Begin Witte Singelplan onder massaal protest actief in I vrije tijd I Bewoners eisen onderhoudsplan WatMuseumdag? Maar morgen hebben we Tentoonstelling Langhaarkatten ons jaarlijkse uitstapje DONDERDAG 17 MEI 1979 Actiegroep nieuwbouw AZL en Studentenbond actief LEIDEN - Onder luid en massaal protest van ver schillende kanten heeft minister dr. A. Pais (on derwijs en wetenschappen) woensdag het start sein gegeven voor de nieuwbouw van de Leidse universiteit aan de Witte Singel. Het protest was afkomstig van ac tievoerders voor nieuwbouw1 van het Academisch Ziekenhuis (AZL) en daarnaast van de Leidse Studentenbond. De twee groe pen demonstranten verstoorden de officiële start van de bouw met hun protest en voerden een groot aantal spandöeken met zich mee. Het protest verhinderde niet dat de bewindsman de officiële hande ling verrichtte. Laconiek nam minister Pais plaats in een graafmachine om de eerste grond te verplaatsen. Uit deze 'hap' grond kwamen vervolgens de ze ven zogenaamde 'tafelen' tevoor schijn. Deze platen worden voorzien van teksten van middelbare scholie ren uit Leiden en krijgen straks een plaats in de zeven gebouwen (clusters) van het Witte Singel Doelenplan. De middelbare scholieren van nu vormen straks naar verwachting de eerste lich ting studenten in de nieuwe ac commodatie. De nieuwbouw van de universiteit aan de Witte Singel omvat d° huisvesting van een deel van de alpha-faculteiten (letteren, niet- Westerse talen, godgeleerdheid) en de universiteitsbibliotheek. In de tweede fase komt hier de nieuwbouw aan de overzijde-het Doelenterrein - bij. De complete nieuwbouw zal ruim drie jaar in beslag nemen. Het project moet in 1983 klaar zijn. Spandoeken Minister Pais betrad het bo rein woensdagmiddag tegen het decor van een groot aantal span doeken. Actievoerders voor de nieuwbouw van het AZL hadden eerder al leuzen aangebracht op een bouwkeet. Nadat deze leuzen voortijdig waren weggewerkt, wachtten actievoerders de minis ter op met leuzen als 'Bouw AZL nu' en 'Geen uitstel bouwplan nen AZL'. Daarnaast voerden leden van de Leidse studentenbond en het 'Anti Nota Pais Komitee' actie te gen de studieplannen van de be windsman. Met spandoeken als "Weg Pais-plannen" en "Voor werkgelegenheid en goed on derwijs" werd de minister te ver staan gegeven dat men tegen zijn plannen voor verkorting van de studieduur is. 'de officiële start van de nieuw bouw werd vervolgens door kruist door de actievoerders. Met strijdliederen ("Pais, Pais dit is het begin, die nota van jou stik er maar in") en yells ("Vijfjaar nota, vier jaar afbraak") lieten de de monstranten luidkeels hun mis noegen blijken. Desondanks ging minister Pais on verstoorbaar door met zijn offi ciële handeling. Na het verplaat sen van de grond ondertekende hij samen met de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, mr. K. J. Cath de ze ven tafelen. Deze werden hem aangereikt door leerlingen van de zeven middelbare scholen in Leiden. Weergave Pais bekijkt de maquette v Witte Singelplan Bij de latere officiële bijeenkomst (zonder demonstranten) in het Groot Auditorium van het Aca demiegebouw schetste mr. W. G. Koppelaar, lid van het college van bestuur, de historie van het Witte Singel/Doelenplan. Hij hoopte dat het plan "een stede- bouwkundige en architectoni sche weergave is van de maat schappelijke opvattingen uit de zeventiger jaren". Minister Pais waarschuwde de uni versiteit overigens dat het minis terie geen overschrijding van de bouwkosten zal dulden. Het hele project (Witte Singel en Doelen- terrein) is begroot op 175 miljoen gulden. De bewindsman zei "met grote nadruk" dat door het minis terie "geen additionele aanvra gen zullen worden gehonoreerd". De minister prees in zijn toespraak de rol van mr. Koppelaars, bin nen het college van bestuur van de universiteit belast met bouw zaken, voor diens rol bij de ont wikkeling van de plannen. "Zon der zijn grote werkkracht en voortdurende inzet zouden we niet zo ver zijn gekomen. De uni versiteit, de gemeente en het mi nisterie zijn hem grote dank ver schuldigd", aldus de bewinds man. Peters (PvdA) neemt „gebral" Van Duijn terug LEIDEN - "Dat Van Duijn zich schuldig heeft gemaakt aan ge bral is een minder gelukkige uit lating van mij geweest. Het was niet als belediging bedoeld". Dat zei fractieleider Jit Peters van de Partij van de Arbeid gister avond in een vergadering van de socialistische raadsfractie. Peters zal een brief sturen aan WD- raadslid Van Duijn waarin hij zijn uitlatingen, gedaan op een leden vergadering van de Partij van de Arbeid, relativeert. Peters zei op die vergadering, eind vorige week, dat Van Duijn zich herhaaldelijk schuldig maakte aan "gebral". In het bijzonder was hem dat opgevallen toen Van Duijn ageerde tegen de beslissing van de PvdA-meerderheid in het college van burgemeester en wethouders om de ambtenaren op 1 mei vrijaf te geven. Deze kritiek schoot bij Van Duijn in het verkeerde keelgat, en hij eiste publiekelijke excuses. PvdA- raadslid Bordewijk zei gister avond zich de boosheid van Van Duijn wel te kunnen voorstellen. "Dit woord moet je gewoon niet gebruiken", vindt hij. Peters zei "niet kapot" te zijn van de brief van Van Duijn omdat hij eigenlijk van mening is^ dat je in het politieke spel niet al te zeer over woorden moet vallen. Geen enkele rechter zou zijn uitlatin gen volgens hem als een beledi ging opvatten. Ook andere PvdA-raadsleden ga ven gisteravond te kennen niet al te gelukkig te zijn met het optre den van Peters. Minister Pais laat het bouwterrein en de spandoeken achter zich. Rechts van de minister, 11 van het college van bestuur van de universiteit. Gemeente wil meer werklozen inschakelen LEIDEN - De gemeente Leiden is in principe bereid o'm werklozen op vrijwillige ba sis gemeentelijke taken te laten verrichten. Voorwaar den zijn wel dat er goede be geleiding is, dat de instan ties die de sociale verzeke ringswetten uitvoeren geen bezwaar hebben en dat er geen schadelijke gevolgen zijn voor de gemeente. Een groep ambtenaren zal voor 1 september advies uit brengen over laatstgenoem de voorwaarde, zo delen Burgemeester en Wethou ders mee op schriftelijke vragen van de D'66 raadsle den Oosterman en Hoekema. Overigens zijn gedurende de afgelopen twee jaar al vier werklozen ingeschakeld ge weest bij gemeentelijke ta ken. De nadruk lag daarbij op het krijgen van ervaring. In hoeverre B en W in de toe komst meer werklozen kun nen inschakelen hangt voor een groot deel af van het ad vies dat de groep ambtena ren uitbrengt. Bovendien moet er nog overleg worden gepleegd met de di recteuren van de Gemeente lijke Sociale Dienst en het Gewestelijk Arbeidsbureau. Het resultaat van dit overleg komt aan de orde in de raadscommissie voor maat schappelijke aangelegenhe den. LEIDEN - "Langhaarkat in Lei den", zo heet de tentoonstelling die in het weekeinde van 26 en 27 mei te bezichtigen is in de Ton Menken Hal aan de Vondellaan Deze tentoonstelling van louter langhaarkatten, de grootste in haar soort van Europa, wordt georganiseerd door de Neder landse Langhaar Katten Vereni ging. Een van oorsprong Leidse vereniging, die momenteel, an derhalfjaar na de oprichting, zo'n 250 leden uit het hele land telt. Behalve de leden zelf kunnen ook niet-leden die in het bezit zijn van langhaar (ras) katten aan de ten toonstelling deelnemen. Er zul len zo'n 850 langharige katten te bewonderen zijn, afkomstig uit binnen- en buitenland. Ook vrij niéuw gefokte rassen als de Gol- dens uit Amerika, de Harlekijnen en de Lillac's. De mooiste lang haarkat in de Ereklasse zal de zil veren medaille krijgen, die door burgemeester Vis ter beschik king is gesteld. Verder zijn er 22 bekers beschikbaar voor de beste variëteiten. De tentoonstelling, die zaterdag om half twaalf door Ton Menken wordt geopend, is de tweede die de vereniging organiseert. Vorig jaar was de Nederlandse Lang haar Katten Vereniging met een eigen tentoonstelling vertegen woordigd op Beestenspul. Keurmeesters uit België, Neder land. Duitsland en Engeland zullen de langhaarkatten beoor delen. Daaraan voorafgaand is de keuring op gezondheid door ze ven dierenartsen. Tijdens de tentoonstelling worden ook de prijzen uitgereikt van de kleurwedstrijd voor kinderen van vier tot en met tien jaar die de vereniging organiseerde. De prijsuitreiking vindt plaats op zondagmiddag om twee uur. De tenoonstelling is beide dagen ge opend van tien tot zes uur. De toegang bedraagt vier gulden kinderen tot dertien jaar houders van CJP en Pas 65 betalen twee gulden vijftig. LEIDEN - De gemeente zal op maandag 21 mei gaan beginnen met dc herasfaltering van de rij weg in het Plantsoen. Het werk za ongeveer 6 weken in beslag ne men en in 3 fases worden uitge voerd. Eerst zal het gedeelte tus sen Levendaal en Rijnstraat wor den aangepakt, dan het gedeelte tussen Rijnstraat en Kraaier- straat en tenslotte het deel'tussen Kraaierstraat en Geregracht. Na vaderdag, moederdag, de nationale molendag .fietsdag, dag van de psychiatrie, dag van de arbeid, internationale milieudag. internationale vrouwen- en abortusdag be staat er sinds kort ook een mu seumdag. Directeuren van musea uit heel Europa hebben op hun laatste drie-jaarlijkse conferentie in Moskou een resolutie aange nomen waarin de achtiende mei tot internationale mu seum dag werd uitgeroepen. Als argumenten voor het hiit- roepen van zo'n museumdag noemden de directeuren de enorme waarde van musea op het gebied van culturele uit wisseling. verrijking en ont wikkeling, het kweken van wederzijds begrip en zelfs vredelievende gedachten. De bedoeling was dat alle Euro pese musea eventuele speciale gebeurtenissen en festivitei ten rond 18 mei planden. Maar in de praktijk is daar tot op heden yrijwel niets van terecht gekomenHet idee van de museumdag blijkt hier in den lande nog nauwelijks te leven. Dat bleek overduidelijk toen wij gisteren telefonisch langs de Leidse musea de ron de deden om te vragen of er met betrekking tot de mu seumdag. die morgen voor de tweede keer wordt gehouden nog iets speciaals te gebeuren stond. In vrijwel alle gevallen werd op deze vraag negatief geantwoord. In enkele geval len kregen we zelfs te horen dat men niets van een mu seumdag afwist. Ronduit verbijsterend was het ant woord van het Legermuseum. "Wat? Museumdag? Maar wij zijn vrijdag gesloten, dan hebben we ons jaarlijkse per- soneelsuitstapje" Een duidelijke uitzondering vormden evenwel de gemeen telijke musea "De Lakenhal" en molenmuseum "De Valk Speciaal in het kader van de museumdag houden zij even als vorig jaar op 18 mei "Open Huis". Beide musea zijn mor gen gratis te bezichtigen en bovendien is ook de koffie en limonade gratis. In het kader van het Jaar van het Kind is bovendien de speelgoedcollectie in "De La kenhal" uitgebreid en zullen er regelmatig diaprogram ma's over speelgoed worden vertoond. Het meest aantrek kelijke van het "Open Huis"is evenwel de mogelijkheid om een kijkje achter de schermen van "De Lakenhal" te mogen nemen. Regelmatig zullen er morgen rondleidingen wor den verzorgd, die ook langs de normaal voor het publiek on toegankelijke studieverza melingen en restauratie-ate liers zullen leiden. Mevrouw A. R. André dc la Por te. secretaresse van "De La kenhal": "Vorig jaar is het "Open Huis" tegen alle ver wachtingen in een grandioos succes gewordenOp een nor male doordeweekse trekken we gemiddeld zo'n 50.60 men sen maar op de museumdag hebben we vorig jaar maar liefst 500 mensen, voorname lijk huismoeders,over de vloer gehad. De meeste mensen wa ren laaiend enthousiast, vooral over de mogelijkheid om die reparatie-ateliers te bezichtigen". Ondanks deze succesvolle eerste museumdag is de vonk niet overgeslagen naar de andere Leidse musea. Mevrouw An dré de la Porie: "Het begrip museumdag leeft mg abso luut niet in Nederland.Zonde, ivant ik vindt het een hele goede zaak om op een bepaal de dag wat extra aandacht te besteden aan het verschijnsel museum, dat zo'n belangrijke plaats in onze samenleving inneemt. Ik zal dan ook van uit mijn bestuursfunctie in de stichting "Leiden Museum- stad" blijven ijveren voor meer aandacht voor de mu seum dag". Mevrouw A. R. André-de la Porte bij de verzameling kinderspeelgoed Flats langs Willem de Zwijgerlaan ÖRSMHaJ Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 draait van avond de Amerikaanse film "The Front" van Martin Ritt met in de hoofdrollen Woody Allen en Zero Mostel. De film speelt in de tijd dat een com missie in Amerika iedereen op de zwarte lijst zette die ook maar in de verste verte iets te maken had met de communis tische partij. De filmvoorstel ling begint om negen uur 's avonds en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Gevonden voorwer pen Bij de Leidse politie zijn de af gelopen maand de volgende gevonden voorwerpen aan gemeld: diverse portemon nees, geldbedrag, stoffen tas, tas met kleding, sporttas,.tas met schoenen, doosje met sie raden, dameshorloge, ring, zilveren armband, gouden damesring, zilveren dames horloge, blauwe jopper, ver zekeringsplaatje, voetbal schoenen, damesbril, zonne bril, lap stof, tennisrok, ver pleeg stersspeld, kinderbril, midzwaard surfplank, Frans boek, lampekap, medaille, kindertasje, bibliotheekboek. quartshorloge en een kinder horloge. Voor inlichtingen: bureau Zonneveldstraat 10, tel. 071 - 149961. van maan dag tot en met vrijdag van 8 tot 20 uur. Go-simultaan De Japanse Go-professional Nagahara komt vanavond in het Leids Vrijetijdscentrum om daar tegen zes spelers een simultaan go-wedstrijd te spelen. Nagahara gaf vorige week donderdag al een de monstratie. De seance begint om 20 uur en gratis toeganke lijk. Volleybaltoernooi Voor de derde achtereenvolgen de maal organiseert de Leidse gymnastiekvereniging "Ex celsior" een volleybaltoernooi in de universitaire sporthal aan de WassenaarsewegAan het toernooi dat zaterdag wordt gehouden nemen vijf tien sportverenigingen uit Leiden en omgeving deel. Tij dens de pauzes tussen de ver schillende wedstrijden zullen demonstraties worden gege ven door een sportschool in taekwondo terwijl de wiel- renvereniging "Swift" wed strijdjes houdt op de home trainer. De toegang is gratis. ACJN-excursie De ACJN de jeugdbond voor natuurstudie en -bescherm- ning, organiseert zaterdag een excursie naar Berkheide, het duingebied tussen Kat wijk en Wassenaar. Deelne mers moeten zich om half twee voor het centraal station van Leiden verzamelen. Informa tie over de excursie bij Else Breekveldt, tel. 071 - 763310. LEIDEN - Bewoners van de flats van woningbouwvereniging 'Ons Belang' in de hoven langs de Willem de Zwijgerlaan en de S.P. (Socialistische Partij) Hulp- en Informatiedienst eisen dat er vóór 1 juni een plan om al het ach terstallige onderhoud weg te werken aan hen wordt voorge legd. Ook verlangen ze dat de raamkozij nen zo snel mogelijk vernieuwd worden. Ze willen deze eisen, vergezeld van de nodige handte keningen op 22 mei aan wethou der Verboom van volkshuisves ting aanbieden. Vorig jaar mei bood de S.P. Hulp en Informatiedienst zowel deze commissie als de gemeenteraad, het bestuur van 'Ons Belang', Bouw- en Woningtoezicht en de Huuradviescommissie een rap port aan over de onderhoudstoe- stand van de betreffende flats. Daaruit zou blijken dat die toe stand bedroevend slecht is, da ken en goten zouden lekken. stopverf zou los zitten en hout werk nooit geschilderd worden en daarom op veel plaatsen verrot zijn. Naar aanleiding van dat rapport, waarop alleen van B en W ant woord kwam, vond in september vorig jaar een gesprek plaats van bewoners met de heren Akse en Kroon van de gemeente. Daarbij zijn volgens de S.P. Hulp- en In formatiedienst de volgende af spraken gemaakt: er komt voor eind '78 een groot onderhouds plan en in november '78 wordt een proef genomen met vernieu wing van de raamkozijnen bij één blok flats. Nu de balans opma kend blijkt de Hulp- en Informa tiedienst dat de proef weliswaar genomen is, maar dat de uitslag daarvan nog niet bekend is, en dat er nog geen plan is om al het achterstallig onderhoud weg te werken. De heer Kroon van de gemeente, die vorig jaar bij het gesprek met de bewoners was, zegt "Ze ver gissen zich als ze menen dat er voor eind '78 een heel onder houdsplan zou komen, dat is on mogelijk in zo'n korte tijd. Bo vendien is 'Ons Belang' al met di verse renovatie- en vernieuw- bouwplannen bezig, dat zou te veel voor die mensen worden. Het gaat ons nu hoofdzakelijk om de raamkozijnen, we hebben in dat gesprek wél beloofd dat er voor eind '78 een plan zou komen om alle raamkozijnen te ver nieuwen. We hebben 'Ons Be lang' meteen opdracht gegeven voor een proef, en dat is gebeurd in de P. Bothstraat. In december hebben wij de wo ningbouwvereniging een brief gestuurd met het verzoek om ons zo snel mogelijk in kennis te stellen van de resultaten daarvan en voorstellen te doen voor de vernieuwing van alle raamkozij nen. Maar op die brief hebben we nog geen antwoord

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3