AKKOORD IN DE METAAL Jk houd ervan te worden uitgedaagd...' Na vijf maanden onderhandelen Estel: verlies van 72 miljoen conferentie MANILLA (ANP) - Het z positie van Rotterdam als be langrijke overslaghaven voor massagoed een zware klap zijn als het ook tot ladingverdeling voor massagoed (granen, erts, olie enz.) zou komen. Niet de Rotterdamse haven alleen, maar de gehele Nederlandse eco- nomie zou daarvan schade on dervinden. Dat is één van de re denen, waarom Nederland zich verzet tegen een voorstel van de ontwikkelingslanden op de Unc- tadconferentie in Manilla om een I gedragscode (internationale wet telijke conventie) in het leven te roepen, die de ontwikkelingslan den het recht geeft om bijna de helft van het vervoer van massa goed in het handelsverkeer met de rijke landen voor hun eigen handelsvloten op te eisen. Een dergelijke gedragscode is tot stand gekomen voor het vervoer van stukgoederen door lijn vaar trederijen, aangesloten bij scheepvaartconferences (kar tels). j Krachtens deze gedragscode komt veertig procent van het stukgoe- derenvervoer over zee nu toe aan het onwikkelingsland, dat de goederen verzendt of ontvangt. I De ontwikkelingslanden willen die regeling graag uitgebreid zien tot het massagoed, dat ongeveer tachtig procent uitmaakt van het totale zeevrachtvervoer. Zij ver wachten op die manier eigen handelsvloten tot ontwikkeling te kunnen brengen Nederland gelooft niet, dat dat op die manier moet gebeuren. Afge zien van het economische nadeel voor ons land, dat uit de ernstige aantasting van de positie van Rotterdam zou voortvloeien, meent Nederland, dat de ver langde ladingverdeling voor ie- dereen nadelig zou zijn omdat een dergelijke marktverdeling het zeevervoer aanzienlijk duur der zou maken, ook voor de ont wikkelingslanden. Nederland heeft er niets op tegen, dat ontwikkelingslanden eigen handelsvloten vormen. Daarvoor is echter kennis en kundigheid vereist en Nederland is graag be reid de uitgebreide Nederlandse kennis op dat gebied ter beschik king te stellen. Minister De Ko ning is bereid geld beschikbaar te stellen om de landen van de Der de Wereld, die daaraan behoefte hebben, de weg te wijzen in de internationale scheepvaartwe reld. WEERRAPPORTE.N 'an hedenmorgen 7 uur Werknemersvoorzitter Wamsteeker (l) en werkgeversvoorzitter Ter Hart (r) schudden elkaar de hand na het bereiken van een principe-akkoord in de metaalindustrie. De nieuwe cao voor deze bedrijfstak, waarin 250.000 mensen werken, werd na vijf maanden moeizaam onderhandelen bereikt. (Van onze redactie economie) ZOETERMEER (GPD) - Na vijf maanden moei zaam overleg is de metaal-cao voor 250.000 werknemers rondgekomen. De aanvankelijke eis van de Industriebond FNV om een werk weekverkorting met vijf uur in te voeren moest daarbij worden ingeslikt. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfurt Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mtichen Oslo Parijs Stockholm Wenen Las Palmas Tel-Aviv Tunis bew 32 13 licht bew. regen 13 regen 12 regen 15 zwaar bew. 14 ■half bew. half bew. 20 regen 26 regen 14 regenbui 16 regen 15 geh. bew. 22 11 bew 15 regenbui geh. bew. 22 half bew. 28 zwaar bew. 24 regen 26 zwaar bew. 16 zwaar bew. 25 licht bew. 25 onbew. 20 licht bew. 29 zwaar bew. 15 half bew. 22 half bew. 24 zwaar bew. 29 NIJMEGEN (ANP) - Estel (Hoesch-Hoogovens) heeft het eerste kwartaal van dit jaar afgesloten met een ver lies voor belasting van 71,8 miljoen gulden. In het vierde kwartaal van 1978 was het verlies voor belasting f 116,1 miljoen en in het eerste kwartaal van dat jaar f 120,5 miljoen. Zoals Estel in het bericht over het vierde kwartaal van 1978 al aankondigde, zijn de resul taten van het concern in het eerste kwartaal van 1979 nog ongunstig geweest. Voor het tweede kwartaal van 1979 verwacht de raad van be stuur een - zij het beperkt - positief resultaat. Als gevolg van de extreme weersomstandigheden en van het arbeidsconflict in de Duitse staalindustrie dat tot midden januari voortduurde, traden in het eerste kwartaal - evenals in het vierde kwartaal van vorig jaar - belangrijke produktie- en afzetverliezen op, aldus een toelichting op de kwartaalcijfers. Daardoor werden de resultaten van de divisies staal, staal verwerking en handel in de eerste twee maanden van 1979 aanzienlijk beïnvloed. De ontstane verliezen konden slechts ten dele door de in alle divisies in maart behaalde re sultaten worden gecompen seerd. Bij die ondernemingen van het concern, die door de ge noemde ongunstige invloe den in mindere mate werden getroffen, is in het algemeen sinds het begin van het jaar een resultatenverbetering te constateren. Het enige wat in het kader van de arbeidstijdverkorting kon wor den bereikt, is een vakantiedag en alleen voor dit jaar twee ver plicht op te nemen snipperdagen bijvoorbeeld tussen kerst en oud en nieuw. Bovendien werden de oude vakantierechten voor jonge ren en ouderen vanaf 50jaar her steld. zodat zij er een vakantie dag extra bij krijgen. Ook zijn de bonden overeengeko men een voortzetting van een regeling voor vrijwillig eerder met pensioen gaan, dit jaar voor de 63- en 64-jarigen en per 1 sep tember al komen daar de 62-ja- rigen bij. Werkgevers en werk nemers gaan de kosten daarvan binnenkort ieder voor de helft betalen. „Het is geen cao om over te jui chen", zei Wim Wamsteeker. die de Industriebond FNV ft de onderhan delingen optrad „Maar ik ben toch opgelucht dat dit resultaat kon worden bereikt. Wij zullen ons daarom sterk maken om het resultaat door de leden aanvaard te krijgen", aldus Wamsteeker Hij meende dat de nieuwe me taal-cao een vergelijking kan doorstaan met eerder bij Hoogo vens. Akzo en Philips afgesloten bedrijfscao's. Volgens Wamste- ker zijn de bonden voor wat be treft de effecten van deze cao op de werkgelegenheid nog ver van huis. „want de effecten zijn zeer gering". Werkgeversvoorzitter ir. W. J. ter Hart was toch nog wel een beetje benauwd voor de loonkostenstij ging als gevolg van deze cao. Zonder cao zouden de loonkos ten in de metaal en elektrotechni sche industrie dit jaar al met zo'n 6,5 a 7 procent stijgen. Het nu af gesloten resultaat zal volgens hem nu voor dit jaar een loonkos tenstijging te zien geven tussen de 7,5 en y procent. „Als gevolg van deze loonkostenstijging zal de nu afgesloten cao weinig of geen effect hebben op uitbrei ding van de werkgelegenheid", zo meende Ter Hart. Ir. Ter Hart zei dat door de grotere loonkosten en het grote aantal openstaande arbeidsplaatsen de kosten per eenheid produkt zul len stijgen met 3,5 a 5 procent. „Hierdoor wordt de concurren tiekracht van de bedrijfstak nog verder aangetast. Werkgevers en werknemers zullen samen alles moeten doen om deze grotere belasting teniet te doen", zo zei hy Bonden en werkgevers hebben be sloten om regionaal samen met de arbeidsbureaus te gaan bekij ken hoe het nu komt dat er in be paalde regio's geen werknemers te krijgen zijn om de openstaande vacatures op te vullen. „We zullen daarvoor de kaartenbakken gaan uitpluizen om te proberen vraag en aanbod op elkaar af te sternen. Daarbij zullen we dan ook aan dacht gaan besteden aan extra scholing", zo werd meegedeeld. „In de regio Utrecht bestaan zo veel vacatures dat iedere werklo ze na een scholing in de metaal en elektrotechnische industrie wel terecht kan", zei ir. Ter Hart. Leidenaar Rein Wijkstra over overstap van NVV naar VNO LEIDEN - Wijkstra heeft die dag vijf besprekingen. Toch vindt hij nog wel even tijd om zijn "over stap" van het NVV naar het VNO toe te lichten. "Ik houd ervan om te worden uitgedaagd" zegt hij. "De ze functie bij het VNO is een uitdaging. En je moet dan accepteren dat je daarbij op je gezicht kunt vallen". Wijkstra verwacht wel dal hij het zo nu en dan moeilijk zal krijgen bij het VNO. maar hoopt aan de an dere kant een inbreng te kunnen hebben in de discussies binnen het bestuur. "Een discussie in ondernemersland tussen ver schillende overtuigingen is zin vol. Ik vind dat linkse groeperin gen vaak te controversieel en daarom te weinig geïnspireerd kijken naar die ondernemerswe reld. Ik zoek meer naar wat bindt, niet naar wat scheidt. Voor mij k/an daarom dit bestuurslid maatschap Ik vind dat mensen verantwoordelijkheid moeten durven dragen. Mensen met een linkse signatuur moeten gaan meebeslissen. Zou je dat als so cialist eigenijk niet juist moeten toejuichen?" io 7 Botsen Toch zal zijn visie nog wel eens bot sen met die van het VNO. Wat dan "Als er binnen het bestuur een be sluit valt. zal ik mij daar achter scharen. Tenzij ik er totaal niet achter kan staan, danlzal ik moe ten aftreden. Maar eerst wil ik kijken of er binnen het VNO be grip voor mijn argumenten be staat". Echte conflictpunten ziet Wijkstra vooralsnog niet. "Ik was het niet eens met de stellingname van het DEN HAAG - In 1966 was hij nog lid van het dagelijks bestuur van de grootste vakcentrale van het land, het NVV. Sinds een maand zit hij in het algemeen bestuur van de grootste werkgeverscentrale van het land. het VNO. De in Leiden woonachtige Rein Wijkstra (54) is deze stap door de vakbeweging niet in dank afgeno men. Sommigen beschouwden het als "verraad aan de beweging". Wijkstra zelf heeft helemaal geen moeite met het bestuurslidmaatschap van het VNO, dat verbonden is aan zijn functie als voorzitter van het Verbond van Verzekeraars. "Het past in mijn levensfilosofie" zegt hij. Een levensfilosofie die verder met zich meebrengt dat hij nog steeds lid is van het NVV en politiek onderdak vindt bij de Partij van de Arbeid. Voordat Wijkstra in juni 1978 bij het Verbond van Verzekeraars in dienst trad, was hij drie jaar directeur van de Nederlandse Herstrueturerings Maatschappij (NEHEM). Hij nam daar echter ontslag omdat hij vond dat de minister van economische zaken de afspraken over taak en bevoegdheden van de NEHEM die bij zijn indiensttreding waren gemaakt, niet was nagekomen. Nadat hij in 1955 dertien jaar ambtenaar in Friesland was geweest, werd hij aangesteld als chef de bureau van het NW, wat weer leidde tot zijn benoeming in het dagelijks bestuur van deze vakcentrale. Van 1966 tot 1967 was hij tijdelijk president-directeur bij de Arbeiderspers, met als voornaamste taak de reorganisatie in gang te zetten en een nieuwe directeur te vinden. Daarna kwam hij in het verzekeringswezen terecht als directeur van de Centrale Levensverzekeringsbank en de Centrale Algemene Verzekeringsmaatschappij. Twee maatschappijen die nauw verwant zijn met de vakbeweging. Hij bleef daar directeur tot 1975. Commissariaten Tijdens het gesprek benadrukt Wijkstra een paar maal dat het allemaal in zijn levensfilosofie past. Daar passen ook de com missariaten in die hij bjj een aan tal bedrijven heeft waaronder uitgeverij Kluwer en het Finan- cieële Dagblad. Ondanks zijn achtergrond beschouwt hij zich zelf echter niet als werknemers- Rein Wijkstra 'Het past in mijn levensfilosofie" VNO om meer dan 10 miljard in de collectieve sector te bezuinin- gen, maar dat zou ik dan ook hebben laten blijken. Ik denk dat het VNO dat geen probleem vindt. Ze kennen bovendien mijn standpunten. Volgens mij zal het VNO het juist op prijs stellen om mensen met een andere gedach- tengang aan te horen. En ik moet zorgen dat ik overeind blijf. Fun damentele tegenstellingen heb ik echter nog niet ontmoet. Daar komt nog bij dat ik geloof in de dialoog. Daar zit de overwinning in van die verdomde polarisatie. Ondernemers zijn niet per defini tie slechter dan vakbondsbe- Je kan niet alleen commissaris namens de werknemers zijn. Dat geldt ook voor commissarissen uit een andere hoek. Die kunnen er ook niet alleen zitten voor de aandeelhouders. Sociaal en eco nomisch beleid horen bij elkaar Dat kan je niet van elkaar schei den". Wijkstra gelooft dan ook niet in een werkelijke "belangentegenstel ling" tussen arbeid en kapitaal. Wel vindt hij dat werknemers pas ergens verantwoordelijk voor ge steld kunnen worden als ze ook daadwerkelijk hebben kunnen meebeslissen "VVanneer een di recteur het recht heeft om over investeringen te beslissen, kan hij de verantwoordelijkheid daarvoor niet bij de werknemers leggen Dat ligt anders wanneer in de ondernemingsraad iets be slist wordt". Medezeggenschap Volgens Wijkstra kan de medezeg genschap binnen de onderne mingen nog veel verder worden uitgebouwd Hij staat dan ook volledig achter het wetsontwerp van de regering voor een onder nemingsraad die de werknemers meer inspraak zal geven. "Voor een verdere ontwikkeling van de medezeggenschap mag je zono dig een economische prijs beta len. Als het economisch resultaat van een onderneming hierdoor minder wordt, dan moet je dat maar nemen. Uiteraard binnen de grenzen van het economisch mogelijke". "Wel moeten we de medezeggen schap beter leren organiseren" zegt hij. "Het moet doelmatig worden gehouden, zodat de be slissingen op tijd kunnen worden genomen. Overigens vraag ik mij af of het wat zal gaan kosten. Meer medezeggenschap werkt namelijk ook positief op de moti vatie van de mensen. Het is een kwestie van experimenteren; van mislukkingen leer je het meeste". Mislukkingen die Wijkstra zelf ook in zijn leven heeft meegemaakt, zoals bi) de N EHEM "Ik vond het een geweldige baan, maar blijf niet trekken aan een kar wanneer ik weet dat het geen enkele zin nurr heeft" Hij heeft al heel el banen achter de rug. Ook daar over heeft Wijkstra weer een filo sofie: "Wat ik in mijn leven heb gedaan, heb ik niet zo uitgestip peld, maar ik heb wel overal be wust ja tegen gezegd Ik houd van werken. Je bent bevoorrecht als je op de posten terecht komt, waar ik op gezeten heb. Je kunt er een heleboel van je eigen per soonlijkheid in stoppen. Dat kan moeilijk zijn, maar daarvoor word je ook betaald. Maar je hebt ook mogelijkheden voor eigen initiatieven en helaas hebben niet sen in Nederland dat" MARK KRANENBURG VRIJDAG 25 MEI 1979 KNSM eert f.100 KLM f 100 Kon.Olie f 20 Nat.Ned.f 10 Nedlloyd f 50 Philips r io Robecof 50 Rolinco f 50 Rore f50 5B,50d 1390.00 73.00 68.00 214.00 214.00 15.10 27.50 335.50 1030.00 100.20 36o!oOa AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs viel vandaag weinig te beleven omdat deze beursdag tussen een aantal vrije dagen viel. Unilever, die voornemens is een groot Amerikaans bedrijf gespe cialiseerd in kruiden over te ne men, werd vijftig cent hoger ver handeld op 122.50 Akzo begon twee kwartjes lager op 29,10 en Hoogovens moest dertig cent af staan op 32.50. Kon Olie ging zeventig cent naar boven tot 137.60. Philips bleef op 24.20 prijshoudend en KLM was vyftig cent lager op 107.50 Dell opende ex-dividend op 110 en steeg daarna tot 111 HVA was 1 beter op 52,50. In de scheepvaartmarkt moest KNSM zeventig cent terug naar 104,50 en Van Ommeren 2 en 180 De bankaandelen lagen nagenoeg prijshoudend in de markt. De staatsfondsen waren licht ge drukt met verliezen van twintig tot dertig cent.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 37