NAYO moet vasthouden NAAST HET NIEUWS „De vaart is eruit in Europa De Britten hebben last van verkiezingsmoeheid Kerken en scholen bezet in El Salvador Minister Scholten Chomeini wil islam over de hele wereld Chili weigert uitlevering DINSDAG 15 MEI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Van Agt en Van der Klaauw in Griekenland: T>T> ATHENE (ANP) - Europa moet meer durf en fantasie tonen om nieuwe wegen in te slaan. Het gaat te langzaam met Europa, de vaart is eruit. Premier Karamanlis van Grieken land zei dit gistermiddag tijdens een bespreking met premier Van Agt en minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw tijdens de eerste dag van hun driedaags be zoek aan Griekenland. Na afloop van het gesprek zei pre mier Van Agt in de Griekse eerste minister een boeiend pleitbezor ger voor Europa te hebben aange troffen. Volgens Karamanlis is het te gek dat bijvoorbeeld drie Arabische landen beslissen over de olievoorziening van Europa. Wat de vrede en veiligheid betreft is Europa voor een goéd deel af hankelijk van de Amerikanen. "Een situatie waarmee je in Eu ropa geen vrede kan hebben", zo gaf Karamanlis te kennen.. Maar de belangstelling binnen en bui ten Europa is nu eenmaal verflauwd zo vervolgde de Griek se premier, die zich zorgen maakt over de houding van de jeugd ten opzichte van Europa. Premier Van Agt heeft zijn Griekse ambtgenoot Karamanlis gisteren duidelijk gemaakt dat in het ge schil tussen Griekenland en Tur kije inzake Cyprus wederzijdse inspanning gewenst is. Karamanlis antwoordde dat van Griekse zijde in het geschil met de Turken al veel gebaren zijn gemaakt. Karamanlis zei het de hoogste tijd te vinden dat de Tur ken nu eens hun concessie daar tegenover stellen. De eerste bespreking tussen de Griekse premier Karamanlis en minister-president Van Agt heeft zich toegespitst tot de toetreding Minister Van der Klaauw deelde Griekenland tot de Europese Gemeenschap. Het is echter geen uitwisseling van gemeenplaatsen geworden. Van Agt liet Kara manlis weten op de Grieken te rekenen als het erom gaat de rol van de kleine landen houden. Met name leg derlandse premier er de nadruk op dat de positie van de Europese Commissie en het Europese Hof niet mag worden uitgehold, een opvatting waarmee Karamanlis het volkomen eens was. Op zijn beurt liet de Griekse pre mier aan de vooravond van de Griekse toetreding onverbloemd weten dat naar zijn mening de vaart uit de Europese integratie verdwenen is en dat de belang- Karamanlis op de hoogte te hebben gebracht van de positieve houding die de nieuwe Britse re gering ten aanzien van de EG in neemt, iets waarover Karamanlis zich verheugd toonde, te Tijdens het tweede gesprek tussen de Ne- de regeringsleiders, dat vandaag op het programma stond, zal van Nederlandse zijde aandacht wor den gevraagd voor de Griekse benadering van vraagstukken in zake de mensenrechten, zoals o.a. de erkenning van het individuele beroepsrecht. Van Agt zei erop te zullen wijzen dat bij de goedkeu ring van de Griekse toetreding in het Nederlandse parlement zeker vragen zijn te verwachten over de mensenrechten, minderheden en de censuur. minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw (rechts) op bezoek bij de Griekse premie SAN SALVADOR (AFP) - Leden van het "Revolutionaire Volks- blok" (BPR) hebben gisteren in de Middenamerikaanse staat El Salvador drie kerken bezet. Eer der hadden zij al de kathedraal en de ambassades van Frankrijk en Venezuela in de hoofdstad San Salvador bezet. Sympathiseren de scholieren hebben scholen be zet om het BPR te steunen. De kerken die gisteren werden be zet zijn die van "Rosario" in de hoofdstad, een kerk in Popo, ne gen kilometer ten noorden van San Salvador en een kerk in Su- chitoto, 39 kilometer ten noord oosten van de hoofdstad. Diverse middelbare scholen zijn gisteren bezet door scholieren die sympathiseren met het Volks- blok dat strijdt tegen het militaire regime van generaal Romero. De nieuwe bezettingen zijn zonder geweld verlopen. Het conflict in È1 Salvador was gis teren verscherpt. Militairen zijn namelijk met "operaties" in het land begonnen, om eventuele te genstand de kop in te drukken. Pantserwagens rijden door de steden en straaljagers patrouille ren vanuit de lucht. De "operaties" zijn gericht tegen het BPR en tegen guerrilleros van het "Bevrijdings-Volksfront Farabundo Marti" (FPL). Vorige week richtten de militairen op de trappen van de kathedraal een ware slachting aan onder de be zetters. Het dodental is al opgelo pen tot 30. De katholieke kerk in El Salvador staat weliswaar niet achter de acties van de guerrille ros maar hekelt het optreden van de militaire regering en stelt deze verantwoordelijk voor de ver dwijning van minstens 120 per sonen. DDR wijst Westduitse journalist uit OOST-BERLIJN (DPA) - Het Oostduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren de correspondent van het Westduit se tweede televisienet in Oost- Berlijn, Peter van Loyen, gelast binnen 24 uur het land te verla ten. Hem werd slechts gezegd dat hij zich niet gehouden had aan de voor journalisten in de DDR gel dende verordening. Deze klacht werd niet nader toegelicht. Van Loyen is de derde Westduitse correspondent die door de Oost duitse autoriteiten is uitgewezen. Hij was pas sinds 1 april in Oost- Berlijn werkzaam. Naar zijn zeg gen had men op het Oostduitse ministerie van buitenlandse za ken te verstaan gegeven, dat de DDR overweegt om ook tegen andere medewerkers van het tweede Westduitse televisienet maatregelen te nemen, omdat zij zich eveneens niet zouden heb ben gestoord aan genoemde ver ordening. Van Loyen dacht dat zijn uitwijzing te maken had met een verklaring van de dissidente Oostduitse schrijver Stefan Heym waarvan het Westduitse tweede net zater dag jl melding maakte. De in Oost-Berlijn wonende auteur verzette zich in de verklaring te gen beschuldigingen die in de DDR tegen hem waren inge bracht. (Van c correspondent) NELLORE- Overlevenden van de cycloon, die het oosten van India teisterde, bereiden een maaltijd bij wat over is van hun toch al schamele bezittingen. Het aantal slachtoffers van de ramp is inmiddels tot over de honderd opgelopen. BRUSSEL - Minister Scholten (defensie) wil dat de NA- VO-landen hun defensie-uitgaven de eerstkomende ja ren jaarlijks met drie procent reëel verhogen. „Ondanks de minder gunstige situatie moeten we hieraan vast houden". De Nederlandse bewindsman zei dit gisteren na afloop van de halfjaarlijkse bijeenkomst van de de fensieministers van de Europese NAVO-landen. (Van c correspondent) LONDEN - Het Verenigd Koninkrijk gaat op 7 juni aanstaande 81 kersverse leden kiezen voor het Eu ropees Parlement in Straatsburg: 66 uit Enge land, acht uit Schotland, vier uit Wales en de overi ge drie zullen door even redige vertegenwoordi ging gekozen worden in Noord-Ierland. Niet ge zegd kan worden dat de Britse belangstelling voor deze gebeurtenis koorts achtige temperaturen heeft bereikt. Om te beginnen hebben de onlangs gehouden algemene verkiezin gen al bij voorbaat gezorgd voor een verkiezingsmoeheid en bo vendien betekent de EG voor de doorsnee-Brit evenveel als iedere andere Europese afkorting, van BVD tot CDA of -U. Dit komt voor een deel op de rekening van de verslagen Labourregering, die zich weinig gelegen heeft laten liggen aan de Europese gedach te. Wanneer er al iets in de Britse dagbladen over de EG te melden was in de afgelopen maanden, dan was het over de schandelijke bejegening van de Britse vissers, die in hun wateren al of niet be dreigd werden door Europeanen (een Brit beschouwt zichzelf nog steeds niet als Europeaan), de schandelijke landbouwpolitiek van de EG, de schandelijke bo terbergen die vrijwel gratis naar de Sowjet-Unie worden afge voerd en de schandelijke prijs die Engeland moet betalen voor zijn lidmaatschap van de EG. Zonder meer kan gesteld worden dat de EG zo goed als geen posi tieve pers in Groot-Brittannië heeft gehad. De Labourregering van premier James Callaghan heeft daar geen gering aandeel in gehad en het valt nu te bezien in hoeverre de Conservatieven het eilandenvolk tot andere gedach ten willen en kunnen bren gen. Argwaan Maar, als eilandenvolk, heeft iedere rechtgeaarde Brit nog steeds het gevoel dat alles wat uit Europa komt, met argwaan bekeken dient te worden. Bij deze eerste directe verkiezingen' voor het parlement is dat gevoel geenszins verdwenen, eerder versterkt. Dit zou als resultaat kunnen hebben dat kandidaten die naar Straats burg en Luxemburg worden ge stuurd, daar niet heen gaan om in de eerste plaats Europees te den ken, maar in beperkte nationalis tische Britse termen. Men weet in het Verenigd Koninx- rijk eigenlijk niet goed wat men aan moet met de Europese Ge meenschap. Is het nu wel pro- Brits of niet? Worden we uitgezo gen of gesubsidieerd? Het groe- ne-landbouwpond sterling is naar hun gevoel evenveel waard als Monopolygeld. Voor dezelf den is het Europese Monetaire Systeem (EMS) een bedrieglijke Europese uitvinding om het staalharde Britse pond sterling om te smelten tot gietijzer. De meeste Britten begrijpen nog steeds niet waarom het in Enge land nog steeds in ere gehouden Gemenebest niet de functie van de EG zou kunnen Doorbraak Toch betekenen de komende Euro verkiezingen in het Verenigd Koninkrijk in zoverre een door braak, dat de ongeveer 635 be staande parlementaire kiesdis tricten zijn opgedeeld in 81 „Eu ro-districten", waarvan elk meer dan een half miljoen kiezers ver tegenwoordigt. De vraag is alleen hoeveel van deze kiezers weten wie hun kandidaten zijn, want van enige communicatie blijkt geen sprake te zijn. De Conservatieven noch ï^abour hebben zich financieel veel gele gen laten liggen aan de campagne en nog maar onlangs zijn pagina grote advertenties in de dagbla den verschenen om uit te leggen wat het Euro-parlement eigenlijk Zaterdag is de sluitingsdag voor het indienen van kandidaten, van wie de meeste Britten het gevoel hebben dat zij er minder op uit zijn om het Verenigd Koninkrijk te vertegenwoordigen, dan om meteen belastingvrij inkomen op grote voet in Straatsburg te gaan wonen. Dat wil niet zeggen dat de Britse Euro-parlementariërs evenveel zullen verdienen als hun collega's uit de andere acht landen. De Westduitse afgevaar digden zullen bijvoorbeeld met hun salaris van bijna 100.000 gul den, het driedubbele verdienen van de Britten. Ook dat zet geen goed bloed. Nog een ander interessant feit is dat de Conservatieven onder hun kandidaten vijf Lagerhuisleden tellen en onder meer zes lords uit het Hogerhuis. Labour heeft al leen maar kandidaten die niets met het parlement of het Hoger huis te maken hebben. De mees ten van hun kandidaten zijn lec toren aan universiteiten, leraren en een handjevol locale groothe den die hun partij-sporen hebben verdiend. Zo blijft het EG-parlement voor de Britten nog steeds een abstractie, waarbij de kans bestaat dat er verhoudingsgewijs meer anti- EG-kandidaten (voornamelijk uit het Labour-kamp) zullen worden gekozen, dan werkelijke suppor ters van het EG-parlement. De drie-procentsnorm voor defen siebegrotingen werd twee jaar geleden ingevoerd op voorstel van de Amerikaanse president Carter. Economische omstandigheden kunnen aanleiding zijn tot een minder hoge stijging dan drie procent reëel (zonder inflatie), zo luidde het voorbehoud dat des tijds werd gemaakt. Scholten: „Toen werd gerekend op een jaarlijkse economische groei van gemiddeld vier procent. Die zal nu wel een procent lager uitko men". Maar voor Nederland is er geen probleem, voegde hy er aan toe. De drie-procentsnorm ligt vast in onze defensieplan ning. Kritiek Scholten oefende in de Eurogroep sterke kritiek op het uitblijven van resultaten bij het overleg in de zogenaamde onafhankelijke programmagroep (IEPG). Die bestaat uit alle Europese NAVO- landen inclusief Frankrijk (dat niet aan de militaire samenwer king in de NAVO deelneemt). De groep werd enige jaren geleden opgericht op initiatief van de toenmalige Nederlandse defen sieminster Vredeling en had tot doel om met één Europees standpunt met Amerika over gemeenschappelijke aankopen Kindermoord onder Bokassa LONDEN (DPA) - In het Centraal- afrikaanse Keizerrijk zijn volgens Amnesty International honder den schoolkinderen opgesloten en voor een deel wreed mishan deld, omdat zij geen uniformen wilden dragen en regeringsauto's met stenen hebben bekogeld. Enige kinderen van tussen de acht en zestien jaar zouden zijn ge stenigd, met de bajonet zijn doodgestoken of met stokken doodgeslagen. Kort daarvoor hadden scholieren en studenten de auto van keizer Bokassa met stenen bekogeld. en produktie van wapens te kun nen onderhandelen. Na drie jaar zijn de resultaten te mager, aldus Scholten, die bijval kreeg van België. Hij vergeleek het overleg met een schildpad „die langzaam loopt, maar wel doorloopt: dat kan niet altijd van dit overleg worden gezegd". Scholten wilde geen beschuldi gende vinger naar Frankrijk uit steken, maar beperkte zich tot een pleidooi voor verder overleg in de programmagroep op poli tiek niveau. De Nederlandse bewindsman on derstreepte dat over modernise ring van het kern wapenarsenaal in Europa pas beslist kan worden als ook de bij de NAVO begonnen studie over wapenbeheersing is afgerond. Dat werd onlangs al overeengekomen in de nucleaire planning-groep (NPG) van de NAVO. Hij legde daarbij, zoals hij zei, een verbinding tussen deze modernisering, de NAVO-reactie op de Russische SS-20 raket - die nog in discussie is - en nucleaire wapens van „ietwat korter be reik" (zoals de 155 mm houwit- zers, die nucleaire granaten kun nen afvuren). De bewindsman wilde geen verdere toelichting geven op de betekenis van deze „verbinding". TEHERAN (Reuter) - De Iraan- se religieuze leider Chomeini, heeft gisteren verklaard dat zijn belangrijkste streven is over heel de wereld de wetten van de islam in te voeren. In een televisierede tot Pakis taanse jongeren zei hij dat de armen in de wereld zich moe ten oprichten en dat de uit eindelijke overwinning alleen te bereiken is als de islam overal is ingevoerd. "De islam is gekomen om de mensen naar het licht te brengen en uit de duisternis vandaan te halen. Wij hopen dat alle armen in de wereld elkaar de hand reiken en dat Iran als voorbeeld zal dienen voor alle arme landen in de wereld", zo zei de inmiddels 78-jarige Chomeini. Iran heeft onlangs een gewa pend militiecorps opgericht dat officieel ten doel heeft de islamitische revolutie in de hele wereld te bewerkstelli gen en nationale bevrijdings bewegingen te steunen. SANTIAGO (AFP/UPI) - De presi dent van het Chileense hoogge rechtshof, Israel Borquez, heeft gisteren een Amerikaans verzoek tot uitlevering van drie officieren verworpen. Dit ter berechting in Amerika in de zaak van de moord op de dissidente Chileense leider Orlando Letelier. Borquez heeft besloten dat in Chili zal worden bepaald of de drie schuldig zijn of niet. Het zijn de generaal Manuel Contreras, het gewezen hoofd van de geheime politie kolonel Pedro Espinoza en een gewezen kapitein van die politie Armando Fernandez. Een 'grand jury' heeft de drie vorig jaar de beramers genoemd van de moord op Letelier, in september 1976 in Washington. Na de weigering tot uitlevering hebben Edward Kennedy en Frank Church, resp. leider van de justitiële commissie en de com missie voor buitenlandse betrek kingen van de Senaat in Was hington, in een brief aan presi dent Carter gevraagd om de te rugroeping van de Amerikaanse ambassadeur in Chili en de op schorting van de Amerikaanse hulp aan dat land. Voorts vroegen zij de terugroeping naar de V.S. van het aan de am bassade in Chili verbonden Ame rikaanse militaire personeel en "een algehele herziening van de betrekkingen met Chili als de re gering van dat land volhardt in haar weigering de drie officieren uit te leveren" OMROEP MUIS Vania Constantinou, omroepster gisteren tijdens het werk open stond, door r het hele eiland e De muis hapte toe toen zij bezig w kondigen "Ik schreeuwde, hield door, benen opgetrokken. De mui radiostation in Nicosia, is terwijl de microfoon wagenwijd het been gebeten. Zij gaf e r daarbuiten is gehoord. i stuk van Liszt aan te p en praatte toen weer 'm toen al gesmeerd". r zij een injectie kreeg en mocht Radio Cyprus overweegt het aannemen van een kat, een Cyperse natuurlijk. PAUSELIJK ONTBIJT Paus Johannes Paulus de tweede zal vrijdag met de Italiaanse premier Andreotti het ontbijt gebruiken in de abdij van Monte Cassino. De ontmoeting heeft 19 dagen voor de Italiaanse verkie zingen plaats. NIET DIPLOMATIEK De 48 jaar oude echtgenote van de Nederlandse ambassadeur bij de Raad van Europa heeft gisteren een verkrachtingspoging in de bossen rond Straatsburg kunnen afweren, zo heeft de politie bekend gemaakt. Mevrouw Yvonne Breman liep rond twaalf uur met haar labrador in het bos, toen een man van achter in de twintig van zijn fiets sprong en haar in een greppel duwde. Het lukte haar zich van haar aanvaller vrij te maken, die op de vlucht sloeg. Mevrouw Breman was, volgens de politie, geschokt door het incident maar had geen verwondingen opgelopen. De politie zei dat het slachtoffer e de man heeft gegeven en dat ei

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9