Gemeentenmeer greep nodig op sex-bedrijven Ramp op brug door stoppen vrachtauto Huisarts in tranen voor de rechter Nieuwe klacht tegen Menten „Regering is gezwicht voor chantage Kamer wil beperking reclame voor tabak WOENSDAG 16 MEI 1979 MKUMmnmwnwmL PAGINA 7 Drie doden, 26 gewonden, ruim 80 auto's beschadigd NUMANSDORP (GPD) - Drie Westbrabanders hebben gister morgen het leven verloren by de verkeersramp die zich tegen half zeven in dichte mist voltrok op de Haringvlietbrug. Het waren P. Broeren (36) uit Bosschenhoofd chauffeur van een autobus, Th. de Jong (30) uit Dinteloord en J. de Rooij (45) uit Fijnaard, inzit tenden van een personenwagen die tussen twee vrachtauto's werd gekraakt. Ambulances ver voerden 26 min of meer ernstig gewonden naar vijf ziekenhui zen. Van de ongeveer 300 auto's, waaronder 50 vrachtwagens, die by de massale kettingbotsing wa ren betrokken, liepen er ruim 80 schade op. Een groot aantal au to's raakte total-loss. Directe aanleiding van de chaos was een vrachtwagen met aan hanger die midden op de brug stopte, schaarde en vervolgens doorreed. De chauffeur van een personenwagen die daar achter kwam, kon nog stoppen. De man die hem volgde niet meer. De werkelijke oorzaak is volgens woordvoerders van de rijkspoli tie dat autobestuurders in dichte mist met veel te hoge snelheden rijden en te weinig afstand hou den. Uit een van de beschadigde vrachtwagens werd een tacho graaf gehaald die 100 km per uur Het noodlot sloeg om tien voor half zeven toe in het pendelverkeer tussen Brabant, Zeeland en Rot terdam. Terwijl het op de Ha- ringvlietsluizen nog helder weer was, verdween de Haringvliet brug in een mist met een zicht van 30 tot 40 m, die nog verergerd werd doordichte flarden. Om nog onverklaarbare redenen stopte ongeveer halverwege de brug een vrachtwagencombinatie met bo vengenoemd gevolg. De politie had wagen en chauffeur gister avond nog niet gevonden. De momenten na de eerste botsing waren chaotisch. Veel wagens reden op elkaar. Vrachtwagens schoven over de weg tegen de vangrail. Een van de meest trieste gevolgen kwam voort uit de bot sing van de bus met de heer Broe ren achter het stuur en een vrachtwagen. De chauffeur was waarschijnlijk op slag dood. Ver scheidene passagiers liepen ern stige verwondingen op. In een eerste paniekreactie renden ge wonden en andere automobilis ten gillend over de weg. Sommi gen verkeerden in shock-toe stand. Gelukkig trok de mist snel op en kwam het reddingswerk in hoog tempo op gang. Dankzij intensieve samenwerking tussen rijkspolitie, brandweer, ANWB en rijkswaterstaat kon den ambulancewagens en red dingsploegen met speciaal mate riaal de ergste knelpunten vry spoedig bereiken. Ze konden geen hulp meer bieden aan de drie doden binnen het wrak van een auto die uit de chaos moest worden weggesleept. Wel kon de brandweer de bus openzagen waarmee de heer Broeren veron gelukte, het slachtoffer bergen en de gewonden in veiligheid bren gen. Een totaal verkreukelde au to deed vermoeden dat ook daarin slachtoffers zaten, maar later bleek dat de twee inzitten den vrijwel ongedeerd waren gebleven. De brandweer had nog een extra taak aan de beveiliging van lek kende gastanks. „Het is opmer kelijk", aldus adjudant J. de Moor, commandant van de ver- keersgroep Dordrecht, „hoeveel pendelverkeer er op LPG rijdt. Gelukkig is er geen brand uitge broken, want dan zou de ramp aanzienlijk groter zyn geweert. Dankzij de verkeersmaatregelen van de rijkspolitie konden de ki lometerslange files in de richting Brabant-Zeeland behoorlijk snel worden weggewerkt. Eerst ge beurde dat via de parallelwegen. Tegen de middag was een rij strook van het betrokken brug- gedeelte vrijgemaakt. Rond half drie was de toestand weer nor maal. Man doodde vrouw omdat zij hem irriteerde GORINCHEM (ANP) - De 33-jarige A. de B. uit Gorinchem die maandag door de politie van die plaats werd aangehouden in ver band met de moord op de 49-jari- ge Stijntje van Herp, heeft giste ren bekend de vrouw te hebben omgebracht. Volgens de korpschef van de Gor- kumse politie, F. H. van Weelden, bracht De B. de invalide vrouw met messteken om het leven, omdat zij hem irriteerde door op een hernieuwde verhouding aan te dringen. De B. had enige tijd een relatie met het slachtoffer, doch enkele maanden geleden maakte hij daaraan een einde. De vrouw benaderde hem herhaalde malen telefonisch met het drin gende verzoek die relatie weer te herstellen. De B. raakte hierdoor zeer geïrriteerd en bedreigde haar met geweld als zij hem nog langer lastig zou vallen. Op de avond van 26 april belde de vrouw hem echter weer op. De B. ging toen gewapend met een mes naar haar huis, waar hij haar na een hevige woordenwisseling doodde. De verdachte raakte daarop in pa niek. Hij laadde het lichaam van de vrouw in zijn auto en reed in verwarring kriskras door zuid west-Nederland. Uiteindelijk be groef hij het lichaam in de duinen bij Oostvoorne, waar het zon dagmiddag door wandelaars werd ontdekt. DEN HAAG (GPD) - De gemeenten willen greep krijgen op commerciële sexbedrijven met behulp van bestuur lijke middelen. Er wordt gedacht aan de verstrekking van vergunningen door het stadsbestuur voor het schenken van alcohol in sexclubs en voor de vertoning van pornografische films. Mocht hiertoe worden beslo ten dan zal het openbaar ministerie, in principe, afmoe ten zien van vervolging van exploitanten van sexclubs op grond van de zedelijkheidswetgeving. Dat staat in een rapport van het We tenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie. Politie doet weer inval in Doelengebouw AMSTERDAM (ANP) - Vijftig Am sterdamse politiemensen hebben gisteren voor de tweede maal een inval gedaan in het door verslaaf den gekraakte Doelengebouw aan de Kloveniersburgwal in Amsterdam. Hierbij werden negen mensen aan gehouden. Volgens de politie wa ren daar zes dealers bij die in het bezit bleken van in totaal 150 gram heroïne en enkele duizen den guldens. In het Doelenge bouw zelf, waar op het moment van de inval ongeveer tachtig personen aanwezig waren, vond de politie nog eens honderd gram heroïne. Daarnaast werden ook gestolen goederen - girokaarten en cheques - en een aantal stilet to's en messen aangetroffen. DEN HAAG (GPD) - De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de regering maat regelen neemt om de reclame voor tabak en tabaksartikelen te rug te dringen. Ook moet de rege ring in Europees verband beper king van de reclame voor rook waren aan de orde stellen. De Kamer nam gisteren een CDA- motie van die strekking aan. Al leen de PvdA stemde tegen, om dat de socialisten de motie te zwak vonden. De Kamer stemde over een groot aantal moties die betrekking hebben op de kankerbestrijding. Volgens deze motie is duidelyk wetenschappelijk aangetoond dat roken en kanker met elkaar te maken hebben en dient de rege ring daarom preventieve maatre gelen te nemen, zoals beperking van de reclame voor rookartike len. Met algemene stemmen werd staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) verzocht om een vijfjarenplan voor de kan kerbestrijding op te stellen. Voorts wil de Tweede Kamer dat Nederland met andere landen overeenkomsten over kankerbe strijding gaat sluiten. De gehele Kamer vindt dat er in het kader van de gezondheidsvoor lichting een plan voor voorlich ting over kanker(bestrijding) moet komen en dat daarvoor op de begroting voor 1980 geld uit getrokken moet worden. Voorts aanvaardde de Tweede Ka mer met algemene stemmen voorstellen om de deelname aan het bevolkingsonderzoek tegen baarmoederhalskanker in het gehele land te garanderen, om de verstrekking van borstprothesen in het ziekenfondspakket op te nemen, en om te komen tot een gecoördineerd voedingsonder zoek. Het onderzoek naar de commer ciële sexbedrijven had tot doel gegevens te verzamelen aan de hand waarvan een beleid kan worden ontwikkeld. 827 van de 842 gemeenten in ons land heb ben aan het onderzoek meege daan. Veel gemeentebesturen vinden het ongewenst dat zy niet de moge lijkheid hebben een plaatselijk vergunningenbeleid te voeren voor het schenken van alcohol houdende dranken in sexclubs en voor' de vertoning van sex- films. Dat schept nadelen, zo zeg gen zij, rond handhaving van de Horecawet en de Bioscoop wet. In een kwart van het totaal aantal gemeenten komen commerciële sexbedrijven voor. Zij zijn voor namelijk ondergebracht, zo blijkt uit de cijfers, in de stedelijke ge bieden. In 72 gemeenten geven de bedrijven aanleiding tot problemen. De klachten spitsen zich toe op ongewilde confronta tie, geluidsoverlast en oneerlijke concurrentie in de horecasec- tor. Confrontatie en geluidsoverlast worden voornamelijk genoemd in relatie tot raamprostitutie, sexclubs en -sauna's. In de hore- cawereld wordt vooral geklaagd over het feit dat de clubs werken zonder de vereiste vergunning. Volgens het onderzoek van het WODC schenken zeker 250 clubs alcoholhoudende dranken zon der dat zy daar toestemming voor hebben. Circa honderd sexbe drijven geven zogeheten floor- shows zonder vergunning. In cir ca 300 sexclubs worden films ver toond zonder machtiging. Slechts 20 exploitanten blijken de beschikking te hebben over de benodigde vergunningen. Uit het rapport blijkt dat 48 ge meenten strafrechtelijke vervol gingen willen. Het merendeel van hen heeft daarvoor, naast zakelij ke argumenten, ook overwegin gen van zedelijkheid. ATHENE - Premier Van Agt kuste gisteren tijdens zijn verblijf in Griekenland de hand van een Amerikaans meisje nadat zij hem een op de Akropolis geplukte klaproos had gegeven. Van Agt, die als eerste Nederlandse premier in de geschiedenis Griekenland officieel bezoekt, heeft onder meer tegen zijn Griekse collega Karamanlis gezegd het wenselijk te vinden dat Griekenland de staat Israël erkent. Bij vrijspraak op 22 mei JERUZALEM/DEN HAAG (GPD) Een aantal Israëli's wil een Wacht tegen de van oorlogsmisdrijven verdachte Pieter Menten (79) indienen bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens m Straatsburg. Dit zal gebeuren wanneer de Hoge Raad op 22 mei beslist dat er een definitief einde komt aan de zaak-Menten die bijna drie jaar gespeeld heeft. Verder heeft een delegatie van oud-concentratiekamp-gevangenen gisteren in Jeruzalem een petitie aangeboden aan de Nederland se ambassadeur Arriens waarin verontrusting en ontsteltenis wordt uitgesproken over de rechtspraak in Nederland in de zaak- Menten. Menten, die volgende week zaterdag 80 jaar wordt, kwam eind vorig jaar vrij, na twee jaar voorarrest, bij vonnis van de Haagse rechtbank. Over dat vonnis moet de Hoge Raad op 22 mei uit spraak doen. Daarbij gaat het om de vraag of de rechtbank te recht de Haagse officier van Justitie het recht ontzegd heeft om de zaak-Menten voor wat de hoofdzaak betreft aanhangig te ma ken: Mentens beweerde deelname aan massa-executies in 1941 in het door de Duitsers bezette Polen. Een aantal organisaties van oud-verzetsmensen heeft inmiddels minister De Ruiter (justitie) gevraagd om garanties dat Menten direct m hechtenis genomen kan worden als de Hoge Raad be sluit het vonnis van de Haagse rechtbank te vernietigen. Voor 22 mei willen deze organisaties hierover een gesprek hebben met minister De Ruiter. Lichaam van meisje in haven ontdekt DEN HAAG (ANP) - In de Laakha ven in Den Haag is gisteravond het stoffelijk overschot aange troffen van de 12-jarige Tialda Visser uit Den Haag die sinds vrijdagmiddag werd vermist. Een voorbijganger ontdekte het lichaam van het meisje en waar schuwde de politie. Tialda Visser was vrijdagmiddag na haar muziekles niet meer thuisgekomen. In een sloot langs de rijksweg Gouda-Den Haag werd tijdens een uitgebreide zoekactie van de politie zonèag haar schooltas gevonden en iets verderop haar tramabonnement. De politie houdt nog steeds ernstig rekening met een misdrijf, aldus een woordvoerder van de Haagse politie. Niets wijst op een zeden delict, zo zei de woordvoerder. Het meisje had nog dezelfde kle ren aan als bij haar verdwijning. Over eventuele verwondingen en over de vraag of het meisje haar schoenen nog aanhad, wilde de politie in het belang van het on derzoek geen mededelingen doen. Kamer ongelukkig met regeling stemmentellen Europese verkiezingen DEN HAAG (GPD) - "De regering is gezwicht voor politieke chan tage van Frankrijk. Zij heeft een voorstel dat zij zelf goed vond en dat door de Tweede Kamer was aanvaard, onder druk weer ver anderd". Dit verwijt richtte D'66- woordvoerder Brinkhorst giste ren aan minister Wiegel (binnen landse zaken) en staatssecretaris Van der Mei (Europese zaken). De Kamer behandelde een rege ringsvoorstel om op donderdag 7 juni (de dag van de Europese ver kiezingen) de stembussen vier dagen verzegeld op te bergen en pas op maandag de stemmen te gaan tellen. De regering wil op die manier elke mogelijkheid uit sluiten dat de uitslag invloed zal uitoefenen op de verkiezingen in de andere EG-landen. Het regeringsvoorstel wordt aan staande dinsdag waarschijnlijk aanvaard. Door een wijzigings voorstel van PvdA en D'66 zal de ze regeling echter alleen maar de ze keer bij de Europese verkie zingen kunnen gelden. Voor de volgende keer (over vijf jaar) moet de hele procedure van het stemmen tellen beter geregeld zijn. In september van het vorig jaar heeft de Kamer een regeling aan vaard waarbij de stemmen voor de Europese verkiezingen met een op donderdag 7 juni geteld zouden worden. De uitslag zou dan geheim moeten blijven tot op zondagavond in alle EG-landen de stembussen gesloten zoude.. zijn. De regering heeft nu op het laatste ogenblik voorgesteld deze regeling weer te veranderen. De reden daarvoor is dat het niet he lemaal uitgesloten is dat anti-Eu ropeanen de uitslag gaan aan vechten omdat de procedure in Nederland niet volgens de letter van de Europese afspraken is. Anti-Europeanen zouden kunnen aanvoeren dat het uitlekken van de uitslag in Nederland de stem ming in andere landen op vrijdag, zaterdag of zondag zou kunnen beïnvloeden. In het kamerdebat werd er echter herhaaldelijk op gewezen dat de pers op de avond van de verkiezingen in Neder land meteen al met heel be trouwbare voorspellingen van d° uitslag zal komer. De ielste kritiek kwam van Brink horst (D'66), de voorganger van staatssecretaris Van der Mei. Hij verweet de regering dat zij de pas aanvaarde wet weer op de helling zette omdat enkele Franse anti- Europeanen misschien de uitslag van de verkiezingen kunnen aan vechten. De staatssecretaris ont kende dit echter. Brinkhorst werd bijgevallen door Patijn (PvdA). Beide woordvoerders meenden dat andere EG-landen niet zo gemakkelijk voor druk aan de kant gingen. Dit was vol gens hen des te erger omdat de regering zelf de oorspronkelijke regeling (tellen op donderdag avond en de uitslag geheim hou den) heel goed vindt. Er doet zich nu de merkwaardige situatie voor dat Nederland een van de eerste landen is die naar de stembus gaan, maar het allerlaat ste land waar de uitslag bekend zal worden. In de landen zondag gestemd wordt i r op r het Europees Parlement, begint men meteen 's avonds met stemmen tellen. In Nederland pas maan dagochtend om tien uur. Boven dien gaat de regeling in Neder land extra geld kosten omdat de stembussen moeten worden ver voerd, opgeslagen en bewaakt. Het voorstel van de regering zal aanstaande dinsdag ondanks alle kritiek door een meerderheid van de Kamer gesteund worden. Woordvoerders van de rege ringspartijen CDA en WD wa ren ook bepaald niet gelukkig met het wijzigingsvoorstel, maar zij steunen de regering omdat °ok zij de mogelijkheid van moeilijkheden na de verkiezin gen willen uitsluiten. ALMELO (GPD) - Toen hij van rechtbankpresident mr. C.D. Boeke het laatste woord kreeg, kon de 55-jarige huis arts A. Ronhaar uit het Over ijsselse dorp De Krim, zijn tranen niet meer bedwingen. „Voor een arts die ten dode opgeschreven kankerpatiën ten behandelt, is het fascine rend te merken dat je onge looflijke resultaten in som mige gevallen kunt bereiken en de kanker een halt kunt toeroepen. Als arts moetje er alles aan doen de mensen er door te slepen, maar het is ook de taak van de justitie het lijf en goed van iedereen te be schermen. Wat heb ik dan misdaan?" Ronhaar is voorzitter van een landelijke werkgroep van tien artsen die zich de laatste jaren vooral heeft toegelegd op de bestrijding van kanker door middel van de zgn. Moerman- therapie. Hij moest gisteren voor de Almelose rechtbank in hoger beroep terecht staan, omdat de inspectie voor de volksgezondheid bij een pe riodieke controle van zijn huisapotheek in november 1977 preparaten had aange troffen die in ons land niet als verpakte geneesmiddelen ge registreerd staan. De Overijsselse huisarts was in maart vorig jaar door de kan tonrechter in Almelo veroor deeld tot een voorwaardelijke geldboete, maar had tegen dat vonnis beroep aangetekend, omdat hij het belang van de patiënten bij wie hij met die preparaten goede resultaten bereikt, zwaarder vond we gen dan de officiële lijst van geregistreerde geneesmid delen Tegen de zin van officier van justitie, mr. C. J. Bleichrodt, die behandeling van de zaak tot de geconstateerde wets overtreding wilde beperken, werden gisteren drie door Ronhaar behandelde kan kerpatiënten en diens Haar lemse collega Moolenburgh als getuigen toegelaten. Allen bevestigden de grote beteke nis van de door Ronhaar sinds 1974 toegepaste therapie. Daardoor kwam tijdens de behandeling van de rechts zaak het accent volledig te liggen op de waarde van de alternatieve methoden van kankerbestrijding in tegen stelling tot traditionele me thoden als opereren, bestra len en behandelen met celdo- dende middelen. Getuige-deskundige Moolen burgh vertelde de rechtbank waarom hij zich bij de Moer man-groep had aangesloten. Al die zogenaamde niet-toxi- sche therapieën gaan er van uit dat het lichaam door een bepaald dieet en behandeling met vitaminen in staat is weerstand tegen kanker op te bouwen en soms zelfs ge vormde tumoren af te breken, Wordt door de alternatieve therapieën de weerstand van het lichaam vergroot, door de traditionele methoden, vooral de behandeling met celdo- dende chemicaliën, worden naast de kankercellen de ge zonde cellen afgebroken, waardoor de patiënt ernstig verzwakt. Moolenburgh: „De meeste mensen die wij te behandelen krijgen, zijn kale, spuwende stakkers die feitelijk geen overlevingskans meer heb ben. Wij hebben de wijsheid niet in pacht en bij ons gaan er ook flink wat dood. Maar een aantal wordt ook weer beter en van degenen die dood gaan, kunnen we de kwaliteit van het leven in de laatste pe riode aanzienlijk verbeteren, wat bij de toepassing van de andere methoden niet moge lijk is". De drie als getuigen opgeroe pen kankerpatiënten beves tigden de juistheid van dr. Moolenburgh's verklaring. Alle drie waren ze door spe cialisten enkele jaren geleden al opgegeven en hadden zich daarna onder behandeling van dr. Ronhaar in De Krim gesteld. Sindsdien was hun gezondheid zienderogen ver beterd. Bij twee van hen is het kankergezwel inmiddels zelfs geheel verdwenen. De officier van justitie achtte niettemin de tenlaste gelegde overtreding bewezen en eiste dezelfde straf als de kanton rechter een voorwaardelijke geldboete van 1500 gulden. Daarnaast eiste hij dat de bij dr. Ronhaar gevonden medi cijnen aan het verkeer wer den onttrokken. De raadsman van dr. Ronhaar, mr. J. J. W. Remme uit Utrecht, was van oordeel dat de Overijsselse huisarts niet in strijd met het recht had ge handeld, omdat hij de ge neesmiddelen had voorge schreven in het belang van zyn patiënten De uitspraak is over 14 da gen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7