JON Overleg op til tussen Peking en Moskou SPD en PvdA bespreken meningsverschillen Het Europees Parlement gelooft er niet meer in Tony Benn: de Labour-rebel G0EDK00P«*GEZELLIG MOSKOU MELDT SALT-2 Explosie in munitie fabriek bij TelAviv VRIJDAG 11 MEI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) DEN HAAG - De Partij van de Ar beid en de Westduitse sociaal democratische regeringspartij, de SPD, hebben afgesproken in de toekomst verder te praten over hun meningsverschillen. Dat is een van de resultaten van het ge sprek, in Den Haag, tussen een aantal Pvd A-prominenten en SPD-voorzitter Willy Brandt. Brandt, die naast zijn partijvoorzit terschap de SPD ook aanvoert in de Europese verkiezingen, en die waarschijnlijk de belangrijkste woordvoerder wordt van de so cialistische fractie in het Europe se Parlement, werd in Den Haag geconfronteerd met een aantal kritische opmerkingen van PvdA-zijde. Vertolkers daarvan waren de kersverse partijvoorzit ter Max van den Berg, de nieuwe internationaal secretaris Maarten van Traa. Voorts waren Europees lijsttrekker Vondeling en Joop den Uyl bij het gesprek aanwezig. Het onderhoud staat in het kader van het agressieve debat dat zich de laatste jaren heeft ontsponnen tussen PvdA en SPD over de be roepsverboden in de Bondsre publiek. "De situatie waarin de SPD openlijk zei, dat de PvdA slechts uit chaotische figuren be stond, en de PvdA hetzelfde over de SPD dacht maar het niet har dop zei, moeten we nooit meer te rugkrijgen", aldus Van Traa. "Er zijn verschillen, maar de relatie met de SPD is voor ons te belang rijk om die naar een nulpunt te laten dalen". Overigens werden de meeste plooien in die relatie al gladgestreken tijdens een bij eenkomst, eind vorig jaar, in het Duitse Bad Munstereiffel. Behalve over de beroepsverboden maken de Nederlandse socialis ten zich zorgen over de standpun ten van de SPD met betrekking tot kernenergie, milieupolitiek en ontwikkelingshulp. De PvdA heeft nogmaals een dringend be roep op Brandt gedaan om bondskanselier Schmidt te over reden de 0,3 procent ontwikke lingshulp naar 0,7 te brengen. Ook werd gewezen op de onrust over het aantal Westduitse kern centrales langs de Nederlandse grens. Op beide punten is de poli tiek van Schmidt volkomen te gengesteld aan het socialistische verkiezingsmanifest voor de Eu ropese verkiezingen, vindt de PvdA. 'Ik zie geen reden, waarom het niet mogelijk en nuttig zou zijn voor partijen die eikaars buren zijn, om te praten over hun opvattin gen. Hoe aanzienlijk die ook ver schillen", aldus Brandt. "De me ning binnen de SPD over bij voorbeeld kernenergie veran dert. Ook ik was in het begin een voorstander van een vreedzaam gebruik van kernenergie. Het laatste congres van de SPD werd al een aanzienlijk genuanceerder standpunt ingenomen, namelijk dat voorrang moet worden gege ven aan het gebruik van steen kool als energiebron. Bovendien is sindsdien besloten geen nieu we kerncentrales meer te bou- Ook over het lidmaatschap van de NAVO verschillen PvdA en SPD aanzienlijk van mening. Brandt: "Ik weet dat de PvdA niet erg en thousiast is over de NAVO en ik zou blij zijn als ik kon zeggen dat de NAVO niet meer nodig was. Het is een kwestie van beoorde ling. De NAVO is tenslotte geen voetbalclub, en zelfs daarvan is het erg moeilijk je lidmaatschap op te zeggen". De socialistische voorlieden lieten zich de lunch in Den Haag goed smaken. Vlnr. Pvd A-voorzitter Max van den Berg, Willy Brandt, Joop den Uyl en de nieuwe buitenlandsecretaris van de PvdA, Maarten van Traa. (Van onze correspondent) LONDEN - Hoewel ex-premier James Callaghan door de La- bour-parlementarièrs opnieuw als partijleider is gekozen, heeft zich nu al een schermutseling af gespeeld om het toekomstige be heer van de partij. En de eerste stoot is niet gegeven door een partijgenoot die, nu er een Con servatieve regering aan het be wind is, tot het toekomstige La- bour-schaduwkabinet wil door dringen, maar door een notoire dwarsligger die pertinent weigert zitting te nemen in dit invloedrij ke college. Die persoon is Tony Benn, voor heen lord Anthony Wedgwood Benn (hij gaf zijn titel op), in het kabinet-Callaghan minister voor energie. Het probleem met Benn was en is dat hij tot de ultra-linkse vleugel van Labour behoort, er marxistische ideeën op na houdt en door de rechtervleugel wordt beschouwd als een weinig tact volle Zwarte Piet, die op Sin terklaasavond het plezier van de kinderen vergalt. Hoewel Benn het zelf ontkent, be staat er weinig twijfel aan dat hij het leiderschap van de Labour- partij ambieert - maar minder om persoonlijke dan om ideologi sche redenen. James Callaghan, die in de Labourregering steeds een matigende factor is geweest, heeft er geen geheim van ge maakt dat hijzelf en zijn getrou wen voor zijn troonopvolging de voorkeur geven aan de joviale ex- minister van financiën, Denis Healy. Tony Benn, die in de afgelopen ja ren verscheidene linkse geluiden heeft laten horen en in tegenstel ling tot zijn kabinetscollega's persconfrontaties niet uit de weg ging, is voor Callaghan steeds een onberekenbare factor geweest. Te meer omdat hij allerminst een domoor is en van iedere leidende groep van Labour wel deel uit moest maken om niet op te vallen door zijn afwezigheid. Nu heeft de voormalige lord Weg- dwood Benn echter van tevoren laten weten dat hij geen deel wil uitmaken van het nog te vormen „schaduw"- of „oppositie"-kabi- net. Daarmee geeft Tony Benn het recht op om in de „voorste banken" van het parlement te zit ten, maar hij wint daarmee het privilege om als achterbank-zit- ter ongebonden aan de richtlij nen van de partijtop, zijn per soonlijke meningen te uiten. Wat Tony Benn het meest dwars zit is dat er drie niveaus zijn in de Labourpartij - het (schaduwka binet, dat eigenlijk de lakens uit deelt, het gekozen partijbestuur, dat een formaliteit is en ten slotte de partij zoals die vertegenwoor digd is op het partijcongres door afgevaardigden van de vakbon den. Benn vindt dat het partijcongres het meer voor het zeggen moet krijgen, dat de beslissingen door dit congres genomen niet zonder meer door het bestuur en het (schaduwkabinet genegeerd kunnen worden, zoals in het ver leden. Hij is bovendien een fel te genstander van de Britse deel neming in de EG. Hij wil ook meer dagbladen die pro-Labour zijn om een evenwichtiger beeld te geven van wat er in het Ver enigd Koninkrijk leeft. Benn is een fervent voorstander van na tionalisatie van grote bedrijven, en meer sociale voorzienin gen. Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. MOSKOU (AFP) - Radio-Moskou heeft gistermiddag de eerste offi ciële mededeling in de Sowjet- Unie gedaan over de bekendma king door de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Cy rus Vance, over het tweede Salt- akkoord. Het officiële persbureau Tass meldde uit Washington dat pre sident Carter en minister van de fensie Harold Brown hadden ge zegd dat het nieuwe akkoord het gevaar van een kernoorlog zou verminderen en een positieve rol zou spelen in de verhouding tus sen de VS en de Sowjet-Unie. In het bericht van Tass werd niet gezinspeeld op de mededeling van Vance over de top van Carter en Brezjnjev. Gewoonlijk betrouwbare kringen in Moskou zeiden dat een geza menlijke bekendmaking over tijdstip en plaats van de top ver moedelijk vanavond zou worden uitgegeven. De Chinese vice-premier Deng Xiaoping heeft gisteren in ant woord op vragen tegen journalis ten gezegd dat China niet tegen Salt is, maar dat het niet gelooft in het stellen van blind vertrouwen in Salt-2 of een andere overeen komst met de Sowjet-Unie in het geloof dat de overeenkomst het uitbreidingsdrift van Moskou zou tegenhouden. correspondent) LUXEMBURG Het Europese parlement is als een nachtkaars uitgegaan. Dit idee drong zich op na de laatste gewone vergadering van de 198 mannen en vrouwen die de afgelopen jaren de 250 miljoen inwoners van de Europese Gemeenschap mochten vertegenwoordigen. De bijeenkomst van afgelopen week verschilde in niets van de vorige: na veel gepraat werden de lichten gedoofd. Het duurt nog minder dan vier we ken voordat de inwoners van de Europese Negen naar de stembus mogen om 410 nieuwe afgevaar digden voor de Europese as semblee te kiezen. Desondanks overheerste in het Luxemburgse Schumann-gebouw, het „huis" van de assemblee, een groot gebrek aan interesse, niet in het minst bij de parlementariërs zelf. Driekwart van de 198 komen niet terug: ze zijn niet kandidaat of ma ken geen kans om gekozen te wor den. De anderen die wel terugkeren in het nieuwe parlement, waren op verkiezingstournee. Met toespra ken thuis zijn meer stemmen te halen dan met politiek bedrijven in het parlement zelf - dat is nu een maal de onaangename waar heid. Zoals altijd waren de tribunes (voor publiek en pers) en de vergaderzaal zelf gisteren al zo goed als leeg (de zitting eindigde vanochtend). De lange litanie van rapporten en ver slagen die nog waren blijven liggen, vermocht niemand meer te boeien: zonder debat werd goedkeuring verleend door de kleine groep ge trouwen die - meer uit noodzaak dan uit idealisme - nog aanwezig Belangrijkste gebeurtenis was mis schien nog - symbolisch voor de verhoudingen in de EG - dat het parlement weer eens het hoofd boog voor de Europese minister raad, de enige bron van macht in het verenigde Europa. Het ging om de 118 nieuwe personeelsleden die het parlement wil aantrekken in verband met de uitbreiding van 198 tot 410 leden. De ministers van de Negen schrap ten deze post op een begroting die het parlement had ingediend. Een aantasting van ons begrotings- recht, protesteerde de commissie voor de begroting met enig misbaar - tenslotte is het meepraten over de bestemming van de 20 miljard gul den die de Gemeenschap jaarlijks kost, de belangrijkste bevoegdheid van de parlementariërs. Het parlementsbureau - voorzitter, vice-voorzitters - gaf toch maar toe om moeilijkheden te vermijden - tenslotte had het halve parlemen tairejaar al in het teken gestaan van niet altijd even duidelijk touwtrek ken over de Europese begroting. „Wij toonden aan dat we bevoegd heden met vastberadenheid en succes kunnen uitoefenen", prees parlementsvoorzitter Emilio Co lombo zijn collega's nog in een af scheidsrede, maar veel indruk maakte het niet. De zitting eindigde met de bespre king van een hele reeks landbouw problemen, hetgeen ook enige symbolische waarde heeft, aange zien het gemeenschappelijk land bouwbeleid de belangrijkste ver worvenheid van de Europese Ge meenschap is. Gelukkig viel daar bij nog een opmerking te noteren, die aan het Europese politieke be drijf enige allure geeft, al is het maar een humoristische. Europees landbouwcommissaris Finn Olav Gundelach, keerde zich tegen de „conventionele wijsheid" dat het landbouwbeleid niet twee heren - producenten en consumen ten - tegelijk kan dienen. „Elk jaar na onze prijsvoorstel len", zo nep hij uit, „betrekken de legers van consumenten en producenten hun posities. Het doet aan 1914 den ken". Gundelach sprak ook over „oude onbuigzaamheid" en „ingegraven posities". Dat moet veranderen, zei de Deense commissaris strijdbaar, „want politiek wordt gemaakt voor mensen en mensen worden niet voor de politiek gemaakt". Helaas was vrijwel geen mens meer aan wezig toen hij dat zei. TEL AVIV (Reuter/UPI) - Zeker veertien mensen zijn gisteren gewond bij twee explosies in een munitiefabriek even ten noorden van Tel Aviv. Het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (FDLP) heeft zich verantwoordelijk ge steld voor de ontploffing. Vol- ONDERZOEK (AFP) - De presi dent van El Salvador, generaal Carlos Humberto Romero, heeft een onderzoek gelast naar de schietpartij bij de kathedraal van San Salvador d;e afgelopen dins dag aan zeventien mensen het le ven heeft gekost. Hij zei het ver lies aan levens te betreuren. gens het Palestijnse persbureau Wafa in Damascus hebben de guerrillastrijders minstens 50 Is raëli's gedood of gewond bij de aanslag op de wapenfabriek. On der de slachtoffers zouden mili taire deskundigen zijn. Een woordvoerder van de politie van Tel Aviv heeft ontkend dat de ontploffing in de wapenfabriek het werk was van een Palestijns commando. "Het was een be drijfsongeval. Een aantal mijnen ontplofte. Het is volstrekt duide lijk dat het geen aanslag van Pa- lestijnen was". Volgens de woordvoerder was het personeel van de fabriek nog bezig met het vaststellen van de juiste toe dracht van het ongeluk. PEKING (UPI) - China en de Sow jet-Unie zijn overeengekomen uitgebreide bilaterale besprekin gen te houden die een oplossing zouden kunnen brengen voor de vijandige betrekkingen die al meer dan 20 jaar tussen beide landen bestaan. Dit hebben Chi nese kringen in Peking gisteren gezegd. Behalve het grensgeschil zouden verbetering van de betrekkingen en het ontwikkelen van handels-, wetenschappelijke en technolo gische uitwisselingen onderwer pen van gesprek zijn, aldus ge noemde kringen. De besprekingen die al gaande zijn over het reeds lang bestaande grensgeschil zullen afzonderlijk worden voortgezet. China zegt dat Sowjet-troepen onwettig ca 386.000 vierkante mijl Chinees gebied bezetten. Andere kringen in de diplomatieke gemeenschap in Peking zeiden dat de Chinese instemming met het pogen tot betere betrekkin gen te komen, op 5 mei door func tionarissen van het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken werd meegedeeld aan de Russi sche ambassadeur, Ilja Sjtsjer- bakov. Het was het Chinese ant woord op een nota van 17 april van Sowjet-minister van buiten landse zaken, Andrei Gromiko, waarin werd aangedrongen op rechtstreekse besprekingen tus sen Moskou en Peking. Het is niet bekend wanneer en waar de voorgestelde onderhandelingen worden gehouden. De Chinese regering maakte op 3 april be kend dat zij niet haar 29 jaar oude militaire bondgenootschap met Sowjet-Unie zou verlengen. Dit zou volgende lente aflopen. China heeft de Sowjet-Unie vele ja ren lang hegemonistisch en im perialistisch genoemd. De ver oordelingen werden in januari nog krachtiger toen door de Sowjet-Unie uitgeruste Vietna mese troepen Kampuchea bin nenvielen. China verbond zich na de commu nistische revolutie van 1949 met de Sowjet-Unie. Beide landen werkten tijdens het bewind van wijlen partijleider Mao zedong op het gebied van buitenlandse za ken nauw samen tot 1958. Twisten over het leiderschap van de internationale communisti sche beweging en een gemelde Sowjet-weigering China te hel pen atoomwapens te vervaardi gen waren er de oorzaak van dat de vriendschap ophield. De breuk werd compleet nadat Sowjet-premier Nikita Chroesjtsjov alle economische en militaire hulp aan China opzegde. Een man, wiens identiteit niet bekend is, heeft gisteren tijdens een herdenkingsdienst in Rome voor de vermoorde Aldo Moro, de voorzitter van de Italiaanse Senaat duchtig aan de oren getrokken. Met hulp van anderen werd Fanfani bevrijd uit de hechte en pijlijke greep. Het motief voor het unieke optreden van de gearresteerde dader is vooralsnog duister.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9