KOMMER EN KWEL VOOR LIBERALEN Bijna hadden we een ech te politieke rel. Neelie Smit-Kroes, VVD- staatssecretaris in het CDA-VVD kabinet, be schuldigde de partij top van het CDA van een voornemen tot poli tieke partnerruil na de Europese verkiezingen in juni en kon vervol gens haar beschuldi ging niet waarmaken. Veel gepraat, excuses, verklaringen, incident gesloten. Geen echte rel dus. Wèl een bescha digde staatssecreta ris. Mij heeft in de discussie rond deze affaire het volgende ge troffen. Het feit van een mo gelijke partnerruil is door de CDA-top niet bestreden. Het ging Steenkamp en de zijnen om het onbewezen zijn van de beschuldiging. Daarmee is, maar het is geen echt nieuws, vastgesteld dat een dergelijke poging tot partnerruil op zich niet zo onwaarschijnlijk is. Het CDA, en vroeger vooral de KVP, heeft steeds de mo gelijkheid willen openhou den en ook gebruikt. Of er nu een notitie bestaat of alleen maar ideetjes, het maakt geen verschil. Ik meen echter, dat verdieping in de situatie waarin de VVD zich bevindt tot andere conclusies kan leiden dan tot de veronderstelling dat het CDA zich niet gemakkelijk voelt en wat anders zou wil len. De VVD heeft blijkens opinie-peilingen de zetel- winst van 1977 verloren. Er is nog geen teken dat het verlies aan aantrekkingskracht wordt gekeerd. Intern waren er spanningen over de te vol gen koers, waarbij parlemen tariërs zoals mevrouw Kap- peyne van de Coppello en Huub Jacobse kennelijk po gingen deden het beleid van de partij meer-te richten op het zogenaamde politieke midden en dus de rechter hoek te verlaten ten gunste van het CDA. Van het verloop van deze discussie is weinig bekend. Vast staat wel dat mevrouw Kappevne over weegt de politiek te verlaten en niemand kan daarin een politieke overwinning veron derstellen. Bleek De heer Rietkerk, de bleke poli tiek leider van de VVD, staat onder zware kritiek in eigen kring. Hij geeft weinig ruimte aan meer progressieve VVD- kamerleden, is te weinig in spirerend en het VVD-con- gres drukte haar gevoel voor het gewenste leiderschap uit door daverend te applaudise- ren voor de brallerige toe spraak van het eenvoudige lid uit Amerongen: Hans Wie gel. Kommer en kwel dus voor de VVD en nog geen eind in zicht. Want de VVD moet het gevoel hebben dat alles te genzit. Onvoldoende erken ning by het publiek, terwijl zij het kabinetsbeleid door dik en dun steunt. De PvdA wijst samenwerking met de VVD voor de over zienbare termijn af, ondanks een paar liberale signalen en de waarschuwing dat de PvdA de gevangene kan wor den van het CDA. De affaire Smit-Kroes slaat op de VVD terug en en passant is Rietkerk als toekomstig lijst aanvoerder afgeschreven. Zou het zo gek zyn als binnen de VVD werd overwogen om een eind te maken aan dit ka binet? Regeren is voor de VVD erg belangrijk en het geluk in november 1977, toen zij door het CDA werden bin nengehaald, kende geen grenzen. Wiegel van een kef- ferige oppositie-leider naar het vice-premierschap. Zon der moeite zes ministers en in enkele dagen een regeerak koord met het CDA. Matheid Maar de lol raakt er af. de moe heid en matheid overheerst. Ergenis over de druk van de CD A-fractie op het kabinets beleid en de concessies die door de regering moeten worden gedaan. Alleen Van Agt is af en toe vriendelijk voor de VVD, maar dan komt Hans de Boer. voorzitter van de AR roet in het eten gooien en spreekt op een vergade ring van de AR-jongeren op 5 mei zijn afkeer uit over de VVD-opvattingen Zou het zo vreemd zijn als bin nen de VVD de balans werd opgemaakt van winst en ver lies van deelname aan deze regering en werd nagegaan of een breuk niet méér perspec tief biedt van verder sukkelen en nog meer de vernieling in gaan? Het is ook maar een veronderstelling, een notitie heb ik niet gezien. Maar dat de ellende bij de VVD groot is, valt van de gezichten af te le- De heer De Korte van de VVD weet zijn kiezers niets beters voor te houden dan de waar schuwing voor een volksfront (een regering van linkse par tijen, inclusief de CPN, red.) als CDA en VVD hun meer derheid in de Kamer verlie zen. Een nogal onrealistisch argument als het PvdA-con gres in april j.l. een volksfront nu juist heeft afgewezen. In paniek worden vreemde sprongen gemaakt en dit is er slechts één van. Tot welk beleid de regering on der de geschetste politieke omstandigheden zal kunnen komen, blijft nog even een open vraag. Maatregelen Per 1 juli moeten tal van Bestek- maatregelen worden getrof fen, bijvoorbeeld opnieuw" kortingen op de sociale uitke ringen, maar enig wetsont werp is niet ingediend. Wach ten tot na de Europese verkie zingen (7 juni) zal niet moge lijk zijn, omdat het parlement dan niet meer gereed kan komen met de afhandeling. Het kabinet moet dus vóór die datum kleur bekennen. Volgt het de lijn van het CDA (geen verdere bezuinigingen, maar inkomensbeleid en eventueel belastingverhoging), of die van de VVD, die kiest voor verdergaande bezuinigingen en bescherming van de hoge re inkomens? Den Uyl kon in de Tweede Ka mer vaststellen, dat het CDA met de mond opvattingen be lijdt die rechtstreeks zijn ontleend aan de PvdA-nota „Werkgelegenheid door Soli dariteit' De vraag is of het CDA daaraan ook zal vast houden en de VVD nog ver der zal bruskeren. Het worden spannende weken, die van grote betekenis kun nen zijn voor de uiteindelijke stabiliteit van dit kabinet. De Rijksbegroting voor 1980 wordt in juli opgesteld en het is niet zonder betekenis of, behalve de warmte van de zomerzon, ook de hitte van de politieke meningsverschillen tussen CDA en VVD de tem peratuur bepalen waarin on derhandeld wordt. DEN HAAG - Er zullen weinig aan de weg timmerende mensen in ons land zijn, die de laatste tijd zoveel kritiek te verduren heb ben als de bewindslieden op het ministerie van volkshuisvesting. De beroering over de ene circu laire is nog gaande, als de volgen de alweer de deur uit vliegt. Mi nister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx hebben de afgelopen anderhalf jaar keer op keer, veelal onder druk van par lement en belangenorganisaties in de volkshuisvesting hun be leid moeten bijschaven of zelfs geheel moeten corrigeren. Anderhalf uur praten met minister Beelaerts van Blokland geeft een goed beeld van de man zoals ie dereen hem vanachter de rege ringstafel kent. Een vlotte spre ker die kans ziet om met ontzet tend veel woorden eigenlijk be trekkelijk weinig te zeggen. Wanneer het om de kritiek gaat die op zijn beleid wordt geleverd, zal Beelaerts geen moment de fout bij zichzelf zoeken. Hij lijkt alle kritiek nauwelijks serieus te Het gegeven dat hij herhaaldelijk kritiek moet slikken, pareert hij met de opmerking dat hij iedere dag ook hoort dat het geweldig goed gaat binnen het kader van de mogelijkheden. Zelfs het feit dat hij vanuit eigen CDA-kring onderuit wordt gehaald en in po litiek Den Haag in het rijtje der allerzwakste ministers belandde, doet hem ogenschijnlijk niets. De minister en de staatssecretaris blijven zich met volle overgave inzetten voor 's lands volkshuis vesting. Stap De meest recente stap terug die de minister moest doen, had be trekking op zijn subsidieregeling voor de verbetering van particu liere woningen. Wekenlang werd hij bestookt door onder andere parlement en talloze organisaties zoals het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing en de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. De regeling zou de ingrij pende woningverbetering in ge vaar brengen. Beelaerts en zijn gehele ambtelijk apparaat bleven uitroepen dat de kritiek niet te recht was. Vorige week boog de minister toch. Hij gaat zijn subsi dieregeling aanpassen. „De vrees heerste dat de ingrijpende wo ningverbetering te weinig aan dacht zou krijgen. Die vrees was er. Misschien ook wel ge rechtvaardigd", zegt Bee laerts. Logisch Die kritiek op ons beleid is ook wel logisch. In de volkshuisvesting komt een hernieuwde vraag op, in een periode dat we nationaal gezien de pas moeten inhouden. De overheid mist de financiën om een bepaalde vraag te kunnen dekken. Dat is een spannings verhouding. Zo ontstaat een si tuatie dat je eigenlijk nooit vol doende kunt doen, en veel men sen zullen denken dat er niets ge beurt." Anderhalf jaar zitten Beelaerts en Brokx nu aan het volkshuisves tingsroer. En nog steeds blijken de heren vaak schromelijk te kort te schieten wanneer het gaat om de kennis op hun werkterrein, zegt onder anderen prof. Prie- mus, hoogleraar in de volkshuis- Door Fred Klaver vesting aan de TH te Delft. Tij dens de laatste begrotingsbe handeling bleek overduidelijk de behoefte aan terzake kundige rugdekking. Nooit eerder moest een zo groot leger ambtenaren een minister met zijn staatssecre taris ondersteunen. Toch vindt Beelaerts het geen grote handicap, dat met name zijn staatssecretaris een onbekende was in de wereld van de volks huisvesting. „In het algemeen hoef je niet per se een vakman te hebben. Het valt echter op dit ministerie eerder toe te juichen dat er een vakman zou zitten, dan op andere departementen. Je moet een achterstand aan vak kennis in kunnen lopen. Als het goed is, biedt het departement een enorm brok informatie en moet in staat zijn een probleem stelling helder te maken". Taakverdeling Over de taakverdeling tussen hem en zijn staatssecretaris zegt Bee laerts van Blokland: „Ik heb in mijn portefeuille ruimtelijke or dening, Rijksgebouwendienst, het kadaster, stadsvernieuwing en bouwnijverheid. De staatsse cretaris doet de volkshuisves ting. Naar buiten toe lijkt het misschien wel alsof de staatsse cretaris een zwaardere en meer omvattende portefeuille heeft, maar qua tijdsbeslag is mijn ta kenpakket eigenlijk groter. Het is natuurlijk zo, dat je met zaken over de Rijksgebouwendienst politiek gezien minder op de voorgrond komt. Maar je hebt er wel veel werk aan. Ik ben bij voorbeeld gisteren weer enkele uren bezig geweest met de uit breiding van de Tweede Ka- De ruimtelijke ordening_ vraaet veel tijd. Als coördinerend minis ter dien je voortdurend bestuur lijk overleg te plegen. Als minis ter moet je met name die porte feuilles nemen waar de coördina tie erg belangrijk is. Daarom heb ik de ruimtelijke ordening,stads vernieuwing en bouwnijverheid genomen". Beelaerts van Blokland zal slechts één kabinetsperiode als minister optreden. Hij heeft reeds aange kondigd dat het goed is wanneer een ander na vier jaar, aangeno men dat het kabinet de rit uitzit, zijn stoel overneemt. Een onge bruikelijke mededeling van een zittende bewindsman. „Mag ik niets ongebruikelijks zeggen", reageert de minister. De kritiek op zijn beleid heeft er niets mee te maken dat Beelaerts zijn vertrek heeft aangekondigd. Eén van de nijpende problemen in de volkshuisvesting: er is in vele delen van het land bijna geen be taalbare huurwoning te krijgen. Woningwetwoningen, die toch voor de lagere inkomensgroepen bedoeld zijn, moeten nu vaak al 500 gulden huur per maand doen. En het aantal huurwoningen dat wordt verkocht, neemt toe, waardoor de totale voorraad huurwoningen afneemt. Ongerust „Het gaat niet om de hoeveelheid beschikbare betaalbare wonin gen. Het gaat erom hoe je die hui zen verdeelt. Hoeveel goedkope re woningen komen beschikbaar om te worden gedistribueerd. Dat is onze grote zorg. Veel huurwoningen gaan over naar de koopsector. Vooral de mate waarin dat gebeurt, maakt ons ongerust". De minister vervolgt „In de grote gemeenten, waar de woningnood het hoogst is, worden genoeg woningen in de sociale sector ge bouwd. Maar het probleem is, dat door de stijging van de stich- tingskosten de huren van deze woningen te hoog worden. Daar om heeft de staatssecretaris be gin dit jaar een aantal maatrege len genomen teneinde te probe ren die huurprijzen te drukken. Eén van die maatregelen is het geven van extra subsidies waar door de stichtingskosten minder hoog op hoeven te lopen en de huren derhalve lager uitval len". Beelaerts erkent dat er nog wo ningnood is, maar die nood is naar zijn mening in een bepaald tijdsbestek op te lossen. De wo ningbehoefte is echter minder snel in te lopen. „Die behoefte schommelt mee met het denken in de maatschappij. De gezinnen worden steeds kleiner, kinderen gaan eerder het huis uit en wen sen dan zelfstandige woonruimte te hebben, en ten slotte wordt die woningbehoefte nog gevoed door het grote aantal echtscheidin gen". Ondanks de vaak sombere progno ses ten aanzien van het halen van de bouwprogramma's, blijft de minister mikken op circa 110.000 woningen per jaar tot 1982. Als gevolg van de strenge vorst van afgelopen winter is de achter stand in de produktie opgelopen tot ongeveer 6000 huizen. „Deze achterstand lopen we niet precies binnen het jaar in. Het geld dat dit jaar overblijft, moet echter vol gend jaar in de woningbouw be steed worden. Daar zal ik me sterk voor maken. We moeten bekijken of bepaalde gemeenten nog extra ruimte hebben en even tueel sneller kunnen bouwen. Op die manier kan iets van de achter stand sneller worden ingelo pen". Nota Voor het zomerreces komt minister Beelaerts van Blokland met een nota van wijziging voor de wet op de stadsvernieuwing. „Ik wil de gemeenten en provincies zo snel mogelijk een instrumenta rium geven voor hun stadsver nieuwingsbeleid. In die wet op de stadsvernieuwing zit het gereed schap voor de gemeenten om slagvaardiger te kunnen werken. De opzet van de oorspronkelijk wet was te centralistisch. De prioriteit in de stadsvernieuwing legt de bewindsman bij wonin gen van voor de oorlog. „Die hui zen moeten het eerst aan de bak komen. Ik wil de stadsvernieu wing zeker niet beperken tot makkelijke gevallen. Wel zal ik kostbare plannen waar weinig woningbouw tegenover staat nog eens ernstig bekijken". Een aantal grote gemeenten heeft de minister extra geld voor de stadsvernieuwing gevraagd. Al leen Den Haag heeft in de ko mende tien jaar ongeveer een miljard nodig om de geplande stadsvernieuwing geheel te ku- nen uitvoeren. De delegaties van de gemeenten Den Haag. Rotter dam, Amsterdam en Utrecht zullen tevergeefs bij de minister aankloppen. Beelaerts: „Ge meenten vragen altijd meer geld. Er is echter geen extra geld be schikbaar. Ik kan de gemeenten alleen zeggen dat stadsvernieu wing prioriteit heeft". Het blad doet verwoede pogingen om nieuws te maken. Dat lukt de ze week niet zo bijzonder. Wel verdient Michiel Berkels verhaal over het Joodsche Weekblad uit de oorlogsjaren aandacht. Er is een heruitgave van dat blad en Dick Houwaart is er de bezorger van. Hij zegt dat het "een instru ment in de handen van moorde naars was" en er daarom "nooit had mogen komen". Er is een lang essay van de Utrecht se hoogleraar Von der Dunk die zich afvraagt, waarom juist nu weer een stroom aan films en publikaties over de Tweede We reldoorlog losbarst. HP's correspondente in Bonn, Aly Knol, ging naar een feestje dat rechts Duitsland voor Otto von Habsburg had aangericht. Franz- Joseph Strauss was daar ook en zulks moet niet slechts Aly te denken geven. Jan Kuitenbrouwer ging twee we ken in een Amersfoorts bejaar dentehuis wonen en bericht daarover "als je hier net komt, ben je blij, maar als je hier een jaar of drie zit ga je terugdenken aan vroeger, aan wat je toen nog allemaal kon en deed." Het blad heeft een interessant ver haal over Zweden en de aanpak die men daar heeft van de vige rende sociale problemen. Twee conclusies uit dat verhaal: "we moeten het de Nederlandse werklozen minder gemakkelijk maken werk te weigeren" en "de Zweden hebben ons Bestek '81 nodig". Elseviers houdt zich ook uitgebreid met de toestand in Perzië bezig. Het blad kwalificeert Khomei- mi's activiteiten als een "on machtig strevenRex Brico te kent voor een uitvoerig interview met de nieuwe praeses van de Gereformeerde Kerken in Ne derland, dr. A.C. Hofland, en ontlokt deze functionaris de ver zuchting dat "drammers de pest voor de Kerk zijn." Een opzienbarend vraaggesprek met Rob Tielman. voorzitter van het Humanistisch Verbond. "Humanisten discussiëren niet over God", zegt Tielman in dat interview, "we zijn niet geïnte resseerd." Tielman is homosexu- eel: "ik denk dat Gijsen zijn eigen gevoelens niet de baas kan, zelf in de knoei zit." De Tijd staat stil bij de aanstaande verkiezing van Karl Carstens tot nieuwe president van de West- duitse bondsrepubliek. Het blad noemt de christen-democraat een omstreden figuur met sterk conservatieve denkbeelden en een naziverleden. De kleurenbijlage is grotendeels gewijd aan de wielrennerij in de oorlogsjaren. Daarmee leveren Frits Barend en Henk van Dorp de "follow-up" voor hun verhaal over het voetballen in Nederland tijdens de Nazi-periode. Het res terende kavel van het linkse weekblad biedt niet verschrik kelijk veel opzienbarends. Er is een lang interview met de plaats vervangend voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, de communist Wim Klinkenberg. Ook spit VN in het weinig prijzenswaardige verle den van de nieuwe Russische ambassadeur in Den Haag, Vas- sily Tolstikov; een ambassadeur met een "eng verleden" noemt Joop van Tijn hem. Over de "Eurocraten" het verhaal dat de schok der herkenning, dan wel het "Aha-Erlebnis" teweeg moet brengen. "Buitenshuis eten. achter de secretaresse aan: je ziet die oude mannen opleven." Maar daarvoor hoefje niet zo gre tig het Europese circuit op te stuiven, denk ik zo. In VN, zoals in de meeste opinie weekbladen, herinneringsarti kelen, gewijd aan de verleden week overleden Vlaamse schrij ver Louis Paul Boon. Jeroen Brouwers schrijft een heel toe gewijd en intens portret over Boontje. Hij zegt dat de Vlaamse literatuur twee genieën heeft op- gelverd, Guido Gezelle en Louis Paul Boon, "beiden zijn door hun land- en tijdgenoten gehoond, gesard en al te lang over het hoofd gezien." Het zal wellicht zo we zen, maar het geweeklaag aan de groeve pleegt minder te weer kaatsen dan de exclamaties in een echoput. hervormd JlljiJriederland Het blad publiceert een fragment uit de inleiding van Dick Hou waart bij de heruitgave van de in de oorlogsjaren verschenen nummers van het Joodsch Weekblad. Houwaart zegt, onge veer zoals in de Haagse Post "het Joodsch Weekblad had er nooit mogen komen.(...) Napraten, makkelijk napraten zelfs. Zou den er minder omgekomen zijn? Waarschijnlijk niet. Maar mag ik niet voorzichtig vaststellen dat het allemaal wel moeilijker en misschien ook langzamer zou zijn gegaan?" HN bevestigt weer eens zijn oude faam als reproducent van elders eerder vertoonde of uitgezonden zaken. Zo is er nu afgedrukt de discussie, onlangs uitgezonden via de KRü over het fenomeen dat christenen tevens lid zijn van de CPN. Voor de dreven rondom Leiden is intussen die discussie wel verhelderend en mogelijk voor wat traag hun huiswerk doende schoolbesturen uit Kat wijk zelfs leerzaam. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21