PvdA wil regels voor vrijheid van ambtenaar y Jachthaven aan Zijl mag van PvdA-fractie Nieuw NZH-kantoor ver klaar r oM, uw a eigen dagblad \y§p %00k in de vakantie? 11111 11111 I I I II I I II II II I I I II II I speciale aanbieding het huis-,tuin en keukenboek CdeboekelierD DONDERDAG 17 MEI 1979 LEIDEN Einde maken aan onduidelijkheid Zoals wij meldden kreeg Busch- man die kwade brief van het col lege omdat hy in een ingezonden brief in deze krant zijn mening over handel en wandel van het college niet onder stoelen of ban ken had gestoken. Het ging om de zaak van Wil Boon die met haar drie kinderen al anderhalfjaar in verpleegtehuis Cortona zit en die geen huisvesting krijgt toegewe- Naar aanleiding van deze zaak wil Joyce Hes duidelijkheid over de regels waar ambtenaren zich aan moeten houden. Zij vindt dat het ADVERTENTIE LEIDEN - Een "vlees-noch-visbrief, die moet lijken op een berisping maar in feite alleen een slecht beargumenteerde terugval is op formele bevoegdheden", dat vindt het PvdA-raadslid Joyce Hes van de boze brief die maat schap pelij k werker van de sociale dienst Floor Buschman onlangs van het college van burgemeester en wethouders kreeg. Pvd A-verkiezingsprogramma dat het voor ambtenaren heeft over "een ver doorgevoerde dele gatie van verantwoordelijkheden en een open wijze van werken" duidelijke taal spreekt. Dit gaat zelfs verder dan het grondwette lijke recht op vrije meningsui ting, meent zij. Zij wil weten hoe er in de socialisti sche raadsfractie gedacht wordt over concrete gevallen waarin ambtenaren naar buiten treden, zoals op hoorzittingen en wan neer hoge ambtenaren nota's uit brengen waarin zij hun mening over bepaalde zaken geven. Wat moet er gebeuren wanneer de mening van de ambtenaar tegen over die van het college staat en hij zijn mening naar buiten brengt, vraagt zij zich af. Ingrijpen is volgens haar misschien nodig wanneer het gemeentebe stuur doelbewust of aantoonbaar gehinderd wordt in haar functio neren of wanneer door uitlatin gen van ambtenaren de verhou ding bestuur/bestuurden ernstig wordt verstoord. In bepaalde ge vallen zou (tijdelijk) een gemoti veerde geheimhoudingsplicht opgelegd kunnen worden. De gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid toonde zich gisteravond vrij huiverig voor de conclusies van Joyce Hes. Dui delijk is wel dat er iets moet ge beuren om aan de onduidelijk heid een einde te maken, vindt de fractie in meerderheid. Er zal nu een nota uit de Rotterdamse ge meenteraad worden opgevraagd waarin de hele zaak al uitgebreid aan de orde wordt gesteld, een en ander naar aanleiding van de zaak rond voormalig politieman Bouwe Kalma. Wethouder Van Dam deelde overi gens mee dat er al een werkgroep binnen het gemeentelijk appa raat bezig is om vragen van vrij heid van meningsuiting voor ambtenaren op een rijtje te zet ten. LEIDEN - Dinsdag 22 mei houdt de gemeente in het wijkgebouw Staalwijk een voorlichtings avond over de herindeling van enkele straten in de Tuinstad- wijk. De avond is bedoeld voor bewoners van het gedeelte van de Pieter de la Courtstraat, Pioenstraat en Leliestraat tussen Herenstraat en Lindestraat en van de Linde straat tussen Leliestraat en Pieter de la Courtstraat. Ambtenaren van de gemeente zul len de bewoners aan de hand van tekeningen laten zien welke ver beteringen er uitgevoerd worden. Het gaat hierbij om sierbestra ting, speelvoorzieningen en par keerplaatsen. LEIDEN - Het college van bur gemeester en wethouders wil voorkomen dat woonschepen uit een andere gemeente naar x wateren binnen de gemeente Leiden worden overgebracht. Het college antwoordt dit op vragen van het PSP-raadslid Van Putten over het beleid van woonschepen in het al gemeen en op speciale vragen over twee woonschepen aan de Boshuizerwetering. Door een ambtenaar van de Dienst Reiniging, Havens en Wa renmarkten is de bewoners van deze schepen gezegd dat er stappen zullen worden on dernomen om hun schepen, zonodig met behulp van de "sterke arm", van de huidige ligplaats weg te slepen. B en W Leiden: Toename van woonschepen tegengaan "De Dienst Reiniging, Havens en Warenmarkten heeft on dermeer tot taak er op toe te zien dat in de gemeente Lei den geen schepen worden af gemeerd waarvoor geen lig plaatsvergunning is verleend. Woonschepen zonder zo'n vergunning zullen desnoods met behulp van politiedwang worden geweerd", aldus het college. B en W zeggen verder niet be reid te zijn om te bevorderen dat het woonschepenbestand in Leiden wordt vergroot door schepen van elders in de gemeente te laten afmeren. Ligplaatsvergunningen wor den slechts verstrekt aan as pirant-woonschipbewoners, die als woningzoekenden zijn ingeschreven bij Bureau Huisvesting en voor woon schepen welke reeds legaal in onze gemeente een ligplaats hebben. Het college laat ten slotte weten dat momenteel wordt gewerkt aan een be leidsplan over de ligplaatsen voor woonboten. Pc-scholen aan de Morsweg één LEIDEN - De kleuterschool "De Eerste Stap" aan de Morsweg zal op 1 augustus worden opgeno men in de lagere Prinses Beatrix- school, ook aan de Morsweg. De ze protestants-christelijke scho len zullen in de toekomst aan de Morsweg een nieuwe "basis school" vormen. In die nieuwe basisschool krijgen kinderen van 4 tot 12 jaar onder wijs. De Beatrixschool heeft aan de Morsweg genoeg ruimte om de kleuterschool op te vangen. Nu liggen beide scholen nog 200 me ter uit elkaar. Er zal wel een ge deeltelijke verbouwing van de lagere school plaatsvinden. Wat er met het gebouwtje van "De Eerste Stap" gaat gebeuren is nog niet bekend. Het is eigendom van de pc-schoolvereniging die op het moment met mogelijke ko pers (waaronder de gemeente Leiden) onderhandelt. Op 1 augustus zal de Beatrixschool het als gevolg van het dalend leerlingenaantal met een leer kracht ginder moeten. Doordat twee (Onderwijzeressen samen één baan voor hun rekening zul len nemen (een zg. duo-baan) zullen er echter nog geen ontsla gen vallen. Op de foto: Het r 2 NZH-kantoor met op de achtergrond het doorgetrokken Alpheuse perron. LEIDEN - Over ruim een maand neemt de NZH in Leiden het nieuwe districtskantoor op het Stationsplein in gebruik. Het op vallende gebouw- is grotendeels gereed. Het personeel van het busbedrijf verhuist begin juli uit de naastgelegen noodbehuizing accommodatie. den te werken. Op de begane gronden worden de publieksaf- delingen (inlichtingen, halte- éhefs, schade- en klachten) ge huisvest en is ruimte voor de Drank op school in discussie Het moderne gebouw vervangt het oude NZH-kantoor dat vorig jaar moest wijken voor de doortrek king van het zogenaamde Al- phense perron. Deze modernise ring van het station is inmiddels ook grotendeels gereed. Het nieuwé NZH-kantoor is vergele ken met het oude naar voren ge schoven op het Stationsplein. LEIDEN - Een groot deel van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid is er tegen dat de bepaling dat er op gemeentelijke scholen voor voortgezet onderwijs geen alcohol gebruikt mag worden zonder meer wordt geschrapt. Daarom wil de PvdA eerst het ad vies van de werkgroep voor alco hol en drugs afwachten. De ge meente Leiden is bezig om oude en soms overbodige yerordenin- ADVERTENTIE PEPERZAK bóheerst 't vakl Ontmoet onze kollekties Vereniging 'De Kooihaven' wacht al jaren chauffeurs. Op de eerste verdie ping komt de administratie, ex ploitatie en directie. De tweede verdiepingen herbergt magazijn ruimte en een vergaderzaal. gen uit het "bestand" te schrap pen. Daar zijn echter wel raads besluiten voor nodig. Gisteravond bleek het raadslid me vrouw Hes zich af te vragen wat de gevolgen kunnen zijn wanneer een scholier bijvoorbeeld na drankgebruik op school een on geluk krijgt. Zij wil wel eens we ten of de gemeente dan niet ver antwoordelijk kan worden ge steld. Volgens PvdA-raadslid mevrouw Van Dongen kun je de verorde ning er eigenlijk niet in houden. Op scholen wordt nu immers met toestemming van de direktie bij voorbeeld tijdens feesten al alco hol gebruikt. "Het blijft ook als de verordening geschrapt wordt toch de verantwoordelijkheid van school en ouders", vindt zij. LEIDEN - De watersportvereni ging "De Kooihaven" mag van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid best een nieuwe jachtha ven voor zo'n 250 boten aanleg gen aan de oever van De Zijl, aan het einde van de Vossemeerlaan in de Merenwijk. Maar de vereniging moet er wel be grip voor hebben dat er nog heel wat water door de Zijl zal stro men voordat die haven er echt ligt. Het is een glasheldere zaak: om een jachthaven aan de Zijl te bouwen moet er een officiële be stemmingsplanprocedure op gang gezet worden. Heel wat watersportliefhebbers, waaronder zoals hij gisteravond toegaf ook de Leidse PvdA-wet- houder Tesselaar, maken nu al driftig van de Zijloever gebruik om vanaf dat punt te gaan spele varen. Maar het is wel illegaal. Zodra er een officiële jachthaven aangelegd wordt zou er echter wel eens een stortvloed van be zwaren van buurtbewoners kun nen komen. Toch is zo'n haven nou precies wat "De Kooihaven" al vanaf 1974 Zonnebaadster valt door dak LEIDEN - Een 25-jarige ster van Leiden is gistermiddag terwijl ze op het dak van haar wo ning lag te zonnen door een gla zen lichtbak gevallen. De vrouw, Engelse van oorsprong, werd daardoor gewond aan hoofd, been, rug en voet en is door de Eerste Hulp Dienst naar het zie kenhuis gebracht. Hoe het on geluk daar boven op het dak van een w.oning aan de Oude Vest precies heeft kunnen gebeuren is onduidelijk, de politie houdt het erop dat de vrouw haar even wicht verloor. bepleit. In dat jaar werden de ple- ziervaarders weggestuurd van de oever van de betonmortelfabriek Fontein (de Kooi) aan de Zijl. Her en der liggen sindsdien de boten van het vaste groepje dat voor heen bij Fontein lag. De vereni ging werd opgericht. De onderhandelingen met de ge meente om een vaste haven te krijgen hebben sindsdien nog geen resultaat gehad. De vereni ging kwam gisteravond de lange lijst met wapenfeiten (gesprek ken met wethouders, deskundi gen) in de PvdA-raadsfractie toelichten. Correct "Wij zijn steeds heel correct opge treden", zei voorzitter Kromhout. "Wij. zyn met onze boten geen blokkade's begonnen. Maar als je netjes blijft krijg je blijkbaar weinig gedaan". Hy zei dat de 100 leden tellende vereniging er ook een wachtlijst op na houdt. De raadsfractie besloot om zich in principe sterk te maken voor de (ook door wethouder Tesselaar bepleitte) haven aan de Vosse meerlaan. Er moet dan wel een mogelijkheid komen voor men sendie geen lid van de vereniging Zijn om hun boten te lanceren. De fractie boog zich ook over de problemen van het toenemende autoverkeer bij de aanleg van een haven. Raadslid Ranner vond bovendien dat de fractie oog moet hebben voor de duidelijke planologische keuze die gemaakt wordt. Vaste beloften kunnen in elk geval nog niet gedaan wor den. De fractie besloot om nog een slag om de arm te houden als de afde ling stedebouw van de gemeente nog met steekhoudende argu menten tegen de haven op de proppen komt. Voor het parke ren moet echter maar een oplos sing gezicht worden, vindt de fractie. ADVERTENTIE H Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19 Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul* *dr*«: S.v.p. In blold*tt*rs Invullen! In teder vakj* *.v.p. **n lette naam: Vak* nt leedree: p/a straat: postcode- land. WEL' INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postcode Cliëntnr. W.|knummer Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten. fw v Min Ai Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- -\%c aPf men voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw vakantieadres. Benoeming (3) "Het treurigste in deze affaire vind ik nog dat er zulke communica tiestoornissen kunnen optreden, terwijl ik zeker weet dat iedereen die in de selectiecommissie zit ting had erg veel tijd en energie heeft gestoken in het werven van een directeur die zo goed moge lijk de belangen van de Dienst, haar personeel, maar ook indirect van haar cliënten, kon beharti gen." Deze zin in de brief van mevrouw Hes in de krant van 12 mei over de benoeming van de nieuwe direc teur van de Gemeentelijke So ciale Dienst is zeker ook van toe passing op de inspraakgroep van de Sociale Dienst. Jammer dat hun moeite voor niets geweest is. Helaas bevat de brief van mevrouw Hes enkele onjuistheden. De brief van Kees Uittenhout zou een "felle aanklacht inhouden ten aanzien van de gekozen pro cedure". Hoe ik de brief ook lees ik kan er geen aanklacht in vin den. Wel schrijft hij terecht dat men zich niet aan de procedure heeft gehouden. Waar mevrouw Hes schrijft over "zwaarte van het gewicht van de adviezen van twee verschillende commissies" is dat feitelijk on juist. In de richtlijnen voor in spraak bij benoemingen wordt nergens over de zwaarte van het gewicht gesproken. Wel is de in spraakgroep zich ervan bewust dat zij slechts een adviserende taak heeft. De vergelijking met de benoeming van een hoofd maat schappelijke sector doet niet er zake. De selectiecommissie is dan geheel anders van samen stelling. Bovendien heeft de di recteur dan de beschikking over een meervoudig stemrecht en een recht op veto. De mededeling dat de "procedure tot aan de benoeming aan de we derzijdse verwachtingen heeft beantwoord" is niet juist. Van de zijde van de inspraakgroep kan men met de gevolgde procedure instemmen tot en met de geza menlijke vergadering van 3 mei 1979( dus niet tot aan de benoe ming op 7 mei 1979). Mevrouw Hes schrijft verder dat "de inspraakgroep na het eerste gesprek met de heer Scheep bouwer unaniem zeer enthou siast was." Dat is een pertinente onwaarheid. Uit het feit dat de meerderheid van de inspraakgroep geen bezwaar had om de kandidaat Scheep bouwer te laten testen kan men geen conclusies trekken ten aan zien van de aanvaardbaarheid van de kandiaat. Formeel werden de kandiaten niet door de selec tiecommissie en ook niet door de inspraakgroep naar een psycho logische test gestuurd, maar door B en W (zie punt 8 richtlijnen in spraakprocedure). Bovendien is er ook een vierde kandidaat aan een psychologische test onder worpen, terwijl zijn kandiatuur bij beide commissie al discutabel Dat "het enige en belangrijke be zwaar van de inspraakcommis sie" door de psychologische test zou zijn weersproken kan de in spraakgroep niet concluderen uit de zeer summiere samenvatting van de testen die de inspraak groep onder ogen heeft gehad. Indien mevrouw Hes over stuk ken beschikt die de bezwaren van de inspraakgroep tegen de kan didatuur van de heer Scheep bouwer zouden wegnemen, wordt zij verzocht deze stukken de inspraakgroep ter inzage te geven. Bovendien was er meer dan één bezwaar tegen de heer Scheepbouwer. Dat 4 van de 7 le den van de inspraakgroep de heer Scheepbouwer niet op de voor dracht wensten te plaatsen is voor de inspraakgroep nooit een verrassing geweest. Ten aanzien van de eerste kandi daat van de inspraakgroep op hun voordracht kan het volgende gezegd worden. Het is de in spraakgroep onduidelijk hoe het mogelijk is dat aan deze kandi daat op 3 mei verteld kan worden op welke plaats hij op de voor dracht (van B en W) zal staan, terwijl B en W daar nog over moe ten vergaderen, namelijk op vrij dag 4 mei. Indien mevrouw Hes de moeite had genomen de richtlijnen voor in spraak door te lezen zou haar brief minder onjuistheden bevat ten. Indien mevrouw Hes haar beweringen over de meningen binnen de inspraakgroep bij de inspraakgroep had gecontroleerd zouden ook deze onjuistheden vermeden zijn. Het is te hopen dat mevrouw Hes in de toekomst iets zorgvuldiger te werk gaat. M. P. HOES-BUENO DE MES- QUITA, FRANS HALSLAAN 159, OEGSTGEEST. Majoretten Hierbij wil ik graag mijn ergernis eens kwijt die ik iedere keer weer heb aan het eind van zo'n majo- rettenconcours. Ik sta elke keer weer verbaasd over de jury. Ik ga al vele jaren naar concoursen kij ken en vindt het aanzien van al die meisjes een lust voor het oog. Maar ik vraag me steeds weer af hoe het kan gebeuren dat majo retten uit de A-groep de ene keer bij de eerste drie zijn en bij het concours dat afgelopen week einde in "De Kooi" werd gehou den ergens onderaan eindigen. De groep pompomgirls brengt een goede show, maar waar blijft hun kunnen met de stokjes? Ik heb alleen de miss-majorette met haar stok zien draaien. De ande ren deden dat niet. Toch is dat een element wat er volgens mij echt in moet in zo'n show. Er wa ren groepen - ook in de A-groep - die heel wat meer met hun stok ken dëden dan zij. Zo'n pompom kan iedereen vasthouden. Vooral de laatste twee groepen wa ren erg goed. Uit Den Haag waren dat de Weigelia's. Hun miss-ma jorette was een en al beweging. De stok ging meters hoog de lucht in. En dan de groep "Gol den Green Stars". Ze brachten een show die prachtig gelijk was en waarmee ze soms bet hele veld gebruikten. Ik vind dat de jury maar eens wat eerlijker moet worden. Ze zou den bijvoorbeeld met borden kunnen werken zoals je dat wel bij kunstschaatsen ziet. En na ie der optreden gelijk jureren. Mis schien dat het dan eerlijker gaat. Verder neem ik m'n petje af voor de Kooigirls. Zij deden buiten me dedinging mee en zo hoort het ook. Dat kun je niet van elke ma- jorettegroep die zo'n concours organiseert zeggen. Vaak nemen ze wel deel en worden prompt eerste. Zo gaat het met vele din gen. Waar blijft de sportiviteit? Bestaat die nog? Er is al genoeg haat en nijd. MEVR. J. BETGEN FORMOSASTRAAT 44A, LEIDEN. Discipline Graag wil ik reageren op het bericht in uw blad van 12 mei 1979 over het experiment bestuursvorm openbaar onderwijs. In dit artikel treedt de heer Jit Pe ters op het ene moment op als kampioen van de democratise ring en praktisch op hetzelfde moment als degene die leden van een andere fractie met een zekere dreiging een bepaald stemgedrag wil voorschrijven. Een hoogst merkwaardige zaak. Het is bekend dat in de PvdA-frac tie een zekere stemdiscipline heerst. Dat is hun jjaak, hoe men daarover ook moge denken. Als dit streven zich voortzet in de richting van een andere partij - coalitiepartner of niet- acht ik dit zeer bedenkelijk en zeker niet democratisch. De zaak is des te merkwaardiger omdat het een punt betreft, waarin twee van de vier PvdA- wethouders ook een ander standpunt innemen dan de heer Peters. Voorts wil ik er op wijzen dat in dit en vorige artikelen steeds hard nekkig wordt gesproken over ouderinspraak en ouderpartici patie, terwijl het gaat om over dracht van bestuursbevoegdhe den aan een commissie, die niet slechts uit ouders bestaat, doch uit even zovele leerkrachten van de betrokken scholen. Het knelpunt is of deze commissie het recht van voordracht (dus bindend) krijgt m.b.t. benoeming van personeel aan de scholen, dan wel dat het benoemingsbe leid, het ontslagbeleid en de be voegdheid tot het nemen van dis ciplinaire maatregelen geheel overgaat naar de commissie. Van een "stemming tegen inspraak van ouders" is dus in het geheel geen sprake. J. H. Th. van Beest Zaanstraat 142 Leiden. ADVERTENTIE Eenvoudige idééën, recepten en patronen het jaar rond. Een heel apart boek. voor iedere man en Iedere vrouw, voor elk gezin van 25,- voor slechts ar breestraat 107 leiden, tel.071-142663

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13