Gemeente denkt aan autoluwe Stationsweg Krijgt Leiden ook banenmarkt? Café Rembrandtstraat lijkt nu van de baan VROUWENRAAD WIL BETER ONDERKOMEN "Met een Ford Rijnland occasion op vakantie, dan weet U tenminste zeker dat U ook weer met dezelfde auto ^terugkomt,, Ford Rijnland Stemmen tellen van Europese verkiezing „omslachtig gedoe" VRIJDAG 25 MEI 1979 LEIDEN Geen autoverkeer richting binnenstad LEIDEN - De gemeente Leiden werkt aan plannen om de Stationsweg vanaf de kant van het Stations plein af te sluiten voor au toverkeer. Er worden twee mogelijkheden ontwor pen om het verkeer naar de binnenstad om te lei den. De nieuwe invalsrou- te voor het autoverkeer zal in de toekomst via de Schuttersweg over de Valkbrug lopen. Afsluiting van de Stationsweg maakt deel uit van nog niet ge publiceerde gemeentelijke plan nen met het verkeer in de ko mende jaren (derde deel ver keerscirculatieplan). Overigens is het afsluiting van de Stations weg niet opgenomen in het vorig jaar door de gemeenteraad vast gestelde globale plan. De gemeente voert als reden voor afsluiting van de Stationsweg aan het weren van sluipverkeer naar de binnenstad als de nieuwe in- valsroute via de Valkburg gereed is. De Stationsweg blijft dan ten dele bereikbaar voor auto's. De gemeente wil autoverkeer nog wel toegang geven via de 2e Bin nenvestgracht. Het verkeer moet dan wel aanzienlijk omrijden. De mogelijke afsluiting van de Sta tionsweg voor autoverkeer heeft onder winkeliers ongerustheid gewekt. De gemeentelijke plan nen zijn acuteel geworden nu gewerkt wordt aan een aanpas sing van het aansluitende (smal le) deel van de Steenstraat (tus sen 2e Binnenvestgracht en Beestenmarkt). Winkeliers uit dit deel van de Steenstraat hebben onlangs met de gemeente overlegd over deze plannen. De winkeliers verzetten zich tegen een gemeentelijk plan om in het smalle deel van de Steenstraat een busbaan te leg gen en bedienend verkeer alleen nog van de kant van de Beesten markt toe te laten. Onaanvaardbaar De weerstand onder de winkeliers wordt mede bepaald door de ge meentelijke plannen voor de Sta tionsweg. Bij een afsluiting van deze aanvoerroute vrezen zij dat de Steenstraat "zo geïsoleerd komt te liggen dat de daar geves tigde detailhandel economisch de nek wordt omgedraaid". De winkeliers hebben de gemeente lijke plannen daarom als "on- .aanvaardbaar" afgewezen. Van hun kant hebben zij de ge meente als alternatief voorge steld om het smalle deel van de Steenstraat juist weer open te Stationsweg: nu nog veel autoverkeer richting binnenstad. Straks niet i stellen voor autoverkeer en het busverkeer om te leiden via de route Schuttersweg/'Valkbrug/ Nieuwe Beestenmarkt. Dit idee is door de gemeente ten ene male afgewzen. Inmiddels wordt bij de gemeente ambtelijk aan een compromis gewerkt voor de aanpassing van de Steenstraat. Verkeersambte- naar Verwoerd: „Het komt er op neer dat de oude situatie groten deels gehandhaafd blijft. Het be dienend verkeer zal dan van de kant van de Beestenmarkt toe-; gang hebben tot de straat. Bij de gemeente schat men dat de werkzaamheden aan de Steen straat na de bouwvakvakantie aangepakt kunnen worden. De aanpassing van de straat wordt vooraf gegaan door de aanleg van nieuwe riolering. De werkzaam heden worden echter vertraagd door de problemen die met de winkeliers zijn gerezen. De aanleg van nieuwe riolering en bestrating in het smalle deel van de Steenstraat maakt deel uit van de vernieuwingsplannen van d'Oude Morsch (de buurt achter de Steenstraat). Deze plannen worden door de gemeente als én geheel aangepakt. De werk zaamheden kunnen daarom pas beginnen als overeenstemming bestaat over de aanpak van de Steenstraat. LEIDEN - Voorlopig komt er geen café-dancing in de oude kerk aan de Rembrandtstraat 10. Vergeefs heeft de eigenaar van dat gebouw bij de Haagse rechter geprobeerd om het bouwverbod dat hem door de gemeente was opgelegd opgeheven te krijgen. Eigenaar Holverda was in februari van dit jaar al aan het verbouwen geslagen. Het zou gaan om een café-dancing, volgens de buurt goed voor 200 gasten. Omdat voor het werk geen bouw vergunning was aangevraagd (Holverda betoogde later zowel dat een bouwvergunning niet nodig was als dat zo'n vergun ning door ambtenaren van de gemeente mondeling zou zijn toegezegd) vaardigde bouw- en woningtoezicht een verbod uit. LEIDEN - "De grote zaal in het Ma rinecomplex is een ongezellige troep, hij is ontzettend smerig. Er is altijd wat aan de hand, soms is de kachel kapot, dan is er weer wat anders." Dat zei een vertegenwoordigster van de Leidse Vrouwenraad woensdagavond in de vergade ring van de gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid. ADVERTENTIE Nu het marinecomplex aan het Noordeinde volgend jaar wordt afgebroken willen Vrouwenraad en Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen duidelijkheid over hun toekomst. Zij zouden het liefste een grote zaal hebben (die af en toe gebruikt wordt) en twee kleine zaaltjes voor cursussen. Volgens mevrouw Van Aken- Taanman, voorzitster van de Vrouwenraad, wordt de belang stelling voor de beide organisa ties geremd door het feit dat de huidige huisvesting zo slecht is. Ernstige storing in treinverkeer LEIDEN/UTRECHT - Een i stige storing heeft dagmiddag lange tijd het treinverkeer tussen Den Haag en Leiden verlamd. Rond drie uur raakte een ze kering defect waardoor op het traject de seinen, wissels en overwegen niet meer werkten. Zelfs telefoonlij nen waren af en toe niet meer te gebruiken. Rond zes uur kon de storing worden opgeheven. Op dat ogenblik had de Nederlandse Spoorwegen al diverse trei nen moeten laten vervallen. Ook in de avonduren deed de storing nog zijn invloed gel den. Diverse treinen reden met vetragingen die konden oplopen tot een half uur. De buurt begon bovendien een handtekeningenactie tegen het ongewenste café, dat veel over last zou gaan opleveren. Vrijwel alle bewoners van de Rem brandtstraat ondertekenden het protest dat aan burgemeester en wethouders werd gestuurd. De wijkverpleging Pieters- en Aca- demiewijk steunde de actie. In een kort geding eiste advocaat Heskens namens Holverda dat onmiddellijk een bouwvergun ning moest worden afgegeven. Die eis is afgewezen. Volgens wethouder Waal kan Hol verda een bouwvergunning wel vergeten totdat begin 1981 een nieuw bestemmingsplan voor de Academipwijk wordt ontworpen. Ook in een nieuw bestemmings plan is de kans dat er nieuwe mo gelijkheden voor cafés worden geschapen trouwens klein. Wet houder Waal gaf desgevraagd te kennen er weinig voor te voelen. Nog een kleine twee weken en Nederland gaat voor de eerste keer naar de stembus om een Europees parlement te kiezen. Rond deze verkiezingen is de laatste maanden heel wat te doen geweest. Uitgbreide dis cussies over het nut van deze verkiezingen en sinds kort ook gekissebis over de datum en de manier waarop de moeten worden geteld. op dezelfde datum naar de stembus. Zo stemt Nederland op donderdag 7 juni en maken de Italianen pas op zondagavond 10 juni de gang naar de stemlo kalen. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de door de Ne derlandse bevolking uitge brachte stemmen direct na het sluiten van de stemlokalen zou den worden geteld waarna de uitslag tot maandagochtend geheim zou blijven. Bij velen was het weliswaar be kend dat deze gang van zaken wel eens in strijd zou kunnen zijn met het verdrag dat de ne gen EG-landen met betrekking tot de Europese verkiezingen hadden gesloten maar er werd lange tijd geredeneerd van: "Niet over praten, dat zien we wel als het zover is". Nu het bijna zover is heeft Ne derland onder druk van Enge land en Frankrijk van het oor spronkelijke plan moeten af zien. Dit met felle kritiek van met name de oppositiepartijen die vinden dat staatssecretaris Van der Mei van Buitenlandse Zaken te gemakkelijk is ge- der Mei. "Wanneer we het oor spronkelijke plan hadden uil- gevoerd hadden de verkiezin gen in Nederland wel eens on geldig verklaard kunnen wor den met alle vervelende gevol gen vandien". Op het allerlaatste heeft de Tweede Kamer nu een wijziging van de kieswet aan genomen moet overigens nog door de eerste kamer) die der gelijke vervelende gevolgen moet uitsluiten. Wat gaat er nu gebeuren? Wanneer de stemlo kalen op donderdagavond 7 ju ni om zeven uur worden geslo ten zullen de bussen onmiddel lijk worden verzegeld en pas op maandagochtend weer worden geopend waarna de stemmen zullen worden geleld. Voor kleine gemeenten levert deze gang van zaken nauwe lijks problemen op. Zo zijn er plaatsjes waar de burgemeester donderdagavond de stembus mee naar huis neemt en tol maandagochtend zorgvuldig in het oog houdt. Voor grotere ge meenten is dat uiteraard een onmogelijke zaak. Voor Leiden zou dat betekenen dat burge meester Vis 58 reusachtige bus sen in zijn ambstwoning zal moeten opslaan en bewaken. Dat gaat dus niet. De heren Koppelaar en Fase van de af deling bevloking van de ge meente Leiden vertellen hoe het dan wel gaat. "Na het sluiten van de stemlo kalen zullen in een tijdsbestek van een half uur tot drie kwar tier alle 58 stembussen met een zestal auto's van gemeentewer ken. worden opgehaald. Ver volgens wordt het hele zaakje naar een geheime plaats ge bracht waar de bussen tot maandagochtend voortdurend door politiefunctionarissen worden bewaaktMaandagoch tend zal het hele spul naar de Stadsgehoorzaal worden over gebracht waar uiteindelijk de openbare telling zal plaatsvin den" Als alles volgens plan verloopt zal de uitslag rond het midda guur bekend zijn. Maar daar mee is de kous volgens beide be volkingsambtenaren nog lang niet af. "In de loop van de mid dag worden uit 59 kringemeen ten de stemmen naar het hoofd stembureau in de Stadsgehoor zaal gebracht. Daar zullen nog diezelfde dag alle stemmen worden opgeteld en vervolgens naar Den Haag worden ver voerd Daar houdt de Kiesraad Den Haag op woensdagochtend 13 juni haar openbare zitting waarna in de loop van die dag de landelijke uitslag bekend zal worden gemaakt". Een hele omslachtige gang van zaken dus waar de heren Kop pelaar en Fase bepaald niet gelukkig mee zijn. Zij zeggen "Het is helemaal vreselijk tu multueus verlopen en op dit moment weten we eigenlijk nog nauwelijks waar we precies aan toe zijn. De grote lijnen zijn bekend maar over de kleine de tails bestaat nog lang geen ze kerheid. We houden ons hart vast. Een ding zal waarschijn lijk duidelijk worden en dat is dat over vijf jaar. wanneer de volgende Europese verkiezin gen zullen worden gehouden.de zaken beslist beter en eerder i worden aangepakt". Bevolkingsambtenc worden gevuld waa n Koppelaar (links) en Fase voor de stembussen die donderdag 7 juni zullen zij tot maandagochtend onder strenge politie-bewaking zullen staan Arbeidsbureau en LVI positief LEIDEN - De kans is groot dat bin nenkort ook Leiden een banen markt zal krijgen. Een dergelijke manifestatie die twee weken ge leden in het Utrechtse arbeidsbu reau werd gehouden, bezorgde toen bijna 700 werkzoekenden een baan. Naar aanleiding van het gebeuren in Utrecht hebben de CDA raadsleden Van Dee en Bleijie vragen aan het college van B en W gesteld of zoiets ook in De mogelijkheid van een "banen markt" in Leiden wordt al gerui me tijd onderzocht. Het arbeids bureau staat er positief tegen over, terwijl de werkgevers, ver enigd in de Leidse Vereniging voor Industrie (LVI) ook wel mee willen doen hoewel zij bij monde van haar voorzitter, de heer Bou- Toerrijden Toerrijders van de Leidse wie lerclub Swift maken morgen een speciale tocht naar Utrecht. De toerrijders trek ken naar de Domstad om bij de festiviteiten rondom de herdenking van de Unie van Utrecht een Leids geschenk aan te bieden Wethouder Tesselaar zal de wielrijders het gemeentelijke cadeau officieel meegeven. Voor het stadhuis in de Bree- straat overhandigt hij het ca deau om kwart voor een 's middags en geeft daarna het vertreksein. De wielrenners zullen in de loop van de mid dag met de Leidse gift in Utrecht aankomen. The Nits vanavond de Amsterdamse band The Nits op. De band be staat sinds 1974 en ze maak ten een single en een elpee. De groep bestaat uit de volgende leden Henk Hofstede (piano en orgel), Michiel Peters (elek trische gitaar), Alex Roelofs (basgitaar) en Rob Kloet (drums). Geluidsmixer is Paul Tolman. Het concert be gint rond half tien en de toe gangsprijs bedraagt vijf gul den. De zaal is om negen uur open. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert op zaterdag 26 mei een ander half uur durende natuur wandeling in de "Pan van Persijn". De wandeling staat onder leiding van ervaren na- tuurgidsen. Het beginpunt is de Wassenaarseweg bij het marinecomplex Katwijk. Bij de ingang zijn dag- of jaar kaarten verkrijgbaar. Aan vang 14 uur. Pommetje In de Stadsgehoorzaal wordt zondagmiddag 27 mei een showmiddag gehouden. Tij dens de show treedt de cloum en goochelaar Ronald Mc.Do- nald op. Verder geeft Pom metje Horlepiep acte de pre sence en ten slotte is er Frans Fens met zijn poppentheater. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Mannenpraatgroep De afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming organi seert maandag 28 mei een bij eenkomst die bedoeld is als een ontmoeting voor man- nenpraatgroepen in Leiden en omgeving (nu zeven in ge tal) en als een voorlichtende kennismaking voor mannen die belangsteling hebben voor praatgroepen. De avond wordt gehouden in het pand aan de Nieuwe Rijn 20a. Aanvang 20 uur. Voor ver dere informatie 071 - 130473 en 071 - 156536. terse wel een vraagteken plaatst bij de opzet. Een plan om een banenmarkt begin oktober in een deel van de Groenoordhallen te organiseren is door het organisatiebureau Drieplus uit Haarlem voorlopig in de ijskast gezet. De heer Laan van dit bureau, die de Groenoordhallen reeds anderhalf jaar geleden benaderde met een plan voor een dergelijke markt, had namelijk de indruk gekregen dat de LVI er weinig heil in zag. Wanneer dit allemaal op een mis verstand zou berusten hoopt de heer Laan dat de partijen bin nenkort alsnog om de tafel kun nen gaan zitten om te bekijken of een banenmarkt op korte termijn kan worden gerealiseerd. Voorzitter Bouterse van de LVI liet desgevraagd weten geen moeite te hebben met een banenmarkt. "Als er een banenmarkt komt, kan ik mij moeilijk voorstellen dat de LVI niet mee zou doen. Alleen vind ik de opzet niet erg gelukkig. Ik ben bang dat de ruimte te groot is. In Katwijk is ook wel eens zoiets georgani seerd en daar is toen weinig uit tevoorschijn gekomen. Als je nu iets voor de tweede maal laat mislukken, zit je aardig op de verkeerde weg" aldus de heer Bouterse. Volgens de heer Laan van Drieplus zit hij echter helemaal niet "vast gebakken" aan de Groenoord hallen. "Een dergelijke manifes tatie kan wat mij betreft ook in de Ton Menken hal of de Stadsge hoorzaal worden georganiseerd zegt hij. Wanneer de markt er komt, zal deze hoofdzakelijk moeten bestaan uit stands van Leidse werkgevers die mensen zoeken. Daarnaast wil men ook nog ruimte geven aan grote bedrijven uit de omge ving (Hoogovens, Fokker), de overheid (voor banen bij bijvoor beeld marine of rijkspolitie) en vakbonden. Volgens directeur André de Jong van de Groenoordhallen zouden er bij een dergelijke manifestatie ook popgroepen moeten optre den om jongeren (voor wie de markt vooral bestemd is) naar de banenmarkt toe "te trekken". Vernielingen LEIDEN - In de nacht van woens dag op donderdag is in diverse gebouwen van de Hortus Botani cus grote schade aangericht Ra men van de kantine, het voorma lig zaadhuis en het botanisch la boratorium werden met stenen ingegooid, in de gebouwen Wer den kasten doorzocht en is een grote ravage aangericht. Voor zover bekend Ifl er nieta gestoten maar wel voor duizenden gul dens vernield. De politie, die een onderzoek heeft ingesteld aan de hand van sporen, vermoedt dat men is binnengekomen door vanaf de Sterrewacht over een muur te klimmen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3