eerlijk eiken meubel show! /IeeuwiS Poolse oecumene onderontwikkeld. Kritiek op ommezwaai van kabinet De risicoverzekering met 'n lekker hapje winst toe. tóf Concordia Maria-verering karakteristiek voor het katholicisme Positieve ontwikkelingvan kerk in DDR Wegenwacht gaat meer stoppen -RIJDAG 25 MEI 1979 figtlTOTO Us paus Johannes Paulus II van 2 tot 10 juni in zijn vader land Polen op bezoek is, dan is dat in een katholiek land bij uitstek. De Poolse volksrepubliek heeft op het ogenblik meer dan 35 miljoen inwoners. Daarvan is 96 procent katholiek. Polen is het katholiekste land van Oost-Europa. ölen. dat sinds het eind van de tweede wereldoorlog een socia listische signatuur heeft, telt 27 bisdommen, waaronder 7 aarts bisdommen. Aan het hoofd van de Poolse katholieke kerk staat de aartsbisschop van Gniezno en Warschau, kardinaal Stefan Wys- zynski. Hij is primaat van Polen en voorzitter van de Poolse bis schoppenconferentie en leidt de kerk al meer dan drie decennia, de zielzorg werken 15.219 pries ters en 4.694 paters. Daarbij ko men nog zo'n 30.000 ordezusters. In 40 priesterseminaries bereiden zich momenteel 5.325 studenten op het priesterambt voor. Afge lopen jaar had de kerk in Polen 569 nieuwe priesters. In Lublin is een katholieke universiteit. Die werd in 1918 opgericht en is de enige katholieke universiteit in de socialistische landen van Oost-Europa. In Krakau, Poznan, Warschau en Breslau zijn theolo gische faculteiten. Bijna dui zend Poolse priesters en ordezus ters werken als missionaris in de derde wereld. )e andere kerken zijn niet zo ruim vertegenwoordigd. In 1961 telde Poolse Orthodoxe Kerk 413.000 lidmaten. Het aantal pro testanten wordt geschat op 140.000. Daarvan zijn er 120.000 lutheraan. Het aantal oud-katho lieken bedraagt 30.000, dat van de Pools-katholieken 60.000. )e joden, die in 1939 nog 10 procent van de bevolking uitmaakten, hebben het met name sinds 1968 moeilijk. Zij zijn uit leidende po sities in het economische, poli tieke en culturele leven verdre ven en hun aantal bedroeg in 1969 naar schatting nog slechts 13.000. In de campagne tegen de 'zionis ten' heeft met name Mieczyslaw Moczar. toenmalig minister van binnenlandse zaken en hoofd van de veiligheidsdienst, een beruch- naam verworven. Door het kleine aantal niet-katholieken is de oecumene in Polen onderont wikkeld. In de laatste tien jaar van de 10de eeuw begon de kerstening van Polen, op instigatie van koning Mieszko I. Hij liet zich samen met zijn vrouw en zijn hele hofhou ding dopen in de bisschopskerk van Poznan. In 1000 stichtte paus Sylvester II de eerste primaatze tel: Gniezno. Daarvóór waren al de bisdommen Poznan, Kolobr- zeg, Krakau, Plock, Wloclawek en Breslau (Wroclaw) gesticht. Een bekende kerkelijke figuur in de kerkgeschiedenis van Polen is de heilige Stanislaw, patroonhei lige van Polen. Dit jaar wordt door de Poolse katholieken het feit herdacht dat Stanislaw 900 jaar geleden door toedoen van koning Boleslaw II de Stoute ter dood werd gebracht. Stanislaw, in 1072 benoemd tot bisschop van Krakau, sloot zich aan bij een op positionele beweging o.l.v. Bo- leslaws broer Wladyslaw, omdat hij het niet eens was met des ko- nings beleid inzake de kerk. Bo leslaw daagde hem voor het ge recht en de bisschop werd ter dood veroordeeld. Al dan niet door de rond hem ont stane legenden zijn velen Sta nislaw gaan beschouwen als een martelaar, een strijder voor de geloofsvrijheid. Dit bracht de Poolse overheid ertoe, het paus bezoek aan Polen - waar geloofs vrijheid een discutabele zaak is - uit te stellen tot na 8 mei, Stanis- laws feestdag. Paus Johannes Paulus zal tijdens zijn verblijf in Polen Czesto- chowa aandoen. Dat is de voor naamste bedevaartsplaats voor Poolse rooms-katholieken. Op hoogtijdagen stromen menigten te voet toe. Zelfs uit Warschau komen ze lopen. De stad is be roemd om haar 'Zwarte Madon na', een donkerbruine Maria- schildering die volgens de le gende door apostel Lucas zelf werd geschilderd. De schilde ring bevindt zich in de kapel van het klooster van de Orde van de heilige Paulus de kluizenaar, in 1382 gesticht op 'Jasna Gora' (de heldere berg). De madonna werd op 8 septëmber 1717 - na gerestaureerd en ver sierd te zijn - plechtig gekroond als 'koningin van Polen'. Czestochowa heeft 190.000 inwo ners en is het tweede ijzererts- verwerkingscentrum van het land. De paus zal in deze stad een conferentie van de Poolse bis schoppen voorzitten. De grote liefde van Johannes Pau lus voor de maagd Maria komt voort uit zijn Poolse achtergrond. De Maria-verering is een karak teristiek van het Poolse katholi cisme, dat sterke nadruk legt op de geloofsbeleving. Onafhankelijk De rooms-katholieke kerk van Polen is de sterkste onafhanke lijke macht in communistisch Oost-Europa. De betrekkingen tussen kerk en staat werden in de stalinistische tijd gekenmerkt door grote wrijving. Kardinaal Stefan Wyszynski heeft in het be gin van de jaren vijftig een tijd lang vastgezeten. In 1967 weigerde de regering Wys- zinski een uitreisvisum te ver Kardinaal Stefan Wyszynski leidt de Rootns-Katholieke Kerk van Polen al meer dan dertig jaar. Kort geleden bracht hij aan het hoofd van een groep Poolse pelgrims een bezoek aan de paus. Het weerzien was zeer vriend schappelijk. strekken voor een reis naar Ro me, waar de bisschoppensynode werd gehouden. Het argument was dat de kardinaal zijn vorige bezoek aan het Vaticaan in 1965 had gebruikt 'om zich in de bui tenlandse politiek van de staat te mengen.' Het episcopaat liet een hevig protest horen en noemde de weigering een ernstige beper king van de godsdienstvrijheid. Na de machtsovername door Ed ward Gierek in 1970 begon zich het begin van een dialoog af te tekenen. In 1977 zag het ernaar uit dat de Poolse regering de stap van 'coëxistentie' naar 'samen werking' zou doen. Dat werd tenminste meegedeeld door Ka- zimierz Kakol, minister van reli gieuze aangelegenheden. Paus Paulus VI had in dat jaar een on derhoud met de Poolse partijlei der Gierek. Maar een lange lijst van door de kerk gestelde eisen - meer vrij heid van handelen, een ruimere toegang tot de door de staat ge controleerde media en een er kende wettelijke status - is nog steeds onderwerp van discussie. Het godsdienstig leven in Polen bloeit, niet alleen in de vaak nog primitieve dorpen, maar ook in de steden waar de door de oorlog verwoeste kerken nauwgezet zijn herbouwd en nieuwe zijn verre zen, vaak na lange strijd met de autoriteiten die geen vergunning voor de bouw wilden geven. Censuur Het is niet zeker hoe diep het ka tholicisme in het Poolse volk is geworteld. De autoriteiten bewe ren graag dat het kerkbezoek niet anders dan een kwestie van tradi tie is en dat vele Polen de officiële rooms-katholieke leer over abor tus en geboorteregeling aan hun laars lappen. Katholieken hebben het in Polen niet altijd gemakkelijk. Zo sloot de Poolse regering driejaar gele den het hoofdbureau van de in het parlement vertegenwoordige ZNAK-groep van prof. Dr. Stomma, nationaal orgaan van katholieke intellectuelen, en in 1977 bepaalde de regering dat de fondsen voor 'ZNAK' voortaan moesten toevloeien aan een van de groep afgescheiden beweging die meer dan de zich onafhanke lijk opstellende ZNAK-groep be reid is met de regering Gierek samen te werken. Stomma en de zijnen werden in het parlement vervangen door vertegenwoordi gers van deze afscheidingsbewe ging. Kerkelijke tijdschriften hebben te maken met de censuur. Die heeft zich te houden aan de basisregel: 'alle kritiek op het marxisme moet uit godsdienstige publica ties worden verwijderd'. Deze vage. ruim op te vatten regel heeft bijvoorbeeld het katholieke tijdschrift 'Spotkanai' (ontmoe tingen) tot een illegaal blad ge bombardeerd. Deze periodiek volgt de gedragslijn van officiële katholieke organisaties en weet zich gesteund door de bisschop pen. Onder de medewerkers be vindt zich Jerzy Turowicz, hoofd redacteur van het (legale) Kra- kause katholieke weekblad 't Ygodnik Powszechny' (algemeen weekblad). In januari van dit jaar verbood de censuur een artikel van zijn hand over de staat-kerk-relatie Hij schreef dat samenwerking met de kerk, waartoe de staat graag bereid zegt te zijn, onmogelijk is, als haar invloed steeds wordt te gengewerkt. Het artikel was be stemd voor het marxistische weekblad 'Polityka'. Tenslotte werd het verhaal geplaatst in 'Spotkania'. In maart van dit jaar werd Janus Krupski, hoofdre dacteur van 'Spotkania', door de geheime politie in Lublin onder vraagd. Richtlijnen Hoewel de Poolse staat de Katho lieke Kerk in Polen de organisa tie van het bezoek van paus Jo hannes Paulus heeft toever trouwd, hebben de autoriteiten een aantal richtlijnen opgesteld om de invloed van het gebeuren in te perken. Dat meldt het Kes- ton-college, het Engelse onder zoekinstituut voor godsdienst in communistische landen. Onderwijzers, leraren en docenten moeten tijdens het pausbezoek les geven. De eindexamens en toelatingsexamens zijn gepland tussen 2 en 10 juni. De paus zal maar kleine stukjes per auto mogen reizen. Hij wordt hoofdzakelijk met een helikopter vervoerd. De mis die hij aanvan kelijk op het 'Overwinningsplein' in Warschau zou vieren, wordt nu gehouden op een pleintje voor een kle'in kerkje. De mensen wordt aangeraden thuis naar de televisie te kijken. Anjer. De Amsterdamse her vormde predikant W.G. Over- bosch is de Zilveren Anjer, uit te reiken door prins Bernhard, toe gekend wegens zijn verdiensten op cultureel gebied. Ds. Over- bosch heeft een groot aandeel gehad in de oprichting en het werk van de Prof. dr. G. van der Leeuw-stichting voor kerk en kunst. Ook is hij nauw be trokken bij de restauratie en toekomstige bestemming van de Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Schiedam me vrouw kandidaat J. van der Werf Utrecht, te Mijnsheerenland en te Leeuwarden R. Dijkmeijer Put ten (deelgemeente), te Dordrecht S. van den Oever Nieuwleusen; aangenomen naar Aalsmeer A Bakker Dalfsen; bedankt voor Bergen op Zoom B de Graaf (le- gerpredikant) Waalwijk. Gere formeerde Kerken: beroepen te Emmeloord RH Nieuwenhuis Papendrecht Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Bors- sele J. Mol Rijssen Onafhanke lijke Baptistengemeenten: be roepen te Amsterdam drs. A.J. Visser Alpnen aan den Rijn. Jubileum. De heer Th. van Nie- kerk vierde gisteren zijn zilveren jubileum als lid van het zangkoor van de Lodewijkskerk (rk) aan de Steenschuur te Leiden Het koor zong in de hoogmis de Missa Bre- vis van Mozart. Pastoor Vreeburg sprak de jubilaris zeer waarde rend toe. Deze begon als jong kostertje. Al gauw verbond hij zich aan het koor. Nu is hij ook reserve-organist. De zanger kreeg de Sint Gregorius-onderschei- ding. "De overbrugging". Morgen avond om 7 uur verleent de jon gerengroep "De Overbrugging" in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat te Leiden met teksten en muziek medewerking aan een jongerenmis. Celebrant is pater M. de Ponti. Goud. Oud-pastoor J. Rutten, nu wonend in Rosmalen, viert zon dag zijn gouden priesterfeest in Alphen aan den Rijn. waar hij is geboren en d est yds ook zijn eer ste mis opdroeg. Om half 12 wordt in de Bonifaciuskerk een mis uit dankbaarheid gevierd. Pastoor Rutten werkte in Zwaag, Hillegersberg, Amsterdam. Ne- derhorst den Berg, Heiloo en Zuid-Schermer. Hij was ook rec tor van de Mariastichting in Haarlem. Het kerkelijke leven in Oost- Duitsland bloeit, zo vertelde ds. Bé Ruys van het Hendrik Krae- mer-huis in Berlijn op de jaarlijk se "Berlijndag" die gisteren in Zeist werd gehouden. Al dertig jaar werkt ds. Ruys in Berlijn en zij heeft veel contacten in. beide delen van die stad en ook met geïnteresseerden ir> Nederland. In Oost-Duitsland organiseert zij met haar medewerkers bijbel- studie- en vredeswerkgroepen en bijeenkomsten voor bejaarden en kinderen. Het concordaat dat vorig jaar tus sen de leiding van de Evangeli sche Kerk in de DDR en de rege ring werd gesloten heeft, aldus ds. Ruys, een eind gemaakt aan de wederzijdse argwaan. Deze kerk heeft nu veel meer moge lijkheden gekregen, zodat het bijvoorbeeld gemakkelijker is geworden nieuwe kerken te bouwen en buitenlandse reizen te maken. De kerken in de DDR zullen zich, aldus ds. Ruys, moeten blijven bezighouden met de vraag hoe zij kunnen meebouwen aan de so cialistisch staat. Daar is echter ook de vrijheid, waartoe elk mens geroepen is. Tussen de Oostduit- se kerken en Nederland zijn de afgelopen jaren veel contacten gegroeid. Er wordt nu vooral ge werkt aan de kwaliteitsverbete ring hiervan. "Gezien de eerlijke vragen die men elkaar stelt en het gemeenschappelijke dat men in elkaar herkent, kan men de toe komst met optimisme tegemoet- zien", aldus ds. Ruys. Zij sprak van een "positieve ontwikke ling". Israël-boycot ADVERTENTIE De Meubel-Pinkstershow bij Meeuwis duurt dit jaar extra lang. Logisch, er is zoveel nieuws en moois te zien, dat moet gewoon langer te kijk staan! Daarom van 25 mei t/m 9 juni. show van Meeuwis-Karaktermeubelen onder het motto: "Wie het goede behoudt, houdt van hout". Méér dan een halve eeuw eerlijk eiken Oirschot Rijkesluisstraat 25 1 clcfoon 04997 1775 Nieuwkoop: Dorpsstraat 117. Telefoon 01725 2278 DEN HAAG (ANP) - In de Eerste Kamer heeft de oud-voor zitter van de PvdA, mevrouw Ien van den Heuvel, scherpe kritiek geoefend op de aankondiging van minister Van der Klaauw dat de kwestie van de zogenaamde negatieve goederenverklaringen (een verklaring dat voor Arabische landen bestemde artikelen geen Israëlische onderdelen of grondstoffen bevatten) zorgvuldig wordt bestudeerd. Om deze bijzonder ingewikkelde zaak te bestuderen is een werk groep gevormd die opdracht heeft „Zo snel mogelijk" door te gaan met zijn werk, aldus de mi nister. De regering zal optreden Winkeldiefstal DEN HAAG (ANP) - Uit een onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek onder 331 ves tigingen van warenhuizen of gro te textielzaken blijkt dat er in 1978 voor 1,5 miljoen gulden uit deze zaken is gestolen. Een derde deel moest als verloren worden beschouwd. Hierbij werden ruim 25.000 personen aangehouden, van wie 42 procent scholier of student was en 13 procent huis vrouw, aldus heeft het ministerie van economische zaken meege deeld. Er werden in 1978 door de betrok ken bedrijven 21.208 winkeldief stallen gemeld, waarvan er 3.888 door onbekende daders gepleegd De gestolen goederen waren voor 19,7 procent kledingstukken, voor 10,4 procent schrijfwaren, voor 9,9 procent gereedschap en voor 7,7 procent levensmiddelen tegen elke vorm van discrimina tie naar ras of geloof, verklarin gen dat men gedoopt is (niet- jood verklaringen) zullen niet worden afgegeven. Mevrouw Van den Heuvel verweet de minister eerst in antwoord op Kamervragen te hebben gezegd dat een onderzoek niet noodza kelijk is en thans (nadat de Twee Kamer zelf een onderzoek heeft ingesteld) te verklaren dat de kwestie zo ingewikkeld is dat verder onderzoek nodig is. Dit is een "duidelijke ommekeer" in het standpunt van de regering, zo meende zij. Overigens oefende minister Van der Klaauw kritiek op de houding die Israël sinds de akkoorden van Camp David heeft ingenomen, en relativeerde hij de betekenis van dit akknord. Werd het vroeger aangeduid als "een eerste stap" op de weg naar een alomvattend vredesverdrag, thans sprak mi nister Van der Klaauw over "een eerste teken van hoop". Omdat de weg naar een dergelijk verdrag "nog lang en moeilijk" zal zijn wenste hij alle partijen, "met na me onze Israëlische vrienden", veel wijsheid en "politieke moed". Hapje? Zeg maar rustig hap, want met een reservering van goed 40% van de premie-ontvangst voor winstbijschrijving, ligt Concordia royaal boven het landelijk gemiddelde van ruim 15%. Want wat voor een verzekering u ook bij Concordia Leven afsluit, iedere verzekerde heeft recht op winstdeling. Hoe klein het verzeker de bedrag ook is. Sterker nog, bij Concordia deelt elke individuele polis,van af de eerste dag, mee in de winst! Bovendien is het zo dat bij Concordia op zuivere risicoverzekeringen winst wordt bijgeschreven. Onze tussenpersoon bij u in de buurt geeft u graag tekst en uitleg. Voor zijn adres en telefoon nummer kunt u bellen met Concordia Utrecht: 030 - 33 34 33. Ook de andere verzekeringen van Concordia Leven: mèt winst en lekker lage premies. Concordia Levensverzekering NV, Oudenoord 10, Utrecht, Telefoon. 030-33 34 33. DEN HAAG (ANP) - Do wegen wacht zal in het vervolg wat meer stoppen tijdens de patrouilles langs de Nederlandse wegen Waar mogelijk zal men de beken de gele voertuigen stilzetten op voor de weggebruiker goed zichtbare punten. Dit heeft de ANWB woensdag meegedeeld Dit geldt vooral voor de wegen die zijn voorzien van praatpalen, waarvan er inmiddels ruim twee duizend zijn geïnstalleerd Op d;e manier kan een groot aantal niet strikt noodzakelijke gereden ki lometers worden vermeden. De wegenwacht blijft open voor meldingen, die via de praatpalen centraal binnenkomen op de we gen wacht stat ions Tot deze maatregelen heeft de ANWB besloten in het kader van de door de regering afgekondig de vijf proeent energiebespa ringsactie Met ingang van 23 mei zullen de schuifborden op de w e- gen wacht voertuigen worden voorzien van de tekst 'Neem gas Verde. .-ol de wegenwacht zich ui teraard houden aan de maxi mumsnelheid en /al men de mo tor zo min mogelijk stationair la ten draaien Deze maatregelen, die naar de ANWB verwacht kunnen leiden tot een energiebe sparing van ruim vijf proeent zullen zo min mogelijk invloed hebben op kwahleit van de hulp- erle nng

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29