Noord wijk ook door Vogels gekooid: 0-1 Leede derby kansloos tegen Rijnsburgse Boys Quick oys net geklopt Lisser Boys gered; Katwijk in zorgen Zege van UEFA's RIJDAG 25 MEI 1979 SPORT PAGINA 25 ENNS - Het Nederlands UEFA-team is het toernooi om het Euro pees kampioenschap in het Oostenrijkse Enns goed begonnen. Oranje zegevierde met 2-1 over Zwitserland. De doelpunten kwamen op naam van Rick Talan en Roger Raeven. Talan, de ex-Katwijk-speler die op het ogenblik bij AZ voetbalt, en UVS-er Paul van der Blom waren de beste Nederlanders in deze door 2000 toeschouwers bijgewoonde wedstrijd. Het team van Ger Blok, waarin ook Marcel van der Blom en Richard van der Meer speelden, nam voor rust afstand van Zwitserland door een doelpunt van Talan. De Zwitsers kwamen daarna op gelijke hoogte, maar na de hervatting, toen Oranje de wedstrijd volledig beheerste, bezorgde invaller Raeven zijn ploeg de winnende tref fer. In dezelfde poule won Frankrijk met 5-1 van België. KAMPEN - De kansen van Quick Boys op een kam pioenschap mogen dan in middels verleden tijd zijn, de Katwijkers lijken nog wel een belangrijke rol te spelen in de afloop van de competitie. Vo rige week bleef de formatie van trainer Lagendijk de voornaamste titelpretendent DOVO de baas, gisteren moest Quick Boys het onder spit delven tegen de enige concurrent van de Veenen- dalers, DOS Kampen: 1-0. Het heeft er trouwens lange tijd naar uitgezien dat de Katwij kers althans één punt aan het duel in Kampen over zouden houden. Pas vijf minuten voor tijd kon DOSK via zijn gevaarlijkste man, Ab Spiel hagen de beslissing forceren, nadat Quick Boys in die tweede helft lange tijd het beste van het spel heeft ge had. Voor rust wogen de ploegen goed tegen elkaar op, al waren de beste mogelijkheden toch voor de thuisclub. Met name Jaap Kleijn en Spielhagen waren dichtbii een treffer, maar de voor de zieke Theo Guyt ingevallen Floor Schaap stond telkens op de juiste plaats. Aan de andere kant was het de veelvuldig opko mende Arie Haasnoot, die het nodige gevaar stichtte. Zo kwam hij slechts enkele cen timeters tekort op een scher pe voorzet van Teun van der Plas. Freek Rienks had pech dat een kopbal net over ging en spits Kees van Rooyen zag een knap schot net gekeerd door de doelman van DOSK. Het eerste deel van*de tweede helft speelde zich zoals ge zegd voornamelijk af op de helft varr de Kampenaren. Toen ook had Quick Boys de wedstrijd eigenlijk in zijn voordeel moeten beslissen. Vooral Kees van Rooyen had daar dan voor moeten zorg dragen. Eerst zag hij een ver raderlijk dalend afstands schot maar net gestopt wor den en een paar minuten later ging een kopbal van hem maar net naast. De allerbeste kans was echter voor Hans van Duyn. De Quick Boys middenvelder kwam na een eén-twee met Van Rooyen in een uitstekende scoringspo- sitie, maar de ba eindigde op de paal. Het laatste kwartier was voor DOS Kampen, het geen uiteindelijk dan ook culmineerde in de enige tref fer van de wedstrijd. Ab Spielhagen werd vanuit de diepte aangespeeld, was de uitgelopen Floor Schaap net voor en zag met voldoening dat Arie Haasnoot zijn slappe schuiver net niet van de lijn kon halen. NOORDWIJK - De opleving is maar van heel korte duur ge weest. Alleen in het tweede ge deelte van de bijna afgelopen voetbaljaargang leek Noordwijk zich even te gaan herstellen van de diepe inzinking, waarin het te recht was gekomen. Drie, vier wedstrijden lang leek het herstel zich aan te kondigen en leek de zaterdag eersteklasser nog een rol van betekenis te kunnen gaan spelen- toen was het alweer voorbij. De dalende lijn, die zich bij Bennekom al zeer duidelijk manifesteerde, werd gisteren te gen IJsselmeervogels nog eens krachtig doorgetrokken. Noord- wijk verloor op eigen terrein met 1-0 van een tegenstander die ook al geen schim meer is van de za terdagtopper van weleer. De klad zat er gisteren stevig in bij Noordwijk, dat volkomen over hoop lag met zichzelf. Individu eel hebben de spelers nog altijd voldoende kwaliteit, maar het kwam er collectief wéér niet uit. De eenheid was weg, het over zicht verdwenen. Als ploeg func tioneerde Noordwijk niet. Het bleek ondermeer uit de aanval sopbouw, die zo traag verliep dat de opponent royaal de mogelijk heid werd geboden zich te groe peren, en waarbij te vaak de weg door het centrum werd bewan deld. Het bleek óók en vooral uit de wijze waarop er gehandeld werd wanneer de zestienmeter- lijnen op het gebied van de tegen stander in zicht kwamen. Dan heerste de besluiteloosheid bij de spitsen van wie niemand het ini- Cambuur heeft tiatief durfde te nemen. Het ge volg was dat de hulptroepen van af het middenveld of uit de ach terste lijn kwamen opdraven, waardoor er een drukte van be lang onstond in de defensie van de tegenstander. Ruimte en aan speelpunten waren er niet meer voor de man aan de bal, die zich dan ook noodgedwongen moest overgeven aan tot mislukken ge doemde soli of schoten van verre afstand. Balverlies was de door lopende consequentie van het voetbal zonder inzicht, dat leidde tot patronen zonder uitzicht. Vooral omdat door die speelwijze aan de partner wél erg veel bewe gingsvrijheid werd aangeboden. Alweer niet individueel, maar collectief. Het had een kolfje naar naar de hand moeten zijn van IJssel meervogels, dat in de rijen van de zaterdagamateurs toch altijd heeft gegolden als de counter- specialist bij uitstek. Hoezeer echter ook die ploeg aan vorm en "intelligentie" heeft ingeboet, bleek wel uit het aantal malen dat de buitenspelpositie werd opge zocht en uit de magere 0-1 score die uiteindelijk moest worden bijgeschreven. Het enige doelpunt dateerde uit de 43ste minuut. Henk de Graaf, de middenveld-drager van de Vo gels, fungeerde daarbij als aan gever, centrumspits Peter de Graaf ontpopte zich als de afma ker. Na de voorzet kopte hij bij de "eerste" paal de 0-1 binnen, die al eerder het licht had kunnen zien. De lat had de bal echter gekeerd na een fraaie knal van Jan Zwaan, die een flitsend centrum- één tweetje was aangegaan met Peter de Graaf, en die spitsspeler zelf had daarvóór nog eenmaal een goede mogelijkheid laten liggen. Noordwijk, dat in de eerste fase al leen van afstand (Van Dijk, Boot) en "toevallig" (Bogers) gevaarlijk had kunnen worden, ging in de tweede helft pressie voetballen op de al eerder omschreven ma nier, waardoor resultaat uitbleef. Met Jaap van Kesteren voor Sjoerd Boot, later kwam oud-ta feltennisser Anton Will van Zoe- len nog Rob Suttorp vervangen, kwam er voorin wel wat meer kracht, maar de speelwijze werd daaraan niet aangepast. Aange zien ook de Vogels dat verzuim den en voorin in de buitenspelval bléven lopen kon de als laatste man geposteerde Jan Vedder uitgroeien tot de grote uitblinker. Hij was de enige in de matige par tij, waarin twee ploegen zich be wogen in de schaduw van het verleden PAUL DE TOMBE. Vogels-doelman Maarten de Harder stompt de bal weg, voordat Jaap van Kesteren (links) kan koppen. interesse voor Marijt NOORDWIJK - SC Cambuur heeft interesse voor oud-Noordwijk speler Anton Marijt. Maandag heeft de voorstopper, die bij Sparta op de transferlijst is ge gaan, een onderhoud met trainer Nol de Ruiter van de eerste-divi- sieclub. Of daar wat uitkomt, is maar zeer de vraag. Marijt: "Het contract moet wel erg aantrekke lijk zijn, anders zie ik het bepaald niet zitten om naar het hoge noorden te vertrekken". SASSENHEIM- De wedstrijd Ter Leede-Rijnsburgse Boys begon eigenlijk pas in de tweede helft. In die periode was er eerst werkelijk sprake van aanvaardbaar voetbal en sensationele doelworstelingen wat de 1500 toeschou- wers(meest Rijnsburgers) voor de pauze hadden moeten ontberen. De Rijnsburgse kampioenskandidaten eisten uiteindelijk volledig verdiend de 1-2 zege op. omdat zij duidelijk aantoonden over meer talent te beschikken dan de Sassenheimse tegenstanders. CeesStar midden) slaat een inzet van Ter Leede-speler Piet van der Plas in eigen doel. Henk van der Zwan(12) kan niets meer uitrichten. Rijnsburgse Boys won de strijd met 1-2. Mede verantwoordelijk voor de Rijnsburgse opleving na de rust was vooral de inbreng van de on berekenbare spits Henk van der Zwan. De ex-Randstad Sport speler, in de eerste helft onbe grijpelijk genoeg door trainer Herman Wijnands op de reserve bank gehouden, zorgde door zijn ijver voor de nodige verwarring in de defensie van de thuisclub KATWIJK - Lisser Boys kan na de in een 1-2 overwinning geëindigde wedstrijd tegen Katwijk weer opgelucht adem halen. Met nog maar twee speeldagen voor de boeg lijken de Lissenaars van de degradatiezorgen af te zijn. Voor Katwijk duren die zorgen echter onverminderd voort. Ze zijn door de winst van Bolnes op Rijsoord (3-1) en het 1-1 gelijke spel van ASWH bij Heerjansdam zelfs nog groter geworden. De manier, waarop Katwijk-doel man Kees Koelewijn na afloop van het duel het veld verliet, sprak dan ook boekdelen Met diep gebogen hoofd illustreerde hij als geen ander de moedeloos heid. die zich zo langzamerhand van de Katwijkers lijkt te hebben meester gemaakt. Ook ditmaal was die moedeloosheid volko men verklaarbaar. Betekende af gelopen zaterdag bij Rijsoord slechts één uitval, dat de Katwij kers met lege handen huiswaarts konden keren, de wedstrijd legen Lisser Boys liet niet veel anders zien. Ook nu wist Katwijk een langdurig overwicht niet in doel punten om te zetten, zodat de Lissenaars ondanks een mini mum aan aanvallende aktivilei- ten toch het maximale aantal punten en mogeiijk het behoud in de tweede klasse aan dit sleu telduel overhielden. Pas na een kwartier in de tweede helft sloeg de vlam echt in de pan" Daarvoor speelde het spel zich voornamelijk af op het mid denveld, waar door zowel de Lis senaars als de Katwijkers straf het wapen van de mandekking werd toegepast en er derhalve weinig ruimte was om tot aan vaardbaar spel te komen Zo week Ben Barten geen meter van Arnold Boers en waren Jaap Schaap en Hans v Aanholt vrij- Neeskens naar €0811108' 99 MADRID (ANP) - Bij aankomst op het vliegveld van Madrid heeft Pele gistermorgen verklaard dat Johan Neeskens na afloop van zijn contract bij Barcelona zal uitkomen voor de New York Cosmos. Volgens de Braziliaanse voetballer heeft de Nederlandse midden velder reeds een voorlopige ver bintenis met de Amerikaanse club ondertekend, waaraan hij zal worden gehouden. Pele is in Spanje voor de Unicef in het ka der van het jaar van het kind. wel voortdurend in eikaars na bijheid te vinden. De eerste de beste aanval van de Katwijkers in de tweede helft was bijna raak. toen een schot van Wim Guyt 1 nog maar net door Lisser Bovs-doelman Nico Groeneweg gekeerd kon worden. Daardoor aangemoedigd bouw de Katwijk verder aan een licht overwicht. De ploeg maakte daarbij echter de fout de combi naties te willen opzetten op het druk bezette middenveld, zodat snelheid en gevaar in de Katwijk- se aanval nogal eens ontbraken. Ongeveer 10 minuten na rust leek Katwijk, ontmoedigd door het uitblijven van doelpunten, terug te vallen en kon Lisser Boys wat" terug gaan doen. De Lisse naars hadden daarbij onverwacht snel succes, toen een lange voor zet van Jan v Sloolen, die half werd gemist door Ed Langereis, Gerard Nijkamp bereikte, die op zijn beurt vanaf de rand van het strafschopgebied snoeihard te gen de lat schoot. Ed Langereis kon de terugstuitende bal buiten bereik van Kees Koelewijn fraai hel doel inkoppen^ 1 Ondanks een fel Kat wij ks tegenof fensief, kon Ed Langereis ook voor 0-2 zorgen, toen hij 4 minu ten later na een verrassende aktie van good-old Gerard Nijkamp van dichtbij hard kon uithalen (0-2). Nog geen minuut later wist Katwijk tot 1-2 terug te komen. Een lange solo van Wim Guyt 2 eindigde bij de vrijstaande Ar nold Boers en op diens schot har! Nico Groeneweg ditmaal geen antwoord (1-2). Van der Zwan nam dan ook op koelbloedige wijze de eerste Rijnsburgse treffer voor zijn re kening. Het verdere optreden van de lijvige spits werkte blijkbaar inspirerend op zijn ploeggeno ten, die in tegenstelling tot de pretentieloze eerste rondgang nu wel bereid waren om tot de bo dem te gaan. waardoor de wed strijd. mede door het opge schroefde tempo, volledig het aankijken waard werd. Zelfs een tegenslag - de Sassenheimse ge lijkmaker- kon Rgnsburgse Boys niet deren en door een hevig of fensief. die de winnende treffer tot gevolg had kon de verdiende beloning aan het eind van de Lisser Boys-doelman Nico Groeneweg grijpt in, voordat Jaap Schaap gevaarlijk kan worden. Piet Boot kijkt toe. Katwijk leek door de snelle tegen treffer weer vol goede moed en wierp zich met nog meer energie dan daarvoor op de aanval. De te genvallende Jan v Dijk werd ver vangen door Gidi v d Bent en Lisser Boys moest alle zeilen bij zetten om de gelijkmaker te voorkomen. Het lukte de Lisse naars slechts door met man en macht in de verdediging te gaan Daarbij kwam dat de Katwijkers het bij voortduring probeerden met tamelijk zinloze hoge voor zetten. waar Nico Groeneweg nauwelijks moeite mee had. In de slotfase wisten de Lissenarcn zelfs bijna nog uit te lopen naar 1-3, toen bu een snelle uitval Gc rard Nijkamp leek te gaan scoren De lat stond evenwel een derde treffer in de weg. WALTER VAN DER ES Ter Leede acteerde zoals het in deze competitie voortdurend heeft ge speelt: kleurloos. De formatie van de naar de Amsterdamse club Vlug en Vaardig vertrek kende trainer Turkenburg is nu eenmaal niet gezegend met een groot arsenaal getalenteerde voet balie rs( met uitzondering van aanvoerder Nico van der Fange en doelman Wim van Harskamp) en moest derhalve,na de rust dan. zijn meerdere erkennen in Rijns burgse Boys. In de eerste helft was het verschil tussen beide teams nog niet érg duidelijk. De equipe van Herman Wijnands toonde weliswaar over een groter technisch vermogen te beschikken maar de Sassen heimse thuisclub wist met enkele uitvallen de onzeker optredende keeper CeesStar handenvol werk te bezorgen. Spits Frits Hoekstra mikte na een kwartier in riante positie, doelman Star was al uit gespeeld. in het zijnet terwijl Mi- chiel Krop na een lange rush de bal net langs de verkeerde kant van de paal zag caramboleren. De beste mogelijkheden waren toch voor de bezoekende kampioens kandidaten. De pogingen van Piet Haasnoot, Nico Zwaan en Ruud van der Voort misten net de juiste richting om doelman Wim van Harskamp tot capituleren te dwingen. tweede helft kwam daar al snol verandering in In de 54ste minuut werd een puntgave voor zet van Ruud van der Voort door Henk van der Zwan (Gerrit van Egmond moest voor hem het veld ruimen) langs de kansloze Van Harskamp 'goknikt':0-l Die voorsprong gaf de geel-zwarte formatie voldoende zelfvertrou wen om op jacht te gaan naar de tweede treffer, maar het resultaat was averechts. Een inzet van Piet van der Plas werd met hulp van doelman Cees Star omgezet in de Sassenheimse gelijkmaken 1-1 Rijnsburgse Boys bewees toen dat het niet zomaar hoog op de ranglijst van de tweede klasse B staat geposteerd Ruud van der Voort onderstreepte in de 70ste minuut het betere spel met een kogelharde afstandtreffer 1-2. Trainer Turkenburg probeerde nog met twee wissels (Van der Heiden en Vonk kwamen in het veld voor Bisschops en Jan van Harskamp) de gelijkmaker te for ceren. maar de veel sterkere Rijnsburgers hu kien zich ge makkelijk staande ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25