iTF-RDAG 26 MEI 1979 EXTRA PAGINA 23 1 1 Door Pieter v.d. Vliet rrAlnnl§t@ff(i@ifinliftnl®(rif|©§ inlG<S1Dp®tnl VM tf@ c@dl(al®ini Bij het weggaan bleek dat uit een alleen maar roerend te noemen gebaar". Dat roerende gebaar bevindt zich in de portefeuille van Jo- han van der Molen. Een reli kwie. Ze vinden aanvankelijk niet dat in de krant kan wat dat relikwie inhoudt. Wat zal het effect zun? Wordt het mis ter Lawrence aangerekend? Zal Preston Cobb er nadeel van ondervinden? Of moet het juist worden gepubli ceerd omdat het een mense lijk gebaar is van een man die door de wet gedwongen dacht niet anders te kunnen doen dan een onmenselijke beslis sing te nemen? Van der Molen vind uiteindelijk dat het toch wel kan: het is een verfrommeld 20-dollar biljet. Hoe is het nu met Preston Cobb? Hij is niet ter dood ge bracht. De menselijkheid ze gevierde. De Amsterdamse kinderen gaven door hun ge loof in het goede een stootje in de goede richting. En: heeft Preston Cobb die boer nou wel vermoord? Dat is de vraag. Mevrouw Diemer en mr. Van Houten hebben ook de we duwe van de vermoorde boer opgezocht. Opvallend was het gedrag van een der zoons. De zoon. die het lijk van zun va der had gevonden, verliet en kele malen door emotie overmand het vertrek. Hij vroeg de twee Nederlanders hem nog eens op te komen zoeken, drong er op aan bijna. Hij had duidelijk nog wat te vertellen. Het kwam er echter jammer genoeg nooit van. Die zoon kwam later om het le ven. Doodgereden door een tractor Zelfmoord werd ge zegd. Hy, en niemand anders, zou zijn vader hebben ver moord. Preston Cobb zou hü onder bedreiging met de dood van diens moeder, broers en zusters hebben ge dwongen de schuld op zich te nemen. Een nooit te bewijzen verhaal. Want hij vertelde het kort voor zyn sterven aan de be stuurder van de tractor die hem had overreden. Niemand zou de tractorbestuurder ge loven. Want dat was een ne ger. Feiten Mr Van Houten die zich van de ze ontknoping distantieert omdat hij als rechter heeft geleerd uitsluitend van feiten uit te gaan, zegt dat die reis naar de VS hem heeft verrukt. Zijn geloof in volstrekt ge weldloze buiten de partuen staande acties is er door ver sterkt. ..Your presence had changed the scene", zei een zeer in vloedrijk Amerikaan toen te gen hem en mevrouw Die mer. „Uw aanwezigheid heeft een kentering teweegge bracht" En: „De zaak Pres ton Cobb kon wel eens een uitgangspunt worden voor ingrijpende veranderingen, zowel wat de wetgeving als wat het negerprobleem be treft". Preston Cobb is na twaalf jaar gevangenisstraf vrugela- ten. Wat kan er van hem geworden zijn? Zinvolle acties Mr. Van Houten: ..Een jongen die in zo n vreselijke klempo sitie heeft gezeten, wiens lij den zo lang is gerekt in de do dencel. Kan daar ooit een evenwichiig burger uit groeien? Dat vraag je je af Als dat ondanks alles wel het ge val zou zun. zou ik helemaal erg bhj zun". ..Maar zelfs als het wat hem per- soonluk betreft niet goed is uitgepakt dan geloof ik in ac ties als die waaraan mevrouw Diemer en ik onze bud rage hebben mogen leveren Elke poging om morsen met men senlevens te voorkomen moet worden aangegrepen' Normaal. In het zogenaamde socialistische Oosten. En in het zogenaamde vrije Wes ten. In Rusland bijvoorbeeld is de doodstraf ingevoerd als een buitengewone, tijdelijke maatregel in de klassen strijd. Hoe lang duurt de revolutie, kun je je afvra gen, of wat is tijdelijk in Rusland. In het kapitalistische Ameri ka, waar iedereen gelijke kansen heet te hebben, wachten dit jaar 40 mensen op hun executie. Amnesty International strijdt tegen marteling en dus tegen doodstraf. De doodstraf is volgens deze internationaal erkende en derhalve gevreesde organi satie in strijd met de uni versele rechten van de mens. Want volgens artikel 3 heeft iedereen recht op leven, vrijheid en on schendbaarheid van zijn persoon. Niemand zal wor den onderworpen aan fol teringen, noch aan wrede, onmenselijke of onterende behandeling of bestraf fing. Elke staat heeft de plicht het leven van alle personen binnen zijn rechtsbereik zonder enige uitzondering te beschermen. Amnesty International zal daarop wijzen tijdens het VN-congres over het voor komen van misdaden en de behandeling van misdadi gers dat in 1980 in Sydney wordt gehouden. Amnesty zal daar krachtig pleiten voor het afschaffen van de doodstraf. Is verzet tegen de doodstraf mogelijk? Ja, blijkt uit bij gaand verhaal. s L HAARLEM-ARNHEM - ip Dit heet het jaar van het ]w kind. Maar 1961 was 16 het. In de Verenigde '3 Staten dreigde een jon gen van vijftien op de elektrische stoel te worden gedood. Am- sterdamse schoolkin- siij deren waren verbij sterd. Ze riepen: „Dat mag niet". En de actie S voor Preston Cobb, de 'a' negerjongen uit de zui- a delijke staat Georgia, was geboren. van de Arnhemse rechtbank mr. B W. van Houten, die lan ge tijd kinderrechter was. Al wat ouder en daardoor zon der functies is mr. Van Hou ten nog steeds voorzichtig. Net zo voorzichtig als hij toen moest zijn om in de VS een resultaat te bereiken en niet op de gevoelige tenen te trap pen. „We mochten in geen geval ook maar de schijn wekken dat we ons bemoeiden met de rechtspleging in een ander land. De vrees van sommige Nederlanders dat onze komst als bemoeizucht zou kunnen worden uitgelegd is niet be waarheid, de zorg bij anderen dat wij zouden kunnen wor den vereenzelvigd met enige extreme organisatie is geen werkelijkheid geworden. Want wij vertegenwoordig den niet een politieke, niet een religieuze, zelfs geen hu manitaire groepering. Wij wa ren twee Nederlanders na mens twee miljoen Neder landers die zich het lot van een kind aantrokken. Dat wu daarvoor van zo ver kwamen, met oprechte bedoelingen heeft indruk gemaakt. Deu ren zijn voor ons openge sprongen, wantrouwen is weggesmolten, reserve is ver- and erd in ongedachte open- Gezag De Nederlandse ambassade wilde om „diplomatieke re denen" niet voor een intro ductie zorgen bij belangrijke autoriteiten als de gouver neur van de betreffende staat. Het tweetal bleek geen steun van de ambassade nodig te hebben. Ze hadden zelf al voldoende gezag En dat ge zag werd er zonder die steun zeker niet minder om. Via de een kwamen ze bij de ander. En dat ik is in Amerika, waar het aanzienlijk minder offi cieel en bureaucratisch toe gaat dan in Nederland, niet eens zo moeilijk. Mr. Van Houten herinnert zich slechts een minder aangena me ervaring. Een dorp. Het is warm. Ze zun moe. Ze willen wat drinken. De vrouw die hen bedient, is al vol wan trouwen. Ze zet het bestelde nog wel neer. Dan verzoekt ze de gasten te vertrekken. Ze herkent hen. Dat zijn de Hol landers. Ze stelt er zelfs geen prijs op dat ze afrekenen. Er was nog zo n moeilijk mo ment.. Al pakte dat heel wat positiever uit. Dat was het be zoek aan de heer en mevrouw Lawrence te Eatonton. Het bezoek aan deofficier vanjus- titie die de doodstraf eis te. Gereserveerd Mr. Van Houten: ,,Die eerste anderhalf uur was de sfeer ge reserveerd en afwerend Me vrouw vuurde vragen af als: Zoudt U ook zoveel moeite hebben gedaan als het een niet-neger-jongen betrof. Stellig, antwoordden wij Ze wilde ook weten door wie on ze reis werd betaald. Wu wil den zeker niet stellen dat deze vraag suggestief moest wor den uitgelegd, maar sommi gen zouden uit die vraag heb ben kunnen afleiden dat wij niet geheel en al onbevoor oordeeld naar Amerika waren gekomen. Wij antwoordden naar waarheid door geen en kele organisatie, maar uit kleine bijdragen, afgestaan door zeer vele individuele Nederlanders. Ook hier brak het ijs langzamerhand, ten bewijze waarvan wu uitein delijk. koffie kregen aange boden en tenslotte ijs, slag room en aardbeien Het werd een aangenaam en diepgaand gesprek Het bleek dat de heer Lawrence ten menselijk gcvenheden niet anders 'te kunnen. Er bestond, zo zei hij ook. wel degelijk waardering voor de oprec htheid van het optreden der Nederlanders Die spontane uitroep van kinderen van de A.H.Gerhardschool aan al de Valentijnkade in Amsterdam was de vonk die de vlam in de pan K deed slaan. Want opeens was heel Nederland er mee bezig. Twee ie miljoen handtekeningen en een hele smak geld. En vooral veel ont roerende brieven. Allemaal mensen die tegen de doodstraf waren. Sterker: tegen het doden van een kind. j X) Johan van der Molen was toen hoofd van die school. Een school voor 47 zeer moeilijk opvoedbare kinderen. De dag dat hij op school over de dreigende dood van Preston Cobb sprak was hij nog diep onder de indruk van een beschouwing in het Haarlems Dagblad. Hoofdre dacteur Jos Lodewijks schreef in de rubriek De Kleine Wereld: „als op 22 september de wereld zou vergaan, zouden wij allen niet onge lukkiger of angstiger behoeven te zijn dan de kleine Preston Cobb. ,Vk Voor hem vergaat op 22 september de wereld, in naam der gerech- '9 tigheid. En: .De vernietiging van één mensenkind in koelen bloede is niet ■s minder catastrofaal dan de vernietiging van de gehele mensheid - 5 het is slechts een verschil van getal. En het luide geroep van miljoe- c nen tegen de dreigende atoomdood is niet hartverscheurender dan r£ het zwakke geroep van een negerjongen in zijn donkere cel. - Preston Cobb was veroordeeld tot de doodstraf wegens moord op een blanke zeven tigjarige boer. Zijn moeder, een weduwe, woonde met haar negen kinderen op diens plantage. Hard werken voor weinig geld De slavernij was afgeschaft. Maar de sfeer van de statige witte huizen met 1 een facade van Dorische zui len was nog werkelijk. Angst aanjagend werkelijk voor ie dereen die niet blank was. De sfeer van de „deep south", de meest zuidelijke staten van Amerika, was niet afge schaft. Preston, een negerjongetje. Net als Nederlandse jongetjes spijbelen ze wel eens. Om spannend stiekem iets te vangen in verboden viswater. Maar verboden viswater,in Nederland is nog wel even iets anders dan het slootje van i een blanke boer in de „deep south". De boer betrapte hem. Preston kreeg er behoorlijk van langs. „Ik werd half doodgeslagen", zei hij. ,He kept telling me he was going to blow my brains out". „Steeds weer zei de boer dat hij m'n hersens uit m'n kop zou blazen". Uitweg Een brief van een oud-leerling van de A. H. Gerhardschool, die hier letterlijk volgt: „Nog negen dagen scheiden de ze jongen van de elektrische stoel. Er moet volgens mij toch nog een uitweg zijn om deze jongen van de onder gang te redden. Want er zal in de VS toch ook wel een BLO- school zijn of zoiets om deze jongen op te vangen. Men had toch ook een blanke jongen een kans gegeven, waarom hij dan niet? Ikzelf ben in mijn jeugdjaren een dief geweest maar dank zij de goede zorg van mijn ouders en de ont zaglijk grote steun van de on derwijzers van de A. H. Ger hardschool ben ik nu een normaal mens, met een gezin van man. vrouw en eén kind. Dank zu de zorg van al die mensen op de A H. Gerhard school ben ik een eerlijk mens geworden. Hadden zu dat niet gedaan dan was misschien ook ik nog veel lager in deze maatschappij gezakt en dan hadden ze misschien ook wel kunnen zeggen: o. die deugt niet, dus vooruit op de elek trische stoel ermee. Maar het is toch gebleken dat dit be- Een foto uit 1961. Uitgeleide gedaan door de voorzitter van het ''comité" Preston Cobb" vertrekken mevrouw mr. dr. F. T. Diemer- Lindeboom en mr. B. W. van Houten naar de Verenigde Staten. Zij hebben twee miljoen handtekeningen bij zich. slist niet nodig is. Daarom zou ik ook willen uitschreeuwen: redt deze jongen van de on dergang en geef hem een eer lijke kans zoals ik die ook heb gehad. In ieder geval mag dit vonnis niet plaatsvinden. Ik vind het een schandaal dat dit in onze huidige maatschappij nog kan gebeuren". Die zin: „Maar het is toch gebleken dat dit beslist niet nodig is..." Dat is nou precies waar het om gaat. Een klein gebaar kan veel bete kenen. zoals blijkt uil een an dere brief, dit keer van een oud-leerling van Johan van der Molen. Vertrouwen „Ongeveer dertig jaar geleden werd ik door de juffrouw van de derde klas voor straf naar U in de tweede gestuurd. Ik moest vragen of ik bij U in de hoek mocht staan. Ik kan me nu nog herinneren hoe be schaamd en vernederd ik was. En wat een opluchting was het voor me, toen ik naast Uw stoel staande, zachtjes, zodat de klas het niet hoorde, mocht vertellen waarom ik weggestuurd was. U had Uw arm om me heen geslagen en U zei: „Maar je deed het toch niet expres". Daarna mocht ik gaan zitten tekenen op de voorste bank. Dit voorval ben ik nooit meer vergeten, omdat het een geweldige indruk op me maakte dat er eén groot mens was die me op dat mo ment tenminste vertrouw de". „Nu zie ik U weer in gedachten Uw arm om een kind heen slaan. En ik hoop dat uet U ook voor dit kind mag lukken hem op de voorste bank te kunnen laten tekenen". Er waren ook andere brieven. „Laten ze dat ventje maar op ruimen. Die doet hel als hij vrij komt toch weer. En laten wij ons maar met dingen be moeien in ons eigen land. U bereikt met Uw gekke idee toch niets. „Wat sympathie van enkele leeghoofden en weekdieren, maar verder maakt U zich onsterfelijk be lachelijk". Een mevrouw ad viseerde „het luie zwarte drek met vier paarden uit elkaar te trekken opdat de maatschap pij gezuiverd zou worden van individuen zonder fatsoen en Stoppen Ook van officiële zijde was er niet altijd even veel begrip voor de actie van de kinderen van de A. H. Gerhard school. Van der Molen: „De inspecteur had nogal wat bedenkingen tegen wat hü een particuliere actie in een openbaar gebouw noemde. Hij vond dat ik er maar meteen mee moest stoppen. Maar toen bleek dat er wat die actie betreft contac ten waren met prins Bern- hard en oud-minister Scher- merhorn kon ik een week vrü krügen". Hü zegt ook gescreend te zun door de Binnenlandse Veilig heids Dienst. „Want zeg nou zelf. 't zouden toch best com munisten kunnen we zen...". Andere landen, zoals Zweden en Zwitserland, namen de in Nederland begonnen actie over. Gelukkig waren er ook in de Verenigde Staten in vloedrijke mensen die met afgrüzen reageerden op het onmenselijk oordeel. In de New York Post schreef de weduwe van president Roo sevelt in haar eigen rubriek My Day met mededogen over Preston. Dat werd haar in het Zuiden niet in dank afgeno men maar het had wel in vloed. Preston kreeg inmiddels een nieuwe advocaat. Een neger. Donald L. Hollowell werd be taald door de N AACP (Natio nal Association for the ad vancement of coloured people), een organisatie die zich inzet voor het werkelijk vrijmaken van de Ameri kaanse negers. Invloedrijke mensen zün be langrijk. Mensen met macht en titels zün nog steeds hel der, denken velen. Van dit in 1961 nog sterker dan nu geldende gegeven maakte hel aan bevel ingscomite Pres ton Cobb gebruik door twee in de officiële wereld van het kind belangrijkste mensen bereid te vinden naar de VS te reizen om zich ter plaatse op de hoogte te stellen. Dat waren het AR-gemeenle- raadslid in Rotterdam me vrouw dr. FT. Diemer-Lin- deboom en de vice-president Kort daarop werd de boer. Frank Coleman Dumas, in zijn woonkamer doodgescho ten. Een kogel, precies tussen de ogen. Het lijk werd een heel eind verder langs de kant van de weg gevonden. Op 17 augustus 1961 verklaarde een geheel uit blanken en ge heel uit mannen bestaand ju ry Cobb schuldig aan moord in de eerste graad. Hoewel het onderzoek verre van volledig was en er naar eventuele ach tergronden van het drama helemaal niet was gezocht had de jury aan drie kwartier genoeg om tot een eenslui dend oordeel te komen. De blanke advocaat protesteerde niet, tekende zelfs geen hoger beroep aan. Doodvonnis De eenstemmigheid van de jury en de conclusie dat er geen verzachtende omstandighe den waren betekenden het doodvonnis. Rechter George S. Carpenter kon formeel ge zien niets anders doen dan dit vonnis uitspreken. De execu tie werd bepaald op 22 sep tember. In de ..deep south" was men er van overtuigd dat er gewoon recht was gesproken. Jos Lodewijks in het Haarlems dagblad: „De jongen heeft de hand opgeheven tegen het superbe ras dat de wereld be heerst, de blanke godheid is beledigd, de witte mens is in zün rechten aangetast. Geen van de superbe blanke god heden in de jurybank heeft zich kunnen verheffen tot het eenvoudige denkbeeld, dat deze jongen de zwaarte en de consequenties van zün mis daad niet heeft kunnen over zien, dat hij minder schuldig dan een volwassene zou kun nen zün, dat hij aan vijftien jaren leven niet voldoende heeft gehad om te weten hoe hü moest reageren, wanneer de blanke dreigend voor hem stond" Heilige blanke recht „Nu zal de staat Georgia, VS, hem leren wat hij weten moet Hij zal weten dat de wereld waarin hij vüftien jaar heeft mogen leven, geen mededo gen kent en geen domme kin deren duldt. Dat diezelfde wereld bereid is een kind na de afgrüselijkste marteling die denkbaar is op de elektri sche stoel te verbranden in de naam van het heilig blanke recht". „In naam van de gerechtigheid, die zetelt in het paleis van jus titie en over de ganse wereld oproept tot verzet tegen de willekeur en het geweld, zal een vüftienjarige negerjon gen door middel van de triomf der techniek de wraak van de moderne wereld voe len. De vuist van de mensheid zal hem platslaan- van dezelf de mensheid die zich zelf waarschuwt tegen het gevaar dat zij zou kunnen worden uitgeroeid". „Welk argument zou onze be schaving kunnen aanvoeren om nog eeuwen te moeten blijven bestaan nadat de klei ne Preston Cobb door die be schaving veranderd is in een verschroeid kinderlijk?" Johan van der Molen las het stuk van Lodewijks. En hü las het nog eens. Een jongen van vijftien. Hel had een van zijn jongens op die school in Am sterdam kunnen zijn. De vol gende morgen vertelde hü op school over Preston Cobb. Nieuws „Ze zeiden: Johan. wij gaan protesteren, hoe doen we dat. We besloten het ANP te bel len. Ze vonden het wel mooi bij het ANP, maar geen echt nieuws. Wat is wel nieuws? Als-ie op de elektrische stoel zit? In ieder geval mochten we terugbellen als we hon derdduizend handtekenin gen hadden. Dus wat zeiden dejongens: We gaan honderd scholen bellen. In twee dagen hadden we die handtekenin gen en zo tien regels van het ANP. Henk van Stipriaan van de VARA-televisie zei: Wat vind ik dit geweldig. Beleg een persconferentie. We zorgden voor sigaren en sher ry en toen kregen we twee kolommen in de kranten. Tien minuten in Achter het Nieuws en toen is het echt erg goed lopen. Het begon hand tekeningen te regenen". En brieven. De doodstraf is vooral defini tief. Er is geen weg terug. De doodstraf schrikt niet af, zoals voorstanders be weren, omdat de meeste misdrijven worden ge pleegd in een emotioneel bepaalde situatie. Doodstraf verontmenselijkt, verruwt. Doodstraf doet eerder het geweld toene men dan afnemen. Doodstraf lijkt geliefd. Een toenemend aantal regimes gebruikt deze straf om poli tieke tegenstanders voor goed de mond te snoeren. Een dode zegt niets meer. Al is dat betrekkelijk, als zijn politieke medestan ders hem tot held verhef fen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23