ïfjiWI©! voor Engels orgel streekmuziekschool BEEES3B Piet Gerbrandy is gek op de oude spelling Je staat bij alles wat je doet onder druk" Derde wereldmarkt in Zuiderkerk PAGINA 4 VRIJDAG 25 MEI 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215 Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. 9* Het dertienpijpige orgel dat de heer Atsma voor een redelijk bedrag op de kop wist te tikken. Het stond vroeger in het kerkje van Oundle en de laatste tijd in Friesland. De Leiderdorpse gemeenteraad zal zich maandagavond op nieuw bezighouden met de bouw van het nieuwe onder komen van de streekmuziek school 'Rijnakkoord'. In die nieuwbouw is een grote zaal voor concerten en toneel voorstellingen gepland met een capaciteit van 250 perso nen. Nu wilde het bestuur van Rijnakkoord niets liever dan daarin een pijporgel te plaat sen. Secretaris E. Atsma is al enige maanden met de aankoop van een pijporgel behept. Gezien het luttele budget (20.000 gul den) dat de Leiderdorper van zijn bestuur kreeg toegeme ten. is dat bepaald geen ge makkelijke opdracht geble ken maar sinds vorige week kan de heer Atsma er prat op gaan dat zijn missie geslaagd is. Na maanden van intensief zoe ken heeft hij een Engels pij porgel op de kop weten te tik ken. De kosten van koop en restauratie slokken op de cent nauwkeurig het ganse budget op. Om het orgel desondanks toch pico bello te krijgen, is het noodzakelijk een groepje orgelliefhebbers bereid te vinden een jaar lang de vrije uurtjes te stoppen in het poet sen, schoonmaken en ver nieuwen van het orgel. „Ge lukkig hebben we die men sen", zegt Atsma. „Ach ja, er is per slot een bijzonder edu catief project van te maken". Haalbare kaart De heer Atsma heeft onnoeme lijk moeten stoeien met het geringe budget. „Een nieuw- bouw-orgel komt tegen woordig op 10.000 gulden per register en 10 registers is ei genlijk minder dan minimaal. Geen haalbare kaart dus". Een uitkomst was dat de orgel docent van 'Rijnakkoord' N. de Raad hem in de goede rich ting wist te duwen. In Enge land, in de kleinere plaatsen, raken veel kerken in onbruik. Verscheidene van deze ker ken zijn in het bezit van een prachtig, karakteristiek-En- gels orgel („Dat soort voor welk Handel naar Engeland verhuisde"). Helaas geraken deze orgels thans in verval. Liefhebbers en handelaars zijn deze orgels op het spoor ge komen en dat heeft ertoe ge leid dat vele orgels, al dan niet vakkundig gedemonteerd, Engeland verlaten en elders worden opgebouwd. Zo ver liest dit eiland voor zachte prijsjes veel van zijn cultuur- produkten. „Anderzijds ta kelen deze orgels op het con tinent niet verder af, integen deel ze worden vaak weer tot klinken gebracht. Niettemin is de Britse regering voorne mens een halt toe te roepen aan de massale uittocht van deze orgels", aldus Atsma. Franse klank Katwijker De Raad (zelf in het bezit van een Engels pijpor gel) attendeerde de Rijnak koord secretaris op een orgel, in 1875 gebouwd doorForster Andrews te Huil, dat zich reeds in Nederland bevond. Atsma: „Het is opgesteld in een oude zuivelfabriek in het Friese Irnsum en de heer De Raad toonde zich zeer positief over de mogelijkheden van dit dertien registers tellende orgel. Het orgel is afkomstig uit een voormalig kerkje in Oundle, halverwege Cam bridge en Leicester. De klank is zeer karakteristiek, dichter bij de Franse dan de Noord nederlandse klankkleur. Het is nog in de oorspronkelijke staat". Volgens Atsma is het uiterlijk zeer sober. „De twee klavie ren hebben elk 56 toetsen en het orgel telt 30 pedaaltoet- sen. De hoogte van 5,40 meter leek aanvankelijk een probleem te gaan opleveren. Het zou niet in de zaal passen. Maar aandrang van onze zijde en de positieve waardering van wethouder Gehner resul teerden in een schetsontwerp waarin het muziekinstrument wel past. Nu staat er dus niets meer in de weg om het orgel binnenkort aan te kopen, zij het dat de aankoop zal moe ten worden 'voorgefinan cierd' door de muziekschool", aldus de tevreden Leiderdor per. Bij zijn studiegenoten zou Piet Gerbrandy, derdejaars' klas sieke talen aan de Leidse uni versiteit, best eens kunnen overkomen als een elitair knaapje. Niet vanwege zijn uiterlijk, houding of iets der gelijksdat niet. Nee, het zou 'm kunnen zitten in de spelling die hij er op nahoudt. De spelling van De Vries en Te Winkel, ingevoerd in 1865. Dat is de spelling met 'den' heer en de zeer geliefde 'sch', die achter vrijwel elk woord, dat op een 's' eindigt, wordt toe gevoegd. De spelling die je nog aantreft in de boeken van de zogeheten Tachtigers en hun voorgangers. Boeken dus van Van Eeden, Couperus, Bilderdijk en noem ze maar op. Boeken ook die de 20-ja- rige kleinzoon van de be faamde staatsman, als het even kan, in één adem pleegt uit te lezen. Boekenwurm Piet geeft niet alleen zijn ogen de kost wan neer hij een boek openslaat. „Niet alleen de inhoud is be langrijk", verklaart hij, „ook het lettertype, de vorm, het papier, de geur daarvan en ui teraard het woordbeeld. Daar hecht ik erg veel waarde aan. Het woordbeeld vind ik het sierlijkst wanneer het in de spelling van De Vries en Te Winkel gedrukt is". Piet legt uit dat hij de oude spelling zich heeft eigen ge maakt op de middelbare school, het stedelijk gymna sium in Arnhem. „Met een paar klasgenoten hadden we voor de grap het 'Genoot schap Demostenes' gevormd. Wekelijks kwamen we bijeen om boeken te bespreken en lezingen te houden. En dat in die oude spelling. Zodoende ben ik aan die spelling ge wend geraakt". „Ja", mijmert hij, „het is be gonnen om een beetje inte ressant te doen. Sommige mensen in mijn omgeving vinden het wel aardig, ande ren vinden het bespottelijk en elitair. Toch schrijf ik uitslui tend in die spelling wanneer degene die het onder ogen krijgt het op prijs stelt. Ik pas er voor om irritatie te wekken. Begrijp me goed. Ik vind die oude spelling volstrekt niet belangrijk. Ik gebruik haar uitsluitend omdat ik het leuk vind". Piet zegt geen voorstander te zijn van de nog oudere spel ling van de Leidse hoogleraar Siegenbeek. Een spelling die Piet Gerbrandy op 'schrijf zoals je het zegt' neerkomt. Waarin de 'ch' dus vervangen wordt door de 'g'. Piet „In die spelling krioelt het van de germanismen. Er gens is er best veel voor te zeggen maar anderzijds kom je toch in de knoei met de ge lijkvormigheid. Want dan krijg je één 'hont' en twee 'honden". „Nee, het belangrijkste is datje een nieuwe spelling niet één, twee, drie moet doorvoeren. Boeken van 100 jaar geleden worden daardoor geheimtaal. Nee, je moet het geleidelijk aan doen. Het is ontzettend moeilijk om ineens volledig met de traditie te breken. Daarom gebruik ik die oude spelling". Dan grijnzend: „Menigeen denkt dat het erg moeilijk is de spelling van De Vries en Te Winkel onder de knie te krijgen. Moeilijk is het ^^ïchterjillesbehalve^!^^^^/ De Leidse Zuider kerk aan de Lam- menschansweg is de plaats waar dinsdagavond 29 mei van zeven tot tien uur onder meer een markt Van artikelen uit de derde wereld en een dia-avond zal worden gehouden. Dit ten behoeve van de stichting Sa- help. Deze stichting stelt zich ten doel met vrachtwagens vanuit Nederland medicamenten, medische appara tuur en andere hulpgoederen rechtstreeks naar de posten in de straatarme en kurkdroge Sahel- landen te brengen. De avond in de Zuiderkerk is er om financiën te verga ren voor een bin nenkort te onder nemen derde reis. Op de markt zijn met de hand gemaakte artikelen (koper werk, waterzakken enz.) uit de Sahel- landen, die van vo rige reizen zijn meegebracht, ver krijgbaar. Eén van de chauffeurs zal aan de hand van dia's zijn ervarin gen vertellen. Ver- derzullen dins dagavond een bloemschikster, poppen- en wandkledenmaak- ster, batikster, pot tenbakster, kaar senmaker en een beoefenaarster van de boerenschilder- kunst present zijn om hun produkten ten bate van dit goede doel aan de man te brengen. Ook zal er een bij endemonstratie- kast aanwezig zijn. „Hard op de persoon spelen, het hoort helaas bij dit vak. Die op de persoon gerichte kritiek raakt me wel. Ik ben niet van ijzer. Ik durf dat best ronduit te zeggen". Mevrouw Veder-Smit, staats secretaris van volksgezond heid, een van de gebeten honden in dit kabinet. Wat ze ook voorstelt om de stijgen de kosten van de volksge zondheid af te remmen, het stuit allemaal op zware weerstand. Of het nu gaat om een eigen bijdrage in de ver- pleegkosten, een eigen risico in het ziekenfonds, of om een beetje meebetalen in de me dicijnen. „De gezondheidszorg is in ons land een kostbaar iets, een verworvenheid waar men op vertrouwt. Als je daarin iets wilt schrappen, geeft dat een schokeffect. Het ligt erg emotioneel. Men denkt: in de gezondheidszorg kan bij ons alles, daar hebben we premie voor betaald. Maar dat het in deze sector kan vastlopen, dat het onbetaalbaar wordt, dat dringt niet door". Een gesprek met een bewinds vrouw die volgens menigeen een 'hardnekkige tante is, maar in werkelijkheid ver moedelijk de zachtaardigste vrouw van het Binnenhof is. Staatssecretaris Veder-Smit: (Door Frans de Lugt en Rindert Paalman) DEN HAAG - Vier jaar geleden, toen ze nog Tweede-Kamerlid was voor de VVD, vroeg een journalist haar eens of zij niet graag minister zou willen zijn. Haar antwoord was goudeerlijk: „Minister worden? O nee, dat kan ik niet. Ook al qua zenuwgestel niet. Daar ben ik niet onbewogen genoeg voor. Daar ben ik ook niet zeker genoeg voor Good hea vens, ik zou ook niet graag mis lukken. Alles datje op een gege ven ogenblik doet, kan verkeerd uitpakken. Ik vind dat wij al on der zo'n enorme druk staan: je exponeert je, je schrijft op wat je meent, en je moet maar kijken hoe het beoordeeld wordt Poli tiek - ik zeg dat niet zo maar voor de aardigheid - politiek is slecht voor je ziel". Mevrouw Els Veder-Smit (57) werd geen minister, wel staatssecreta ris. op een post die minstens even zwaar is: volksgezondheid Ze had niet naar die job gesollici teerd. had bij de kabinetsforma tie iemand anders naar voren ge schoven. maar die werd het toch niet Als volksgezondheidsspe- cialist van de VVD-fracie werd zij toen min of meer als vanzelf de nieuwe staatssecretaris. Een beetje tegen wil en dank Ze geeft het zelf toe: „De functie is zo zwaar als hij zijn kan Dat heb ik ook wel zien aankomen. Je staat bij alles wat je doet onder druk. Ik deel die stress met ande re leden van het kabinet. Op an dere departementen zie je dal ook, economische zaken, onder wijs. sociale zakenRegeren in een tijd van beperkingen is altijd moeilijker dan in een tijd van groei" Ze praat zacht, maar goed ver staanbaar. Ze straalt een enorme hartelijkheid uit. lijkt veel te vriendelijk voor het harde poli tieke bedrijf Haar staat van dienst verraadt dat zij zich toch steeds goed heeft kunnen hand haven: wethouder van Zeist, sta tenlid in Utrecht, gemeenteraad Leeuwarden, bestuurslid WD. elf jaar specialist van de volksge zondheid in de Tweede Kamer En niet te vergeten: eén van de vier ontwerpers'' en verdediger van het abortusinitiatief van PvdA en VVD, dat een paar jaar geleden in de Eerste Kamer door toedoèn van haar eigen partijge noten sneuvelde. Een ervaren beroepspoliticus der halve, nooit spectaculair, altijd oerdegelijk. Aan haar de weinig populair makende taak om in de ze regeerperiode twee miljard gulden bij te dragen in de tien miljard gulden waarmee de groei van de collectieve uitgaven moet worden afgeremd. „De moeilijkheid is", zegt me vrouw Veder, „dat er steeds meer eisen worden gesteld aan het be leid. Men wil een vijfjarenplan voor kankerbestrijding, meer opleiding voor de verpleegkun digen een anti-rookcampagne, noem maar op. En alles kost geld Als je een beroep doet op allerlei groepen om iets in te leveren of iets bij te dragen, dan is men niet thuis, hoe eerlijk je hel ook pro beert te verdelen. Bij alles wat ik vraag zegt de Ziekenfondsraad: Er zijn geen uitvoeringsmoge lijkheden, of er is geen meerder heid voor te vinden. Ik ben ver plicht om die adviezen te vragen. De Ziekenfondsraad is een van de vijf instanties die mij adviseert Toch zullen er knopen moeten worden doorgehakt". Een hopeloos perspectief, zo lijkt het. Els Veder-Smit heeft de moed echter nog niet opgegeven „De ziekenfondsen zijn onder mijn voorganger Hendriks toch heel sterk kostenbewust gewor den. Dat de premies niet aldoor kunnen blijven stijgen, dat in zicht is ook wel doorgedrongen Maar de maatregelen om tot een zuiniger beleid te komen, lijken moeilijk te verkopen". Vooreen slagvaardig beleid blijken de adviescolleges een blok aan het been, al wil de staatssecreta ris dat woord niet in de mond nemen. „Ze zeggen: een broe dende kip moet je niet storen, maar er moet natuurlijk wel een keer een kuiken komen. Er wordt te lang op adviezen gebroed. De tijd komt in zicht dat ik wat meer zal moeten doordrukken" Zelf broedt ze nog opeen beslissing van hel Centraal Orgaan Zieken- huislaricvcn (COZ) dit jaar de toegestane uitbreiding van ar beidsplaatsen in de intra-murale gezondheidszorg met 700 te ver hogen tot ongeveer 10.000. Dat gaat 150 miljoen gulden kosten. De Nationale Ziekenhuisraad had gevraagd om extra uitbrei ding met 30.000 mensen in drie jaar om het grote personeelste kort op te heffen. Maar dat komt jaarlijks neer op een bedrag van dik in de 300 miljoen gulden Bo vendien wordt door de zieken fondsen bestreden dat er zo'n personeelstekort is. De verpleeg kundigen moeten als trendvol gers dan wel bereid zijn dezelfde korting van 0,3 tot 0,7 procent per half jaar op hun loonstijging te accepteren als de ambtenaren. Anders is er geen geld voor de personeelsuitbreiding. „Welke beslissing we gaan nemen weten we nog niet", zegt ze. „Als er meevallers zijn kan er wat meer, maar dan moet men niet voor tegenvallers zorgen. Heel belangrijk is wat de trendvolgers gaan besluiten. Als die niet be reid zijn in te leveren, tja... Die korting moet tot en met 1981 450 miljoen gulden opleveren Als die er niet komen, ontvalt de basis. We kunnen niet toveren". De werkers in de gezondheidszorg zeggen dat ze er niet verantwoor delijk voor kunnen worden ge steld. dat de huidige situatie meer personeel noodzakelijk maakt. Ze willen er dan ook niet finan cieel voor worden gestraft. Me vrouw Veder „Het schokt me wel dat diezelfde verpleegkundi gen enerzijds roepen om meer personeel en taakverlichting, maar anderzijds niet bereid zijn financieel bij te dragen" Niet alleen de verpleegdkundigen, ook de ziekenhuizen zijn boos. Zij klagen over onverantwoorde werksituaties en waarschuwen voor een stijging van het aantal ongevallen en fouten. Er zijn al signalen die daarop wijzen Me vrouw Veder: „De ziekenhuizen boos? Dat verwondert me. Het proces is aljaren aan de gang. Na tuurlijk mogen ze claims leggen voor meer personeel, maar dan wel in het redelijke en goed gear gumenteerd" De ziekenhuizen hebben gedreigd desnoods de norm te overschij- den, bezoekuren in te krimpen en op grote schaal vrijwilligers in te schakelen „Ach. die dreigemen ten", zegt mevrouw Veder, „zijn een onderdeel van de onderhan delingen. Dat er druk op je wordt uitgeoefend is normaal. Ik ver trouw erop dat ze zo goed moge lijk meewerken" Ze erkent dat de verpleging relatief zwaarder is belast. „Door de ver korting van de gemiddelde ver- pleegduur houd je bewerkelijke patiënten over Van de vaste ar beidstijden gaal steeds meer al' door overleg, opleidingen enz Daardoor krijgen leerlingen een te grote verantwoordelijkheid. Het is een groot probleem Er Mevrouw Veder Smit politiek is slecht voor je ziel. moeten daarom meer wettelijke regels komen waarin de taken van het verplegend personeel worden omschreven. Ik ver wacht dal het wetsontwerp nog dit jaar wordt ingediend" Het stringente personeelsbeleid ten aanzien van verpleegkundi gen is er mede de oorzaak van dat de ziekenhuizen zijn uitgeweken naar vooral meer para-medisch personeel. Mevrouw Veder vindt dan ook dat er een afremming moet komen van de groei van dat para-medisch personeel ten gun ste van hel wegwerken van de te korten aan verplegend personeel. Ook de opleidingen moeten wor den aangepast aan de behoef ten. Is ze niet oogerust over de grote aantallen arisen specialisten en fysiotherapeuten die cte gezond heidszorg dreigen te overspoe len. Mevrouw Veder: „Het is een interessante ontwikkeling Het aanbod is zodanig gegroeid, dat hel voor velen erg moeilijk zal worden een plaats te vinden. We ontkomen niet aan een vesti gingsbeleid en het ontwikkelen van praktijknormen". De eigen bijdrage. Op geen enkel onderdeel van haar beleid is de kritiek zo fors. De presentatie is dan ook verre van gelukkig ge weest Geknoei, gepriegel, frie mel werk waren een paar van de kwalificaties. Eerst was er het plan van de hon derd gulden eigen risico voor dokter en apotheker, toen het tientje per dag bij opname in het ziekenhuis, en vervolgens de tien gulden gebonden aan een maxi mum aantal dagen. Daarna kwam de vijf gulden per dagen nu ligt er dan het voorstel een eigen bijdra ge van ziekenfondsverzekerden te vragen voor geneesmidelen, fysiotherapie en medisch-spe- cialistische hulp (een bijdrage per verwijs- of licrluilingskaart). „Hoe is het mogelijk", zei het PvdA-kamerlid Dolman, „de ezel heeft zich voor de zevende maal aan dezelfde steen gestoten". Waarom houdt ze zo hardnekkig aan de eigen bijdrage vast? Me vrouw Veder „Het is geen hard nekkig vasthouden. Die eigen bijdrage is maar een klein onder deeltje van het totale ombui gingsplan. maar het heeft erg veel aandacht gekregen. Daardoor is er een verkeerde beeldvorming ontslaan. En dat het niet genoeg zou opleveren, is gewoon niet waar De opbrengst is nog altijd 350 miljoen gulden". „Ik vind dat we met zijn allen moe ten meedenken over de ombui gingen. zowel patiënten als hulp verleners. En dat we ook met zijn allen moeten bedragen. De eigen bijdrage is voor mij geen dogma, maar zolang het advies van de Ziekenfondsraad er niet is. is het nog niet afgedaan Als iemand een andere oplossing heeft, houd ik me aanbevolen. De presentatie van de adviesaanvragen heb ik niet in eigen hand. want die wor den al gepubliceerd nog voor er een besluit is genomem". De apothekers vinden de eigen bij drage voor geneesmiddelen niet zo'n gelukkig idee Vooral patiën ten die veel medicijnen gebrui ken worden getroffen. Voor deze groep zou een uitzondering moe ten worden gemaakt en dat zou de maatregel technisch moeilijk uitvoerbaar maken De pharma- ceuten zien veel meer in het voor schrijven van goedkopere ge neesmiddelen en het minder ge bruiken van medicijnen. Ze heb ben berekend dat dat 160 miljoen gulden per jaar kan opbrengen, 100 miljoen meer dan in de be zuinigingsplannen van mevrouw Veder staan aangegeven. „Wat de apothekers voorstellen zou ik ook wel willen", zegt ze. „Ik geef toe dat het kostenbewustzijn van de artsen groter zou kunnen en moeten zijn. Ik denk aan een verplichtstel ling van de richtle nen waaraan artsen die medicij nen voorschrijven zich kunnen houden. Ik stel me voor dat er jaarlijks een boekje komt waarin de medicijnen met de kosten staan vermeld. Hopelijk dat de artsen dan op het goede spoor worden gezet. Van de 3000 ge neesmiddelen die er zijn. worden er zo'n zeventig veelvuldig voor geschreven. Als wij kunnen aanmoedigen dat vooral dan goedkopere produkten worden verstrekt, is er al veel be reikt"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4