Carnavalsfeest past niet in onze lijn van opvoeding Dit jaar voor de eerste keer grote lelie-show in Keukenhof BRANDWEER KAN LICHT NU ZELF OP „GROEN" ZETTEN Groenoord kwaad over verbeteringsplan -■iimiYiinii» KATWUKSE SCHOLEN TWISTEN OM DATA VOORJAARSVAKANTIE 99. Plan bejaardenbus ligt bij wethouder LISSE - In Keukenhof opende de heer J. P. M. de Jonge (Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur) gis teren onder grote belang stelling de 19de Liliade. De tiendaagse tentoon stelling, waar de leliekwe kers hun produkten expo seren, is dit jaar voor het eerst bij Keukenhof inge trokken. Voor de tweede keer is de Liliade van haar vaste standplaats Aker sloot geweken. De tentoonstel ling heeft in de kassen van Keu kenhof zeker een betere plaats gevonden, dan in de tent in Aker sloot, waar de Liliade jaren ach tereen werd gehouden. In deze tent was de temperatuur op war me dagen niet aangenaam voor de bezoekers en het kwam de bloemen ook niet ten goede. In de kassen op de Keukenhof is de temperatuur te regelen. Voorzitter Kops van de stichting Liliade legde er de nadruk op dat ook de lelie deze winter nadelige gevolgen heeft ondervonden van het slechte weer. Hij hoopte dat de enorme kosten die zijn ge maakt om deze lelie-tentoonstel ling te bouwen, gerechtvaardigd zouden worden door een groot publiek, dat nu twee aaneenge sloten shows kan bewonderen. Hij bedankte de stichting Keu kenhof voor de gegeven moge lijkheid tot tentoonstellen van de lelies in de Keukenhof. Op de Liliade ligt het accent voor namelijk op de bloemsierkunst. Op hoge en lage sokkels zijn bloemstukken opgesteld, ge maakt door de beste arrangeurs van Nederland. Door een jury werd de grote Keukenhof-beker toegekend aan de firma Molenkar uit Sassenheim, die de lelie 'Lilia Uchida' in prachtige bloemstuk ken had verwerkt. Op de tentoonstelling zijn lelies te bewonderen in de kleuren roze, wit en geel. Deze kleuren zijn moeilijk te kweken. Pas in de laatste jaren is men hier in ge slaagd. Veel leliesoorten zijn zo pril dat ze nog niet eens een naam hebben gekregen. Op het gebied van de leliecultuur gaan de ontwikkelingen ook vooruit. Zoals men tegenwoordig de bloembollen op een van tevo ren geplande datum kan laten bloeien, zo is men er nu ook in geslaagd de lelies op een eerdere datum dan de normale tijd te la ten bloeien. Voorzitter van de KA VB, de heer J. P. M. de Jonge, verrichtte de opening door een antiek hek met een grote sleutel open te maken, zodat toegang tot de kassen mo gelijk was. De Jonge vond de Li liade een goede zaak: "Deze overweldigende presentatie zal nogmaals de nadruk leggen op de schoonheid, de pracht en de uit bundigheid van de leliebloe- j men". Vele genodigden konden zich na de opening overtuigen van de juistheid van deze lovende woorden. De Liliade is vanaf vandaag voor publiek toegankelijk. De ope ningstijden zijn dezelfde als van Keukenhof, dagelijks van 8.00 tot 20.00 uur. Voor de Liliade wordt geen extra entree geheven. Op woensdagmiddagen kunnen ou ders met hun kinderen gratis naar binnen. Keukenhof zal dit weekend op zijn mooist zijn. Door het koude voorjaar lopen de bloeitijden van alle bloemen beter in elkaar over Alle ^bolbl^m^n^o^o^naast el- e ^er de Jonge steekt de sleutel in het slot van het antieke hek. waarmee hij de "Liliade" officieel kaar. °^nde- KATWIJK - Schoolhoofd A.B. Brouwer van de gerefor meerde lagere Caspard de Colignyschool aan de Sluisweg te Katwijk aan Zee: "Het carnavalsfeest is niet fout omdat het een typisch katholiek feest is, maar't loopt wel eens uit de hand, hè. Eigenlijk heeft het niets meer met een katholiek feest te maken." "Op onze school proberen we de kinderen in een bepaalde lijn op te voeden. En het carnavalsfeest past daar niet in. Dat is een pri- cipe-kwestie. En laten wij el- kaars principes nou toch eer biedigen... Gééf ons toch de ruimte om onze leerlingen in fe bruari niet tijdens maar na car naval vrij te geven als voor jaarsvakantie. Ik weet dat ande re scholen tijdens de laatste da gen van het carnaval vrij-af ge ven, maar waarom moet dat per se?! Zo'n groot verschil van me ning is dat toch niet Lijmpoging CDA-wethouder N. Parlevliet in Katwijk heeft de afgelopen tijd geprobeerd alle vakanties van la- Alphen heeft Nederlandse primeur ALPHEN AAN DEN RIJN - Een zevental Alphense brandweer wagens is sinds gisteren met een zendertje uitgerust, waarmee verkeerslichten kunnen worden beïnvloed. Op twee van de drie belangrijkste uitrukroutes kan de brandweer nu zelf het licht "op groen" zetten, in geval van alarm. Dat is de route Prins Bernhard- laan-Albert Schweitzerburg- Ridderveld-West en de route Prins Bcrnhardlaan-Willem de Zwijgerlaan-Ridderveld. Al- leen de "uitrukroute" door Al phen-centrum moet nog op het groen golfsysteem worden aan gesloten. Alphen is de eerste gemeente in Nederland die voor de brand weer een dergelijk systeem heeft ingevoerd. Die primeur gaf het afscheid van burgemeester Gal las van de brandweer gister middag een extra feestelijk tin tje. Temeer omdat de invoering van het systeem voor de burge meester geheim was gehouden, opdat de verrassing des te groter zou zijn. Mr. Gallas toonde zich zeer con tent met het systeem, dat eraan meewerkt dat de brandweer in geval van brand zo snel moge lijk èn veilig ter plekke kan zijn. Het systeem treedt overigens pas in werking wanneer de zwaai lichten op de brandweerauto's in gebruik zijn. Met de invoering van het systeem was tot nog toe een bedrag van f 32.000 gemoeid. Ook politiewagens en ziekenau to's zouden vrij simpel op dit groene licht systeem kunnen worden "aangesloten". gere- en kleuterscholen in de badplaats voor het komende schooljaar te laten samenvallen. De roosters van de vakanties moet eind dit cursusjaar bij de onderwijs-inspectie worden in geleverd. De "lijmpoging" van Parlevliet is mislukt wat betreft de voorjaarsvakantie in februari (ook wel krokus- of carnavals- vakantie, danwel "lang weekein de", genoemd). Deze mislukking zal tot groot on genoegen zijn van de ouders die kinderen op verschillende scho len hebben zitten in Katwijk. Kinderen op hervormde en gere formeerde kleuter- en lagere scholen in Katwijk aan Zee heb ben na carnaval vrij. Leerlingen van alle andere onderwijsinstel lingen (confessioneel in Kat wijk-Rijn, openbaar lager- en kleuter- plus voortgezet onder wijs in geheel Katwijk tijdens de laatste twee dagen van car naval. Op deze manier kan de bewuste groep ouders, die om een andere regeling had gevraagd, tijdens deze dagen niet op pad omdat er altijd wel één kind naar school moet. Wethouder Parlevliet heeft echter goede hoop, dat hij voor het jaar 1981 wel tot een eenvormige re geling kan komen voor met name de voorjaarsvakanties van de Katwijkse scholen. "We moeten nu eenmaal de ouders zoveel mo gelijk tegemoet komen. En bo vendien zijn die verschillende vakanties ronduit een ramp voor instellingen als de schoolarts en Van Ieperen en Boer hier temidden van hun leerlingen: "We kunnen niet tot een oplossing komen". tandarts en de remedial teachers (red.- hulponderwijzers voor scholieren met leerproblemen)", aldus de wethouder. IJdele hoop "Dat is ijdele hoop", zo menen ech ter twee schoolhoofden van het confessioneel lager onderwijs in Katwijk-Binnen. J.G. van Iepe ren jr. van de Otto Baron van Wassenaer van Catwijckschool aan de Narcisstraat en A. Boer van de Sjaloomschool aan de Stadhoudersdreef (beide protes tants christelijk). "Zolang mensen als Brouwer hier een principiële kwestie van blij ven maken, zullen we niet tot een oplossing kunnen komen. Dan valt er namelijk niet meer te on derhandelen. Wij volgen de re gionale regeling voor de school vakanties en daar blijven wij ge woon mee doorgaan. Daarom verwachten we voor de komende jaren op verschillende tijdstip pen voorjaarsvakanties in Kat wijk. En dat blijft zo tot de minis ter van onderwijs vakantiedata gaat opleggen. Een landelijke politieke keuze, die voorlopig niet zal worden genomen Al vier jaar Van Ieperen en Boer - die vertellen dat de discussie over deze kwes tie al zo'n vier jaar, toen carnaval vieren populair werd in Katwijk, aan de gang is - gaan verder "Brouwer wil ouders en kinderen beschermen tegen carnaval en je kunt je afvragen of dat in 1979 nog wel past. Men hóeft toch niet naar dat feest. We doen er bij ons op school niet aan en het begrip carnaval spéélt ook helemaal niet bij ons. We praten over vakanties. En het opvoeden van onze leer lingen gebeurt ook heus wel in een bepaalde sfeer die bij onze richting past." De twee schoolhoofden, die na mens 18 scholen spreken (tegen over 21 met een andere opvatting) en die praten in de wetenschap dat ook het voortgezet onderwijs het regionale vakantierooster volgt, tot slot: "Vooral voor de ouders zouden we graag zien dat de andere scholen ook het regio nale rooster gaan volgen. Zij we ten namelijk niet meer waar ze aan toe zijn en wij worden dood moe van de talloze telefoontjes en vergaderingen plus het vele pa pier dat deze kwestie al heeft ge kost." Saillant voorzitter is van het gerefor meerd schoolbestuur in Katwijk aan Zee. Als wethouder probeert hij alle schoolvakanties te laten vallen op dagen dat er carnaval wordt gevierd (omdat het regio naal rooster dat nu eenmaal zo regelt). En als schoolbestuur- voorzitter is hij de baas van hoofdonderwijzer Brouwer die zegt er vanuit te gaan dat de ou ders van zijn leerlingen "toch geen behoefte hebben om naar» carnaval te gaan, dus we hoeven daar ook geen vrij voor te geven". "Niet in conflict" Parlevliet meent dat hij door deze belangentegenstelling niet in conflict komt met zichzelf. "Daar zijn wel zwaardere problemen voor nodig", zo meent hij. "Als wethouder pro beer ik eenheid te scheppen. En als voorzitter heb ik het regelen van de vakanties altijd aan de schoolhoofden overgelaten." „Als ouders in mijn bestuur vakanties op een bepaalde ma nier willen regelen, wie ben ik dan om daar tegenin te gaan?! Dat neemt echter niet weg, dat ik de schoolhoofden vraag de vakanties in Katwijk zoveel mogelijk gelijk te laten lopen." JOS VAN DER MEER. LEIDEN- Leden van het buurtco- mité Groenoord (de wijk die wordt begrensd door de Mare- singel, de Haarlemmertrekvaart, de Floris Versterlaan, de Ko ningstraat en het Zwarte pad) zijn kwaad op de gemeente Leiden over de manier waarop het verbe teringsplan met betrekking tot de wijk is gelanceerd. Nog voordat de overlegprocedure met de bewoners was begonnen waren er volgens het comité al verschillende plannen door de gemeente ontwikkeld. Plannen die reeds in een vergevorderd stadium zouden verkeren. Deze plannen, waavoor via de zoge naamde interim-saldoregeling van het rijk gelden beschikbaar zijn, behelsden de sloop van een 12-tal panden, het creëren van de nodige parkeerruimte in de wijk en de aanleg van een fietsroute LEIDEN - Het dienstencentrum voor gecoördineerd bejaarden beleid wil een speciale bus inzet ten voor gehandicapten en be jaarden die slecht ter been zijn. Er ligt op dit moment een concept plan bij wethouder Schoute, die heeft toegezegd te willen probe ren er een bedrag voor op de be groting voor 1980 te krijgen. Als dat door het college van B en W en door de diverse raadscommis sies wordt goedgevonden zal net in november bij de begrotings behandeling in de gemeenteraad komen. Daarna moet de provin cie er nog haar goedkeuring aan verlenen. Bij het dienstencentrum had men gehoopt dat de bus er al veel eer der zou kunnen komen, en be raadt men zich wat nu te doen. De bus die men op het oog heeft is van Fiat en biedt plaats aan negen personen inclusief de chauffeur. Hij is aangepast voor rolstoelge bruikers. Het uitgangspunt van het dienstencentrum is dat de bus op afroep, en dat volgens een bepaald route-systeem, moet gaan rijden. dwars door de wijk. Onder druk van de bewoners heeft de gemeente inmiddels een deel van de plannen teruggeschroefd. Zo zullen er in plaats van twaalf slechts zes panden worden ge sloopt en alleen dan wanneer er met de betrokken bewoners overeenstemming wordt bereikt over vervangende woonruimte. De zes panden die mogelijk ge sloopt worden zijn Hansenstraat 32 (ten behoeve van de nieuwe fietsroute), Haarlemmerweg 17, 18 en 19 (ten behoeve van vervan gende nieuwbouw) en tenslotte de panden Hansenstraat 6b en 6c en Leeuwenhoekstraat 1/1 a ten behoeve van tuinaanleg. Ondanks dat de gemeente een deel van de plannen heeft ingetrok ken is het buurtcomité, een aan tal bewoners en bedrijven nog al tijd niet geheel tevreden. "Wij zijn best tevreden met een aantal aspecten van het verbeterings plan maar lang niet met alle plan nen die de gemeente heeft", aldus een woordvoerster van het buurtcomité. "Zo heeft niemand uit de wijk ooit gevraagd om die fietsroute, die is bedoeld als ont sluiting van Groenoord, Maredijk en De Kooi. Bovendien levert zo'n route, die ze nooit brommer- vrij kunnen houden, gevaar op voor spelende kinderen. Daar naast is het zo dat de bewoners die een tuintje achter hun huis krijgen zo'n tuintje helemaal niet willen. In de eerste plaats omdat de aanleg ten koste gaat van hun woonruimte en ten tweede omdat ze op het noorden komen te lig gen. Het is voor ons een duidelij ke zaak dat op deze manier on- voldoende rekening wordt houden met de bewoners". Bezwaren tegen een ophaalbrug LEIDEN - De leden van de raads commissie voor de ruimtelijke ordening hebben er nogal wat be zwaren tegen dat de schipbrug, tussen de Maresingel en het Huigpark, wordt vervangen door houten ophaalbrug. De raadscommissie kreeg gister avond in een vergadering drie mogelijkheden voorgelegd. De dienst gemeentewerken heeft al eerder voorkeur gegeven aan de houten ophaalbrug. Volgens ge meentewerken past zo'n brug be ter in het stadsgezicht en zal de wijk Noorderkwartier er aan trekkelijker gaan uitzien. De dienst gemeentewerken heeft ook haar voorkeur voor een op haalbrug uitgesproken omdat vroeger over de Maresingel ook een ophaalbrug lag. De kosten voor de nieuwe ophaal brug zullen op ongeveer 400.000 gulden komen. De kosten voor een vaste brug zijn door gemeen tewerken op 200.000 gulden be cijferd. Glaubitz (D'66) noemde de hoge kosten van de houten ophaalbrug onverantwoordelijk. Zijn mening werd door een meerderheid van de commissie onderschreven. Men had vooral bezwaren tegen die hoge kosten omdat een ophaalbrug over de Maresingel niet noodzakelijk is. Wethouder Waal zegde toe nog nader overleg te zullen plegen. Ook zal worden bekeken of in het ontwerp van de vaste brug nog variaties kunnen worden. LEIDEN - De gemeentelijke commissie voor maatschap pelijke aangelegenheden toonde zich gisteravond blij met de bereidheid van de Welzijnsraad om de buiten landse werknemers die per half juli uit hun pensions in de binnenstad moeten sociale begeleiding te geven. Wet houder Schoute zou dit aan bod vandaag in de B en W vergadering brengen. Hij zegde toe dat er zo snel moge lijk overleg met dé Welzijns raad zal worden gevoerd over de mogelijkheden. Dat zal zich dan met name toespitsen op de voorwaarden die de Welzijnsraad aan de begelei ding verbindt. In de brief die gisteravond aan de commissieleden werd overhandigd stelt de Wel zijnsraad namelijk: 'Wanneer door U sociale begeleiding uitsluitend en in de eerste plaats wordt opgevat als een techniek om de toch al kwetsbare groep buitenlan ders het woonoord in Leider dorp "in te praten dan wil len wij onze medewerking niet verlenen. Wanneer u ech ter bereidheid toont om de voorkomende gevallen me dewerking te verlenen aan al ternatieven voor huisvesting elders en het ter beschikking stellen van bepaalde facilitei- Commissie blij met begeleiden Welzijnsraad ten (b.v. een huurgewen- ningsbijdrage, verhuishulp enz.) dan achten wij redelijke voorwaarden aanwezig voor wat wij onder sociale begelei ding verstaan." Uit een toelichting gisteravond bleek dat de Welzijnsraad voor bijzondere gevallen, wanneer de buitenlandse ar beider bijvoorbeeld vanuit Leiderdorp zijn werk niet meer kan bereiken omdat hij in de nachtdienst werkt of wanneer zijn gezin op het punt staat ook naar Neder land te komen, woonruimte in Leiden gegarandeerd wil zien. Met name wethouder Schoute (WD) verzette zich tegen deze eis. Hij zei dat de buitenlanders niet verplicht zijn naar het woonoord "Beu kenschans" in Leiderdorp te gaan, maar dat het tegenover andere Leidse 'krepeerge- vallen' ook niet eerlijk zou zijn ze zomaar woonruimte in Leiden te geven. Ook het ge ven van huurgewenning zei hij als een precedent voor an dere groeperingen te zien.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25