwijnt betekent een verarming van het landschap en bovendien een gemis voor de niet-autobezitter. Laten we daarom op al onze tochten gebruik maken van de veren en ponten die zich drijvende hebben kunnen houden, ook al zouden wij er een eindje voor om moeten." Aldus een oproep aan de fiet sers in het onlangs versche nen boek „Fietsen in Neder land" van Meta de Visser uit het onder de veelkleurige rook van Rotterdam gelegen slaapstadje Ridderkerk. Zij heeft er zelf in ieder geval al les aan gedaan om elk pontje, al is het ook niet meer dan een groot uitgevallen roeiboot, voor ons waterrijke deltage bied te behouden. Want in de 37 „milieuvriende lijke" fietstochten die het boek beschrijft, zijn zoveel mogelijk ponten, veren en andere heen-en-wee r- bootjes opgenomen. Die tochten gaan door Gronin gen, Friesland, Drente, Over ijssel, Gelderland en Utrecht. Dat is twee jaar en ruim 1200 kilometer fietsen geweest voor de Ridderkerkse, die inmiddels al weer is begon nen deel 2 bij elkaar te ped delen. Dat deel gaat over de provincies die nog niet aan bod zijn gekomen. Meta houdt van pontjes. Daar heeft ze eerder al eens een boek over geschreven, dat vlot werd verkocht. En dat hebben we dan allemaal te danken aan die ene keer in 1973, toen ze op het veer naar Kinderdijk stond te wach ten Ze kon wachten tot ze evenveel als haar fiets woog, want het veer kwam niet. Het was op geheven. Voor Meta niet al leen een bittere teleurstelling, maar ook aanleiding om inge zonden brieven in de plaatse lijke kranten te schrijven. Van het ene veer kwam het an dere pontje. Meta de Visser ging actief onderzoeken wat er met al die bootjes was ge beurd, of stond te gebeuren. Tot haar schrik bleek dat veel heen-en-weer-bootjes ge ruisloos van het wateropp- vervlak waren verdwe nen Weer een stukje fijn-Nederland dat dreigde te verdwijnen. Meta greep haar potlood en begon te schrijven aan „Ri vieren, dijken, polders en overzetveren", waarin 20 fietsroutes met veel veren daarin opgenomen. Er kwamen massa's reacties op dit nostalgische werkje. Van daar het ambitieuze plan om - in twee delen - een boek te schrijven over een langzaam stervend Nederland Het Nederland namelijk van de kleine weggetjes, van de klei ne fabriekjes, van de kleine boertjes, het Holland van de fiets en het veer. Dat stuk land aan de monding van de Rijn dus, waar Koning Welvaait nog niet zijn grootschalige plannen ten uitvoer heeft ge bracht. Een boek over mooi-Holland dus? Meta vindt dat maar ten dele waar. „Ik heb er niet in de eerste plaats naar gestreefd een toeristisch boek te ma ken. Het is niet dat toeristen er geen plezier van kunnen beleven, maar het is in de eer ste plaats een actieboek, een milieuboek." „Ik heb aandacht willen vragen voor het kleinschalige, voor die streken waar het verband tussen wonen en werken nog duidelijk ligt. Nog duidélijk, want iedereen die die tochten maakt, moet wel het idee krij gen dat er het een en ander op het spel staat." Een actieboek dus. Met actie groepen. Want een van de bij zondere kantjes van „Fietsen in Nederland" is, dat het het werk van allerlei doorgaans zeer plaatsgebonden actie groeperingen aanschouwe lijk maakt. Dat gaat dan zo van: en deze molen is dankzij actiegroep zus-en-zo niet opgeofferd aan de snelweg. Of: hier lag vroe ger een stukje uniek bos. On danks veel verzet van werk groep die-en-die is het hout weggekapt terwille van uit breiding van een industrie terrein. Een karakteristiek citaat uit het boek: „De weg naar Eemnes- servaart eindigt bij een boer derij op een terp. De enorme boom voor de boerderij gaf dit hooggelegen punt in de vlakke polder een niet-ver- wachte beslotenheid. Ik voelde me er thuis alsof ik er jaren had gewoond. En on danks de regen die net begon te vallen bleef ik een hele poos op de sluismuur zitten. Wat een geluk, dat de natuur- en milieuorganisaties dit gave landschap voor aantasting hebben behoed door in be roep te gaan tegen een ver leende boorvergun- ning.!" Of: „We fietsen dus naar Mars- sum en zien - alweer helaas - dat ook in het boerenbedrijf de consumptiemaatschappij zich doet gelden. Op veel gro te schuren zijn enorme witte en grijze silo's te zien: veelal bio-industrie! Gelukkig zien we ook nog scharrelkippen en loslopend vee en kleinschali ge bedrijfjes (hoelang nog?)" Meta de Visser „Nou, ik doe dat dus zo by het bepalen van een route. Eerst kijk ik de milieu- tijdschriften en m'n knipsels door. Dan lees ik over actie groepen ter plaatse en daar neem ik dan kontakt mee op." „Verder kijk ik op een toens- tenkaart van de ANWB naar de kleine weggetjes, en naar de pontjes natuurlijk. Aan de hand daarvan en de plaatsen waar actiegroepering en wer ken of hebben gewerkt zet ik dan een route uit." „Die route fiets ik. Onderweg maak ik aantekeningen en fo to's. Ik probeer ook met men sen van actiegroepen te pra ten, en met bijvoorbeeld amb tenaren en VVV's. Zo krijg je dan een beeld van wat be waard is gebleven en wat dreigt te verdwijnen." Als je het boek doorkijkt, kryg je de indruk dat Meta de Vis ser een echte milieufreak is, zoals men dat noemt. Dat be aamt ze. „Ik ben een jaar of acht geleden met het milieu begonnen. De kinderen be gonnen wat groter te worden, en je hebt dan wat meer tijd om te lezen. Toen kwam ik een advertentie tegen in de Haagse Post met als kop: Hebben onze kinderen nog een toekomst?" Het was een advertentie van de groep Milieudefensie. „Daar ben ik toen gelijk op afge stapt. Je komt op bijeenkom sten, en overal zie je dat ont wakende milieubesef. Je maakt elkaar enthou siast." Meta's engagement met Alles Wat Nog Schoon En Mooi Is blijkt wel, als we haar vragen van welke actiegroepen ze nu zelf lid is. Ze begint een op somming, aarzelt halverwege en zegt uiteindelijk: „Ik heb het wel ergens opgeschreven. Het zijn er geloof ik een stuk of twintig." „Fietsen in Nederland - deel 1 met 37 tochten door de pro vincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelder land en Utrecht, telt 336 van kringlooppapier gemaakt pa gina's. Het boek kost 24.50, maar leden van de Eerste Nej derlandse Fietsers Bond (ENFB) betalen een geredu ceerde prijs. „Fietsen in Ne derland" is uitgegeven door Van Gennep in Amster dam. HENK DAM

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7