Rijkspolitie nu „dag en nacht op te bellen Rijkspolitie: Nooit meer 'geen gehoor' Twijfels over begin Montessori-school Kamp Aloysinsscbool en Huize de Weipoort uitstekend verlopen eidse agenda ,Erzal kritiek komen op rapport Oude Dorp M!l. DONDERDAG 17 MEI 1979 1 HAZERSWOUDE - Secretaris-generaal van het ministerie van Justitie L. Oranje heeft gister middag in Hazerswoude het zogenaamde auto matische telefoon doorkoppelingssysteem (ATD) voor de rijkspolitie officieel geopend. Dit systeem houdt in dat de rijkspolitie in deze streek 24 uur per dag direct telefonisch bereik baar is. Oranje verrichtte de opening in plaats van minister De Ruiter van Justitie die wegens drukke werk zaamheden verhinderd was. Naast de vele politie-functiona- rissen die gistermiddag by de of ficiële opening aanwezig waren in restaurant Groenendijk in Ha zerswoude waren ook burge meester Van der Have van Lei derdorp en de commissaris van de koningin Vrolyk aanwezig. Hei nieuwe systeem houdt in dat de antwoordapparaten op de ver schillende bureaus kunnen wor den afgeschaft. Overdag, van 8.00 uur 's ochtends tot 18.00 uur 's avonds, komen alle telefonische meldingen binnen op de plaatse lijke groepsbureau's. 's Avonds en 's nachts worden alle alarm meldingen via het alarmnummer van de plaatselijke politie auto matisch doorgekoppeld naar de centrale meldkamer in Leider dorp. Eerste district Met het systeem, afgelopen februari, was het district Den Haag van de rijkspolitie het eerste in Neder land dat met een dergelyke tele fonische doorkoppeling tussen de verschillende groeps- en postbureaus en de centrale meldkamer, in Leiderdorp werkt. Algemeen inspecteur van de rykspolitie P. J. Plattel zei in zijn toespraak gistermiddag ook dat er hopelijk nog meer districten zullen volgen en dat de Neder landse burger moet beseffen dat er voorlopig op dit gebied niet veel meer denkbaar is. Plattel wees er nog op dat het korps rijkspolitie langzaam zijn vol tooiing nadert. Binnenkort komt volgens hem aan het jarenlange incompleet zijn een einde, zowel in materieel als in personeelsop- zicht. Omstreeks 1982 hoopt men de tekorten te hebben opgehe ven, met een instroming van dui zend adspiranten per jaar en met minder mensen die het korps verlaten. Secretaris-generaal Oranje rea geerde namens de minister onder meer als volgt. "Helaas zijn we nog niet zover dat dit systeem overal kan worden ingevoerd. Dat is een kwestie van tijd". Hij attendeerde erop dat in andere delen van het land het algemene alarmnummer 0011 is ingevoerd. Ook hier ontbreken de financiën om dit snel uit te breiden. "Alles bij elkaar betekent dit dat op dit ogenblik nog twaalfeneenhalf district van het korps rijkspolitie van 0011 of van de ATD versto ken is. Ik kan u verzekeren dat voorzover het van mij afhangt, dit niet zo blijft", aldus Oranje na mens de minister. Op het door de PTT in samenwer king met de rijkspolitie ontwik kelde systeem zijn 26 van de 53 gemeenten in het „Haagse" dis trictaangesloten met ongeveer 80 procent van de 460.000 inwoners van dit gebied. Districtscom mandant P. Paul vertelde dat in de ruim drie maanden dat het ATD-systeem werkt, het aantal telefonische aanvragen om hulp of inlichtingen, vergeleken met daaraan voorafgaande periode, ongeveer verdrievoudigd is. "Het bedraagt thans rond 13.500 per maand, dat is 450 per dag. Per et maal worden thans rond 70 assis- tentie-opdrachten aan de radio surveillance-auto's gegeven, waarvan plusminus 50 tussen 18.00 uur en 8.00 uur", aldus Paul, die ook nog opmerkte dat de in druk bestaat dat het publiek over het algemeen positief heeft ge reageerd op het nieuwe systeem. De gemeenten Leiderdorp en Oegstgeest krijgen de beschik king over het alarmnummer van de centrale meldkamer. De niet op de automatische doorkoppe ling aangesloten gemeenten kunnen via het alarmnummer van het groepsbureau van de aangesloten gemeenten even eens gebruik maken van de ATD. Tegelijkertijd met de invoering Secretaris-generaal L. Oranje van het ministerie van justitie belt (bij wijze van officiële ingebruikneming van het nieuwe automatische telefoonsysteem van de rijkspolitie in dezestreek) de meldkamer,met de vraag of men een surveillancewagen kan sturen Dat was via video te volgenDe wagen kwam even later een tekening brengen, die Oranje werd aangeboden. Links de heren Plattel en Paul van de rijkspolitie. van de ATD krijgen de bureaus ook de beschikking over kan toorlij nen. Die kunnen benut worden voor niet-spoedeisende zaken. Voor alarmmeldingen zo als verkeersongevallen, inbra ken, diefstallen, vechtpartijen enzovoorts moet 24 uur per dag het alarmnummer gekozen wor den. In de praktijk betekent dit altijd met één telefoontje de poli tie voor spoedeisende zaken is te bereiken. Verder wordt nog gestreefd naar zogenaamde "open lijnen" met de brandweerregio's. Hierdoor ontstaat ook een snellere alarme ring tussen politie en brandweer. Tussen de alarmcentrale van Al phen aan den Rijn en die van Lei den en de meldkamer van de rijkspolitie zijn al dergelijke lij nen gereserveerd. Overleg is gaande met de alarmcentrales van Delft en Gouda voor de aan leg van zulke,lijnen. Na afloop van de opening van de ATD ging het hele gezelschap per boot naar Leiderdorp toe waar met wat feestvertoon het tijdelij ke (centrale) onderkomen van de rijkspolitie (met meldkamer) aan de Van der Valk Boumanweg of ficieel geopend werd. Met de nieuwe telefonische doorkoppeling is depolitie nu in feite permanent voor spoe deisende zaken direct bereik baar. Geen gehoor of een au tomatisch antwoordappa raat is er met het nieuwe sys teem niet meer bij. Door een alarmnummer te draaien wordt menals het bureau on bezet is, automatisch doorge koppeld naar de meldkamer in Leiderdorp. Naast de ver schillende alarmnummers is er nog een telefoonnummer waarmee men in noodsitua ties de rijkspolitie kan berei ken: 071-410041 De verdere alarmnummers zijn: Alkemade. KaagLei muiden Rijnsaterwoude 01713-9009 01726-19323: Boskoop 01727-4545: Hazers woude.Hazerswou de-Dorp, Zoeterwoude-Rijndijk. Zoe- terwoude-DorpBenthuizen 01714-9003: Hillegom 02520-15555OegstgeestLei derdorp, Hoogmade, Koude kerk aan de Rijn, Woubrugge 071-410041: Lisse 02521-14444: Nieuwkoop, Nieuwveen, Zevenhoven 01725-9212: Ter Aar 01722-3600: Noordwijker- hout. Voorhout, De Zilk 02523-3888, Rijnsburg, Val- .kenburg 01718- 29300; Sas- senheim. Warmond 02522-19029; Voorschoten 01717-6965; Waddinxveen, Moerkapelle 01828-3000 Warmond en Oegstgeest praten weer over kwestie Trekvaartweg WARMOND/OEGSTGEEST - Po litieke vertegenwoordigers uit zowel Warmond als Oegstgeest gaan vanavond de koppen by el kaar steken om te praten overeen tijdelijke oplossing voor de problemen rond de Haarlemmer- trekvaart. Dit gebeurt tijdens een vergadering tussen de fractie voorzitters van de drie politieke partijen uit Warmond en deleden van de commissie verkeer en r uit Oegstgeest. De bijeenkomst van vanavond is een vervolg op een gesprek dat burgemeester De Vreeze van Warmond vorige week maandag heeft gehad met gedeputeerde (provincie-bestuurder) Diepen horst. Tijdens dit gesprek bleek Diepenhorst voorstander van af sluiting voor alle autoverkeer op de Haarlemmertrekvaartweg totdat er een andere wegverbin ding is ontstaan. Oegstgeest heeft inmiddels aan de provincie laten weten akkoord te gaan met dit idee van Diepenhorst. Warmond heeft waarschijnlijk meer problemen met het plan (ver keersoverlast). Diepenhorst wil wachten op de standpuntbepa ling van Warmond vanavond al- definitieve te nemen. In onderwijscommissie Oegstgeest OEGSTGEEST - "Hoeveel ouders hebben nu precies ingeschreven voor een nieuwe Montessori lagere school in Oegstgeest en hoe zit het met de mogelij ke huisvesting van zo'n school?" Dit waren kritische vragen van het raadslid Van Veen (CDA) tydens de gisteravond gehouden com missievergadering voor onder wijs en maatschappelijke aange legenheden aan wethouder Blom. Hij reageerde hiermee op de deze maand door het bestuur van de stichting Montessori-onderwys Oegstgeest aan het gemeentebe stuur gevraagde medewerking voor de stichting van een nieuwe school. Zoals bekend is de vorige lagere school voor Montessori- onderwijsin november vorig jaar opgeheven na acties van de ou ders tegen het toenmalige schoolhoofd. Van Veen wilde daarom ook weten wat de relaties zijn tussen het be stuur van de nieuwe stichting en het bestuur van de vroegere Mon tessori-school. "Laten we dat nu eerst eens grondig uitzoeken en pas volgend jaar augustus gaan denken, over de stichting van een nieuwe school", zo zei hij. Het stichtingsbestuur wil namelijk graag al komend augustus met een nieuwe twee-klassige school voor Montessori-onderwijs be ginnen. Volgens wethouder Blom is dat echter alleen al om technische redenen onmogelyk omdat de aanvraag daarvoor bij het ge meentebestuur nog wel even be handeling vraagt. "Ik zie geen kans een voorstel voor het op richten van een nieuwe school al in de raadsvergadering van juni te krijgen," zo zei zij. Maar alle commissieleden waren van mening dat het streven naar weer een Montessorischool in op zichzelf goed is. Marcel van Dam vanavond bij PvdA Wassenaar Op een bijeenkomst van de Partij van de Arbeid, afdeling Wasse naar die vanavond gehouden zal worden in het Jeroenhuis in de Kerkstraat zal Marcel van Dam praten over "Gemeente en wo ningbouw". Van Dam, voormalig ombudsman en later staatssecre taris van Volkshuisvesting, is nu lid van de Tweede Kamer voor de Partij van Arbeid. Aanvang 20.00 "Het is goed dat er zoveel moge lijk keuzemogelijkheden voor ouders zijn waar hun kinderen lager onderwijs kunnen volgen," zo verwoorcjde Beckers (PPR) deze mening. Volgens de voorzitter van het stich tingsbestuur voor Montessori- onderwijs in Oegstgeest Vissers is uitstel van de behandeling van de aanvraag tot de raadsvergade ring van augustus niet nodig. "Het kan best in de raadsverga dering van juni aanstaande," is zijn mening. Het bestuur heeft ondertussen al met de besturen van andere, vooral bijzondere scholen in Oegstgeest, overlegd over het mogelijk gebruik van in de toekomst leegkomende loka len door een Montessori-school. "Wij zijn hierover zeer optimis tisch", aldus Vissers. Het bestuur hoopt evenwel dat in de toekomst weer gebruik zal kunnen worden gemaakt van het oude gebouw van de Montessori-school aan de Louise de Colignylaan. Voorlo pig is deze echter voor twee jaar door het gemeentebestuur ver huurd aan de Stichting Geeste lijk en Lichamelijk gehandicap ten Zuid-Holland. ZOETERWOUDE - Het kamp is uitstekend verlopen en zal vol gend jaar zeker herhaald worden. Dat zijn de belangrijkste conclu sies die te halen zijn uit het ver- slagje dat is gemaakt van de vakantiereis die 6 leerlingen van de Aloysiusschool en 4 pupillen van Huize de Weipoort (een in stelling voor geestelijk gehandi capten) uit Zoeterwoude plus be geleiders gezamenlijk gemaakt hebben. De enige kritische noot die na dit eerste experiment gemaakt wordt is het gemis van eigen ver voer dat men gedurende de vier daagse vakantie gevoeld heeft. Verder is volledig aan de doel stelling, het accepteren en leren waarderen van eikaars mens-zijn, beantwoord. Bij de kinderen van de Aloysius school bestaat vaak een veel be ter begrip voor de geestelijk min der valide kinderen uit Huize de Weipoort dan bij menige oudere. Het aantal deelnemers was pre cies genoeg om aan ieder vol- Tijdens het gesprek tussen burge meester De Vreeze en Diepen horst kwamen ook nieuwe feiten aan het licht over het aanbod van de heer Menten uit Warmond, die een strook grond aan de provin cie heeft aangeboden om een fietspad langs de Haarlemmer trekvaartweg aan te leggen. Het bleek daarbij dat Menten dan wel in ruil van de provincie toestem ming wil krijgen om op een stuk grond achter het tolhek, een vyf- tigtal "tweede huizen' (bunga lows e.d.) te mogen bouwen. De provincie heeft het geval voor gelegd aan de Planologische Dienst en wacht op een advies van deze instantie. ZOETERWOUDE - Een fietstocht zal morgenavond het gezellig be gin van een avondje voor de KPJ- leden moeten worden. Om 20.00 uur zal er worden gestart bij het Centrum in Zoeterwoude. Het eindpunt is bij het KPJ-home. Tegen de tijd van aankomst is daar niet alleen koffie maar ook discomuziek van Studio 17 aan wezig. .j®s LEIDERDORP - De finales van het schoolvoetbal- en schoollijnbaltoer- nooi voor lagere scholen in Leiderdorp werden gistermiddag op de voet balvelden van sportpark "De Bloemerd" gespeeld. De uitslagen waren als volgt: Voetbal; 1) Prins Willem Alexander school,2) St. Bernardusschool, 3) Willem de Zwijgerschool. Lijnbal: 1) Willem de Zwijgerschool, 2) Samen Onderweg, 3) Zijlkwartier. Op de foto hel win nende voetbalteam van de Prins Willem Alexander school. In Voorschoten weer afdeling Veilig Verkeer VOORSCHOTEN - Voorscho- ten heeft weer een afdeling van de vereniging Veilig Ver keer Nederland. De hero prichting vond gisteravond plaats. Hiermee ging een wens van het gemeentebe stuur in vervulling. Er is een bestuur gevormd van elf le den. De vereniging zal proberen de verkeersveiligheid in Voor schoten te bevorderen. Bij zondere aandacht krijgt de schooljeugd. Daarnaast zal het werk van de vereniging ook bestaan uit het geven van voorlichting aan ouderen vooral daar waar het moeilij ke verkeerssituaties betreft. Het bestuur zal half juni een plan opstellen, zodat direct na de zomervakantie kan wor den begonnen met het prakti sche werk. De vereniging telt ruim 200 leden, die ondanks het tijdelijk ontbreken van een plaatselijke afdeling toch hun contributie zijn blijven betalen. Donderdag doende aandacht te besteden volgens het verslag. Tijdens het verblijf op Terschel ling, in de boerderij "Martje", is een druk programma afgewerkt. Zelfs de reis, met trein en boot was voor velen al een enorme er varing. De tweede dag van het verblijf heeft in het teken van verkenning van de omgeving ge staan. De omgeving, het Noord zeestrand, bos, duin en het wad werden bezocht, 's Nachts heb ben de kinderen "buiten mede weten van de leiding" een nacht feest gehouden. Ook de derde dag was het weer stralend zodat een bezoek aan West-Terschelling (de Brandaris was helaas gesloten) en het afha len van bezoekers op het pro gramma stonden, 's Avonds was er een feestavond rond de open haard. De laatste dag ging het hele gezelschap naar Huize de Weipoort, waar onder het genot van drankjes en hapjes nog wat nagepraat kon worden, waarna afscheid genomen werd van el kaar. Troef, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20 A, werkgroep homofilie, 19-20 l Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, T vry advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, tel. 130983, vr. van 14-16 uur. Vrijetijdscentrum, sportcafé, Go-club, film "The Front", 20 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 A, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen. 9.30-12.30 uur 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, ruilavond philatelica, 19.30 uur. Zuiderkerk, Lammenschansweg, uit voering Streekmuziekschool, 19 30 uur Gesprekscentrum, lezing over het sur realisme van Dali en Bunuel, 20 uur. Stadhuis, cie. onderwijs, recreatie, sport en samenlevingsopbouw, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 11 tot 18 mei, door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 071-123553; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, tel. 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude RD. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Léi- derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefbnische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalige marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wo nen, werken, uitkeringen en belastin gen. Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur, donderdagavond spreekuur klachten over politie. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe 13.30-16 uur do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuind- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Voorzitter Bezemer: Autopuzzelrit De Warmondse Volleybalclub houdt zondag voor de vierde keer een autopuzzelrit. De start van de' rit, over ongeveer 90 ki lometer, is zondag tussen 11.00 uur en 12.00 uur bij de gemeen tehaven van Warmond, waar men zich ook voor de rit kan aanmelden. Kikkershow Staatssecretaris Hazekamp zal maandag om 13.45 uur op Duin- rell in Wassenaar een "kikker show" openen. Ook burgemees ter Staab van Wassenaar zal aanwezig zijn. Poppentheater Het reizende poppentheater van Jozef van den Berg doet Zoeter woude aan. Zondag organiseert Wouw een middagje voor de kinderen vanaf 15.00 uur in Ons Huis aan het Kosterpad met de voorstelling "De wonderlijke avonturen van klein mannetje Pluim". LEIDERDORP - "Kritiek zal erop komen, dat staat vast. Maar we staan achter ons voorstel. Het is een weloverwogen stuk gewor den, waarmee we niet over één nacht ijs zijn gegaan". Aldus voorzitter Bezemer van de bege leidingscommissie Oude Dorp die gisteravond voor het laatst vergaderde. Met zijn uitspraak doelde wethou der Bezemer op het rapport "Het Oude Dorp, de richting bepaald", dat door de commissie aan de gemeente Leiderdorp is aange boden. Met het aanbieden van het rapport is de taak van de com missie voltooid. Bezemer vertel de verder nog over het rapport. "Wat er van de uitvoering terecht komt, is nog een vraag. De fian- ciële positie van de gemeente is niet rooskleurig. De raad zal prio riteiten moeten stellen met als doel, de leefbaarheid van het ou de dorp te behouden ën te verbe- Overigens vond een aantal burger leden dat de commissie niet had moeten worden ontbonden. Nu dat toch is gebeurd, willen zij op buurtniveau doorgaan, om op die manier bij de gemeente inspraak te behouden. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. LEI0SCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 - 19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2