Finale UE FA-cup lachertje' door optreden arbiter Michelotti NUMMER 14 IS TERUG TWEE GOALS BU DEBUUT Zoetemelk in spoor van Hinault Vrij Hoe overwint een man zijn sexuele angsten? HBEFN [nter voor 25 miljoen te koop Ex-topploeg Borussia 'de gelukkige' RIJDAG 25 MEI 1979 flILAAN (ANP) - Internazionale Milaan is te koop. De huidige ei genaar, de textielfabrikant Ivan- hoe Fraiccoli heeft de club aan geboden voor een bedrag van ruim 25 miljoen gulden. Er staat reeds een gegadigde op zijn stoep: Franco Trapai, die uit de parfumbranche komt en destijds in het nieuws verscheen wegens een ontvoering door de Mafia waarvan hij voor de som van ruim tien miljoen gulden werd losge kocht. Jij de aartsrivaal van Inter, AC Mi laan, zijn inmiddels de moeilijk heden rond de trainer opgelost. De opvolger van de Zweed Nils Liedholm, die voor een jaarsala ris van ruim vier ton naar AS Roma is overgegaan, is Massimo Giocomini geworden. Giocomini die van 1966 tot 1968 voor AC Mi- laa heeft gespeeld, was trainer van AZ Udine. Nummer 14 is terug ligt de bal in het net. Een van zijn twee treffers WASHINGTON (GPD) - Johan Cruijff heeft een miljoenen-con tract getekend met de Los Angeles Aztecs, de Californische club, die wordt getraind door Rinus Michels. De Nederlander heeft zich voor twee jaar, met een optie voor nog twee jaar aan de Aztecs verbonden, die op hun beurt een vergoeding van 600.000 dollar moeten betalen aan de New York Cosmos. Cruijff had met de Cosmos een overeen komst dat hij bij een terugkeer op het voetbalveld slechts zou uitko men voor de machtigste club in het nog verregaand onderontwikkelde Amerikaanse voetbal. Details van de overeenkomst zijn weliswaar niet bekendgemaakt, maar vaststaat dat Cruijff in Los Angeles een percentage krijgt van de recette. De club verwacht dat zijn aanwezigheid de toeschou- dit markante hoogstandje wers-aantallen op dezelfde wijze zal stimuleren als Pele in New York heeft gedaan. Volgens Peter Short, functionaris van de Cosmos, zou Cruijff door zijn aandeel in de ver koop van plaatsen in het giganti sche Rose Bowl Stadium op den duur evenveel kunnen verdienen in het Amerikaanse voetbal als Pele. De Braziliaan voetbalde 4,7 miljoen dollar bij elkaar in de VS en had daarbij nog ruime inkomsten uit publiciteitscontracten. Cruijff zelf zei woensdag tijdens een persconferentie in Los Angeles dat hij de hoogst betaalde in Cali- fornië zal worden als hij het publiek naar het stadion kan krijgen. Dat is, op zichzelf, een moeilijke taak. De Aztecs, die in 1974 Amerikaans kampioen waren, haalden in 1978 gemiddeld 9900 toeschouwers, dat is iets minder dan een bezettings graad van tien procent en dit jaar zijn er tot nu toe niet meer dan 7000 belangstellenden per wedstrijd op gekomen voor de honderdduizend beschikbare plaatsen. Short zegt „Ik verwacht dat die cij fers drastisch zullen stijgen. Johans aankomst zal - zoals Pele dat voor de Cosmos heeft gedaan - het voet- balbolwerk hier steen voor steen opbouwen". Het was niet in het belang van de Cosmos, noch in dat van het Amerikaanse voetbal, om Cruijff bij gebrek aan overeen stemming over een spelerscon tract, van de velden te houden. Een commerciële versterking van de Amerikaanse voetbalbond is ook in het belang van de Cosmos, die ge geven de onderlinge krachtsver houdingen geen behoefte hebben aan een versterking van hun club. Niettemin: Franz Beckenbauer is dezer dagen het ziekenhuis inge gaan voor een knie-operatie die hem lange tijd buitenspel zal hou den en Cruijff zou als middenvelder dan ook in New York goed aan zijn trekken zijn gekomen. De Cosmos omschreven de mislukte onder- handelin gen met Cruijff als een ui terst ingewikkelde zaak. Rafael Delasierra, die namens Warner Brothers de Cosmos financieel be heert, zei: „Het was niet in de eerste plaats geld waarover wij het niet eens waren". Naar verluidt zouden de Cosmos Cruijff zelfs vijf miljoen dollar voor een tweejarig contract hebben willen geven. Cruijff en schoonvader Coster evenwel wilde de publiciteitscontracten terzijde van het voetbal in eigen beheer hebben. Warner Brothers had daar tegen bezwaar. Gisteravond maak te Cruijff weer met nummer 14 een voortreffelijk debuut bij de Aztecs dat in de uitwedstrijd tegen Ro chester Lancers met 3-2 won. Cruyff nam twee van de drie doel punten voor zijn rekening. DUSSELDORP ZGPD) - Spelers, bestuur en aanhang van Borussia vierden in de uitpuilende bierlokalen van Mon- chengladbach het feest van „Jantje lacht, Jantje huilt". Plezier om de herovering van de UEFA-Cup, het minst begeerde kleinood in het Europese voetbalgebeuren. Vreugde met een zwart randje omdat de zege niet tot stand kwam via een briljante voetbalprestatie maar dank zij de hulp van scheidsrechter Alberto Michelotti en een scheepslading Joegoslavische pech. Getemperde jolijt, ook omdat Borussia besefte dat het verder moet zonder zijn trainer Udo Lattek, het vechtertje Berti Vogts en klassespeler Alan Simonsen. gevangen door Jurisic,datwasde „boosdoener", heel misschien was het dan een indirecte vrije trap. Maar een penalty? Waanzin, diefstal, daar was iedereen het overeens. Niet Michelotti, hij had als enige geconstateerd dat Si monsen werd vastgehouden. Si monsen, zijn begunstiger be schermend: „De man moet in een fractie van een seconde beslissen. De een geeft hem wel, de ander niet". Even later wel zo eerlijk om te bekennen: „In een uitwed strijd krijg je voor zo'n overtre ding nooit een strafschop". Simonsen zelf verzilverde het ge schenk: 1-0. Lattek later „Ach, wat penalty. Met 0-0 waren we toch ook winnaar van de UEFA- Cup geweest". Met dit verschil dat de Joegoslaven nu twee doel punten moesten produceren om met de bokaal te mogen pronken en anders èèn. Simonsen: „Na tuurlijk is het een geweldige steun in de rug. We konden veel vrijer voetballen. Een tegengoal is met zo'n voorsprong nog niet fataal, met 0-0 wel". De geschonken penalty is niet de enige kritische noot aan het adres van de Italiaan. De UEFA moet met dergelijke belangrijke duels capabele scheidsrechters sturen en niet mannen die aan het einde van hun carriere nog eèn maal mogen optreden voor het inter nationale voetbalfront. Michelot ti bleef veel te ver van het gebeu ren. zag tientallen gevallen van spugen, slaan, knijpen en shir tjes-trekken niet en trad ook on voldoende op tegen de meters lange slidings die op de drassige bodem een geliefd wapen wa- Wat blijft is een garantie voor een sombere voetbal toekomst, dat moet de conclusie zijn na de dub bele finale tussen Borussia en Rode Ster. Beide behoren niet tot de Europese top, waarbij de aan tekening moet worden gemaakt dat de jonge Joegoslavische ploeg de kwaliteiten heeft om naar dat niveau te groeien en Bo russia door verlies van karakter en klasse veel verder teruggegle den is op de glibberige weg naar boven. „Het is al ongelooflijk dat we met deze ploeg zo ver geko men zijn. We hebben ons ge handhaafd in de Bundesliga en de UEFA-Cup gewonnen", waarmee Alan Simonsen zegt dat ook hij vindt dat de Westduitse ploeg zich geducht moet verster ken wil het een rol kunnen spe len. En gelijk heeft de kleine Deen, want natuurlijk heb je niet iedere week Vrouwe Fortuna aan je zij de, zoals Borussia woensdag avond in het Rheinstadion van Dusseldorf. De geluksvrouwe had de Italiaan Michelotti als haar vertegenwoordig er af gevaardigd, 49 jaar oud en net voldoende conditie om de diago naal perfect te lopen. Zijn ingreep op het gebeuren be leefde zijn hoogtepunt na 18 mi nuten. De bal was in bezit van Alan Simonsen, hij passeerde Milosavljevic en probeerde de tweede tegenstander te verschal ken door het leer tussen de benen te spelen. Het mislukte en de Deen bleef niets anders over dan tegen de Joegoslaaf op te sprin gen. Gebeurde het zoals hierbo ven beschreven, dan diende de Borussia-aanvaller een vrije trap tegen te krijgen. Misschien ook werd Simonsen op- Simonsen: „Het was verschrikke lijk. Als toeschouwer op de tri- ADVERTENTIE Wat zijn de meest voorkomende sexuele angsten bij mannen en wat kunnen zij daar samen met hun vrouwen tegen doen? Vraag èn antwoord leest u in één van de 22 boeiende artikelen in Het Beste van Nu overal verkrijgbaar t» il(j V 'z **2 t-f; - ;-V De omstreden strafschop wordt doelpunt de UEFA-Cup. bune en als scheidsrechter zie je het nauwelijks. Hier werd van avond op de botten gespeeld". De Joegoslaven. geirriteerd na de penalty, begonnen. Borussia deed mee, Michelotti antwoord de nauwelijks. Alleen geel vooi Milosavljevie. Na de penalty kreeg de Duitse for matie via Rudi Gores de kans om de strijd definitief te beslissen Hij schoot tegen doelman Stoja- novic op en zorgde daarmee dat de sterren uit Belgrado zicht op een verlenging hielden. Wat dat betekende ervoer de ploeg van Lattek in een superspannende tweede helft. Met minimale in spanningen dacht Borussia de buit binnen te halen en niet ten onrechte want de Joegoslaven. die zich door hun techniek op de natte mat beter staande hielden, kwamen aanvallend tot geen en kele scoringskans. Dat verander de 20 minuten voor het eind. Lat tek: „We waren gewaarschuwc voor de eindsprint van Rode Ster Zij hebben steeds in de slotfase, gescoord". Dat de mannen van technisch lei der Dztyic en trainer Stankovic lucht voor zo'n stormloop had den moet de Westduitse trainei verbaasd hebben. Rode Ster trok massaal naar het doel van Kneib Borussia liet het zich welgevalier omdat de ploeg een faam ah counterploeg bezit. De proble men groeiden Berti Vogts in de defensie echter boven het hoofd In die fase van de strijd werd dui delijk dat het winnen van de Eu ropese titel nog geen waarborg is dat je ook een topploeg bent. Kiezen Rode Ster kon kiezen uit een ruime hoeveelheid kansen. Savic schoot over voor een leeg doel Muslin knalde tegen de lat na eer fout van invaller Horst Koppel Sestic (uit de basis gelaten omdat hij twee dagen aan de zwier was geweest) mikte in een unieke po sitie te hoog en Muslin kon na de zoveelste fout in de wankelende Duitse defensie niets anders doen dan de bal net naast het doel te tikken. Rode Ster verdiende de gelijkma ker, had met een beetje geluk winnaar van de UEFA-Cup ge weest en onverdiend zou dat niet geweest zijn. Want ga maar na: in Belgrado kwam Borussia op ge lijke hoogte via een eigen doel punt van Jurisicen in Dusseldori was een geschenk van Michelotti (de penalty werd veroorzaakt door... Jurisic) voldoende vooi een krappe zege. Simonsen: ..Ja. van de tegenstanders die we in dit toernooi gehad hebben, was Ro de Ster echt de sterkste. Vandaag voetbalden ze nog beter dan in Belgrado". AVIGNON (ANP) - Bernard Hinault heeft pas enkele keren geschitterd. De tourwinnaar won op weergaloze wijze de Waalse Pijl en in Luik-Bas tenaken-Luik was hij ook de beste, maar in die klassieker werd het door een krachtig Belgisch samenspel slechts een tweede plaats. Voor het overige hield Hinault. die dit seizoen startte terwijl anderen al weken bezig waren, zich rustig. De nederlagen in Panjs-Nice. het Criterium National (tegen Zoetemelk) en Parijs-Roubaix (Moser) verontrustten slechts zijn supporters. Hinault werkt in alle rust naar een tweede tour zege toe en hij zou de Dauphine Libere aangrijpen om te onderzoeken hoe het met zijn topvorm stond. door de Deen Alan Simonsen feilloos benut. Borussia behaalde dankzij dat Gisteren stond de eerste zware rit van de Dauphine Libere op het programma. Het peloton kreeg de Mont Ventoux (langs de ge makkelijkste kant) te beklimmen in een lange rit van Tournon naar Avignon De Ventoux. spook beeld van de niet-klimmers, lag op 60 kilometer van het einde. Op de flanken van de kale gigant ontspon zich een prachtig stukje wielersport, dat - al was het nipt - door Hinault werd gewonnen Naast Hinault waren Joop Zoe temelk, de Belg Van Impe en Zoetemelk's Zweedse knecht Sven-Ake Nilsson de hoofd per- Op de top van de Ventoux was voor nummer één twintig seconden bonificatie te verdienen. Na de marrages van Zoetemelk, die geen moment uit het zadel kwam, de "dansende" Van Impe en van Nilsson, die telkens door Hinault beantwoord werden kwam het kort voor de top tot een machtige sprint tussen Zoetemelk en Hi nault. Beiden zijn specialisten in sprints bergop Het was een fan tastisch duel, zij aan zij, dat door Hinault met banddikte werd ge wonnen De Breton pakte de 20 seconden tydvergocding en werd de nieuwe leider in het algemeen klassement. Hinault en Zoetemelk, samen favo riet door de Ronde van Frankrijk, wensten het hier niet bij te laten Andere kanshebbers voor de eindzege in de Dauphine zoals Baronchelli en Kuiper waren op de Ventoux al twee en een halve minuut achter geraakt Het vier tal vluchters daalde met de neus op het stuur in tomeloze vaart richting Avignon en het gevolg was dat de voorsprong uiteinde lijk tot zes en een halve minuut opliep. De demonstratie van Hi nault en Zoetemelk was perfect. De eindsprint in Avignon won hij ook nog gemakkelijk. Woensdag zorgde Zoetemelks' knecht Frits Pirard voor een Ne derlands succes. Hij mocht in de slotfase van de tweede etappe voor eigen kans njden. De Bre- denaar benutte die gelegenheid door na een korte solo met vier seconden voorsprong op' het pe loton te winnen. Het was zijn eer ste overwinning als beroepsren- Giro De afgelopen twee dagen van de Ronde van Italië waren lang en vervelend. Het waren twee ritten van meer dan 250 kilometer. De waterdragers grepen de luste loosheid van de vedetten aan om persoonlijke successen te boe ken. Woensdag greep de Zwitser Brur.o Wolfer de winst in de zes de etappe, gisteren zegevierden de Zuidafnkaan Alan van Heer den. De laatste is neo-prof in de ploeg van Hennie Kuiper. Hij is een zoon van welgestelde Zuid afrikanen. Van Heerden trok als amateur naar Frankrijk. Het pro- favontuur stond hem ook wel aan. alleen om te zien wat hij kon Hij lijkt zich aardig te kunnen redden. Van de vedetten roerde zich woensdag alleen Quiseppe Sa- ronni. De uitdager van leider Mo ser nam tijdens het laatste klim- metje naar de eindstreep zeven seconden terug en heeft nog slechts 22 seconden achterstand op Moser. Olympia's Tour Gerrit Mohlmann is de eerste leider in het algèmeen klassement in Olympia's 28ste wielerronde van Nederland voor amateurs. Mohlmann won samen met ploeggenoot Jos Lammertink de Koppeltyjdrit over 9200 meter Zy maakten een tud van 11 minuten en 38 seconden en waren daar mee vier seconden sneller dan Guus Bierings en John Broers, die als tweede eindigden. Vredeskoers Sergei Soekoroetsjenkov heeft de vredeskoers voor amateurs, Praag-Warschau-Berlun, ge wonnen. De kleine coureur uit de Sowjet-Unie nam de leiding in hel algemeen klassement door een overwinning in de derde- etappe. de zwaarste bergrit in Tsjechoslo wak ije. De Oostduit ser Andreas Petermann bezette in het eindklassement de tweede plaats. De veertiende en laatste etappe werd gisteren gewonnen door de Oostduitser Bernt Dro- gan. A'A 5 SECOPOEA/éEM Ü06E BAi mqt? JrSE/SfiJ-KEI Pabce &/**■£.- EAAAPJT'.} PAS OP ÓCPfii/Pf?/ D£ /(OiOYJEl. U//L cSsëV AC4&4TS. - t/Or£T&AL

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21