Noodremprocedure Bestek'81 kan jaar doorwerken Geen behoefte aan gevechtsfuncties Fietsroute weinig invloed op winkelomzet ANWB: Maak van Waddeneilanden nationaal park Jubileumwedstrijd v.v. Oegstgeest 1 - FC Den Haag VRIJDAG 11 MEI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Nederlandse toeristenbond ANWB meent dat de vier Waddeneilanden zo spoedig mogelijk moeten worden uitgeroepen tot nationaal park. Met de aanwijzing van de eilanden Texel, Vlieland, Terschelling en Schier monnikoog tot nationaal park kan ei genlijk niet langer worden gewacht, zo meent ing. R. H. ter Heide, chef van de afdeling dagrecreatie van de Bond. Hij stelt zich op het standpunt, dat deze aanwijzing 'hoge prioriteit' moet hebben. De vier Waddeneilanden maken deel uit van een even omvangrijk als am bitieus regeringsplan om in ons land te komen tot een aantal van ruim twintig nationale parken - met uit zondering van Groningen - over ge heel ons land verdeeld. Naast de drie reeds bestaande nationale parken (te weten de Hoge Veluwe, de Veluwe- zoom en de Kennemerduinen) voor ziet dit plan in de instelling van na tionale parken in Friesland (bij Ap pelscha), in Drente (bij Diever, Dwin- geloo en Ruinen), in Overijssel (de Weerribben en het gebied rondom Haarlerberg en Holterberg), in Gel derland (Montferland), in Utrecht (de Amerongseberg), in Noord-Holland (de duinen van Schoorl tot Wijk aan Zee), in Zuid-Holland (het gebied de Zilk-Noordwijk), in Zeeland (de Gre- velingen), in Noord-Brabant (de Biesbosch, de Strabrechtse Heide, de Loonse- en Drunense duinen) en in Limburg tenslotte (de Grote Peel, de Hamert en de Meynweg). Met de aanwijzing van een of meer van deze nationale parken mag niet lan ger getalmd worden, zo meent de ANWB, omdat het gaat om het be houd en de instandhouding van de laatste natuurgebieden van formaat, die in ons land nog te vinden zijn. De Toeristenbond noemt nationale par ken noodzakelijk, omdat het gevaar anders niet denkbeeldig is, dat bij het langer uitblijven van deze bestem mingen deze "schatkamers der na tuur" wel eens op de tocht zouden kunnen komen te staan, met alle na delige gevolgen daarvan voor het na tuurbehoud. Vooruitlopend op de beslissingen tot definitieve aanwijzing van deze na tionale parken organiseerde de ANWB een studie- en oriëntatiereis naar Polen, die morgen begint. Een groot aantal 'vakbroeders' van ver schillende instellingen, diensten en organisaties op het terrein van na tuur, natuurbescherming en natuur beheer gaat zich daar oriënteren en bezoekt een groot aantal Poolse na tuurgebieden, waaraan ook de naam van "nationaal park" is gegeven. De ANWB noemt het een goede zaak dat bij de discussie in ons land over het instellen van nationale parken niet wordt voorbijgegaan aan ont wikkelingen in andere landen. Eer der werden in dit kader bezoeken ge bracht aan Engeland en Duitsland en nu dus voor het eerst een bezoek aan een land achter het ijzeren gordijn, waar - bij wijze van spreken - iedere grote stad zijn 'eigen' nationaal park heeft. In Polen telt men twaalf natio nale parken en een dertiende is in voorbereiding. De belangstelling vanuit ons land voor de komende Poolse werkweken is bijzonder groot gebleken. Vrijwel di rect na de openstelling was de in schrijving volgeboekt. Behalve ver tegenwoordigers van de departemen ten van crm en van landbouw en naast afgevaardigden van provinciale diensten van Friesland, Overijssel, Utrecht, Zuid-Holland, Noord-Bra bant en Limburg werden inschrijvin gen ontvangen van bijvoorbeeld Staatsbosbeheer, de Heidemij, de Grontmij, van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland, van het Nederlands We tenschappelijk Instituut voor Toe risme en Recreatie, van de Stichting recreatie en - uiteraard - van de orga niserende instelling, de ANWB, zelf. Het ligt in de bedoeling de komende ervaringen te bundelen in een geza menlijk verslag, opdat nieuwe - Pool se - bouwstenen kunnen worden aangedragen voor de ondersteuning van een beleid, gericht op natuurbe houd. Het programma voor de komende stu die- en oriëntatiereis vermeldt onder meer bezoeken aan het nationale park 'Bialowieza', in Oost-Polen aan de Pools-Russische grens. Dit park wordt wel omschreven als het meest tot de verbeelding sprekende van de 12 nationale parken in Polen. Het park bevindt zich temidden van een uitgestrekt en zeer dun bevolkt bos- en moerasgebied, dat jaarlijks zo'n 200.000 bezoekers trekt. In ons land worden onder de term na tionale parken begrepen die aaneen gesloten gebieden van tenminste 1000 hectaren, bestaande uit natuur terreinen, wateren en/of bossen met een bijzondere planten- en dierenle ven. Volgens de ANWB moeten deze gebieden vanwege hun waarde van natuur en landschap, maar ook uit een oogpunt van openluchtrecreatie in stand worden gehouden. Immers: de zin van de instelling van de natio nale parken is - naast natuurbehoud en natuurbescherming - mede gele gen in het scheppen van mogelijkhe den voor verantwoorde openlucht recreatie. Voor de ANWB geldt, dat deze natuurgebieden (onder bepaal de voorwaarden) voor het grote publiek toegankelijk moeten blijven. CDA-voorstel tot aftopping maakt weinig kans DEN HAAG (GPD) - Het kabinet houdt rekening met de mogelijkheid dat de maatregelen, die eventueel worden genomen als onderdeel van de noodremprocedure (een half miljard extra belasting en een half miljard extra bezuinigingen) van Bestek '81, kunnen doorwerken tot volgend jaar. Volgens minister Andriessen (financiën) kan dit nodig zijn om het hoofd te bieden aan de te verwachten economische problemen in 1980. Bij het debat over de Voortgangs nota Bestek '81 verklaarde de bewindsman dat het kabinet be gin juni, gelijk met het uitbren gen van de jaarlijkse voorjaarsno ta, een definitief besluit over het wel of niet invoeren van de nood rem zal nemen. Andriessen nam hiermee afstand van een nieuw WD-verzoek deze beslissing nu al te nemen. Uit het debat van gisteren bleek dat het CDA-voorstel tot aftopping van de prijscompensatie voor in komens vanaf f 50.000 per 1 juli weinig kans maakt. Zowel PvdA als WD verzetten zich tegen het openbreken van de reeds geslo ten cao's, dat voor deze maatregel nodig zal zijn. De PvdA ziet als oplossing eerder een „uiterst marginale" verhoging van de in komstenbelasting voor inko mens vanaf de halve ton. De WD vindt aftopping van de prijscom pensatie aanvaardbaar, mits dit gebeurt voor de inkomens boven tweemaal modaal (f 60.000). 1 Januari Minister Albeda (sociale zaken) heeft woensdag in de Eerste Ka mer al verklaard dat het kabinet zeker niet op tijd voor 1 juli met een wettelijke maatregel hier voor kan komen, zoals CDA-frac- tieleider Lubbers had gevraagd. Het kabinet overweegt nu de maatregel in te laten gaan op 1 januari. Ook oppositieleider Den Uyl voelt hier voor, mits dit ge beurt in overleg met de sociale partners. Minister-president Van Agt ver klaarde dat het kabinet over weegt het hele pakket maatrege len in één wetsontwerp aan de Kamer aan te bieden. Dit zou nog deze maand gebeuren om zowel Tweede als Eerste Kamer de kans te geven voor de zomervakantie een oordeel over de voorstellen te geven. Naast de prijscompensa tie gaat het hierbij om voorstellen over het doorwerken van de bouwcao en de cao voor uitzend bureaus in de ambtenarensala rissen, de voorgenomen korting op de sociale uitkeringen en de aanpassing van de salarissen van de trendvolgers. Premier Van Agt wees erop dat het kabinet bij het opstellen van de maatregelen niet alleen rekening wil houden met de standpunten van de volksvertegenwoordi ging, maar ook met de maat schappelijke reacties op de plan nen. De ministerraad zal zich vandaag met de uitgewerkte voorstellen van de zogenaamde „Bestekministers" bezig houden. In dit verband kijkt het kabinet ook naar de suggestie van Lub bers om bepaalde indirecte belas tingen te verhogen. Super-btw Minister Andriessen wees een mo tie van de democraat Engwirda voor de invoering van een „super- btw" op energieverslindende en milieuvervuilende luxe produk- ten als overbodig van de hand. Ditzelfde lot trof ook een motie van de D'66'er, waarin hij de rege ring vraagt voor 1 januari 1980 met voorstellen voor belasting heffing te komen. Andriessen ontraadde een motie van Den Uyl, waarin deze voorstelt om ook het hypothecaire krediet dat gebruikt wordt voor de aanschaf van consumptiegoederen, te la ten vallen onder de maatregelen tot beperking van het consump tieve krediet. Bij het debat, dat pas woensdag in de namiddag zal worden voortge zet, zijn ook moties ingediend door de D'66'er Nypels (geen kor ting op de salarissen van de trendvolgers), de socialist Van der Doef (over het begrip passen de arbeid) en de pacifist'Van der Spek (uitbreiding van de sociale voorzieningen voor zwangere vrouwen). Van Dis (SGP) lijkt daarnaast weinig eer te behalen met zijn voorstel, dat de regering nu al maatregelen moet treffen om de noodrem in werking te kunnen stellen. Vrouwelijke officieren: OVIEDO (GPD) - De Nederlandse oorlogsmisdadiger Auke Bert Pattist, bijgenaamd "De schrik van Drente", voelt zich allerminst bedreigd door het verzoek van Nederland aan Spanje om hem wegens zijn oorlogsverleden uit te leveren. "Ik ben al meer dan 15 jaar Spanjaard en Spanje levert zijn landgenoten niet uit", aldus Pattist, die de rel om zijn persoon beschouwt als een storm in een glas water. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buitenlandse za ken verklaarde gisteren dat men het Nederlandse uitleveringsver zoek van Pattist heeft doorge stuurd naar het ministerie van justitie, dat op zijn beurt een rechter moet benoemen om de zaak-Pattist uit te zoeken. Vol gens deze woordvoerder is de kans op uitlevering uiterst klein omdat Pattist de Spaanse natio naliteit heeft. Het uitleverings verdrag tussen Nederland en Spanje is in 1894 getekend en op het ogenblik zijn beide partijen bezig een nieuw uitleveringsver drag samen te stellen volgens de richtlijnen van de Raad van Eu ropa. Pattist meent dat het uitleverings verzoek tot stand is gekomen op aandrang van Nederlandse communistische kamerleden, die politieke munt uit zijn verleden willen slaan. „De hele zaak is aan het rollen gebracht toen een Duitser mij enkele maanden ge leden in Oviedo herkende. Hij is onmiddellijk naar Simon Wie- senthal in Wenen gerend. Deze heeft ogenblikkelijk zijn relaties in Nederland, België en in Duitsland aan het werk gezet. Ik woon al 25 jaar in Spanje en de Nederlandse ambassade in Ma drid weet al tien jaar dat ik in Spanje zit". Auke Bert Pattist, verantwoorde lijk voor de arrestatie van een aantal Nederlanders die via de Sicherheitsdienst de dood von den in Duitse concentratiekam pen, voelt zich, naar hij zegt, „ki plekker". „Ik voel mij precies als vóór de indiening van het ver zoek tot uitlevering. Het is net alsof ze in Nederland op een nacht met volle maan de maan hebben ontdekt". Pattist nam tijdens de tweede we reldoorlog dienst bij de Waffen SS en heeft dientengevolge zijn Nederlands staatsburgerschap verloren. Volgens onze grondwet vervalt de Nederlandse nationali teit wanneer een Nederlander in vreemde krijgsdienst treedt. WIELRENNEN - Jos Lammertink uit Wierden heeft gisteren de Ronde van Midden-Nederland, een wielerklassieker voor ama- tuers over 186 kilometer, gewon nen. De Nederlandse kampioen had op de eindstreep van het sta dion Galgenwaard in Utrecht een voorsprong van zes seconden op Ad Wijnands en Peter Damen. TENNIS - Betty Stöve was gisteren tijdens het toernooi om de open Italiaanse dameskampioen schappen in Rome snel uitge schakeld in haar Partij voor de tweede ronde tegen de Australi sche Dianne Fromholtz. De Ne derlandse tennister verloor met overduidelijke cijfers: 1-6 2-6. TENNIS - Tijdens het internatio nale tennistoernooi voor landen teams in Dusseldorp heeft de Verenigde Staten gisteren met 2-1 gewonnen van West Duits land. Australië won van Mexico. DEN HAAG (GPD) - „De wens om vrouwelijke militairen ook echte gevechtsfuncties te geven, komt vooral van allerlei groepen buiten de krijgsmacht, die alleen maar een volstrekte gelijkwaardigheid willen. Maar praat je met de be trokken vrouwelijke militairen zelf, dan blijkt dat ze daar hele maal niet zo'n behoefte aan heb ben". Dat zei overste A. Wind, comman dante van de Militaire Vrouwen afdeling (MILVA), gisteren in Den Haag, waar hoge vrouwelij ke officieren uit elf NAVO-lan- den drie dagen lang over „De Vrouw in de Krijgsmacht" heb ben gepraat. Dit gebrek aan animo doet volgens overste Wind wel de vraag rijzen wat de zin is van die nadrukkelij ke discussie over het actief vech ten van vrouwen in een leger. „Daarbij komt dat de vaak zeggen zelf te willen bepa len of zij willen vechten. Maar dat is natuurlijk moeilijk: als je een maal gevechtsfuncties voor vrouwen hebt ingevoerd, kan je operationeel niet meer accepte ren dat zij zich daar naar eigen wil weer aan kunnen onttrek ken". Overste Wind ziet in de Nederland se krijgsmacht die gevechtsfunc ties dan ook niet snel komen. „Vooral fysiek zijn er problemen. Vrouwen worden altijd als kader aangetrokken, het zijn immers vrijwilligers, maar dat betekent dat zij, bijvoorbeeld als groeps commandant, in het gevecht al tijd moeten zien beter te zijn dan hun manschappen. Dat kan ern stige problemen geven". De uitlatingen van staatssecretaris Van Lent van defensie, dinsdag bij de opening van de conferen tie, dat vrouwen ook voor de al lerzwaarste gevechtsfuncties in aanmerking moeten kunnen ko men, noemt overste Wind dan ook „puur theoretisch". ADVERTENTIE 111 f1'! Dinsdag 15 mei (ere-divisie) met o.a. Aad Mansveld, Aad Kila, Lex Schoenmaker, Hans Galjé DEN HAAG (ANP) - De demon stratieve fietsroute door de Haag se binnenstad heeft geen grote invloed op de omzetontwikke lingen van de aan die route gele gen winkels. Dat is de voorlopige conclusie van een onderzoek, uitgevoerd door het ministerie van verkeer en waterstaat, die gistermiddag op een persconfe rentie in Den Haag bekend werd gemaakt. De onderzoekers hebben zich nu reeds over deze kwestie uitgela ten, gezien de negatieve berich ten van de zijde der winkeliers over die omzetontwikkeling. De onderzoekers waren eigenlijk van plan pas in juli een tussen tijds rapport uit te brengen. Woensdagmorgen nog broken Haagse winkeliers aan de Prins Hendrikstraat de fietsroute op, omdat zij er een bedreiging van hun omzet in zien. Volgens de onderzoekers echter was van de weinig florissante omzetontwik keling van de betreffende win kels al sprake vóór de aanleg van de route in 1975. In de afgelopen jaren is de gemid delde omzetontwikkeling in to taal tien a vijftien procent minder gestegen dan de landelijke ont wikkeling. Belangrijke redenen daarvoor zijn volgens de onder- zoekers- de sterke overbewinke- ling en de vestiging van grote su permarkten elders in de stad. Daarnaast speelt ook de afname van de bevolking in de betreffen de wijk een rol. Volgens de onderzoekers zijn het vooral gezinnen met lagere in komens, die relatief hoge inko mens hadden. Daardoor is de koopkracht nog sterker afgeno men, zo concluderen zij. De voorlopige conclusie geldt al leen voor de fietsroute in Den Haag. Cijfers die betrekking hebben op de tweede experimen tele route in ons land, in Tilburg, zijn nog in bewerking. Daar lig gen echter minder winkels langs de fietsroute. De onderzoekers wijzen er nog op dat er momenteel een onderzoek aan de gang is waarin de omzet ontwikkeling van de bedrijven langs de fietsroute wordt verge leken met die van bedrijven die gelegen zijn in straten waar soortgelijke onstandigheden, zo als overbewinkeling en dergelij ke optreden. Dan zal een betere vergelijking mogelijk worden, aldus de onderzoekers. De Haagse route die ruim zes kilo meter lang is, is nog niet helemaal klaar. Zij heeft in totaal elf mil joen gulden gekost, dat wil zeg gen ongeveer 2200 gulden per meter. De onderzoekers hebben daarnaast nog een gebruiks- en belevings onderzoek uitgevoerd waarin zij de geènqueteerden „het hemd van het lijf' hebben gevraagd. Enkele resultaten: De route door Tilburg is meer in trek dan die door de residentie. Is het gebruik in Den Haag op ongeveer hetzelf de niveau gebleven, in Tilburg is het meer dan verdubbeld. 78 Procent van de ondervraagde inwoners van Tilburg heeft het gevoel dat men er wat betreft de veiligheid op vooruit is gegaan. Vier procent vindt van niet. Voor Den Haag gelden de percentages 66 en 12.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7