Het front even belangrijk als de preekstoel KERKDIENSTEN Deining om „iets nieuws", dat al zeer oud is ëAMUkuMimi 1 DrsExalto (Benthuizen) over mogelijk teveel aan predikanten Rus: Secten bieden geen perspectief De hervormde predi kant van Benthuizen, dominee K. Exalto (60), is enigszins be zorgd. Als hij in "De Waarheidsvriend", het weekblad van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, de lijst van pre kende kandidaten ziet en vervolgens kennis neemt van het aantal theologiestudenten dat zich te zijner tijd in de kerk beroepbaar zal stellen, dan vraagt hij zich wel af of er voor al deze toekom stige predikanten aan het eind van hun stu die wel voldoende ruimte zal zijn. Dit geldt met name voor die stu denten die niets liever begeren dan een hervormd-gereformeer- de gemeente dus van Gerefor meerd e-Bondskleur te dienen In die kring heeft men bepaald niet te klagen over schaarste. Er zijn tyden geweest met een groot tekort aan predikanten en stu denten, maar nu zou er wel eens een teveel kunnen ontstaan. Daar zullen de beroepende gemeenten uiteraard geen pijn aan hebben, want die beschouwen het als een zegen als ze uit een ruim aanbod een vrije keuze kunnen doen. Maar en die kant van de me daille wil ds. Exalto zeker niet bedekken voor hen die zich op het predikantschap voorberei den kunnen de gevolgen onaan genaam zijn. Aan het slot van een artikel in "De Waarheidsvriend" over deze ontwikkeling roept hij dan ook op tot bezinning. "Ga niet on doordacht en misschien zelfs on geroepen op weg naar het predi kantschap. De Heere heeft meer dienaren (en dienaressen) dan er op de preekstoel staan". Aan het front Ds. Exalto, die zelf een jaar bijbel wetenschappen heeft gedoceerd aan de Evangelische Hogeschool te Amersfoort en docent is aan de catechetenopleidingen in Zeist en Harderwijk, stelt graag voorop dat het een zegen is als de kerk niet verlegen behoeft te zijn om nieuwe, vaak jonge dienaren. "Er is in de kerk geen belangrijker werk dan wat dagelijks en weke lijks in de gemeenten gebeurt. De verkondiging van het Woord, de bediening van de sacramenten, het weiden van de kudde en het geven van geloofsonderricht, het zijn onmisbare taken. En alles wat een predikant zich verwerft aan kennis, inzicht en bekwaam heden is in het belang van de ge meente Het moet haar welzijn dienen. Velen van hen die zich nu voorbereiden op het ambt van dienaar des Woords willen niet anders dan een gereformeerde prediking brengen, naar Schrift en belijdenis. Dat is iets om dankbaar voor te zijn". Hoewel ds. Exalto zich bewust ont houdt van een oordeel over de persoonlijke motieven die men sen voor deze studie en dit ambt doen kiezen "alleen de Heere oordeelt over de harten" lijkt, naar zijn indruk, toch hieren daar de mening te hebben postgevat dat God nergens zo goed gediend kan worden als in het ambt van predikant. Tientallen mensen, soms jong, soms al wat ouder en zelfs al veel ouder, voelen zich in eens "geroepen" tot dit ambt. ZATERDAG 26 MEI 19' Vooral als hij ziet dat ook oudere mensen, die al een hele positie in het maatschappelijke leven heb ben verworven, zich plotseling begeven tot de studie van de theologie, of beter: de daarop voorbereidende studie, komt bij hem de vraag op of men zich wel voldoende realiseert dat dit ambt een van de mogelijkheden is om God op deze aarde te dienen. "Er is behalve de directe verkondi ging van het evangelie, die aan de dienaren des Woords is toever trouwd, ook een indirecte ver kondiging, waaraan ieder ge meentelid, krachtens het ambt van alle gelovigen, mag deelne men, vrouwen evengoed als mannen. Het zou te betreuren zijn als men deze indirecte ver kondiging te gemakkelijk ging prijsgeven terwille van de directe en het algemene ambt van alle gelovigen zou onderwaarderen of zelfs negeren". Ds. Exalto acht het zelfs denkbaar dat in onze tijd de indirecte ver kondiging zeker zo hoog moet worden aangeslagen als de recht streekse. "De wereld wordt met de dag har- Dringende behoefte der, ongevoeliger en afkeriger van God en zijn dienst. De arbei ders in de fabrieken, de zaken mensen en zovele anderen die christen willen zyn, staan aan het front. Het is voor hen heel wat moeiljker waarlijk christen te zijn dan voor predikanten. Dié leven nog in een beschermd milieu. De hardheid en de godloosheid van het moderne leven gaat voor een groot deel nog aan hen voorbij". Ds. Exalto begrijpt heel goed dat dit beschermde leven velen aan trekt. "Maar is dat een geldig mo tief om de weg naar het predi kantschap op te gaan? Is het dan niet beter, op de misschien moei lijke post in het publieke leven te blijven staan?" Drs. Exalto, die deel uitmaakt van het hoofdbestuur van de Gere formeerde Bond in de Hervorm de Kerk, vermoedt dat allerlei cursussen, zoals van bybelscho- len en catechetenopleidingen, de belangstelling voor de theologie sterk hebben aangewakkerd en dat ook de lage drempel tot de theologische studie hier een rol speelt. DRS EXALTO De wereld wordt afkerigermaar predikanten leven nog in een beschermd milieu Het verloop van de studie is, vol gens hem, zeer geleidelijk ge worden en ten aanzien van de kennis der oude talen wordt lang niet meer zoveel geëist als vroe ger. Dat is wel aanlokkelijk, maar de Benthuizer dominee is daar toch niet zo gelukkig mee. De gemeente heeft recht op alleszins bekwame herders en leraars. "De reformatoren hebben in hun tijd lang niet iedereen tot de studie der theologie toegelaten. Zij stel den hun duidelijke eisen. Chris ten-zijn en dominee-worden is bepaald niet zonder meer het zelfde". Predikanten blijven nodig. Dat is voor ds. Exalto onveranderd punt 1. Daarnaast echter ziet hij een dringende behoefte aan men sen "die de naam des Heeren willen voortplanten ook op ande re terreinen van het leven: chris ten-artsen, juristen, politici, kortom christenen op allerlei ge bied". En daar zijn dan ook nog de een- voudigen. "Hun naam zal nooit voorkomen in het kerkelijke be- roepingsnieuws. Maar velen van hen zullen anderen, wier naam daarin wèl voorkomt, voorgaan in het koninkrijk der hemelen". Ds. Exalto is bang dat men dat gaat vergeten. En daarom zijn oproep tot bezinning op de levenstaak. S. J. DE GROOT De groei van het aantal secten in westerse wereld, met name in c Verenigde Staten van Amerik duidt niet op een opleving van c godsdienst, maar op een ernstij crisis binnen de westerse maa schappij. De filosoof professi dr. V. Garadzja schrijft dat in h atheïstisch georiënteerde Sowj trussische maandblad "Wetei schap en religie". De geestelijke armoede en de oi menselijkheid van de op coj sumptie gerichte bourgeois-s menleving wekken een kweller besef van zinloosheid, van oi verdraaglijke eenzaamheid e van gebrek aan werkelijk mens lijke verhoudingen. Daardoi tieren de moderne secten i welig. Al die secten, zo meei prof. Garadzja, zijn een prote tegen de onmenselijkheid, ee vruchteloos protest overigen dat gespeend is van ieder pe spectief. Deze bewegingen zij niet in staat een werkelijk alte natief voor deze wereld te biedei een wereld die zij als zondig e onrechtvaardig afkeuren. Ze zij populair omdat men de werki lijkheid wil ontvluchten e streeft naar een paradijs in h< enge en gesloten wereldje van ij gewijden. De Russische filosoof trekt nc partij voor de secten voorzover j zich afzetten tegen, wat h noemt, de verarming van de we terse samenleving, maar hij ve werpt ze als een uit nood gebort kwaad. Met instemming haalt I Karl Marx aan, die gezegd heel "Godsdienst is het hart van ee harteloze wereld". Volgens Garadzja waren er in hl begin van deze eeuw 7 secten Duitsland en nu alleen al in Wes Duitsland ongeveer 100. (Van onze redactie geestelijk leven) NOORDW1JK In de wijkgemeente Noordwijk-Bin- nen van de Noordwijkse hervormde gemeente is dei ning ontstaan over het gebruik van het nieuwe litur gieboekje Onze hulp". Dat boekje is een uitgave van de "Gereformeerde deputaten voor de eredienst" en de "Commissie-dienstboek van de hervormde raad voor de eredienst". In augustus vorig jaar besloot de hervormde kerkeraad een stemmig met dit boekje te gaan werken. De kerkeraad kon toen nauwelijks vermoe den dat de invoering van "Onze hulp" als volkomen nieuw zou worden ervaren. Hij dacht alleen maar, de ge meente een niet geringe dienst te bewijzen door aan te sluiten bij haar eigen ontwik keling van tientallen jaren. In een "Open brief aan de ge meente" reageert de predi kant dr. J. G B. Jansen (48). sinds 1 januari 1970 in Noordwijk werkzaam, op het ongenoegen in de gemeente over het boekje. De deining heeft hem verdrietig ge maakt. De veelgehoorde op merking dat zomaar iets nieuws werd opgelegd komt. naar zijn mening, niet over een met de liturgische ont wikkelingen in de Noord wijkse gemeente en ook niet met die in de Hervormde Kerk in het algemeen. Hoopgevend Dr. Jansen beschouwt met de kerkeraad de uitgave van "Onze hulp" als een hoopge vend oecumenisch experi ment. Het beleid van de ker keraad is er altijd op gericht geweest, verantwoorde oe cumenische ontwikkelingen te steunen. De opzet van de eredienst zoals die in "Onze hulp" is uitge werkt is ook niet zomaar uit de lucht komen vallen. In ver scheidene gereformeerde DR. HANS JANSEN halen en brengen kerken en hervormde ge meenten is de laatste tien jaar de zondagse dienst op deze wijze gehouden, en omdat veel gemeenten van beide kerken hierop enthousiast reageerden gingen de twee commissies voor de eredienst over tot publikatie hiervan om ook andere gemeenten van dienst te zijn. Al in het officieel aanvaarde dienstboek van de Hervorm de Kerk (1938) werd de struc tuur van de liturgie, zoals die nu ook weer in "Onze hulp" is opgenomen, nader uitge werkt. En wie, aldus dr. Jan sen in zijn "Open brief', eni germate thuis is in de bedoe lingen van de grote reforma toren (Luther en Calvijn), zal weten dat zij op geen enkele wijze de liturgie wilden af schaffer*, maar wèl heel dicht by het kerkvolk brengen. Vandaar dat al vier eeuwen lang in protestantse kerken het "Heer ontferm u" en het "Gloria-lied" worden gezon gen. In "Onze hulp" keren alle elementen van het officiële hervormde dienstboek terug. Traditie Dr. Jansen wijst er verder op, dat de wijkgemeente Noord- wijk-Binnen een lange litur gische traditie heeft. Al lang voordat het dienstboek werd aanvaard (1938 dus), werd in de Grote Kerk dezelfde struc tuur van de liturgie gevolgd die nu in "Onze hulp" te vin den is. Dat blijkt uit bewaard gebleven gemeenteboekjes. Ook de geloofsbelijdenis werd daar al vóór '38 gezon gen. De gemeente rond de Grote Kerk was er altijd trots op dat zij gemakkelijk nieuwe melodieën en gezangen in studeerde. Onder de deskun dige leiding van de cantor organist werd ze gestimu leerd om veel te zingen uit de schat der eeuwen. Lang voordat het nieuwe Lied boek verscheen, zong deze gemeente er al uit. En toen men tijdens de restauratie van de Grote Kerk de dien sten in de gereformeerde kerk aan de Vinkenlaan hield, hebben hervormden en gere formeerden veel van deze lie deren met elkaar ingestu deerd. Toenhet Liedboek dan ook eenmaal was verschenen, heeft men in het algemeen positief gereageerd. Dr. Jan sen geeft graag toe, vele kriti sche kanttekeningen bij het Liedboek te kunnen maken, maar het heeft wèl beant woord aan de verwachtingen van velen, en de vreugde over deze unieke oecumenische uitgave is veel groter dan de kritiek. nieuwe liturgieboekje in te voeren uitvoerig werd ge schreven, heeft niemand hierop negatief gereageerd. Daarom had de kerkeraad ook geen reden op zijn besluit terug te komen. Op een gemeente-avond, die op woensdag 6 juni wordt ge houden, zal "Onze hulp" een punt van discussie zijn. Maar, zegt dr. Jansen, "wij moeten dan wèl weten waarover we praten. Niet over iets nieuws, maar over iets dat al zeer oud is". Antwoord In een voorwoord merkt de predikant nog op, dat "naar de kerk gaan'" niet alleen een kwestie is van halen, maar ook van brengen. "Aan God de eer brengen die Hem toe komt". Eerst komt God zélf aan het woord. "Het ant woord van de gemeente wordt op meer dan één ma nier gegeven: met psalmen, met liederen uit de geloofs schat van eeuwen, de gebe den, de gaven en niet te verge ten de dienst van alle dag". LEIDEN - Herv. Gem.: 10 dienst, 11.43 oec. studentendienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Kleermaker, Rotterdam; Maranathakerk 10 ds. Koolstra; Meren- wijk (Regenboog) 9.30 ds.v. Leeuwen, 11 ds. v. Leeuwen en pastor Vein Well; Bethl.kerk Drifstr. 10 ds. Pannekoek; Bevr.kcrk ZW 10.30 ds. Knorth, Leider dorp; Vredeskerk 10 mevr. ds. Westera- Franke; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bovenberg; Diac. huis 10.30 ds. Van Achterberg; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Goede Her der, Oude Vest 13. 10.30 Endegeest 9.30 ds. Friederich. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Helderman. Badhoevedorp, 5 ds. Rang Nieuw Vennep; Petrakerk 10 ds. Hortensius, 5 ds. v Houten, Aalsmeer; Oude Vest 10 ds. Vegter, O geest, 5 ds. Koolstra; Mar.kerk L. Morsw. 10 ds. Koolstra, 5 ds. De Zwart, V.schoten; Bevr.kerk ZW 9 drs. Korteweg, 5 ds. Ho- rentius; Groenhoven 10.15 drs. Korte weg; De Mirt 10 hr. Wielinga; Mierennest 10 hr. v.d. Zwan. Dolerende Noodge- meente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 9.30 en 5. Gerei'. Kerk Vrijg. (Heren gracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Ge ref. Kerk (Steenschuur 9): 9 en 5 ds. Van Mulligen, Utrecht. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned (Bethl.kerk Drittstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 mevr. Koopmans, R.dam. Re- monstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerk- straat 1): 10 ds. Kuipers. Baptistenge meente (O. Rijn 3): 10 ds. v. Mameren. Evang. Christengemeenschap (Middel stegracht 3y. 10 br. Dikkes. Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): geen dienst. Evangeliecentrum Zijl singel 2: zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pink stergemeente (O. Rijn 3): 3 nam. evang. Van Wieringen. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30 Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4. wo. 8 Chris tian Science (Steenschuur 6): 10.30, Ze vendedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 11 prediking. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Steenschuur 6): 10.15. Soefie-bewe- gmg: 11 (in zaal Pieterskerk) mevr. mr. Kunst, onderwerp: "Er is één waarheid". Oud. Kath Kerk (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45 en 12; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10, 11.30, 6 en 7; Boshui- zerlaan zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9,10.30, 12 en 6; Haarl.straat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv, Gem.: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Rothfusz, Hillegom, jeugddienst. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. v. Malssen, Leiderdorp, 7 ds. Lefeber, Alphen. Geref. Kerk: voor morgendienst geen opgave ontvangen, 6.30 ds. Van Wijk, A.dam. Chr. Geref. Kerk: avond dienst om 7 uur. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv Gem.: Adventskerk 9.45 ds. Bogers, 5 ds. Vree, dienst voor en met geestelijke gehandi capten; Kruiskerk 9.30 ds. Geertsema, H.woude; Opst.kerk 9.30 ds. De Jong, Moerkapelle, 6.30 ds. Van den Berg, Werkendam, opendeurdienst, 6.15 sa menzang; Nabij 9.30 jeugdkapel; G.H. kerk 10.30 ds. Hoogendijk, 6.30 luit.-kol. Bosschardt Leger des Heils, met zang; De Bron 9 ds. Hoogendijk, 6.30 ds. Mul der; Driehoorne7 uiterk. dienst; Ashram 9.30 hr. Taselaar; Oudsh.kcrk 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. v.d. Velden, Woerden, 6.30 dr. Meijers, Leiden. Geref. Kérk: Mar.kerk 9.30 hr. Schoenmaker, Oude Wetering, 6.30 ds. Stolk; Salv. kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 hr. Tenyenhuis. Zie ook herv. gemeente. Geref Kerk Vrijge maakt: 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff. Gerêf. K. Vrijg. Buiten Verband: 9.30 ds. Janse, 4.30 ds. Roukema. Oud Geref. Gemeen te: 9.30 en 4. Baptistengerneente: 10. ds Koekkoek, 6.30 evang. Wijmenga. Noord (Sportlaan): 10 hr. Van Barneveld. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 dienst. Pinkstergemeente Bethel (R.-Kruisgebouw): 6 nam. Pinksterge meente Alphen (R.-Kruisgebouw): 10 voorin. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. Corn, de Vlamingstr. R.K kerken: Bon.kerk zat. 7, zond 8.30, 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9. 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem 9.30 ds. Exalto, 6 kand. Teeuw, Lekkerk. Geref. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 9.30 ds. Broeyer, De Bilt, 6.30 ds. De Vreugd; Salv.kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers; Bethl.kerk 9.30 ds. Droogers, 6.30 ds. ir. Harteveld, R.dam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. 't Hart. Ge ref. Kerk Vrijgemaakt 9.30 leesdienst, 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9 30 ds. Heymans, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Dijkstra, 5 ds. De Raadt, Valken burg. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwek kingsgemeente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. kerken: zat. 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE-Herv. Gem 9.30ds. Bouman, Katwijk, 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Mulder, Om men. R.K. kerk: Rijndijk zond. 10; Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; dorp zat. 7, zond. 8. 10 en 11.30. HILLEGOM - 10 ds. v. Bruggen, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, bevestiging en intrede, 7 ds. v. Bruggen. Chr. Geref. Kerk: 10 leesdienst, 7 ds. Carlier. R.K. kerk: Mart.kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 ds. Ha- nemaayer, Alphen. R.K. kerk; zat 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Hemste de, L.dorp. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10 KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv Gem.: Dorpskerk 10 ds. Broekema, L.dorp, 6 ds. Boer; Ontmoetingskerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Van de Bogerd, Rijnsburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Van Halsema, 5 ds. Vrolijk. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegin- dewey; O. kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Vink; Ichtuskerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Van Roon; Pnièlkerk 9.30 ds. De Vos, 6 ds. Arkeraats; Gr. v. Pr. school 10 ds. Hovius; Hoeksteen 10 dovendienst. Ge ref. Kerk" Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Halsema; Tr.kerk 9.30 ds. v.d. Meulen, Den Haag, 6.30 ds. v.d. Horst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Hoff, avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. Van der Linden, 7 ds. Rich ter, Bodegraven. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Geesink, Sassenheim. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Gerf, Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Van Loenen; Hoofdstr.kerk 10 mevr. Ja- cobi; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Van Loenen; Leythenrode 10 ds. Lutmers; Elis.ziekenhuis 9.30 rector Vijftigschild, gez. dienst. Baptistengemeente: 10 br. De Vries. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, Nieuwkoop; camping 10.30 hr. Kersloot, Aalsmeer. Geref. Kerk: 9.30 mevr. Leitner. Nieuw Vennep, 7 ds. Los; camping 10.30 hr. Kersloot. R.K. kerk: zat. 7. zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Grote Kerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 hr Hoffenaar, Voorhout, 7 ds. Van 't Hooft, zangdienst. Geref. Kerk: 10 ds. Schaap, Monnicken- darn, 7 hr. Stam. Sassenheim. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 4.30. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Otter. 4.30 ds v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg, avond maal. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. kerken: Agatha zat. 7, zond. 10; Poelpol der zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9 30 ds. Klusener, Zeist, 6.30 ds. Bronsgeest. Ge ref. Kerk: 9.30 dienst, 6.30 ds. Bouma, Utrecht. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Heykoop, IJmuiden, 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 ds. Dijk, A.dam, 7 ds Steenstra, Diemen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser, avondmaal. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN-Herv. Gem.: 9.30 ds. Amba, Ederveen, 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Hoogen- raad, Zeist. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstr. 10 ds. Keuning, 7 hr. Hoffenaar, Voorhout; Sole Mio 9 ds. Keuning; Hoofdstr. 10 hr. Vink, Katwijk; geref. kerk Hoofdstr. 7 ds. Keuning; De Rank 10 ds. Van Eyk, Gouda, avondmaal, 5 hr. Visser, Goude; De Rank en Zeehonk 10 zondagsschool. Geref. Kerk: Buurtkerk 10 ds. Elgersma, 7 ds. Keuning, Vinkenlaan 9.30 ds. Bou ma, 7 ds. Elgersma; St.kerk 11 ds. Bos man. R.K. kerken: Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Van t Hof; De Zilk 10 ds. Kalk man, avodndmaal. R.K. kerk: Victor- kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene Kerk 10 mej. Irik; Pauluskerk 10 ds. Sie- rat; Gem.centrum 10.30 ds. Hubeek, Eefde, 7 prof. dr. Berkhof; Gem.cent 10.30 hr. Colijn, jeugdkerk; Endegeest 9.30 ds. Friederich; Van Wyckersloothe 4.30 ds. Bouma. Geref. Kerk: 10 dr Wier- singa. Leiden, zie ook herv Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 3 ds. Van Dijk. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 4 ds. v.d. Berg. R.K. kerk: Will.kerk zat. 7, zond. 9, 10.10 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evangeliegem. (gem.centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUD ADE - R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 hr. Drijver, Vooscho- ten. Geref. Kerk: 9.30 kand. Jasper Fochs, 6.30 ds. Hartkamp, Alphen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: M.Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11; P.Banden zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15. RIJNSATER WOU DE- Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Hanemaayer, Alphen. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. Quak, Vianen; Bethelkerk 9.30 ds. Molenaar, Nieuw- veen, 5 ds. v.d. Boegerd. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Huisman, 5 dr. Van Oeveren; lm.kerk 9 en 10.30 dr. v. Oeve- ren, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Huisman. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode, avondmaal. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. Frinsel, 7.30 ds. Gravendeel, evan- gelisatiedienst. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. Boer, Katwijk, 7 ds. v. Achterberg, Leiden, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 hr Stam, 5 dienst. Chr. Geref. Kerk; 10.30 ds. Van Mulligen, Utrecht, 5 ds. Visser, Nieuw Vennep. R.K. kerk: zat. 7, zond! 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lefeber, Alphen, 6.30 ds. Nicolai. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Bezemer. R.K. kerk: Aardam zat. 7, zond. 9 en 10.30; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 dr. v.d. Bank, Ede, 6.30 ds. Den Tonkelaar, Warmond. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. Dijkstra, Boskoop. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5 kand. Wilschut. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. dienst in de geref. kerk, ds. De Zeeu\ Hulp en Hei, 10 ds. Lentz; aula 9.30 d De Zwart, avondmaal; kapel Rijndijk ds. Oost; De Ark 10 jongerendienst. G ref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 ds. I Zeeuw, jeugddienst. Geref. Kerk Vrijf 10.15 en 4.30 ds. Boxman. R.K. kerkei zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula 11. EADDINX.VEEN - Herv. Gem.: Hoel steen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Verw lius; Bethelkerk 9 ds. Zoutendijk, Noo den. 5 ds. Roetman, 10.30 ds. Verweliu 6.30 ds. Spilt, Ede. Imm.kerk 10 en 5 c Hulst Geref. Kerk: Kruiskerk 10 Modderaar, 5 ds. Nierop, Koudeker Ontm.kerk 10 ds. Nierop, 5 ds. Modd raar. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Ch Afgesch. Gem.: 9 30 en 5. Volle Evan Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30. R.i kerk: Ontm.kerk zat. 7, zond. 8.45, 11.' en 7; Victorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. D< Tonkelaar. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.3 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskei 10 ds. Steenstra, 7 ds. Tukker, avon maal; Kievietkerk 10 prof. dr. Berkhc O.geest; Messiaskerk 10 ds. v. Zanten, kerkconcert; Dorpscentrum 9.30 kan Klok, Zeist. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Meulen; Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ne Prot. Bond: 10.30 mevr. ds. mr. Koll Naarden. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 d Haakman, Zw.dam, 6.30 ds. Overgaau- Eek en Wiel, jeugddienst. Geref. Ker 9.30 en 6.30 ds. Vree, Alphen. Ned. Pre Bond: buitendag R.K. kerk: zat. 7, zon 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 d Nicolair. Geref. Kerk: 9.30 hr. Schre der, Oudewater, 7 hr. Tazelaar, Alphe R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 2 bevestiging en intrede ds. Wolthau R.K. kerken: Meerburgkerk H. Rijndi. zat. 7, zond. 9.30 en 11; Janskerk 10.3 Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 9.15. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 9.30 d Baas, Katwijk, 6.30 ds. Haakman, ge dienst in geref. kerk. Geref. Kerk: 9.,' dienst, 6.30 ds. Haakman.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4