Strauss (CSU) wil Helmut Schmidt opvolgen Twistpunten belemmeren Lomé-akkoord VAN DER WIEL Zuid-Afrika uitgesloten van vergadering YN NAAST HET NIEUWS Aftreden Luns nog kwestie van tijd Helmut Kohl op zijspoor Militairen Portugal zijn bevreesd voor hun linkse collega's De Sleutels 1-M.S.V. Duisburg: 'A.M.T.' Duitsland VRIJDAG 25 MEI 1979 (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Europese Negen en zeve nenvijftig ontwikkelingslanden uit Afrika, het Carabisch zeegebied en de Stille Oceaan (ACS-landen) zijn in Brus sel aan hun laatste besprekingen begon nen over een nieuw samenwerkingsak koord. Verwacht wordt dat de ingewik kelde onderhandelingen tot zaterdag kunnen voortduren. De nieuwe over eenkomst. die volgend jaar april van kracht moet worden, komt in de plaats van het zogenaamde akkoord van Lomé, dat de Negen vier jaar geleden met de ACS-landen afsloten. Een belangrijk twistpunt tussen de Negen en de ACS-landen - opneming in de nieuwe overeenkomst van hun bepaling over de eerbiediging van fundamentele mensenrechten - heeft door de recente kindermoord in het Centraal-Afrikaanse keizerrijk van dictator Bokassa extra gewicht gekregen. De vakbond van Eu ropese ambtenaren wil dat dit land wordt uitgesloten bij de ondertekening van Lomé II. zoals de nieuwe overeen komst al wordt genoemd voor ze is afge sloten. De bond vraagt dit in een brief aan de Franse minister Poncet die als voorzitter optreedt. De ASC-landen wijzen een mcnsenrech- tenparagraaf af. Dat is niet nodig, is hun redenering, omdat alle ACS-staten evenals de Negen de VN-verklaring in zake de rechten van de mens hebben on derschreven. De Negen - en onder hen vooral Nederland en in mindere mate Engeland - drongen tot nog toe wel aan op een dergelijke bepaling. Daarbij is dikwijls verwezen naar het Oeganda van dictator Idi Am in, dat overigens de laat ste jaren slechts vijf procent kreeg van de hulp waarop het, krachtens het Lo- mé-akkoord, aanspraak kon maken Belangrijkste inzet van de onderhandelin gen, die ruim een jaar geleden begonnen, vormt de omvang van het nieuwe Euro pese ontwikkelingsfonds. De Europese commissie, het "dagelijks EG-bestuur", heeft informeel 16 miljard gulden voor gesteld, een verdubbeling ten opzichte van het hulpfonds van Lomé I. De ASC- landen vragen echter 27 miljard gulden, daarbij wijzend naar inflatie, bevol kingsgroei en de verminderde betekenis van de handelsvoordelen die zij van de EG hebben gekregen. Verwacht wordt dat het eindresultaat tussen de 13 en 16 miljard zal uitkomen. Een essentieel onderdeel van de financiële hulp die de EG daarnaast nog heeft, wordt gevormd door het zogenaamde Stabex-mechanisme. Dit voorziet de stabilisatie van de export-opbrengsten voor achttien tropische landbouwpro- dukten alsmede ijzererts ingeval de ex port bijvoorbeeld door natuurrampen belangrijk afneemt. De Negen zowel als de ACS vinden dat Stabex de afgelopen jaren goed heeft gewerkt en uitbreiding verdient. De gemeenschap en de ont wikkelingslanden zijn het echter niet eens over de produktie die in aanmer king moeten komen voor de Stabex-re- geling. Het EG-aanbod is niet bepaald ruim. Pe per, oliehoudende zaden, veekoeken, cashewnoten, garnalen en inktvis willen de Negen wel aan de huidige lijst van Stabex-Produkten toevoegen. De ACS- landen vragen echter ook om opname van (natuurlijke) rubber, tabak, sisal- produkten, sinaasappelen en conserven. Moeilijker nog zijn de onderhandelingen over uitbreiding van Stabex tot minera len, iets waar de Negen niet aan willen, mede omdat zy de multinationale on dernemingen die in deze sector opere ren, niet willen bevoordelen. De EG- landen willen wel een soort "Crisis fonds" voor mineralen oprichten. Als de export-opbrengsten van bepaalde mineralen twintig procent zullen dalen, zou het betrokken ACS-land aanspraak kunnen maken op hulp uit dit crisis fonds. aldus het voorstel van de Negen. Bij Stabex is deze drempel veel minder hoog: 7,5 procent. De "crisishulp" zou kunnen gelden voor koper, fosfaat, mangaan en bauxiet, alsmede ijzererts dat uit de huidige Stabex-regehng zou moeten worden "overgeheveld". Van de kant van de ACS-landen is hierop tot nog toe tamelijk negatief gereageerd. Hoe groot het crisisfonds zou worden, was gisteren nog verre van duidelijk. Nederland, in Brussel vertegenwoordigd door staatssecretaris Van der Meij (bui tenlandse zaken) staat gereserveerd te genover dit crisisfonds. Hierbij is nau welijks sprake van ontwikkelingshulp, aldus Den Haag. De ACS-landen willen alvast dat de lijst van mineralen wordt uitgebreid met koper, chroom, grafiet, diamant en tin, nog afgezien van het ka rakter dat de nieuwe verzekering tegen exportdaling zal krijgen. Nederland en de andere EG-landen geven in dit ver band voorkeur aan wereldwijde regelin gen, zoals het' bestaande tin-akkoord. Over een rubberovereenkomst wordt overleg gepleegd. De looptijd van het verdrag - vier of vijf jaar - en een regeling over beslechting van geschillen tussen de betrokken ontwikkelingslanden en de Europese commissie, het uitvoerend orgaan van de EG, vormen nog twee andere vragen waarover de Negen en de zevenenvijftig het eens moeten zien te worden. Voor de minst ontwikkelde landen onder de ACS-staten, alsmede de overzeese ge biedsdelen zoals Frans-Guvana, zullen de huidige regelingen waarschijnlijk worden voortgezet. Extra complicerende factor bij do onder handelingen is het feit dat tegelijkertijd in Manilla de Unctad-conferentie over handel en ontwikkeling haar einde na dert. Dat beïnvloedt de opstelling van zowel de Negen als de ACS-landen. Het ligt in de bedoeling zaterdag of uiterlijk zondag een definitief akkoord te berei ken. zodat Lome II tijdig door alle be trokken landen kan worden geratifi ceerd. Als het overleg mislukt, zal pas in september kunnen worden verder ge praat. Tydige ratificatie wordt dan vrij wel onmogelijk, zodat Lomé I dan moet worden verlengd. Van onze correspondent) BONN - Frans-Josef Strauss wil Bondskanselier worden. Gisteren deelden CSU-secreta- ris-generaal Stoiber en CHU-fractievoorzitter Zimmermann in Bonn mee dat de Beierse minister-president en CSU-chef als kandidaat voor het Bondskanselierschap bij de verkiezingen van 1980 beschikbaar is. Tot nu toe gold CDU-voorzitter en oppositieleider Helmut Kohl als kandidaat-kanselier van de CDU-SCU. Zelfs binnen zijn eigen partij wordt Kohl echter geen enkele kans meer gegeven de verkiezingen tegen Helmut Schmidt te win nen. Hij is niet in staat gebleken de oppositie een „eigen gezicht" te geven. Vele CDU-kiezers vin den, zo blijkt uit enquÜtes, Schmidt een betere kanselier dan Kohl ooit zou kunnen wor den. CDU-woordvoerder Henrich zei dat de kandidatuur van Strauss geen verrassing was. Secretaris generaal Geissler verklaarde dat het aanbod van de CSU-chef „ernstig zal worden overwo gen". In Bonn verluidt dat Helmut Kohl inderdaad van zijn kandidatuur voor het kanselierschap zal af zien. De oppositieleider zou wil len dat de minister-president van Nedersaksen, Ernst Albrecht. in 1980 lijsttrekker van de CDU- CSU wordt. Omdat Albrecht niet in de Bondsdag zit zou Helmut Kohl CDU-fractievoorzitter en oppositieleider kunnen blij ven. Strauss heeft zijn besluit genomen, nadat hem duidelijk was gewor den dat veel CDU-politici het de beste oplossing vinden als de Beier tegen Schmidt in het strijdperk treedt. De strategie van de CSU-baas is erop geba seerd de liberale FDP onder de kiesdrempel van 5 procent te krijgen. Hij rekent daarbij op de pas opgerichte „Burgerpartij" van de „belastingrebel" Her mann Fredesdorff. Volgens Strauss' analyse is er „in de oude slagorde" voor de Unionspartijen „geen enkele reële kans" de ver kiezingen te winnen. Bezwaren [\vee dagen geleden is het resultaat van een enquÜte van het Allens- bachinstituut gepubliceerd, waaruit blijkt dat de CDU in ern stige moeilijkheden komt, als zij in 1980 met Franz-Josef Strauss als kandidaat voor het Bonds kanselierschap optreedt. De Beierse minister-president is zo'n geprofileerde figuur, dat hij bij het grootste deel van de bevol king ernstige bezwaren oproept. Bovendien verkeert Bondskan selier Helmut Schmidt op het toppunt van zijn politieke aan zien. Niettemin is de mogelijkheid groot dat Strauss inderdaad lijsttrek ker van de CDU-CSU wordt. De Union heeft iemand nodig die „de touwen vast in handen heeft". Het maandenlange ge schuif en gegoochel met namen en mogelijkheden binnen de op positie heeft niets anders opgele verd dan afkeuring van de kie zers. Karl Carstens rechtsschudt de hand van de Westduitse president Walter Scheel. Carstens. een om streden figuur wegens zijn oorlogs verleden en zijn reactionaire uit spraken, zal Scheel als president opvolgen. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Het aftreden van mr. Joseph Luns als secreta ris-generaal van de NAVO is nog slechts een kwestie van tijd. Hoewel Luns zelf een volstrekt stilzwijgen bewaart, wordt zijn opvolging nu druk besproken in de hoofdsteden van de NAVO-landen. Zodra overeenstemming bestaat overeen geschikte kandidaat, zal Luns te verstaan worden gegeven, dat zijn ontslag wordt verwacht. Deze conclusies worden in Brussel getrokken naar aan leiding van de jongste berich ten over mogelijke opvolgers van Luns als secretaris-gene raal van het Atlantisch bond genootschap. Daarbij is de manier waarop deze kwestie aan de orde wordt gesteld belangrijker dan de kandida ten die opduiken, te meer daar al geruime tijd allerlei namen worden genoemd. In Brussel heeft de wijze waar op Luns' opvolging dezer da gen in Londen aan de orde kwam, veel aandacht getrok ken. Enkele dagen na haar ambtsaanvaarding had de Britse premier Margaret Thatcher een gesprek met haar belangrijkste rivaal in de Conservatieve party, oud- premier Edward Heath. Ze zou Heath bij deze gelegen heid Luns' post by de NAVO hebben aangeboden, aldus Britse kranten. De mogelijke kandidatuur van Heath werd volgens een an dere welingelichte zegsman besproken in Washington. Amerika zou niets voor Heath voelen, die tijdens zijn pre mierschap enige malen met Washington in botsing kwam op het gebied van buiten landse en defensie-politiek. Heath weigerde overigens het aanbod van mevrouw That cher. Om politieke redenen lijkt de opvolging van Luns voorbe houden aan een Engelsman, een Canadees of een verte genwoordiger uit kleine NA VO-landen. Amerika, Duits land en Frankrijk komen niet in aanmerking om de hoogste NAVO-post door een landge noot bekleed te zien. Luns' voorganger was een Italiaan, Manlio Brosio. België en Ne derland zijn al eens aan de beurt geweest (Luns, Stikker en Spaak), zodat alles bij el kaar de Luxemburger Thom een goede kans zou maken als hij een gooi naar Luns' positie wil wagen. Aan de kant SPD-woordvoerder Schwartz ver klaarde dat de beslissing van Strauss betekent dat de CSU haar grotere zusterpartij en Helmut Kohl met „een pennestreek aan de kant heeft gemanoeuvreerd". Schwartz's FDP-collega Gerwald zei dat de „ogenschijnlijke vre de" binnen de CDU-CSU kenne lijk alleen maar heeft geduurd tot de verkiezing van de CDU'er Car stens als Bondspresident. Kanselier Helmut Schmidt, die al tijd heeft beweerd dat Strauss „de eigenlijke kop" binnen de Unie is, zei in een fractievergade ring van de SPD over een moge lijke kanselierskandidatuur van hem: „Dat zou weliswaar het ver schil met de sociaal-liberale coa litie zeer duidelijk maken... Maar Strauss is representant van de meest rechtse groepering in de Bondsrepubliek. Hij kan diep gaande spanningen in het bin nenland en in onze verhoudingen met het buitenland veroorza ken". NEW YORK (AFP/UPI) - De Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren be sloten Zuid-Afrika uit te sluiten van deelneming aan haar huidige zitting. Zij deed dit door met 93 tegen 19 stemmen, bij 11 onthou dingen het rapport van haar commissie voor de geloofsbrie ven te aanvaarden, waarin de ge loofsbrieven van Zuid-Afrika werden afgewezen. Kort voordat de voorzitter van de Algemene Vergadering, Indale- cio Lievano Aguirre, de beslis sing bekendmaakte, had de Zuidafrikaanse afgevaardigde al de zaal verlaten. De voorzitter wees erechteropdat het lidmaat schap van Zuid-Afrika van de VN niet in het geding was. De Verenigde Staten en andere Westerse mogendheden stemden tegen De Amerikaanse verte genwoordiger Andrew Young liet een krachtig protest horen. "Mijn regering betreurt, ten zeer ste wat er vandaag is gebeurd. Er wordt niets mee gediend dat Zuid-Afrika niet mag deelnemen aan dit debat", aldus Young. De Algemene Vergadering was de dag tevoren bijeengekomen voor een speciaal debat van negen da gen over het plan van de VN voor de onafhankelijkheid van Nami bië. In november 1974 waren ook de geloofsbrieven van de Zuid afrikaanse delegatie geweigerd. Sindsdien had Zuid-Afrika steeds verstek laten gaan bij de zittingen van de Algemene Ver gadering. Bij de opening van het debat over Namibië was er on verwacht weer een vertegen woordigervan dat land versche nen. Hij moest echtereen dag la ter al weer vertrekken. Deze vertegenwoordiger, zaakge lastigde Adriaan Eksteen. be schuldigde later op een perscon ferentie de VN ervan dat zij on dubbelzinnig partij trekken voor de in Namibië opererende guer rillabeweging Swapo ('Zuid- westafrikaanse volksorganisa tie'). Het hoofd van deze organi satie, Sam Nujoma. had woens dag de regering in Pretoria een 'fascistische junta' genoemd en de volledige isolering van Zuid- Afrika geeist. Eksteen zei dat zijn regering en het volk van Namibië thans "passen de conclusies" zullen trekken en dienovereenkomstig zullen han delen. Waarnemers waren van oordeel dat dit betekent dat Zuid-Afrika nu het VN-plan voor de overgang van Namibië naar onafhankelijkheid onder interna tionale controle definitief de rug zal toekeren. (Van c correspondent) ADVERTENTIE Bezoekt zaterdag 2 juni a.s. om 15.00 uur de internationale voetbalwedstrijd op het sportveld "De Vliet" Leiden Z W Scheidsrechter de heer D. Sira Goedhart Vastgoed, uw adres voor betaalbare woningen. LISSABON - In Portugese militai re kringen is grote bezorgdheid ontstaan over de amnestiewet, die begin april door de linkse meerderheid in het parlement werd aangenomen. De comman danten van de militaire regio's kwamen gisteren in spoedverga dering bijeen, nadat eerder deze week president Eanes de wet met een veto had getroffen. Daarvoor had de Revolutionaire Raad met een krappe meerderheid gewei gerd de amnestie in strijd met de Grondwet te verklaren. Het veto van de president kan door het parlement weer ongedaan worden gemaakt. Na een tweede goedkeuring van de wet door het parlement heeft de president geen vetorecht meer. Maar Eanes zou als reactie daarop kunnen af treden of het parlement ontbin den. De amnestie is bedoeld voor de mi litairen, die betrokken waren bij de staatsgrepen van 11 maart en 25 november 1975. Vooral de linksgezinde officieren, die na de laatste staatsgreep werden weg gezuiverd. zouden van de amnes tie profiteren. De legercomman danten zien echter niet graag dat deze officieren weer op hun vroe gere posten terugkeren. Van de andere kant bestaat er in de lagere regionen van de stryd- krachten ontevredenheid over de weinig fraaie manier waarop de zuiveringen werden doorge voerd. Het probleem van de amnestie doorkruist de politieke crisis. Op 5 juni zal het parlement over het tweede begrotingsvoorstel van de regering-Mota Pinto stem men. Om een financiële chaos te voorkomen, zal de begroting deze keer worden aanvaard, zij het zwaar geamendeerd. Onmiddel lijk na de begrotingsdebatten zullen de communisten een mo tie van wantrouwen tegen Mota Pinto indienen. De premier zou van zijn kant van plan zijn verregaande wijzigin gen in zijn kabinet aan te bren gen. De socialisten lijken echter bereid de communistische motie te steunen. Wanneer Mota Pinto dan niet eigener beweging af treedt, is er nog een tweede motie - na een verplichte pauze van 30 dagen - nodig om zijn ontslag ze ker te stellen. Lucrezia Borgia van Argentinië Een Argentijnse - door haar omgeving bijgenaamd 'De Lucrezia Borgia van Buenos Aires' - staat onder verdenking van het ver giftigen van zeven kennissen. De 47-jarige mevrouw Maria Murano-Aponte werd aangehouden nadat was ontdekt dat haar nicht Carmen Venturini niet was gestorven aan hartzwakte, maar aan vergiftiging met cyaankali. De vrouw stond bij haar nicht in het krijt en had kort voor het overlijden het huis van Carmen Venturini verlaten. Een paar andere vrienden en schuldeisers van mevrouw Murano x zijn onlangs ook aan onverwachte hartaanvallen overleden. Pythons in onderbroek De man die had geprobeerd vijf levende Pythons Australië binnen te smokkelen door ze te verstoppen in zijn onderbroek en in zakken die hij aan zijn benen had bevestigd, heeft een boete van 226 Australische dollar gekregen De 21-jarige Francis John MuUins zei tegen de rechter dat hij de slangen had gekocht in een privé-dierentuin in Bangkok omdat hij ze leuk vond De douane die MuUins by zijn aankomst in Darwin uit Bali had gefouilleerd, ervoer dat Pythons, hoewel niet giftig, wel bijten kunnen. De dieren moeten het avontuur met de dood bekopen: volgens de Australische overheid brengen ze hersenvliesontsteking over Nixon gaat kleiner wonen Oud-president Nixon en zijn vrouw hebben hun huis in San Cle mente in Californie, "La Casa Pacifica", verkocht en trekken in een kleinere bungalow van 650 000 doUar. anderhalve kilometer verderop Het nieuwe huis van de Nixons heet "Cypress Shores" en het werd deze week gekocht door Nixons boezemvriend Charles G. Re bo zo. Pat Nixon had naar een kleiner huis uitgekeken sinds zy in 1975 getroffen werd door een beroerte. Het nieuwe huis van de Nixons ligt op een priveterrein met andere bungalows dat onder bewaking staat. Drinken vanaf 50 jaar Het Huis van Afgevaardigden van Alabama heeft de publieke tri bune en ook zichzelf met stomheid geslagen door nr.et 46 tegen 22 stemmen zijn goedkeuring te geven aan een wetsvoorstel dat de leeftijdsgrens waarop men alcohol mag drinken verhoogt van 19 tot 50 jaar. Het voorstel was ingediend door afgevaardigde Cecil Wyatt. die had gezegd dat hy vond dat het oorspronkelijk wetsvoorstel, dat de grens optrok van 19 tot 21, niet vergenoeg ging. Zyn voorstel was hier een amendement op Het wetsontwerp moet nog worden behandeld in de Senaat De leeftijd waarop men in Alabama alcohol mag drinken werd in 1975 verlaagd van 21 naar 19. maar men wil weer van 19 naar 21 om drankmisbruik onder jongelui tegen te gaan ADVERTENTIE Rita van der Kamp, receptioniste, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62. Leiden Tel 071 124108 WEETALLES VAN BRILLEN EN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9