Piet Wijnberg (Ajax) mist „nog beetje lef" Koffiemelk in de koffie. Kleine moeite, grootverschil. VRIJ-UIT Talent kweek je niet op klei of bij oostenwind. FBO akkoord met concept voetbal-cao Vorig jaar amateur, nu in bekerfinale r Profclubs zien af van shirtreclame DINSDAG 15 MEI 1979 SPORT PAGINA 11 nhet laatste nummer van 1Q7R mpliamnnr ynnHe>r Hit* innkn rtni ■—.-riTimfTM— ra—«i ui ■Timrr~—mak en heeft met een mat mint- de hele voetbal' In het laatste Voetbal International schrijft hoofdredacteur Joop Niezen dat Nederland drukdoende is zijn grote naam op voetbalge- bied te verspelen. In recente interlands ging het Oranje team kansloos ten onder tegen West-DuitslandItalië en Po len. In de Europa-Cupwed strijden werden de Neder landse ploegen onthutsend snel aan de kant gezet en de lagere vertegenwoordigende elftallen presteerden evenmin veel. Hij concludeert dat wat na lange jaren is ontstaan in een fractie daarvan blijkt te kun nen worden ontbonden". Niezen gaat in zijn stuk eerst eens na waaraan wij die voetbalroem van de periode 1970-78 nu eigenlijk te dan ken hadden. Hij zegt te vrezen dat die successen niet of nauwelijks gebaseerd zijn geweest op een doelgericht technisch beleid". De opmars van het Nederlandse voetbal is begonnen bij Ajax, zo betoogt hij, dat in het TOE VALLIGE bezit was van de toptalenten CruijffKeizer en Swart een drietal dat de rest van de ploeg "verrijkte" en met het totaalvoetbal (een afschuwelijk woord overi gens) aan andere clubs de weg "Cruijff, Keizer, Swart voet ballen niet meer. Ze werden vervangen door anderen die echt heel goed konden voet ballen. Maar ze bleken toch onvervangbaar" Het Nederlands elftal, zo schrijft Niezen, behaalde in 1978 weliswaar zonder die drie evenals in 1974 de vice- wereldtitel, "maar dat cij fermatige resultaat werd be reikt met een voetbalprestatie die niet vergeleken kon wor den met de WK 1974. De af kalving was al ingezet". En die is nu dan geheel en al zichtbaar. Aan gebrek aan talent kan het volgens Niezen niet liggenWe zijn een land met een gewel dige voetbaldichtheid: één op de 14 Nederlanders voetbalt Oinnen KNVB-ver band. Daar moet naar zijn overtuiging het nodige talent bij zitten (of hebben gezeten maar hij vreest dat er niet voldoende deskundig kader is geweest) om het te ontdekken op te leiden en te begeleiden Kort gezegd: de terugval is vol gens Niezen voor een zeer be langrijk deel terug te voeren op (onvoldoende) organisatie "en de mentaliteit daarvan" Grillig Heeft Joop Niezen gelijk? Ik be twijfel het.Zijn stelling dat er een miljoen Nederlanders voetbalt en dat het niet anders kan of daar moeten nieuwe, grootse talenten onder zitten, vindt althans in mij geen aanhanger. Echte, grote talenten (dus niet jongens die erg aardig kun nen voetballen) zijn een gril lige speling van de natuur, iets onberekenbaars. Ik be doel: het ware talent kweek je niet bij 17 graden celsius. op kleigrond bij zachte oosten wind. Er bestaat geen formule voor. Dat is, vind ikzelf, het leuke en boeiende. Dat geej't ook betrekkelijk kleine landen (Uruguay 1924-30, het Wun- derteam van Oostenrijk in de jaren dertig en Nederland in de jaren zeventig) een kans om de top te bereiken. Als het werkelijk voornamelijk een kwestie van getallen en organisatie zou zijn. dan vraag ik me af waarom naties als Engeland en de Sowjet- Unie met hun enorme reser voir aan voetballers er zowel in 1974 als in 1978 niet in zijn geslaagd de laatste 16 van het WK voetbal te bereiken. Engeland heeft toch een rijke traditie op het gebied van de voetballerij en de Sowjet- Unie is er alles aan gelegen om vooral bij teamsporten te la ten zien waartoe socialisti sche collectieven in staat zijn. De selectie en begeleiding zijn daar veel nauwgezetter dan bij ons. En tóch... Ander voorbeeld: waarom komt een zo op sportsuccessen ja gend land als de DDR op voel- balgebied zo weinig impone rend voor de dag? Omdat er niet goed geselecteerd wordt of omdat er niet voldoende voetballers zijn? Nee, omdat groot talent, dat een ploeg bo ven de middelmaat uittilt zich niet laat forceren, niet af- roepbaar is. Anders gezegd: geen rekenkundig gegeven is. Daarmee wil ik zeker niet ge zegd hebben dat je in dit ver band Gods water wel over Gods voetbalvelden kunt la ten lopen, dat organisatie er niets toe doet. Je mag verwachten dat uit 1000 voetballers meer naar voren Het ware talent, als dat van Cruijff, kweek je niet bij 17 graden celsius. komt dan uit 100 en natuur lijk is een zorgvuldige selectie en opleiding van belang. Je moet ten slotte de goede voet ballers er uitpikken en verder helpen. Maar de ware talenten? Die zijn er of die zijn er niet. Ik weiger ook te geloven dat er Cruijffs. Keizers of Swarten verloren zijn gegaan door onvoldoende selectie of opleiding. Zó slecht en blind is de vaderlandse voetbalgemeenschap nu ook Heuvel maken heeft met een wat mys tiek, maar ook op tal van an dere gebieden zich voort doend "ritme"Posities zijn er om veroverd en weer verloren te worden. Op bloei volgt ver dorring. Wie de top van de heuvel heeft bereikt, kan daar een tijdje blijven staan, maar zal toch naar beneden moeten. Naar mijn gevoel zijn we na de geweldige successen van 1970-78 beland ineen fase dat het Nederlandse voetbal, ook door een zekere verzadiging, van de heuvel af moet komen We donderen stellig niet terug in het dal. Nee, zo somber zie ik het niet. Het Nederlands elftal en tal van clubs zullen in de komende ja ren zeker nog heel verdienste lijke prestaties leveren. Maar de top van weleer zal niet zo gauw meer worden bereikt. Totdat nieuwe talenten, opko mend in een weer geheel ver frist klimaat, doorbreken. En let op: ze zullen er slaan zon der dat de Zwartkruisen kunnen zeggen waardoor. Ex-topspelers Niezen pleit nu vooreen doelge richte aanpak in vertegen woordigende teams van wat zich als "talent" heeft aange diend, "te beginnen bij de Ue- fa-jeugd (16-18 jaar), maar wel onder het patronaat van het betaalde voetbal". Hij zou bij die opleiding/begeleiding voormalige beroemde spelers ingeschakeld willen zien. "Wat hebben we gedaan met al die ex-topvoetballers waar de hele voetbalwereld huizen hoog tegenop keek? Niels!" "Wij hadden Cruijff, Keizer, Swart. Ze zijn NIET actief op voetbaltechnisch gebied o.a. omdat ze geen diploma's heb ben. Nou. als ik 16 jaar was, zou ik Cruijff als trainer pre fereren boven welke A-trai ner dan ook. Want Cruijff kan mij dingen leren die geen en kele A-trainer kan weten. En van Cruijff wil ik het aanne men Ik maak me sterk dat de inschakeling van Cruijff, Keizer. Swart, Van Duiven- bode. Israel. Pieters Graaf land, Bals. Muller, Mulder en stimulans zou kunnen beteke nen Er zou gegarandeerd een andere "professionelere"sfeer ontstaan Er zit zeker wel wat in. Maar ik ben er helaas veel minder van overtuigd dan Niezen dat gro te voetballers ook goede in structeurs zijn. Dat vereist weer heel andere vaardighe den (geduld, helderheid, inle ving in het gedragspatroon van een jongere e.a.). Wie die dingen bezit, zou zich ver moedelijk ook wel enige moei te hebben gegeven om een trainersdiploma te Prest ige is mooi om mee te be ginnen, maar er moet wel iets gedegens achter zitten,anders vervluchtigt het snel. Door Ruud Paauw Schop Een dag of wat geleden ver toonde de AVRO-tv een film over het trainingskamp van Russische topturnsters. Er ging een wat izegrimmig sfeertje van uit. zodat ik even dacht dat het produkt stiekem was vervaardigd door gesle pen dissidentenMaar nee .het regime had er zelf de hand in gehad Wonderlijk. Al die witte, afgetrokken bek- kies van die meiden, die lege, vreugdeloze ogen. ik werd er een beetje beroerd van. In die film zat een aantal frag menten van een gesprek tus sen Elena Moekhina (wereld kampioene 1978) en haar trainer Klimenko. Nou ja, "gesprek", Klimenko zat aan één stuk door volstrekt hu morloos tegen haar aan te leu teren: je doet dit niet en je doet dat niet. je gooit er met de pet naar. waarom doe je je best niet, je moet hard aanpakken enz.enz. Niet om aan te horen. En Willem Elsschot heeft het toch zo duidelijk gezegd: "Zwijgen kan niet worden verbeterd". Moekhina zat er stilletjes bij. Kapot, de schurft in. Maar ik ontdekte toch even een boos aardige flikkering in haar ogen. Dat geeft hoop. Eens. als het er niet meer toe doet voor haarzelf .zal ze misschien teruggaan en die Klimenko een enorme schop voor zijn la zer verkopen. Ach,het gebeurt natuurlijk niet. Maar mijn zegen hééft ze al- UTRECHT - De algemene vergade ring van de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO) heeft zich gisteravond in Utrecht una niem uitgesproken vóór de con cept-cao voor het betaalde voet bal, die na onderhandelingen tussen de afgevaardigden van de voetbalwerkgevers (de clubs) en de spelers tot stand is gekomen. "De principe-overeenkomst kan, wat de FBO betreft, getekend worden", aldus een verheugde Bart Nijland, voorzitter van de onderhandelingsdelegatie van de werkgevers. "Het wordt de eerste cao tussen voetbalwerkgevers en -nemers in de wereld". De huidige tekst van de overeen komst wijkt op enkele punten af van die van een vorig concept. Was er toen sprake van 34 werku ren voor profs en 20 voor semi- profs, in de nieuwe versie worden dat resp. 36 en 22 werkuren. Met dispensatie kan voor semi-profs ook een werkweek van 18 uur worden vastgesteld. Het gevolg van de aanvaarding van de cao zal zijn dat aan alle spelers het minimumloon moet worden betaald, hetgeen sterk kosten- verzwarend zal kunnen gaan werken. Nijland: "De'clubs zullen noodge dwongen het beloningssysteem moeten herzien. Heel wat spelers zullen in principe alleen voor het minimumloon moeten gaan voetballen en pas een premie krijgen als er een zeer bijzondere prestatie is geleverd. Als je niets aan het beloningssysteem zou doen, kost die verplichting het minimumloon uit te keren alle clubs samen in Nederland zo'n drie miljoen gulden per jaar". De vereniging van contractspelers (WCS) beslist aanstaande vrij dag in Zeist of ze het onderhan delingsresultaat aanvaardt. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Vorig jaar voetbalde hij nog als amateur bij FC Utrecht, op 11 maart dit jaar maakte hij zijn entree tegen NAC in Ajax-1 en vanavond werkt hij hoogstwaar schijnlijk mee aan de bekerfinale tegen FC Twente, RMwl Piet Wijnberg: "Ik ben verdediger geworden omdat ik het s ADVERTENTIE Wiersma in sectiebestuur ZEIST - Roel Wiersma. oud-speler van PSV en oud-international wordt de opvolger van Martin Snoeck in het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB. Wiersma is kandidaat gesteld door de 37 spelersraden van de clubsin het betaald voetbal. Hij is erevoorzitter van de WCS, de belangenorganisatie van de spe lers in het betaald voetbal. Wiersma wordt in het sectiebestuur de vertegenwoordiger van de spelers. Hij neemt de zetel in van Martin Snoeck. Wiersma wordt als lid van het sec tiebestuur tijdens de algemene vergadering betaald voetbal op i geïnstalleerd. Piet Wijnberg, een 21-jarige Hilver summer, die 1 maart afzwaaide als militair en daarna al gauw werd belast met een defensieve taak bij Ajax. Een opdracht die hem veel beter bevalt dan in de periode dat hij soldaatje speelde ("De dienst is voor mij een be lemmering geweest"), ook al heeft hij vermoedelijk juist aan het verdedigen van 's lands be langen zijn doorbraak te danken in zijn voetbalcarrière. "Tegen West-Duitsland in mei vo rig jaar in Sittard was ik de uit blinker in het militaire elftal, evenals veertien dagen later in Triëst tegen Italië. Mijn directe tegenstander was Paolo Rossi, die wist alleen een doelpunt te maken uit een strafschop. Verder is hij niet gekomen. Die twee wedstrijden zijn zeker belangrijk voor me geweest. Tot die tijd was ik bij Utrecht amateur en was ik niet verder gekomen dan het C- elftal. Daarna kreeg ik opeens een contract aangeboden. Ik kon een basissalaris van 4800 gulden krij gen. Hetzelfde bedrag dat ik ook als amateur als vergoeding voor mijn reiskosten Hilversum- Utrecht had gekregen. Het sloeg nergens op, zo laag was het. Ik zei: over twee weken kom ik te rug. Als ik dan niet meer kan krij gen, ga ik terug naar de ama teurs". Bedenktijd Voor die bedenktijd voorbij was had Utrecht zich echter al van de bal laten zetten door Ajax dat zijn tegenstander via een tweejarig contract "met een veel aantrek kelijker salaris" simpel buiten spel zette. In eerste instantie leek Ajax niettemin de verliezer in de tweekamp te zullen worden om dat het medische team van Ajax lange tijd meer last van hem had dan zijn tegenstanders. Acht maanden lang sukkelde Wijn berg. Eerst met zijn knie, die hij tijdens een training blesseerde, later verdraaide hij zijn rugwer vel. Pas toen hij uit militaire dienst kwam ging het goed. Daarbij kreeg Wijnberg het geluk aan zijn zijde, door het ongeluk van zijn "concurrenten" voor de voorstoppersplaats, Pim van Dord en Kees Zwamborn. Van Dord heeft dit seizoen inmiddels voor zichzelf afgeschreven omdat hij opnieuw een operatie zou moeten ondergaan en Zwam born, die geblesseerd en ge schorst is geweest, kan een come back op korte termijn vergeten als Wijnberg zich blijft manifes teren, zoals hij in zijn vijf volledi ge wedstrijden tegen NAC, Haarlem, NEC, Vitesse en Feye- noord heeft gedaan: snel en op vallend, zelfverzekerd als verde diger. Tevreden In dat opzicht kan hij ook tevreden zijn. Niet in opbouwende zin. "Zo gauw hij moet aanvallen weifelt hij en is hij onzeker", aldus trai ner Cor Brom, wiens woorden alleen maar onderstreept kunnen worden door Wijnberg zelf: "Ik mis nog een beetje lef. Dat komt volgens mij omdat ik iedere keer onder druk sta. Iedere keer is er de spanning: speel ik wel of speel ik niet. Als ik iets onderneem en ik ga in de fout dan sta ik er waar schijnlijk weer naast. Daarom wacht ik nog even voor ik meer ga doen dan verdedigen. Deze we ken zie ik gewoon als een leerpe riode". Als verdediger profiteert Piet Wijnberg van zijn ervaring die hij bijna tien jaar bij Het Gooi in Hil versum heeft opgedaan als spits- speler. "Ik maakte in die tijd on geveer vijftig goals per seizoen. Erg leuk natuurlijk, maar op een gegeven moment werd ik dat zat. Ik wilde meer voetballen, over zicht hebben, het spel verdelen, opkomen als verdediger. Nu ik voorstopper ben heb ik het veel meer naar mijn zin. Ook al omdat je als verdediger het voordeel hebt dat je alles op je ziet afko men. Zelf heb ik dan nog eens het extra voordeel dat ik weet hoe aanvallers reageren". Wellicht omdat hij zelf als voorhoe despeler de nodige schoppen en klappen heeft moeten incasse ren, ziet Wijnberg er zo nu en dan niet tegenop om zijn tegenstan der fors aan te pakken. Als het moet haal ik een speler hard onderuit. Je denkt dan: bal kwijt, boem. Het gaat om mijn brood en dat van het hele elftal, zonder dat je een speler het ziekenhuis in werkt", aldus Wijnberg die net zo weinig tijd nodig heeft gehad om zich een plaats in Ajax-1 te vero veren als om zich een "professio nele" houding aan te leren. Schoenmaker en Ouwehand naar Amerika DEN HAAG - Rob Ouwehand van FC Den Haag staat in de belang stelling van de_ Amerikaanse voetbalclub Edmonton Drillers, de ploeg van manager Hans Kraay. Kraay is momenteel in Nederland om versterking te zoeken voor zijn club. Ouwehand is de tweede speler van FC Den Haag, die binnen een week naar Amerika vertrekt Het afgelopen weekeinde begaf Lex Schoenmaker zich al naar de Verenigde Staten om de con tractbesprekingen af te ronden. Zowel het vertrek van Schoen maker als dat van Ouwehand is een gevolg van de lagere contrac- ten, die FC Den Haag om finan ciële redenen aan zijn spelers heeft aangeboden. Ook het Londense Arsenal dat af gelopen zaterdag de Engelse "cup final" won kan de toekomst niet zonder zorg tegemoet zien. Drie van de beste aanvallers, allen Ieren, zijn van plan als hun con tract met Arsenal erop zit. naar de VS te gaan waar zij behoorlijk meer kunnen verdienen. Het zijn Liam Brady, David O'Lea- ry en Frank Stapleton. UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de sectie betaald voetbal zal de ko mende voorjaarsvergadering op 26 mei voorstellen het plan shirtrecla me in te voeren in de ijskast te plaatsen. De clubs staan achter dit voorstel. „Wij vinden", aldus FBO-voorzitter Leo van Zandvliet, „dat er op dit moment - door de omstandigheden gedwongen - geen aanleiding is te komen met een besluit tot invoering van shirtreclame". Door de noodgedwongen stellingname tegen de shirtreclame zit de FBO nu op de lijn van het vórige sectiebestuur, dat onder leiding van mr. J. Hogewoning stond. Die doorzag in november 1978 bij het invoeren van de shirtreclame grote weerstand in politieke kringen. Toen de clubs zijn zienswijze niet wensten te delen, trad hij met zijn financieel deskundige Ton Zwikstra en mr. Max Tripels af. Zes maanden later heeft het drietal ook van de clubs zijn gelijk gekregen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11