Vfinke/- $ezier... /V\ Kraker heeft niet zomaar recht op een woning ERBIJ VOORDEEL fMmêi m Busverkeer nog te veel vertraagd VROEG "Leidsenhage: (ft ft Ronald McDonald Kinder Show Circus Mikkenie: Financiële strop dreigt voor FSC 'InLeidsenhage! ezels waren ziek RIJDAG 25 MEI 1979 PAGINA 17 ADVERTENTIE Lji. •'K- Dolle kinderpret in Leiden. Op zondag 27 mei a.s. in dc Stadsgehoorzaal, 't Begint allemaal om 14.00 uur. Pommetje Horlepiep Frans Fens en zijn Poppentheater de Wereldberoemde Clown Ronald McDonald. Dat wordt dus lachen en genieten! Onbezorgde kinderpret voor maar f 5,— p.p. Kaarten verkrijgbaar bij het McDonald's Hamburger Restaurant en op dc vertoningsdag bij dc kassa van dc Stadsgehoorzaal. Allemaal naar de Stadsgehoorzaal op zondag 27 mei! ■McDonald's Ongewoon goed oor je geld. Beestenmarkt 6, Leiden. Bordewijk (PvdA) wil eenrichtingsverkeer Breestraat EIDEN - PvdA-raadslid Borde wijk is voorstander om in de Breestraat voorlopig éénrich tingsverkeer voor autos in te stellen. Hij zou autoverkeer on mogelijk willen maken in de (drukste) richting Korevaar- straat. Het raadslid ziet deze maatregel als de enige oplossing om de sterke vertragingen voor het busverkeer in de Breestraat op te heffen. ardewijk zei dit woensdagmiddag in de gemeentelijke verkeers- commissie. Hij deed zijn sugges tie naar aanleiding van ambtelij ke informatie over de vertraging van het busverkeer. Het PvdA- raadslid had samen met zijn frac tiegenoot Peters geïnformeerd naar de vertraging van het open baar vervoer in de Breestraat. De voorzitter van de commissie, wethouder Waal zei de suggestie te willen onderzoeken. Voorlopig wil de verkeerscommissie echter meer gegevens. De commissie sprak af dat de gemeente eerst meer materiaal op tafel legt. Pas dan wil men beslissingen nemen over maatregelen om het busver keer sneller door te laten stro- De suggestie van Bordewijk voor éénrichtingsverkeer werd overi gens niet algemeen gedeeld. CDA-raadslid Van Dee waar schuwde tegen de gevolgen, zoals een grote verkeersdruk op de Witte Singel. NZH-districtschef Leeuwenburg toonde zich even eens gereserveerd. Hij wilde een meer algemene oplossing. Bij lel enrichtings-verkeer in de Bree straat vreesde hij ernstige problemen met het busverkeer op de Hooigracht. In ieder geval werd duidelijk dat het busverkeer in de Breestraat sinds de invoering van tweerich tingsverkeer ernstige vertraging ondervindt. Gemeentelijk onder zoek van eind vorig jaar wees uit dat bussen in de richting station vertragingen tot 19 minuten en richting Korevaarstraat vertra- gingn tot 24 minuten opliepen Verkeersambtenaar Van der Pol gaf aan dat de situatie sindsdien wisselend is. „Er zijn slechte en goede dagen", zei hij Op de goe de dagen - met weinig verkeer - blijft de vertraging beperkt tot één a twee minuten. Op slechte dagen - met veel verkeer - loopt de vertraging op tot 10 a 15 minu ten. lichtte hij toe. NZH-districtschef Leeuwenburg illustreerde de Rroblemen met een overzicht van de vorige dag. Op de stadslijn Leiden-Leider- dorp liep de vertraging op de kwartierdienst op tot 23 minuten. De busmaatschappij moest hier door de gehele middag een extra bus inzetten. Deze vertraging wordt dan overigens niet alleen veroorzaakt in de Breestraat. maar ook op de Lage Rijndijk en Zijlsingel. Meerderheid PvdA - fractie: 'EN HAAG (ANP) - De maxi mumprijs voor patates frites (zonder saus) gaat met ingang van 24 mei omhoog en zal dan 95 cent voor 165 gram in plaats van 80 cent voor 150 gram bedragen. De ooi-zaak van de prijsverhoging is de kostenstijging van de grond stoffen, voornamelijk die van voorgebakken frites, aldus heeft het ministerie van economische zaken woensdag meegedeeld. Iet gaat hier om patat in een zoge- Frites wordt duurder èn zwaarder naamde wegwerpverpakking. Voor andere gewiehtshoeveel- heden dan 165 gram zal de prijs evenredig hoger of lager worden. Er wordt nu uitgegaan van 165 gram, omdat uit een onderzoek van het produktiviteitscentrum van het bedrijfschap horeca is gebleken dat dit de meest voor komende portie is. De aardappelprijsstijging in deze maanden is een niet ongebruike lijk verschijnsel, aldus het minis terie van economische zaken. Het aardappelseizoen loopt namelijk ten einde. Verzet tegen café LEIDEN - Bewoners van de Ros molen en de nabijgelegen flats Polder- Pel- en Stellingmolen in de Merenwijk hebben bezwaar tegen de vestiging van een café in het winkelgedeelte van de Ros molen. De bewoners vragen de gemeente geen vergunning te verlenen voor een horeca-vesti- ging. In een brief aan de gemeenteraad keren de bewoners zich vooral tegen een café vanwege de over last die ze vrezen. De bewoners van de Rosmolen waarschuwen dat de leefbaarheid van de buurt achteruit zal gaan. Daarnaast be twijfelen ze of aan een café in de ze omgeving behoefte is. De bewonerscommissie van de Polder-, Pel- en Stellingmolen is bang dat de rust van de vele ou dere bewoners in gevaar komt. Bovendien vreest men bij de ves tiging van een café vernielingen en misdragingen. De commissie noemt het toelaten van een café in deze omgeving "absoluut on gewenst". EIDEN - Krakers hebben niet zomaar recht op een woonver gunning van de gemeente. Dat zou ten koste gaan van de wo ningzoekenden die "normaal" hun beurt voor huisvesting heb ben afgewacht. Dat vindt - in gro te meerderheid - de gemeente- raadsfractie van de Partij van de Arbeid, die woensdagavond ver gaderde. Maar een paar fractiele den deden in dit opzicht geen duidelijke uitspraak. Bovendien stelden twee PvdA-wethouders (Tesselaar en Waal) zich met zo veel woorden op achter het beleid van volkshuisvesting-wethouder Verboom (ook PvdA). Zij ver klaarden dat het niet gaat om be leid van Verboom, maar om be leid van het hele college van Bur gemeester en Wethouders Het socialistisch raadslid mevrouw Van Dongen is er echter voor om toch weer met leden van de Leid- I se kraakbond te gaan praten. Zij wilde van Verboom weten waar om deze niet meer wil overleg gen. Verboom benadrukte dat bij de uitzetting van krakers wordt vastgehouden aan de geldende procedure. Hij gaf toe dat wan neer een woning ontruimd moet worden die aan een woningzoe kende is toegewezen, de krakers via een "verkorte" procedure binden enkele dagen op straat kunnen staan. )p voorstel van mevrouw Hes zal de nieuwe woonruimteverde lingsregeling binnenkort in de fractie besproken worden. Zij wilde woensdag al weten wat het college gaat antwoorden op de brief van raadslid Passchier (PSP). In die brief wees de pacifiste op de dreigende conflicten in het He- rengracht/Zijlsingelgebied. Kra kers en woningzoekenden zou den tegenover elkaar kunnen komen te staan. Ook mevrouw Hes zei "bang" te zijn voor zo'n situatie. Zij kreeg nog geen dui delijkheid over het antwoord, dat het college gaat geven. Het college van Burgemeester en Wethouders zal de PvdA-fractie nu schriftelijk nog eens meede len wat precies de procedure is bij de uitzetting van krakers. Volgens een afgevaardigde van de Jonge Socialisten in de Partij van de Arbeid. Peter Arnoldie moet, nu eenmaal gebleken is dat bij de toewijzing van woningen fouten zijn gemaakt, in individuele ge vallen voor krakers oplossingen worden gezocht. Drank in beslag LEIDEN - Een feest in het KWJ- gebouw aan het Noordeinde was gisteravond om tien uur nauwe lijks begonnen of er was politie controle. Zeven vaten bier en 66 flessen drank zijn in beslag ge nomen omdat er voor het aanwe zig hebben en schenken ervan geen vergunning was afgegeven door B en W, een overtreding van de drank- en horecawet derhalve. De politiecontrole was het gevolg van diverse klachten op eerdere avonden. Gisteravond ging het feest overigens gewoon door, tot diep in de nacht en mét bier. ADVERTENTIE Zaterdagochtend tot 11.00 uur (niet later) kunt u zolang de voorraad strekt profiteren van verrassingsaanbiedingen, welke met minimaal 20% KORTING verkocht zullen worden. ARNHEM (ANP) De elektriciteits bedrijven in ons land houden in de komende tien jaar geen reke ning met de bouw van een nieu we kerncentrale naast de be staande bij Dodewaard en Bors- sele. Dat blijkt uit hun jongste elektriciteitsplan. „Realisering van een kernenergiecentrale is in verband met de vereiste beslui ten en de te doorlopen procedu res in elk geval niet voor het laat ste planjaar, het jaar 1989-1990, te verwachten", aldus het blad "In- terformatie" van de Vereniging van Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven in Nederland (VEEN). De centrales verwachten tot 1990 voor in totaal ruim 4.500 megawat (mw) te moeten uitbreiden of vernieuwen. Het huidige vermo gen van de Nederlandse centrales gezamenlijk is ruim 15.000 me gawatt. Die uitbreiding van het vermogen zal moeten plaatsvin den ondanks een vermindering van de jaarlijkse toename van het elektriciteitsverbruik. Voor de periode tot 1990 wordt nog slechts rekening gehouden met een gemiddelde jaarlijkse groei van ruim drie procent. Ter verge lijking: de gemiddelde jaarlijkse Komende tien jaar geen bouw nieuwe kerncentrales groei in de periode 1968-1978 be droeg 7,5 procent. De centrales, verenigd in de NV Samenwerkende Elektriciteits- produktiebedrijven SEP, zien zich genoodzaakt in verband met de langere verbruiksverwachtin- gen de uitbreiding van de cen trales in Dordrecht en Velsen met een jaar uit te stellen. Dat komt de branstofverhouding niet ten goede, zo menen zij. Genoemde uitbreidingen zouden de centra les in ons land namelijk minder afhankelijk hebben gemaakt van olie, omdat in genoemde centra les steenkool en hoogovengas wordt gebruikt. Ook de Neder landse elektriciteitscentrales kampen sinds enige tijd met het probleem van de in slem tempo duurder wordende olie. SITTARD - De kans is groot dat de eerste divisievereniging Fortuna SC aan het einde van het seizoen een aantal steunpilaren ziet ver trekken, omdat zij door een vreemde gang van zaken trans fervrij geworden zijn. Ruys, Hut ting, Engbersen. Colombain, Van Daele, Prauser en Geenen ont vingen hun nieuwe contract pas op 15 mei in hun bus. Een dag te laat, waardoor zij zich formeel transfervrij kunnen beschouwen. Rob Hutting, voor wie Feyenoord tijdens de winterstop interesse had. gelooft echter niet dat hij en zijn zes andere clubgenoten nu voor een bedrag van drieduizend gulden kunnen vertrekken. Hut ting: "Dat zou inhouden dat For tuna SC failliet gaat, want wij ver tegenwoordigen een waarde van 1,2 miljoen gulden. Vermoedelijk zal de KNVB wel bemiddelen in deze zaak. want anders verliest het betaalde voetbal een werkge ver. Wél zal Fortuna SC als er nu een club voor mij komt. waar schijnlijk een lagere transfersom voor mij vragen". Tijdens de win terstop vroeg Fortuna SC vier ton voor Hutting. Een bedrag dat Feyenoord toen niet op tafel wil de leggen voor de middenvelder 't Gezelligste, modernste winkelcentrum vlakbij Den Haag. Volop gratis parkeerruimte. Makkelijk te bereiken U vindt eralles wat uw hart begeert. En elke week is er iets bijzonders, iets leuks of iets geks! «26»*®* „rt *a° d van WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE, LEIDSCHENDAM Met het onthullen van een muurschildering opende de Leidse afdeling van de PSP woensdagmiddag het eigen pandje op de hoek van de Rijnstraat en de Hogewoerd .In het pandje dal vroeger eigendom was van de Textielfabrieken Gebr. Van Wijk en Co. gaat de PSP voortaan bijeenkomsten beleggen en exposi ties organiserenBovendien verschaft het onderdak aan actiecomités en wijk-en buurtverenigingen die nog niet overeen vergaderruimte beschikken. Op de foto de onthulling van de muurschildering eens wat hij gaat doen." Maar het was wel aardigik doe het hem in elk geval niet na. Clowns en acrobates, even wichtskunstenaars en voet- jongleuses completeerden de show die twee uur duurde en veel mensen vermaakte. MARGA WUIS Daarenboven winkelt u rustiger en parkeert u uw wagen zonder problemen, deze aanbiedingen gelden alléén zaterdagochtend tot 11.00 uur (niet later). VROOM DREESM ANN LEIDEN - Circus Mikkenie was in Leiden. Vergeleken met het Duitse circus Sarrasani dat vorig jaar augustus nog op het Gr oenoor dhallenter rein stond, is dit Mikkenie dat zich weliswaar het grootste circus in Nederland noemt, maar een kleintje. Maar daarom juist wel zo gezellig. Met de neus in het zaagsel bij wijze van spreken, was het hele publiek meer betrokken bij de verrichtingen van circusmens en dier. Nog voor het de tent had betreden, werd het door vier leeuwen en vier tijgers die in hun wagen klaarston den voor het eerste nummer, nieuwsgierig aangestaard. Dompteur Wim Vos liet zien wat hij in vijf maanden tijd met de roofdieren heeft bereikt. En ja, als je hem en die slome lenige beesten met hun prach tige vacht met elkaar ziet om gaan spreekt daar een erg goede verstandhouding uit. Dat is mooier om te zien dan hoe de dieren voor ze de kooi weer uit moeten nog even hun buik mogen schroeien aan een brandende balk waar ze overheen moeten springen. Dat was ook mooier om te zien dan die drie baby-olifantjes van Dieter Renz. "Vertede rend en tegelijk indrukwek kend" noemt het persbericht dit nummer. Het is natuurlijk dè trekker van zo'n circus, maar persoonlijk zie ik die dieren toch liever in een mooie natuurfilm op t.v.Maar dat is persoonlijk, het publiek klap te hard. En veel kinderen mochten van hun ouders in de pauze even op zo'n olifantje zitten om zich door een direct- klaar-fotograaf voor vijf gul den aldus te laten vereeuwi gen. Nog even terug naar de leeuwen en tijgers: toen die weer veilig in hun wagen zaten trad een legertje circuspersoneel aan om onder opjagende muziek van Mikkenie's muzikanten de kooi in een razendsnel tempo af te breken. Later ver telt regisseur Hans Martens dat het eigenlijk in anderhal ve minuut moet gebeuren, maar nu iets langer duurde bij het ontbreken van de regis seur. Die zat namelijk achter het electronisch orgel omdat één der muzikanten ziek was. Er waren meer zieken en afwe zigen. Zo werd spreekstal- meester Maurice Veldkamp voor de pauze vervangen door een schitterend uitziende da me die Marianne Teuteberg heet, en na de pauze door Charly Ross. die we voordien in de piste hadden gezien met gedresseerde bromtollen en diabolen. De vurige hengsten waren er wel, maar de milde hand van miss Roswitha, die ze volgens het persbericht zou dirigeren, ontbrak. De paar den werden nu ineens door ene Franz Renz bewogen tot het lopen van een paar rond jes, welke heer verdacht veel leek op de Dieter Renz van de baby-olifantenMaar het zal zijn broer wel zijn geweest. Ach een circus heeft tegenwoor dig ook geen makkelijk be staan. The Anthonies die een fiks geldbedrag beschikbaar zouden stellen voor degene die gewoon op hun ezels icon blij ven zitten, in de afgelopen ja ren is nog niemand met de prijs gaan strijken, konden ook nu het geld in hun zak houden. Er was namelijk geen ezel te bekennen, ze waren De olifanten in actie ziek. In de plaats van dal nummer kwam een debutant bij Mikkenie, El Shey uit Ma rokko die voornamelijk op zijn handen stond. Regisseur Hans Martens zei er vóór het optreden van: "Hij is van daag voor het eerstop proef. Ik weet niet hoe hij heet, niet

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17