Vraagprijs aan gemeente AMF-huizen: 13 mi] ioen Provincie: Tanks weg uit duinen \]eic/se agenda Onderwijs buitenlandse kinderen in Leiderdorp Door onbekende eigenaar aangeboden Bestuurder rijdt door na ernstig ongeluk Weer duizenden padvinders naar St. Jorismars Hongerjaar 1566': bedroevend slecht ?Onze adviezen zijn niet serieus genomen LEIDERDORP - In Leiderdorp zal een organisatie worden opgezet voor het geven van onderwijs aan buitenlandse kinderen. Het plan is, een opvangklas voor deze kin deren te vormen, die moet dienen als een soort schakelklas, vóórdat de kinderen op een gewone lage re school worden geplaatst. Het accent van het onderwijs - dat voor elk kind hoogstens één jaar zal duren - ligt op het aanleren van de Nederlandse taal. De schoolbesturen hebben op het plan van de gemeente al positief gereageerd. "Samen met de ge meente Leiden wil Leiderdorp er ook voor zorgen, de betrokken leerkrachten te begeleiden", al dus berichtte wethouder Verdier (CDA) gisteravond de commissie onderwijs. Op een herhaald Leids verzoek orih een bijdrage te verlenen in de kosten van het Pedologisch Insti tuut wenste de commissie nog niet in te gaah. Eerst moet er een duidelijk inzicht komen in de exacte kosten, die het instituut voor hulp aan de Leiderdorpse kinderen moet maken. Iedereen, die subsidie aanvraagt, moet dat met getallen hard maken, dus ook het Pedologisch Instituut, zo vonden de commissieleden. De voormalige kleuterschool "Klein Duimpje" aan de Kom van Aaiweg zal worden verbouwd ten behoeve van het Onderwijsad viescentrum, dat nu nog in "t Trefpunt in de Hoofdstraat zetelt. Tenslotte behandelde de commis sie een verzoek van de Stichting Katholiek Onderwijs Leider- dorp/Zoeterwoude-Meerburg om medewerking voor de ver bouwing van de Meijegaard- school. In deze school staan vier lokalen leeg. Het schoolbestuur wil deze lokalen nu verbouwen ten behoeve van de kleuterschool 't Meijeweitje, die nu nog in ande re lokalen huist. De commissie besloot het verzoek te onder steunen. De kosten (165.790 gul den) kunnen op langere termijn worden gecompenseerd, doordat het vrijkomende gebouw door de gemeente kan worden verkocht of verhuurd. OEGSTGEEST De voor- Cr OEGSTGEEST De voor malige huurwoningen van het AMF in de Oegstgees- ter Florawijk zijn afgelo pen maandag door een onbekende huidige eige naar aan het gemeentebe stuur van Oegstgeest te koop aangeboden. De vraagprijs voor de 158 huurflats en eengezins woningen bedraagt 13 miljoen gulden. Deze verrassende mededeling deed directeur Bas van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gister avond op de eerste officiële ver gadering van de huurdersbelan genvereniging Floraplan. Hij is zelf als deskundige bij de onder handelingen van wethouder Thorn en een eveneens tussen persoon die onbekend wenst te blijven betrokken geweest. Verontrust Zoals bekend werden de bewoners van de bewuste woningen in de Florawijk enige tijd geleden ver ontrust over een onverwachte ei genaarswisseling van de door hun gehuurde woningen. De vroegere eigenaar, het Algemeen Mijnwerkers Pensioenfonds in Heerlen, heeft vanaf de eerste ge ruchten over een eventuele ver koop tot nu toe geweigerd de naam van de nieuwe eigenaar be kend te maken. "Ook nu nog is die onbekend, zelfs bij het ge meentebestuur", aldus Bas. Hij heeft met name onderzocht of de vraagprijs van 13 miljoen a'an- nemelijk is voor eventueel op te richten bewonersstichting om als koper op te treden. In dat geval zou het BNG de nodige financiële rugdekking verschaffen. "Maar voor die prijs is rendabel beheer van de woningen gezien de huur opbrengsten en de kosten onmo gelijk", aldus Bas. Via het gemeentebestuur heeft hij een poging ondernomen om voor een aankoopprijs van IIV2 mil joen gulden bij de huizenbezitter gehoor te krijgen. Dit bedrag zou mogelijk wel een uit de huur dersbelangenvereniging op te richten stichting tot mogelijke eigenaar en beheerder van de woningen kunnen maken. "Dan is er tenminste, gezien onze com puterberekeningen, een aan vaardbare exploitatie mogelijk", zei Bas. Maar in de uren vlak voor de vergadering van gisteravond heeft de eigenaar laten weten "geen cent van de 13 miljoen te kunnen of willen afdoen". Rustig blijven Bas raadt daarom de huurders aan voorlopig rustig te blijven, op geen enkel koopaanbod indivi dueel in te gaan en zich geen al te grote zorgen te maken. "Ik heb de indruk", aldus de BNG-direc- teur, "dat de huidige eigenaar met zijn bezit aardig in z'n maag zit. Zijn vraagprijs zou wel eens niet veel meer kunnen zijn dan het bedrag dat hij zelf voor de woningen heeft betaald". Bas verwacht dan ook in de toe komst een daling van de vraag prijs omdat de investering nu eenmaal niet lonend is. En ook omdat enkelvoudige verkoop van de woningen, bijvoorbeeld bij leegstand na verhuizing, moeilijk is gelet op de vesti gingsbeperkingen, die het Oegstgeester gemeentebestuur heeft opgelegd. WASSENAAR - Bij een ongeluk op de Rijksstraatweg in Wassenaar zijn vannacht een inwoner van Den Haag, de 20-jarige R.J.J.V. Man rijdt met auto tegen lantaarnpaal LEIDEN- Een 24-jarige van Leiden is rond middernacht op het Lammenschansplein met zijn auto op een lantaarnpaal ge reden. Zijn auto werd hierbij to taal vernield en zelf raakte de be stuurder licht gewond aan het ge zicht. De Leidenaar was, toen hij de ro tonde opreed, geschrokken van een andere personenauto, die uit de richting van Voorschoten kwam. Hierdoor raakte hij de macht over het stuur kwijt waar door hij tegen een lantaarnpaal opreed. Bij nader onderzoek bleek de be stuurder onder invloed van drank te verkeren en tevens bleek zijn auto onverzekerd te zijn. Tegen de man, die afstand van zijn auto heeft gedaan, is pro ces verbaal opgemaakt. en de 17-jarige mejuffrouw H. J.A.M. van E uit Warmond ern stig aan de benen gewond. Bei den zaten op een motorfiets, die werd aangereden door een auto. Ter hoogte van de Rust en Vreugd laan raakte een tot nu toe nog niet met naam bekende bestuurder van een personenauto, die op de inhaalstrook richting Amster dam reed, op de weghelft van het in tegenovergestelde richting rij dende verkeer. Daar raakte hij de wagen van de 30-jarige R.C.P., die op zijn beurt door de botsing weer op de andere weghelft te recht kwam en tegen de motor aanreed. De autobestuurder die volgens de politie het ongeluk veroorzaakte is doorgereden. De auto werd la ter zwaar beschadigd in Oegst geest gevonden. De politie weet wie de bestuurder is, maar heeft verder nog geen i WASSENAAR - Op het gemeen tehuis in Wassenaar is men bezig met het verhuren van de sporthal voor het volgende seizoen. De sporthal wordt weliswaar inten sief gebruikt, maar er zijn nog uren vrij voor tennisclubjes en wel op zondagavond, maandag ochtend, maandagmiddag en vrijdagmiddag. Voor inlichtin gen kan men zich wenden tot het gemeentehuis "De Paauw", tel. 19340, toestel 146. OEGSTGEEST - Voor de 33ste maal worden morgen in Oegstgeest de jaarlijkse St.Joris-wandelmarsen ge houden. Er zullen zo'n 5000 meisjes- en jongensleden van Scouting Nederland deelnemen naast Ameri kaanse, Engelse en Franse padvinders. Deze laatste wonen in Nederland maar ze zullen de wandeltocht een internationaal tintje geven. Er zijn een drietal wandelin gen uitgezet van respectie velijk zeveneneenhalve, tien en vijftien kilometer. Aan het geheel zullen ook pad- vind(st)ersbands deelnemen, die na het op weg brengen van de deelnemers, een con cours houden. Dit is een ge nerale repetitie voor het landelijk bandconcours dat begin juni in Gouda zal plaatsvinden. Tot besluit van de dag zal om 16.30 uur de Jorisband uit Boskoop optreden. Dit is een bigband-formatie die inder tijd begonnen is als scout- marsband. Namens de ge meente zal wethouder me vrouw Blom - De Koek van Leeuwen om 14.00 uur de marsen openen. LEIDEN - Het was gisteravond in de Leidse Schouwburg wellicht voor de eerste maal, dat het aantal spelers en speelsters het aantal toeschouwers overtrof. Bovendien was voor elke twee spelers één schouwburgmedewerker aanwezig. Daarnaast deed zich nog het opmerkelijke feit voor, dat tijdens een vrij onverwachte naaktscène in het aan de Unie van Utrecht gewijde stuk van 'Hongerjaar 1566' een moeder haar minderjari ge dochter het theater uitstuurde. Toen zij kort daarop zelf volg de, kon men als argeloos bezoeker ten onrechte in de mening verkeren, dat zij er op haar beurt door haar man was uitgestuurd. Schouwburgdirecteur Van Dam op de naaktscène geattendeerd, die door hem was gemist, vroeg belangstellend naar het geslacht. Het eenvoudige antwoord op die vraag luidde, dat de acteurs van het mannelijk en de actrices van het vrouwelijk geslacht waren. Wat meer is er te vertellen over dit bedroevend slechte theaterstuk, dat zelfs de vijftien verkochte kaartjes niet rechtvaardigde. Het moet muziektheater zijn onder regie van Paul Binnerts, met mu ziek van Gilius van Bergeijk, n.a.v. het gelijknamige boek van Erich Kuttner (niet te verwarren met de Duitse, in de oorlog verboden, auteur Erich Kastner). Binnerts mag dan in een IKON-radio-interview op 29 april jl. een aantal relevante opmerkingen gemaakt hebben met betrekking tot zijn interpretatie van het verbaal gegeven van Kuttner wij kunnen er niet om heen, dat hij zij telbare publiek met een drama tisch doodgeboren kindje heeft afgescheept. Er is geen continuï teit, geen samenhang, geen gelaagdheid, geen ontwikkeling, geen spanning en bovenal een zeer aanvechtbare relatie met de historische feiten, die in 'Hongerjaar 1566' centraal staan. Het is daarom niet verwonderlijk, dat de hierboven genoemde heer met zijn vrouw en minderjarige dochter in woede ontstoken in de pauze het theater verliet, omdat hij 'iets wezenlijk anders' had verwacht. Een groot gelijk had hij. Zelfs het door Hans van Dam gratis geschonken kopje koffie wilde hij niet hebben. Juist omdat Binnerts gekozen heeft voor een voor het publiek volgbare continuïteit is een "groteske" ontstaan. Juist omdat hij brutaliteiten uit de actuele geschiedenis (elektroshock) vrijwel lukraak door het hele dramatische gegeven heeft gestrooid, is een onoverzichtelijk en bombastisch aandoend geheel ontstaan. BERT KOEKEBAKKER Monumentencommissie: Enkele van de voormalige AMF-huurflats in de Oegsgeester Florawijk. De in totaal 158 huurflats en eengezins woningen zijn door de onbekende nieuwe eigenaar aan het gemeentebestuur voor 13 miljoen gulden te koop aangeboden. LEIDERDORP - "We moeten openhartig gaan praten over de zaken die tot nu toe gebeurd zijn. De adviezen van de monumen tencommissie zijn in de afgelo pen anderhalf jaar niet serieus genomen. We hebben daar zo'n twintig voorbeelden van. In het bijzonder geldt dat voor de wo ningen die de commissie op de monumentenlijst heeft geplaatst. Die wordt nu weer door een an dere commissie bekeken". In nogal voorzichtige bewoordin gen maakte Paul van Vliet gister avond als lid van de Leiderdorpse monumentencommissie duide lijk welke grieven hij met de rest van de leden zo langzamerhand heeft gekregen over de behande ling van het commissiewerk door het college van burgemeester en wethouders van Leiderdorp. "Het samenspel tussen het college van B en W bevat een aantal man co's. Het functioneert in ieder ge val niet naar onze wens. Wij wil len een gesprek hierover met het college". Door schriftelijke vra gen op tafel te leggen werd wet houder Meerburg, voorzitter van de commissie, erop gewezen dat de leden het merendeel van hun adviezen in het luchtledige verlo ren hebben zien gaan. Een ander lid (Van c r verslaggevers) WASSENAAR - Een groot aantal onder grondse opslagtanks voor huisbrandolie is inzet van een conflict tussen de provin cie Zuid-Holland en vijftien bewoners van het Wassenaarse duingebied Kievits duin. Het provinciaal bestuur vindt dat de tanks of moeten verdwijnen of moeten worden volgestort met zand. De reden daarvan is dat dit gedeelte van de Wassenaarse dui nen is aangewezen als beschermd water wingebied. Gedeputeerde Staten zijn bang dat het water in geval van lekkages door olie verontreinigd zal worden. De Kroon zal in-dit conflict de knoop moe ten doorhakken. De Raad van State, die daarover een advies zal geven, behandel de deze zaak gisteren in Den Haag. De kwestie blijkt al sinds 1975 te spelen. Toen ontvingen de bewoners een brief van het provinciaal bestuur, waarin zij erop wer den gewezen dat de tanks in principe ver boden waren, maar dat er van dat verbod ontheffing kon worden gekregen. Bij de brief werd een voorgedrukte aan vraag voor een ontheffing gevoegd. Daar uit kregen de bewoners de indruk dat de ontheffing een kwestie van een formaliteit was, aldus mr. Blaupot ten Cate, advocaat van twaalf bewoners. Toen later bleek dat de bewoners die ontheffing niet kregen, kwam dat zeer onverwachts, te meer daar ze niet door de provincie gehoord wa- Provinciaal ambtenaar Stellingwerf ver weerde zich gisteren met de mededeling dat aan alle bewoners van de waterwinge bieden een brief met algemene strekking was gestuurd. De provincie bemoeide zich pas in 1975 met de bescherming van waterwingebieden, omdat de gemeenten - in dit geval Wassenaar - dat grotendeels hadden verzuimd. Van Kievitsduin was niet eens bekend welke bewoners een on dergrondse tank bezaten. Wat de bewoners evenzeer dwars zit, is dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij op enkele honderden meters van hun wonin gen zich bezighoudt met... het winnen van olie. „Er staan vier zware jaknikkers, die duizenden liters olie hebben opgezogen. Die olie wordt dwars door het wingebied naar elders vervoerd. Een risico dat hon derden malen groter is dan dat van de huisbrandolietanks". Volgens ambtenaar Stellingwerf is ook de provincie daar niet gelukkig mee. „Maar die winning is afge dwongen. De Kroon heeft dat beslist". Dat rechtvaardigt nog niet de aanwezigheid van de ondergrondse tanks, aldus Stel lingwerf: „Er moest een risico geaccep teerd worden, dat wil niet zeggen dat we alle risico's moeten accepteren". De provincie-ambtenaar kondigde aan dat de bewoners voor het verwijderen van de tanks wel op een „redelijke" schadever goeding kunnen rekenen. De tanks waren er al, voordat het duinterrein als be schermd waterwingebied was aangewe zen. De bewoners schatten dat het aan brengen van de nieuwe voorzieningen die nodig zijn wanneer ze hun huizen met aardgas moeten verwarmen, zo'n 15.000 a 20.000 gulden per woning kosten. VRIJDAG 11 MEI 1979 Vrijdag Fred, Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur; ledenvergadering PvdA, 20 uur. Breehuys, scholierencafé, 15-17.30 uur; soos Mirakel, 20-24 uur; gehandicapten- soos, 21-24 uur; eethuis Repelsteeltje, 18-19.30 uur. Nieuwe Rijn 20 A, NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Volkshuis, open sociéteit, 21.30 uur. Hoge Rijndijk 12, Zoeterwoude, ten toonstelling 'Ontwikkelingen in Ikeba na en vormen in steengoed', 11-21 uur. Microtheater, Oude Vest 35, toneelgroep Imperium met 'Met gesloten deuren' van Sartre, 21 uur. Leidse Schouwburg, toneelgroep Thea ter met 'Bouwmeester Solness', 20.15 LAK-Theater, 'Bassarus', muscial, 20.30 SSR, Hogewoerd 108, film 'La dolce v Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys, swingavond voor middelbare scholieren, 20-24 uur. Nieuwe Rijn 20A, vrouwencafé, 21 uur. Hoge Rijndijk 12, tentoonstelling 'Ont wikkelingen in Ikebana en vormen in steengoed', 11-21 uur. Micotheater, Oude Vest 35, toneelgroep Imperium met 'Met gesloten deuren' van Sartre, 21 uur. Leidse Schouwburg, Utrechtsch Stu denten Tooneel met 'Als Oranje zwijgt', 20.15 uur. LAK-Theater, Arca-Theater uit Gent met 'Kaspar' van Peter Handke, 20.30 Volkshuis, Apothekersdijk 33, rom melmarkt, gehele dag. Vrijetijdscentrum, volksdansinstuif, 21 Augustinus, vertoning drie muziek films', 21 uur. Gemeentearchief, tentoonstelling kin dertekeningen, 9-12 uur. Ons Huis, Zoeterwoude, plantenmarkt, vanaf 9 uur. Oud-Poelgeest, Oegstgeest, St. Joris mars, 14 uur. Dorpsplein, Wassenaar, opening kultu- rele weken, 13.30-22 uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Gfoenoord): J. vein Leeuwen, v. d. Brandelerkade 28, tel. 120412; Wijk II (Kooi en Merenwijk): Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; Wijk III (Waard, Professoren wijk, Tuinstad wijk en zuid-binnenstad): mevr. E. K. Fogel- berg, Hoge Rijndijk 15, tel. 132877; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): H. J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door F. Kemme, Gro- tiuslaan 12, tel. 893139 (zaterdag); H. B. van Wijk, v. d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529 (zondag). Beide dagen spreekuur van 12.30-13 uur op: Gezondheidscen trum Winkelhof, Florijn 10, te. 891000. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door: E. J. Roelants, Frans Halslaan 10, te. 153747. Voorschoten - S. v. d. Kooy, S. v. d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zaterdag); A. Mei man, J. W. Frisolaan 13, tel. 2493 (zon dag). Warmond - L. Lempers, Churchillaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 11 tot 18 mei, door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 071-123553; Apotheek v. Bi-eest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, tel. 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude RD. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. DIERENARTSEN Leiden - Weekenddienst dierenartsen Muurling, Roest en Helder F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 071-125057. Weekenddienst dierenartsen Vestjens, Krol en Van Gooi: F. van Gooi. Pr. Fre- derikdreef 14, Katwijk, tel. 01718-74781. Weekenddienst B. H. Broer. Boshuizer- laan 13, tel. 071-764058. Piet Binnenkade: "We horen haast nooit meer iets van onze adviezen. Is het terzijde gelegd of de prullenbak ingegaan zo vraagt hij zich af. "Er zijn dingen die al meer dan één jaar spelen, zoals bijvoorbeeld onze monu mentenlijst, die we met onze des kundigheid hebben samenge steld. Na één jaar gaat deze lijst nog eens in de commissie ruim telijke ordening en openbare werken behandeld worden. Waarom pas na een heel jaar Wethouder Meerburg betitelde de door Binnenkade geschetste si tuatie als niet uniek naar diverse andere c die al veel langer geleden zaken ter behandeling hebben gekre gen. "Maar we zijn geen cultuurbarba ren" voegde Meerburg er nog aan toe. Hij zei toe dat de leden van de commissie op korte termijn een gesprek kunnen hebben met het Leiderdorpse college. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. •Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 -19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 J aarabonnement per post 232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij yi uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2