AUTO Mazda houdt rotatiemotor draaiende Aantrekkelijke Renault 18 stationwagen M samengesteld door Koos Post ZATERDAG 26 MEI 1979 ci,t - .1 Prof. dr. Felix Wankël woont nog in Duitsland maar hij rijdt in de nieuwste Mazda, de sportwagen RX-7 met de als eerste door prof. Wankel ont wikkelde rotatiemotor. De tweede RX-7 in Duitsland wordt bereden door prof.Por- sche, wiens type 924 zó toe vallig als een soort voorbeeld voor de RX-7 heeft gediend dat een Duits autoblad die twee met het front naar de camera op één plaatje zette als "leuke vergelijking". Sinds enkele maanden draait ook hier in Nederland de ver koop van 's werelds enige sportwagen met een Wankel- of rotaticmotor. Maar voordat die verkoop op gang kwam had Autopalace De Binck- horst in Den Haag, de impor teur van Mazda al meer dan tweehonderd bestellingen binnen. Van mensen, die deze sportwagen ongezien durf den te kopen... Er is een zeer principieel ver schil tussen de zogenaamde Otto-zuigermotor die op ben zine draait en de Wankel- of rotatiemotor die ook benzine als brandstof gebruikt. Bij de Otto worden zuigers in bewe ging gebracht door explosies van een gasmengsel. Die be weging'wordt via een krukas overgebracht op de aandrijfas van de wagen. Bij de rotatiemotor draait het aandrijfmechanisme indirect al meteen, zonder moeilijke overbrengingen van horizon tale krachten naar verticaal draaiende krachten. Met als voordeel: minder ingewik keld en stukken lichter dan een Otto-motor. En ook lich ter dan een dieselmotor. De Wankelmotor is een zuiver Europees gebeuren. Audi- NSU had alle rechten van de ze door prof. Wankel ontwik kelde motor. Het bedrijf deed wat velen in zulke gevallen doen: aangezien de ontwik keling van zo'n nieuwe con ceptie bergen geld verslindt De RX7 met rotatiemotor: de nieuwste sportwagen van Mazda. gaat men licenties verlenen om dat ding te kunnen bou- Zo kreeg Toyo Kogyo in Japan - in 1920 als kurkfabriek be gonnen maar in 1927 al met auto's op de markt - als fabri kant van de Mazda's een li centie tot aanbouw van die Wankelmotor in handen. Die men daar echter van het begin af aan rotatiemotor heeft ge noemd. Om daarmee de eigen inbreng in de ontwikkeling te onderstrepen. Er waren meer fabrikanten die wel trek hadden in zo'n licen tie. Maar die hebben om het kort en goed te zeggen dat ding allemaal in de ijskast ge stopt. Sommigen hebben er nog wel mee gepionierd maar zagen er weinig of niets in. Behalve de Japanners. Die zijn direct aan een vérdere ontwikkeling van die Wan kelmotor begonnen. Want het stond wel vast dat er nog flink aan zou moeten worden ge sleuteld voordat die rotatie- motor echt helemaal zou vol doen. De pech voor Audi-NSU was dat Japan in 1967 al zijn Maz da 110 S met rotatiemotor kon uitbrengen, de eerste Wan kelmotor dus in een serie-au to. Dat dwong Audi-NSU om dat jaar ook een Wankel-auto op de markt te gooien. Het werd de RO-80, een onge looflijk mooie en fijne auto. Maar wat de krachtbron be treft kleefden er nog teveel kinderziekten aan. Mazda bleef echter stug door gaan met zowel het ontwik kelen en het verbeteren van die rotatiemotor als het jaar lijks uitbrengen van een nieuwe type sportwagen waarin die (snelle en stille) krachtbron zat. In 1977 - tien jaar na de eerste rotatiemotor - waren er door Toyo Kogyo een miljoen van die motoren gebouwd zowel voor perso nenauto's als voor bestelwa gens en autobussen. Wat is nu het kardinale punt geweest waardoor Mazda zijn rotatiemotor wel in het rijtje van successen kon zetten terwijl Europa het erbij liet zitten? Dat General Motors wel even wat bestelde bij Toyo Kogyo maar uiteinde lijk toch niet doorzette? Nie mand zag wat in die rotatie motor die benzine zou slur pen en die zo milieu-onvrien delijk was. Maar wél gaf ie dereen toe: de prestaties van diemotorlogenernietom. En licht van gewicht was dat ding ook. Europa zocht kennelijk niet verder. Japan echter vond het "ei van Columbus" om de ro tatiemotor economischer te maken. Het verschil ligt in de ontwikkeling van de inlaat van het gasmengsel. Bij de Wankelmotor van de RÖ-80 werd dat mengsel recht streeks in de verbrandings kamer gebracht. Mazda vond een methode om dat via een zijwand te doen. Het techni sche resultaat was dat Mazda een motor had geconstrueerd die op lage toeren zijn beste krachten demonstreerde, de oude conceptie vroeg te hoge toerentallen. Vervelend was dat deze ont wikkeling net op gang kwam in de dagen dat de wereld werd opgeschrikt door de energiecrisis. Door die crisis werd de blauwdruk van de ro tatiemotor bijna overal diep weggeschoven in de onderste bureaula. In Europa. In Ame rika. Maar niet in Japan. Te duur in consumptie? Inder daad... als men die motor niet verder ontwikkelde. En die ontwikkeling wil men bij Mazda nog lang niet stopzet ten. Integendeel, als het aan de ver antwoordelijke man Kenichi Yamamoto ligt gaat men on verdroten door. Hij wijst er op dat er in de afgelopen tien jaar heel wat met die Wankelmo tor is gebeurd. Vergelijk dat maar eens met de honderd jaar die de Ottomotor achter de rug heeft. En dat ondanks die oliecrisis. Ondanks de ho ge eisen die Amerika maar ook Japan) stelt aan de "rei niging" van de uitlaatgassen. Elke RX heeft dan ook een naverbrander die meer geeft dan die eisen vragen. Yamamoto zegt dal er nog wel het een en ander kan worden verbeterd aan het benzine verbruik van een rotatiemo tor, al is dal verbruik relatief genomen helemaal niet uit bundiger dan van een zui germotor in een gelijke wa gen. Volgens hem zou bij voorbeeld de RX-7 die op de RAI in Amsterdam zijn pre mière beleefde) helemaal niet duurder zijn dan zijn even knie. Er zijn ook nog tal van andere zaken die beter kunnen, geeft Yamamoto toe. De verbran ding en de compressie kun nen worden verbeterd. De koeling kan beter. Evenals de mengverhouding van benzi ne en lucht. En zo zijn er meer details die de aandacht nodig hebben en zullen krijgen. "Dat is de toekomst van onze rotatiemotor", zo zegt men bij De Binckhorst in Den Haag "We moeten van dat waanidee af dat een rotatiemotor niet zuinig zou kunnen zijn en vervuilend werkt", zegt gene ral-manager John van der Hoek van Autopalace "Het is niet juist. Bij Toyo Kogyo hebben ze die twee nadelen er nu wel uitgehaald De voor delen als acceleratie, topsnel heid, kracht en licht gewicht zijn gebleven. We gaan er te genaan om dat slechte beeld van vroeger kwijt te raken. We zien dat best zitten met die Itieuwe RX-7. Dat Duitse au toblad vergeleek die RX-7 met een Porsche 924 Dat maakt nog altijd tienduizend gulden verschil in prijs uit. Ten gunste van de RX-7..." De praktijk wijst uit dat velen zijn geroepen om een leuke auto te ontwerpen maar dat sleehls weinigen zijn uitverkoren om ook vaneen stationwagen iets aantrekkelijks te maken. Eén van die weinigen zal aan het tekenbord bij Renault toen hij de stationcar-versie van de Renault 18op papier zette. Want het moet gezegd: dit jongste produkl van de Franse staatsfabriek ziel er erg aardig uit. We behoeven het hier niet meer te hebben over het nut van de stationcar. De mogelijkheden van de personenauto zijn nu eenmaal beperkt. Wie wat meer ruimte nodig heeft zal zijn keuze wellicht snel op de stationwagen laten vallen omdat daarin veelal het comfort van de sedan wordt gecombineerd met de laadruimte van een kleine bestelwagen. natuurlijk moeten de technische voorzieningen van zo'n stationcar wat wor den aangepast aan de mogelijkheid van een zwaardere lading. Wat andere vering en wal sterker remmen. Bovendien is bij de stationwagen van de Renault 18 een grotere benzinetank onder de vloer gemonteerd: van 57 m plaats van 53 liter inhoud. Dat alles maakt zo'n versie iets duurder dan de Er zijn bij de Renault 18 Stationcar drie versies mogelijk. De standaard en de TL-uit voering resp. 13.983 en 11.788 gulden) - die een 1397 cc motor hebben - en de TS met een 1647 cc motor, waarvoor men 15.745 gulden moet neertellen. De topsnelheden zijn 150 en 160 kilometer per uur. trnèn VfcxEcpenJ .05 r^rihk 2. Vïdiarrj (6 /tv) Marco v.d. Mey (5 jaar) Hogemorsweg 128, Leiden Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat Voor kinderen van 4-12 |aar elke zaterdag in deze krant Inzendingen (met vermelding van naam. adres, leeftijd) naar: Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Lelden Nu lacht het mannetje. Als je de krant op z'n kop draait, zul je zien dat het mannetje boos kijkt Rogier v.d. Vlis (5 jaar) Nassaudreef 146, Katwijk aan Zee Angelique v.d. Nieuwendijk (11 jaar) Eikenrode 10 Leiden Bram is in de tuin hij gaat naar moeder hij zegt "Mam mag ik naar Nel?" "Ja Bram, dat mag je wel hoor Bram". "Dag Bram, "dag moe". "Dag Nel", "dag Bram". "Wel Bram, wel wat is dat? Een roos voor jou". "Voor mij?" "Ja voor jou". O wat mooi, ik zet hem in een vaas". Ingeborg van den Berg (7 jaar) Deylerweg 56 Wassenaar Eveline Prins (7 jaar» Sumatrastraat 15, Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31