LËIDSCH DAGBLAD „Oppassen voor spook beelden" Benzinetekort in VS remt toerisme niet 'Olieleveranciers plegen chantage' ,^'t Lente is Wellicht geen cao in metaal BH2Ü KOM vandaag Iraanse premier zal binnenkort aftreden Onderzoek aanklacht tegen burgemeester VERKOOP FABRIEKSPARTIJ DONDERDAG 17 MEI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Industriebond dreigt met extra looneis SCHIPHOL (GPD) - De benzi netekorten in sommige delen van de Verenigde Staten hebben de reislust van Ne derlandse vakantiegangers tot dusver niet bedorven. Touroperators als Holland In ternational en AMCA in Nun- speet, maar ook KLM, Natio nal Airlines en TIA verklaren desgevraagd dat ze geen afbe stellingen van enige omvang hebben gehad, of dat daarbij het benzinetekort in de VS als argument is genoemd. Wel hebben de Amerikaanse ambassade en consulaten, alsmede reisorganisatoren gelegd op VS. de „in enkele gevallen" vragen gekregen over de verkrijg baarheid van benzine in be paalde delen van de VS. Op grond daarvan heeft de Ame rikaanse ambassade gisteren een verklaring uitgegeven waarin wordt meegedeeld dat in gebieden met benzine- schaarste huurauto's aan spraak kunnen maken op voorrang bij de tanksta tions. Hoewel de benzineschaarste het grootste is in het gebied dat ook de meeste toeristen trekt, Californië, zijn tourope rators en luchtvaartbedrijven in Nederland niet verrast dat het brandstoftekort de reis lust van de Nederlanders am per beïnvloedt. „Slechts een klein deel van de Nederlan ders is in de VS geheel afhan kelijk van eigen vervoer, dat wil zeggen een huurauto of camper. Veruit de meesten brengen ten minste een deel van hun vakantie bij familie of vrienden door, of maken een groepsreis", aldus Hol land International. De VS rekenen dit jaar op 19 miljoen buitenlandse toeris ten. De omvang van het Ne derlandse toerisme naar de VS wordt dit jaar geschat op 160.000 tot 200.000, waarmee de VS als buitenlandse vakantiebestemming dit jaar voor Nederland op de negen de plaats komt - voor Joego slavië. Als vakantiebestem ming per vliegtuig, via Schiphol, neemt de VS na Spanje zelfs de tweede plaats Naar Spanje trokken vorig jaar 600.000 vakantievliegers, maar Schiphol betwijfelt of dat aantal dit jaar even hoog wordt. Er is een verschuiving merkbaar naar Griekenland en Portugal, maar ook naar de VS. „Florida is een duidelijke concurrent aan het worden van de Canarische Eilanden", aldus AMCA-directeur Jan Huisman, die zich heeft toe- Voornaamste trekpleisters in de VS zijn nog steeds het eer der genoemde Californië, alsmede New York en omlig gende steden en attracties, zoals de hoofdstad Washing ton en de Niagarawatervallen op de grens met Canada. Deels wordt deze aantrek kingskracht bevorderd door dat in de eerste decennia na 1945 de meeste Nederlandse emigranten zich in die stre ken hebben gevestigd. Zo leeft in het gebied van Los Angeles een ex-Nederlandse kolonie van meer dan 50.000 (Vanc onzer verslaggevers) LEIDEN - De Industriebond FNV houdt er rekening mee dat er dit jaar geen cao voor de metaalin dustrie wordt afgesloten. Dit staat in een pamflet van de bond dat vanmorgen bij alle metaalbe drijven in het land is uitgedeeld. Bovendien zijn veel bedrijven vanmiddag tijdens de pauze be zocht door vakbondsbestuurders die de nu ontstane situatie verder hebben toegelicht. Bij enkele be- drijven is het werk korte tijd on derbroken. Ook bij de HCG en de Adler fabrie ken in Leiden is het personeel bijeengeweest. Aanstaande woensdag komen de metaal werkgevers en de vakbonden nog eenmaal bijeen. De Industrie bond FNV vindt dat er minstens een paar extra vrije dagen op tafel moeten komen, als voorzichtige aanloop om te komen tot werk tijdverkorting. De werkgevers zijn niet bereid om verder te gaan dan ééri dag meer vakantie en uitbreiding van de regeling voor werknemers om eerder met pen sioen te gaan per 1 januari 1980 voor 62-jarigen. De Industriebond FNV heeft nu gewaarschuwd dat wanneer de werkgevers niet bereid zijn om met meer vrije dagen over de brug te komen, er wat hun betreft niet verder meer onderhandeld zal worden. Dat betekent dat er voor dit jaar geen cao zal worden afgesloten. Er zal dan per bedrijf over de arbeidsvoorwaarden worden onderhandeld. De Indus triebond FNV laat in het pamflet doorschemeren dat dan wellicht aanvullende looneisen zullen worden gesteld. De bond heeft al aangekondigd bij de leden terug te komen met deze looneisen wanneer de onderhandelingen volgende week vastlopen. SOMEREN - Twee chauffeurs zijn vanmorgen om het leven gekomen bij een botsing tussen vrachtwagens op de weg Ne- derweert-Helmond ter hoogte van Someren. De weg raakte enige tijd in beide richtingen geblokkeerd, het verkeer moest worden omgeleid. Over dc oor zaak van het ongeluk bestond rond het middaguur nog on duidelijkheid. Na de botsing raakten de vrachtwagens in brand, maar deze kon snel wor den geblust. De ene vrachtwa gen vervoerde beton, de andere schuimplastic. De chauffeurs 26 en 22 jaar, kwamen resp. uit Heesch en Maastricht. Pais gelooft niet zo in schadeclaims AZ DEN HAAG - "Het oproepen van beren en spoken kan ertoe bijdragen dat die beren en spoken enige realiteitswaarde toegekend wordt. Daartoe ben ik niet bereid". In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 24 mei a.s.) zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 25 mei en zaterdag 26 mei als volgt: VRIJDAG 25 MEI: Automarkt advertenties woensdag 23 mei 10.00 uur Sleuteltjes woensdag 23 mei 11.00 uur Overige advertenties woensdag 23 mei 14.00 uur ZATERDAG 26 MEI: Onroerend goed advertenties woensdag 23 mei 15.30 uur Personeels advertenties woensdag 23 mei 15.30 uur Sleuteltjes vrijdag 25 mei 11.00 uur Overige advertenties vrijdag 25 mei 14.00 uur De Directie SCHIPHOL (GPD) - Luchtvaart- maatschappijen beschuldigen de olieleveranciers van het schep pen van kunstmatige brandstof tekorten op de Europese lucht havens. Wanneer een maat schappij meer brandstof nodig blijkt te hebben dan contractueel is vastgelegd, kan het meerdere "alleen via de vrije markt" gele verd worden en de prijs ligt dan, aldus de luchtvaartmaatschap pijen, niet minder dan 25 procent hoger. "Maar die vrije brandstof komt toevallig wel uit dezelfde tankauto's, en dat zijn praktijken die sterk aan chantage doen den ken." Met deze gang van zaken zou een dag of tien geleden een begin zijn gemaakt. Vrijwel alle lucht vaartmaatschappijen ondervin den deze praktijken aan den lijve, zij het niet op alle luchthavens. De "vrije-marktprijzen" worden niet alleen op Schiphol in reke ning gebracht, maar ook in Zü- rich Athene, sommige Westduit- se en Britse en vrijwel alle Spaan se luchthavens, terwijl alle vlieg tuigbrandstof leverende maat schappijen eraan meedoen. De luchtvaartmaatschappijen wil len onder geen beding met naam worden genoemd, uit vrees dat de oliemaatschappijen sancties zullen toepassen en de beschik bare hoeveelheden brandstof Een woordvoerder van Shell ont kent dat voor extra hoeveelheden hogere prijzen worden gevraagd. "De contracten die zijn afgeslo ten, worden nagekomen op hoe veelheid en prijs. Daarbij wordt uitgegaan van wat de lucht vaartmaatschappijen in 1978 hebben afgenomen". Hij gaf toe dat er dit jaar meer vluchten wor den uitgevoerd dan vorig jaar, "maar er is geen sprake van dat, althans bij Shell, een toeslag wordt gelegd op leveringen die boven de contractueel vastgeleg de uit gaan". Een minder categorische ontken ning komt van Esso's woord voerder C.R. Bagchus. "In Ne derland leveren wij de brandstof alleen tegen de overeengekomen prijs en niet tegen een hogere, maar dat zoiets in andere landen voorkomt, is best mogelijk. Daar toe zijn wij dan dikwijls gedwon gen door de overheden", aldus Bagchus. Met deze woorden liet minister Pais (onderwijs en wetenschappen) vanmorgen blijken niet zo te ge loven in financiële verliezen voor het Academisch Ziekenhuis in Leiden als gevolg van het uitstel van de nieuwbouw. Het Acade misch Ziekenhuis zelf heeft be weerd dat het diverse scha declaims van aannemer en archi tect kan verwachten door dit uit stel. waartoe het door de minister gedwongen werd. Op vragen die diverse kamerleden de minister vanochtend stelden, zei hy: "Ik vind het voorbarig dat bepaalde zaken bepaalde finan ciële consequenties hebben. Dan zullen we de kosten van het een tegen de kosten van het ander moeten afwegen". Een volledig nieuw academisch ziekenhuis in Leiden is met geld dat dc minister ter beschikking wil stellen niet mogelijk, zoals eerder deze week gemeld. Een mogelijkheid is nog dat de aca demische ziekenhuizen geld gaan lenen op de kapitaalmarkt, omdat de niet-academische zie kenhuizen het bedrag dat zij mo gen lenen niet opmaken. Minister Pais verwacht binnen enkele we ken een beslissing over deze mo gelijkheid te nemen. Optimis tisch toonde hij zich niet: "De minister van financiën is ge woonlijk niet bereid dergelijke beroepen op de kapitaalmarkt (het Rijk moet in zulke gevallen garant staan) erg welwillend te gemoet te treden". 32 PAGINA'S Minister Beelaerts van Blokland (foto) van volks huisvesting en ruimtelijke ordening lijkt weer eens een nederlaag te gaan lijden in de Tweede Kamer. Zijn plan om de woningbouw in het westen van het land extra te stimuleren ten koste van de bouw in andere gebieden werd door een meerderheid van de Kamer 'gekraakt'. PAGINA 7 Nieuwe Nederlandse film "Twee vrouwen" heeft kwa liteiten, ondanks tekortko mingen. PAGINA 5 NAVO gaat in najaar over kernwapens praten. PAGINA 9 ia verlen- Industriebond FNV blijft bij eis van korter werken. PAGINA 27 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. ENGELSE PANELEN-DEUR één van de tientallen deuren in onze showroom tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelf bouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags tot 5 i (van c r verslaggevers) Wisselvallig Wisselend bewolkt met enkele buien. Minimumtemperaturen ongeveer 8 graden. Middagtemperaturen onge veer 16 graden. Krachtige zuidwesten (Opgemaakt om 11.15 uur) KATWIJK - De officier van justitie in Den Haag, mr. J.A. Blok, gaat de aanklacht onderzoeken van het actiecomité 'Commissie tot behoud en wederopbouw van Katwijk' tegen burgemeester C. Bos van de badplaats en wethou der van milieuzaken J. Bergman. Het actiecomité heeft de officier van justitie verzocht een straf vervolging in te stellen tegen bei de bestuurders omdat de ge meente Katwijk al twee jaar een lpg-gasinstallatie in gebruik heeft op de camping 'Zuid' in Katwijk zonder de daartoe ver eiste vergunning in het kader van de hinderwet te hebben. Een woordvoerder van het Paleis van Justitie in Den Haag zei gis teren dat er voorlopig zeker geen sprake zal zijn van een strafver volging tegen beide gemeentebe stuurders. De officier die is belast met het onderzoek zal in overleg met de provincie Zuid-Holland en de inspectie milieuhygiëne zoeken naar een oplossing, aldus de woordvoerder. Volgens een woordvoerder van burgemeester Bos is de vereiste vergunning wel aangevraagd. Dat zou zijn gebeurd op 1 augus tus van het vorig jaar. Hij noemde het 'merkwaardig' maar 'niet on gebruikelijk' dat de vergunning zo lang op zich laat wachten. Van Rooden naar Donar LEIDEN - Hans van Rooden, de in ternational van Parker Leiden, zal het volgend seizoen niet meer voor deze club uitkomen. De Leidenaar heeft een contract ge tekend voor NN Donar. Studie redenen en het feit dat zijn vrien din in Groningen woont hebben Van Rooden tot dit besluit ge bracht. Met zijn vertrek is de laat ste echte Leidenaar uit de Vijf Meihalploeg verdwenen. tapijt, parket, plavuizen, karpetten Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service-tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylon tapijt, parket, plavuizen, Oosterse tapij ten van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. On danks de zeer lage prijzen volledi ge fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het Service-tapijt b.v.-assorti ment: parket, eiken mozaïek 26,50 p.m2 Frans eiken 22 mm dik 49,50 p.m2 Boerenplavuis 20x20 44,50 p m2 Dubbele hardgebakken tegel 36,50 p. m2 Nylon tapijt 400 cm breed 27,50 per strekkende meter 39,50 etc. Handgeknoopte tapijten, b.v. Oosterse tapijten 2x3 420.-. Zeer zware Berber 100% wol handgeknoopt 2x3 720.-. Wol len Berber 400 cm breed 89.- Teveel fabneksaanbiedingen om hier te vermelden. Deze sublieme verkoop fa- briekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 18 mei van 14.00-18.00 uur zaterdag 19 mei van 10.00-17.00 uur in het ST. ANTHONIUS CLUBHUIS, LANGE MARE 43 TE LEIDEN. Reserveringen en levering op la tere termijn mogelijk. Voor leggen en plaatsen kunnen wij zorgen. Betaling geschiedt na aflevering. Kom vrijdag en zaterdag en profi teer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Hoofdshowroom 1800 m2 Kruisstraat gem. Rosmalen, tel 04192-4098 Berlicum. Milrooyseweg 93. Tel 04103-1058 TEHERAN (AFP) - De Iraanse eer ste minister. Mehdi Bazargan. zal zijn bevoegdheden aan een ande re regering overdragen na het aannemen van de nieuwe grond wet en de verkiezing van dc na tionale vergadering. Dit heeft qja- tollah Chomeini verklaard, zo meldt de pers in Teheran. Bij de ontvangst te Gom van een groep studenten uit Isfahan heeft de leider van de Islamitische re volutie nogmaals gewezen op het beperkte karakter van de taken die zijn toevertrouwd aan de voorlopige regering van Bazar gan. Hij benadrukte dat de na-re volutionaire instellingen, on danks hun overgangskarakter "de gelegenheid hadden gescha pen een regering door het volk in de plaats te stellen voor het be wind van de duivel". Maar. zo ging hü verder, het is in deze overgangsfase van belang de eenheid te handhaven en chaos in de fabrieken, op deuniversiteiten en op het platteland te voorko men. "Ik vree's". aldus Chomeiny "dat de duivels die proberen ons ten val te brengen, profiteren van de huidige problemen". Sich tot een groep kooplieden uit Teheran richtend, heeft "de iman" nog gezegd dat "evenals Hoveyda, anderen andere (eerste minister onder de sjah), Charif Mami, Azhari en Baktiar gelijke lijk gestraft zullen worden". - 4 weken lang h« ilDSCH DAGBLAÉ ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over i nacht i)S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr Hokje aankruisen en bon mgevidd in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1